BRMTvonUngern |
Wysłany: Nie 10:15, 25 Cze 2017 Temat postu: |
|
Dzwony katedry Notre Dame. Jakie historie kryją ich imiona?
Daniel Esparza | Czer 25, 2017
Thesupermat
Komentuj
Udostępnij
Komentuj
Nie, nie są to historie Quasimodo czy Esmeraldy, znane ze słynnej powieści Wictora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame".
W
iele już napisano o okropnościach z czasów Rewolucji Francuskiej, jakich dokonywano w imię równości, wolności i braterstwa. Nikt nie wątpi, że rok 1789 zmienił całkowicie oblicze świata. Niewielu jednak wie, że dzwony paryskiej katedry także musiały wówczas zapłacić wysoką cenę. Rewolucjoniści prawie wszystkie dzwony Notre Dame (z wyjątkiem jednego) przetopili je, aby zrobić z nich armaty, bagnety czy gilotyny. Nowe dzwony katedra otrzymała dopiero w 2013 roku. Miały one zastąpić te, które zostały zniszczone przed laty przez paryskich rewolucjonistów. Co ciekawe, nowym dzwonom, podobnie jak oryginałom, nadano ludzkie imiona. Oto one:
1. Dzwon Emmanuel (Emanuel)
To jedyny dzwon, który przetrwał czasy rewolucji. Niejasne jest jednak, czy rewolucjoniści postanowili pozostawić go dla poszanowania, przynajmniej w pewnym stopniu, tradycji, czy też po prostu nie udało się go opuścić z racji, że waży trzynaście ton. Dzwon Emmanuel odpowiada za wybijanie godzin oraz jest używany przy okazji różnych wydarzeń specjalnych.
2. Dzwon Marie (Maria)
Został tak zwany na cześć Matki Bożej. Widnieje na nim napis w języku francuskim „Je vous salue Marie” oraz „Via viatores quaerit” po łacinie (słowa te widnieją także na każdym z pozostałych dzwonów). Jest także obraz Dzieciątka Jezus w otoczeniu gwiazd oraz płaskorzeźba przedstawiająca pokłon Trzech Króli. Dzwon waży sześć ton.
Czytaj także: Katedra w Kolonii: miejsce relikwii Trzech Króli
3. Dzwon Gabriel
Na tym dzwonie można przeczytać pierwsze zdanie popularnej modlitwy: „Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi”. 40 linii otaczających dzwon symbolizuje 40 dni spędzonych przez Jezusa na pustyni oraz 40 lat, które upłynęły po przekroczeniu góry Synaj przez Mojżesza.
4. Dzwon Anne Genevieve (Anna Genowefa)
Imię tego dzwonu jest z kolei hołdem złożonym dwóm kobietom – św. Annie, matce Maryi Panny, oraz św. Genowefie, patronce Paryża. Na nim także widnieje kolejne zdanie modlitwy Anioł Pański: „i poczęła z Ducha Świętego”. Okalają go trzy linie reprezentujące Trójcę Świętą oraz trzy cnoty teologiczne.
Czytaj także: Fidget spinner. Najprostsze narzędzie do kontemplacji Trójcy Świętej?
5. Dzwon Denis
Dzwon nazwany na cześć św. Denisa – męczennika i pierwszego biskupa Paryża. Pojawia się na nim trzecie zdanie modlitwy Anioł Pański: „Oto ja służebnica Pańska”. Na nim także można zauważyć linie – tym razem jest ich siedem i symbolizują siedem darów Ducha Świętego oraz siedem sakramentów.
6. Dzwon Marcel
Święty Marcel to dziewiąty biskup Paryża, znany ze swojej niestrudzonej służby na rzecz ubogich i chorych. Żył w V wieku. Dzwon, który nosi jego imię, ma wypisane czwarte zdanie modlitwy Anioł Pański: „niech mi się stanie według Twego słowa”.
7. Dzwon Étienne
Ten dzwon przypomina nam o starożytnej katedrze w Paryżu, która była poprzedniczką Notre Dame. Została ona poświęcona pierwszemu męczennikowi św. Stefanowi (to imię w języku francuskim brzmi Étienne). Na niej widnieje zdanie: „a Słowo stało się ciałem”.
8. Dzwon Benoit-Joseph (Benedykt-Józef)
To imię jest zaś hołdem dla papieża emeryta Josepha Ratzingera, ponieważ w roku 2013, decyzją Benedykta XVI, był obchodzony Jubileusz Wiary. Wówczas obchodzono także 850-lecie katedry. Na dzwonie wypisano: „i zamieszkało wśród nas”.
9. Dzwon Maurice (Maurycy)
Maurice de Sully był biskupem Paryża, który w 1163 roku położył kamień węgielny pod budowę obecnej katedry Notre Dame. Na tym dzwonie widnieje napis: „Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko”.
10. Dzwon Jean Marie (Jan Maria)
Dziesiąty dzwon katedry Notre Dame swoją nazwę zawdzięcza kardynałowi Jean-Marie Lustigerowi, który był biskupem Paryża od 1981 do 2005 roku. Na nim wypisano siódme i ósme zdanie wieńczące modlitwę Anioł Pański: „abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych”.
Galeria zdjęć
Czytaj także: Katedra we Florencji i jej 7 dzwonów o dziwnych nazwach…
Tekst pochodzi z hiszpańskiej edycji portalu Aleteia
...
Piekna historia takze architektury. |
|
BRMTvonUngern |
Wysłany: Wto 19:19, 07 Maj 2013 Temat postu: Wiek katedr ! |
|
Francja: 850 koncertów organowych na jubileusz katedry Notre Dame
850 koncertów organowych na świecie uczciło w poniedziałek jubileusz katedry Notre Dame w Paryżu, arcydzieła architektury wczesnego gotyku. W pierwszym Światowym Dniu Organów repertuar z Notre Dame rozbrzmiewał w różnych strefach czasowych przez 24 godziny.
Koncerty z okazji 850-lecia katedry zorganizowały w koordynacji ze stowarzyszeniem Notre-Dame de Paris 2013 różne związki organistów. W samej paryskiej Notre Dame (Najświętszej Marii Panny), której budowę rozpoczęto w 1163 roku, zaplanowano pięć.
Tzw. organy wielkie w katedrze, nad wejściem przez portal zachodni, poniżej rozety 10-metrowej średnicy, pochodzą głównie z XVIII w. Mają pięć klawiatur, 109 registrów (rejestrów) i prawie 8 tys. cynowych i ołowianych piszczałek.
- Jest to jak trójpoziomowe mieszkanie. A ze względu na dźwignie przypomina kokpit - powiedział agencji AFP Philippe Lefebvre, tytularny organista katery Notre Dame.
- Przed naszą erą technologii, aby uzyskać brzmienia fletu i trąbki, dwóch asystentów musiało przełączać 200-300 włączników rejestrowych - opowiada Lefebvre o skomplikowanym systemie przenoszenia ruchu między klawiszem a zaworami, które sterują poszczególnymi piszczałkami organów. - Dziś uruchamia się wszystko mechanicznie i wystarczy wcisnąć guzik, aby w ćwierć sekundy mieć do dyspozycji orkiestrę ze 120 muzyków.
W Notre Dame organy były od samego początku - początkowo tylko w chórze, potem w nawie, a chór organowy z prospektem pod witrażową rozetą z 1225 r. zbudowano dopiero w 1401 roku. Wielokrotnie przebudowywane, organy przechodzą od stycznia 2012 r. kolejną renowację.
Jak opowiada Lefebvre, trzech francuskich i włoskich budowniczych organów demontuje i czyści jedną za drugą piszczałki cynowe, sprawdzona zostanie także elektronika wbudowana w elementy oryginalne, co w rezultacie zapewni organiście "znaczącą wygodę".
Lefebvre tytularnym organistą jest już od 28 lat; uczy również w konserwatorium. - Dla niektórych to mógł być futbol, dla mnie to były organy. Przyjechałem do Notre Dame z rodzicami. Kiedy je usłyszałem, zamarłem. Od razu wiedziałem, że to będzie to - wspomina.
- Akustyka zależy od miejsca, tutaj - to kamień, z którego zbudowano Notre Dame i rzemieślnicy, którzy nadali organom ich charakterystyczną barwę. (...) I improwizuje się jak w jazzie. Choć to muzyka sakralna - dodaje pełen entuzjazmu.
Wielkie organy zaledwie o włos uniknęły zniszczenia. W czasach rewolucji francuskiej sankiuloci postrącali lub pozbawili głów posągi królów Judy i Izraela z tzw. galerii królewskiej, a samą katedrę nazwano Świątynią Rozumu, by potem urządzić w niej skład wina. Rewolucjoniści "już mieli zabrać piszczałki i przetopić na amunicję, kiedy ówczesny organista, Claude Balbastre, ocalił instrument, grając jak szalony skomponowane przez siebie wariacje na temat Marsylianki" - opowiada Lefebvre.
Rzeźby z galerii królewskiej - 28 pokoleń królów Judy, potomków Jessego, czyli przodków Marii i Jezusa, reprezentowały także królów Francji. Żadna nie ocalała; znalezione w 1977 roku 143 fragmenty zobaczyć można w Muzeum Cluny.
Z okazji jubileuszu "850 lat historii, sztuki i duchowości w sercu Paryża" katedra Notre Dame przyciągnie - jak się oczekuje - 17-18 mln zwiedzających; zazwyczaj rocznie odwiedza ją 14 mln turystów.
....
Wspaniale sztandarowe dzielo Wieku Katedr ! Nieslychana na te czasy technika wysokich katedr o cieniutkich sciankach ! Jak one sie trzymaja !? Pokaz mistrzostwa technicznego . To w tej epoce zachod zaczal przodowac na swiecie !
I oczywiscie przede wszystkim wyraz ducha epoki . Ducha zwroconego ku niebu . Bogu ! ;0))) |
|