Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 17:56, 17 Lip 2023    Temat postu:

To najbardziej okrutna wojna na świecie

Co najmniej 5 tysięcy osób zginęło dotąd w wojnie domowej w Sudanie. Od połowy kwietnia w kraju trwają ciężkie walki i bombardowania, a w stolicy Chartumie masowo giną cywile. Jak doszło do wojny? O co w niej chodzi? O władzę oczywiście.

...

Straszna dzicz. Dlatego powtarzałem wam że Ruscy nie są ewenementem jak wam się mówi że najgorsi. Dziczy jest pełno.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 17:20, 17 Kwi 2023    Temat postu:

Tragiczny bilans zamieszek w Sudanie. Nie żyje kilkadziesiąt osób, blisko 200

"W wyniku starć, które wybuchły w sobotę między armią rządową a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) w Chartumie i kilku innych miejscach w Sudanie, zginęło co najmniej 25 osób, a 183 zostało rannych - podało sudańskie Stowarzyszenie Medyczne. Szef ONZ wezwał do deeskalacji."

...

Brutalna walka o władzę? Niestety dzicy.

BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 16:33, 31 Gru 2021    Temat postu:

Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa Sudanu zastrzelili w czwartek cztery osoby protestujące przeciwko przeprowadzonemu w październiku zamachowi stanu
 skomentuj dodany 1 godz. temu
2
wykop
Tragiczne protesty w Sudanie - Tragiczne protesty w Sudanie - Siły bezpieczeństwa zastrzeliły cztery osoby

...

Zmienil sie tylko rezim ...
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 15:25, 25 Paź 2021    Temat postu:

Żołnierze aresztowali większość członków sudańskiego rządu w poniedziałek. Ministerstwo Informacji podało, że w kraju doszło do wojskowego zamachu stanu.

Sudan: Trwa wojskowy zamach Sudan: Trwa wojskowy zamach stanu. Starcia na ulicach stolicy

..

Ludobojczy rezim stary i zasmierdly.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Sob 18:30, 08 Cze 2019    Temat postu:

Apel o przerwanie przemocy. Unia Afrykańska zawiesiła Sudan w prawach członka.

Podczas czwartkowego spotkania w stolicy Etiopii, Addis Abebie, Unia Afrykańska (UA) podjęła decyzję o natychmiastowym zawieszeniu Sudanu w prawach członka tej organizacji, aż do czasu ustanowienia w tym kraju "cywilnego rządu przejściowego".

...

Rezim tam zbrodniczy.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 11:03, 05 Cze 2019    Temat postu:

Sudan: 30 osób zginęło w ataku wojska na demonstrantów w Chartumie.

Do co najmniej 30 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ataku sudańskich sił bezpieczeństwa na uczestników demonstracji w stolicy Sudanu Chartumie - poinformowały miejscowe źródła medyczne.

...

Horror znowu.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 15:40, 04 Cze 2019    Temat postu:

Sudan: tysiące protestujących zablokowało drogi. W centrum stolicy trwają walki.

Tysiące protestujących zablokowały w poniedziałek dużymi kamieniami i płonącymi oponami drogi w Omdurmanie, bliźniaczym mieście Chartumu, stolicy Sudanu. Wcześniej w Chartumie siły bezpieczeństwa próbowały rozpędzić protest okupacyjny.

...

Wreszcie potworny rezim pada. Jednak chodzi oczywiscie o ropę! Usrael chce polozyc łapę.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 14:41, 14 Maj 2019    Temat postu:

Zamieszki w Sudanie. Protestujący chcą oddania władzy w cywilne ręce.

Sześć osób zginęło w zamieszkach, które w poniedziałek wieczorem wybuchły w stolicy Sudanu Chartumie - podała AFP, powołując się na źródła wojskowe i medyczne. Grupa uzbrojonych protestantów, żądających oddania władzy w cywilne ręce, starła się z armią lojalną Wojskowej Radzie Tymczasowej.

...

Na razie to tylko stary tyran stracil koryto. Reszta zostala.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 15:44, 11 Kwi 2019    Temat postu:

Al-Arabija: zamach stanu w Sudanie; prezydent Baszir ustąpił

Baszirowi nie udała się próba odparcia zamachu stanu. Sudańska armia podobno ogłosiła utworzenie rady tymczasowej, na której czele stoi gen. Awad Mohamed Ahmed ibn Auf. Na ulicach Chartumu tłum skanduje: "wygraliśmy". Do protestujących koło pałacu prezydenckiego dołączyli żołnierze.

...

Kolejny zwyrolek poszedl na smietnik. Nie wygraliscie bo przeciez sam nie mordowal. Kolesie teraz go odsuneli ale sami zostali.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 2:35, 15 Lis 2016    Temat postu:

gosc.pl » Wiadomości » W obronie Petra Jaška - misjonarza, któremu grozi kara śmierci
W obronie Petra Jaška - misjonarza, któremu grozi kara śmierci

Andrzej Grajewski
dodane 14.11.2016 21:01 Zachowaj na później


Chrześcijańskiemu misjonarzowi grozi śmierć w Sudanie.

Czeskie instytucje od kilku miesięcy starają się uratować czeskiego misjonarza Petra Jaška, wolontariusza organizacji Głos Męczenników (Hlas mučedníků) zajmującej się rejestrowaniem i nagłaśnianiem prześladowań chrześcijan we współczesnym świecie. W grudniu 2015 r. Jašek został zatrzymany na lotnisku w Chartumie i oskarżony o szpiegostwo oraz pomoc w konwersji z islamu na chrześcijaństwo. W Sudanie, gdzie obowiązuje szariat grozi za to kara śmierci.

Jesienią br. w Chartumie zaczął się jego proces oraz trzech innych chrześcijan. Jest on pierwszym Europejczykiem, któremu wytoczono taki proces i któremu grozi kara śmierci. Od jedenastu miesięcy siedzi samotnie w więzieniu bez możliwości skontaktowania się ze swoim obrońcą, bądź czeskim dyplomatą. Oskarżyciele wykorzystują przeciwko niemu zeznania konwertyty z Darfuru ( Zachodni Sudan) Alí Umara Músy, który oskarża Czecha oraz pozostałych oskarżonych w tym procesie chrześcijan o to, że starali się mu pomóc.

Alí Umar Músá, który przeszedł z islamu na chrześcijaństwo jest człowiekiem o zachwianie równowadze psychicznej na skutek wypadku, do jakiego doszło przed trzema laty. Wybuchł koktajlu Mołotowa podczas studenckich demonstracji, po krwawym stłumieniu przez władze sudańskie powstania w Darfurze spowodował jego bardzo rozległe poparzenia. Pomoc w znalezieniu środków na leczenie obiecał mu inny konwertyta z Darfuru Abdalmone Abdalmulláh. Wsparcie znalazł u pastora małej ewangelickiej wspólnoty sudańskiego Kościoła Chrystusowego Hasana Abdarrahíma. Jašek spotkał się z nim na konferencji o prześladowaniach chrześcijan w Addis Abebie. Obiecał pomóc. W tym celu przyjechał do Sudanu z pieniędzmi przeznaczonymi na leczenie Alí Umara Músy. Spotkał się z nim, przekazał mu pieniądze oraz nagrał kamerą jego wypowiedź na temat prześladowań chrześcijan. Został zatrzymany przez tajną sudańską policję NISS, gdy chciał wracać do kraju. Znaleziono u niego czek na 5 tys. dolarów, podpisany przez Abdarrahíma. Okazało się, że Abdarrahím był od dawna śledzony przez sudańską policję, która monitorowała także jego aktywność poza granicami Sudanu i stąd wiedziała o kontaktach z Czechem.

Dwuznaczną rolę w przygotowaniu aktu oskarżenia odgrywa także Alí Umar Músá, któremu Czech starał się pomóc. Obecnie zeznaje przeciwko niemu. O uwolnienie Jaška zabiega czeska dyplomacja. Na forum Parlamentu Europejskiego akcję w jego obronie prowadzi poseł Tomáš Zdechovský, reprezentujący czeską chadecję KDU-ČSL. Moi czescy przyjaciele proszą także Polaków o solidarność ze swym rodakiem oraz modlitwę za niego. Petycję w obronie Jaška można podpisać TUTAJ.

http://www.citizengo.org/pl/pr/38648-czeski-misjonarz-nieslusznie-uwieziony-w-sudanie-podpisz-petycje-w-jego-obronie?tc=gm

...

Ponury kraj w rekach szatana.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 20:15, 06 Maj 2015    Temat postu:

Izrael zaatakował fabrykę broni w Sudanie? Sprzeczne doniesienia
6 maja 2015, 15:42
Sudańska armia twierdzi, że zestrzeliła izraelski samolot bezzałogowy wyposażony w dwie rakiety - podaje dziennik "Haarec". Wiadomość ta pojawiła się kilka godzin po doniesieniach o rzekomych wybuchach w fabryce broni zlokalizowanej w pobliżu stolicy Sudanu. Informujące o tym wydarzeniu arabskie media sugerowały, że może chodzić właśnie o nalot izraelskiego lotnictwa. Ale sam Chartum zaprzeczył, że w ogóle doszło do eksplozji.

W nocy z wtorku na środę miało dojść do wybuchów w Omdurman - mieście położonym po drugiej stronie Nilu do stolicy Sudanu, Chartumu - a dokładnie w fabryce broni produkującej rakiety dalekiego zasięgu. Świadkowie, na których powoływało się m.in. BBC, mówili o silnych eksplozjach i potężnym pożarze. Informujące o tym arabskie media sugerowały, że doszło do ataku lotniczego, za którym może stać Izrael. Także w przeszłości pojawiały się doniesienia oskarżające izraelskie lotnictwo o ataki, których celem miały być m.in. dostawy broni dla Hamasu.

Tymczasem, jak podaje dziennik "Haarec", rzecznik sudańskiej armii pułkownik Al-Sawarmi Khalid Sa'ad zaprzeczył wiadomościom, że na fabrykę przeprowadzono nalot, twierdząc, że "te plotki mają uderzyć w morale sudańskiej ludności". Jednocześnie przedstawiciel wojska oświadczył, że obrona powietrzna zestrzeliła drona należącego do Izraelskich Sił Obrony, który nadleciał od strony Morza Czerwonego.

Jak przypomina z kolei serwis Jerusalem Online, w 2014 r. również miały miejsce wybuchy w sudańskiej fabryce broni, w Chartumie. Sudańscy przedstawiciele twierdzili, że doszło do zaprószenia ognia, ale arabskie media sugerowały udział Izraela. Z kolei w 2012 r. po innym ataku na sudańską fabrykę broni władze kraju oficjalnie oskarżyły Izrael. Ten nigdy nie potwierdził tych doniesień.

...

To jak w koncu?
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 18:33, 26 Wrz 2013    Temat postu:

Sudan: 27 osób zginęło w rozruchach w Chartumie

27 osób zginęło wczoraj w trakcie ulicznych protestów w stolicy Sudanu, Chartumie, przeciwko obniżkom dotacji do paliw - poinformował Reuters, powołując się na przedstawiciela miejscowej służby zdrowia.

- W trakcie protestów zabito 27 ludzi, a ich ciała znajdują się w szpitalu w Omdurmanie - powiedział ów przedstawiciel, który zastrzegł, by nie ujawniano jego tożsamości.

Wcześniej członkowie rodzin i inni pracownicy służb medycznych informowali, że co najmniej sześć osób poniosło śmierć w protestach przeciwko obniżkom dotacji do paliw. Na razie nie jest jasne, czy ich również dotyczy bilans ze szpitala w Omdurmanie.

Omdurman, największe miasto Sudanu, leży naprzeciwko Chartumu po drugiej stronie Białego Nilu.

Tysiące osób uczestniczyły w środowych rozruchach w śródmieściu Chartumu, podpalając samochody i stacje benzynowe. Nad stolicą unosiły się gęste kłęby czarnego dymu.

Prezydent Sudanu Omar el-Baszir zdołał się dotąd uchronić przed poważniejszymi wybuchami społecznego niezadowolenia, jakich doświadczył w ostatnim okresie świat arabski. Wstrząsy te doprowadziły do upadku autokratycznych przywódców Tunezji oraz sąsiadujących z Sudanem Egiptu i Libii. Sudańczycy są jednak coraz bardziej rozgoryczeni inflacją i korupcją.

Rządzący Sudanem od 1989 roku Baszir jest ścigany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karnym z siedzibą w Hadze za ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości, dokonane w zachodniosudańskim regionie Darfur. Jak się szacuje, od czasu wznowienia w 2003 roku intensywnych walk między arabskimi i niearabskimi mieszkańcami Darfuru zginęło tam ponad 200 tys. ludzi. Położona nad Nilem zamożniejsza część kraju wraz z Chartumem jest względnie izolowana od tego konfliktu.

>>>

Popieramy bojownikow o wolnosc !
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 18:29, 02 Maj 2013    Temat postu:

Sudan: ponad 60 górników zginęło w zawalonej kopalni złota

Ponad 60 górników zginęło w tym tygodniu w sudańskim Darfurze, gdzie doszło do zawalenia się kopalni złota - poinformowała policja. Według lokalnych źródeł do katastrofy, o której poinformowano w czwartek, doszło już w poniedziałek.

Lokalne źródła, na które powołuje się Reuters, twierdzą, że akcja ratunkowa nie powiodła się.

Agencja przypomina, że o dostęp do tej kopalni, znajdującej się w rejonie Dżebel Amir w prowincji Darfur Północny, wybuchły w styczniu walki między dwoma plemionami, i że w starciach zginęło kilkadziesiąt osób.

Na większości terenów Darfuru nie ma spokoju i porządku - pisze Reuters, przypominając o konflikcie, który wybuchł w roku 2003, gdy czarnoskórzy rebelianci wystąpili przeciwko zdominowanym przez Arabów władzom w Chartumie oraz arabskim milicjom dżandżawidów, dokonującym czystek etnicznych na terenach zamieszkanych przez czarnych Afrykanów.

...

Kolejne potwornosci z tego kraju .
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 15:14, 02 Gru 2012    Temat postu:

Wszystkie wojny prezydenta Sudanu Omara el-Baszira

Rebelie w trzech prowincjach, zatargi z Południem i kryzys ekonomiczny to nie jedyne zmartwienia panującego 23 lata prezydenta Sudanu Omara el-Baszira. Największym wrogiem może okazać się jego własna partia, islamscy radykałowie, relacje z Iranem - i zdrowie.

Mimo że przeszło rok po podziale największego kraju Afryki armia nowego Sudanu, pomniejszonego po secesji Sudanu Południowego, nadal walczy z grupami rebelianckimi w prowincjach Darfur, Kordofan Południowy i Nil Błękitny, 68-letni prezydent Baszir wydaje się tym nie przejmować.

Do wojen zdążył się przyzwyczaić. Sam doszedł do władzy w wyniku przewrotu wojskowego w 1989 roku, gdy w kraju od lat trwał konflikt z Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu (SPLA), która wywalczyła niepodległość Południa dopiero w lipcu 2011 roku.

Z pewnością o ból głowy przyprawia go jednak utrata trzech czwartych rezerw ropy naftowej, które po secesji należą teraz do Republiki Sudanu Południowego.

Chartum musi poradzić sobie ponadto z 45-procentową inflacją, która w ostatnich miesiącach dała się Sudańczykom we znaki. Przez kraj przetoczyła się fala demonstracji, jednak sudańskie przedwiośnie zostało stłumione przez wszechobecne służby bezpieczeństwa.

Rząd Baszira robi, co może, by zatkać dziurę w budżecie. Minister górnictwa ogłosił, że Sudan będzie eksportował 50 ton złota rocznie, dzięki czemu do kasy państwa od Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma wpadać co roku 2,5 mld dolarów. W kraju znajdują się również zasoby miedzi, srebra i kilku innych cennych minerałów, którymi interesują się głównie inwestorzy z Chin i krajów arabskich.

Jednak nawet jeśli rząd poradzi sobie z zapaścią ekonomiczną spowodowaną separacją Południa, największym problemem pozostaną spory wewnętrzne kraju.

Podziały między cywilami a wojskowymi, radykałami a umiarkowanymi muzułmanami, istniały w życiu politycznym Sudanu od zawsze, jednak starzejącemu się prezydentowi coraz trudniej nad nimi zapanować.

Radykalni islamscy kaznodzieje zarzucają Baszirowi, że przestał działać w duchu przewrotu wojskowego z 1989 roku i poszedł na zbyt duże ustępstwa wobec Południa. Z kolei młodzi politycy są coraz bardziej sfrustrowani latami czekania w kolejce po władzę, podczas gdy na rządowych stołkach nadal zasiadają weterani rewolty.

Udaremniony zamach stanu, który miał miejsce w zeszłym tygodniu w Chartumie, zaskoczył nie tylko opinię publiczną. Aresztowanie Salaha Gosha - byłego szefa agencji wywiadu i bezpieczeństwa (NISS) - oraz kilkunastu innych cywilów i wojskowych z elit partii rządzącej zapewne zaskoczyło również samego prezydenta, który zamachów stanu oczekiwał raczej ze strony gnębionej od lat opozycji.

Nieudany pucz miał miejsce niedługo po doniesieniach o "niegroźnych zabiegach chirurgicznych", którym Baszir miał się poddać w ostatnich miesiącach. Mimo że oficjalnie zdrowiu prezydenta nic nie zagraża, w Chartumie aż huczy od plotek. Jedni twierdzą, że prezydent umiera na raka przełyku, inni - że został otruty. Faktem jest, że w ostatnich tygodniach szef państwa unika wystąpień publicznych.

Na początku listopada, w transmitowanym przez sudańską telewizję przemówieniu w Arabii Saudyjskiej, gdzie Baszir przebywał na leczeniu, przywódca zapewnił, że cieszy się "świetnym zdrowiem". Od razu przystąpił do słownego ataku na Izrael, twierdząc, że "kraj ten jest wrogiem numer jeden" Sudanu i że odwet za niedawne zbombardowanie sudańskiej fabryki broni będzie dla Izraela "bolesny".

Kilka dni wcześniej Sudan oskarżył Izrael o zbombardowanie fabryki broni w Yarmouck, która była oczkiem w głowie prezydenta Baszira.

Izrael nie skomentował tych oskarżeń, ale sam od dawna oskarża Sudan o przemyt broni z Iranu przez Egipt do Strefy Gazy.

Co do istnienia powiązań Iranu z Sudanem nie ma wątpliwości. W najbliższych dniach, po raz drugi od czasu zbombardowania fabryki broni, w akcie solidarności z Chartumem dwa statki irańskiej marynarki wojennej mają zacumować w Port Sudanie nad Morzem Czerwonym. Według rzecznika sudańskich sił zbrojnych (SAF) Al-Swarmiego Chalida będzie to rutynowa wizyta, podczas której irańskie jednostki mają jedynie zatankować paliwo i wykonać "czynności logistyczne".

Sudan i Iran od lat utrzymują bardzo dobre relacje dyplomatyczne, oba kraje znajdują się też na liście krajów obłożonych sankcjami gospodarczymi przez ONZ.

Prezydent Omar el-Baszir jest ścigany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne popełnione za jego rządów w Darfurze.

W. Jagielski jak widze .

...

To jeden z najwiekszych zbrodniarzy historii . Reszte zycia powinien poswiecic pokucie ze swe ludobojcze zbrodnie .
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 19:09, 22 Lis 2012    Temat postu:

Sudan: udaremniono zamach stanu.

Sudańskie służby wywiadu i bezpieczeństwa (NISS) oświadczyły, że udaremniły spisek, który miał na celu destabilizację bezpieczeństwa w stolicy kraju, Chartumie. Aresztowano byłego szefa wywiadu oraz grupę cywilów i wojskowych powiązanych z opozycją. W nocy na ulicach pojawiły się czołgi i wozy pancerne, na razie jednak w stolicy jest spokojnie.

"Ten udaremniony spisek jest dziełem liderów opozycji" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Sudańskiego Centrum Prasowego (SMC), które powołuje się na źródła związane ze służbami wywiadowczymi Sudanu.

Za próbę sabotażu mają być odpowiedzialni niezidentyfikowani członkowie opozycji: zarówno cywile, jak i wysoko postawieni wojskowi z bliskiego kręgu współpracowników prezydenta Omara el-Baszira.

Według tureckiej agencji informacyjnej Anatolia jednym z aresztowanych jest dawny szef NISS Salah Gosh, który przez siedem lat koordynował współpracę w walce z terroryzmem pomiędzy CIA a sudańskim wywiadem. Chartum nie potwierdził jednak tych informacji.

W 2009 roku Gosh został nagle przeniesiony na stanowisko doradcy prezydenckiego do spraw bezpieczeństwa. Rok temu zwolniono go bez podania przyczyny, choć nieoficjalnie mówi się, że powodem była walka o władzę i planowany zamach stanu.

Z raportu opublikowanego przez rządowe centrum prasowe nie wynika jasno, jakie instytucje miały być celem sabotażu i czy była to próba zamachu stanu na rząd prezydenta Baszira, który sprawuje władzę od 1989 roku.

Z relacji mieszkańców stolicy wynika, że około północy ze środy na czwartek po głównej ulicy Chartumu Khatim Obeid, przy której mieszczą się rządowe budynki, a która łączy lotnisko wojskowe z cywilnym, przejechało kilka czołgów i uzbrojonych wozów pancernych. Jednak obecnie w stolicy jest spokojnie.

W zeszłym miesiącu sudańskie władze wysłały do stolicy dodatkowe 5600 policjantów. Powodem tego posunięcia miała być planowana akcja, wymierzona w strategiczne instytucje rządowe podczas muzułmańskiego Święta Ofiar (Id Al-Adha).

W ostatnich miesiącach przez Sudan przetoczyła się fala demonstracji spowodowana niezadowoleniem z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej kraju.

Podział Sudanu

Po uzyskaniu niepodległości przez Sudan Południowy w lipcu 2011 roku Północ straciła dostęp niemal do dwóch trzecich złóż ropy naftowej, które obecnie są własnością Południa.

We wrześniu Dżuba i Chartum podpisały porozumienie w sprawie bezpieczeństwa w rejonach granicznych i wznowienia eksportu ropy, która płynie rurociągiem do Portu Sudan nad Morzem Czerwonym.

Oba kraje zgodziły się również na utworzenie wzdłuż liczącej 1800 km granicy pasa strefy zdemilitaryzowanej.

Jednak porozumienie nie weszło jeszcze w życie. Południe nadal nie odkręciło kurka z ropą, zarzucając Północy bombardowanie terytorium Południa. Chartum zaś oświadczył w środę, że celem nalotów były grupy rebelianckie w Zachodnim Darfurze, które działają przy granicy. Jednocześnie Sudan oskarżył Dżubę o wspieranie rebeliantów działających w prowincjach Nilu Błękitnego i Kordofanu Południowego.

W wojnach domowych, które trwają w Sudanie niemal nieprzerwanie od czasu, kiedy kraj przestał być kolonią Brytyjską w 1956 roku, zginęło ponad 2,5 mln ludzi. Drugie tyle uciekło ze swoich domów.

>>>>

Ci szemarni goscie sa podejrzani tak ze pewne jest ze planuja zbrodnie ...
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 18:55, 24 Paź 2012    Temat postu:

Sudan: minister oskarża Izrael o zbombardowanie fabryki broni w Chartumie

Sudański minister oskarżył Izrael o zbombardowanie sudańskiej fabryki broni. Pożar, który wybuchł w fabryce w Chartumie minionej nocy, spowodował śmierć dwóch osób.

- Uważamy, że za bombardowaniem stoi Izrael - powiedział minister kultury i informacji Ahmed Bilal Osman. Dodał, że fabrykę zaatakowały cztery samoloty wojskowe. - Zastrzegamy sobie prawo do reakcji w wybranym miejscu i terminie - powiedział sudański minister.

Uściślił także, że do ataku doszło od strony wschodniej. Fabryka znajduje się na południu miasta. Agencje informowały o silnej eksplozji nocą i o pożarze. Oprócz fabryki, w pobliżu znajdują się kwatery wojskowe i inne wojskowe obiekty.

Izraelskie MSZ odmówiło komentarza w tej sprawie. Tel Awiw wielokrotnie oskarżał wcześniej Chartum o bycie bazą dla bojówek palestyńskiego Hamasu.

>>>>

Jesli tak to dobrze . Czekamy na dalsze naloty na sklady broni amunicji itp. Tutaj macie wolna reke . Popieramy ! Rezim jest ohydny i czekamy na jego upadek ...
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 18:53, 24 Paź 2012    Temat postu:

Eksplozje i pożar w fabryce broni w Chartumie

Silne eksplozje wstrząsnęły w nocy fabryką uzbrojenia w stolicy Sudanu - poinformowała agencja Reutera powołując się na świadków. Wybuchom towarzyszy pożar.

Państwowe media sudańskie podały, że do zdarzenia doszło w południowym w Chartumie. Dojazd do miejsca zablokowało wojsko. Płomienie próbuje opanować straż pożarna.

- Nastąpiła bardzo głośna eksplozja i teraz można zobaczyć ogromny pożar - mówił jeden ze świadków. Nad południową częścią miasta unosi się też wielki słup czarnego dymu.

Na razie nie są znane przyczyny zdarzenia.

Według Reutera w południowej części sudańskiej stolicy oprócz fabryki broni i składów amunicji mieszczą się kwatery wojskowe i inne obiekty armii.

>>>>

O co chodzi ???
BRMTvonUngern
PostWysłany: Sob 21:27, 15 Wrz 2012    Temat postu:

Sudan nie chce, by ambasady USA w Chartumie strzegli marines

Władze Sudanu w sobotę nie zgodziły się na przysłanie do stolicy kraju, Chartumu, plutonu marines, który miałby wzmocnić ochronę amerykańskiej ambasady - podała oficjalna agencja SUNA. W piątkowym ataku na placówkę zginęły dwie osoby.

"Sudan jest w stanie ochraniać misje dyplomatyczne w Chartumie. Państwo poczytuje sobie za obowiązek ochronę swych gości z korpusu dyplomatycznego" - podkreślił minister spraw zagranicznych Sudanu Ali Ahmed Karti w wywiadzie dla państwowej agencji.

Agencja Reutera nieoficjalnie dowiedziała się w piątek od przedstawiciela strony amerykańskiej, że władze w Waszyngtonie poprosiły rząd Sudanu o wyrażenie zgody na przyjazd plutonu piechoty morskiej do ochrony amerykańskiej ambasady.

W piątek kilkutysięczny tłum demonstrantów zaatakował ambasady Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Kilkuset osobom udało się sforsować ogrodzenie amerykańskiej ambasady i zawiesić islamską flagę na jednym z balkonów. Po ok. 2 godzinach wszyscy napastnicy zostali wyparci. Nikt z personelu ambasady nie został ranny, ale - jak podała policja - zginęło co najmniej dwóch demonstrantów.

Antyterrorystyczny pluton marines wzmocnił już ochronę amerykańskiej ambasady w stolicy Jemenu Sanie, gdzie w czwartek podczas protestu zginęło czterech demonstrantów.

>>>>

Widzicie w co oni graja . Sa w stanie ochronic a nie chronia . Bo tak ma byc !
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 21:54, 14 Wrz 2012    Temat postu:

Sudan: protestujący podpalili ambasadę Niemiec.

W Chartumie zaatakowano ambasady Wielkiej Brytanii, USA i Niemiec - tę ostatnią podpalono. W Sudanie, podobnie jak w innych krajach muzułmańskich, trwają protesty przeciwko filmowi obrażającemu islam.

Sudańska policja użyła gazu łzawiącego, by powstrzymać natarcie demonstrantów na niemiecką ambasadę, jednak - według świadka cytowanego przez Reutersa - nie interweniowała, gdy części z nich udało się wedrzeć na teren placówki.

Protestujący podpalili śmietniki, samochód zaparkowany na terenie ambasady oraz część budynków. Następnie wspięli się na dach jednego z nich, gdzie wymienili niemiecką flagę państwową na czarną flagę islamską.

Straż pożarna przez pewien czas nie mogła dotrzeć do podpalonej placówki, gdyż demonstranci zablokowali prowadzącą do niej ulicę.

Część spośród ok. 5 tys. protestujących próbowała również szturmować przedstawicielstwo dyplomatyczne Wielkiej Brytanii, które sąsiaduje z placówką Niemiec.

Szturm na placówkę USA

Następnie demonstranci w autobusach i samochodach skierowali się do położonej na obrzeżach Chartumu ambasady USA.

Ulicę wiodącą do ambasady blokowała sudańska policja, podczas gdy z naprzeciwka zbliżał się kilkutysięczny tłum (według AFP nawet 10 tys. osób) skandujący "Bóg jest największy" i "Tu nie chodzi o proroka" oraz rzucający kamieniami w funkcjonariuszy. Starcia trwały blisko godzinę. Policja wycofała się jednak z ogarniętego zamieszkami obszaru, gdy jeden z demonstrantów, Sudańczyk, zginął pod kołami policyjnego pojazdu.

Kilkuset protestującym udało się przedrzeć w bezpośrednie sąsiedztwo ambasady USA. Sforsowali ogrodzenie silnie ufortyfikowanego kompleksu i zawiesili islamską flagę na balkonie jednego z budynków. Kilkanaście osób próbowało wspinać się po zewnętrznych ścianach budynków, jednak dostępu do nich bronili ochroniarze oddający z dachów strzały ostrzegawcze.

Około dwóch godzin później rzecznik amerykańskiej ambasady poinformował, że z terenu placówki wyparto wszystkich napastników. Nikt z personelu ambasady nie został ranny.

"Wściekły tłum"

- Nie zgadzam się na przemoc, ale wyszedłem na ulicę, ponieważ nikt nie ma prawa obrażać islamu. My, muzułmanie, nie obrażamy waszego Chrystusa - powiedział PAP student Uniwersytetu Chartumskiego Mosaab.

- Od rana atmosfera w centrum miasta była napięta. Boję się wyjść na ulicę, zamknąłem swój sklep. Nie jest bezpiecznie, przez okno słyszę wściekły tłum i nie wygląda na to, by mieli szybko się uspokoić - mówi sprzedawca Abbas.

Zamieszki w Chartumie rozpoczęły się po zakończeniu piątkowych modłów. Z meczetów, których w stolicy Sudanu jest ponad pięć tysięcy, wyszło niemal 2 mln wiernych.

Reakcja Berlina i Londynu

- Niemiecka ambasada w Chartumie jest aktualnie celem ataków agresywnych demonstrantów - potwierdził szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. Zapewnił, że pracownicy ambasady są jednak bezpieczni.

W związku z zajściami do MSZ w Berlinie już rano został wezwany ambasador Sudanu w Niemczech. - Przypomniano mu, że rząd jego kraju ma obowiązek ochraniać instytucje dyplomatyczne - oświadczył niemiecki minister w komunikacie MSZ. Dodał, że w ministerstwie pracuje sztab kryzysowy, który jest w kontakcie z ambasadą w Chartumie.

Także brytyjskie MSZ potwierdziło atak na ich placówkę w Sudanie, która sąsiaduje z ambasadą Niemiec. W komunikacie brytyjskiego resortu dyplomacji nie podano, ilu pracowników znajdowało się w ambasadzie w momencie ataku oraz czy znany jest ich los.

Obraźliwy film

W czwartek rząd Sudanu bardzo mocno skrytykował film "Niewinność muzułmanów" obrażający Mahometa, którego fragmenty można oglądać na portalu internetowym YouTube. Przedstawia on proroka islamu jako oszusta i nieodpowiedzialnego kobieciarza, który aprobował molestowanie seksualne dzieci.

>>>>

Tu akurat kolesie rezimowcy sa poszukiwani przez trybunaly i takie ,,protesty'' sa im na reke ... A w ogole po co zachod tam trzyma ambasady skoro sa to zbrodniarze-ludobojcy i jeszcze dopuszaja do takich zniewag ? Zlikwidowac ambasady !
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 13:08, 19 Sie 2012    Temat postu:

Sudan: samolot rządowy wybuchł w trakcie lądowania.

Samolot z delegacją rządu Sudanu wybuchł w trakcie lotu do sudańskiej prowincji Kordofan Południowy, a wszystkie 31 znajdujące się na jego pokładzie osoby poniosły śmierć - poinformował sudański państwowy zarząd lotnictwa cywilnego.

Jak podaje Al-Arabija do katastrofy doszło podczas lądowania na lotnisku w Talodi około godziny 7.00 rano czasu polskiego. Oficjele lecieli do prowincji Kordofan Południowy, by wziąć udział w uroczystościach związanych ze świętem Eid, które kończy obchody Ramadanu.

Al-Arabija to satelitarna telewizja nadająca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Informację o katastrofie podała, powołując się na swojego korespondenta. Poinformowała także, że w katastrofie zginął minister do spraw religii i dóbr kościelnych w rządzie Sudanu Chalil Abd Allah.

>>>>

A wiec kara Boga na zbrodniarzy . Tak . Zycie sie konczy i trzeba bedzie sie rozliczyc . I co oni przyniosa Bogu ? 2,5 miliona wym,ordowanych ? takie sa ich zaslugi ?
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 18:49, 03 Sie 2012    Temat postu:

Sudan: matka skazana na śmierć przez ukamienowanie

W Su­da­nie 23-let­nia Laila Ibra­him Issa Ja­mo­ol zo­sta­ła uzna­na winną cu­dzo­łó­stwa i ska­za­na na śmierć przez uka­mie­no­wa­nie. Ko­bie­ta prze­by­wa obec­nie w wię­zie­niu wraz ze swoim 6-mie­sięcz­nym nie­mow­lę­ciem - jak in­for­mu­je news.​sky.​com.
Flaga Su­da­nu, fot. AFP

Ja­mo­ol zo­sta­ła oskar­żo­na o cu­dzo­łó­stwo przez swo­je­go męża.

Sąd w Char­tu­mie ska­zał ją na śmierć. To drugi tego typu wyrok w prze­cią­gu ostat­nich kilku mie­się­cy.

Co wię­cej, pre­zy­dent Omar Has­san al-Ba­shir za­po­wie­dział w ze­szłym mie­sią­cu, że Sudan przyj­mie nową kon­sty­tu­cję w stu pro­cen­tach zgod­ną z sza­ria­tem.

Przy­pa­dek Ja­mo­ol za­nie­po­ko­ił ak­ty­wi­stów na rzecz praw czło­wie­ka. Amne­sty In­ter­na­tio­nal prze­ko­nu­je, że wyrok zo­stał wy­da­ny z na­ru­sze­niem mię­dzy­na­ro­do­wych norm praw­nych, a sama eg­ze­ku­cja sta­no­wić bę­dzie na­ru­sze­nie prawa mię­dzy­na­ro­do­we­go oraz kra­jo­we­go prawa su­dań­skie­go.

Do­dat­ko­wo, pod­czas pro­ce­su ko­bie­ta nie miała do­stę­pu do ad­wo­ka­ta.

>>>>

Kolejny ponury horror ...
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 18:10, 12 Lip 2012    Temat postu:

Sudan: Demonstracje przeciw Baszirowi i aresztowania protestujących

Sfru­stro­wa­ni ro­sną­cy­mi ce­na­mi i zmę­cze­ni dyk­ta­tu­rą Omara el-Ba­szi­ra Su­dań­czy­cy coraz śmie­lej wy­ra­ża­ją nie­za­do­wo­le­nie. W ostat­nich ty­go­dniach aresz­to­wa­no ponad 2 tys. osób. Or­ga­ni­za­cje praw czło­wie­ka ape­lu­ją o za­prze­sta­nie tor­tur i zwol­nie­nie aresz­to­wa­nych osób.

"Wła­dze Su­da­nu muszą na­tych­miast za­prze­stać tor­tur i złego trak­to­wa­nia aresz­to­wa­nych de­mon­stran­tów" - taki apel do władz Su­da­nu wy­sto­so­wa­ły w po­nie­dzia­łek Amne­sty In­ter­na­tio­nal (AI) i Human Ri­ghts Watch (HRW). Or­ga­ni­za­cje ape­lu­ją rów­nież o nie­na­du­ży­wa­nie siły pod­czas tłu­mie­nia po­ko­jo­wych de­mon­stra­cji i po­sza­no­wa­nie prawa do wy­ra­ża­nia wła­snych po­glą­dów.

Gaz łza­wią­cy, pałki i gu­mo­we po­ci­ski to stan­dar­do­we środ­ki uży­wa­ne przez służ­by bez­pie­czeń­stwa do tłu­mie­nia de­mon­stra­cji, które z ty­go­dnia na ty­dzień na­si­la­ją się na uni­wer­sy­te­tach i w me­cze­tach w Char­tu­mie i kilku in­nych mia­stach kraju.

We­dług or­ga­ni­za­cji zaj­mu­ją­cych się pra­wa­mi czło­wie­ka wiele za­trzy­ma­nych za udział w de­mon­stra­cjach osób zo­sta­ło cięż­ko po­bi­tych, od­ma­wia­no im wody, je­dze­nia i po­zba­wia­no snu. Nie­któ­rzy aresz­to­wa­ni są prze­trzy­my­wa­ni w wię­zie­niu po kilka ty­go­dni. Są pod­da­wa­ni dłu­gim prze­słu­cha­niom, w któ­rych za­rzu­ca im się zdra­dę, po­glą­dy ko­mu­ni­stycz­ne lub szpie­go­stwo.

"Tor­tu­ry i złe trak­to­wa­nie więź­niów są nie­zgod­ne z pra­wem mię­dzy­na­ro­do­wym" - przy­po­mi­na w oświad­cze­niu kie­ro­wa­nym do władz Su­da­nu Aster van Kreg­ten, za­stęp­ca dy­rek­to­ra AI w Afry­ce.

Pro­te­sty za­czę­ły się trzy ty­go­dnie temu, kiedy rząd pre­zy­den­ta Omara el-Ba­szi­ra był zmu­szo­ny cof­nąć do­ta­cje pa­li­wo­we.

Go­spo­dar­ka Su­da­nu od roku no­tu­je spa­dek. W czerw­cu in­fla­cja osią­gnę­ła ponad 37 proc. Wszyst­ko przez se­pa­ra­cję Su­da­nu Po­łu­dnio­we­go, który w lipcu ze­szłe­go roku ogło­sił nie­pod­le­głość, po­zba­wia­jąc Pół­noc do­stę­pu do trzech czwar­tych za­so­bów ropy naf­to­wej, która była głów­nym źró­dłem do­cho­dów w bu­dże­cie pań­stwa.

Trud­no po­twier­dzić do­kład­ną licz­bę aresz­to­wań. Nie­któ­rzy byli zwal­nia­ni po kilku go­dzi­nach, inni po kilku ty­go­dniach. Pewne jest jed­nak, że w aresz­tach Na­ro­do­wych Służb Bez­pie­czeń­stwa (NSS), które znane są ze sto­so­wa­nia tor­tur i złego trak­to­wa­nia więź­niów, prze­by­wa obec­nie 100 osób. AI wraz z HRW ape­lu­je o na­tych­mia­sto­we zwol­nie­nie prze­trzy­my­wa­nych.

We­dług obroń­ców praw czło­wie­ka NSS no­to­rycz­nie używa w spo­sób nie­uza­sad­nio­ny siły pod­czas po­ko­jo­wych de­mon­stra­cji i aresz­tu­je stu­den­tów, ak­ty­wi­stów i człon­ków opo­zy­cji. Wła­dze cen­zu­ru­ją ga­ze­ty usu­wa­jąc ar­ty­ku­ły do­ty­czą­ce "de­li­kat­nych" spraw. Dzien­ni­ka­rze, któ­rzy re­la­cjo­no­wa­li pro­te­sty, byli aresz­to­wa­ni lub prze­śla­do­wa­ni.

Ba­szir na­zy­wa de­mon­stran­tów "dzieć­mi ulicy". Zda­niem pre­zy­den­ta, za pro­te­sta­mi stoją "ame­ry­kań­scy sy­jo­ni­ści" prze­ciw­ni prawu sza­ria­tu, na któ­rym pre­zy­dent chce oprzeć nową kon­sty­tu­cję, co za­po­wie­dział w so­bo­tę.

Na­stęp­ne­go dnia ponad ty­siąc stu­den­tów Uni­wer­sy­te­tu Char­tum­skie­go skan­do­wa­ło hasła: "Lu­dzie chcą upad­ku re­żi­mu" i "Ko­niec mi­li­tar­nych rzą­dów". Uni­wer­sy­tet Char­tum­ski to sym­bo­licz­ne dla hi­sto­rii Su­da­nu miej­sce - wła­śnie tam w 1964 i 1985 roku roz­po­czę­ły się de­mon­stra­cje, które do­pro­wa­dzi­ły do upad­ku dwóch re­żi­mów.

"Mamy dość" to hasło or­ga­ni­za­cji Gi­rif­na, któ­rej z dnia na dzień przy­by­wa fanów na fa­ce­bo­oku - jest ich już ponad 35 tys. Wraz z in­ny­mi gru­pa­mi or­ga­ni­za­cja za­po­wia­da pro­te­sty w każdy pią­tek do skut­ku, czyli do czasu kiedy spra­wu­ją­cy wła­dzę 23 lata pre­zy­dent Ba­szir ustą­pi.

De­mon­stra­cje w naj­bliż­szy pią­tek mają odbyć się pod ha­słem "Silna Ko­bie­ta" w so­li­dar­no­ści ze wszyst­ki­mi mat­ka­mi i ko­bie­ta­mi Su­da­nu.

Pre­zy­dent Omar el-Ba­szir do­szedł do wła­dzy w wy­ni­ku prze­wro­tu w 1989 roku. Jest ści­ga­ny li­stem goń­czym przez Mię­dzy­na­ro­do­wy Try­bu­nał Karny za zbrod­nie wo­jen­ne w za­chod­nio­su­dań­skiej pro­win­cji Dar­fur.

>>>>

Popieramy walzacych o wolnosc i bestialsko torturowanych ! Ludzie maja dosc !
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 19:28, 04 Cze 2012    Temat postu:

Sudanka, matka trojga dzieci, ma zostać ukamienowana za cudzołóstwo

W sudańskim więzieniu czeka na ukamienowanie matka trojga dzieci skazana za cudzołóstwo . Obrońcy praw człowieka piszą, że Sudanka przyznała się do winy, gdy prawdopodobnie pobił ją brat. Razem z nią w więzieniu trzymany jest jej najmłodszy, kilkumiesięczny syn.

Intisar Sharif Abdallah została skazana na śmierć po procesie, podczas którego nie miała ani pomocy adwokata, ani nawet tłumacza, choć dziewczyna słabo mówi po arabsku. Początkowo zaprzeczała oskarżeniom o cudzołóstwo, a do o winy miała się przyznać, gdy pobił ja brat.

Nie jest również jasne, ile lat ma dziewczyna, która jest już matką trojga dzieci. Istnieje podejrzenie, że nie skończyła jeszcze 18 lat. Abdallah jest trzymana ze skutymi nogami, razem z nią w więzieniu przebywa jej czteromiesięczny syn.

Nie wiadomo, kiedy ma zostać wykonany wyrok śmierci na Abdallah.
Nikt nie powinien być ukamienowany, a wykonanie takiej kary na kimś, kto może sam być jeszcze dzieckiem jest szczególnie szokujące .

>>>>>

Wampiryczny koszmar no ae tam jest bestialstwo ... Wiemy kto ,,rzadzi''...
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 2:26, 01 Lut 2011    Temat postu:

W nocy z niedzieli na poniedziałek trwały starcia policji ze studentami na kilku uniwersytetach. Uniwersytet Omduran Alhia, gdzie policja użyła amunicji gazowej, został zamknięty do końca tygodnia. Rektor Uniwersytetu Chartumskiego został zwolniony ze stanowiska.

!!!!!!!

Organizacja zrzeszająca sudańskich dziennikarzy poinformowała, że siedmiu dziennikarzy zostało aresztowanych, a dwóch poddano torturom. "Służby bezpieczeństwa kontrolują prawie całe miasto (Chartum). Na ulicach nie ma obywateli. Ludzie są zastraszeni" - powiedział w rozmowie telefonicznej z agencją PAP Daniel, który wolał pozostać anonimowy.

Opozycja jednogłośnie oskarża służby bezpieczeństwa o brutalność i obwinia rząd o pogarszającą się sytuację gospodarczą.

Jest pierwsza ofiara śmiertelna antyrządowych protestów, do których doszło w niedzielę w Chartumie i innych miastach na północy Sudanu.

Student Mohamed Abdel Rahman z uniwersytetu Omdurman Ahlia zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.

!!!!!!!!!

A wiec jest pierwszy MĘCZENNIK ! To nazwisko przejdzie do historii!

Chwala bohaterom-meczennikom !

Mohamed Abdel Rahman

BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 1:10, 31 Sty 2011    Temat postu:

,,W Tunezji i Egipcie już
to zrobili. Czas na nas"

"Jesteśmy gotowi umrzeć za Sudan", "Rewolucja do zwycięstwa", "Czas na zmiany" - z takimi hasłami na ulice sudańskiej stolicy Chartumu wyszły w niedzielę antyrządowe demonstracje. W kilku punktach miasta protestowały tysiące studentów. Kilkadziesiąt osób aresztowano. Policja użyła siły.
Protestujący domagali się dymisji rządu. Krzyczeli hasła: "Rewolucja do zwycięstwa", "Czas na zmiany" i "Ocampo, masz rację". To ostatnie nawiązuje do Luisa Moreno-Ocampo, szefa Międzynarodowego Trybunału Karnego, który postawił w stan oskarżenia prezydenta północy Omara Baszira za zbrodnie przeciw ludzkości w Darfurze.
Policja otoczyła teren czterech uniwersytetów. W jednym z nich zwolennicy Kongresu Narodowego, partii której liderem jest prezydent Baszir zaatakowali opozycyjnych studentów koktajlami Mołotowa.

Zatrzymania

Lider partii opozycyjnej Mubarak Fadil powiedział w rozmowie z agencją Reutera, że dwóch jego synów zostało aresztowanych w drodze na demonstrację. Redaktor naczelny niezależnego dziennika "al-Wan" poinformował agencję, że jego córka również została zatrzymana w niedziele rano.

Agencja AFP doniosła z kolei, że policja zatrzymała 10 dziennikarzy, którzy pracują dla lokalnych i międzynarodowych mediów.

,,Powstaniemy albo zwalczymy honor"

W oświadczeniu można przeczytać: "Demonstrujemy przeciwko rosnącym cenom, korupcji, bezrobociu i złym działaniom rządu, takim jak przemoc wobec kobiet. Biczowanie łamie wszystkie prawa religijne i prawa człowieka. Jesteśmy również przeciwni łamaniu praw mniejszości. Ludzie w Sudanie nie będą już dłużej milczeć. To czas, by pokazać, jacy jesteśmy. Powstaniemy albo stracimy honor. To czas, kiedy walczymy o swoje prawa. Nasi bracia w Tunezji i Egipcie już to zrobili. Teraz przyszedł czas na nas."

>>>>>

No wsapniale!Biorac pod uwage ze Sudan to najgorszy rezim (bo nie ma juz Saddama) takie przebudzenie cieszy!Oni maja doswiadczenie totalitarne.To duzo gorzej niz mozna pomyslec.Nie ma porownania z Egiptem czy Tunezja!
Ale POWODZENIA!
:O)))
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 19:04, 30 Sty 2011    Temat postu:

Policja użyła gazu łzawiącego i przemocy wobec protestujących w Chartumie, stolicy Sudanu. Odbywają się tam demonstracje podobne do tych w Tunezji i Egipcie.

>>>>>

Szczegolnie popieramy Sudan gdyz rezim tamtejszy to nie Egipt czy Tunezja to kanibale!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 1:39, 19 Sty 2011    Temat postu: Sudan - reżim wystraszył się Tunezji!

I mamy plony wydarzen w Tunezji:

Przywódca sudańskiej opozycji Hasan el-Tarabi został w poniedziałek aresztowany w stolicy kraju, Chartumie. Jak poinformował jeden z jego współpracowników, policja zatrzymała także pięciu innych członków ugrupowania el-Tarabiego, Kongresu Ludowego. (PCP).

Według Baszira Rahmana, rzecznika PCP, policja nie podała przyczyny aresztowania el-Tarabiego. Przywódca sudańskich islamistów wzywał ostatnio do rewolucji, jeśli rząd prezydenta Omara el-Baszira nie wycofa się z podwyżek cen.

El-Tarabi był już wielokrotnie wtrącany przez policję do aresztu lub przetrzymywany w areszcie domowym. Był on pierwszym znanym sudańskim politykiem, który publicznie skrytykował rolę prezydenta el-Baszira w konflikcie w Darfurze.

>>>>>

No to przynajmniej sie odwazyl.I byl pierwszy to cieszy.Tlo tunezyjskie jest widoczne.Tutaj musze pochwalic ze nikt sie nie podpalil jak w Tunezji.Nie trzeba nasladowac rzeczy zlych.Jesli nawet osoba zrozpaczona podpali sie to nie musicie zaraz tego nasladowac.Jest godna litosci a nie nasladowania.Jesli lituje sie nad kobieta uprawiajaca nierzad z glodu nie oznacza ze zachecam kobiety do brania za przyklad tej kobiety.Nasaldujcie TO CO MADRE!

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group