Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 20:13, 07 Maj 2023    Temat postu:

Prezydent Mołdawii: mój kraj jest bezpieczny tylko dzięki Ukrainie

Mołdawia jest bezpieczna tylko dzięki Ukrainie; celem Rosji jest odbudowa Związku Radzieckiego - oświadczyła mołdawska prezydent Maia Sandu w wywiadzie opublikowanym w sobotę przez "Financial Times".

...

Czy to zaproszenie do wkroczenia Ukraińców i zabezpieczenia kraju przed Ruskimi? Musicie wydać oficjalny dokument i Ukraińcy wkroczą!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 15:56, 03 Lut 2019    Temat postu:

Incydenty na granicy. Odżywa konflikt w Naddniestrzu

W dniach 18 – 22 stycznia 2019 roku strona mołdawska odnotowała serię incydentów w kontrolowanym przez Naddniestrze mieście Bendery. Spowodowało to zaostrzenie kontroli bezpieczeństwa i postawienie mobilnych punktów kontroli i poboru cła na obszarze bezpośrednio graniczącym z kontrolowaną...

...

Co znowu Ruscy?!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 19:10, 26 Sty 2016    Temat postu:

Mołdawia: formacja opozycyjna domaga się nowych wyborów


Jedna z czołowych grup opozycyjnych Mołdawii zażądała dziś rozwiązania w ciągu trzech dni parlamentu i przeprowadzenia wcześniejszych wyborów parlamentarnych, przedterminowych wyborów w przeddzień domagano się na masowej antyrządowej demonstracji.

Ultimatum postawione władzom przez manifestantów "wygasa w czwartek 28 stycznia o godzinie 17 (16 czasu polskiego) - powiedział agencja AFP Andrei Nastase - lider opozycyjnej platformy obywatelskiej "Godność i Prawda", która była współorganizatorem niedzielnej demonstracji.
REKLAMA


Wczoraj w Kiszyniowie manifestowało ok. 40 tysięcy ludzi - zarówno z prawej, jak i lewej strony sceny politycznej, przedstawiciele i prounijnych i prorosyjskich sił. Domagali się rozwiązania parlamentu i zorganizowania przedterminowych wyborów.

Przez trzy dni władze mają "wystarczająco dużo czasu, by wypracować i podjąć niezbędne decyzje" - orzekł Andrei Nastase, który uważa, że wybory takie są ważne z punktu widzenia poszanowania prawa.

Zdaniem Nastasego dialog jest niemożliwy w sytuacji "uzurpowania władzy, a to jest przypadek Mołdawii". - Nie będzie dialogu z władzami, jeżeli nie są spełnione żądania demonstrantów - powiedział lider ugrupowania opozycji.

Rzecznik parlamentu Andrian Candu powiedział wczoraj, że parlament jest gotów omówić z liderami opozycji wszelkie problemy". Przedterminowe wybory uznał jednak za decyzję "niedobrą dla Mołdawii".

Kryzys polityczny w tym kraju trwa mimo zaprzysiężenia nowego rządu. Licząca ok. 3,5 mln mieszkańców Mołdawia nie miała rządu od 29 października ub.r., gdy na skutek wotum nieufności i wśród oskarżeń o korupcję upadł gabinet Valeriu Streleta. Uroczystość zaprzysiężenia nowego rządu Pavla Filipa, na którą nie wpuszczono dziennikarzy, odbyła się w ubiegłym tygodniu, w nocy ze środy na czwartek w rezydencji prezydenta Nicolae Timoftiego.

Mołdawianie protestują przeciw obniżeniu standardu życia i uważają, że proeuropejskim ugrupowaniom, które sprawują władzę od 2009 roku, nie udało się zrealizować koniecznych reform. Domagają się też dogłębnego śledztwa w sprawie afery, przez którą z mołdawskich banków, w niewyjaśniony nadal sposób, przed wyborami w 2014 roku zniknęło ok. 1,5 mld dolarów, równowartość jednej ósmej PKB kraju. Skandal bankowy zaostrzył kryzys gospodarczy w Mołdawii. Osłabił też mołdawską walutę, obniżając poziom życia wielu mieszkańców.

...

Kolejny dzien.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 16:09, 24 Sty 2016    Temat postu:

Mołdawia: ok. 15 tys. ludzi domagało się przedterminowych wyborów

Mołdawia: ok. 15 tys. ludzi domagało się przedterminowych wyborów - PAP

Ponad 15 tysięcy ludzi zgromadziło się dziś na antyrządowej demonstracji w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie, domagając się przedterminowych wyborów do parlamentu. Kryzys polityczny w kraju trwa mimo utworzenia nowego rządu.

"Chcemy odzyskać nasz kraj", "Jedność, obywatele" - skandowali demonstranci po rumuńsku i rosyjsku. Protest został zorganizowany przez dwie partie prorosyjskie oraz grupę obywatelską "Godność i Prawda".
REKLAMA


Mołdawianie protestują przeciw obniżeniu standardu życia i uważają, że proeuropejskim ugrupowaniom, które sprawują władzę od 2009 roku, nie udało się zrealizować koniecznych reform. Domagają się też dogłębnego śledztwa w sprawie afery, przez którą z mołdawskich banków, w niewyjaśniony nadal sposób, przed wyborami w 2014 roku zniknęło ok. 1,5 mld dolarów, równowartość jednej ósmej PKB kraju.

Skandal bankowy zaostrzył kryzys gospodarczy w Mołdawii związany z rosyjskimi kontrsankcjami wobec Zachodu i konfliktem zbrojnym na wschodniej Ukrainie. Osłabił też mołdawską walutę, obniżając poziom życia wielu mieszkańców.

W środę do gmachu parlamentu wdarli się ludzie protestujący przeciw zatwierdzeniu na premiera Pavla Filipa, postrzeganego jako sojusznik oskarżanego o korupcję oligarchy Vlada Plahotniuca. Z uwagi na burzliwe nastroje społeczne rząd Filipa zaprzysiężono bez rozgłosu w nocy ze środy na czwartek. Demonstracje trwały przez trzy dni.

...

Rozwija sie.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Sob 20:55, 23 Sty 2016    Temat postu:

Mołdawia: zagranicznym dziennikarzom odmówiono wjazdu; trwają protesty

Protesty w Mołdawii - PAP

Rosyjskim i zachodnim dziennikarzom, którzy mieli relacjonować kryzys polityczny i demonstracje w Mołdawii, odmówiono dzisiaj wjazdu do tego kraju - poinformowała agencja AFP. W Kiszyniowie trzeci dzień z rzędu demonstranci domagali się wcześniejszych wyborów.

Protestujący udali się pod siedzibę publicznej telewizji, której zarzucają trzymanie strony rządu. Do demonstrantów dołączyli m.in. liderzy dwóch partii prorosyjskich.
REKLAMA


W środę wieczorem tysiące ludzi zebrały się przed mołdawskim parlamentem w proteście przeciwko zaprzysiężeniu rządu nowego, prounijnego premiera Pavla Filipa. Kilkunastu demonstrantów sforsowało policyjny kordon i wdarło się do budynku. Opuścili oni parlament po apelach przywódców opozycji.

Wściekłość demonstrantów wywołały obniżające się standardy życia w Mołdawii. Zarzucają proeuropejskim partiom, które pozostają u władzy od 2009 roku, że nie przeprowadziły niezbędnych reform.

Na niedzielę zwołano wielką antyrządową demonstrację.

Dzisiaj agencja AFP poinformowała też, że co najmniej jednemu dziennikarzowi rosyjskiej agencji RIA-Nowosti i korespondentowi w Moskwie czeskiego radia odmówiono wjazdu do kraju po przylocie na lotnisko w Kiszyniowie. Francuska agencja powołała się na współpracującego z nią okazjonalnie jednego z rosyjskich dziennikarzy; jego także nie wpuszczono do Mołdawii.

- Nie wpuszczamy dziennikarzy z żadnego kraju. Jest was wystarczająco dużo w Kiszyniowie - mieli usłyszeć przedstawiciele mediów od osoby kontrolującej pracę straży granicznej.

Według oficjalnego stanowiska mołdawskiego MSZ dziennikarze "nie mieli akredytacji albo nie mogli wskazać jednoznacznie celu ich wizyty".

Pavel Filip, minister ds. technologii i łączności w poprzednim gabinecie, to pierwszy z trzech kandydatów zaproponowanych przez prezydenta, który zyskał aprobatę parlamentu. Podczas głosowania w środę deputowani przegłosowali, przy bojkocie opozycji, kandydaturę Filipa oraz utworzenie nowego rządu.

Demonstranci widzą w Filipie zaufanego współpracownika wpływowego oligarchy Vlada Plahotniuca, którego oskarżają o korupcję na wielką skalę. Zdaniem przeciwników Filipa będzie on tylko marionetką w rękach wpływowego sojusznika.

Protesty przeciw władzom w Mołdawii utrzymują się od wielu miesięcy z powodu wykrytej w kwietniu 2015 roku afery polegającej na wyprowadzeniu z mołdawskich banków w niewyjaśniony do dziś sposób ponad 1,5 mld dolarów.

Pieniądze zniknęły w listopadzie 2014 roku z państwowego banku oszczędnościowego oraz prywatnych banków Unibank i Social Bank. Z poufnego raportu firmy konsultingowej Kroll wynika, że pieniądze wyprowadzono za pomocą oszukańczych pożyczek i transferów. Poprzez sieć rosyjskich spółek i fikcyjnych firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii fundusze miały trafić do łotewskich banków.

...

Co to za zakazy?
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 11:48, 21 Sty 2016    Temat postu:

Zamieszki w Mołdawii. Tysiące osób protestuje w Kiszyniowie. Demonstranci wdarli się do parlamentu po zaprzysiężeniu rządu prounijnego premiera Pavla Filipa
akt. 21 stycznia 2016, 10:42
• Tysiące ludzi demonstruje przed parlamentem w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie
• Protest przeciw zatwierdzeniu Pavla Filipa na nowego premiera kraju
• Grupa demonstrantów sforsowała policyjny kordon i wdarła się do budynku
• Policja użyła gazu łzawiącego, nie wiadomo, czy ktoś został ranny
• Protesty w Mołdawii po aferze bankowej, która zaostrzyła kryzys gospodarczy



Rząd nowego prounijnego premiera Mołdawii Pavla Filipa został zaprzysiężony w nocy ze środy na czwartek. Wcześniej w Kiszyniowie tysiące ludzi protestowały przeciwko zatwierdzeniu Filipa na premiera, a grupa demonstrantów wdarła się do parlamentu.

Licząca ok. 3,5 mln mieszkańców Mołdawia nie miała rządu od 29 października ub.r., gdy na skutek wotum nieufności i wśród oskarżeń o korupcję upadł gabinet Valeriu Streleta.

Uroczystość zaprzysiężenia, na którą nie wpuszczono dziennikarzy, odbyła się w nocy w rezydencji prezydenta Nicolae Timoftiego - podała w komunikacie mołdawska prezydencja. Budynek ochraniało wielu policjantów

- Mam nadzieję, że rząd, utworzony po długim okresie niestabilności politycznej, będzie mógł w zręczny i kompetentny sposób radzić sobie z trudną sytuacją Mołdawii - oświadczył cytowany w komunikacie Timofti.

Tysiące ludzi zebrały się przed mołdawskim parlamentem w proteście przeciw zatwierdzeniu Filipa na nowego szefa rządu. Kilkunastu demonstrantów sforsowało policyjny kordon i wdarło się do budynku. Opuścili oni parlament po apelach przywódców opozycji.

Protestujący skandowali hasła "Odwołać głosowanie", "Złodzieje" oraz domagali się przyspieszonych wyborów. Według mołdawskich mediów interweniująca policja użyła gazu łzawiącego, widziano też funkcjonariuszy noszących maski przeciwgazowe.

Doszło do starć, w których według służb ratunkowych lekkie obrażenia odniosło 15 osób, w tym dziewięciu policjantów.

Według agencji AP dziesiątki ludzi wciąż protestują przed budynkami rządowymi w Kiszyniowie.

Prezydent Timofti w nocy apelował do obywateli, "by się uspokoili i zapobiegali przemocy, która nikomu nie służy". Także UE i USA wezwały demonstrantów do spokoju i opanowania.

Afera bankowa zaostrzyła kryzys gospodarczy w Mołdawii

Pavel Filip, minister ds. technologii i łączności w poprzednim gabinecie, to pierwszy z trzech kandydatów zaproponowanych przez prezydenta, który zyskał aprobatę parlamentu. Podczas głosowania w środę deputowani przegłosowali, przy bojkocie opozycji, kandydaturę Filipa oraz utworzenie nowego rządu.

Demonstranci widzą w Filipie zaufanego współpracownika wpływowego oligarchy Vlada Plahotniuca, którego oskarżają o korupcję na wielką skalę. Prezydent Timofti odmówił wcześniej desygnowania Plahotniuca na premiera. Zdaniem przeciwników Filipa będzie on tylko marionetką w rękach wpływowego sojusznika.

Protesty przeciw władzom w Mołdawii utrzymują się od wielu miesięcy z powodu odkrytej w kwietniu 2015 roku afery polegającej na wyprowadzeniu z mołdawskich banków w niewyjaśniony do dziś sposób ponad 1,5 mld dolarów.

Pieniądze zniknęły w listopadzie 2014 roku z państwowego banku oszczędnościowego oraz prywatnych banków Unibank i Social Bank. Z poufnego raportu firmy konsultingowej Kroll wynika, że pieniądze wyprowadzono za pomocą oszukańczych pożyczek i transferów. Poprzez sieć rosyjskich spółek i fikcyjnych firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii fundusze miały trafić do łotewskich banków.

Afera bankowa zaostrzyła kryzys gospodarczy w Mołdawii związany z rosyjskimi kontrsankcjami wobec Zachodu i konfliktem zbrojnym na wschodniej Ukrainie. Skandal osłabił też mołdawską walutę, leja, obniżając poziom życia wielu Mołdawian.

...

Kolejna runda.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 15:05, 15 Paź 2015    Temat postu:

Prokurator generalny oskarża byłego premiera Mołdawii


Prokurator generalny Mołdawii Corneliu Gurin chce uchylenia immunitetu dla byłego premiera i lidera rządzącej proeuropejskiej koalicji Vlada Filata w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia miliarda dolarów z mołdawskich banków.

Według prokuratora generalnego Filat przyjął 260 mln dolarów łapówki od jednego z biznesmenów za przekazanie mu kontroli nad jednym z banków. Były premier Mołdawii nie przyznaje się do winy. Jak informuje agencja Associated Press, ok. 2 tys. osób zebrało się dziś przed mołdawskim parlamentem w proteście w związku z aferą bankową.
REKLAMA


W kwietniu mołdawski bank centralny wykrył zniknięcie funduszy, odpowiadających jednej trzeciej aktywów bankowych kraju. Według banku centralnego w listopadzie 2014 r. doszło do wyprowadzenia miliarda dolarów z mołdawskiego państwowego banku oszczędnościowego oraz z prywatnych banków Unibank i Social Bank.

Z poufnego raportu firmy konsultingowej Kroll, opublikowanego przez jednego z deputowanych do parlamentu, wynika, że pieniądze wyprowadzono za pomocą oszukańczych pożyczek i transferów. Poprzez sieć rosyjskich spółek i fikcyjnych firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii fundusze miały trafić do łotewskich banków. Kryzys bankowy nie tylko skompromitował władze mołdawskie w oczach społeczności międzynarodowej, ale też odsunął w czasie start nowego programu finansowego MFW i wsparcia budżetowego od kluczowych partnerów, w tym UE i Banku Światowego.

Afera bankowa zaostrzyła także kryzys gospodarczy w samej Mołdawii. Niezdecydowane i bezskuteczne działania mołdawskich władz w reakcji na odkrytą malwersację doprowadziły do utrzymujących się od wiosny protestów, których uczestnicy domagają się walki z korupcją i dymisji całego rządu i prezydenta.

...

Rzucaja chyba na pozarcie.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 20:44, 13 Paź 2015    Temat postu:

Cuchnący protest w Mołdawii. Trzy tony szamba przed siedzibą partii rządzącej


Nietypowy protest w Mołdawii. Trzy tony ekskrementów wylano na schody siedziby rządzącej Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii (PDLM) w Kiszyniowie. Na nagraniu z monitoringu widać, jak kierujący szambiarką z premedytacją skręca z drogi i z impetem uderza w schody prowadzące do budynku. Chwilę później z rury umieszczonej na dachu samochodu zaczynają płynąć nieczystości.

Kierowca - wyraźnie niezadowolony z miejsca, w które skierowany jest cuchnący strumień - wysiada i kieruje rurę tak, aby wszelkie nieczystości spadały tuż przed wejście do siedziby partii. Zdarzenie miało zostać zarejestrowane 11 października. Nie wiadomo, kto i dlaczego zdecydował się na tak radykalny protest.

Mołdawia zmaga się z poważnym kryzysem w związku z wyprowadzeniem przez nieznanych sprawców półtora miliarda dolarów z trzech mołdawskich banków, w tym jednego państwowego. Brakująca kwota to jedna trzecia aktywów bankowych kraju. W reakcji na skandal od kilku tygodni organizowane są masowe antyrządowe demonstracje. Protestujący domagają się walki z korupcją oraz dymisji rządu.

...

Wladza czesto to szambo. Niestety....
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 20:23, 05 Paź 2015    Temat postu:

Mołdawia: burmistrz Kiszyniowa apeluje do protestujących o spokój

Mołdawia: burmistrz Kiszyniowa apeluje do protestujących o spokój - PAP

Proeuropejski burmistrz Kiszyniowa Dorin Chirtoaca zaapelował dzisiaj do demonstrujących w centrum stolicy Mołdawii o powstrzymanie się od przemocy. W mieście od pięciu weekendów trwają antyrządowe demonstracje.

Chirtoaca powiedział, że część demonstrantów domaga się reform, oskarżył też demonstrantów wspierających prorosyjskie partie o sianie zamętu.
REKLAMA


Wczoraj w Kiszyniowie demonstrowało około 20 tys. osób, domagając się rezygnacji winnych z kręgu władzy i przyspieszonych wyborów parlamentarnych w związku z nielegalnym wyprowadzeniem z systemu bankowego państwa półtora miliarda dolarów.

Była to największa demonstracja w Kiszyniowie od ponad miesiąca. W niedzielę 6 września na centralnym placu stolicy i pod budynkiem prokuratury generalnej rozstawiono miasteczka namiotowe, a łączna liczba protestujących sięgnęła wtedy według sił porządkowych 30 tys., natomiast według organizatorów 100 tys.

Półtora miliarda dolarów wyprowadzono w listopadzie ubiegłego roku z mołdawskiego państwowego banku oszczędnościowego oraz z prywatnych banków Unibank i Social Bank. Zniknięcie tych funduszy, odpowiadających jednej trzeciej aktywów bankowych kraju, wykrył w kwietniu br. mołdawski bank centralny.

Z poufnego raportu firmy konsultingowej Kroll, opublikowanego przez jednego z deputowanych do parlamentu, wynika, że pieniądze wyprowadzono za pomocą oszukańczych pożyczek i transferów. Poprzez sieć rosyjskich spółek i fikcyjnych firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii fundusze miały trafić do łotewskich banków.

Kryzys bankowy nie tylko skompromitował władze mołdawskie w oczach społeczności międzynarodowej, ale też odsunął w czasie start nowego programu finansowego MFW i wsparcia budżetowego od kluczowych partnerów, w tym UE i Banku Światowego.

...

Tam tez przelom.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 20:17, 04 Paź 2015    Temat postu:

Mołdawia: mysiące osób demonstrowały w związku ze skandalem bankowym


Około 20 tys. osób demonstrowało w centrum stolicy Mołdawii, Kiszyniowa, domagając się rezygnacji wyższych przedstawicieli władz i przyspieszonych wyborów w związku z nielegalnym wyprowadzeniem z systemu bankowego państwa miliarda dolarów.

Defraudacja ta spowodowała osłabienie mołdawskiej waluty i wzrost cen, odbijając się na i tak niskim poziomie życia. W ubiegłym miesiącu ustąpił prezes banku centralnego, ale przywódcy rządzącej koalicji nie zareagowali jak dotąd na wezwania, by oddali władzę.
REKLAMA


Protestujący skandowali: "Zwycięstwo! Przyspieszone wybory!", domagając się jednocześnie utworzenia nowego rządu i dymisji prezydenta państwa Nicolae Timoftiego.

Była to największa demonstracja w Kiszyniowie od ponad miesiąca. W niedzielę 6 września na centralnym placu stolicy i pod budynkiem prokuratury generalnej rozstawiono miasteczka namiotowe, a łączna liczba protestujących sięgnęła wtedy według sił porządkowych 30 tys., natomiast według organizatorów 100 tys.

Miliard dolarów wyprowadzono w listopadzie ubiegłego roku z mołdawskiego państwowego banku oszczędnościowego oraz z prywatnych banków Unibank i Social Bank. Zniknięcie tych funduszy, odpowiadających jednej trzeciej aktywów bankowych kraju, wykrył w kwietniu br. mołdawski bank centralny.

Z poufnego raportu firmy konsultingowej Kroll, opublikowanego przez jednego z deputowanych do parlamentu, wynika, że pieniądze wyprowadzono za pomocą oszukańczych pożyczek i transferów. Poprzez sieć rosyjskich spółek i fikcyjnych firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii fundusze miały trafić do łotewskich banków.

Kryzys bankowy nie tylko skompromitował władze mołdawskie w oczach społeczności międzynarodowej, ale też odsunął w czasie start nowego programu finansowego MFW i wsparcia budżetowego od kluczowych partnerów, w tym UE i Banku Światowego.

...

Niestety sowiecki swiat.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 16:12, 27 Wrz 2015    Temat postu:

Mołdawia: 20 tys. ludzi na kolejnej antyrządowej demonstracji

Mołdawia/ 20 tys. ludzi na kolejnej antyrządowej demonstracji - AFP

Ok. 20 tys. osób zgromadziła dzisiejsza kolejna w ostatnich tygodniach antyrządowa demonstracja w Kiszynowie, stolicy 4-milionowej Mołdawii. Dzień wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy odmówił udziału w rozmowach o nowym programie kredytowym dla kraju.

Niedzielny protest przeciw proeuropejskiemu rządowi został zorganizowany przez dwie partie prorosyjskie. Manifestujący wznosili okrzyki "Precz ze złodziejami!", a przed budynkiem parlamentu wznieśli co najmniej 30 namiotów. Policja strzegła wejść do głównych budynków rządowych.
REKLAMA


22 września misja MFW rozpoczęła w Mołdawii dwutygodniową wizytę. Dzień wcześniej do dymisji poddali się szef banku centralnego Mołdawii oraz jego pierwszy zastępca. Twierdzili, że rząd mołdawski próbuje obarczyć ich winą za odkryty wiosną br. skandal finansowy. Z trzech banków, w tym jednego państwowego, w niewyjaśniony do dziś sposób nieznani sprawcy wyprowadzili ponad 1,5 mld dolarów.

Z poufnego raportu firmy konsultingowej Kroll wynika, że pieniądze wyprowadzono za pomocą oszukańczych pożyczek i transferów. Poprzez sieć rosyjskich spółek i fikcyjnych firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii fundusze miały trafić do łotewskich banków.

Afera bankowa zaostrzyła kryzys gospodarczy w Mołdawii, związany z rosyjskimi kontrsankcjami wobec Zachodu i konfliktem na wschodniej Ukrainie - zauważa APA. Niezdecydowane i bezskuteczne działania mołdawskich władz w reakcji na odkrytą malwersację doprowadziły do utrzymujących się od wiosny protestów, których uczestnicy domagają się walki z korupcją i dymisji całego rządu i prezydenta.

...

Tez trudna sytuacja.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 15:54, 14 Wrz 2015    Temat postu:

Mołdawia: 20 000 osób uczestniczyło w demonstracji antyrządowej


Ok. 20 000 osób uczestniczyło w demonstracji w Kiszyniowie, stolicy 4-milionowej Mołdawii, domagając się dymisji prezydenta Nicolae Timoftiego, rządu premiera Valeriu Streleta i innych władz dawnej republiki ZSRR.

Rumuńsko i rosyjskojęzyczni uczestnicy protestu żądali także ustąpienia prokuratura generalnego i gubernatora Banku Narodowego oraz rozpisania wcześniejszych wyborów.
REKLAMA


Chcą być reprezentowani przez nową partię polityczną, którą zamierzają utworzyć.

Jedna z liderek platformy obywatelskiej Godność i Sprawiedliwość (DA) Andrea Nastase, która jest głównym organizatorem demonstracji, zapowiadała, że protesty będą prowadzone "we wszystkich zakątkach kraju".

Demonstracje antyrządowe w jednym z najuboższych krajów Europy, którym przewodzi działacz opozycyjny Valentin Dolganiuc, trwają od wiosny tego roku, odkąd władze oficjalnie przyznały, że z mołdawskich banków, którym rząd udzielił ogromnych kredytów, zniknęło 1,5 mld dolarów.

Pieniądze zniknęły w listopadzie 2014 roku z państwowego banku oszczędnościowego oraz prywatnych banków Unibank i Social Bank. Zniknięcie funduszy z trzech banków, posiadających jedną trzecią aktywów bankowych kraju, wykrył w kwietniu br. mołdawski bank centralny.

Z poufnego raportu firmy konsultingowej Kroll, opublikowanego przez jednego z deputowanych do parlamentu, wynika, że pieniądze wyprowadzono za pomocą oszukańczych pożyczek i transferów. Poprzez sieć rosyjskich spółek i fikcyjnych firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii fundusze miały trafić do łotewskich banków.

Platforma DA, która reprezentuje szerokie spektrum polityczne, łącznie ze zwolennikami integracji Mołdawii z Rumunią, oskarża obecne władze kraju o "totalne podporządkowanie" grupom oligarchów.

Mołdawski premier ostrzegał w tych dniach, że dymisja rządu i rozwiązanie parlamentu może niebezpiecznie zdestabilizować sytuację w Mołdawii, a nawet spowodować jej bankructwo.

...

W kraju jest zle.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 21:19, 06 Wrz 2015    Temat postu:

Mołdawia: kilkadziesiąt tysięcy ludzi protestuje w Kiszyniowie


W centrum Kiszyniowa trwa masowy protest, którego uczestnicy żądają m.in. dymisji prezydenta Nicolae Timoftiego i zwołania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Według różnych ocen liczba demonstrantów sięga od 50 tys. do 100 tys. ludzi.

Protestujący zaczęli rozstawiać miasteczko namiotowe na centralnym placu stolicy. Namioty pojawiły się też pod budynkiem prokuratury generalnej.

Z demonstrantami spotkał się premier Valeriu Strelet, zapowiedziano kolejne spotkanie przedstawicieli protestujących z szefem rządu i ministrami na godz. 17 (godz. 16 czasu polskiego).

Powodem, dla którego uczestnicy protestów domagają się dymisji prezydenta i wyborów, jest sprawa wyprowadzenia z krajowego systemu bankowego kwoty ok. 1,5 mld dolarów. Fundusze te zostały udzielone jako pożyczki przez trzy największe mołdawskie banki. Sprawa ich zniknięcia, dotąd niewyjaśniona, była powodem protestów antyrządowych wiosną tego roku.

Uczestnicy demonstracji żądają także dymisji władz Banku Narodowego, prokuratury generalnej i komisji antykorupcyjnej. Organizatorem protestów jest nowa organizacja o nazwie Godność i Sprawiedliwość (DA).

Ok. 1,5 mld dolarów zniknęło z tych trzech banków przed wyborami parlamentarnymi w listopadzie ub. roku. Z poufnego raportu firmy konsultingowej Kroll, opublikowanego przez jednego z posłów, wynika, że pieniądze wyprowadzono za pomocą oszukańczych pożyczek i transferów. Pieniądze poprzez sieć rosyjskich spółek i fikcyjnych firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii miały trafić do łotewskich banków.

Kryzys bankowy nie tylko skompromitował władze mołdawskie w oczach społeczności międzynarodowej, ale też odsunął w czasie start nowego programu finansowego MFW i wsparcia budżetowego od kluczowych partnerów, w tym UE i Banku Światowego.

...

Jak zwykle korupcja.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 0:55, 12 Lip 2015    Temat postu:

Demonstracja Mołdawian i Rumunów pragnących połączenia obu państw


Około 2 tys. osób - obywateli Mołdawii i Rumunii - wzięło udział w akcji mającej odzwierciedlić ich pragnienie połączenia się obu państw; uczestnicy demonstracji rzucali kwiaty do granicznej rzeki Prut.

Mołdawianie zebrali się w mieście Ungeny skandując słowo: "Zjednoczenie!". Rumuni zgromadzili się na drugim brzegu Prutu. Niektórzy przekraczali granicę, by zamanifestować przyjaźń. Demonstracja nad Prutem odbywa się rok rocznie od 20 lat - pisze agencja AP.
REKLAMA


Mołdawię i Rumunię, związane historią, kulturą i językiem, łączą dobre relacje. Według sondaży od 10 do 20 procent obywateli Mołdawii popiera ponowne zjednoczenie obu krajów.

Mołdawia stała się niepodległym państwem w 1991 roku w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Wcześniej wchodziła w skład ZSRR jako Mołdawska SRR. Władze radzieckie utworzyły tę republikę po 1940 roku, kiedy to ZSRR, wykorzystując podpisany z Niemcami pakt Ribbentrop–Mołotow, zażądał od Rumunii natychmiastowego opuszczenia znajdujących się wówczas w jej granicach terytoriów: Besarabii i północnej Bukowiny.

W ostatnich miesiącach tysiące Mołdawian manifestowały w Kiszyniowie chęć zjednoczenia z Rumunią - członkiem UE. Mołdawia podpisała w roku 2014 z UE umowę stowarzyszeniową.

...

Tak zjednoczyć podzielonych... Komuna dzieliła. Ileż to krajów było na pół przeciętnych. Koszmar.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 16:52, 04 Maj 2015    Temat postu:

Mołdawska opozycja domaga się reform i śledztwa w sprawie zniknięcia funduszy

Tysiące przeciwników rządu Mołdawii demonstrowało w Kiszyniowie, domagając się reform i śledztwa w sprawie zniknięcia w listopadzie ubiegłego roku 1,5 mld dolarów z państwowego banku oszczędnościowego oraz prywatnych banków Unibank i Social Bank.

Podczas protestu nie doszło do żadnych incydentów. AFP pisze, że w manifestacji udział wzięło ok. 10 tysięcy ludzi. Demonstranci oskarżali rząd o nieudolność przy realizacji reform mających przybliżyć kraj do Unii Europejskiej. "Precz ze złodziejami!", "Chcemy z powrotem miliardów!" - wykrzykiwali uczestnicy protestu, domagając się dochodzenia w sprawie zniknięcia funduszy.

Na początku kwietnia bank centralny Mołdawii wykrył, że trzy banki, posiadające jedną trzecią aktywów bankowych kraju, udzieliły kredytów na sumę miliarda dolarów, co stanowi 15 proc. PKB kraju - podaje AFP, zastrzegając że nie wiadomo, komu te pożyczki zostały udzielone. Mołdawskie władze niedawno wszczęły śledztwo w sprawie zniknięcia pieniędzy.

Prozachodni rząd w Kiszyniowie jest wspierany przez komunistów, którzy opowiadają się za wolniejszym tempem reform. Mołdawia podpisała umowę stowarzyszeniową z UE w ubiegłym roku.

...

Niestety sowiecka mentalność.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 22:17, 09 Gru 2013    Temat postu:

Przemysław Henzel | Onet
Propozycja "zjednoczenia" Rumunii i Mołdawii. Konsternacja w Unii Europejskiej

Prezydent Rumunii Traian Basescu, który zaproponował "zjednoczenie" Rumunii i Mołdawii wprawił w konsternację polityków Unii Europejskiej. Pomysł ten, ogłoszony przed szczytem w Wilnie, budzi kontrowersje także w Mołdawii, która stawia na integrację ze strukturami unijnymi. Nawet gdyby doszło do "unifikacji" obydwu państw, bliskich sobie pod względem kulturowym i historycznym, cena, jaka musiałyby za to zapłacić, byłaby bardzo wysoka.

Traian Basescu, w przededniu szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, po raz kolejny podniósł kwestię ewentualnego zjednoczenia Rumunii i Mołdawii. Rumuński prezydent stwierdził bowiem, że kolejnym "wielkim projektem" Rumunii, po wejściu do NATO i Unii Europejskiej, powinna być "unifikacja" z Mołdawią. Oświadczenie to spotkało się z krytyką m.in. rumuńskiego premiera, którego zdaniem, takie "zjednoczenie" utrudniłoby integrację Mołdawii ze strukturami Unii Europejskiej.

Pomysł ten nie cieszy się także poparciem unijnych polityków, którzy uważają, że "Wielka Rumunia" jest ostatnia rzeczą, jaka mogłaby się przysłużyć Partnerstwu Wschodniemu. Basescu, poproszony przez dziennikarzy o skonkretyzowanie swojej wypowiedzi, odmówił jednak dalszych komentarzy na ten temat.

Mołdawia, obok Gruzji, była jedynym krajem, który podczas szczytu w Wilnie parafował porozumienie o stowarzyszeniu z Unią Europejską. Choć Kiszyniów zrobił pierwszy krok na "drodze do Europy", to negatywne komentarze na temat rumuńskiego prezydenta nie ucichły.

Traiana Basescu skrytykował rumuński premier Victor Ponta z opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej. W jego ocenie, propozycje "zjednoczenia" są na rękę Władimirowi Woroninowi, przywódcy Komunistycznej Partii Mołdawii.

- Najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest wspieranie integracji Mołdawii z Unią Europejską poprzez konkretnie działania, takie jak budowa gazociągu, mostu czy autostrady - stwierdził. Bukareszt podjął już zresztą działania mające na celu rozwój takiej infrastruktury. - Mamy obowiązek pomóc Mołdawii w drodze do Europy, a nie Woroninowi, który chce zatrzymać ten proces - dodał premier.

Również władze Mołdawii nie są chętne "zjednoczeniu", jako że priorytetem dla nich jest integracja z Unią Europejską. Unifikację Rumunii i Mołdawii wykluczył m.in. mołdawski premier Iurie Leanca, poproszony o komentarz przez dziennikarza agencji RIA Novosti. Jak stwierdził, głównym celem polityki zagranicznej jego kraju jest związanie się ze strukturami europejskimi, przede wszystkim ze wspólnym rynkiem.

W podobnym duchu, ale w ostrzejszym tonie, wypowiedział się były mołdawski premier Vlad Filat, którego stanowisko przytoczył serwis serwis EurActiv; w jego opinii, tego typu oświadczenia przynoszą korzyści pro-rosyjskim komunistom w Mołdawii, którzy chcą "zdestabilizować kraj". - Basescu nie konsultował z nikim tego oświadczenia - zapewnił.

Rumunia i Mołdawia to kraje bliskie sobie pod względem historycznym i kulturowym. W czasie II wojny światowej Józef Stalin oderwał od Rumunii Besarabię, którą połączono z Mołdawską Autonomiczną Socjalistyczną Republiką Radziecką. Rumunii odzyskali kontrolę nad tym terytorium po inwazji Niemiec na ZSRR, ale w 1944 roku, po raz kolejny, dostało się ono pod kontrolę sowiecką.

Do 1991 roku Mołdawia była jedną z republik Związku Radzieckiego. Gdy ZSRR się rozpadł, lokalni politycy ogłosili deklarację niepodległości. Doprowadziło to do oddzielenia się terytorium Naddniestrza, które, po krótkiej wojnie, ogłosiło autonomię.

Korzystając z ochrony stacjonujących tutaj wojsk rosyjskich Naddniestrze faktycznie uniezależniło się od reszty państwa ze stolicą w Kiszyniowie. Pierwszym krajem, który uznał niepodległość Mołdawii była Rumunia. W latach 90. kilkakrotnie ogłaszano pomysły połączenia obu państw, powołując się na wspólną historię, związki kulturowe oraz interesy geopolityczne. Choć poparcie dla "zjednoczenia" jest wysokie w Rumunii, to większość Mołdawian sprzeciwia się jednak takim koncepcjom.

Cena za zjednoczenie obydwu państw byłaby jednak bardzo wysoka - Kiszyniów, w przypadku realizacji takiego scenariusza, z pewnością musiałby zapomnieć o ewentualnym przyłączeniu rejonu Naddniestrza w przyszłości. Na początku listopada ostrzegał przed tym rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin. - W czasie beztroskiej podróży do Unii Mołdawia prawdopodobnie straci niektóre bagaże – stwierdził rosyjski polityk, czyniąc aluzję do Naddniestrza.

....

Euroimperialisci sa przeciwni prawom narodow .
My popieramy prawo narodu rumunskiego do zjednoczenia . Nie tylko Niemcy maja takie prawo . Rumunia zmarnowala lata 90te. Powinna powstac silna Rumunia . Od razu dodam ze popieramy tez prawo Wegrow ! Nie uznajemy Trianon . Wegrzy maja takie same prawa jak Rumuni ! Chcesz sie zjednoczyc ? Musisz na to pozwolic i innym .
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 1:06, 06 Gru 2013    Temat postu:

Mołdawski Trybunał: Mołdawianie mówią po rumuńsku, a nie mołdawsku

Mołdawski Trybunał Konstytucyjny orzekł dzisiaj, że mieszkańcy kraju mówią nie po mołdawsku, ale po rumuńsku i oficjalną nazwę tego języka należy zmienić właśnie na "rumuński".

Język mołdawski, urzędowy język Mołdawii od 1994 roku, jest uważany za dialekt rumuńskiego; niewielkie różnice są spowodowane wpływami historycznymi.

W czerwcu 1940 roku ZSRR, wykorzystując podpisany z Niemcami pakt Ribbentrop-Mołotow, zażądał od Rumunii natychmiastowego opuszczenia znajdujących się wówczas w jej granicach Besarabii i północnej Bukowiny. 28 czerwca ambasadorowi Rumunii w Moskwie wręczono w tej sprawie ultimatum.

Władze radzieckie połączyły następnie większą część Besarabii z Mołdawską Autonomiczną Socjalistyczną Republiką Radziecką. W ten sposób powstała Mołdawska SRR. Ludność rumuńską nowej republiki uznano za naród mołdawski, a język rumuński za mołdawski; dla wielu osób określenie "język mołdawski" jest dziś świadectwem komunistycznej przeszłości.

Pozostałą część Besarabii wraz z Bukowiną wcielono bezpośrednio do Ukraińskiej SRR.

Mołdawia stała się niepodległą republiką w 1991 roku w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego.

Kilka dni temu prezydent Rumunii Traian Basescu oświadczył w wywiadzie telewizyjnym, że następnym celem geopolitycznym jego kraju, po przystąpieniu do NATO i Unii Europejskiej, powinno być zjednoczenie z Mołdawią. Czwartkową oficjalną decyzję o zmianie nazwy języka nazwał z kolei "aktem sprawiedliwości".

....

Wreszcie zlikwidowali sowiecki absurd ,,narod mołdawski" .
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 19:12, 23 Lip 2013    Temat postu: Zrujnowana Mołdawia .

Mołdawscy lekarze używali narzędzi budowlanych do operowania dzieci

Lekarze ze szpitala dziecięcego w stolicy Mołdawii Kiszyniowie przeprowadzali operacje narzędziami budowlanymi, takimi jak elektryczne wiertarki i kombinerki. Nagranie wideo z takich zabiegów pokazała w poniedziałek miejscowa telewizja.

Po wybuchu skandalu premier Mołdawii Iurie Leance polecił ministrowi zdrowia przeprowadzenie śledztwa.

Minister Andrei Usatii tłumaczył w telewizji, że wykorzystywanie tych narzędzi było dozwolone tylko w pewnych okolicznościach, a szpital dysponował właściwymi narzędziami medycznymi. - Szpital otrzymał trzy nowe wiertarki chirurgiczne, nie wiem dlaczego użyli wiertarek budowlanych - powiedział.

Dyrektor szpitala Nicolae Starciuc twierdzi, że to sami lekarze ujawnili nagranie wideo, chcąc go zdyskredytować.

Czteromilionowa Mołdawia jest jednym z najbiedniejszych krajów w Europie. Średnie miesięczne zarobki wynoszą równowartość ok. 300 dolarów.

>>>>

Istotnie kraj straszliwie zrujnowany przez Moskwe . Zrobili im tam Osetie wedlug tego samego scenariusza ...

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group