Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 19:56, 22 Sty 2013    Temat postu:

Iran: aresztowano Słowaka oskarżonego o szpiegostwo na rzecz CIA

Irańskie władze aresztowały Słowaka oskarżonego o szpiegostwo na rzecz amerykańskiej CIA - poinformowało w Bratysławie ministerstwo spraw zagranicznych. Słowak miał pozyskiwać informacje na temat "postępów naukowych" Iranu.

- Mogę potwierdzić, że słowacki obywatel został aresztowany przez irańskie władze za domniemane zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa Iranu - powiedział rzecznik resortu Boris Gandel. Dodał, że słowaccy dyplomaci w Iranie chcieli złożyć wizytę aresztowanemu Słowakowi, ale nie uzyskali zgody.

Irańska telewizja państwowa w ubiegłym tygodniu opublikowała wypowiedzi obywatela kraju zachodniego, który przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz CIA. Bohaterem reportażu, zatytułowanego "Myśliwy złapany w zasadzkę", był ok. 30-letni mężczyzna, przedstawiony jako Matti Valok; jego narodowości nie sprecyzowano.

Według słowackich mediów chodzi o 26-letniego Mateja Valucha, który miał przyjechać do Teheranu latem ubiegłego roku do pracy w sektorze telekomunikacyjnym. Po raz ostatni kontaktował się z rodzicami na początku grudnia - poinformował dziennik "SME".

Irańska telewizja podała, że mężczyzna został aresztowany w sierpniu 2012 roku, po kilkumiesięcznej obserwacji przez irańskie służby. Oskarża się go o to, że nawiązał kontakty z irańskimi naukowcami, aby uzyskać informacje na temat "postępów naukowych kraju" za pośrednictwem założonej przez siebie "międzynarodowej firmy rekrutacyjnej, mającej siedzibę na Słowacji". Bohater reportażu oświadczył, że zwerbowała go CIA, i przeprosił Irańczyków za swoją działalność.

Teheran regularnie oskarża amerykańskie służby wywiadowcze o prowadzenie działalności szpiegowskiej w Iranie. Rzadko zdarza się jednak, by obcokrajowców przyznających się do takiej działalności pokazywała państwowa telewizja.

W telewizji zaprezentowano również wizerunki innych cudzoziemskich domniemanych szpiegów, nie precyzując jednak, czy i kiedy zostali aresztowani. Ludzie ci m.in. mieli pracować na rzecz CIA i "próbować zdobyć informacje na temat postępów biotechnologicznych Iranu" oraz jego "osiągnięć naukowych, nuklearnych i militarnych".

...

I znowu ... Po co wy jezdzicie do tego kraju ?
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 19:37, 01 Cze 2010    Temat postu:

Obywatel Iranu Ali Wakili Rad, który odbywał we Francji karę dożywotniego więzienia za zabójstwo w 1991 r. Szapura Bachtiara, irańskiego premiera z okresu panowania szacha, opuścił we wtorek ten kraj zaraz po uzyskaniu zgody francuskiego sądu na wyjazd do Iranu.
Ali Wakili Rad, zwolniony z więzienia przed południem, odleciał z paryskiego lotniska Orly do Teheranu liniami Iran Air chwilę po godz. 15 czasu polskiego.

Szef francuskiego MSW Brice Hortefeux powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek, że podpisał zgodę na wydalenie z Francji do Iranu sprawcy zabójstwa Bachtiara. Skazany na dożywocie Ali Wakili Rad może przedterminowo wyjść na wolność, gdyż w ubiegłym roku minął już wymierzony mu okres 18 lat bezwarunkowego więzienia. Zgoda szefa MSW była warunkiem uwolnienia przez sąd Irańczyka.

Francuskie media zwracają uwagę, że do decyzji doszło kilka dni po zgodzie Teheranu na uwolnienie 25-letniej Francuzki Clotilde Reiss, przetrzymywanej w Iranie przez 10 miesięcy za udział w protestach przeciw tamtejszemu reżimowi. Dziennikarze sugerują, że mogło dojść w tym wypadku do wymiany więźniów między obu krajami.

Spekulacje dotyczące ewentualnej wymiany Wakili Rada za Reiss pojawiły się we francuskiej prasie już jesienią ubiegłego roku, gdy prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad dał do zrozumienia, że mógłby zaakceptować wymianę więźniów między Paryżem a Teheranem. Pytany o Clotilde Reiss, Ahmadineżad powiedział, że "we Francji od lat jest więzionych kilku Irańczyków". "Niestety, nie zauważyliśmy żadnej akcji rządu francuskiego na rzecz tych więźniów" - zaznaczył.

Dziennik "Le Figaro" napisał wtedy, że Francja rozważa uwolnienie Reiss w zamian za oddanie Teheranowi Alego Wakili Rada.

Francuskie media łączą uwolnienie Reiss także z inną głośną sprawą. Na początku maja francuski sąd sprzeciwił się ekstradycji do Stanów Zjednoczonych irańskiego inżyniera Madżida Kakawanda. Zatrzymany na żądanie władz USA w Paryżu w marcu 2009 roku Kakawand był podejrzany o dostarczenie swojemu krajowi amerykańskich części i urządzeń elektronicznych do celów wojskowych. Inżynier powrócił już do Iranu.

Tak Paryż, jak i Teheran negują związek między uwolnieniem Clotilde Reiss i któregokolwiek z irańskich więźniów przetrzymywanych we Francji. Szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner zapewnił w niedzielę, że uwolnienie Francuzki, która od 10 miesięcy była przetrzymywana w Iranie, nie było przedmiotem "żadnego handlu ani wymiany" z Teheranem.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy podziękował w niedzielę prezydentom Brazylii, Senegalu i Syrii za ich "aktywną rolę" w uwolnieniu młodej Francuzki. Sama Clotilde Reiss podziękowała prezydentowi Francji w oświadczeniu, które Pałac Elizejski wydał po 20-minutowej rozmowie Reiss z prezydentem.

Reiss, młoda nauczycielka akademicka, została uwięziona w lipcu ubiegłego roku w Iranie za udział w manifestacjach po czerwcowych wyborach w tym kraju. W niedzielę została zwolniona i powróciła do Paryża po wpłaceniu zasądzonej przez irański sąd grzywny wysokości ok. 280 tys. euro.

>>>>

HANBA SERKOZIANOM!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 18:12, 28 Maj 2010    Temat postu:

Biznes kfitnie!Rezim nabral ochotydo handlu!
Irański minister służb specjalnych zaproponował Waszyngtonowi wymianę trojga Amerykanów więzionych od 10 miesięcy w Iranie pod zarzutem szpiegostwa na Irańczyków więzionych w USA.

Minister Hejdar Moslehi wezwał Stany Zjednoczone, aby uczyniły "humanitarny gest" i wymieniły Irańczyków więzionych w USA na troje Amerykanów przetrzymywanych w Iranie pod zarzutem szpiegostwa - podała teherańska agencja ISNA.

- Ich uznanie za szpiegów ma wszelkie podstawy i nie ma co do tego żadnych wątpliwości - oświadczył dziennikarzom minister po posiedzeniu rządu.

- To, co uczynił Iran, było takim humanitarnym gestem - podkreślił Moslehi, nawiązując do wizyty matek trojga uwięzionych Amerykanów, na którą zgodziły się władze irańskie, umożliwiając im widzenie się z dziećmi.

Uwięzieni Amerykanie to 31-letnia Sarah Shourd, 27-letni Shane Bauer i 27-letni Josh Fattala. Zatrzymano ich 31 lipca 2009 roku po przekroczeniu granicy od strony irackiego Kurdystanu. Wyszli oni na wycieczkę w góry i przeszli nieoznakowaną granicę. Według prawa irańskiego grozi im kara śmierci.

Rodziny aresztowanych i władze USA odpowiadają na zarzut szpiegostwa, że tych troje Amerykanów przekroczyło granicę zupełnie przypadkowo, ponieważ była ona nieoznaczona.

(ap)

>>>>>>

Wspanialy handel ludzmi z bandziorami!Wspanialy zachod i jego standardy!Na szczescie upadna!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 15:18, 28 Maj 2010    Temat postu:

To znaczy tych ktorych kolesie wezma zakladnikow i beda grozic smiercia...
Powinnismy wyslac armie i uwolnic ja...
Ale zachod jest juz tak wykolejony ze zamiast zaprowadzac sprawiedliwosc handluje ludzmi...
Dlatego upadna...
Mathias
PostWysłany: Czw 21:04, 27 Maj 2010    Temat postu:

Handel ludźmi po prostu. Ja rozumiem, że tą kobietę powinno się uratować. Ale jak można się dopuścić czegoś takiego?! Morderca na wolności? Wobec tego, skoro mamy równość wobec prawa, to powinniśmy zwolnić wszystkich więźniów...
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 18:10, 27 Maj 2010    Temat postu: Sąd zwolnił mordercę z Iranu, by uratować nauczycielkę?

Francuski sąd wyraził zgodę na wyjazd do Iranu obywatela tego kraju Alego Wakili Rada, odbywającego we Francji karę dożywotniego więzienia za zabójstwo. W 1991 roku zamordował on Szapura Bachtiara, irańskiego premiera z okresu panowania szacha. Francuska prasa spekuluje, że zwolnienie Wakili Rada ma związek z uwolnieniem francuskiej nauczycieli zatrzymanej w Teheranie za udział w protestach.

Ali Wakili Rad, zwolniony z więzienia przed południem, odleciał z paryskiego lotniska Orly do Teheranu liniami Iran Air chwilę po godz. 15 czasu polskiego.

Szef francuskiego MSW Brice Hortefeux powiedział na konferencji prasowej, że podpisał zgodę na wydalenie z Francji do Iranu sprawcy zabójstwa Bachtiara. Skazany na dożywocie Ali Wakili Rad może przedterminowo wyjść na wolność, gdyż w ubiegłym roku minął już wymierzony mu okres 18 lat bezwarunkowego więzienia. Zgoda szefa MSW była warunkiem uwolnienia przez sąd Irańczyka.

Więzień za więźnia?

Francuskie media zwracają uwagę, że do decyzji doszło kilka dni po zgodzie Teheranu na uwolnienie 25-letniej Francuzki Clotilde Reiss, przetrzymywanej w Iranie przez 10 miesięcy za udział w protestach przeciw tamtejszemu reżimowi. Dziennikarze sugerują, że mogło dojść w tym wypadku do wymiany więźniów między obu krajami.

Spekulacje dotyczące ewentualnej wymiany Wakili Rada za Reiss pojawiły się we francuskiej prasie już jesienią ubiegłego roku. Wówczas prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad dał do zrozumienia, że mógłby zaakceptować wymianę więźniów między Paryżem a Teheranem. Pytany o Clotilde Reiss, Ahmadineżad zauważył, że "we Francji od lat jest więzionych kilku Irańczyków". - Niestety, nie zauważyliśmy żadnej akcji rządu francuskiego na rzecz tych więźniów - zaznaczył.

Dziennik "Le Figaro" napisał wtedy, że Francja rozważa uwolnienie Reiss w zamian za oddanie Teheranowi Alego Wakili Rada.

Sprzeciw wobec ekstradycji

Francuskie media łączą także uwolnienie Reiss z inną głośną sprawą. Na początku maja francuski sąd sprzeciwił się ekstradycji do Stanów Zjednoczonych irańskiego inżyniera Madżida Kakawanda. Zatrzymany na żądanie władz USA w Paryżu w marcu 2009 roku Kakawand był podejrzany o dostarczenie swojemu krajowi amerykańskich części i urządzeń elektronicznych dla celów wojskowych. Inżynier powrócił już do Iranu.

Tak Paryż, jak i Teheran negują związek między uwolnieniem Clotilde Reiss i któregokolwiek z irańskich więźniów, przetrzymywanych we Francji. Szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner zapewnił w niedzielę, że uwolnienie Francuzki, która od 10 miesięcy była przetrzymywana w Iranie, nie było przedmiotem "żadnego handlu ani wymiany" z Teheranem.

Prezydent dziękuje

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy podziękował prezydentom Brazylii, Senegalu i Syrii za ich "aktywną rolę" w uwolnieniu młodej Francuzki. Sama Clotilde Reiss podziękowała prezydentowi Francji w oświadczeniu, które Pałac Elizejski wydał po 20-minutowej rozmowie Reiss z prezydentem.

Reiss, młoda nauczycielka akademicka, została uwięziona na początku lipcu ubiegłego roku w Iranie za udział w manifestacjach po czerwcowych wyborach w tym kraju. W niedzielę została zwolniona i powróciła do Paryża po wpłaceniu zasądzonej przez irański sąd grzywny wysokości ok. 280 tys. euro.

(mp, ap)

No to jest koszmar!Wymienia rezimowego bandyte na zakladniczke!To jest hazard moralny!To teraz Teheran bedzie chwytal ludzi z zachodu i wymienial na terrorystow?Koszmar!Oto zachod!


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group