BRMTvonUngern |
Wysłany: Nie 20:57, 21 Paź 2012 Temat postu: |
|
Kanonizacja siedmiorga błogosławionych
Benedykt XVI ogłosił świętymi siedmioro błogosławionych z kilku kontynentów. Papież powiedział, że nowi święci " z heroicznym męstwem dali swe życie, poświęcając się całkowicie Bogu i wielkodusznie służąc braciom".
Kanonizowani zostali francuski jezuita z XIX wieku ksiądz Jakub Berthieu - męczennik, który zginął na Madagaskarze; kapłan z Filipin Piotr Calungsod, zamordowany w XVII wieku; włoski ksiądz Jan Chrzciciel Piamarta, założyciel zgromadzenia księży Świętej Rodziny z Nazaretu; świecka Indianka kanadyjska Katarzyna Tekakwitha, żyjąca w XVII wieku; stygmatyczka z Bawarii Anna Schaeffer (1882-1925); niemiecka zakonnica Marianna Cope, opiekunka trędowatych na Hawajach oraz założycielka Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Misjonarek Nauczania, Hiszpanka Maria Carmen Salles y Barangueras.
W homilii Benedykt XVI zauważył, że kanonizacja odbyła się w Światowym Dniu Misyjnym. W tym dniu - powiedział - Kościół "ożywia świadomość, że cały trwa w nieustannej służbie człowiekowi i Ewangelii, jak Ten, który dał samego siebie, aż po ofiarę życia".
Programem życia nowych świętych - mówił papież - były słowa z Ewangelii świętego Marka: "Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu".
- Są synami i córkami Kościoła, którzy wybrali drogę służby, naśladując Pana - przypomniał. - W całym Kościele jaśnieje dzisiaj wytrwałe wyznanie wiary tych siedmiorga wielkodusznych uczniów Chrystusa - powiedział.
Przedstawiając w homilii postać Indianki Katarzyny Tekakwitha papież modlił się do niej: - Patronko Kanady i pierwsza święta amerykańska Indianko - Tobie zawierzamy odnowę wiary wśród pierwszych narodów i w całej Ameryce Północnej! Niech Bóg błogosławi pierwsze narody!
- Ci nowi święci, różni ze względu na swe pochodzenie, język, naród i status społeczny, są zjednoczeni z całym Ludem Bożym w tajemnicy zbawienia Chrystusa Odkupiciela - podkreślił Benedykt XVI zwracając się do 80 tysięcy wiernych z całego świata, zgromadzonych na Placu świętego Piotra.
Wyraził pragnienie, by "świadectwo nowych świętych, ich życia wielkodusznie ofiarowanego" przemawiało do całego Kościoła i wspierało go w jego misji głoszenia Ewangelii całemu światu.
Na zakończenie mszy papież zwrócił się również do Polaków mówiąc: Nowi święci wprowadzają nas dzisiaj w Tydzień Misyjny. W sposób szczególny duchowo i materialnie będziemy wspierać tych, którzy głoszą Chrystusa na różnych kontynentach.
- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przez Papieskie Dzieła Misyjne otaczają opieką misje na całym świecie. Niech Rok Wiary rozpali na nowo w Polsce misyjny zapał duchowieństwa i wiernych świeckich!- dodał po polsku.
......
Wspaniali swieci meczennicy . A zwlaszcza pierwsza Indianka ! Wzor dla indian !
Bede musial o niej specjalnie napisac ! |
|
BRMTvonUngern |
Wysłany: Pią 21:23, 19 Paź 2012 Temat postu: Panteon męczenników . |
|
W rzymskiej bazylice złożono relikwie trojga polskich blogoslawionych .
W rzymskiej bazylice świętego Bartłomieja na wyspie Tiberina, będącej miejscem pamięci męczenników XX i XXI wieku, odbyła się ceremonia złożenia relikwii błogosławionych: Karoliny Kózkówny, Stanisława Starowieyskiego i księdza Jerzego Popiełuszki.
Mszy, w 28. rocznicę śmierci księdza Popiełuszki, przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.
Obecni byli m.in. arcybiskupi Józef Michalik i Stanisław Gądecki.
W kazaniu metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz wyraził w imieniu polskiego Kościoła radość z tego, że troje polskich błogosławionych będzie czczonych także w rzymskiej bazylice.
Kardynał Nycz przedstawił sylwetki błogosławionych. Przypomniał o przypadającej w piątek rocznicy śmierci księdza Jerzego i mówił, że jego grób odwiedziło 18 milionów osób.
W bazylice, zbudowanej w 997 roku, w której znajdują się relikwie świętego Wojciecha, złożono podczas mszy fragment kości błogosławionej Karoliny Kózkówny (1898-1914), zabitej przez rosyjskiego żołnierza podczas próby gwałtu, list Stanisława Starowieyskiego (1895-1941) wysłany do żony z Dachau oraz jeden z kamieni, za pomocą których zatopiono w Wiśle ciało księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku.
W uroczystej mszy udział wzięła grupa hierarchów uczestniczących w watykańskim synodzie biskupów na temat nowej ewangelizacji, a także delegacja pielgrzymów z Polski, wśród nich krewni błogosławionych Stanisława Starowieyskiego i księdza Jerzego Popiełuszki. Kamień-relikwię ks. Popiełuszki złożyli jego brat i siostra.
Bazylika powierzona opiece rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego jest miejscem pamięci tzw. nowych męczenników czasów współczesnych z woli Jana Pawła II. W 1999 roku, w ramach przygotowań do Jubileuszu roku 2000, polski papież powołał Komisję ds. Nowych Męczenników, którzy zginęli za wiarę w XX wieku. Komisja zebrała dokumentację 12 tysięcy męczenników i świadków wiary pochodzących z całego świata.
W październiku 2002 roku podczas uroczystej modlitwy ekumenicznej w nawie głównej została umieszczona ikona poświęcona męczennikom XX wieku. W pozostałych kaplicach znajdują się relikwie i pamiątki wielu innych osób, między innymi arcybiskupa Oscara Romero z Salwadoru, zastrzelonego w 1980 roku przez prawicowe komando śmierci, gdy odprawiał mszę.
.......
Wspanialy pomysl naszego Papieza . Panteon meczennikow ! Oni sa wzorem !
Iluz Polakow !!! Dzis u Boga ! :0))))) |
|