BRMTvonUngern |
Wysłany: Nie 19:08, 30 Sie 2015 Temat postu: Matka Boża Pocieszenia z Pasierbca. |
|
Kardynał Stanisław Dziwisz: kroczmy drogą życia
Kardynał Stanisław Dziwisz - maciej kuroń / Agencja Gazeta
Kroczmy drogą prawdy, kroczmy drogą życia – apelował dziś kardynał Stanisław Dziwisz podczas uroczystości odpustowych w Pasierbcu. Metropolita krakowski podkreślił, że żaden chrześcijanin nie może korzystać z pogańskich praw, bo obowiązuje go prawo Boże, wyrażone w naturze. - Kościół przypomina, że niemoralna jest metoda in vitro, w której ewentualne poczęcie dziecka okupione jest często śmiercią. Niemoralne jest również stosowanie pigułki, która powoduje śmierć poczętego dziecka, a dostęp do niej mają już piętnastoletnie dziewczyny - mówił.
W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia kardynał przypomniał w homilii, że w centrum duszpasterskiej troski Kościoła pozostaje rodzina. Podkreślał, że o jej dobro musimy wspólnie zabiegać, zwłaszcza wobec trudności, jakich doświadcza m.in. zdrad, zaniku miłości, a zwłaszcza plagi rozwodów. Jak dodał kardynał, do tego dochodzą zagrożenia z zewnątrz i to ze strony tych, których zadaniem powinna być troska o dobro wspólne.
- Kościół głosi i powtarza oczywistą prawdę, że małżeństwo jest związkiem miłości mężczyzny i kobiety, a nie osób tej samej płci. Kościół głosi, że płci człowieka nie można dowolnie zmieniać i zapisywać mu dokumentach płci w zależności od osobistego poczucia. Wtedy w sposób absurdalny zmieniamy porządek rzeczy, porządek natury - mówił hierarcha.
- Kościół głosi, że życie ludzkie jest święte od poczęcia do naturalnej śmierci. Broni każdego człowieka, dlatego Kościół przypomina, że niemoralna jest metoda in vitro, w której ewentualne poczęcie dziecka okupione jest często śmiercią. Niemoralne jest również stosowanie pigułki, która powoduje śmierć poczętego dziecka, a dostęp do niej mają już piętnastoletnie dziewczyny. Pytam, czy tak chcemy budować przyszłość naszego narodu na cywilizacji śmierci? Jaka powinna być nasza odpowiedź? - powiedział kard. Dziwisz.
Przypominając, że polski papież ustanowił Światowe Dni Młodzieży, metropolita krakowski dodał, że jest to wielki i trwały owoc jego pontyfikatu. - Za niecały rok będziemy gościć młodych z całego świata. Przyjdą, bo są ciekawi ojczyzny Jana Pawła II, przyjdą do naszych diecezji i parafii, a później do Krakowa, który dla milionów ludzi kojarzy z Janem Pawłem II. Przyjdą, by ubogacić się wiarą Kościoła w Polsce i byśmy my sami ubogacili się entuzjazmem, młodością i ich wiarą - podkreślił.
Kardynał dziękował za pamięć o Światowych Dniach Młodzieży i prosił, aby nadal modlić się w tej intencji. Głównym motywem modlitwy podczas odpustu w Pasierbcu jest właśnie prośba za przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Na zakończenie Mszy od kustosza sanktuarium ks. Józefa Waśniowskiego, kardynał otrzymał makietę piątej stacji Drogi Krzyżowej z Pasierbca, gdzie postać Szymona Cyrenejczyka wyraża posługę św. Jana Pawła II. Tymczasem metropolita krakowski przywiózł do Pasierbca kielich ze zbiorów Jana Pawła II, który papież otrzymał od studentów w Rzymie.
Uroczystosci w Pasierbcu
Przez dziewięć dni do sanktuarium przybyły pielgrzymki piesze i autokarowe, nie tylko z diecezji tarnowskiej, ale również m.in. z rzeszowskiej i kieleckiej. Tłumy modliły się także w nocy podczas maryjnej Pasterki pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Dziś w nocy na Mszy św. biskup ogłosił ks. Józefa Waśniowskiego, kustosza sanktuarium - kapelanem Jego Świątobliwości.
W Pasierbcu modlili się także abp Zygmunt Zimowski, abp Wacław Depo z Częstochowy, bp Stanisław Salaterski i bp Władysław Bobowski oraz tysiące wiernych. Podczas uroczystości poświęcono także Ogród Maryjny.
Cudowny Obraz w Pasierbcu, ufundowany przez Jana Matrasa przedstawia Maryję w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia. Maryja stoi na kuli ziemskiej, depcze głowę węża i ma księżyc pod stopami. Wokół niej widać aniołów, którzy otaczają Maryję i radują się z Jej chwały. Przez 159 lat Cudowny Obraz był przedmiotem czci przez wiernych w starej kapliczce, która w międzyczasie stała się powszechnie uznanym sanktuarium.
Do kulminacyjnego punktu w dotychczasowym kulcie, jakim była koronacja, przyczyniły się długie lata wzmożonej czci obrazu, pielgrzymki wiernych, dawane świadectwa, prośby i podziękowania na kartkach, licznie zamawiane msze św., a przede wszystkim wiele nadzwyczajnych łask otrzymywanych za pośrednictwem Maryi. Uroczysty akt koronacji miał miejsce 28 sierpnia 1993 r., w dziesiątą rocznicę przeniesienia Obrazu z kapliczki i w dwusetną rocznicę ocalenia fundatora przez Matkę Bożą pod Rastatt.
Koronacji obrazu złotymi, papieskimi koronami dokonał ówczesny biskup diecezji tarnowskiej Józef Życiński. Ta podniosła uroczystość zgromadziła dziesiątki tysięcy wiernych oraz kilkuset kapłanów a także wielu biskupów z Polski i z zagranicy. Mimo deszczu i niesprzyjającej aury, wierni niestrudzenie trwali na modlitwie i wysławiali Maryję. Akt koronacji potwierdził żywotność i autentyczność kultu, spontaniczność wiary i głębokiego przywiązania oraz miłości do Matki Bożej.
...
Widzimy jak wazne jest pocieszenie. |
|