Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 14:40, 02 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
Wyjątkowe spotkanie na Świętym Krzyżu
Jarosław Rybus
Dziennikarz Onetu
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze - PAP
1050. rocznicę chrztu Polski upamiętni jutrzejsze wyjątkowe sympozjum "Dziedzictwo Świętego Krzyża. Sacrum – kultura – natura". Odbędzie się ono w zabytkowym klasztorze Misjonarzy Oblatów MN na Świętym Krzyżu.
Uczestnicy sympozjum upamiętnią także 200. rocznicę istnienia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz 80. rocznicę przybycia oblatów na Święty Krzyż.
REKLAMA
REKLAMA
Podczas spotkania zaproszeni goście będą rozmawiali o dziedzictwie narodowym, historii klasztoru oraz roli kultury chrześcijańskiej i jej wpływu na dzieje Polski. Podczas konferencji zaplanowano prelekcje z udziałem między innymi profesorów z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wśród tematów prelekcji znalazła się również historia międzywojenna klasztoru, kiedy to świątynia była surowym więzieniem. Dzieje klasztoru będą jednak sięgać dalej. Prof. Adam Massalski opowie o burzliwym okresie przełomu XIX i XX wieku. Wtedy klasztor na Świętym Krzyżu, podobnie jak i inne ośrodki tego typu - jak na przykład opactwo cystersów w Wąchocku - uległ kasacji.
- Święty Krzyż to serce naszego regionu, to miejsce kultu religijnego, do którego codziennie przybywają pielgrzymi. To wreszcie piękny zabytek architektury. Dlatego nieprzypadkowo wybraliśmy klasztor na miejsce sympozjum, które w naszym województwie zainauguruje uroczyste obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami.
Organizatorami sympozjum naukowego są: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, świętokrzyscy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, Świętokrzyski Park Narodowy. Współorganizatorem wydarzenia są m.in. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechnika Świętokrzyska, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Kielcach.
Sympozjum rozpocznie się jutro o godz. 10 w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium, które według tradycji założył Bolesław Chrobry w 1006 r. W opactwie przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.
...
Pieknie
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 12:16, 03 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
IAR
Piotrków Trybunalski: diecezjalne obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski
W Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęły się obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski - Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Konferencją naukową rozpoczęły się w Piotrkowie Trybunalskim diecezjalne obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Archidiecezja Łódzka organizuje uroczystości w różnych miastach. Pierwsze odbyły się w Łasku, a kolejne zaplanowano w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim oraz Konstantynowie Łódzkim.
Konferencję zatytułowaną "Moralność - wspólnota - państwo. Prawo natury w dyskursie społecznym" otworzył metropolita łódzki, ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski. Nawiązał do historii Piotrkowa Trybunalskiego. Mówił, że nie bez przyczyny jest on jedną ze stacji jubileuszowych obchodów. Tłumaczył że to właśnie w tym mieście narodził się polski parlamentaryzm.
W rocznicę śmierci papieża-Polaka, arcybiskup przypomniał Jana Pawła II. Jak mówił, to szczególna postać w historii polskiego chrześcijaństwa. "To postać, która jak mało kto rozumiała, co znaczy integralny związek Polski, narodu i państwa z chrześcijaństwem. I która tak dużo dokonała dla zrzucenia pęt zniewolenia ciążących nad naszym krajem". Metropolita łódzki przypomniał pielgrzymkę papieską z 1991 roku "szlakiem Dekalogu", podczas której Jan Paweł II, tłumaczył, jak należy budować ład Rzeczpospolitej, by mogła cieszyć się autentyczną wolnością i pełną suwerennością.
W konferencji wziął udział wicepremier Piotr Gliński. Mówił, że każda wspólnota musi się opierać na wartościach. Zaznaczył, że Polacy wyboru tych wartości dokonali ponad tysiąc lat temu. - Byliśmy przez te ponad tysiąc lat wierni wielu podstawowym wartościom i potrafiliśmy stworzyć wielki, polski, chrześcijański ruch społeczny Solidarność. Bez Solidarności i Jana Pawła II, nie byłoby upadku wielkiego imperium komunistycznego - mówił profesor Piotr Gliński.
Konferencja "Moralność - wspólnota - państwo. Prawo natury w dyskursie społecznym" otworzyła dwudniowe obchody jubileuszu 1050-lecia w Piotrkowie Trybunalskim. Na niedzielę zaplanowano tam uroczystą procesję i eucharystię.
...
Kolejne miasto.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 12:17, 03 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
PAP
"Missa in honorem Sancti Adalberti" dla 966 słuchaczy na 1050-lecie chrztu
"Missa in honorem Sancti Adalberti" dla 966 słuchaczy na 1050-lecie chrztu - istock
"Missa in honorem Sancti Adalberti" (Msza ku czci św. Wojciecha) powstaje z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. To pierwsza tego typu kompozycja w historii polskiej muzyki; przeznaczona jest na chór, kwintet dęty blaszany, perkusistów i 966 słuchaczy.
Prawykonanie dzieła Łukasza Urbaniaka odbędzie się 17 września w bazylice farnej w Poznaniu. Pomysłodawcą projektu jest dyrygent i założyciel Poznańskiego Chóru Kameralnego Bartosz Michałowski.
REKLAMA
REKLAMA
- To dla kompozytora wielkie wyróżnienie: móc skomponować mszę poświęconą osobie św. Wojciecha z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, wydarzenia o tak doniosłym znaczeniu religijnym i politycznym dla naszego państwa. Odczuwam wewnętrzne pragnienie, aby ten utwór niósł ze sobą przesłanie dobra i pokoju dla nas wszystkich, aby uczestnictwo publiczności w wykonaniu mszy stanowiło rodzaj symbolicznego zjednoczenia ludzi wokół tych wartości - powiedział kompozytor.
Dyrygent Bartosz Michałowski podkreślił, że jest to pierwsza polska msza poświęcona św. Wojciechowi i zarazem jedno z nielicznych dzieł w światowej literaturze muzycznej, w którym publiczność staje się współwykonawcą. - Przypuszczam, że w Polsce nigdy taki utwór nie powstał. Wykonanie mszy będzie dla nas wielkim wyzwaniem - powiedział.
Publiczność będzie uczestniczyć wykonaniu utworu szepcząc, recytując tekst, śpiewając, używając dzwonków, papieru, wody i imitując szumu wiatru.
Każdy z uczestników prawykonania, który zarejestruje się poprzez stronę missa966.pl, otrzyma specjalną instrukcję oraz materiały do nauki swojej partii.
Twórcy dzieła zapewniają, że by wziąć udział w przedsięwzięciu, nie jest potrzebne przygotowanie muzyczne.
Powstanie i prawykonanie dzieła dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
...
Oby bylo dobre...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 16:13, 03 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
PAP
Skarby początków chrześcijaństwa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu
Skarby początków chrześcijaństwa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu - Janusz Ludwiczak / Onet
Najciekawsze zabytki kultury materialnej i artystycznej, związane z początkiem chrześcijaństwa w Polsce pokazane zostaną w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu na wystawie z okazji 1050-lecia chrztu Polski.
W ramach wystawy zaprezentowany ma być m.in. naturalnej wielkości model kaplicy palatium, odkrytej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.
REKLAMA
REKLAMA
Ekspozycja "Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa" otwarta zostanie w Pałacu Górków 12 kwietnia. Trzy dni później nowa wystawa poświęcona początkom polskiej państwowości zaprezentowana będzie też w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim.
W 1999 r. na terenie Ostrowa Tumskiego, w okolicy kościoła Najświętszej Marii Panny zespół archeologów pod kierunkiem prof. Hanny Kóćki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odnalazł relikty palatium Mieszka I. W następnych latach archeolodzy odkryli też fundamenty pałacowej kaplicy.
Według badaczy, obiekty te należą do najwcześniejszych murowanych budowli świeckich i sakralnych w państwie pierwszych Piastów, odpowiadających metrykalnie czasom Mieszka I.
Łukasz Bartkowiak z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu poinformował PAP, że organizowana w muzeum wystawa stanowić ma archeologiczno-architektoniczną prezentację najważniejszych miejsc i budowli Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, związanych z początkami chrześcijaństwa w Polsce.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną najbardziej spektakularne zabytki wczesnośredniowiecznej kultury materialnej i artystycznej, pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych od końca lat trzydziestych XX wieku na terenie Ostrowa Tumskiego - wokół pozostałości poznańskiej rezydencji książęcej, oraz w obrębie reliktów pierwszej bazyliki katedralnej.
Jedną z atrakcji ekspozycji ma być odtworzona kaplica pałacowa, naturalnej wielkości, wraz z niezbędnym, pochodzącym z epoki, wyposażeniem liturgicznym.
Autorzy wystawy zamierzając zaprezentować ponadto m.in. sakralne precjoza z grobów biskupów poznańskich, zabytki związane z domniemanymi pochówkami Mieszka i Bolesława Chrobrego, monety z epoki, jak również wytwory wczesnośredniowiecznych artystów-rzemieślników, którzy dekorowali poznańską kaplicę i wyposażyli jej wnętrze, byli też wytwórcami biżuterii i ozdób.
15 kwietnia w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci otwarta zostanie nowa wystawa stała "Pokolenie 966 – świt wielkich przemian".
Wystawa jest pokłosiem projektu badawczego, który zapoczątkowało odkrycie na poznańskiej Śródce wczesnośredniowiecznego cmentarzyska, na którym chowano mieszkańców poznańskiego grodu. Odkryto ponad 400 pochówków zorganizowanych według zasad liturgii chrześcijańskiej, ale noszących także ślady pogańskich obyczajów. Szczątki z grobów poddano szczegółowym badaniom genetycznym i antropologicznym.
Na wystawie prezentowane będą zabytki wydobyte z grobów: ozdoby, monety i przedmioty codziennego użytku, jak również portrety-hologramy zrekonstruowanych twarzy osób żyjących na przełomie X i XI na terenie obecnego Poznania.
- Nowoczesne metody antropologiczne pozwalają na poznanie ich twarzy; po tysiącu latach spojrzenie w oczy pokoleniu czasów Mieszka. Wystawa ma na celu uzmysłowienie współczesnemu odbiorcy głęboko ludzkiej bliskości z osobami żyjącymi na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, w przełomowym okresie dziejów - powiedział Bartkowiak.
Przygotowanie ekspozycji odbyło się przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Wystawa powstała w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Chrzest 966".
Rezerwat Archeologiczny Genius loci eksponuje unikatowe relikty wałów sprzed tysiąca lat, które chroniły rezydencję pierwszych polskich władców. Nowoczesna, multimedialna placówka zarządzana jest przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.
...
Piekne...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 18:44, 03 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
PAP
Abp Gądecki: prawo naturalne w dzisiejszym świecie jest zagrożone
Arcybiskup Stanisław Gądecki - Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
- Prawo naturalne jest jedyną gwarancją życia w wolności, poszanowania godności osobistych i chronienia przed manipulacją ideologiczną - mówił podczas mszy w Piotrkowie Trybunalskim przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Hierarcha przewodniczył mszy w piotrkowskim kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego, w drugim dniu obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski organizowanych w archidiecezji łódzkiej.
REKLAMA
REKLAMA
Podczas homilii przewodniczący KEP mówił o prawie naturalnym, które "gwarantowało rozwój duchowy ojczyzny przez 1050 lat, a dziś jego istnienie jest zagrożone ze strony skrajnego liberalizmu".
Arcybiskup tłumaczył wiernym, że wskazane prawo to "pierwotne i uniwersalne zasady wynikające z natury ludzkiej". - Zobowiązuje ono człowieka do podejmowania działań moralnie dobrych oraz zakazuje działań moralnie złych. To rodzaj zmysłu pozwalającego rozumem rozpoznawać, co jest dobre, a co złe. To kodeks zachowań dla wszystkich ludzi, bez względu na ich poglądy, wyznawaną wiarę, czy na pochodzenie – zaznaczył.
Podkreślał, że prawo naturalne nie jest wymysłem Kościoła, bo istniało we wszystkich epokach, ale zdaniem arcybiskupa w obecnym świecie jego istnienie jest poważnie zagrożone, ponieważ "dzisiejsze doktryny prawne nie wykazują nim zainteresowania". - Empiryczna metoda poznawania natury powoduje dezorientację przy dokonywaniu codziennych wyborów, zwłaszcza u młodych ludzi - dodał.
- Dziś każdy ma prawo uważać za dozwolone to, co mu się podoba. Papież Benedykt XVI zwrócił jednak uwagę, ze postęp przynosi ogromny pożytek, lecz wiąże się też z zagrożeniami. Jednym z nich jest metoda badania natury, która pozwala coraz lepiej poznawać racjonalność materii, ale sprawa, że coraz mniej dostrzegamy jej źródło, którym jest rozwój społeczny – wyjaśnił przewodniczący KEP.
Zdaniem hierarchy w świecie, w którym religia bywa spychana do sfery prywatnej, a sferę publiczną próbuje zawłaszczyć państwo laickie, tym bardziej potrzebne jest potwierdzenie, że każde prawo cywilne, które ma służyć postępowi człowieka musi mieć swój fundament w prawie naturalnym.
W niedzielnych uroczystościach religijnych udział wziął też łódzki arcybiskup senior Władysław Ziółek, a także minister obrony Antoni Macierewicz (jest posłem ziemi piotrkowskiej - red.). Szef MON podkreślał, że prawo naturalne towarzyszyło naszej historii. - I było też dla nas fundamentem ładu nie tylko indywidualnego jako ludzi, ale społecznego, narodowego i państwowego. W najbardziej dramatycznych momentach historii Polski, to właśnie ono było przywoływane i ono nas broniło - powiedział do zebranych.
Uroczystości rozpoczęły się procesją ulicami miasta z wizerunkiem Matki Bożej Trybunalskiej. To dzieło namalowane przez nieznanego włoskiego artystę w XVI wieku, które w 1580 r. zostało ofiarowane Trybunałowi Koronnemu (najwyższemu sądowi wczesnej Rzeczypospolitej), powołanemu w Piotrkowie Trybunalskim przez króla Polski Stefana Batorego. Obecnie obraz znajduje się w kościele oo. Jezuitów, w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej.
W sobotę najważniejszym punktem uroczystości była konferencja naukowa "Moralność – wspólnota – państwo. Prawo natury w dyskursie społecznym". Jej gościem był wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński oraz przedstawiciele duchowieństwa, władz regionu i środowiska akademickiego.
Uroczystości w Piotrkowie Tryb. były drugą częścią obchodów jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej. Zainaugurowano je w listopadzie ubiegłego roku w kolegiacie w Łasku.
Kolejne uroczystości kuria zaplanowała w Łodzi 12 czerwca, w archidiecezjalne Święto Eucharystii. Gościem tej części obchodów ma być kard. Dominik Duka, metropolita praski i prymas Czech. Jego obecność ma przypominać, że bezpośrednią przyczyną przyjęcia przez Mieszka I chrztu było jego małżeństwo z księżniczką czeską Dobrawą.
Ostatnimi stacjami w obchodach jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej będą Tomaszów Mazowiecki (18 czerwca) i Konstantynów Łódzki (1 października).
...
Prawa nautury przypominam to nie to co robia zwierzeta. Bo akurat to co one robia u czlowieka byloby zwyrodnieniem. Zgodne z natura oznacza ZGODNE Z RZECZYWISTOSCIA Z ROZSADKIEM!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 21:37, 07 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
Białystok: Muzeum Wojska Polskiego i Galeria Sleńdzińskich uczczą 1050. rocznicę chrztu Polski
Michał Banach
Dziennikarz Onetu
Białystok: Muzeum Wojska Polskiego i Galeria Sleńdzińskich uczczą 1050. rocznicę chrztu Polski - Materiały prasowe
Miasto Białystok upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski. W obchody wydarzenia, które miało tak znaczący wpływ na losy narodu polskiego, włączyły się także Muzeum Wojska Polskiego i Galeria Sleńdzińskich.
Warsztaty historyczne, inscenizacje i pokazy przez cały kwiecień - to pomysł władz Białegostoku na włączenie się w ogólnopolskie obchody upamiętniające chrzest Polski. Białostoczanie będą mogli korzystać z ofert Muzeum Wojska Polskiego i Galerii im. Sleńdzińskich. Miasto zaplanowało cykl wykładów i szereg spotkań dotyczących historii naszego kraju.
REKLAMA
REKLAMA
W Muzeum Wojska w Białymstoku odbywać się będą liczne wykłady oraz warsztaty, tematyką nawiązujące do początków chrześcijaństwa.
- Działania muzealne wpisują się w ogólnopolskie obchody i trwać będą przez cały kwiecień - mówi w rozmowie z Onetem Piotr Zawisza Januszek z Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku. - Chcemy przybliżyć tematykę chrztu szerokiej gamie odbiorców. Przygotowany program działań obejmuje zarówno wykłady akademickie, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz pokaz plenerowy.
Galeria Sleńdzińskich zadba także o wydarzenia kulturalne.
- Przygotowaliśmy z tej okazji spotkanie z cyklu Dialogi poetyckie Waldemara Smaszcza i Jerzego Binkowskiego: Karola Wojtyły, Jana Pawła II poematy o Polsce - powiedziała Onetowi Kamila Byculewicz.
Kontynuacja obchodów nastąpi w maju podczas VI Podlaskiego Pikniku Militarnego. Podczas imprezy będzie można spróbować tradycyjnych słowiańskich dań, obejrzeć inscenizację grup rekonstrukcyjnych i zobaczyć słowiańskie wioski. - To niesamowita okazja żeby namacalnie dotknąć historii - mówi organizator pikniku, Wojciech Hernik.
Zdaniem historyków, chrzest Mieszka I nie był jedynie wydarzeniem religijnym. Włączył rodzące się państwo polskie w krąg polityczny i kulturowy Europy łacińskiej.
...
Pieknie
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 19:42, 08 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
PAP
Poznań: wystawa "Imagines Medii Aevi" z okazji 1050-lecie chrztu Polski
Poznań: wystawa "Imagines Medii Aevi" z okazji 1050-lecie chrztu Polski - Shutterstock
Wystawę "Imagines Medii Aevi", poświęconą sztuce średniowiecznej z okresu od 966 do ok. 1530 r. prezentować będzie od dzisiejszego wieczoru Muzeum Narodowe w Poznaniu. Ekspozycja została przygotowana z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.
Założeniem wystawy jest ukazanie bogactwa sztuki średniowiecza w oparciu o wybór dzieł przechowywanych w zbiorach państwowych i kościelnych w całej Polsce. Złoży się na nią około 100 eksponatów – rzeźb, obrazów, obiektów rzemiosła i detali architektonicznych. Skarby sprowadzone do Poznania z całej Polski podziwiać będzie można w Muzeum Narodowym do 17 lipca.
REKLAMA
REKLAMA
Jak podkreślają autorzy ekspozycji, na średniowiecze przypadała przeszło połowa naszej państwowej historii – to czas, kiedy ostatecznie wykształciła i utrwaliła się polska państwowość i z którego wyrasta polska tożsamość.
- Tej wystawy, przy okazji 1050-lecia chrztu Polski nie mogło nie być. Zasadniczym kryterium doboru obiektów była przede wszystkim jakość artystyczna, pokazanie tego, że w tej pierwszej połowie naszego tysiąclecia pojawiały się znakomite dzieła sztuki – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Wojciech Suchocki.
Według twórców ekspozycji, prezentowany wybór dzieł niemal wyłącznie dotyczy sztuki sakralnej, ale pomyślany został w taki sposób, by ukazać rolę Kościoła jako obecnego od początku polskiej państwowości kustosza zabytków i równoległego, obok państwa, opiekuna bezcennych zasobów kultury.
Część obiektów pochodzi z czasów bliskich chrztowi Mieszka I; na ekspozycji prezentowana jest m.in. biżuteria, jaką nosili ówcześni Polacy, zgromadzono też krzyże relikwiarzowe używane przez duchownych.
Wśród najcenniejszych i najciekawszych dzieł prezentowanych w muzeum jest m.in. pochodząca ze zbiorów wawelskich włócznia św. Maurycego, miecz tzw. "św. Piotra" z katedry poznańskiej, stilus (rylec) z Giecza z przełomu X/XI w, czy uchodząca za najstarszą drewnianą rzeźbę maryjną w Polsce, powstała prawdopodobnie w XII w. Madonna z Ołoboku.
W formie prezentacji wideo, na wystawie znalazł się też krucyfiks Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie.
- Choć mamy tu inne jego dzieła, zaś inspirację jego sztuką można odnaleźć w wielu obiektach znajdujących się na tej wystawie, to jednak uznaliśmy za słuszne, by to zupełnie niezwykłe dzieło przynajmniej w filmowym obrazie znalazł się także na naszej ekspozycji. To najwspanialszy krucyfiks w historii sztuki europejskiej, tym samym także światowej – powiedział Suchocki.
Akcentem kończącym wystawę jest dzieło sztuki współczesnej, kompozycja Stefana Gierowskiego "Malowanie dziesięciorga przykazań".
Dyrektor muzeum podkreślił, że przygotowania do prezentacji ekspozycji trwały zaledwie kilka miesięcy i nie udałoby się zgromadzić tylu bezcennych dzieł bez pomocy Kościoła i osobistego zaangażowania metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.
"Imagines Medii Aevi" odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.
...
Cenne...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 20:07, 08 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
IAR
Poznań: za tydzień po raz pierwszy zabrzmi na żywo hymn "Tyś jest mój syn" na rocznicę chrztu Polski
Archikatedra Poznańska - Marek Zakrzewski / PAP
Za tydzień w Archikatedrze Poznańskiej pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła po raz pierwszy zabrzmi na żywo hymn "Tyś jest mój syn". Powstał specjalnie na obchody 1050-lecia chrztu Polski. Muzykę skomponował Robert Janson, a słowa napisała Iwona Waksmundzka.
Autorka tekstu przyznaje, że to było ogromne przeżycie i wyzwanie. - Oboje zdawaliśmy sobie sprawę z tego, jak jest to ważny temat i jak godnie do tego trzeba podejść - mówi Iwona Waksmundzka. Wyznaje, że napisanie tekstu trochę to trwało. - Musiałam wszystko przemyśleć, wrócić do źródeł, przede wszystkim do znaczeń sakramentu chrztu, do historii - przekontemplować to wszystko i przemodlić - podkreśla Waksmundzka.
REKLAMA
REKLAMA
Robert Janson, założyciel zespołu "Varius Manx", ale także twórca muzyki do wierszy Karola Wojtyły czy filmów "Świadectwo" i "Metr od świętości" podkreśla, że hymn "Tyś jest mój syn" to jedna z najważniejszych kompozycji w jego życiu. - Ten hymn na pewno jeśli chodzi o stronę mojej duszy umieściłbym na samym szczycie - wyznaje.
Iwona Waksmundzka podkreśla, że to hymn pochwalny, ale też świadectwo wiary, otrzymanej przez udzielony sakrament chrztu świętego. Robert Janson dodaje, że ten tekst miał dla niego wielkie znaczenie, bo odzwierciedla jego zainteresowania historią i religioznawstwem oraz jego zapatrywanie na życie. Przyznaje, że miał trzy pomysły na kompozycję, ale ostatecznie wybrał pierwszy - "ten, który przyszedł od razu do jego serca".
Utwór został nagrany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Partie solowe wykonała pochodząca z Poznania Agnieszka Gertner-Polak. W nagraniu wzięły udział zespoły: orkiestra Sinfonia Varsovia, Poznański Chór Chłopięcy, Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz zespół muzyki dawnej. Hymn będzie wykonany 15 kwietnia podczas liturgii jubileuszowej w archikatedrze poznańskiej i następnego dnia na stadionie INEA, w czasie wielkiego jubileuszowego świętowania pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja".
...
Premiera.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 16:34, 10 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
List Franciszka w związku z obchodami rocznicy Chrztu Polski
am/
2016-04-09, 22:28
Skomentuj
0
Papież Franciszek napisał w specjalnym liście, że w szczególny sposób towarzyszy modlitwą „Polsce zawsze wiernej w tym czasie paschalnym, gdy umiłowani synowie i córki tego szlachetnego narodu uroczyście obchodzą piękną 1050. rocznicę chrztu”.
PAP/EPA/EPA/Ettore Ferrari
Kraj
Prymas zaprosił na 1050. rocznicę chrztu...
Rozrywka
Poznań: archeolodzy o 1050. rocznicy chrztu...
Adresatem ogłoszonego w sobotę przez Watykan po łacinie listu jest sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, który będzie papieskim wysłannikiem na uroczystości w Gnieźnie i Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia.
Franciszek podkreślił, że rocznica ta jest właściwą okazją, by przekazać "słowa wdzięczności, gratulacji i zachęty wszystkim Polakom". Zapewnił, że pragnie uczestniczyć w radości narodu polskiego.
"Chrzest, jaki w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi oznaczał początek Państwa Polskiego” - przypomniał Franciszek. W dalszej części przesłania do kardynała Parolina odnotował, że rocznicę tę „obchodzą nie tylko chrześcijanie, ale wszyscy Polacy radując się i z ufnością patrząc w przyszłość".
"Kościół w Polsce zawsze utrzymywał szczególną więź z narodem ciesząc się z cieszącymi i płacząc z płaczącymi. W trudnych czasach wojen, powstań i zesłań biskupi i kapłani, osoby konsekrowane cierpieli z ludem" - stwierdził papież. Dodał, że ludzie Kościoła pocieszali braci i siostry oraz z mądrością pokazywali "drogę do wolności".
Papież zauważył, że w historii Polski było wielu męczenników i świętych. Przywołał postaci świętych Wojciecha i Stanisława. Wśród świętych wymienił też Maksymiliana Kolbe, siostrę Faustynę Kowalską oraz papieża Jana Pawła II, który „Odkupiciela człowieka ukazywał wszystkim narodom”.
Franciszek zapewnił przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, że duchowo będzie uczestniczył w rocznicowych uroczystościach.
PAP
...
Dzieki Chrztowi Polska stala sie Polska. Zeby Polska byla Polska...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 15:26, 12 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
Abp Gądecki: rocznica chrztu Polski inspiracją do refleksji
po/
2016-04-12, 07:10
Skomentuj
0
- Przeżywana w tym roku 1050. rocznica chrztu Polski winna być inspiracją do refleksji nad naszą tożsamością w obliczu wyzwań, przed którymi staje świat - powiedział PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Polsat News
Kraj
Proboszcz ws. cudu eucharystycznego: można...
Kraj
Abp Milgliore odsłonił kajak św. Jana Pawła...
PAP: Jak z perspektywy Poznania, siedziby pierwszego polskiego biskupstwa, ocenia ksiądz arcybiskup stan świadomości Polaków odnośnie znaczenia przyjęcia chrztu przez Mieszka I?
Abp Stanisław Gądecki: Patrząc z perspektywy Poznania, trudno uciec przed refleksją wyrażoną przez św. Jana Pawła II właśnie w tym miejscu, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1983 r. Papież powiedział wtedy: "Zdaję sobie sprawę, że miejsce, na którym stoję, odegrało podstawową rolę nie tylko w historii chrześcijaństwa, ale także w historii państwa i kultury polskiej. Katedra pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła świadczy o tym, że od początku Kościół na tej ziemi piastowskiej i w całej Polsce związał się z Rzymem. Z Rzymem - nie tylko jako stolicą Piotra, ale także jako ośrodkiem kultury. Stąd też kultura polska posiada znamiona nade wszystko zachodnioeuropejskie. Cieszę się, że mogę stanąć na tym miejscu, pośrodku najstarszej z ziem piastowskich, gdzie przed tysiącem z górą lat zaczęły się dzieje Narodu, Państwa i Kościoła".
Dziś, po przeszło 30 latach, słowa te powinny wybrzmieć ze szczególną siłą. Wówczas przypominały one o korzeniach naszej przeszło tysiącletniej kultury. Przypominały w trudnych latach osiemdziesiątych, latach zmagań o przyszły kształt Polski, o fundament naszej państwowości. Obecnie nasza świadomość kształtowana jest przez nowe warunki życia. Z jednej strony widzimy rozwój naszej Ojczyzny, sukcesy na różnych polach. Jednak z drugiej strony, wielu czuje się rozczarowanych i zagubionych. Wielu czuje bezradność i lęk wobec obcych nam wzorców kulturowych.
Dlatego przeżywana w tym roku 1050. rocznica chrztu Polski winna być inspiracją do refleksji nad naszą tożsamością w obliczu nowych wyzwań, przed którymi staje Polska, Europa i cały świat. Przed wiekami książę Mieszko postawił na wartości chrześcijańskie, które stały się integralną częścią naszej narodowej tożsamości. Dziś musimy stawiać sobie pytanie, na jakich wartościach chcemy budować przyszłość następnych pokoleń.
PAP: Jak dziś, 1050 lat później, wygląda chrześcijańska Polska?
Abp Stanisław Gądecki: Zależy, co bierzemy pod uwagę. Społeczeństwo każdego kraju jest żywym organizmem podlegającym nieustannym przemianom. Najpierw trzeba więc zwrócić uwagę na niekwestionowane pozytywne skutki decyzji Mieszka.
Jesteśmy częścią cywilizacji łacińskiej, która wydała wspaniałe owoce, z których korzysta dziś cały świat, niezależnie od wyznawanej religii. To właśnie chrześcijaństwo wierne Bożemu nakazowi "czyńcie sobie ziemię poddaną" i świadome, że trzeba będzie "zdać sprawę z włodarstwa swego" dało impuls do rozwoju nauki, która odniosła tak spektakularne sukcesy.
Przeciwnicy wartości chrześcijańskich w tym momencie może zaprotestują, przywołując na pamięć tzw. "sprawę Galileusza", czy Darwina, ale nie zmieni to faktu, że te zmagania w poszukiwaniu prawdy miały miejsce w rodzinie chrześcijańskiej, bo to ta rodzina stworzyła intelektualny klimat takich sporów. To prawda, że po upadku cesarstwa rzymskiego, Europa kilka wieków nie mogła się podnieść, a wtedy rozwijała się chociażby kultura arabska, również na terenach dzisiejszej Hiszpanii.
PAP: Co pozostanie i co powinno pozostać po tegorocznym jubileuszu?
Abp Stanisław Gądecki: Uroczystym obchodom 1050. rocznicy chrztu Polski na stadionie w Poznaniu towarzyszyć będzie hasło: "Gdzie chrzest, tam nadzieja". Myślę, że ono doskonale streszcza to, co moglibyśmy nazwać oczekiwanymi owocami tych obchodów. Wielkim wyzwaniem współczesnych czasów w Europie i Polsce jest wspomniana już "kultura tymczasowości", jak ją nazywa papież Franciszek.
Tym co łączy te tyleż modne dziś, co groźne postawy życiowe, to brak perspektyw na przyszłość, życie chwilą i koncentrowanie się na maksymalizowaniu doznań.
"Gdzie chrzest, tam nadzieja", bo fakt włączenia do Kościoła, otwiera na perspektywę życia wiecznego i tym samym niesie nadzieję pełni życia, nawet pośród trudów codzienności. To właśnie taka nadzieja pozwalała pierwszym chrześcijanom stawiać czoła przeciwnościom i mozolnie budować zręby Bożego Królestwa na gruzach pogańskiego świata. To właśnie taka nadzieja stała się fundamentem naszej państwowości, wprowadzając kraj Polan do kręgu cywilizacji łacińskiej i ukazując sens oraz wartość dźwigania krzyża. "Cywilizacja śmierci" i "kultura tymczasowości" z definicji nie mają przyszłości, ponieważ nie niosą trwałych wartości i prawdziwej nadziei.
Jeżeli więc chcemy odpowiedzialnie spojrzeć w przyszłość, trzeba nam wrócić do źródeł chrzcielnych naszej Ojczyzny, odnowić swoje przyrzeczenia chrzcielne i umocnić naszą chrzcielną tożsamość. Do tego mają nas inspirować uroczyste obchody 1050. rocznicy chrztu Polski.
PAP
Polska bedzie odmieniona
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 14:57, 13 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
Papież pozdrowił Polaków w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski
mr/
2016-04-13, 12:25
Skomentuj
0
Podczas audiencji generalnej papież Franciszek skierował pozdrowienie do Polaków w związku z rozpoczynającymi się w czwartek uroczystościami z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podkreślił, że akt ten przez wieki kształtował wiarę, duchowość i kulturę kraju.
PAP/EPA/Angelo Carconi
Kraj
Abp Juliusz Paetz na obchodach 1050. rocznicy...
Biznes
Mieszko i Dobrawa na kolekcjonerskim...
Swoje przesłanie papież wystosował zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji generalnej na placu Świętego Piotra.
- Drodzy bracia i siostry, w tych dniach Kościół w Polsce obchodzi 1050. rocznicę chrztu. Razem z pasterzami i wiernymi dziękuję Bogu za ten historyczny akt, który przez wieki kształtował wiarę, duchowość i kulturę waszego Narodu, we wspólnocie ludów, które Chrystus zaprosił do udziału w tajemnicy Jego śmierci i zmartwychwstania - powiedział po włosku.
Franciszek przytaczając słowa Jana Pawła II dodał: - Dziękujecie Bogu za to, że zostaliście zanurzeni w wodzie, która odbija w sobie obraz Boga żywego - w wodzie, która jest falą wieczności.
- Proszę Boga, aby obecne i przyszłe pokolenia Polaków pozostawały wierne łasce chrztu, dając świadectwo miłości Chrystusa i Kościoła. Niech miłosierny Bóg udzieli swojego błogosławieństwa wszystkim Polakom żyjącym w kraju i poza granicami - mówił papież.
Na zakończenie audiencji Franciszek nawiązał do swej sobotniej podróży na grecką wyspę Lesbos, na którą przypłynęły w ostatnich miesiącach tysiące uchodźców, głównie z Syrii. - Udam się tam razem z moimi (prawosławnymi) braćmi: patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem i arcybiskupem Aten i całej Grecji Hieronimem, aby wyrazić bliskość i solidarność zarówno z uchodźcami, jak i z obywatelami Lesbos oraz całym narodem greckim, tak wielkodusznym w udzielaniu gościny - oświadczył Franciszek.
Poprosił wiernych, by towarzyszyli mu modlitwą.
W środowej audiencji uczestniczyło ponad 20 tys. osób.
PAP
...
Bez Chrztu Polska nie byla by Polska. Owszem w koncu pewnie zapanowalo by chrzescijanstwo ale np. wprowadzone sila np. przez Niemcow z pomoca Zachodu. HORROR. Poniekad przezylismy po 89 inwazje Zachodu i to jeden wielki syf.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 15:16, 14 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
Plan obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski
2016-04-14 10:53
Chrzest Polski (fot. Melastmohican / Fotolia)
Znamy plan uroczystości związanych z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Początkiem obchodów będzie zebranie Episkopatu Polski. Po południu hierarchowie pojadą na pobliski Ostrów Lednicki. O godz. 14:45 prymas Polski Wojciech Polak ma tam poprowadzić ekumeniczną modlitwę z udziałem duchownych z Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
REKLAMA
O godz. 17.00 uroczystości znowu przeniosą się do Gniezna. Wtedy rozpocznie się w tamtejszej katedrze msza, której będzie przewodniczył kardynał Pietro Parolin. Obecny będzie tam prezydent Andrzej Duda. W nocy z 14 na 15 kwietnia w Poznaniu w katedrze przy kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej będzie trwało czuwanie modlitewne w intencji ojczyzny.
W piątek rano biskupi zbiorą się na zebraniu plenarnym Episkopatu. Tematem dyskusji ma być m.in. znaczenie Chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży i kwestia pomocy uchodźcom.
Wydarzenia zaplanowane na sobotę będą miały charakter religijny. Na poznańskim Inea Stadionie o godzinie 10.50 rozpocznie się nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń Chrztu Świętego.
Uroczystości związane z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski mają charakter kościelno-państwowy, ponieważ przyjęcie chrztu dało początek obecności Kościoła katolickiego i przyczyniło się do powstania naszego państwa.
IAR, polskieradio.pl
...
To dzis!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 15:26, 14 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
Polska świętuje 1050. rocznicę chrztu. Uroczystości na Ostrowie Lednickim
wyślij
drukuj
pw, pszl | publikacja: 14.04.2016 | aktualizacja: 15:08 wyślij
drukuj
Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył uroczystościom (fot. /PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Centralne, trzydniowe uroczystości z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęły się w czwartek w Wielkopolsce. Od rana w Gnieźnie odbywały się uroczyste obrady Konferencji Episkopatu Polski. Po południu, na Ostrowie Lednickim, zaczęła się modlitwa jubileuszowa. W miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka I, biskupi pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka złożą wyznanie wiary.
„Mieszko jest z Bydgoszczy, Dobrawa z Torunia. Są pewne animozje”
Zabrzmi tam także jubileuszowy dzwon „Mieszko i Dobrawa”. W wydarzeniach na Ostrowie Lednickim uczestniczą przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Polsce.
– Jubileusz chrztu Polski powinien służyć nie tylko wspominaniu historii, ale przede wszystkim szczeremu spojrzeniu na siebie samych i wspólnemu dorastaniu w chrześcijańskim powołaniu. Jest szansą i impulsem – powiedział wcześniej prymas Polski abp Wojciech Polak.
– Refleksja, dziękczynienie i świadectwo - to, moim zdaniem, słowa, w których streszczają się jubileuszowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Jubileusz chrztu naszej Ojczyzny jest okazją, aby jeszcze raz spojrzeć na to przełomowe w dziejach naszego narodu wydarzenie – podkreślił prymas. – Staramy się nie tylko zrozumieć jego wagę w historii Polski, ale stawiamy też sobie pytanie o nasz chrzest święty, o zrozumienie tego, czym on jest, o świadomość konsekwencji osobistych i społecznych wynikających z faktu, że jesteśmy ochrzczeni – dodał.
Uroczysta msza
Następnie w katedrze gnieźnieńskiej odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Eucharystię z udziałem przedstawicieli władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, poprzedzi procesja z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Po mszy, w Instytucie Kultury Europejskiej UAM zaplanowano także prapremierę filmu o chrzcie Mieszka I w reż. Macieja Pawlickiego „Mesco Dux Baptizatur”.
W piątek i sobotę uroczystości jubileuszowe, w tym posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, będą kontynuowane w Poznaniu. W trakcie posiedzenia orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Obecna będzie m.in. premier Beata Szydło. Po raz pierwszy w historii Zgromadzenie Narodowe będzie obradować poza Warszawą.
PAP, TVP Info
...
Tak to dzis
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 20:22, 14 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
Polska świętuje 1050. rocznicę chrztu. Uroczystości w Wielkopolsce
wyślij
drukuj
pw, pszl | publikacja: 14.04.2016 | aktualizacja: 19:45 wyślij
drukuj
Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył uroczystościom (fot. /PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Centralne, trzydniowe uroczystości z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęły się w czwartek w Wielkopolsce. Od rana w Gnieźnie odbywały się uroczyste obrady Konferencji Episkopatu Polski. Po południu, na Ostrowie Lednickim, odprawiono modlitwę jubileuszową. W miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka I, biskupi pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka złożyli wyznanie wiary. Wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej odbyła się msza święta. – Dzięki temu, co chrzest Polski wniósł w dusze ludzi, pokolenia Polaków nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości – powiedział prezydent Andrzej Duda.
„Mieszko jest z Bydgoszczy, Dobrawa z Torunia. Są pewne animozje”
Zabrzmiał tam także jubileuszowy dzwon „Mieszko i Dobrawa”. W wydarzeniach na Ostrowie Lednickim uczestniczyli przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Polsce.
– Jubileusz chrztu Polski powinien służyć nie tylko wspominaniu historii, ale przede wszystkim szczeremu spojrzeniu na siebie samych i wspólnemu dorastaniu w chrześcijańskim powołaniu. Jest szansą i impulsem – powiedział wcześniej prymas Polski abp Wojciech Polak.
– Refleksja, dziękczynienie i świadectwo - to, moim zdaniem, słowa, w których streszczają się jubileuszowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Jubileusz chrztu naszej Ojczyzny jest okazją, aby jeszcze raz spojrzeć na to przełomowe w dziejach naszego narodu wydarzenie – podkreślił prymas. – Staramy się nie tylko zrozumieć jego wagę w historii Polski, ale stawiamy też sobie pytanie o nasz chrzest święty, o zrozumienie tego, czym on jest, o świadomość konsekwencji osobistych i społecznych wynikających z faktu, że jesteśmy ochrzczeni – dodał.
Homilia abp. Polaka w Gnieźnie
Uroczysta msza
Następnie w katedrze gnieźnieńskiej odprawiona została msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Eucharystię z udziałem przedstawicieli władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, poprzedziła procesja z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
– 1050. rocznica chrztu Polski jest zachętą do przezwyciężenia wrogości i niezgody; do pojednania i przebaczenia, którego wszyscy jesteśmy tak bardzo spragnieni – podkreślił prymas Polski w homilii.
Abp Polak podkreślał, że chrzest Polski był przełomowym wydarzeniem dla naszej ojczyzny. – Nasza obecność dziś, tutaj, 1050 lat po chrzcie Polski, po tym przełomowym dla Kościoła w Polsce i dla naszej Ojczyzny wydarzeniu, zdaje się wciąż potwierdzać – jak mówił w roku milenijnym Prymas Tysiąclecia – że na glebę polską i na duszę polską, na kształtującą się coraz wspanialej kulturę narodową padały ziarna Boże, które w pokoleniach chrzczonych przez Kościół w ziemi ojczystej, wydały wspaniałe owoce – mówił.
Chwila refleksji
Prymas dodał, że rocznica chrztu powinna skłonić Polaków do refleksji. – Zastanówmy się więc czy prawdy, które wyznajemy i za którymi tęsknią nasze serca są rzeczywiście obecne w naszym życiu osobistym, rodzinnym, wspólnotowym i społecznym? Czy nie potrzeba nam bardziej odważnego sięgania do łaski chrztu świętego, zaczerpnięcia owej siły wewnętrznej przynależności do Boga, aby pokonywać stare zaszłości i nowe podziały, aby przezwyciężać wrogość i niezgodę – wskazywał.
Abp Polak przypomniał także słowa Prymasa Tysiąclecia, wypowiedziane w tej katedrze pięćdziesiąt lat temu: „Najmilsi! Bądźcie spokojni i ufni! Wyrzućcie z serca wszelkie smutki, urazy, niechęci, zostawcie to wszystko tutaj, w świątyni. I wyjdźcie tylko ze światłością i ze źródłem wody żywej, wyjdźcie z nadzieją, wiarą i miłością. To są skarby, które rozniesiecie stąd na miasto i archidiecezję, na Polskę całą, bo właśnie stąd szło na Polskę całą światło, miłość, wiara, pokój i jedność”.
Andrzej Duda z żoną podczas mszy w katedrze (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Nowa religia
Głos w katedrze zabrał też prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że przyjęty przez Mieszka I w 966 roku chrzest miał dwa wymiary: duchowy, bo „przyniósł nową religię, w której większość Polaków trwa do dzisiaj” oraz państwowy, bo dał podwaliny dla tworzenia nowoczesnego państwa i „przyniósł nowoczesność, która ma charakter trwały, uniwersalny”.
– Te dwa wymiary - duchowy i państwowy - zaplotły się i trwają, choć były w historii momenty, kiedy ten element państwowy znikał na skutek gniewu, wojny, agresji, jaka przychodziła na polskie ziemie, dotykała Polaków – mówił Duda.
Jak podkreślił, „ale właśnie dzięki temu, co przyniósł chrzest w dusze ludzi tu mieszkających, pokolenia nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości, nigdy nie pozwoliły odebrać sobie tego, dzięki czemu budowana była tradycja, kultura, wspólnota”. – Polska nawet, jeśli znikała z mapy, to wracała siłą Polaków i siłą ducha, którego dawała im wiara i chrzest i którego pomagał im chronić Kościół – dodał.
Prezydent wyraził też satysfakcję, że obchody 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęto od elementu duchowego, „od modlitwy, podziękowania Panu Bogu za 1050 lat opieki nad polskim narodem, za świętych, którzy przez te 1050 lat z naszego narodu wyszli”.
Po mszy, w Instytucie Kultury Europejskiej UAM odbyła sie także prapremiera filmu o chrzcie Mieszka I w reż. Macieja Pawlickiego „Mesco Dux Baptizatur”.
W piątek i sobotę uroczystości jubileuszowe, w tym posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, będą kontynuowane w Poznaniu. W trakcie posiedzenia orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Obecna będzie m.in. premier Beata Szydło. Po raz pierwszy w historii Zgromadzenie Narodowe będzie obradować poza Warszawą.
PAP, TVP Info
....
Taki dzien...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 20:26, 14 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
Prezydent: przyjęty przez Mieszka I chrzest miał dwa wymiary, duchowy i państwowy
az/
2016-04-14, 19:53
Skomentuj
0
- Dzięki temu, co chrzest Polski wniósł w dusze ludzi, pokolenia Polaków nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej mszy św. odprawianej w gnieźnieńskiej katedrze z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Prezydent podkreślił, że przyjęty przez Mieszka I w 966 roku chrzest miał dwa wymiary: duchowy, bo "przyniósł nową religię, w której większość Polaków trwa do dzisiaj" oraz państwowy, bo dał podwaliny dla tworzenia nowoczesnego państwa i "przyniósł nowoczesność, która ma charakter trwały, uniwersalny".
- Te dwa wymiary - duchowy i państwowy - zaplotły się i trwają, choć były w historii momenty, kiedy ten element państwowy znikał na skutek gniewu, wojny, agresji, jaka przychodziła na polskie ziemie, dotykała Polaków - mówił Andrzej Duda.
Jak podkreślił, "ale właśnie dzięki temu, co przyniósł chrzest w dusze ludzi tu mieszkających, pokolenia nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości, nigdy nie pozwoliły odebrać sobie tego, dzięki czemu budowana była tradycja, kultura, wspólnota".
- Polska nawet, jeśli znikała z mapy, to wracała siłą Polaków i siłą ducha, którego dawała im wiara i chrzest i którego pomagał im chronić Kościół - dodał.
Wyraził satysfakcję, że obchody 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęto od elementu duchowego, "od modlitwy, podziękowania Panu Bogu za 1050 lat opieki nad polskim narodem, za świętych, którzy przez te 1050 lat z naszego narodu wyszli".
PAP
...
Mial bardzo bardzo wiele wymiarow.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 20:31, 14 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
1050-lecie chrztu Polski: modlitwa ekumeniczna w miejscu chrztu Mieszka I
az/
2016-04-14, 16:20
Skomentuj
3
Chrzest jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę - mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w czwartek na ekumenicznej modlitwie na Ostrowie Lednickim w 1050-lecie chrztu Polski.
Prymas Polski abp Wojciech Polak fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Świat
Papież pozdrowił Polaków w związku z 1050....
Duchowni Kościołów chrześcijańskich wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym na Ostrowie Lednickim (Wielkopolskie) pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Modlitwy na wyspie, która miała być miejscem chrztu Mieszka I, były elementem centralnych obchodów 1050-lecia chrztu Polski.
Według historyków, Mieszko I przyjął chrzest 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę. Wiele wskazuje na to, że miejscem chrztu mogła być wyspa na jeziorze Lednica. Do dziś zachowały się na niej relikty pałacu książęcego z kaplicą, w której odkryto pozostałości dwóch gipsowych basenów chrzcielnych.
"Sięgamy do wspólnych korzeni naszego życia z wiary"
W trakcie uroczystości prymas Polak powiedział, że w 1050. rocznicę chrztu Polski "sięgamy do wspólnych korzeni naszego życia z wiary". - Pragniemy jeszcze raz uświadomić sobie, że sakrament chrztu jest znakiem jedności, a zarazem usłyszeć i wspólnie powtórzyć, że chrzest w Chrystusie jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę - mówił abp Polak.
Nawiązując do zakończonego niedawno X Zjazdu Gnieźnieńskiego, prymas Polski przypomniał, że we wspólnym przesłaniu chrześcijanie różnych wyznań potrafili powiedzieć, że "chrzest Polski, zakorzeniony w wierze niepodzielonego Kościoła, owocował duchem ekumenicznej wolności i tolerancji. Nie było wojen między wyznaniami, lecz twórcze ich współistnienie".
Dzięki temu ewangelicznemu impulsowi - podkreślił abp Polak - polska kultura tworzona była na przestrzeni dziejów przez chrześcijan -łacinników, prawosławnych, grekokatolików i protestantów - a jednocześnie przez Żydów i muzułmanów, jak również przez ludzi niewierzących. "Chcemy dziękować Bogu za dar wiary i łaskę chrztu świętego, chcieliśmy przyjść właśnie na to miejsce, aby doświadczyć tej duchowej jedności, której źródłem jest przyjęty chrzest, aby jej głęboko doświadczyć, ale i odważnie o niej zaświadczyć" - dodał.
Jako ochrzczeni - mówił prymas - jesteśmy wezwani, aby "nie ustawać w wysiłkach na rzecz budowania jedności, tym bardziej więc dzisiaj, zgromadzeni na Wyspie Lednickiej".
Na zakończenie abp Polak zaapelował, aby spotkanie i modlitwa na Ostrowie Lednickim stały się dla wszystkich źródłem nadziei, która zawieść nie może. - Obyśmy bez obaw i z radością potrafili dzielić się nią z tymi, którzy domagają się od nas uzasadnienia tej nadziei, która w nas jest - dodał.
220 kg dzwon "Mieszko i Dobrawa"
Jednym z najważniejszych momentów nabożeństwa z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej było wspólne wyznanie wiary, a także wspólna modlitwa dziękczynna.
Podczas uroczystości prymas poświęcił na Ostrowie Lednickim ufundowany na 1050. rocznicę chrztu Polski dzwon "Mieszko i Dobrawa".
Ważący 220 kg dzwon został w ub. roku odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jest to pierwszy dzwon o tej nazwie w Polsce. Jego pomysłodawcą i projektantem jest dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa.
- Pobłogosław ten nowy dzwon, który nosił będzie odtąd imię Mieszko i Dobrawa i spraw, aby jego głos budził w sercach tych, co go usłyszą wdzięczność wobec Ciebie, za wielkie rzeczy, które stały się udziałem naszego narodu - powiedział w trakcie modlitwy prymas Polak.
- Chrzest jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę - mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w czwartek na ekumenicznej modlitwie na Ostrowie Lednickim w 1050-lecie chrztu Polski.
Dla upamiętnienia uroczystości na Ostrowie Lednickim, ludwisarze dzwonu "Mieszko i Dobrawa" zdecydowali o przekazaniu czterech replik dzwonu wraz z dzwonnicami prymasowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i włodarzom Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Jak podkreślono, dwa dzwony przekazane prymasowi, abp. Wojciechowi Polakowi przeznaczone są- jeden dla Kościoła na świecie, drugi dla Kościoła w Polsce. Dzwon przekazany przedstawicielowi prezydenta Dudy przeznaczony jest dla narodu.
Modlącym się na Ostrowie Tumskim towarzyszyły relikwie św. Wojciecha. Symbolicznym znakiem był również noszony przez abp. Polaka pektorał w kształcie lednickiej stauroteki, najstarszego relikwiarza znalezionego na ziemiach polskich, oraz używany przez niego pastorał, podarowany katedrze gnieźnieńskiej w 1966 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego.
Z myślą o uczestnikach sprawowanej na wyspie liturgii jubileuszowej powstał most pontonowy. Zbudowany przez 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia most będzie funkcjonował do 17 kwietnia w godzinach otwarcia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Na co dzień na wyspę kursuje prom.
Trzydniowe, centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski w czwartek odbywają się w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim.
Dla upamiętnienia uroczystości na Ostrowie Lednickim, ludwisarze dzwonu "Mieszko i Dobrawa" zdecydowali o przekazaniu czterech replik dzwonu wraz z dzwonnicami prymasowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i włodarzom Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Jak podkreślono, dwa dzwony przekazane prymasowi, abp. Wojciechowi Polakowi przeznaczone są- jeden dla Kościoła na świecie, drugi dla Kościoła w Polsce. Dzwon przekazany przedstawicielowi prezydenta Dudy przeznaczony jest dla narodu.
Modlącym się na Ostrowie Tumskim towarzyszyły relikwie św. Wojciecha. Symbolicznym znakiem był również noszony przez abp. Polaka pektorał w kształcie lednickiej stauroteki, najstarszego relikwiarza znalezionego na ziemiach polskich, oraz używany przez niego pastorał, podarowany katedrze gnieźnieńskiej w 1966 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego.
Z myślą o uczestnikach sprawowanej na wyspie liturgii jubileuszowej powstał most pontonowy. Zbudowany przez 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia most będzie funkcjonował do 17 kwietnia w godzinach otwarcia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Na co dzień na wyspę kursuje prom.
Trzydniowe, centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski w czwartek odbywają się w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim.
...
Wielkie dni. Bez tego wszystkiego Polska byla by uboga mala.
Bylo
666
stalo sie
966
To mowi wszystko!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 14:20, 15 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
"Rdzeń, wokół którego kształtował się wspaniały polski naród". Prezydent o chrzcie Polski podczas Zgromadzenia Narodowego
am/
2016-04-15, 13:01
Skomentuj
0
W Poznaniu odbywa się dziś uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. Obradom Zgromadzenia Narodowego przewodniczą marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski; po raz pierwszy w historii odbywa się ono poza Warszawą.
Kraj
Prezydent: przyjęty przez Mieszka I chrzest...
Kraj
1050-lecie chrztu Polski: modlitwa...
W trakcie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, które rozpoczęło się w południe na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda.
- Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego (...). Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju - powiedział prezydent.
Jak ocenił, to chrześcijańskie dziedzictwo po dzień dzisiejszy kształtuje losy Polski i każdego z Polaków. - To właśnie miał na myśli Ojciec Święty, nasz Jan Paweł II, kiedy mówił, że nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski - zaznaczył Duda.
Prezydent mówił, że w 966 roku Polska "narodziła się z wód chrzcielnych do nowego, chrześcijańskiego życia".
- Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Odtąd zaczęliśmy o sobie samych myśleć i mówić: "my Polacy". Powiedzieliśmy wtedy "tak" wolności i samostanowieniu. Powiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi budować naród i dbające o jego dobrobyt własne państwo, tworzyć je, bronić, a gdy trzeba ginąć za nie - mówił prezydent.
- Nie było przesądzone, że się uda, że powstanie wspólnota, ale udało się. Udało się ją zbudować na fundamencie wiary, która od tego czasu wrosła na stałe w naszą tożsamość, stając się w procesie dziejów często najważniejszą i ostatnią tarczą wolności i solidarności - powiedział.
"Rdzeń, wokół którego kształtował się wspaniały polski naród"
- Przyjmując chrzest nasi przodkowie wyznaczyli rdzeń, wokół którego kształtował się wspaniały polski naród - podkreślił prezydent.
- I gdy było wyjątkowo źle, gdy nasi wrogowie próbowali zniszczyć państwo i Kościół, aby rozsadzić fundamenty naszej tożsamości, to naród przeciwnie - zapełniał świątynie, tam szukając wspólnoty, udowadniając też ponadczasową mądrość decyzji przodków - mówił.
Według Dudy "rok 966 to najważniejsza cezura w naszych dziejach, a obecne uroczystości są świętowaniem 1050. urodzin naszego narodu i ojczyzny".
- To wielkie święto polskości, która jest źródłem naszej dumy i radości. I będziemy je kontynuować przez kolejne miesiące w całym kraju. Jego kulminacją stanie się zaś pierwsza wizyta w Polsce ojca świętego papieża Franciszka i Światowe Dni Młodzieży - dodał.
"Potrafimy dokonać wielkich rzeczy, jeśli tylko będziemy działać razem"
- Drzemie w nas olbrzymia moc, której źródłem jest właśnie wspólna tożsamość narodowa, chrześcijańska; moc, która kilkakroć w ostatnich stuleciach ujawniała się w naszej historii, moc, która pomagała nam przetrwać najgorsze doświadczenia, utratę wolności obywatelskich i niepodległego państwa, próby wynarodowienia i dechrystianizacji; moc, dzięki której w konfrontacji z nieprzyjaciółmi, zaborcami, okupantami potrafiliśmy zwyciężyć i wyjść z tych doświadczeń jeszcze silniejsi i jeszcze bardziej zjednoczeni - mówił prezydent.
- Jest to też dla nas lekcja na przyszłość, że my, Polacy, potrafimy dokonać wielkich, ważnych rzeczy, jeśli tylko będziemy działać razem i zgodnie z łączącymi nas wartościami; wartościami, których źródłem jest nasz chrześcijański rodowód - zaznaczył prezydent Duda.
Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, po raz pierwszy w historii poza Warszawą. Obradom przewodniczą marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.
"Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski"
Rozpoczynając posiedzenie Kuchciński podkreślił, że chrzest Polski był "jednym z największych wydarzeń w historii Polski".
Zwracał uwagę, że decyzja księcia Mieszka I "zmieniła na wieki na naszych ziemiach ład moralny, życie codzienne i publiczne oraz stosunki społeczne". - Państwo polskie i jego mieszkańcy zostali wówczas trwale połączeni z chrześcijańską Europą oraz z Rzymem - stolicą papiestwa i centrum cywilizacji europejskiej - mówił.
- Losy Polski i Polaków zostały powiązane z dziejami Kościoła powszechnego - dodał.
"Dzieje chwały i upadku"
W odczytanej podczas posiedzenia uchwale, przyjętej wcześniej przez Senat i Sejm, wyrażono "wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość". Jak czytamy w niej, "w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników, od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki".
W uchwale wskazano też, że "wielki przełom historyczny współczesnego czasu, jakim było powstanie ruchu Solidarności nie byłby możliwy bez inspiracji duchowej, jaką przyniósł Polsce święty papież Jan Paweł II". "Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski - niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości" - głosi tekst uchwały.Odnióśł się w ten sposób do wczorajszego głosowania w Sejmie.
Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską "Oratorium966.pl", skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.
PAP, Polsat News
...
Warto uwiecznic te wypowiedzi! Mimo ohydy calego tego ,,zgromadzenia" antynarodowego. Sejmole to ohyda. Ale ten dzien to cos wrecz przeciwnego!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 14:52, 16 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
"Jesteście stąd, gdzie wszystko się zaczęło". W Poznaniu spotkanie ewangelizacyjne w 1050-lecie chrztu Polski
az/
2016-04-16, 12:09
Skomentuj
0
W ramach centralnych uroczystości 1050-lecia chrztu Polski na Inea Stadionie w Poznaniu rozpoczęło się spotkanie ewangelizacyjne. - Dzisiaj chcemy się cieszyć; spotykamy się w formie nieoficjalnej, życzliwi jedni drugim i jednocześnie wdzięczni za tych, którzy doprowadzili do chrztu Polski - mówił abp Stanisław Gądecki.
Abp Stanisław Gądecki fot. Polsat News
Głównym punktem sobotnich uroczystości, odbywających się pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja", będzie msza pod przewodnictwem legata papieskiego. W wydarzeniu ma wziąć udział ponad 30 tys. osób.
- Dwa poprzednie dni w Gnieźnie i Poznaniu były poświęcone oficjalnym wydarzeniom: liturgicznym uroczystościom oraz Zgromadzeniu Narodowemu. Dzisiaj chcemy się cieszyć. Spotykamy się tutaj w takiej formie nieoficjalnej, życzliwi jedni drugim. I jednocześnie wdzięczni za tych wszystkich ludzi, którzy doprowadzili do chrztu Polski; za biskupa Jordana, za Mieszka I, a najbardziej za Dąbrówkę - witał zgromadzonych przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki.
Pojedźcie na "wyspę władców" na Ostrowie Lednickim
Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił w trakcie powitania, że Wielkopolanie mogą być dumni z faktu, że są "kustoszami tej wspaniałej historii".
- Nasz ukochany ojciec święty Jan Paweł II zawsze nam powtarzał: pamiętajcie, jesteście stąd, gdzie wszystko się zaczęło. Tu w Gnieźnie, tu w Poznaniu zaczęła się historia Polski, historia państwa i Kościoła - powiedział.
- Cieszę się, że jesteście dzisiaj z nami, ale świętujmy nie tylko dzisiaj, świętujmy cały rok 1050-lecia chrztu Polski. Dlatego już dzisiaj zapraszam wszystkich: pojedźcie do Gniezna pomodlić się przy grobie św. Wojciecha. Pojedźcie pokłonić się pierwszym władcom, Mieszkowi i Chrobremu, do katedry w Poznaniu. Pojedźcie na wyspę władców na Ostrowie Lednickim, tam są pierwsze budowle księcia Mieszka, odwiedźcie Grzybowo, te wszystkie grody, które świadczą o tej długiej tradycji polskiego państwa - mówił marszałek Woźniak.
Chrzest na stadionie
Po południu legat papieski, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin odprawi mszę z chrztem dorosłych i posłaniem, wieńczącą centralne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Wydarzenia na stadionie zakończy wieczorny koncert jubileuszowy, musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.
Od samego rana na stadion przybywają tysiące osób, pielgrzymi z Wielkopolski i całego kraju. Ruchem w pobliżu stadionu kieruje policja. W stronę miejsca wydarzenia w sobotę częściej niż zwykle kursują tramwaje i autobusy.
Obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski
Centralne uroczystości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski rozpoczęły się w czwartek w Gnieźnie. Odbyły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Na Ostrowie Lednickim miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, w którym udział wzięli duchowni Kościołów chrześcijańskich. W gnieźnieńskiej katedrze sprawowana była uroczysta msza pod przewodnictwem legata papieskiego.
W piątek w Poznaniu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Podczas wspólnych obrad Sejmu i Senatu, odbywających się po raz pierwszy poza Warszawą, orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Po południu, pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina, w poznańskiej bazylice archikatedralnej odprawiono uroczystą mszę, po niej przedstawiciele Kościoła oraz prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, oraz premier Beata Szydło złożyli kwiaty na grobach pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
PAP
...
Obchody trwaja.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 14:55, 16 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
Uroczysta msza z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. "Od momentu chrztu rozpoczął się bój o wierność"
prz/
2016-04-15, 20:16
Skomentuj
0
Wierność korzeniom to nie mechaniczne kopiowanie wzorców z przeszłości - powiedział abp Stanisław Gądecki podczas mszy w poznańskiej bazylice archikatedralnej z okazji 1050-lecia chrztu Polski. W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz z prezydentem Andrzejem Dudą. Procesję po mszy próbowała zakłócić grupa manifestantów, protestujących przeciw zaostrzaniu prawa aborcyjnego.
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Kraj
"Rdzeń, wokół którego kształtował się...
Kraj
"Słabe", "Smutne", "Deklaracja państwa...
- Wierność korzeniom nie oznacza mechanicznego kopiowania wzorców z przeszłości, wierność korzeniom jest zawsze twórcza, gotowa do pójścia głąb, otwarta na nowe wyzwania i wrażliwa na znaki czasu, wyraża się ona także w trosce o rozwój rodzinnej kultury, w której wątek chrześcijański obecny był od samego początku - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W uroczystej mszy św., pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina, oprócz prezydenta z małżonką, uczestniczyli także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Kardynał Parolin podkreślił, że dla narodu polskiego chrzest oznaczał radykalny przełom mentalności i kultury. Wspominał też m.in. słowa bł. Pawła VI, który z okazji 1000-lecia chrztu Polski powiedział:
"Wiara chrześcijańska, język i alfabet łaciński, sumienie obywatelskie świata zachodniego wspólnie dały początek całości nowej kultury narodu polskiego, która nieprzerwanie miała dawać później poprzez swoje instytucje polityczne, religijne, edukacyjne i artystyczne świadectwo swojej niewzruszonej żywotności moralnej, swojej charakterystycznej spójności z cywilizacją europejską i swojej wyjątkowej oryginalności etnicznej, przez tysiąc lat burzliwej i chwalebnej historii".
"Od momentu chrztu rozpoczął się bój o wierność"
Metropolita poznański abp Gądecki podkreślił, że "od momentu chrztu księcia Mieszka i chrztu Polski na naszej ziemi ojczystej rozpoczął się bój o wierność". - Owa niewypowiedzianie dramatyczna walka prawdy z fałszem, dobra ze złem, piękna z brzydotą, etyki z grzechem, wolności z niewolą, wartości z antywartościami, sensu z bezsensem, życia ze śmiercią, istnienia z nicością - mówił abp Gądecki. W dziejach tej walki duchowej, aby zwyciężyć, "nie wystarczy wierzyć w Boga, trzeba mu być wiernym" - powiedział.
- Jeśli przyjęliśmy prawdę o Chrystusie i powierzyliśmy mu nasze życie, to nie może być sprzeczności między tym, w co wierzymy, a tym, jak żyjemy. Prawdę bowiem nie tyle uznajemy poprzez akt czysto intelektualny, ile raczej przyswajamy sobie w duchowej dynamice, która przenika w głąb naszej istoty. Prawda przekazywana jest nie tylko poprzez formalne nauczanie - chociaż ono jest ważne - lecz dzięki świadectwu życia prawego, wiernego i świętego - powiedział przewodniczący KEP.
- Nikt, kto dzisiaj trzeźwo przeżywa świat, nie powinien sądzić, iż chrześcijanie mogą sobie pozwolić na to, by po prostu dalej zajmować się swoimi sprawami, nie zważając na ogromny kryzys wiary, jaki ogarnął nasze społeczeństwo - zaznaczył hierarcha.
Po błogosławieństwie kończącym mszę św. i odśpiewaniu hymnu "Boże, coś Polskę" delegacja władz państwowych oraz kościelnych złożyła wieńce na grobach pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
W imieniu narodu polskiego kwiaty złożyli prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier. W imieniu Kościoła kwiaty złożyli kard. Parolin, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, przewodniczący KEP abp Gądecki oraz prymas Polski abp Wojciech Polak.
Następnie abp Gądecki przekazał prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz premier krzyże wykonane z drewna z wałów obronnych pochodzących z grodu Mieszka I z 966 roku.
Pikieta przeciw zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej
Msza św. poprzedzona była uroczystą procesją maryjną, nawiązującą do celebracji milenium chrztu Polski w 1966 r. Wierni, podobnie jak 50 lat temu, przeszli wraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej spod poznańskiego kościoła farnego na Ostrów Tumski do katedry. Według szacunków policji, w procesji uczestniczyło ok. 5 tys. wiernych.
Procesję próbowało zagłuszyć ok. 50. manifestantów, protestujących przeciw zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej. Demonstranci zgromadzili się na brzegu Warty, nieopodal mostu Chrobrego, po którym przechodziła procesja maryjna. Aktywiści trzymali w rękach transparenty z hasłami, m.in.: "Baczność. Pocznij", "Martwe nie będziemy rodzić".
Pierwsze wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego
Piątkowa msza św. była jednym z głównych punktów trwających od czwartku w Wielkopolsce centralnych uroczystości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Wcześniej w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich miało miejsce uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Podczas wspólnych obrad Sejmu i Senatu, odbywającym się po raz pierwszy poza Warszawą, orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda.
Centralne uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w czwartek w Gnieźnie. Odbyły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Na Ostrowie Lednickim miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, w którym udział wzięli duchowni Kościołów chrześcijańskich. W gnieźnieńskiej katedrze sprawowana była uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.
W sobotę, ostatniego dnia uroczystości jubileuszowych w Wielkopolsce, obchody odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem uroczystości będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy pokaz musicalu "Jesus Christ Superstar".
PAP
...
Rozne wydarzenia rocznicowe.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 18:53, 17 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
Deklaracja Kościołów w Polsce na progu Nowego Tysiąclecia
msz / mz, Poznań, 2016-04-16
Fot. Paweł Krzemiński - fotoKAI
„Chrzest w Chrystusie jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę” − deklarację Kościołów w Polsce na progu Nowego Tysiąclecia odczytał bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce, podczas spotkania na poznańskim Stadionie INEA.
Uczestnicy jubileuszowego świętowania wysłuchali treści dokumentu, a następnie wraz z chórem złożonym z 1050 muzyków odśpiewali sekwencję do Ducha Świętego.
Bp Grzegorz Ryś zauważył, że rocznica chrztu jest dobrą okazją, byśmy uświadomili sobie ten ogromny dar Pana Boga. − Za rzadko pamiętamy, jak wielką rzeczywistością jest Kościół, który przekracza naszą konfesyjność − powiedział biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.
Podkreślił, że to jedyny dokument, który nie ma odpowiednika w innym kraju. Siedem Kościołów podpisało deklarację o wzajemnym uznaniu chrztu św.
„Dziękując Trójjedynemu Bogu, Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, za dwa tysiące lat Nowego Przymierza i za ponad tysiąc lat chrześcijaństwa na ziemiach polskich, podpisane niżej Kościoły, w nawiązaniu do wieloletnich prac teologiczno – ekumenicznych w świecie i w Polsce oraz przyjętych wspólnie dokumentów (zwłaszcza Dokumentu z Limy,1982), z radością uznają i potwierdzają swoją posługę poprzez chrzest i oświadczają:
Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel, sam ustanowił sakrament chrztu i polecił go udzielać (Mt 28,19; Mk 16,16)” − czytamy w deklaracji, którą podpisało siedem Kościołów w Polsce: Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Rzymsko-Katolicki, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.
Na Stadionie INEA trwają wydarzenia trzeciego dnia centralnych obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. W programie wydarzenia znajdują się: czuwanie ewangelizacyjne „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, Msza święta połączona z obrzędem udzielenia chrztu i posłaniem, a także musical Teatru Muzycznego w Poznaniu „Jesus Christ Superstar”.
...
Polska to tez ekumenizm. Kraj bez stosów. Rzeczpospolita wielu narodów i wyznań...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 14:54, 18 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
Nowojorski mural upamiętnia 1050. rocznicę chrztu Polski
wjk/
2016-04-18, 06:32
Skomentuj
0
Nowojorska dzielnica East Village wzbogaciła się w niedzielę o mural upamiętniający 1050. rocznicę chrztu Polski. Ma on też przypominać o obecności Polaków w tej części Manhattanu.
Facebook.com/Polish Cultural Institute New York
Kraj
"Rdzeń, wokół którego kształtował się...
Kraj
Prezydent: przyjęty przez Mieszka I chrzest...
Mural, o wymiarach 11,3 na 9,15 metra, powstał z inicjatywy Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, we współpracy z parafią Św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Zajmuje fragment ściany należącego do parafii budynku przy St. Marks Place, w którym znajduje się polska szkoła dokształcająca im. o. Augustyna Kordeckiego.
- Ściana miała podobny kolor jak papirus. Skojarzyło mi się to z rękopisami Leonarda da Vinci. Postanowiłem wykonać coś, co będzie minimalistycznym znakiem plastycznym. Wymyśliłem, że zrobię otwartą księgę historii polskiej - powiedział autor muralu Janusz Gilewicz.
Napis "Polska", flaga i ryba
W górnym prawym rogu muralu widać zagiętych kilka stronic książki, a pod tym napis "Polska" wykonany czcionką o nazwie papirus. Symbolem nawiązującym do rocznicy chrztu stała się ryba. Pod nią znajdują się napis: 966-2016, przy czym myślnik przypomina biało-czerwoną flagę.
- Mural jest ponadczasowy. Opowiada o historii naszego kraju (...), ale również o tym, co się będzie działo. Przypomina, że my Polacy jesteśmy integralną częścią jednego z najbardziej kultowych miejsc Nowego Jorku - uzupełnił Gilewicz.
Artysta ma w dorobku wiele murali, w tym największy na świecie mural trójwymiarowy, który w 2013 roku wraz z 500 wolontariuszami stworzył przy reprezentacyjnej Madison Avenue. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Stinga, Erica Claptona, Davida Bowiego, Wima Wendersa, także w Rubin Museum of Art, Cinecitta Film, Harper Collins Publisher, Itochu Gallery.
Projekt w sercu Nowego Jorku
Jak powiedziała dyrektor Instytutu Kultury Polskiej Agata Grenda, projekt powinien zaciekawić wielokulturową społeczność lokalną, a jednocześnie być czytelny dla chrześcijan w sercu Nowego Jorku, w East Village. Polska obecność datuje się tam od XIX wieku, chociaż jej śladów jest coraz mniej.
- W kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika umieściliśmy w 2009 roku tablicę poświęconą Helenie Modrzejewskiej. Po jej śmierci, ponad 100 lat temu, odbyła się tam ostatnia, pożegnalna msza na kontynencie amerykańskim w intencji wybitnej aktorki. W East Village przez krótką chwilę tworzył Norwid. Od 1941 roku w Tompkin Square Park rósł dąb upamiętniający Ignacego Paderewskiego, a po ścięciu oryginalnego drzewa został dzięki staraniom Polonii zasadzony nowy. To także miejsce akcji sztuk Janusza Głowackiego i prezentacji polskiego teatru w kultowej La MaMa - wyliczyła Grenda.
"Odbudować polskość"
Szefowa instytutu odsłoniła mural wraz z artystą i proboszczem Tadeuszem Lizińczykiem, który zapewnił, że sprawujący nadzór nad parafią paulini starają się odbudować polskość w okolicy. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób, w tym konsul generalna RP w Nowym Jorku Urszula Gacek.
Dzielnica znana była w latach sześćdziesiątych, jako skupisko artystów, studentów, miejsce narodzin wielu ruchów artystycznych i centrum kontrkultury. Rosnące ceny nieruchomości zmieniają jej charakter. Wciąż jest to modna, zróżnicowana część miasta, gdzie kwitnie działalność artystyczna.
PAP
..
Ciekawe.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 19:30, 30 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
Biało-czerwony pochód ulicami Wilna
po/
2016-04-30, 17:45
Skomentuj
0
Około 8 tys. litewskich Polaków przeszło w sobotę w biało-czerwonym pochodzie centralnymi ulicami Wilna. Demonstracją swej polskości uczcili zbliżający się Dzień Polonii i Polaków za Granicą, 225. rocznicę Konstytucji 3 Maja i 1050. rocznicę Chrztu Polaki. Polacy na Litwie są najliczniejszą mniejszością narodową.
Twitter.com/PL in Lithuania
Świat
Litewskie rządowe strony internetowe celem...
W czołówce pochodu szli liderzy społeczności polskiej na Litwie, przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej w Wilnie, a także polscy politycy na czele z wicemarszałek Senatu Polski Marią Koc i liderzy organizacji polonijnych z całego świata, którzy specjalnie na tę uroczystość przybyli do Wilna.
- Chcę podziękować za to, że jesteście i trwacie, że macie polskość w swoich sercach - powiedziała Maria Koc, zwracając się do zebranych w Wilnie Polaków.
- Cieszę się, że na Litwie tyle osób bierze udział w uroczystości, która nas łączy - powiedział prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula.
"Poczucie dumy i jedności"
Jak zaznaczył prezes Związku Polaków na Litwie (ZPL) poseł Michał Mackiewicz, "wielotysięczny barwny pochód z biało-czerwonymi flagami, w polskich strojach ludowych, z polską pieśnią na ustach, jaki organizujemy raz na kilka lat w Wilnie, jest nie tylko demonstracją naszej tożsamości narodowej, ale też daje nam poczucie dumy i jedności".
Przemarsz, w którym wzięli udział przedstawiciele 14 oddziałów ZPL z całej Litwy, polskich szkół, zespołów, harcerzy, polskich organizacji społecznych - zakończył się mszą świętą przed Kaplicą Ostrobramską.
Następnie na wileńskim Placu Ratuszowym odbył się koncert polskich zespołów działających na Litwie, a gościem specjalnym koncertu był zespół Golec uOrkiestra.
Dzień #Polonia i #3Maja w #Wilno. Wielotysięczny pochód Polaków ulicami miasta.Bycie Polakiem to duma i zobowiązanie pic.twitter.com/sqRhkhrDyb
— Marcin Łapczyński (@M_Lapczynski) 30 kwietnia 2016
W ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w sobotę w Wilnie odbyła się też sesja naukowa pt. "Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie", a wieczorem w wileńskim kościele pod wezwaniem Ducha Świętego zostało wykonane Oratorium "Nieszpory Ludźmierskie" Jana Kantego Pawluśkiewicza.
Sponsorem tego wydarzenia, w które zaangażowano ponad 120 artystów, m.in. Hanna Banaszak, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie - jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, a patronuje wydarzeniu ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie.
Na Litwie mieszka ponad 200 tys. Polaków, co stanowi 6,6 proc. mieszkańców kraju.
PAP
...
Polacy tam sa ludnoscia RODZIMĄ nie zadna mniejszoscia...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 16:41, 19 Lip 2016 Temat postu: |
|
|
Dagome iudex" dotarł z Watykanu do Gdańska. Oryginał dokumentu powstał na dworze Mieszka I
ptw/
2016-07-19, 14:54
"Dagome iudex"- najstarszy związany z chrześcijańską Polską i polską państwowością dokument będzie pokazany w Gdańsku na wystawie "Lux in Oriente - Lux ex Oriente". Będzie to pierwszy w historii Polski pokaz tego dzieła. Można też będzie zobaczyć kronikę Wincentego Kadłubka.
PAP/Dominik Kulaszewicz
Kraj
ŚDM: ze zdjęć wiernych powstaje ogromny obraz...
Kraj
Odkryjesz prawdę o szlachectwie pradziadka....
Ekspozycja "Lux in Oriente - Lux ex Oriente", na której wystawiony zostanie "Dagome iudex", będzie otwarta w niedzielę i zbiegnie się z odbywającymi się w Polsce Światowymi Dniami Młodzieży.
We wtorek odbyło się otwarcie skrzyni z księgą, która wraz z innymi eksponatami, została przywieziona z Watykanu. Kurator ekspozycji ks. dr Marek A. Rostkowski wyjaśnił, że oryginał dokumentu powstał na dworze Mieszka I ok. 991-992 roku, ale nie zachował się do naszych czasów.
Na wystawie pokazany zostanie odpis "Dagome iudex" z ok. 1087 roku.
Opis państwa Mieszka I
Jak powiedział ks. Rostkowski, powstały w kancelarii papieskiej dokument jest najprawdopodobniej najstarszym istniejącym odpisem dokumentu Mieszka I i zarazem najbliższym oryginałowi. Stanowi on część kodeksu łacińskiego nr 3833 z Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej.
Oprócz niego, zachowały się jeszcze dwa inne regesty (streszczenia) "Dagome iudex", pochodzące z tego samego okresu i trzy późniejsze o całe stulecie. Ogółem w bibliotece watykańskiej znajdują się trzy odpisy tego dokumentu. - "Dagome iudex" to świadek pierwszych lat chrześcijaństwa w Polsce i polskiej państwowości - powiedział kurator wystawy.
W dokumencie, spisanym po łacinie, Mieszko I oddaje państwo - nazwane wówczas "państwem gnieźnieńskim" - pod opiekę Stolicy Apostolskiej.
- W dokumencie opisane są też granice kraju. Są np. wzmiankowane granice z Rusią, Prusami, jest wymieniony Kraków i prawdopodobnie Szczecin, czyli mamy w przybliżeniu pierwszy opis granic Polski. Jest też zgoda na składanie ofiary, czyli świętopietrza, daniny dla Watykanu - wyjaśnił ks. Rostkowski.
Stare kroniki i roczniki
Wśród najstarszych eksponatów znajdzie się też "Rocznik świętokrzyski" zwany "dawnym", czyli najstarszy zachowany w oryginale polski rocznik zawierający m.in. wpisy dotyczące przybycia Dąbrówki do Mieszka I w 965 roku i przyjęcia chrztu przez Mieszka I w 966 roku.
Na wystawie zaprezentowana zostanie również "Kronika polska" Wincentego Kadłubka obejmująca dzieje od czasów pradawnych po rok 1202, "Psałterz floriański" czy jeden z siedmiu zachowanych na świecie egzemplarzy pierwszego wydania Biblii ormiańskiej.
- Bliski naszym sercom będzie też na pewno obiekt związany z papieżem Janem Pawłem II - będzie to odlew jego dłoni w brązie, wykonany na rok przed śmiercią - dodał ks. Rostkowski.
Zwiedzający wystawę obejrzą też inne eksponaty związane z polskim papieżem - oryginalny (przygotowany w jednym egzemplarzu) dokument potwierdzający wybór na papieża kard. Karola Wojtyły oraz dokument beatyfikacyjny i bullę kanonizacyjną Jana Pawła II podpisaną przez papieża Franciszka.
Na wystawie też najpiękniejszy rękopis XIX wieku
Na wystawę w Gdańsku złoży się ponad 100 obiektów - skarbów z bogatych zbiorów watykańskich oraz dzieła sztuki wypożyczone z polskich archiwów i muzeów. Wiele z tych eksponatów prezentowanych będzie w Polsce po raz pierwszy, a niektóre po raz pierwszy w historii opuszczą placówki, do których należą.
Na wystawie znajdą się m.in. po raz pierwszy w Polsce trzy tiary (symbole władzy papieskiej) związane z osobami Piusa IX, Leona XIII i Piusa XI,
Muzeum Narodowe w Gdańsku pokaże też bullę Piusa IX o Niepokalanym Poczęciu. - Będzie ona wystawiona w ogóle po raz pierwszy w historii, nigdy nie była pokazywana w Watykanie. Bulla została wykonana we Lwowie przez polską artystkę. Praca nad tym dziełem trwała 27 lat i jest to arcydzieło rękopisu europejskiego, uznane za najpiękniejszy rękopis XIX wieku w całej Europie. Karty tego dokumentu wykonane są w bardzo skomplikowanej technice miniatur pokrywanych złotem – opisywał ks. Rostkowski.
Zakaz fotografowania i limit zwiedzających
Gdańska ekspozycja nosić będzie tytuł "Lux in Oriente - Lux ex Oriente". Pierwszy człon tytułu (Światło na Wschodzie) odnosi się do wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat, kiedy to państwo polskie przyjęło chrześcijaństwo, z kolei drugi - do polskiej działalności ewangelizacyjnej na przestrzeni wieków, po dzień dzisiejszy.
Ks. Rostkowski poinformował, że ze względu na bezcenny charakter wielu dzieł będzie obowiązywał zakaz fotografowania. Dodatkowo, aby eksponatom nic zaszkodziło będzie też wprowadzony limit osób, które będą jednorazowo zwiedzać wystawę. Wstęp na wystawę będzie kosztował symboliczną złotówkę.
Ekspozycja zostanie zorganizowana w Zielonej Bramie, jednym z kilku oddziałów gdańskiego Muzeum Narodowego, zlokalizowanym w samym sercu historycznego centrum miasta. Wystawa potrwa do 20 października.
PAP
...
Wieki mowia do nas...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 10:46, 31 Lip 2016 Temat postu: |
|
|
Klara Franciszka. Ta dziewczynka zaczęła się rodzić na Jasnej Górze
jak/
2016-07-31, 08:27
Do niezwykłego zdarzenia doszło też w czwartek podczas mszy świętej na Jasnej Górze z okazji 1050-lecia chrztu Polski. To tam papież w homilii podkreślał rolę Matki Bożej, ale i matek oraz babć w przekazywaniu następnym pokoleniom wiary; tu też zwracał uwagę wiernych, że "Bóg przychodzi na świat, jako dziecko zrodzone przez matkę".
Pixabay.com/Jarmoluk
Kraj
Wylicytuj golfa papieża Franciszka. Papieski...
Kraj
Pierogi z mięsem i sernik - menu papieskiego...
Podczas tej uroczystości jedna z uczestniczących w niej kobiet zaczęła rodzić. Kilka godzin później, w częstochowskim szpitalu, na świat przyszła dziewczynka, której dano na imię Klara Franciszka - drugie imię dziecku nadano na pamiątkę tego zdarzenia.
Przyjaciółka młodej mamy na jednym z blogów napisała, że jeszcze podczas mszy żartowały, iż nawet kazanie papieża jest o porodach. Kobieta zaczęła rodzić właśnie w trakcie homilii - ratownicy medyczni zdecydowali, że trzeba zawieźć ją do częstochowskiego szpitala.
O narodzinach dziecka dowiedział się papież. Jak napisała przyjaciółka kobiety - przez swojego rzecznika prasowego kazał przekazać, że błogosławi i matce i jej nowonarodzonemu dziecku.
PAP
...
Chrzest 966 to byly nowe narodziny kraju.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 61 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 17:55, 03 Lis 2016 Temat postu: |
|
|
RMF 24
Fakty
Polska
Basen chrzcielny w siedzibie Mieszka I. Czy to tutaj odbył się chrzest Polski?
Basen chrzcielny w siedzibie Mieszka I. Czy to tutaj odbył się chrzest Polski?
24 minuty temu
Naukowcy przebadali basen chrzcielny z X wieku na Ostrowie Lednickim. Gipsowy basen w siedzibie Mieszka I został odsłonięty na rocznicę chrztu Polski. Jutro zostanie on zakopany. "To był pałac, którego użytkownikiem był książę. Póki nie nastąpią inne odkrycia, porównywalne z tym w Ostrowie Lednickim to można twierdzić, że chrzest władcy miał miejsce właśnie tutaj" - mówił dr Janusz Górecki. archeolog z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Film: Adam Górczewski/RMF
Baseny chrzcielne na Ostrowie Lednickim odkryto ostatni raz 28 lat temu. Od tamtej pory były przysypane ziemią, bo są wykonane z gipsu, który szybko uległ by zniszczeniu, gdyby był narażony na działanie powietrza.
Według części naukowców to właśnie na wyspie na Jeziorze Lednickim, w siedzibie Mieszka I, doszło do chrztu Polski w 966 roku. W 1050. rocznicę tego wydarzenia naukowcy znów odkopali jeden z basenów. Przeprowadzili nowe badania, zeskanowali go techniką 3D i 4 listopada znów zakopią, być może na długie lata.
To tu odbył się chrzest Mieszka I (12 zdjęć)
Adam Górczewski
...
Trzeba konserwowac.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|