Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
PostWysłany: Sob 21:58, 03 Mar 2018    Temat postu:

enzymu nieśmiertelności
2 marca 2018
Naukowcy z Arizony odkryli wewnętrzny hamulec w telomerazie – enzymie, który odpowiedzialny jest za proces odnawiania się komórek. Dzięki temu eksperci mają nadzieję na wytworzenie leku, który „doładuje” komórki ludzkiego organizmu i da im możliwość dalszego wzrostu, a co za tym idzie powstrzyma niektóre procesy starzenia się organizmu.

Telomeraza to enzym, który dobudowuje ostatni odcinek nici DNA w dzielących się komórkach. Najwięcej jest jej w intensywnie namnażających się komórkach macierzystych. Wraz z wiekiem zmniejsza się jednak aktywność telomerazy, co zdaniem naukowców jest jedną z przyczyn starzenia się ludzkiego organizmu.



Stopniowo zanikającą zdolność do replikacji komórek człowieka odkrył Leonard Hayflick już pół wieku temu. Od tamtej pory mówi się o „limicie Hayflicka”, który oznacza maksymalną liczbę podziałów komórkowych. Wcześniej udowodniono, że istnieje korelacja między telomerami – konkretnie ich długością, a liczbą możliwych podziałów komórki.

Głównym zadaniem telomerów jest powstrzymanie niechcianego i nieustrukturyzowanego kopiowania DNA, które mogłoby zdestabilizować cały genom. Takie niepowstrzymane działanie telomerów obserwuje się w przypadku wzrostu komórek nowotworowych. Naukowcy jak dotąd nie poznali dokładnie mechanizmu, który odpowiadałby za skracanie telomerów w zdrowych komórkach organizmu.

Ostatnie badania przeprowadzone w Laboratorium Nauk Molekularnych na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie rzucają nowe światło na przyczyny występowania „limitu Hayflicka” i następującej z czasem śmiertelności komórek organizmu.

Molekularna „fontanna młodości”?

Za każdym razem, gdy dochodzi do podziału komórki, telomery kurczą się i po jakimś czasie nie są już w stanie zabezpieczać końcówek chromosomów w komórkach. Ta ciągła redukcja wielkości telomerów nazywana bywa „zegarem molekularnym”, który odlicza czas do zakończenia cyklu życia komórki. Determinuje zatem starość w ludzkim rozumieniu.

Zanikaniu telomerów przeciwdziała enzym o nazwie telomeraza, który może być kluczem nie tylko do utrzymania młodości komórek, ale nawet do odwrócenia procesu ich starzenia się. Enzym ten odpowiada za dokładanie dodatkowych telomerów do końcówek replikowanego kodu genetycznego. Jednakże działanie telomerazy nie wystarcza, aby w pełni przywrócić utracone telomery, czyli zatrzymać proces starzenia się komórek.

Stopniowe kurczenie się telomerów negatywnie wpływa na zdolność do replikacji komórek w organizmie człowieka. Jest to również przyczyna dla której w ciele dorosłego człowieka zanikają komórki macierzyste.

Wykorzystanie pełnego potencjału telomerazy

Zrozumienie działania telomerazy daje szansę na odwrócenie niektórych procesów starzenia i znaczną poprawę jakości życia osób w podeszłym wieku. Naukowcy z Arizony odkryli w telomerazie specyficzną strukturę DNA, która odpowiada za dodawanie telomerów na końcach chromosomów.

Okazało się, że telomeraza ma wbudowany system pauzy, wewnętrzny „hamulec”, mający zapewnić prawidłową syntezę powtórzeń DNA w telomerach. Znalezienie sposobu na uwolnienie enzymu od tego hamulca daje możliwość przywrócenia komórkom ich „młodości”.

Za system pauzy odpowiada pojedynczy nukleotyd, który stymuluje aktywność telomerazy. Dzięki poznaniu i wykorzystaniu tego „hamulca”, funkcja telomerazy może być „doładowywana”, co ostatecznie powstrzyma skracanie się długości telomerów i umożliwi „odmłodzenie” starzejących się ludzkich komórek macierzystych.

Niebezpieczeństwo związane z telomerazą

Wiele ludzkich chorób jest związanych z nieprawidłowym działaniem enzymu telomerazy i przyspieszonym starzeniem się komórek. Niedobór telomerazy pogarsza stan narządów wewnętrznych z powodu braku odpowiedniej liczby komórek do replikacji. Zwiększenie aktywności enzymu może dać szansę osobom chorym na całkowite wyleczenie.

Niestety telomeraza może być też niebezpieczna. Z jednej strony może ona zahamować starzenie się komórek, z drugiej komórki nowotworowe wykorzystują ten enzym do swojego nieprawidłowego i niszczycielskiego wzrostu. Wykorzystanie telomerazy w medycynie będzie zatem musiało być bardzo precyzyjne, by nie zwiększać ryzyka rozwoju nowotworów u ludzi.

Naukowcy podkreślają również, że badania dotyczą przede wszystkim komórek macierzystych człowieka. Pozostałe wykazują bowiem mniejszą podatność na aktywność telomerazy. Ze względu na rosnące zagrożenie rozwojem nowotworów, lek który zwiększałby aktywność telomerazy w całym organizmie człowieka nie jest pożądany. Jednak dokładne wyselekcjonowanie komórek, które miałyby zostać poddane terapii pozwoliłoby na wyleczenie wielu chorób i powstrzymanie niektórych procesów starzenia się.

...

Przyspieszyli by rozwoj raka! To by dopiero pomogli. To. musi Bóg zrobic...
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 23:13, 07 Gru 2017    Temat postu:

Doszliśmy do kresu możliwości?

Dzisiaj, 7 grudnia (11:37)

Człowiek osiągnął już szczyt swoich fizycznych możliwości twierdzą francuscy naukowcy. Przekonują, że nie będziemy już wyżsi, nie będziemy żyć dłużej, nie będziemy już szybciej biegać i wyżej skakać. Opublikowany na łamach czasopisma "Frontiers in Physiology" przegląd doniesień, analiz i publikacji naukowych z ostatnich 120 lat wskazuje, że dochodzimy do kresu swoich biologicznych możliwości, a zmiany w środowisku, choćby ocieplenie klimatu, mogą nam te możliwości jeszcze ograniczyć. Jeśli tak, olimpijskie motto "Citius, Altius, Fortius" może oznaczać dla kolejnych pokoleń cele niemożliwe do osiągnięcia.
Doszliśmy do kresu możliwości?
/Wojciech Pacewicz /PAP

Przekonanie, że każde kolejne pokolenie człowieka może mieć większe możliwości fizyczne i żyć dłużej nie musi się potwierdzić. Interdyscyplinarny zespół francuskich naukowców przeanalizował wszelkie dostępne materiały, w tym zapisy historyczne i stwierdza, że rozwój naszych zdolności fizycznych wszedł w fazę plateau, podobnie, jak wzrost i długość życia. To sugeruje, że dochodzimy w biologicznych granic, których nie będziemy w stanie przekroczyć.

Mimo ciągłego postępu w nauce i medycynie, mimo coraz lepszego odżywiania, te cechy już się nie rozwijają. To sugeruje, że w nowoczesnych społeczeństwach nasz gatunek osiągnął już maksimum swoich możliwości. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które zaczyna sobie zdawać z tego sprawę - mówi profesor Jean-François Toussaint z Paryskiego Uniwersytetu Kartezjusza.
Zbliżamy się do maksimum

Zdaniem autorów pracy, zamiast obserwowanego wcześniej wzrostu możliwości, będziemy teraz rejestrować zwiększenie procenta populacji, który będzie zbliżał się do obecnego maksimum. Widocznym dowodem istnienia takiego plateau będzie zmniejszenie liczby nowych rekordów w sporcie, a także zwiększanie liczby osób dożywających, ale nie przekraczających, obecnej, średniej długości życia. Autorzy pracy przestrzegają jednak, że w przyszłości może być gorzej. Analiza czynników genetycznych i środowiskowych wskazuje, że stopniowo nasza zdolność osiągania obecnego limitu nawet spadnie.

To będzie jedno z największych wyzwań obecnego stulecia, kiedy nasza działalność zacznie wyraźnie szkodzić nie tylko środowisku, ale i naszemu zdrowiu. Już obecne ograniczenia naszych możliwości są dowodem, że wyzwania środowiskowe, w tym klimatyczne, narzucają nam większe ograniczenia - dodaje Toussaint. Obserwacja tych spadkowych trendów może dać pierwszy sygnał ostrzegawczy, że następują niekoniecznie korzystne zmiany - podkreśla.

Zdaniem autorów pracy, jeśli nie chcemy sami przyczynić się do naszego własnego regresu, musimy się skupić na poprawie warunków życia tak, by jak najwięcej z nas miało szanse zbliżyć się do obecnego limitu.
Grzegorz Jasiński

...

Przekroczymy limity ale dzieki paruzji nie technologii.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 18:49, 06 Wrz 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Nauka
Biolodzy z Kalifornii nauczyli się przedłużać życie... muszkom
Biolodzy z Kalifornii nauczyli się przedłużać życie... muszkom

Dzisiaj, 6 września (14:50)

Biolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zbudowali "komórkową machinę czasu", dzięki której potrafili opóźnić efekty starzenia i przedłużyć życie. Na razie sukces tego eksperymentu przyniósł pożytek... muszkom owocowym, ale są poważne nadzieje, że w przyszłości skorzystamy z niego i my, ludzie. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Nature Communications" metoda, która na razie pomogła poprawić stan zdrowia owadów w średnim wieku, daje nadzieje na skuteczne opóźnianie skutków takich ludzkich przypadłości, jak choroby Parkinsona i Alzheimera, nowotwory, czy choroby układu krążenia.


Badacze skoncentrowali się na mitochondriach, komórkowych centrach energetycznych, które kontrolują wzrost komórek, decydują o ich życiu i śmierci. W miarę starzenia się organizmu mitochondria ulegają uszkodzeniom i jeśli komórki nie potrafią ich się pozbyć, stają się toksyczne i mogą przyczyniać do pojawienia się wielu związanych z wiekiem chorób.

Badacze pod kierunkiem prof. Davida Walkera z UCLA przyjrzeli się bliżej mitochondriom muszek owocowych w średnim wieku. U owadów w wieku około miesiąca, równym mniej więcej połowie ich długości życia dostrzegli istotne zmiany, organella nie były już tak małe i okrągłe, jak w młodości. Fakt, że mitochondria w tym wieku stają się powiększone i wydłużone, utrudnia komórkom ich usunięcie - tłumaczy Walker - Nasze badania pokazują, że takie nieprawidłowe mitochondria z wiekiem się w komórkach gromadzą. Badacze z UCLA postanowili sprawdzić, czy nie można byłoby pomóc komórkom się ich pozbyć i czy takie działanie miałoby konkretne znaczenie dla stanu zdrowia i długości życia muszek.

Okazało się, że pomysł był bardzo dobry. Po tym, jak naukowcy podzielili powiększone mitochondria i pomogli je komórkom usunąć muszki stały się bardziej energiczne, aktywne i wytrzymałe. Co wiecej, po takiej terapii samce żyły przeciętnie o 12 procent dłużej a samice nawet o 20 procent. Kluczem do sukcesu były białko Drp1 i gen Atg1. Białko Drp1 pomagało podzielić powiększone mitochondria, gen Atg1 był komórkom niezbędny do pozbycia się ich fragmentów. Normalnie, w miarę starzenia się, poziom Drp1 w komórkach muszek owocowych maleje, w czasie eksperymentu, przez tydzień poziom Drp1 sztucznie podwyższano. To przyniosło zauważalnie pozytywne skutki.
Mitochondria muszek w wieku 10 dni (po lewej u góry), 28 dni (po prawej u góry) i 37 dni (na dole). Po prawej na dole pokazano mitochondria po podaniu Drp1
/Nature Communications/Anil Rana /Materiały prasowe

W innej części eksperymentu pokazano, że wydajnym sposobem pozbycia się problemu powiększających się mitochondriów jest wyłączenie aktywności białka Mfn, które umożliwia im łączenie się w wieksze struktury. Testy na muszkach pokazały, że zablokowanie Mfn także wydłużyło im życie i poprawiło stan zdrowia. Można albo dzielić mitochondria z wykorzystaniem białka Drp1 albo przeciwdziałać ich powiększaniu się przez blokowanie Mfn - mówi pierwszy autor pracy, Anil Rana - Obie metody pozwalają osiągnąć ten sam efekt, zmniejszają mitochondria i wydłużają życie.

Muszki owocowe są popularnym obiektem takich badań, bo po pierwsze żyją krótko, łatwo więc zauważyć możliwe skutki podejmowanych na nich działań. Po drugie, naukowcy zidentyfikowali wszystkie geny muszek i dokładnie wiedzą jak blokować i aktywować każdy z nich. Po trzecie wreszcie, na poziomie komórkowym, mechanizmy starzenia są u nich podobne do tych u człowieka. Właśnie dlatego badacze z UCLA mają nadzieję, że ich odkrycie w przyszłości przyniesie pożytek także ludziom. Zdaniem prof. Walkera, sam fakt, że procedura była skuteczna już po tygodniu stosowania daje poważne nadzieje, że ewentualna poprawa zdrowia zdrowia ludzi byłaby możliwa bez potrzeby długotrwałej terapii. Pozostaje teraz znaleźć lek, który potrafiłby u ludzi wywołać podobny efekt jak Drp1, skutecznie i bezpiecznie.
Grzegorz Jasiński

..

Ciekawe ale jak wiemy predzej Jezus powroci i smierc zakonczy. Po prostu...
BRMTvonUngern
PostWysłany: Sob 22:49, 01 Kwi 2017    Temat postu:

Liczby, które definiują następne 100 lat ludzkości
5 godzin temu Ciekawostki

Czy populacja ludzkości będzie się ciągle zwiększać?


Według najbardziej optymistycznych scenariuszy, w 2100 roku na Ziemi będzie żyło 11,2 miliarda ludzi. Niektórzy specjaliści sądzą, że może nas być aż 16,6 miliarda. To jednak tylko przewidywania. Pewne jest jednak, że liczba ludności będzie się ciągle zwiększać.


Dlaczego średni wiek wzrasta?


Dlatego, że żyjemy dłużej i mamy mniej dzieci. W 1950 roku wielu ludzi nie miało szans na dożycie 50 lat. Obecnie, średni wiek jaki osiągamy to 72 lata. W 2100 roku mają być to aż 83 lata.




Gdzie będziemy mieszkać?


Do końca 2030 roku na całym świecie będzie 41 megamiast, w których mieszkać będzie 10 milionów ludzi. A do 2050 roku 2/3 z nas będzie żyło na obszarach miejskich. To około 6,3 miliarda ludzi.




Skąd pochodzić będzie energia?


Obecnie większość energii wytwarzanej przez człowieka - 86% - pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Odnawialne źródła energii stanowi zalwdwie 10%, ale liczba ta ciągle wzrasta. Przewiduje się, że w przyszłości to właśnie ten typ pozyskiwania energii będzie wiodącym.




Czy nasza praca będzie wykonywana przez roboty?



Według naukowców z Uniwersytetu Oxford, prawie połowa pracy wykonywanej przez człowieka, może zostać zastąpiona przez roboty. Są jednak zawody, które są bardziej "podatne" na zautomatyzowanie, np.: telemarketer, księgowy, kierowca taksówki. Zawody wymagające zdolności manualnych przetrwają dłużej.




Następne newsy »
Dodał(a): szila

..

To bedzie Zloty Wiek ludzkosci. Bez obaw. Dzieki Bogu zreszta nie robotom itd Smile
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 19:08, 27 Mar 2017    Temat postu:

W końcu się udało! Odkryli eliksir młodości
1 dni temu, 2017-03-26 Świat


Naukowcy odkryli środek, który może zatrzymać lub cofnąć starzenie. Wszystko dzięki temu, że ma zdolność regeneracji DNA. Już niedługo ruszają testy leku na ludziach.



Pastylka naprawiła uszkodzone DNA w ciągu tygodnia. Badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że po tym czasie komórki starych i młodych gryzoni były nie do rozróżnienia.



Testowanie specyfiku na ludziach rozpocznie się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.



- Jesteśmy na najlepszej drodze do wynalezienia skutecznego i bezpiecznego eliksiru młodości, który być może w ciągu najbliższych pięciu lat pojawi się na sklepowych półkach - mówi prof. David Sinclair, autor badań z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.


NASA pierwsza w kolejce



NASA stoi na czele kolejki chętnych do zakupu środka. Chce dzięki niemu chronić astronautów przed słońcem.



Szkodliwy wpływ jego promieniowania zagrozi członkom czteroletnich misji na Marsa. Nawet po krótkiej wyprawie w kosmos wracają na Ziemię z zanikami pamięci i osłabionymi mięśniami.



Długotrwała misja doprowadzi do śmierci 5 proc. komórek ciała i zwiększy szanse zachorowania na nowotwór o 100 proc.


Promieniowanie szkodzi oczywiście też na Ziemi



Nie chodzi tu tylko o Słońce, ale np. o prześwietlenie przy badaniu RTG.



W zamyśle środek ma pomóc nie tylko astronautom, ale i osobom często latającym samolotem oraz tym, którzy w dzieciństwie pokonali raka. 96 proc. z nich cierpi ok. 45 roku życia na choroby serca i krążenia, cukrzycę czy Alzheimera, ponieważ przebyty nowotwór przyspieszył starzenie ich organizmu.

...

Coraz blizej Smile
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 21:34, 23 Mar 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Nauka
Eliksir młodości prosto z Australii? Sprawą zainteresowała się NASA
Eliksir młodości prosto z Australii? Sprawą zainteresowała się NASA

34 minuty temu

Naukowcy z University of New South Wales w Sydney odkryli mechanizm komórkowy, którego wykorzystanie może pomóc w stworzeniu leku opóźniającego, a może nawet do pewnego stopnia cofającego efekty starzenia. W najnowszym numerze czasopisma "Science" opisują krytyczny etap procesu, który umożliwia komórkom naprawę uszkodzonego DNA. Procedura, którą z myślą o podróży na Marsa już zainteresowała się NASA, może zostać poddana testom z udziałem ludzi już w ciągu pół roku.
Prof. David Sinclair i jego zespół na UNSW.
/Britta Campion /materiały prasowe

Australijczycy badali naturalne procesy naprawy komórek, związane zwłaszcza z obecnym w komórkach produktem przemiany materii NAD+, czyli utlenioną formą dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego. Od dawna podejrzewano, że ta istotna dla procesów oddychania komórkowego cząsteczka ma kluczowe znaczenie dla ochrony DNA, teraz udało się ten mechanizm lepiej poznać. Badania na myszach pokazały, że podawanie im prekursora tej cząsteczki, tzw. NMN, sprawia, że ich komórki ulegają faktycznemu odmłodzeniu. Komórki starej myszy były nie do odróżnienia od komórek młodej myszy zaledwie po tygodniu terapii - mówi szef zespołu, prof. David Sinclair z UNSW School of Medical Sciences i Harvard Medical School w Bostonie.

Badania z udziałem ludzi mają rozpocząć się w ciągu pół roku. Nigdy jeszcze nie byliśmy tak blisko bezpiecznego i skutecznego leku odmładzającego. Jeśli testy się powiodą, może trafić na rynek w ciągu 3 do 5 lat - deklaruje Sinclair. Sprawa jest na tyle poważna, że zainteresowała się nią NASA, która chce chronić przed skutkami promieniowania kosmicznego astronautów, których wyśle na Marsa. Nawet podczas krótkich wypraw kosmicznych astronauci i kosmonauci odczuwają ujemne skutki promieniowania kosmicznego, w przypadku kilkuletniej podróży na Czerwoną Planetę i z powrotem te skutki mogą być już katastrofalne. Nowa metoda daje nadzieję na ochronę przed nadmiernymi uszkodzeniami DNA.

Prof. Sinclair i współpracująca z nim dr Lindsay Wu otrzymali główną nagrodę podczas konkursu NASA iTech w grudniu ubiegłego roku. Są przekonani, że ich praca pomoże także tym, którzy nie wybierają się na Marsa. Nasilone promieniowanie kosmiczne towarzyszy na przykład pasażerom samolotów, nowa metoda może pomóc jego niekorzystne skutki ograniczyć. Jeszcze poważniejsze nadzieje towarzyszą wykorzystaniu ewentualnego leku u dzieci, które przeszły terapie nowotworowe. Skutki radioterapii i chemioterapii sprawiają, że już wieku średnim cierpią one na wiele przewlekłych chorób, a być może eliksir młodości z Australii będzie w stanie je przed tym ochronić.

Sinclair i Wu przygotowywali NMN do podawania w formie leku przez ostatnie cztery lata. Testy z udziałem ludzi, które mają się rozpocząć w ciągu pół roku, będą prowadzone w Brigham and Women's Hospital w Bostonie.

W 2003 roku prof. Sinclair powiązał opóźniającą starzenie aktywność enzymu SIRT1 z działaniem resveratrolu, cząsteczki naturalnie obecnej miedzy innymi w czerwonym winie. Resveratrol aktywował tylko SIRT1, tymczasem prekursor NAD+ aktywuje działanie wszystkich siedmiu sirtuin SIRT1-7, dlatego powinien mieć odpowiednio większy wpływ na nasze zdrowie i długowieczność - podkreśla teraz Sinclair.
Grzegorz Jasiński

...

Przekroczenie setki to bedzie normalka... Srednia np. 120! A to tylko poczatek!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 0:20, 16 Gru 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Nauka
Efekty starzenia można odwrócić! Nareszcie...
Efekty starzenia można odwrócić! Nareszcie...

Dzisiaj, 15 grudnia (18:00)

Objawy starzenia się można cofnąć, cały proces starzenia odwrócić, przynajmniej do pewnego stopnia - przekonują na łamach czasopisma "Cell" naukowcy z Salk Institute. Wyniki ich badań pokazały, że okresowe pobudzanie ekspresji genów istotnych dla naszego rozwoju embrionalnego, ale potem nieczynnych, może odwrócić zmiany nieuchronnie pojawiające się w miarę upływu czasu. W laboratorium udało im się nie tylko odmłodzić komórki ludzkiej skóry, ale i przedłużyć myszom życie.
Zdjęcie ilustracyjne
/ Colin Hawkins /PAP/EPA


Marzenie o zachowaniu młodości, opóźnieniu starzenia się skóry i zmniejszenia zmarszczek towarzyszy ludziom zapewne już od stuleci, odkąd zaczęli żyć na tyle długo, by rzeczywiste skutki starzenia się obserwować. Teraz wydaje się, że to marzenie może zacząć się spełniać. Tak przynajmniej twierdzą badacze z Gene Expression Laboratory Instytutu Salk, którzy ogłosili właśnie odkrycie metody, jak można to zrobić. Nasze badania pokazują, że proces starzenia nie musi zawsze przebiegać w jednym kierunku - mówi szef zespołu, prof. Juan Carlos Izpisua Belmonte. Jest w nim pewna plastyczność i z pomocą ostrożnej manipulacji można sprawić, że zacznie się cofać - dodaje.

Badacze z La Jolla w Kalifornii postanowili skorzystać z tak zwanej metody reprogramowania komórek, która pozwala cofać dorosłe komórki do fazy tak zwanych indukowanych komórek pluripotencjalnych (iPSC), które potem mogą - mnożąc się - tworzyć różne tkanki ciała. Metodę tę wymyślił jeden z laureatów nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 2012 roku, Shinya Yamanaka, a zestaw genów, które pozwalają do owego cofnięcia się w czasie doprowadzić nazywa się czynnikami transkrypcyjnymi Yamanaki.

Naukowcom z Salk Institute nie zależało na cofaniu komórek do fazy iPSC, ale na ich odmłodzeniu. W tym celu poddali je działaniu czynników transkrypcyjnych tylko okresowo, przez pewien czas. Chcieli sprawdzić, czy takie postępowanie poprawi stan zdrowia myszy, wydłuży ich życie, a równocześnie pozwoli uniknąć procesów powstawania nowotworów, które towarzyszą stałemu działaniu czynników Yamanaki. Okazało się, że tak.
Odmładzanie myszy z pomoca czynników transkrypcyjnych
/ Juan Carlos Izpisua Belmonte Lab /Salk Institute /materiały prasowe

Autorzy pracy postanowili przeprowadzić doświadczenia na myszach cierpiących na genetyczną chorobę zwaną progerią, które podobnie, jak u ludzi prowadzi do przedwczesnego starzenia się organizmu. Najpierw eksperymentowano na linii komórek skóry pobranych od myszy z progerią. Okazało się, że podanie im czynników transkrypcyjnych przez krótki czas cofało objawy starzenia, pozostawały komórkami skóry tyle, że nieco młodszymi.

Sukces ośmielił badaczy, by spróbować tej metody na żywych myszach. Rezultaty okazały się niezwykłe, cierpiące na progerię myszy, po poddaniu serii zabiegów polegających na podaniu czynników Yamanaki, myszy wyglądały młodziej, były zdrowsze, a potem żyły nawet o 30 procent dłużej. Na ostatnim etapie prowadzono eksperymenty ze zdrowymi myszami, u których po terapii udało się zaobserwować opóźnienie efektów starzenia. Poległo to w tym przypadku na skróceniu czasu regeneracji trzustki i tkanki mięśniowej tak, jakby mysz była faktycznie młodsza.
Komórki mięśniowe myszy, starzejące się (po lewej) i odmłodzone (po prawej)
/Salk Institute /materiały prasowe

Te doświadczenia pokazały badaczom, że procesy starzenia się przebiegają prawdopodobnie w oparciu o mechanizmy epigenetyczne i nie można wykluczyć, że właśnie blokując te mechanizmy, będzie je można opóźnić. To oznaczałoby, że próby cofnięcia procesów starzenia się nie wymagałyby podawania samych czynników transkrypcyjnych, ale być może tylko pewnych substancji związanych z aktywnością tych czynników. To otworzyłoby drogę do faktycznego tworzenia... eliksiru młodości.

Oczywiście myszy to nie ludzie i zdajemy sobie sprawe, że odmłodzenie osoby byłoby prawdopodobnie znacznie bardziej skomplikowane"- dodaje Izpisua Belmonte. Ale nasze badania wskazują, że proces starzenia może chetniej poddawać się jakimś terapeutycznym działaniom, niz wcześniej przypuszczaliśmy" -dodaje Tak, czy inaczej zadanie jest wciąż bardzo skomplikowane i autorzy pracy nie spodziewają się, by jakaś oparta na ich odkryciu terapia doszła do etapu testów klinicznych wcześniej, niż za jakieś 10 lat.

Efekty starzenia mozna odwrócić /
Grzegorz Jasiński

...

To juz nie fantazja to fakty. Regeneracja komorek starca i np. przywrocenie wlosow zebow itd. staje sie wizja mozliwa w przyszlosci!
Jednak przypuszczam ze predzej nastapi to w sposob znany z Biblii mocą Boga. Jednak widzimy tu naukowy opis tego.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 13:21, 04 Lis 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Nauka
Eliksir młodości? Blisko, coraz bliżej...
Eliksir młodości? Blisko, coraz bliżej...

Czwartek, 27 października (21:03)

Mononukleotyd nikotynamidowy - jeśli marzycie o odkryciu eliksiru młodości powinniście tę nazwę zapamiętać. Albo przynajmniej jej skrót NMN. Naukowcy z USA, Japonii i Północnej Irlandii ogłosili właśnie kolejny sukces badań nad tą substancją, potwierdzający, że może ona znacząco opóźniać starzenie się myszy. Piszą o tym w najnowszym numerze czasopisma "Cell Metabolism".
Zdj. ilustracyjne
/PAP/Wojciech Pacewicz /PAP


Tym razem jednak na myszach się nie kończy. W Japonii, w ramach współpracy miedzy Keio University i Washington University w St. Louis trwają już badania kliniczne z udziałem 10 ochotników, a ponieważ NMN koryguje zaburzenia mechanizmu wytwarzania energii, który u myszy i ludzi jest praktycznie identyczny, są poważne nadzieje, że zakończą się powodzeniem.

Proces wytwarzania i zużycia energii ma kluczowe znaczenie dla zdrowia organizmu. Z wiekiem zdolność komórek do wytwarzania energii maleje i od dawna naukowcy podejrzewają, że może to przyczyniać się do przyspieszenia procesów starzenia. Naukowcy z St. Louis pokazali, że podanie myszom naturalnie występującej w różnych roślinach substancji NMN może zrównoważyć spadek produkcji energii i wiele z objawów starzenia powstrzymać.

O badaniach NMN głośno zrobiło się już kilka lat temu, opublikowane teraz wyniki badań potwierdzają, że słusznie. Myszy, którym substancję tę podano nie tylko żyją dłużej, nawet o 16%, ale przede wszystkim zdrowiej, mniej przybierają na wadze, zachowują lepszy wzrok, mocniejsze kości i mięśnie, nie wykazują też charakterystycznych dla starszego wieku zmian ekspresji genów.
Shin-ichiro Imai, (drugi z lewej) i współpracownicy, Alessia Grozio (z lewej), Kathryn Mills, (druga z prawej) i Sean Johnson (z prawej)
/WU Robert Boston /materiały prasowe

Udało nam się znaleźć sposób zwalniania niekorzystnych przemian fizjologicznych, obserwowanych u starzejących się myszy - mówi kierownik zespołu, profesor Shin-ichiro Imai. Sprawiliśmy, że starsza mysz może mieć przemianę materii podobną do młodej myszy. Ponieważ komórki u człowieka wykorzystują te same przemiany energetyczne, co komórki myszy, mamy nadzieję, że uda się na tej podstawie znaleźć sposób zapewnienia zdrowia w starszym wieku także u ludzi - dodał.

Kluczem do odkrycia była obserwacja, że w miarę starzenia się komórki myszy stopniowo tracą zdolność produkcji kluczowego dla mechanizmów energetycznych komórki związku NAD, dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego. Prof. Imai, wraz z prof. Junem Yoshino potwierdzili wcześniej, że poziom NAD w różnych tkankach ciała myszy, w miarę starzenia się systematycznie spada. Ponieważ okazało się, że bezpośrednie podawanie NAD nie działa, szukano metody pośredniej i pomyślano o mononukleotydzie nikotynamidowym NMN. Okazało się, że nie tylko można NMN myszom bezpiecznie podawać, nawet z wodą do picia, ale jeszcze szybko się wchłania i przemienia w NAD. Jest też łatwo dostępny, występuje powszechnie w brokułach, awokado, kapuście, czy ogórkach.

By sprawdzić efekty podawania NMN Imai, Yoshino i ich współpracownicy badali trzy grupy zdrowych myszy, od wieku 5 do 17 miesięcy. W jednej z tych grup myszom podawali wysokie dawki NMN, w drugiej niskie, trzecia była grupą kontrolną. Zauważyli, że korzystne efekty występują tylko u myszy starszych. Jeśli podajemy NMN młodym myszom, nie staną się one przez to zdrowsze, bo ich organizm sam wytwarza jeszcze wystarczająco dużo NMN - mówi Yoshino. Podejrzewamy, że dopiero z wiekiem procesy zapalne przyczyniają się do redukcji zdolności wytwarzania NMN i w konsekwencji NAD - tłumaczy.

Naukowcy monitorowali też, czy u myszy, którym podawano NMN nie wzrosła częstotliwość występowania nowotworów. Niektóre nowotwory mają większą zdolność syntezy NAD, obawialiśmy się, że podawanie zwierzętom NMN może zwiększyć ryzyko raka - mówi Imai. Nie zauważyliśmy jednak w badanych grupach żadnego takiego efektu - dodaje.

Podczas pierwszej fazy testów klinicznych w Japonii, które sprawdzają, czy NMN jest bezpieczne, ochotnikom podawany jest preparat produkowany przez firmę Oriental Yeast Co., poza testami komercyjnie niedostępny. Autorzy przyznają, że innym zainteresowanym pozostają na razie... brokuły.
Grzegorz Jasiński

...

BROKUŁY KAPUSTA I OGÒRKI!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 11:47, 21 Sty 2016    Temat postu:

Tata po pięćdziesiątce
21 stycznia 2016, 03:00
• Kobiety coraz później decydują się na dziecko, wydłuża się życie Polaków
• To sprawia, że rośnie liczba mężczyzn, którzy stają się ojcami w starszym wieku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

W 2014 roku urodziło się 2647 dzieci, których ojcami byli mężczyźni po pięćdziesiątce. To aż 0 71 proc, więcej niż przed zaledwie 12 laty - podaje "DGP".

Skąd ta zmiana? - To między innymi wynik tego, że kobiety rodzą dzieci w coraz późniejszym wieku - ocenia prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Żyjemy coraz dłużej w lepszym zdrowiu - tłumaczy dr Agata Zygmunt z Uniwersytetu Śląskiego.

Ponadto zwiększyła się liczba małżeństw, w których mąż jest starszy od żony o co najmniej 20 lat i w wielu przypadkach jest po pięćdziesiątce. Według GUS w latach 2000-2014 takich związków zawarto ponad 20 tysięcy. A w części z nich także rodzą się dzieci.

...

Tak wkrotce bedzie. 150 lat i mial syna jak w Biblii na poczatku...
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 20:54, 12 Sty 2016    Temat postu: Żyć długo a nawet wiecznie?

Naukowcy odkryli sposób na wydłużenie życia człowieka o 60%
John Moll, sob., 2015-01-17 14:20

http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy-odkryli-sposob-wydluzenie-zycia-czlowieka-o-60

Źródło: 123rf.com

Szwajcarscy naukowcy twierdzą, że odkryli nowy sposób, który może pozwolić wydłużyć życie człowieka nawet o 60%. Metoda z powodzeniem została już przetestowana na muszkach owocówkach.

Muszki owocówki są bardzo częstym obiektem badań. W przeszłości opracowano różne metody dotyczące modyfikacji konkretnych genów, które pozwoliły wydłużyć życie tych owadów. Najnowszego osiągnięcia dokonali uczeni z Uniwersytetu w Bernie, którzy skupili się na genie o nazwie ahuizotl (lub w skrócie azot).

Chroni on organy poprzez eliminowanie mniej zdrowych lub uszkodzonych komórek. Standardowo każda komórka posiada dwie kopie ahuizotlu, jednak naukowcy zdołali umieścić w nich jeszcze jedną, trzecią kopię. Eksperymenty przeprowadzone na muszkach owocówkach zdołały wydłużyć ich życie o 50-60%.

Człowiek również posiada wspomniany gen a uczeni twierdzą, że za pomocą tej metody można byłoby wydłużyć nasze życie. Szacuje się, że mieszkańcy krajów rozwiniętych dożywaliby średnio ponad 120 lat.

Na podstawie: http://www.gizmag.com/anti-aging-fruit-fly-azot-gene/35635/

Źródło: http://www.kommunikation.unibe.ch/content/medien/medienmitteilungen/news/2015/alte_fliegen/index_ger.html

...

Najnowsza wiadomosc. Pytanie brzmi... Czy bedziemy zyli dluzej? BEDZIEMY Smile Dzieki oczywiscie Bogu, ale naukowcy byc moze pomoga bo Bóg chce dac im moznosc zaslugi. Przede wszystkim zadajmy sobie pytanie czy chcielibysmy zyc dluzej w takim Swiecie? Ludzie zrobili na nim pieklo. Przedluzac to zycie to sobie szkodzic... Ja bym nie chcial dluzej a jeszcze moze byc niesmiertelnym TU?! KOSZMAR! Widzicie ze Bóg pozwalajac na smierc UCZYNIL NAM DOBRO! GDYBYSMY MIELI TU SIE MECZYC W NIESKONCZONOSC!!! Ale tak nie bedzie. Najpierw Bóg powymiata zło A DOPIERO POTEM PRZEDLUZY ZYCIE A W KONCU SMIERC ZNIKNIE! I WTEDY BEDZIE DOPIERO WSPANIALE! U BOGA JEST SAMA MĄDROŚĆ! I wtedy to ja chce zyc dlugo i wrecz bez smierci! I tak bedzie! Na pewno! Tak mowi Biblia.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group