Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 14:20, 19 Kwi 2018    Temat postu:

Ostre hamowanie przemysłu. GUS podał rozczarowujące dane

W marcu produkcja przemysłowa była o 1,8 proc. większa niż rok wcześniej - informuje Główny Urząd Statystyczny. A jeszcze rok temu wzrosty były dwucyfrowe. Dane rozczarowały ekonomistów.

...

Znowu dno. Zmarnowane lata.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 5:25, 21 Wrz 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Ekonomia
"Zagadkowa sytuacja" w gospodarce USA. Co jest jej źródłem?
"Zagadkowa sytuacja" w gospodarce USA. Co jest jej źródłem?

Wczoraj, 20 września (21:4Cool

​Utrzymywanie się inflacji w USA na niskim poziomie pozostaje dla Rezerwy Federalnej do pewnego stopnia "zagadką" - oceniła na konferencji prasowej Janet Yellen, prezes Fed. Dodała, że zmiana polityki redukcji sumy bilansowej jest możliwa, ale poprzeczka w tej kwestii jest zawieszona wysoko.
Janet Yellen
/JIM LO SCALZO /PAP/EPA


Rozumienie sił kształtujących inflację przez Fed jest niepełne i dlatego bankierzy uważnie śledzą sytuację inflacyjną - powiedziała Yellen.

Spadek inflacji w 2017 r. poniżej 2 proc. jest zdaniem Yellen "zagadką" i nie wynika w dużym stopniu z cykliczności gospodarki. Podkreśliła, że Fed podtrzymuje zobowiązanie do ożywienia inflacji w kierunku celu.

Znaczne spadki cen energii i aprecjacja dolara obniżyły ceny eksportu począwszy od 2014 r. W bieżącym roku, mijanie się inflacji z 2-proc. celem, gdy nie oddziałuje żaden ze wspomnianych czynników jest pewną zagadką. Nie powiedziałabym, że Fed jasno rozumie, jakie są tego przyczyny- powiedziała Yellen.

Szefowa Fed uważa, że utrzymywanie się inflacji poniżej celu jest powodem do obaw, szczególnie jeżeli przełożyłoby się to na obniżenie oczekiwań inflacyjnych.

Jeżeli inflacja pozostanie na niskim poziomie, może to wpłynąć na politykę monetarną Fed - uważa Yellen.
W USA dojdzie do wzrostu inflacji?

Jednocześnie Yellen wyraziła oczekiwanie, że inflacja wzrośnie i ustabilizuje się w okolicach 2-proc. celu, a czynniki wpływające na spadek inflacji powinny być przejściowe.

Yellen oceniła, że na wzrost gospodarczy w USA w III kwartale negatywny wpływ będą miały skutki huraganów, które ostatni przeszły nad USA.

Jednocześnie wskazała, że proinflacyjny wpływ skutków intensywnych burz i wiatrów będzie krótkotrwały.

Yellen wyraziła zadowolenie z sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Dodała, że stopa bezrobocie jest na "całkiem" niskim poziomie, a liczba nowo utworzonych miejsc pracy w ostatnich miesiącach (185 tys. w kwartale czerwiec-sierpień) była wyraźnie wyższa niż jest to koniecznie do wchłonięcia wchodzących na rynek nowych pracowników.

Tegoroczne decyzje o podwyżkach stóp proc. oraz ws. redukcji bilansu odzwierciedlają przekonanie Fed, iż gospodarka USA ma się dobrze, a dane wskazują na szeroką i ciągłą poprawę na rynku pracy - dodała.

Stan gospodarki uzasadnia wg szefowej Fed dalsze, stopniowe podwyżki stóp proc.

Neutralna stopa procentowa w USA wygląda, jak oceniła, na niską, biorąc pod uwagę jej historyczne poziomy.

W części konferencji poświęconej sumy bilansowej Yellen powtórzyła wcześniejsze zapewnienia, iż jej redukcja będzie przebiegać stopniowo i w przewidywalny sposób.

(ph)

...

Odwrotnie niz u nas boja sie DEFLACJI! Dlatego Polacy emigruja tam za praca nie na odwrot. Polska jest niszczona schladzaniem gospodarki.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Nie 10:44, 20 Sie 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Ekonomia
Sadowski: Dobra koniunktura będzie wtedy, gdy osiągniemy dwucyfrowy wzrost gospodarczy
Sadowski: Dobra koniunktura będzie wtedy, gdy osiągniemy dwucyfrowy wzrost gospodarczy

Dzisiaj, 20 sierpnia (08:40)

Dobra koniunktura w gospodarce będzie wtedy, kiedy osiągniemy wzrost gospodarczy, ale dwucyfrowy - powiedział PAP Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Ekonomista ocenił, że choć polskie wskaźniki na tle unijnych krajów są przyzwoite, to gospodarka rozwija się poniżej swojego potencjału.
Andrzej Sadowski
/Leszek Szymański /PAP


Rozwijamy się dzisiaj poniżej potencjału, który mają polscy przedsiębiorcy i poniżej potencjału demograficznego, który Polska ma najlepszy w Unii Europejskiej - ocenił Sadowski. Ekspert z Centrum im. Adama Smitha podkreślił, że "wskaźniki polskiej gospodarki bez wątpienia na tle unijnych krajów są przyzwoite". Przestrzegał przed sytuacją, gdy "kilka lat temu mówił inny premier rządu, że mamy sukces makroekonomiczny, ale żaden z obywateli tego jeszcze nie może poczuć".

W środę GUS opublikował szybki szacunek Produktu Krajowego Brutto, z którego wynika, że w II kwartale 2017 r. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Jednocześnie PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) był wyższy niż przed rokiem o 4,4 proc.
"Polacy zasługują na wyrównanie szans"

Zdaniem Sadowskiego, polskiej gospodarce potrzebne są reformy, m.in. uproszczenie biurokracji, obniżenie podatków. Polacy zasługują na wyrównanie im szans. Jeżeli dzisiaj polski przedsiębiorca musi dwa miesiące ze swojego rocznego życia poświęcać na czynności biurokratyczne, a nie ma takich dolegliwości w innych krajach, to mamy niebywale proste rezerwy, żeby był i większy wzrost gospodarczy, i większy dobrobyt - wyjaśnił.

Poprawę ściągalności VAT Sadowski przyrównał do karania w czasach PRL-u, kiedy zwiększono zakres represji za tzw. przestępstwa gospodarcze i osiągnięto efekt, że część tego towaru nie trafiała na bazary, tylko była bardziej widoczna w sklepach. Sadowski podkreślił, że ważna jest reforma VAT. Dzisiaj system VAT w Polsce jest jednym z bardziej skomplikowanych i kryminogennych w Unii Europejskiej. W Wielkiej Brytanii deklaracja VAT liczy do dziewięciu pozycji, w Polsce liczy sześćdziesiąt kilka pozycji - tłumaczył.

Analityk ocenił, że "jeżeli celem rządu jest zwiększenie dobrobytu obywateli i kapitału w rękach przedsiębiorców, to nie da się tego celu inaczej osiągnąć niż poprzez obniżenie opodatkowania w Polsce i wtedy bez wątpienia Polacy odczują dobrobyt z efektów pracy, że więcej im zostaje, a nie w sposób, że dostają coś w formie takich czy innych świadczeń".

...

Tam dwucyfrowy... Powiedzmy mimnimalnie 6% I tego nie ma. A porownywanie z upadaja a UE tylko pokazuje jak jest źle ze trzeba wybierac do porownan najgorszych. Niszczenie gospodarki trwa...
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 14:44, 13 Cze 2016    Temat postu:

Ceny w maju niższe o 0,9 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku
prz/
2016-06-13, 14:08



Skomentuj
0
W maju ceny spadły o 0,9 proc. w ujęciu rocznym - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do kwietnia br. ceny wzrosły o 0,1 proc.
Flickr/OTA Photos/CC BY-SA 2.0

Według ekonomistów, w maju w ujęciu rocznym ceny towarów i usług spadły o 0,9 proc. wobec spadku o 1,1 proc. w kwietniu. Ekonomiści przewidują, że w całym roku ceny spadną o 0,6 proc., a w przyszłym roku wzrosną o 1,5 proc.



PAP

..

BESTIE! ZNISZCZYLI GOSPODARKE! ALE NIECH SIE NIE ŁUDZÀ ZE KARY NIE BEDZIE! WIDZICIE CO Z WINIECKIM!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 20:41, 06 Maj 2016    Temat postu:

RPP o utrzymaniu stóp procentowych: ich poziom sprzyja wzrostowi gospodarki
am/
2016-05-06, 19:09



Skomentuj
0
W świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną - tak RPP uzasadniła piątkową decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.
Polsat News

Biznes
Bank płaci za kredyt. Duńczyk dostał od banku...

Biznes
Ceny nadal będą spadać, ale RPP nie obniży...

Rada podkreśliła, że utrzymująca się deflacja nie wywiera jak dotąd negatywnego wpływu na decyzje podmiotów gospodarczych.



"Jednocześnie po przejściowym spowolnieniu dynamiki PKB na początku roku, w kolejnych kwartałach oczekiwane jest utrzymanie stabilnego wzrostu gospodarczego" - napisano w komunikacie.



Konsumpcja napędza wzrost



Zdaniem RPP głównym czynnikiem wzrostu pozostaje popyt konsumpcyjny wspierany rosnącym zatrudnieniem, prognozowanym przyspieszeniem płac oraz zwiększeniem świadczeń społecznych. Natomiast źródłem niepewności dla gospodarki, według RPP "pozostaje ryzyko pogorszenia koniunktury na świecie oraz wahania cen surowców".



W komunikacie wskazano, że w Polsce zrewidowane dane o rachunkach narodowych wskazują, iż wzrost PKB w IV kw. ub.r. był wyższy niż wcześniej szacowano. W I kw. br. nastąpiło prawdopodobnie pewne obniżenie dynamiki PKB.



"Wzrost aktywności jest nadal wspierany przez wzrost zatrudnienia, poprawę nastrojów konsumentów, dobrą sytuację finansową firm, wysokie wykorzystanie ich zdolności produkcyjnych, a także stabilny wzrost kredytu. Osłabienie wzrostu gospodarczego na początku br. było więc prawdopodobnie przejściowe, choć utrzymująca się niepewność dotycząca koniunktury za granicą jest czynnikiem ryzyka dla krajowej aktywności gospodarczej" - zastrzegła Rada.

...

Ale ćwoki! DEFLACJA NIE WYWIERA WPLYWU! CO WY ZESCIE KONCZYLI? WIECZOROWY UNIWERSYTET MARKSIZMU LENINIZMU? I co Polska ma sie rozwijac bo bedzie jakas tam fabryka Mercedesa? KOMPLETNI IMBECYLE!
PiS wymienia idiotow na jeszcze wiekszych ale ,,swoich"! KOSZMAR!
Oczywiscie kazde zjawisko ma przyczyne i wywiera wplyw. PODSTAWY JAKIEJKOLWIEK NAUKI! SZOK! IDIOCI WSZEDZIE W MEDIACH W RZADZIE W EKONOMII!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 19:50, 06 Kwi 2016    Temat postu:

RPP podtrzymuje, że obecny poziom stóp sprzyja pozostaniu na ścieżce zrównoważonego wzrostu
- Iza Procyk-Lewandowska / Onet

Nie ma scenariusza drastycznego spowolnienia gospodarczego, które skłoniłoby RPP do obniżki stóp procentowych - powiedział prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem, pewien negatywny wpływ na gospodarkę mogłoby mieć obniżenie ratingu Polski przez agencję Moody's oraz wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. "To mogłoby zachwiać rynkami finansowymi" - przyznał.

Podczas dwudniowego posiedzenia RPP po raz pierwszy obradowała w nowym, pełnym składzie. Pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc. Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych.
REKLAMA
REKLAMA


Prezes NBP Marek Belka mówił na konferencji prasowej, że obecna sytuacja gospodarki "to nie są warunki, w których myśli się o obniżce stóp". "Nie sądzę, że wydarzenia z ostatniego miesiąca uczyniły obniżkę stóp bardziej prawdopodobną" - powiedział, dodając, że ma na myśli m.in. "dynamiczny wzrost gospodarczy w Polsce" oraz zdecydowaną poprawę na rynku pracy.

"Sądzę, że ruch w dół stóp procentowych nie miałby bezpośredniego wpływu na kształtowanie się kosztów obsługi długu publicznego" - mówił prezes NBP.

"Dlatego nie chcemy obniżać stóp, bo myślę, że w tym zakresie dotarliśmy już do pewnego poziomu równowagi" - ocenił. Zwrócił uwagę, że stopy procentowych kredytów dla małych przedsiębiorstw są na tym samym poziomie, co w strefie euro.

"Jeżeli będzie gwałtowane pogorszenie aktywności gospodarczej, to wtedy będzie można myśleć o istotnym zmniejszeniu oprocentowania" - zaznaczył Belka. "Wtedy może warto jest obniżyć stopy znacząco" - dodał.

Szef NBP dostrzegł jednak ryzyko dla polskiej gospodarki w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz obniżenia przez Moody's polskiego ratingu.

"Jeżeli wynik referendum ws. Brexitu byłby niekorzystny to mogłoby to zachwiać rynkami finansowymi i miałoby pewien wpływ także na polską gospodarkę. Jeżeli chodzi o Moody's to ewentualna sama zmiana nastawienia perspektywy ze strony agencji Moody's to nie byłby dobry czynnik. Ale ponieważ gospodarka Polska uważana jest za stabilną i bardzo dobrze zrównoważoną to wpływ takiej decyzji nie byłby bardzo dewastujący" - powiedział podczas konferencji Belka.

Referendum w Wielkiej Brytanii zaplanowane jest na 23 czerwca, wcześniej w maju decyzję ws. ratingu dla Polski będzie podejmować agencja Moody's. Agencja podała w poniedziałek, że utrzymujący się polityczny spór wokół Trybunału Konstytucyjnego może negatywnie zaważyć na ocenie ratingu. Jego rewizja ma zostać przeprowadzona 13 maja br.

Rada Polityki Pieniężnej na kwietniowym posiedzeniu podtrzymała ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

"W ocenie Rady w najbliższych kwartałach dynamika CPI pozostanie ujemna ze względu na wcześniejszy silny spadek cen surowców na rynkach światowych. Jednocześnie towarzyszyć temu będzie stabilny wzrost gospodarczy, w tym oczekiwany wzrost dynamiki popytu konsumpcyjnego wspierany rosnącym zatrudnieniem, prognozowanym przyspieszeniem płac oraz zwiększeniem świadczeń społecznych. Jednocześnie źródłem niepewności dla gospodarki – w tym dla kształtowania się cen – pozostaje ryzyko pogorszenia koniunktury na świecie oraz wahania cen surowców" - napisano w środowym komunikacie.

RPP jednocześnie stwierdziła, że "w Polsce utrzymuje się stabilny wzrost gospodarczy, choć dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej sygnalizują, że dynamika PKB w I kwartale br. mogła być nieznacznie niższa niż w poprzednim kwartale".

"Wzrost aktywności jest nadal wspierany przez stabilny wzrost konsumpcji i rosnące inwestycje. Zwiększaniu popytu konsumpcyjnego sprzyja postępujący wzrost zatrudnienia oraz poprawa nastrojów konsumentów. Ponadto inwestycje są wspierane przez dobrą sytuację finansową firm, wysokie wykorzystanie ich zdolności produkcyjnych oraz relatywnie korzystne perspektywy popytu. Towarzyszy temu stabilny wzrost akcji kredytowej. Tempo wzrostu gospodarczego jest jednocześnie ograniczane przez osłabienie popytu zewnętrznego" - stwierdziła zarazem Rada.

...

Imbecyle i zbrodniarze. O CZYM BELKA KANDYDAT PISU PIEPRZY? O REFERENDUM W WIELKIEIEJ BRYTANII? TE GLUPKI NIE MAJA POJECIA O EKONOMII! Stopy 2,50 przy deflacji to morderstwo!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 20:52, 31 Mar 2016    Temat postu:

GUS: Deflacja wyniosła 0,9% r/r w marcu wg szybkiego szacunku
- Shutterstock

Deflacja konsumencka wyniosła 0,9% w ujęciu rocznym w marcu br. (wobec 0,8% deflacji r/r w lutym), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1% w marcu, podał też GUS.


Konsensus rynkowy wynosił 0,8% deflacji w ujęciu rocznym.

Pełne dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych za marzec zostaną opublikowane 11 kwietnia br. o godz. 14.00.

...

Ponura zbrodnia na narodzie polskim.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 22:16, 24 Mar 2016    Temat postu:

PAP

Cięcie stóp niewiele da gospodarce - nowy członek RPP
- Iza Procyk-Lewandowska / Onet

"Jesteśmy rzeczywiście w dolnym ograniczeniu stóp, blisko. Można trochę je obniżyć, nawet jak się trochę obniży, to niewiele da. Kluczowa kwestia jest moim zdaniem taka, że potrzebujemy pchnięcia gospodarczego" - powiedział w środę Żyżyński podczas debaty w PTE.

"Nasza gospodarka jest słaba, społeczeństwo jest biedne. Takie są realia gospodarcze. Dane statystyczne mówią, jaka jest rzeczywistość. (...) Zasób pieniądza jest bardzo niski. Oszczędności Polaków są bardzo niskie. To jest punkt wyjścia" - dodał.
REKLAMA
REKLAMA


"Są ambitne cele rządu, żeby pchnąć gospodarkę w rozwoju. Musimy znaleźć mechanizm absorbcji. To jest kluczowe wyzwanie. Musi być współpraca (polityki pieniężnej i fiskalnej – PAP). Musimy odejść od dogmatów i szukać nowych sposobów, nowej polityki być może, która pchnie gospodarkę do przodu. Cel - żeby podstawowe narzędzie w gospodarce, jakim jest pieniądz, żeby to było narzędzie ostre i w odpowiedniej formie" - powiedział.

...

Ciecie RPP duzo da...
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 22:13, 15 Mar 2016    Temat postu:

Najnowsze dane GUS o cenach w Polsce. W sklepach wciąż taniej
- Shutterstock

Ceny w sklepach wciąż niższe niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że spadek cen w lutym wyniósł w ujęciu rocznym -0,8 proc. W styczniu deflacja wynosiła 0,9 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,1 proc.

GUS: ceny wciąż spadają

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1% w lutym po spadku o 0,5% w styczniu, podał też GUS. W ub. miesiącu (tj. przed zmianą koszyka inflacyjnego) GUS podał, że w styczniu br. deflacja wyniosła 0,7% r/r i 0,4% m/m.

...

O zbrodni deflacji cisza bo glupki z mediow nie rozumieja o co chodzi. Zamiast tego zalew bredni o TK. TFU CO ZA SZAMBO!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 21:26, 11 Mar 2016    Temat postu:

RPP obecny poziom stóp sprzyja zrównoważonemu wzrostowi PKB
Piątek, 11 marca 2016, źródło:PAP
Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną - podała RPP w piątek w komunikacie.


Według RPP w najbliższych kwartałach inflacja pozostanie ujemna ze względu na wcześniejszy silny spadek cen surowców na rynkach światowych. "Jednocześnie oczekiwane jest stopniowe przyspieszenie inflacji bazowej, czemu sprzyjać będzie stabilny wzrost gospodarczy, w tym oczekiwany wzrost dynamiki popytu konsumpcyjnego wspierany rosnącym zatrudnieniem, prognozowanym przyspieszeniem płac oraz zwiększeniem świadczeń społecznych. Jednocześnie źródłem niepewności dla gospodarki jest ryzyko pogorszenia koniunktury na świecie" - głosi komunikat.



W komunikacie wskazano na marcową projekcję inflacji NBP. Zgodnie z nią dynamika cen cen w 2016 r. - przy założeniu, że stopy procentowe nie uległyby zmianie - znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale od -0,9 proc. do 0,2 proc. Natomiast roczne tempo wzrostu PKB znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 3-4,5 proc.

RPP pozostawiła w piątek stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniem ekonomistów. Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych.

...

Deflacja sprzyja rozwojowi! Nie dosc ze nieuki to bydlaki!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 20:06, 23 Lut 2016    Temat postu:

Kropiwnicki: rząd powinien poprzeć kandydaturę Belki na szefa EBOR (aktl.)Wtorek, 23 lutego 2016, źródło:PAP

# dochodzi więcej wypowiedzi członka RPP Jerzego Kropiwnickiego #


23.02. Warszawa (PAP) - Rząd powinien poprzeć kandydaturę Marka Belki na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Kropiwnicki. Na wyjeździe jesteśmy w jednej drużynie - zaznaczył.



Przy okazji wręczenia nominacji dla nowych członków RPP w Pałacu Prezydenckim członek Rady Jerzy Kropiwnicki był pytany we wtorek przez dziennikarzy, czy rząd powinien poprzeć kandydaturę Marka Belki na dyrektora EBOR.

"Jestem co do tego absolutnie przekonany i to z dwóch powodów, po pierwsze dlatego, że jest to człowiek o właściwych kompetencjach, doświadczony w sprawowaniu odpowiedzialnych funkcji na płaszczyźnie międzynarodowej, żeby nie powiedzieć ogólnoświatowej, a po drugie jest to jeden z najlepszych kandydatów na terenie Europy" - odpowiedział.

Jeśli okazałoby się, jak dodał, że Polska nie potrafi poprzeć kandydatury Belki, szefem EBOR zostanie ktoś z innego kraju.

"Jak Polska gra na wyjeździe, to jesteśmy w jednej drużynie" - zaznaczył Kropiwnicki. "Tym bardziej, że pan Marek Belka zachowuje się odpowiedzialnie jako prezes NBP i nie wchodzi w niepotrzebne konflikty ani z ministrem finansów, ani z rządem" - dodał.

Pytany, czy będzie przekonywał do tej kandydatury polityków PiS, odparł: "Jeśli tylko będą mnie o to pytali".

Podkreślił, że EBOR to "jedna z najpotężniejszych instytucji, jeżeli chodzi o przydział środków dla krajów tzw. nowych, () w tym także dla Polski".

O tym, że prezes NBP Marek Belka ma szansę na fotel szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju napisał we wtorek "Puls Biznesu", powołując się na anonimowe źródła. Według źródeł gazety, Belka może liczyć na poparcie obecnej władzy.

Kadencja szefa NBP wygasa w czerwcu br. W lipcu wygasa kadencja obecnego szefa EBOR Sumy Chakrabartiego.

...

Co sie z tymi ludzmi porobilo? Gracie w jednej druzynie ale to nie moja druzyna.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 22:28, 03 Lut 2016    Temat postu:

Belka: deflacja może skłaniać do obniżek stóp, ale lepiej poczekać by nie narażać gospodarki

- Iza Procyk-Lewandowska / Onet

Przedłużająca się deflacja jest czynnikiem, który sprawia, że myśli się o obniżaniu stóp procentowych, ale obecnie lepiej poczekać ze zmianami stóp, by nie wystawiać gospodarki na dodatkowe ryzyka - ocenił Marek Belka, prezes NBP.

...

Nie narazac na dynamiczny wzrost..

Niebywale barany w ekonomii w Polsce. Komunizm zniszczyl nauke ekonomiczna dokumentnie.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 20:46, 03 Lut 2016    Temat postu:

RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie (aktl.)
Środa, 3 lutego 2016, źródło:PAP
# dochodzą informacje o składzie RPP #


03.02. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformowała w komunikacie Rada po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu.



Oznacza to, że stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniem ekonomistów. O godz. 16 planowana jest konferencja prezesa NBP Marka Belki, podczas której uzasadni on powody podjętej decyzji.

Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych.

Rada Polityki Pieniężnej obradowała wyjątkowo w niepełnym, 8-osobowym składzie (wraz z prezesem NBP). Po raz pierwszy w posiedzeniu decyzyjnym wzięli udział wybrani w styczniu przez Senat Marek Chrzanowski, Eugeniusz Gatnar i Jerzy Kropiwnicki, którzy zastąpili Andrzeja Rzońcę, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera.

Zabrakło jednak dwóch członków RPP, wybieranych przez Sejm. Kadencja Andrzeja Bratkowskiego i Elżbiety Chojny-Duch skończyła się 20 stycznia, a wybrani na ich miejsce na ostatnim styczniowym posiedzeniu Sejmu Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon nie zostali jeszcze zaprzysiężeni.

Szef biura prasowego NBP Przemysław Kuk powiedział PAP, że w przeszłości zdarzały się przypadki, gdy RPP obradowała w niepełnym składzie, więc nie koliduje to z prawem do podejmowania decyzji w sprawie wysokości stóp.

Ze starego składu w posiedzeniu uczestniczyli: wybrana w 2010 roku przez Sejm Anna Zielińska-Głębocka, której kadencja wygasa 9 lutego 2016 r. (kandydatem posłów PiS na jej miejsce jest prof. Henryk Wnorowski z Uniwersytetu w Białymstoku), a także prezydenccy członkowie RPP - Adam Glapiński, Andrzej Kaźmierczak i Jerzy Osiatyński.

Kadencje Glapińskiego i Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygasają 19 lutego 2016 r. Kandydatów na ich miejsce wskaże prezydent Andrzej Duda.

Rada Polityki Pieniężnej składa się z dziewięciu członków, wybieranych po trzech przez Sejm, Senat i prezydenta. W tym roku upływa kadencja prawie całej obecnej Rady, wybranej w 2010 roku. W RPP pozostanie jedynie Jerzy Osiatyński, który w 2013 r. zastąpił Zytę Gilowską i którego kadencja kończy się w 2019 r.

Natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się kadencja prezesa NBP Marka Belki. Prawdopodobnym kandydatem na jego miejsce jest obecny członek RPP Adam Glapiński.

...

Zasluzony w mnozeniu biedy w Polsce. PiS niszczy gospodarke.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 20:44, 03 Lut 2016    Temat postu:

RPP: obecny poziom stóp utrzyma gospodarkę na ścieżce zrównoważonego wzrostu (aktl.)
Środa, 3 lutego 2016, źródło:PAP
# dochodzą wypowiedzi prezesa NBP Marka Belki z konferencji prasowej #


03.02. Warszawa (PAP) - RPP nie zmieniła stóp procentowych, gdyż uważa, że ich obecny poziom utrzyma gospodarkę na ścieżce zrównoważonego wzrostu - wynika z jej komunikatu po dwudniowym posiedzeniu. Prezes NBP Marek Belka przyznał, że "głęboko się mylił", prognozując rychły koniec deflacji.

...

Przy takim ,,zrownowazonym wzroscie" nigdy nie nadrobimy zaleglosci wyniklych z tragicznej historii. POWINNISCIE ISC SIEDZIEC!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 21:01, 29 Sty 2016    Temat postu:

Bank Japonii wprowadza ujemne stopy procentowe

Siedziba Banku Japonii w Tokio - Reuters

Bank Japonii utrzymał target stymulowania monetarnego na poziomie 80 bln jenów - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Takiej decyzji BoJ oczekiwali analitycy biorący udział w ankiecie Bloomberga.

Bank Japonii podwyższył target z 60-70 bln jenów do 80 bln 31 października 2014 r.

Bank zdecydował za to o wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych.

Stopa procentowa Banku Japonii wynosi teraz -0,1 proc.

Bank przesunął w czasie osiągnięcie targetu inflacji na poziomie 2 proc.

Obecna prognoza BoJ dotycząca bazowej CPI na rok finansowy 2016 wynosi 0,8 proc.

...

Matoly warszawki tego nie pojmuja.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 19:08, 22 Sty 2016    Temat postu:

Osiatyński: raczej podwyżki stóp procentowych niż obniżki

- Iza Procyk-Lewandowska / Onet

Wkrótce potrzebna może być zmiana nastawienia w RPP - ocenił członek RPP Jerzy Osiatyński. Jego zdaniem, jeśli nastawienie się zmieni, podwyżki stóp będą bardziej prawdopodobne niż obniżki. Dodał, że złoty jest "wyraźnie" niedowartościowany.

Osiatyński ocenił w rozmowie z agencją Bloomberg, że okres deflacji może trwać do III kwartału, a w 2017 roku nastąpi szybszy wzrost inflacji.
REKLAMA


"Okres stabilizacji stóp procentowych raczej przedłuża się. To będzie czas bacznego przyglądania się i zwracania uwagi na sygnały ze sfery polityki fiskalnej. Jesteśmy w trybie oczekiwania na zmiany z perspektywą zacieśniania polityki monetarnej aniżeli luzowania" - powiedział w piątek agencji Bloomberg Osiatyński.

Jego zdaniem, od 2017 r. finanse publiczne będą "trudne do utrzymania na smyczy".

W jego ocenie, nowi członkowie RPP mogą nie być przekonani do zacieśniania polityki monetarnej.

Jego zdaniem, ostatnia deprecjacja złotego była tylko tymczasowa.

"Poważni i długoterminowi inwestorzy wiedzą na pewno, że złoty jest wyraźnie niedowartościowany" - powiedział.

...

Szykujcie sie na kolejna katastrofe. Wy tego nie rozumiecie bo to jakies tam procenty. Ale to jest morderstwo ekonomii. A zwyrodnialcy wytrzymac juz nie moga.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 19:25, 15 Sty 2016    Temat postu:

RPP: Inflacja będzie w tym roku niższa niż założone w budżecie 1,7%
Piątek, 15 stycznia 2016, źródło:ISBnews
Warszawa, 15.01.2016 (ISBnews) - Średnioroczna inflacja będzie w tym roku niższa niż założone w projekcie ustawy budżetowej 1,7%, uważa Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Według Rady, źródłem impulsu inflacyjnego polityki fiskalnej będzie w największym stopniu wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych.


Projekt ustawy budżetowej zakłada, że po okresie deflacji mającej miejsce w 2015 r., w bieżącym roku średnioroczna inflacja CPI ukształtuje się na poziomie 1,7%. Jak zauważa RPP, zapisy uzasadnienia do projektu wskazują, że na wzrost ten złoży się stopniowe wygasanie szoków podażowych na rynkach surowców energetycznych oraz przyspieszenie dynamiki cen żywności związane z niekorzystnymi warunkami agrometeorologicznymi w 2015 roku.



"Według uzasadnienia, przyspieszeniu inflacji CPI w 2016 roku sprzyjać będzie ponadto pojawienie się presji popytowej wynikającej z dalszego wzrostu dynamiki popytu krajowego, a także oczekiwany wzrost inflacji w otoczeniu polskiej gospodarki" - czytamy w "Opinii" RPP.

"W ocenie NBP, wzrost stopy inflacji CPI może ukształtować się na poziomie niższym niż wskazują założenia do Ustawy, nawet przy uwzględnieniu wprowadzenia podatku od sklepów wielkopowierzchniowych, który przyczyniłby się do przejściowego zwiększenia inflacji w 2016 i 2017 r. Niepewność co do kształtu i terminu wprowadzenia tego podatku stanowi czynnik ryzyka dla kształtowania inflacji" - czytamy dalej.

Głównym źródłem prognozowanego w scenariuszu NBP utrzymywania się w 2016 r. niskiej inflacji są silne spadki cen surowców energetycznych, w szczególności ropy naftowej, na rynkach światowych w II połowie ub.r. Według RPP, spadki te z pewnym opóźnieniem przełożą się na niższe ceny energii, obniżając inflację CPI w 2016 r. poniżej poziomu przyjętego w projekcie budżetu.

"Planowane zmiany w polityce fiskalnej mogą oddziaływać w kierunku zwiększenia wskaźnika inflacji w 2016 roku. Źródłem impulsu inflacyjnego polityki fiskalnej będzie w największym stopniu wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Można oczekiwać, że ze względu na niską elastyczność cenową popytu na rynku żywności, znaczna część obciążenia tym podatkiem zostanie przeniesiona na konsumentów" - podkreśliła Rada.

Dodała też, że pozostałe zmiany w polityce fiskalnej mogą łącznie oddziaływać pozytywnie na stronę popytową gospodarki, przy negatywnym wpływie na jej stronę podażową. "Oznaczałoby to zwiększenie stopnia wykorzystania czynników produkcji w gospodarce, co dodatkowo wpłynęłoby na przyspieszenie wzrostu cen w 2016 r." - podsumowano w dokumencie.

Wczoraj prezes NBP Marek Belka mówił, że deflacja w ujęciu rocznym potrwa nieco dłużej, niż ostatnio oczekiwano, natomiast przez większość tego roku będziemy świadkami niskiej inflacji. Zapowiedział też, że w marcowej projekcji NBP ścieżka inflacyjna będzie o kilka dziesiątych pkt proc. niższa niż w dokumencie z listopada.

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji, deflacja konsumencka miała wynieść 0,8% r/r w 2015 r., a w 2016 r. inflacja spodziewana była na poziomie 1,1 r/r, zaś w 2017 r. - na 1,5% r/r.

...

Nie dosc ze inflacja za niska TO I TAK BEDZIE DEFLACJA! 1,7 inflacji to dla USA duszacy cel co dopiero dla Polski ktora ma doscignac USA. Ale nikt sie na tym nie zna wiec trwa pieprzenie o TK!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 19:22, 15 Sty 2016    Temat postu:

GUS: deflacja w grudniu 2015 r. wyniosła 0,5 proc. rdr i 0,2 proc. mdm (krótka)Piątek, 15 stycznia 2016, źródło:PAP

W grudniu 2015 r. deflacja wyniosła 0,5 proc. w ujęciu rocznym i 0,2 proc. w stosunku do listopada 2015 r. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny

Ekonomiści pytani przez PAP szacowali, że w grudniu ceny towarów i usług spadły o 0,4 proc. w ujęciu rocznym i o 0,1 proc. w skali miesiąca.

...

KOSZMAR! ZNISZCZYLI KRAJ! Mediole nie rozumieja co to deflacja to o tym nie belkocza i nie ma problemu a tu by wieszac trzeba winnych!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 16:15, 13 Sty 2016    Temat postu:

Nowi członkowie RPP wybrani

- PAP

Senat w głosowaniu tajnym jako swoich przedstawicieli do Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wybrał Eugeniusza Gatnara, Marka Chrzanowskiego i Jerzego Kropiwnickiego.

Marek Dąbrowski, rekomendowany przez senatorów PO, otrzymał najmniejszą ilość głosów.

Oddano 86 głosów ważnych, decydowała większość bezwzględna.

Chrzanowski uzyskał 55 głosów "za", Dąbrowski - 30, Gatnar - 61, a Kropiwnicki - 64.

Senat przyjął następnie przysięgę od nowo wybranych członków RPP.

...

Czyli szybkiego skoku PKB nie bedzie bo RPP zostaje. PiS ignoranci ekonomiczni a dzis nie da sie rzadzic bez wiedzy o ekonomii.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 19:32, 12 Sty 2016    Temat postu:

Jerzy Kropiwnicki: skuteczność polityki pieniężnej w pobudzaniu gospodarki jest niepewna

- Iza Procyk-Lewandowska / Onet

Skuteczność polityki pieniężnej w pobudzaniu gospodarki nie jest pewna - ocenia Jerzy Kropiwnicki. Kropiwnicki jest kandydatem PiS do RPP.

"Polityka monetarna jest dość skuteczna wtedy, kiedy chodzi o hamowanie dynamiki gospodarczej. Natomiast jej skuteczność w pobudzaniu gospodarki nie jest równie pewna. Z jednego podstawowego powodu: przewidywania co do przyszłej koniunktury i zyskowności podjętych działań przez potencjalnych kredytobiorców. Odgrywa to zasadniczą rolę. Żeby nie wiem jak korzystny był kredyt, jeżeli potencjalni kredytobiorcy nie mają optymistycznego stosunku do swoich przyszłych zysków, nie widzą dużej pewności ich osiągnięcia, wtedy nie zaciągną kredytu - nawet, jeśli cena jest na poziomie bliskim zera" - powiedział Kropiwnicki podczas posiedzenia senackiej komisji.
REKLAMA


"Trzeba w takim przypadku czekać lub współdziałać w tworzeniu sytuacji, w której perspektywy pesymistyczne zostaną zastąpione optymistycznymi, a potem dopiero mieć nadzieję, że polityka monetarna będzie sprzyjała pobudzaniu gospodarki" - dodał.

Kropiwnicki pytany o możliwość ataku spekulacyjnego na polską walutę odpowiedział: „Płynność naszego kursu walutowego i silne nerwy szefostwa są w stanie tego niebezpieczeństwa uniknąć. Zwłaszcza, jeśli sytuacja zostanie wcześniej rozpoznana” – powiedział.

„Jeżeli byłby to atak, jakiego doświadczyła swego czasu Wielka Brytania - najlepszą taktyką jest nie robić nic, tylko obserwować” - dodał.

...

Absurd. Zamrazanie dzialalo szybko i sprawnie tak samo ogrzewanie zadziala odwrotnie. FIZYKA! Widzimy ze Kropiwnicki zaczyna gledzic. RPP trzeba zlikwidowac bo to patologia a nie obsadzic rzekomymi ,,swoimi". Zreszta PiS juz obsadzil i zamrozili.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 20:43, 16 Gru 2015    Temat postu:

"Nie ma żadnych powodów, by obniżać stopy proc."

Rada Polityki Pieniężnej: Jan Winiecki (trzeci od lewej) - PAP

Nie ma żadnych powodów, by obniżać stopy procentowe - uważa Jan Winiecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem rynki są przygotowane na podwyżkę stóp Fed i nie powinna ona wywołać globalnych wstrząsów.

"Osobiście nie widzę żadnych powodów, dla których stopy procentowe powinny być niższe" - powiedział Winiecki w rozmowie z TVN BiŚ.
REKLAMA


W jego ocenie oczekiwana przez inwestorów podwyżka stóp Fed w środę nie powinna "wywołać wstrząsów na świecie".

"Rynki już się przygotowały" - powiedział członek RPP.

Kadencja Jana Winieckiego kończy się 24 stycznia.

...

To ohydne bydle to chyba ani razu nie glosowalo za obnizka co? Psychol radujacy sie smiercia glodowa ludu. TAKIEGO MIANOWALA PO!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Wto 18:17, 15 Gru 2015    Temat postu:

GUS: deflacja wyniosła 0,6 proc. rok do roku w listopadzie, największy spadek w cenach paliw

- Shutterstock

Deflacja konsumencka wyniosła 0,6 proc. w ujęciu rocznym w listopadzie br. wobec 0,7 proc. rok do roku deflacji w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Największy spadek rok do roku odnotowano w przypadku paliw do prywatnych środków transportu, a największy wpływ na roczny wskaźnik cen miały także ceny związane z transportem.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2015 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1 proc., podał też GUS.
REKLAMA


"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie [rok do roku] miały obniżki opłat związanych z transportem (o 8,2 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,6 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,72 pkt proc. i 0,25 pkt proc. Wzrosty cen związanych ze zdrowiem (o 2,6 proc.), a także ceny w zakresie restauracji i hoteli (o 1,2 proc.) i mieszkania (o 0,3 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,14 pkt proc. i po 0,07 pkt proc." - napisał GUS.

W ujęciu rocznym największy spadek cen odnotowano w dziale "paliwa do prywatnych środków transportu" (o 12,8 proc.), "odzież i obuwie" (o 4,6 proc.) oraz "nośniki energii" (o 0,7 proc.). Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,1 proc. r/r. Największe wzrosty wystąpiły w dziale "zdrowie" (o 2,6 proc.) i "restauracje i hotele" (o 1,2 proc.).

W ujęciu miesięcznym największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 0,4 proc.) oraz w zakresie rekreacji i kultury (o 0,3 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt proc. i 0,02 pkt proc. Podwyżki opłat związanych z transportem (o 0,3 proc.) oraz mieszkaniem (o 0,1 proc.) podniosły ten wskaźnik po 0,02 pkt proc., podano również.

Dziesięciu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się deflacji w zakresie 0,4-0,5 proc. rok do roku (średnia wyniosła -0,37 proc.). Ministerstwo Gospodarki przewidywało, że deflacja w listopadzie wyniosła 0,4 proc. rok do roku.

GUS podał wcześniej szacunek listopadowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI, który wyniósł -0,5 proc. rok do roku.

...

Degradacja gospodarki sie poglebia... RPP kolejny bezkarny organ jak TK niszczacy Polske ku radosci Wyborczej. A WY CWOKI DALEJ ODURZAJCIE SIE WYBORCZA!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pią 12:29, 04 Gru 2015    Temat postu:

Kadencje Chojny-Duch i Bratkowskiego kończą się 20 stycznia 2016

- Iza Procyk-Lewandowska / Onet

Kadencje Elżbiety Chojny-Duch i Andrzeja Bratkowskiego kończą się 20 stycznia 2016 roku - poinformowało PAP Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu. Dział Prasowy Kancelarii Senatu poinformował zaś, że kadencje trzech członków RPP wybranych przez Senat kończą się 24 stycznia 2016 roku.

Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu w odpowiedzi na pytanie PAP wskazało, że Andrzej Bratkowski i Elżbieta Chojna-Duch zostali powołani przez Sejm w skład Rady Polityki Pieniężnej 8 stycznia 2010 r., a Anna Zielińska-Głębocka 9 lutego 2010 r.
REKLAMA


„Osoby te, przed objęciem obowiązków w Radzie, złożyły przed Sejmem przysięgę. Miało to miejsce 20 stycznia 2010 r. (Andrzej Bratkowski i Elżbieta Chojna-Duch) oraz 9 lutego 2010 r. (Anna Zielińska-Głębocka)” – napisano w odpowiedzi.

„Zgodnie z tabelą zamieszczoną na stronie Sejmu kadencje tych osób upływają dokładnie po 6 latach od dnia złożenia przysięgi i objęcia obowiązków wynikających z wcześniejszego wyboru” - dodano.

W tabeli na stronie internetowej Sejmu w przypadku Andrzeja Bratkowskiego i Elżbiety Chojny-Duch czas trwania ich kadencji określony jest na 6 lat - licząc od dnia złożenia przysięgi w dniu 20 stycznia 2010 r. Data zakończenia kadencji to 20 stycznia 2016 r. Wcześniej na stronach internetowych Sejmu oraz NBP datę zakończenia kadencji tych członków RPP określono na 10 stycznia 2016.

Elżbieta Chojna-Duch i Andrzej Bratkowski wezmą w związku z tym udział w styczniowym posiedzeniu decyzyjnym RPP w dniach 13-14.

KADENCJA SENACKICH CZŁONKÓW RPP WYGASA Z UPŁYWEM 24 STYCZNIA 2016

Dział Prasowy Kancelarii Senatu odpowiedział PAP, że zgodnie z art. 227 ust. 5 Konstytucji RP oraz art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim, Senat powołuje trzech członków Rady Polityki Pieniężnej na 6 lat, spośród specjalistów z zakresu finansów.

„Ustawa w art. 13 ust. 1 pkt 2 określa, że powołanie nowych członków Rady powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich. Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 4 - członek Rady przed objęciem obowiązków składa przed organem powołującym przysięgę” - napisano.

„Powołanie i złożenie przysięgi przed organem powołującym następuje przed upływem kadencji dotychczasowych członków RPP powołanych przez dany organ. Nowo powołani członkowie RPP obejmują swoją funkcję w dniu następującym po dniu, w którym upływa sześcioletnia kadencja ich poprzedników” – dodano.

Dział Prasowy Kancelarii Senatu wskazuje, że rozpoczęta 24 stycznia 2010 r. kadencja powołanych przez Senat, uchwałą z 13 stycznia 2010 r. (47 pos. Senatu VII kadencji), trzech członków Rady Polityki Pieniężnej: Jerzego Krzysztofa Hausnera, Andrzeja Rzońcy i Jana Winieckiego wygasa z upływem 24 stycznia 2016 r.

„Wybrani członkowie złożyli ślubowanie wkrótce po ich wyborze – na posiedzeniu Senatu 13 stycznia 2010 r. (47.pos. Senatu VII kadencji)” – napisano.

...

Kolejny przestepczy organ. Akurat Chojna byla dobra a Bratkowski zszedl z drogi przestepstw ALE TO WYJATKI! Stad ruina Polski. Kolejny twor kompletnie bezkarny.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Śro 18:49, 02 Gru 2015    Temat postu:

RPP utrzymała stopy proc. bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami

- Shutterstock

Stopy procentowe NBP pozostają bez zmian - zdecydowała dziś Rada Polityki Pieniężnej. RPP ostatnio zmieniła poziom stóp proc. w marcu tego roku, obniżając je o 50 pb. W skali rocznej referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., redyskonta weksli 1,75 proc. To ostatnie, decyzyjne posiedzenie RPP w tym składzie - w styczniowym weźmie udział dwóch nowych członków.

Po obniżeniu stóp procentowych o 50 pb w marcu 2015 r. RPP ogłosiła, że decyzja ta oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

...

To by bylo na tyle co do szans wyjscia z bagna. RPP TK to organizacje przestepcze ktorymi powinien zajac sie trybunal karny.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 18:59, 30 Lis 2015    Temat postu:

GUS : deflacja w listopadzie 0,5 proc. w ujęciu rdr

- Shutterstock

Deflacja w listopadzie wyniosła 0,5 proc. w ujęciu rdr – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w listopadzie 2015 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku obniżyły się o 0,5 proc. – napisano w komunikacie GUS.

...

Frustrujace. Zbrodnia deflacji i nikt nie krzyczy bo nie rozumie co to jest... Tylko jakis belkot o TK... Widzicie co to znaczy miec wiedze. Jako jedyny rozumiem deflacje i co z tego? Nikt nie pojmuje z nikim nawet nie pogadam. To po co mi ta wiedza? Sztuka dla sztuki...
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 21:24, 02 Lis 2015    Temat postu:

GUS: deflacja w październiku wyniosła 0,8 rdr
Poniedziałek, 2 listopada 2015, źródło:PAP
Deflacja w październiku wyniosła 0,8 rdr; w porównaniu z wrześniem br. ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny


"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w październiku 2015 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły się o 0,1 proc., a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku obniżyły się o 0,8 proc" - podał Urząd w komunikacie.



Ekonomiści pytani przez PAP szacowali, że w ujęciu rocznym ceny spadły o 0,7 proc. a w porównaniu z wrześniem wzrosły o 0,2 proc.

...

Zbrodnia trwa i nikt nie poszedl siedziec.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 20:39, 22 Paź 2015    Temat postu:

Polskie „hipoteki” najdroższe w Europie?

- Shutterstock

Po marcowej obniżce stóp procentowych NBP, oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych osiągnęło bardzo niski poziom. Jednak ostatniej redukcji stóp procentowych NBP, oprocentowanie „polskich” kredytów mieszkaniowych okazuje się jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Przyczyną tego stanu rzeczy, jest m.in. polityka bardzo niskich stóp procentowych na terenie Strefy Euro. Pewne znaczenie mają również wysokie marże odsetkowe w krajowych bankach.

Najniższe odsetki kredytów płacą Portugalczycy i Finowie

Informacje na temat aktualnego oprocentowania kredytów mieszkaniowych, można znaleźć w bazie danych Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Te statystyki dotyczą przede wszystkim państw należących do Strefy Euro. W przypadku takich krajów, jak Polska, Czechy i Węgry kompletnych informacji trzeba szukać na stronach banków centralnych. Przy porównywaniu danych z różnych państw Europy warto zwrócić uwagę, że prócz oprocentowania w skali roku czasem bywa podawany też wskaźnik APRC. Jest to unijny odpowiednik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO), która zgodnie z polskim prawem prezentuje całkowity koszt kredytu.
REKLAMA


Informacje przedstawione na poniższym wykresie, dotyczą oprocentowania w skali roku. Nietrudno zauważyć, że Polska jest jednym z krajów, które cechują się najwyższym oprocentowaniem nowych „hipotek” (średnio 4,39% od stycznia do sierpnia 2015 r.). Ten wynik uwzględnia tylko kredyty mieszkaniowe udzielane w złotym. Nie jest to problem, gdyż umowy rozliczane w krajowej walucie, obecnie stanowią około 99% rynku hipotecznego (dane Centrum AMRON z II kw. 2015 r.). Trzeba zwrócić uwagę, że wynik dotyczący nowych i renegocjowanych kredytów mieszkaniowych (4,39%) okazał się wyższy od analogicznej wartości dla wszystkich hipotek spłacanych w złotym (3,77%). Tę różnicę można łatwo wyjaśnić. Praktycznie wszystkie kredyty mieszkaniowe w złotym posiadają zmienne oprocentowanie (WIBOR + marża kredytowa), a obecny poziom marż kredytowych jest jednym z najwyższych w historii. „Złotówkowe” zobowiązania pochodzące np. z 2013 r. mają znacznie niższe marże niż nowe kredyty hipoteczne i taką samą stopę referencyjną.

Warto wspomnieć, że tylko na Węgrzech jest naliczane wyższe oprocentowanie kredytów mieszkaniowych niż w Polsce. Z najniższych odsetek może cieszyć się statystyczny mieszkaniec Finlandii (kategoria: nowe kredyty) oraz Portugalii (kategoria: wszystkie kredyty). Wśród krajów Strefy Euro, najwyższym oprocentowaniem „hipotek” wyróżnia się Irlandia oraz Cypr (patrz poniższy wykres). W tym pierwszym kraju, banki próbują sobie powetować straty związane z kryzysem mieszkaniowym i kredytowym.
0183b874-0883-4a38-a0c1-bb24350972a1 Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Europejskiego Banku Centralnego, Narodowego Banku Węgier, Narodowego Banku Polskiego oraz Narodowego Banku Czech
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Europejskiego Banku Centralnego, Narodowego Banku Węgier, Narodowego Banku Polskiego oraz Narodowego Banku Czech

Marża odsetkowa w krajowych „hipotekach” jest relatywnie wysoka …

Wpływ stóp procentowych na przedstawione wyniki, można wyeliminować np. poprzez obliczenie marży odsetkowej. W tym znaczeniu, marża odsetkowa jest różnicą pomiędzy średnim oprocentowaniem nowych kredytów mieszkaniowych oraz depozytów dla firm i gospodarstw domowych.

Według danych EBC, marża odsetkowa obliczona dla Polski, wyniosła 2,69 punktu procentowego (p.p.). To oznacza, że średnie oprocentowanie nowego kredytu mieszkaniowego było o 2,69 p.p. wyższe od analogicznej stawki dla zakładanych lokat (wynik z okresu styczeń - sierpień 2015 r.). Innymi słowy, statystyczny bank zarabiał 2,69 punktu procentowego na różnicy oprocentowania między nowym kredytem mieszkaniowym i lokatą.
0183b874-0883-4a38-a0c1-bb24350972a1 Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Europejskiego Banku Centralnego, Narodowego Banku Węgier, Narodowego Banku Polskiego oraz Narodowego Banku Czech
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Europejskiego Banku Centralnego, Narodowego Banku Węgier, Narodowego Banku Polskiego oraz Narodowego Banku Czech

Wynik obliczony dla Polski, niestety jest znacznie wyższy od średniej z 27 krajów Europy (2,20%). Od stycznia 2015 r. do sierpnia 2015 r. większy poziom marży odsetkowej odnotowano w następujących państwach:

- Bułgaria (4,64 p.p.)

- Węgry (4,45 p.p.)

- Chorwacja (3,39 p.p.)

- Irlandia (3,22 p.p.)

- Łotwa (3,01 p.p.)

- Rumunia (2,81 p.p.)

To nie przypadek, że wszystkie wymienione kraje mają znacznie większy problem z niespłacanymi kredytami hipotecznymi niż Polska. Zbliżony poziom spłacalności „hipotek”, osiągają nasi południowi sąsiedzi (Czechy i Słowacja). W tych państwach marże odsetkowe kredytów mieszkaniowych, są jednak o wiele niższe (Polska - 2,69 p.p., Czechy - 2,02 p.p., Słowacja - 2,03 p.p.). Porównanie wyników dotyczących Polski, Czech i Słowacji wskazuje, że krajowe banki próbują sobie zrekompensować kolejne obniżki stóp procentowych oraz ryzyko związane z „frankowymi” kredytami.

...

I stad deflacja bo i tak stopy w Polsce sa patologicznie wysokie. Winni z RPP SA BEZKARNI!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 19:31, 19 Paź 2015    Temat postu:

GUS: ceny produkcji przemysłowej spadły we wrześniu o 2,9 proc.
Poniedziałek, 19 października 2015, źródło:PAP
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu były we wrześniu niższe o 2,9 proc. w porównaniu z wrześniem 2014 r., spadek cen - o 0,6 proc. - odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.


We wrześniu obniżono ceny związane z górnictwem i wydobyciem o 7,1 proc. oraz w przetwórstwie przemysłowym - o 3,1 proc. Podniesiono natomiast ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę o 0,1 proc. oraz ceny związane z dostawą wody; gospodarowaniem ściekami i odpadami; rekultywacją - o 0,7 proc.



"W okresie styczeń-wrzesień 2015 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2,4 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. (kiedy również notowano spadek - o 1,4 proc.), a ceny produkcji budowlano-montażowej - o 0,4 proc. (spadek w ub. roku - o 1,3 proc.) " - podał urząd statystyczny.

Zgodnie z danymi GUS ceny produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu 2015 r. były o 0,1 proc. niższe niż w sierpniu. Spadek cen dotyczył: wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę o 0,5 proc.; dostaw wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji - o 0,3 proc. Obniżono również ceny w przetwórstwie przemysłowym o 0,1 proc., w tym najbardziej w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 3,1 proc.).

Spadły również ceny m.in. w produkcji napojów (o 0,7 proc.); komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, odzieży (po 0,5 proc.); chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 0,4 proc.); wyrobów z metali, wyrobów tekstylnych (po 0,2 proc.); metali, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, wyrobów farmaceutycznych, mebli, a także skór i wyrobów skórzanych (po 0,1 proc.).

Ceny produkcji urządzeń elektrycznych ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu.

"Wzrosły natomiast ceny m.in. w produkcji maszyn i urządzeń, pozostałego sprzętu transportowego, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (po 0,1 proc.); produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (po 0,2 proc.); artykułów spożywczych (o 0,4 proc.); pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,5 proc.) oraz papieru i wyrobów z papieru (o 0,6 proc.)" - napisał GUS.

Zanotowano także wzrost cen w górnictwie i wydobywaniu o 0,7 proc., w tym w górnictwie rud metali (o 5 proc.). Spadły jednak ceny związane z wydobyciem węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) (o 2,2 proc.).

Od początku roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły o 0,7 proc., w tym w górnictwie i wydobywaniu o 6,2 proc., a w przetwórstwie przemysłowym o 0,7 proc. (w tym największy spadek dotyczył produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 8,5 proc.). Wzrosły natomiast ceny m.in w produkcji artykułów spożywczych, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (po 0,1 proc.); urządzeń elektrycznych, maszyn i urządzeń (po 0,2 proc.); wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, wyrobów tekstylnych (po 0,5 proc.); wyrobów farmaceutycznych (o 1,1 proc.) oraz metali (o 1,5 proc.), pozostałego sprzętu transportowego (o 2,2 proc.) oraz papieru i wyrobów z papieru (o 2,9 proc.).

GUS podał, że ceny produkcji budowlano-montażowej we wrześniu br. były po 0,6 proc. niższe niż w grudniu ub. roku oraz przed rokiem.

"Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej we wrześniu 2015 r. były o 0,1 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu. Spadły ceny budowy budynków oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (po 0,1 proc.). Ceny robót budowlanych specjalistycznych ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w sierpniu br." - napisano w komunikacie.
...

Deflacja jest straszna.
BRMTvonUngern
PostWysłany: Czw 20:06, 15 Paź 2015    Temat postu:

Deflacja nie odpuszcza. GUS podał dane za wrzesień

- Shutterstock

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rocznym utrzymał się poniżej zera we wrześniu. Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny, deflacja wyniosła 0,8 proc. rok do roku (rdr) wobec 0,6 proc. deflacji zanotowanej w sierpniu.

Analitycy oczekiwali spadku cen we wrześniu o 0,6-0,8% rdr (średnia wyniosła -0,6%). Ministerstwo Gospodarki przewidywało natomiast, że deflacja we wrześniu wyniesie 0,5% rdr.
REKLAMA


Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wcześniej po raz pierwszy szybki szacunek wrześniowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI, który wyniósł -0,8% rdr.

Największy spadek cen w ujęciu rocznym odnotowano w przypadku paliw do prywatnych środków transportu, a największy wpływ na roczny wskaźnik cen miały także ceny związane z transportem.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie [rdr] miały obniżki opłat związanych z transportem (o 10,0%), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,4%) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,2%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,91 pkt proc., 0,23 pkt proc. i 0,04 pkt proc. Wzrosty cen związanych ze zdrowiem (o 2,3%), a także mieszkaniem (o 0,3%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt proc. i 0,08 pkt proc." - napisał GUS.

W ujęciu rocznym największy spadek cen odnotowano w dziale "paliwa do prywatnych środków transportu" (o 15,4%), "odzież i obuwie" (o 4,4%) oraz "nośniki energii" (o 0,5%). Ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,2% r/r. Największe wzrosty wystąpiły w dziale "zdrowie" (o 2,3%) i "restauracje i hotele" (o 1,3%).

W ujęciu miesięcznym największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny w zakresie transportu (o 3,2%), rekreacji i kultury (o 1,8%) oraz mieszkania (o 0,3%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc., 0,12 pkt proc. i 0,07 pkt proc. Podwyżki cen żywności (o 0,7%), a także odzieży i obuwia (o 0,9%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,15 pkt proc. i 0,05 pkt proc., podano również.

...

KIEDY RPP POJDZIE SOEDZIEC? KOMPLETNE TUMANY NIC NIE POTRAFIA! GDYBY TAK OPEROWAL TO BY SIEDZIAL!
BRMTvonUngern
PostWysłany: Pon 19:18, 09 Mar 2015    Temat postu:

Glapiński: do końca kadencji obecnej RPP nie należy spodziewać się zmiany poziomu stóp NBP

Do końca kadencji obecnej RPP nie należy spodziewać się zmiany poziomu stóp procentowych, choć nadzwyczajne okoliczności w postaci "zmasowanego" napływu kapitału pod wpływem QE w strefie euro całkowicie tego nie wykluczają - ocenia Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej. Zaznacza, że nie spodziewa się, aby taki napływ miał mieć miejsce.

"Do końca kadencji tej Rady nie należy się spodziewać zmiany poziomu stóp procentowych. Choć nadzwyczajne okoliczności tego całkowicie nie wykluczają. Mam na myśli ewentualny, zmasowany, niebezpieczny dla nas napływ kapitału po uruchomieniu QE przez EBC. Czego się nie spodziewam" – powiedział Glapiński w rozmowie z dziennikarzami.

"Umiarkowany napływ kapitału nie jest szkodliwy – mocniejszy złoty nie jest taki niebezpieczny. Eksport sobie poradzi. Ale gwałtowny napływ oznaczałby później ryzyko gwałtownego odpływu" - dodał.

W styczniu tego roku Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego ogłosiła, że od marca uruchomi program skupu aktywów o wartości 60 mld euro miesięcznie.

W czwartek prezes EBC Mario Draghi poinformował, że Europejski Bank Centralny rozpocznie skup obligacji rządowych 9 marca. Draghi dodał, że program będzie trwał do minimum 2016 r. lub do momentu osiągnięcia inflacji zgodnej z celem inflacyjnym, zakładającym ją na poziomie, blisko, ale poniżej 2 proc. w średnim terminie. Draghi dodał, że program luzowania ilościowego może zostać przedłużony poza ten termin, jeśli będzie to konieczne.

Rada Polityki Pieniężnej na marcowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe NBP o 50 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 1,50 proc. w skali rocznej. W komunikacie RPP zapisała, że decyzja ta oznacza "zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej".

Kadencje 8 członków obecnej RPP wygasają w styczniu i lutym 2016 roku. Kadencja prezesa NBP i przewodniczącego RPP Marka Belki wygasa w czerwcu 2016 roku. Kadencja Jerzego Osiatyńskiego powołanego do RPP w miejsce Zyty Gilowskiej, która na początku października 2013 roku została odwołana przez prezydenta w związku ze zrzeczeniem się przez nią funkcji, wygasa 20 grudnia 2019 r.

>>>

Koles od o.Rydzyka i Kaczynskiego . Ich rzady to bylaby zaglada ekonomii . Ksiadz ktory łamie powolanie staje sie bestią ...
Nie spodziewajcie sie postepu ekonomii w Polsce dopoki istniec bedzie RPP .

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group