Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 10:06, 23 Gru 2018    Temat postu:

Maryja wciąż pomaga. Cudowna moc Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Obraz Kamila Marczak | 21/11/2018
Udostępnij
Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy to popularna modlitwa, w której Maryja zaprasza nas do przyjęcia z ufnością i miłością woli Bożej i skierowania serca ku Bogu. To Ona jest patronką najbardziej potrzebujących, tych, którzy są smutni, samotni, pozostawieni sami sobie.
owenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy to znane i praktykowane nabożeństwo. Zostało zaaprobowane przez Stolicę Apostolską. Za wstawiennictwem Maryi wierni otrzymują łaski, a ich prośby są wysłuchiwane.
Czytaj także: Nowenna do Maryi rozwiązującej węzły. Tekst i sposób odmawiania
Początki kultu
Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy związany jest z historią obrazu. Pochodzi on z przełomu XIV i XV wieku. Dzięki papieżowi Piusowi IX ikona została wprowadzona do kościoła redemptorystów. Wraz z rozpowszechnianiem się kultu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy szerzyły się specjalne nabożeństwa ku jej czci, w tym również nowenna. Krzewiły ideał modlitwy, która odbywała się zazwyczaj po popołudniu, w pierwszą niedzielę miesiąca.
Wówczas wierni modlili się przed obrazem Matki Boskiej, kapłan wygłaszał okolicznościowe kazanie, odczytywano intencje bractwa. Następnie wystawiano Najświętszy Sakrament, śpiewano litanię. Nabożeństwo zakończone było uroczystym błogosławieństwem.
Matka, która nieustannie pomaga swoim dzieciom
Nowenna została zapoczątkowana przez ojca Andrew Browne’a CSsR. Odprawiono ją z jego inicjatywy 11 lipca 1922 roku w kościele św. Alfonsa w Saint Louis. Na początku nazywano ją „Novenolialia”. Od roku 1927 praktyka nabożeństwa była kontynuowana jako nowenna nieustająca, która rozpowszechniła się po wielu innych miastach Stanów Zjednoczonych, Kanady, Dalekim Wschodzie, Ameryce Południowej i Afryce.
Do Europy nowenna dotarła dzięki redemptorystom. Na „starym kontynencie” odprawiano ją po raz pierwszy w 1943 roku z prośbą o ocalenie Europy. W Polsce po raz pierwszy odmówiono ją 23 stycznia 1951 roku w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. Następnie w Krakowie, Sosnowcu, Słupsku, Opolu, Poznaniu i Wrocławiu.
Czytaj także: 7 miejsc w Polsce, w których objawiła się Maryja
Maryja wyprasza cuda
W Toruniu z inicjatywy ks. Szczurka 12 grudnia 1951 roku wprowadzono nieprzerwaną tradycję odprawiania nowenny w każdą środę. W wielu kościołach nabożeństwo jest odprawiane stale, w konkretny dzień tygodnia. Wówczas nosi nazwę nowenny nieustającej. Wierni składają na kartkach swoje prośby i podziękowania Matce Bożej. Są one odczytywane na głos, a we wszystkich zanoszonych intencjach jest odprawiana nowenna.
Zazwyczaj po skończonej modlitwie sprawowana jest msza święta, podczas której prośby i dziękczynienia są zanoszone ponownie do Boga, za wstawiennictwem Maryi.
Wierni zgłaszają liczne łaski, które otrzymali za przyczyną Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. To ona jest patronką najbardziej potrzebujących, tych którzy są smutni, samotni, pozostawieni sami sobie. Dla wielu nowenna jest publicznym świadectwem wiary i zawierzeniem siebie i najbliższych opiece Maryi.
Advertising
Ona zna ludzkie cierpienia
Nowenną modliła się Katarzyna Jakubowska. Gdy kolejnej ciąży nie udało się utrzymać, kobieta straciła nadzieję, że kiedykolwiek zostanie mamą. Zaczęła modlić się systematycznie Nowenną do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Prosiła, by Maryja, jako kobieta, żona i matka zrozumiała jej sytuację i pomogła jej. Błagania Kasi zostały wysłuchane. Dziś, wraz z mężem Danielem, są szczęśliwymi rodzicami 2-letniej Zuzi.

...

Bo potrzeba nam nirustającej pomocy.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 20:39, 22 Cze 2014    Temat postu: Koronacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Kard. Dziwisz ukoronował w Gliwicach ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Kard. Stanisław Dziwisz ukoronował dzisiaj w Gliwicach czczoną tam od 91 lat ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pobłogosła­wione wcześniej przez papieża Franciszka dwie złote korony zo­stały ufundowane m.​in. przez mieszkańców Gliwic i okolic.

Starania o koronację ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy znaj­dującej się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego prowadzone­go przez ojców redemptorystów w Gliwicach rozpoczęły się dwa lata temu. W tym czasie ok. 250 osób z Gliwic i okolic ufundowa­ło dwie złote korony, które 13 listopada ubiegłego roku, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra, pobłogosławił papież Franciszek.

Ikonę ukoronowano dzisiaj podczas uroczystości w katedrze pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Mszy przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

- Nakładając korony pobłogosławione przez papieża Franciszka w duchowej łączności z nim i z Kościołem powszechnym, chcemy przez ten gest wyrazić naszej Matce i Królowej wdzięczność za jej opiekę nad nami, za jej panowanie w naszych sercach, naszych rodzinach, środowiskach, za jej znaczącą obecność we wspólno­cie Kościoła gliwickiego i w naszej ojczyźnie – powiedział kardy­nał Dziwisz.

Dodał, że koronacja "wizerunku Maryi, uznanie i podkreślenie jej królewskich godności, łączy się z przyjęciem zobowiązania do życia jeszcze bardziej zgodnego z ewangelią". - W dzisiejszej Euro­pie, niechętnie przyznającej się do swoich chrześcijańskich korze­ni, wyzwaniem dla Kościoła i nas wszystkich staje się sekula­ryzm, czyli próba urządzania sobie życia bez Boga, na własną rękę, jak gdyby Bóg nie istniał (...). Wiemy, że taka koncepcja życia jest tragicznym nieporozumieniem, bo przecież nie może­my oddzielać się od korzeni i źródeł – powiedział w homilii me­tropolita krakowski.

Ocenił, że "wielkim wyzwaniem" jest też w obecnych czasach sy­tuacja polskich rodzin. - Zwrócił nam na to uwagę papież Franci­szek podczas naszej wizyty ad limina Apostolorum, pielgrzymki polskich biskupów do Rzymu - podkreślił kard. Dziwisz i zazna­czył, że Kościół "z niepokojem" patrzy na wysoką liczbę rozwo­dów. - Coraz trudniej przychodzi małżonkom pozostać wiernym miłości, którą ślubowali przy ołtarzu - mówił podczas homilii.

Wyzwaniem, według metropolity krakowskiego, staje się obecnie "rzetelne przygotowanie młodych Polek i Polaków do małżeń­stwa". To zadanie, jak powiedział, "w pierwszym rzędzie spoczy­wa na rodzinach", ale też na duszpasterzach. - Niech rodziny za­wsze znajdą w duszpasterzach wsparcie autentycznych ojców i przewodników duchowych, którzy będą je chronili przed zagroże­niami negatywnych ideologii - dodał.

W homilii zwrócił również uwagę, że m.​in. "solidarność" z ludź­mi ubogimi, bezdomnymi, bezrobotnymi, chorymi oraz rodzina­mi wielodzietnymi, jest, w każdej wspólnocie parafialnej, "spraw­dzianem autentyczności" i "głębi" wiary.
Po zakończeniu mszy, ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy przeniesiono, w procesji, do kościoła Podwyższenia Krzyża Świę­tego.

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy trafił do parafii Podwyż­szenia Krzyża Świętego prowadzonego przez ojców redemptory­stów w Gliwicach w 1923 roku, dzięki staraniom ówczesnego przełożonego wspólnoty zakonnej o. Helmuta Schultza. Obraz jest kopią sławnej rzymskiej ikony Matki Bożej Nieustającej Pomo­cy namalowanej przez rzymskiego malarza, konwertytę Józefa Burchardta.

Gliwicki obraz powstał na desce z drzewa cedrowego o wymia­rach 54 cm na 41,5 cm. Jest to ikona typu "Hodegetria" czyli "Prze­wodniczka". Przedstawia Matkę Bożą Nieustającej Pomocy wraz z Dzieciątkiem na ręku, pośród dwóch aniołów.

...

Kolejne wazne wydarzenie ktore utonelo w zgielku ale Maryja dziala dyskretnie !

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group