Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 21:32, 20 Lip 2018    Temat postu:

Zakonnica w Indiach jest oskarżona o handel dziećmi. Katolickie sierocińce są pod lupą władz
Policja w Indiach odzyskała 4 dzieci sprzedanych przez zakonnicę i pracownika katolickiego domu opieki. Podejrzanych aresztowano. Władze nakazały kontrolę wszystkich sierocińców prowadzonych przez Misjonarki Miłości Matki Teresy z Kalkuty.

Policja we wschodnich Indiach poinformowała o zatrzymaniu katolickiej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości i pracownika domu opieki prowadzonego przez misjonarki. Oboje są podejrzani o sprzedanie przynajmniej 4 dzieci. Wszystkie dzieci udało się odnaleźć u rodzin, które je adoptowały. Nowi rodzice mogli być nie wiedzieć, że łamią prawo.

Instytucja prowadzona przez zakon Matki Teresy z Kalkuty, w której wybuchła afera, udziela pomocy ubogim, samotnym kobietom w ciąży. Rząd w New Delhi nakazał kontrolę w sierocińcach i domach opieki prowadzonych przez Misjonarki Miłości. Zakonnice mają też miesiąc na zarejestrowanie wszystkich swoich instytucji zajmujących się dziećmi w federalnym systemie adopcyjnym.

- Podejmiemy stanowcze działania, jeżeli stwierdzimy, że ktokolwiek prowadzi takie domy opieki niezgodnie z prawem – powiedziała Arti Kujur odpowiedzialna za ochronę praw dzieci w stanie Jharkhand, w którym ujawniono nieprawidłowości. Władze liczą na to, że raport będzie gotowy już w sierpniu.

WP
REKLAMA

Trzy słowa – tyle wystarczyło, by mąż rozwiódł się z żoną

W Indiach wielokrotnie dochodziło do przypadków adopcji dzieci za łapówki. W procederze tym uczestniczyły szpitale i domy opieki. Ten rodzaj korupcji, który w praktyce oznacza handel dziećmi, wynika z tego, że wiele rodzin musi bardzo długo czekać na prawo do zaadoptowania dziecka. Rocznie w Indiach przeprowadza się nieco pond 3 tys. legalnych adopcji, tymczasem w "kolejce po dziecko" czeka ok. 15 tys. chętnych par.

WP
REKLAMA
- Społeczeństwo oczekuje od kobiet potomstwa – mówi Wirtualnej Polsce Joanna Mazumdar, Polka od 6 lat mieszkająca w Indiach. – Przedłużenie rodu jest bardzo ważne, a problemy z posiadaniem dzieci nie są czymś, o czym się publicznie rozmawia. To jest społeczeństwo tabu i wiele rzeczy pozostaje w kręgach najbliższej rodziny – dodaje.

Mazumdar dodaje, że brak własnego potomstwa jest dla indyjskich kobiet sytuacją bardzo trudną. Jej zdaniem można sobie wyobrazić przypadki nieprawidłowości wielkim kraju, w którym żyje ponad 1,3 mld. ludzi, zwłaszcza że od małżeństw oczekuje się dzieci, a o ich braku otwarcie się nie mówi.


East News
Podziel się
WP
Prasa indyjska informowała o sytuacjach, gdy lekarz mówił matce o śmierci noworodka. Dziecko jednak żyło, a nieuczciwi lekarze wystawiali mu fałszywe dokumenty i sprzedawali do adopcji. Niekiedy dzieci takie były wywożone za granicę. Najczęściej ofiarami porywaczy i przemytników dzieci padają samotne, ubogie matki.

W odpowiedzi ponad dwa lata temu rząd federalny stworzył centralny rejestr, w którym zarejestrować się muszą wszystkie instytucje zajmujące się adopcją. Według New Delhi ponad 4 tys. instytucji, w tym te należące do Misjonarek Miłości, nadal nie koordynuje swoich działań i nie włączyło się do systemu CARA (Central Adoption Resource Authority).

Kara śmierci dla gwałcicieli dzieci w Indiach

Nowy system ma automatycznie dobierać rodziców i dzieci. Zdaniem władz ograniczy to nadużycia, do których dochodziło, gdy to sierocińce i agencje adopcyjne samodzielnie podejmowały decyzje. Tymczasem rodzice skarżą się na bezduszność nowego rozwiązania. Rodzice otrzymują propozycję zaadoptowania dziecka, a decyzję muszą podjąć w ciągu 48 godzin. Jeżeli odrzucą trzy kolejne propozycje, to spadają na koniec listy.

WP
REKLAMA
Zobacz także: Pierwszy dzień wakacji. Sprawdzamy jak Polacy wypoczywają nad Bałtykiem

WP
REKLAMA
System CARA nie pokonał czarnego rynku adopcyjnego. Długa lista oczekujących na legalną adopcję powoduje, że nie brak ludzi gotowych zapłacić za wpisanie własnego nazwiska na akcie urodzenia obcego dziecka. Zdarza się też, że ubodzy rodzice świadomie sprzedają noworodki.

Misjonarki Miłości formalnie przestały organizować adopcję w Indiach już trzy latach temu. W ten sposób katolickie zgromadzenie wyraziło sprzeciw wobec prawa ułatwiającego adopcję przez ludzi samotnych czy małżeństwa rozwiedzione bądź w separacji.

...

Aha czyli wymyslili system LOSOWO GENEROWANEJ! adopcji. Z uwagi na gigantyczna korupcje adopcyjna! Siostry powiedzualy ze nie zgodza sie na losowe! przydzielanie dzieci. Zatem nagle pojawila sie,, korupcja" u siostr. Ewidentny atak szatana na dobro. Oblakany rzad! W sytuacji totalnej patologii adopcyjnej uderzaja w JEDYNA UCZCIWA INSTYTUCJE! Opętani. Indie Rosja Chiny to szczyty korupcji swiatowej!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 10:18, 09 Lip 2018    Temat postu:

W domu Matki Teresy sprzedawano dzieci. Dziennikarze mieli rację?

Policja z indyjskiego stanu Jharkhand zatrzymała dwie kobiety w związku z oskarżeniami o handel noworodkami. Jedna z nich jest zakonnicą Misjonarek Miłości. Kongregacja został założony przez Matkę Teresę. Sama święta w przeszłości również była oskarżana o handel dziećmi. To także nie pierwsze przypadki sprzedawania noworodków przez Misjonarki Miłości, które bada policja.


To nie pierwszy raz, kiedy policja oskarża Misjonarki Miłości o handel dziećmi. Podobny skandal wybuchł m.in. w 2011 roku w Kolombo, stolicy Sri Lanki, gdy tamtejsze władze aresztowały przełożoną misjonarek, siostrę Elizę. Także sama Matka Teresa była oskarżana o handel dziećmi. Na możliwość czerpania pieniędzy ze sprzedaży dzieci bogatym parom z Zachodu, wskazywał m.in. największy oponent świętej, dziennikarz Christopher Hitchens.


Tym razem policja w Ranchi, stanie Jharkhand oskarża o proceder siostrę, która służyła w hostelu dla ubogich ciężarnych. Zarzuty usłyszały także dwie pielęgniarki. Kobiety są podejrzane o sprzedaż co najmniej sześciorga dzieci. Jak podaje "New York Times" jedna z pielęgniarek przyznała się do pomoc w sprzedaniu czworga noworodków.

Sprawa wyszła na jaw, gdy lokalne władze przeprowadziły niezapowiedzianą kontrolę w ośrodku. Zauważyli wówczas, że wspomniana pielęgniarka dziwnie się zachowuje. Jak się okazało, kilka dni wcześniej pośredniczyła w transakcji sprzedaży dziecka, za które otrzymała 1,7 tys. dolarów. Po kontroli odebrała noworodka rodzicom i oddała go biologicznej matce, jednak nie zwróciła parze całej sumy. To spowodowało, że złożyli skargę. Co istotne, oficjalnie kongregacja Misjonarek Miłości nie zajmuje się w Indiach adopcją.

W 2015 roku zakon poinformował, że nie zgadza się na liberalizację prawa, które pozwala na adopcję dzieci również rozwiedzionym i singlom. Od tego momentu adoptowanie dzieci z indyjskich sierocińców sióstr nie jest rzekomo możliwe.

...

Ataki szatana. Wiemy z objawien ze Maka Teresa jesw niebie i Bóg podaje ja za wzor. Zatem jesli jacys tam z mediow pisza inaczej sa od diabla. Natomiast nie ma gwarancji ze juz na zawsze w tych sierocincach bedzie dobrze. To oczywiste ze szatan caly czas krąży.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 13:10, 26 Sty 2018    Temat postu:

Teresy z Kalkuty
Magdalena Curzydło | 26/01/2018

Getty Images
Udostępnij Komentuj 0
Pytana przez dziennikarzy i możnych tego świata, jak czynić pokój, powtarzała zawsze, by zacząć od siebie: – Nie pozwól, by ten, kogo spotkasz, nie był zadowolony po spotkaniu z tobą! Najprostsze i najtrudniejsze.

Świat poznał Matkę Teresę z Kalkuty, gdy miała prawie siedemdziesiąt lat, po niemal trzydziestu latach posługi najuboższym. Założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości była i pozostaje do dziś, niemal dwadzieścia lat po śmierci, najpopularniejszą na świecie katolicką zakonnicą.

Święta. Laureatka niezliczonych nagród, orderów, medali – trzymała je w tekturowym pudełku. Wszystko, co dostawała, przeznaczała dla swoich podopiecznych, tak skwitowała Nagrodę Nobla: „To pomoże biednym”.

Poprosiła też o odwołanie samego bankietu, który zwyczajowo towarzyszy ceremonii, zamieniając go na czek, oczywiście, na ubogich. Limuzyna, którą otrzymała od papieża Pawła VI podczas jego podróży do Indii, stała się atrakcją loterii, z której dochód posłużył do budowy osiedla.

Za życia św. Matka Teresa założyła 594 domy, w których misjonarki miłości w 120 krajach świata niosą pomoc odrzuconym, wykluczonym, zbieranym z ulic nędzarzom, dzieciom i chorym. Pokazywała, że każdy – porzucony, niekochany, niezauważany – jest Osobą.

Obsypywana zaszczytami, podziwiana, sama czuła się opuszczona, niekochana, cierpiąca – w ciemności – jak Jezus przybity do krzyża, któremu obiecała miłość i posłuszeństwo. O swoich widzeniach wewnętrznych nie opowiadała, wyszły na jaw dopiero podczas zbierania dokumentów do beatyfikacji.

– Chrystus Cię stworzył, ponieważ Cię chciał – pisała w prywatnym liście do swojego kierownika duchowego, ale tak myślała o każdym człowieku.

....

Nigdy nie dosc przypominania o niej.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 9:35, 06 Wrz 2017    Temat postu:

Nie czujesz obecności Boga w swoim życiu? Masz coś wspólnego z Matką Teresą!
Ewa Rejman | Wrz 05, 2017
Polaris/EAST NEWS
Komentuj


Udostępnij
Komentuj


Z listów Matki Teresy z Kalkuty wyziera samotność i ogromna tęsknota za Bogiem. Pokazuje, że świętość nie polega na poczuciu niezwykłości i duchowym samozadowoleniu.


O
publikowane po śmierci Matki Teresy prywatne listy do kierownika duchowego nie ujmują Jej świętości. Pisała w nich, że w duszy ma ciemność, a wszystko w niej jest jakby ścięte lodem. Jednocześnie na modlitwę przeznaczała cztery godziny dziennie. Te listy mogą tylko zwiększyć podziw dla kobiety, która przez 50 lat wiernie szła wyznaczoną drogą, choć często nie widziała na niej żadnego światła.


„Moja własna maleńka”

Pochodziła z religijnej rodziny, szybko zdecydowała się poświęcić swoje życie Bogu i wstąpić do zakonu loretanek. Przełożeni wysłali ją do Indii, gdzie wyznaczono ją na dyrektorkę szkoły z internatem dla dziewcząt.

10 września 1946 roku trzydziestosześcioletnia Matka Teresa udawała się na rekolekcje. Jadąc pociągiem usłyszała głos Chrystusa wzywającego ją, aby porzuciła wszystko i poszła do slumsów, by służyć Mu w najuboższych i najsłabszych. Przez kolejny rok toczyła dialog z Jezusem, w którym On nazywał ją „moją własną maleńką”, a ona odpowiadała „Mój własny Jezu”.

Nigdy później nie mówiła publicznie o przeżytym mistycznym doświadczeniu, ale datę 10 września 1946 uważała za prawdziwy początek Misjonarek Miłości. Mimo licznych trudności, także ze strony władz kościelnych, zmieniła habit loretanki na charakterystyczne, najtańsze indyjskie sari i rozpoczęła służbę najbiedniejszym z biednych. Odpowiedziała na wezwanie Chrystusa i prosiła Go, żeby wykorzystał ją jako swoje narzędzie. Jej prośba została spełniona, zaczęły przyłączać się do niej inne kobiety, pojawiały się niezbędne fundusze. Wtedy przestała czuć obecność Boga, a w jej życiu zapadła duchowa ciemność.
Czytaj także: Matka Teresa – Święta od ciemności


Duchowa ciemność

„Miejsce Boga w mojej duszy jest puste. Boga we mnie nie ma. Kiedy ból wywołany tęsknotą jest tak ogromny, po prostu tęsknię i tęsknię za Bogiem – oto, co wtedy czuję – On mnie nie chce – nie ma Go tam. (…) Nie potrafię wyjaśnić tej tortury i bólu”

– czytamy w jednym z listów zebranych w książce „Pójdź, bądź moim światłem”.

Matka Teresa nie chce, aby ktokolwiek, poza spowiednikiem i biskupem znał szczegóły jej życia duchowego. Boi się, że w ten sposób podsyciłaby zainteresowanie swoją osobą i odciągnęłaby ludzi od skupienia się na Bogu. Czuje się przeraźliwie samotna, nie umie wyrazić swoich przeżyć słowami. Od kierownika duchowego otrzymuje pociechę, ale nie zrozumienie.

Pewną pomocą jest dla niej lektura dzieł św. Jana od Krzyża, szczególnie tych o „nocy ciemnej”. Wewnętrzne cierpienie Matki Teresy nie zmniejsza się po ich przeczytaniu, ale pojawia się większy spokój i akceptacja. „Serdeczne «Tak» dla Boga i wielki «Uśmiech» dla wszystkich” – postanawia podczas rekolekcji.

„Zaczęłam kochać tę ciemność – ponieważ teraz wierzę, że jest to część, jakaś bardzo mała część, ciemności i bólu Jezusa na ziemi”

– pisze w kolejnym liście.
Czytaj także: „Kalkuta jest wszędzie”. Aleteia rozmawia z postulatorem procesu kanonizacyjnego Matki Teresy


Światło dla innych

Cały czas ma w głowie słowo „Pragnę” wypowiedziane przez Jezusa na krzyżu. Słyszy to „pragnę” w każdym cierpiącym człowieku, nad którym się pochyla. Wciąż dokłada sobie więcej pracy. Choć nieustannie otacza ją nędza i nieszczęście, nigdy się do nich nie przyzwyczaja i nie obojętnieje. Namawia inne siostry, żeby – zamiast marzyć o dokonywaniu wielkich rzeczy – skupiły się na czynieniu małych, ale z wielką miłością.

Gdy jedzie do Australii odwiedzić posługujące tam siostry, odwiedza rezerwat dla Aborygenów. Mieszkają w małych budach skleconych z blachy i starych kartonów. Wchodzi do jednego z pomieszczeń i widzi leżącego mężczyznę. Prosi, żeby pozwolił jej pościelić swoje łóżko, wyprać ubranie i posprzątać pokój. Mężczyzna jest zrezygnowany i twierdzi, że nie potrzebuje pomocy, ale ostatecznie się zgadza.

Podczas sprzątania Matka Teresa zauważa lampę i pyta, czy czasami ktoś ją zapala. Słyszy, że lampa nigdy się nie świeci, bo nie ma dla kogo, mężczyzny nikt nie odwiedza. Po wizycie Matki Teresy do domu zaczynają codziennie, chociaż na kilka minut, przychodzić siostry. Lampa ma dla kogo się świecić. Po dwóch latach mężczyzna przesyła do klasztoru wiadomość: „Powiedz Matce, mojej przyjaciółce, że światło, które zapaliła w moim życiu, wciąż płonie”.
Czytaj także: Schody, na których siadało Miłosierdzie. To tam zaczynała Matka Teresa [FOTO]


Czego uczy nas Święta od ciemności?

„Jeśli kiedykolwiek będę Świętą – na pewno będę świętą «od ciemności». Będę stale nieobecna w Niebie – aby zapalać światło tym, którzy pogrążeni są w ciemności na ziemi”

– pisała Matka Teresa w jednym ze swoich najsłynniejszych listów.

W potocznym rozumieniu święci to promieniujące światłem, rozmodlone, patrzące w górę ze złożonymi rękami istoty, które są już jedną nogą (lub anielskim skrzydłem) w Niebie. Odległe od zwykłych śmiertelników, którzy w czasie modlitwy często nie czują Bożej obecności. Odległe od tych, którzy zamiast mistycznych uniesień, mają w głowie strach o to, jaki będzie kolejny dzień. Odległe od nas, którzy wierzymy, ale zmagamy się z wątpliwościami.

Matka Teresa uczy nas, że świętości nie mierzy się wzniosłością uczuć, wielkością cudów i ilością radośnie wypowiedzianych „Chwała Panu”. Chrystus na krzyżu, kiedy dokonywało się zbawienie ludzkości wołał do Ojca „Czemuś mnie opuścił”. W czasie, kiedy Matka Teresa czuła się opuszczona przez Ojca, tysiące ludzi ocaliła jej praca. Ci ludzie nie czuli się opuszczeni.

Może teraz – dzięki swoim listom – zapala światło tym, którzy czują się opuszczeni w swoich doświadczeniach?


*Korzystałam z książki Matki Teresy „Pójdź, moim światłem. Prywatne pisma Świętej z Kalkuty”, Znak 2015

...

Dokladnie! Święci wbrew falszywym mniemaniom ateistow NIE MAJA PSYCHICZNEJ PRZYJEMNOSCI Z WIARY! To nie dla podbudowania ,,psychiki" wierza. Sprawy duchowe sa naprawde trudne do opisania.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 15:46, 16 Lip 2017    Temat postu:

Matka Teresa projektantką mody? Jej sari chronione prawem
Redakcja | Lip 15, 2017
© Archives CIRIC
Septembre 1970: Mère Teresa, (Agnès GONXHA BAJAXHIU), fondatrice des Misssionnaires de la Charité (1950), née à Skopje (Yougoslavie), prix nobel en 1979, décédée le 05 septembre 1997.
Komentuj

0

Udostępnij
Komentuj

0

Białe sari z trzema niebieskimi paskami na obrzeżach – strój zakonny św. Matki Teresy i założonego przez nią Zgromadzenia Misjonarek Miłości – otrzymały opiekę prawną jako „znak chroniony”.


W
edług mediów ochronę prawną tego stroju zakonnego zapewnił specjalizujący się w tej dziedzinie adwokat Biswajit Sarkar, działający z upoważnienia sióstr.
Sari tylko dla misjonarek miłości

Ochrona prawna jako „znaku chronionego” ma przeszkodzić wykorzystywaniu znanego na całym świecie charakterystycznego sari misjonarek miłości – poinformował 11 lipca portal „India Today”, powołując się na słowa prawnika, który był obrońcą założycielki zgromadzenia. „Prawo wyłączności używania białego sari, ozdobionego błękitnymi paskami, należy wyłącznie do misjonarek miłości” – oświadczył Sarkar. Podkreślił też, że jest to pierwszy tego typu przypadek, gdy ochronę prawną otrzymał strój jako „własność duchowa”.

Media hinduskie poinformowały w tych dniach, że urząd patentowy w Indiach zaakceptował wniosek adwokata Sarkara 4 września 2016 roku, w dniu kanonizacji Matki Teresy. Nie ogłoszono tej decyzji, gdyż – jak podkreśla adwokat – misjonarki miłości nie przywiązują wagi do obecności w życiu publicznym. Uważa on jednak, że wobec pozbawionego skrupułów i niezgodnego z prawem wykorzystywania wzoru ich stroju konieczne stało się objęcie go ochroną prawną.
Czytaj także: Matka Teresa – Święta od ciemności


„Matka ubogich”

Matka Teresa z Kalkuty, czyli Agnes Gonxha Bojaxhiu (1910-97), przeszła do historii jako „matka ubogich”. Dzięki swemu zaangażowaniu na rzecz biednych, bezdomnych, chorych i umierających ta założycielka zgromadzenia zakonnego i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1979 stała się niezapomnianą postacią. 4 września 2016 kanonizował ją w Watykanie papież Franciszek. W drodze ze swego miejsca urodzenia – Skopje w dzisiejszej Macedonii – do chwały ołtarzy przeżyła ona wiele etapów życia, które prowadziły ją przez niemal wszystkie kraje świata.

W 1959 roku Matka Teresa otworzyła w Kalkucie dom starców i centrum dla trędowatych, w dwa lata później założyła dla nich osadę Shantinagar (Miejsce Pokoju). Nieco później podobne placówki zaczęły powstawać kolejne w wielu dużych miastach Indii, a także w innych krajach.

Pierwszy dom za granicą rozpoczął działalność w 1965 roku w Wenezueli, a w 1968 w Europie – w Rzymie, gdzie wkrótce potem powstał zakonne centrum nowicjatu. Matka Teresa do swej śmierci powołała do życia łącznie 594 domy w 120 krajach. Większość z nich otwierała osobiście, przy czym zawsze zapraszał ją na taką uroczystość biskup miejsca. Założony przez nią w 1985 roku dom dla chorych na AIDS w Nowym Jorku był pierwszą tego typu placówką na świecie.

Matka Teresa założyła też kilka zgromadzeń w ramach jednej rodziny zakonnej.

Źródło: KAI

...

Wielka postac.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 14:15, 05 Wrz 2016    Temat postu:

Pracowała z Matką Teresą, teraz buduje dom dla narkomanów i alkoholików
wyślij
drukuj
ab,az | publikacja: 05.09.2016 | aktualizacja: 12:59 wyślij
drukuj
W „Pulsie Polski” o 16.30 pokażemy historię siostry Jolanty (Fot. PAP/Rafał Guz)
W Indiach pracowała z Matką Teresą. W Polsce jako wykształcony psycholog od lat pomaga narkomanom i alkoholikom. Teraz buduje dla nich dom w podwarszawskim Legionowie. „Puls Polski” o godzinie 16.30 o siostrze Jolancie Glapce.

JESIENNA RAMÓWKA. Zobacz nowości w TVP Info
– Silna, energiczna, zarażająca pozytywnym myśleniem – mówi o siostrze Jolancie autorka reportażu Anna Ołdakowska z TVP Info. Swoje życie poświeciła na pomoc potrzebującym. W Indiach pracowała z Matką Teresą. W Polsce oddała się pracy z osobami uzależnionymi. W podwarszawskim Legionowie buduje dla nich dom. Ma zostać otwarty wiosną przyszłego roku.

Choć budynek jest jeszcze w stanie surowym, już można usłyszeć, że to wielkie dzieło. W „Pulsie Polski” o 16.30 pokażemy historię siostry Jolanty, która umie zarażać życiowym optymizmem i ludzi, którzy swoje życie poświęcają na pomaganie innym – w tym pana Sebastiana, który uwolnił się od narkotykowego nałogu, a swój wolny czas poświęca teraz na to, by pomóc tym, którzy nie mają na to wystarczającej siły.
#wieszwiecej | Polub nasTVP Info

...

Wokol kazdego swietego jak widzicie jest krąg dobra Smile
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 19:42, 04 Wrz 2016    Temat postu:

Poświęciła się najbiedniejszym z biednych. Matka Teresa ogłoszona świętą
wyślij
drukuj
łz,k | publikacja: 04.09.2016 | aktualizacja: 16:37 wyślij
drukuj
Matka Teresa została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla (fot. PAP/EPA/FILIPPO MONTEFORTE)
Wyniesiona na ołtarze Matka Teresa z Kalkuty to wyjątkowa osoba w historii Kościoła. Całe dorosłe życie poświęciła pomocy ubogim i chorym na trąd mieszkańcom Indii. Za swoją postawę została uhonorowana Pokojową Nagroda Nobla. „Jako ikona Dobrego Samarytanina szła wszędzie, by służyć Chrystusowi w najuboższych miejscach i pośród ubogich” – mówił o świętej papież Jan Paweł II w czasie mszy w październiku 2003 roku.
#wieszwiecej | Polub nasTVP Info

..

Wielki dzien Smile
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 13:05, 04 Wrz 2016    Temat postu:

Matka Teresa z Kalkuty ogłoszona świętą
ptw/kan/
2016-09-04, 11:09
Podczas mszy na placu Św. Piotra w niedzielę papież Franciszek kanonizował Matkę Teresę z Kalkuty, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla z 1979 r. Na kanonizację "matki ubogich" przybyło około 100 tys. osób.
EPA/ANGELO CARCONI

Świat
Papież powołuje nowy urząd, w którym...

Matka Teresa z Kalkuty została ogłoszona świętą w przeddzień 19. rocznicy śmierci. Ta kanonizacja to jedno z największych watykańskich wydarzeń Roku Miłosierdzia.



Gdy papież ogłosił ją świętą na wypełnionym placu Świętego Piotra rozległy się brawa.



Święta wszystkich biednych



Agnes Gonxha Bojaxhiu, bo tak nazywała się przyszła święta, urodziła się w 1910 roku w Skopje, w rodzinie pochodzącej z Albanii. W 1929 roku pojechała do Indii, by rozpocząć tam nowicjat, a następnie podjęła pracę i posługę w Kalkucie, gdzie pozostała do końca życia. W 1950 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości, które z biegiem lat rozszerzyło działalność na cały świat. Przez prawie pół wieku prowadziła domy dla umierających, chorych na trąd, ubogich i sierot.



Została beatyfikowana przez Jana Pawła II sześć lat po śmierci, w 2003 roku. Polski papież, z którym łączyły Matkę Teresę wyjątkowe więzy przyjaźni, ogłosił ją błogosławioną w ważnym także dla siebie momencie - w czasie obchodów 25. rocznicy swego pontyfikatu. Sześcioletni proces beatyfikacyjny, otwarty niedługo po jej śmierci, uznano wówczas za bardzo krótki.



Relikwią kropla krwi



W grudniu 2015 roku papież Franciszek uznał cud potrzebny do jej kanonizacji. Dotyczy on uzdrowienia Brazylijczyka Marcilio Haddada Andrino z ciężkiej, grożącej śmiercią choroby mózgu w 2008 roku. Podczas spotkania z dziennikarzami w watykańskim biurze prasowym powiedział on, że lekarze nie dawali mu już żadnej nadziei. Dało ją - podkreślał - wstawiennictwo Matki Teresy.



Postulator procesu kanonizacyjnego ojciec Brian Kolodiejchuk poinformował, że relikwią nowej świętej wystawioną w czasie mszy będzie kropla jej krwi. - Matka Teresa jest świętą dla wszystkich, dla biednych i bogatych - ocenił amerykański duchowny. Na fasadzie bazyliki Świętego Piotra już wywieszono portret błogosławionej Matki Teresy, przygotowany na jej kanonizację.



Dwa lata temu Franciszek powiedział dziennikarzom podczas podróży do Albanii, że poznał Matkę Teresę w 1994 roku w czasie synodu w Watykanie i zapamiętał ją jako osobę, która "mówiła zawsze to, co chciała". - Siedziała koło mnie podczas prac synodu. Podziwiałem jej siłę, zdecydowanie w jej wystąpieniach - opowiadał papież. Zażartował też: "Gdyby była moją przełożoną, bałbym się".



PAP

...

Dzis jej dzien! Czyz trzena dlugich komentarzy?
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 13:16, 18 Gru 2015    Temat postu: Matka Teresa z Kalkuty.

Papież uznał cud potrzebny do kanonizacji Matki Teresy z Kalkuty
17 grudnia 2015, 23:45
• Papież Franciszek uznał cud przypisywany wstawiennictwu błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty, potrzebny do jej kanonizacji - podał katolicki dziennik "Avvenire"
• Msza kanonizacyjna odbędzie się prawdopodobnie 4 września przyszłego roku

Kanonizacja założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości będzie zatem jednym z najważniejszych wydarzeń trwającego Roku Miłosierdzia.

Papież uznał cud w dniu swych 79. urodzin - zauważyła gazeta w informacji opublikowanej późnym wieczorem na swej stronie internetowej.

Kilka dni wcześniej w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jednomyślnie przyjęto w głosowaniu dokumentację cudu uzdrowienia przypisywanego Matce Teresie z Kalkuty, a niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia. Została ona beatyfikowana przez Jana Pawła II w 2003 roku, gdy świętował 25-lecie swojego pontyfikatu.

Według mediów uznany przez papieża przypadek dotyczy 35-letniego cierpiącego na chorobę mózgu Brazylijczyka, który doznał uzdrowienia, będąc w stanie krytycznym.

Aprobata dekretu przez Franciszka to ostatni krok w postępowaniu kanonicznym dotyczącym cudu uzdrowienia wybranego do kanonizacji laureatki pokojowej Nagrody Nobla.

Franciszek powiedział dziennikarzom podczas swej podróży do Albanii przed ponad rokiem, że poznał zakonnicę w 1994 roku pryz okazji synodu w Watykanie i zapamiętał ją jako osobę, która "mówiła zawsze to, co chciała".

"Siedziała koło mnie podczas prac synodu. Podziwiałem jej siłę, zdecydowanie w jej wystąpieniach" - opowiadał papież. Zażartował też: "Gdyby była moją przełożoną, bałbym się".

...

Oczywista oczywistosc Smile

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group