Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136690
Przeczytał: 66 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 12:21, 04 Paź 2016 Temat postu: Polanie. |
|
|
Warto zajac sie pochodzeniem Polan. Najstarszy dokument to Geograf Bawarski. Nie ma w nim Polan? Czy aby na pewno?
Mamy tam plemie Glopeani co oczywiscie nasuwa Goplan. Czyli pomylono litery Gopleani mieli by byc prawidlowi. Ale problem w tym ze takie plemie nie odegralo zadnej roli. Gdyby nie jezioro to nie wiadomo byloby co to jest ,,Glopeani". Predzej by jakichs Głupian mozna z tego wyczytac.
Tymczasem plemie nad Goplem idealnie pasuje do Polan.
I tu nasunela mi sie mysl. A co gdyby...
Go Planie
Go Polanie!!!
I to nie jest fantazja bo mamy OPOLAN wokol Opola ktore i dzis jest znane.
Z kolei nasuwa sie pytanie o przedrostek GO. Nie angielski oczywiscie. Czy istnial taki przedrostek u dawnych Slowian i co oznaczal. Najwyrazniej istnial.
Sztandarowy GRÓD ! W rosyjskim zachowal dokladne brzmienie GO rod!!!
Ewidentnie tu jakies rodzenie oraz ogrodzenie sie nasuwa. Ale to nie od rodzenia tylko od RODu.
Miejsce gdzie byl ród bylo GO rodem. O G RADZano je stad ogrod, ogrodzenie itd, A nie grod od grodzenia. Widzimy ze O bylo slabe i mialo tendencje do zaniku. I zostawalo samo G. Tu juz mozemy wziac slownik zlitera g i pojechac.
G rabić. Mamy i rabować i g rabić. Rab to niewolnik czyli zniewalac. Brac dla siebie. Ale zeby nie bylo tak negatywnie to np.
GO ścić ewidentnie ten przedrostek bo mamy PO ścić. Tez przedrostek do dzis uzywany oznaczajacy nastepstwo. Gdy sie ludzie GO ścili to potem PO ścili.
Scić znaczylo by ucztowac. Z tym ze z kolei ucztowanie to wskazuje na czczenie. UCZTY BYLY TYLKO RELIGIJNE! A poza tym pewnie ścili czyli bez jakichs wierzen. Od tego jest i ścielić. Czyli kłaść na. Co by sugerowalo ze ścić to klasc na stol jedzenie. Czyli scielenie stolu. Stad i JE ŚĆ i O ŚĆ. A jak juz skonczyli to PO ścili. A samo ścić tez na pewno skada sie sie z dwu elementow "ś cić". Na co wskazuje takie slowo jak ciąć - ś ciąć. Czyli wykonywac gwaltowny ruch, poziomy pewnie. cić i ciąć są na pewno urobione ze wspolnego slowa. Czyli mamy swoista aglutynacje. Jezyk polski jak kazdy inny tworzyl slowa przez przekrecanie wymowy a takze zlepianie elementow.
Mamy mnostwo innych slow. Go spodarz. Ewidentnie ten ktory jest NA SPODZIE.
Czyli obecnosc przedrostka GO jest udowodniona. Co on jednak oznaczal? Poniewaz zniknal to znaczy ze inny go zastapil, bo trudno aby potrzebna rzecz znikla ot tak. Po prostu inna ja zastapila. Jaka? Trudno powiedziec.
W przymiotniku to slowo nie zaniklo. Zimne GO, jasne GO, ciemne GO. Sluzy ono do przemiany rzeczownika np. ciemność w przymiotnik w formie kogo? co? lub kogo? czego? Czyli oznaczajacy przynaleznosc.
W tym wypadku Polne GO - GO pole. Czyzby przedrostek zmienil sie w za rostek? Czyli jak mozna domniemywac ze GO Ród oznacza RODU! I to w znaczeniu należący do.
Czyzby ,,brać do siebie" ?. Dla rodu, w goscine, w niewole, we wlasnosc. W tym znaczeniu nasuwa sie wniosek.
Pole to pusta przestrzen.
Go Pole to pole bedace we wladaniu czlowieka. ZA GO SPODAROWANE!
To odroznia pojecia. Wtedy byly jeszcze pola niczyje. Z biegiem czasu znikly. Wszystkie byly w rekach gospodarzy. Zaniknac zatem mogla roznica nazwy.
Obecnie mamy abstrakcyjne pole np w szachach i rolnicze. Raczej nikt nie powie na ziemie niczyja pole. Tylko teren, ziemia itd.
Czyli Gopolanie to osoby do ktorych nalezy pole. Czy mozna sprawdzic to inna nazwa. Mozna. A co z ludzmi lasu? Prosze bardzo. GO LĘSZYCE! Ludzie do ktorych nalezy las. Plemie na Slasku dobrze udokumentowane. A np. GO RALE! Ludzie gór? Jesli tak to gory sie kiedys musialy nazywac rale czy cos takiego. Hale raczej. Angielski hills. Jesli jezyk polski zgadza sie z angielskim to musi byc stare slowo, naprawde. Byli by to zatem go hale. Z h musialo sie zrobic r bo wymowa trudna za bardzo meczy gardlo wydechem to oha. Skoro hale to hills to pola pewnie tez sie zgadzaja z angielskim. Pewnie tak. Pool to sadzawka ale place czyli miejsce ma te podstawe ple czyli pole. Las akurat nie ale tree a drewo ewidentnie jest tym samym slowem tre = dre . Zatem widac wspolnote jezykowa ludzi. Niedlugo wszystkie jezyki rozszyfruje jak sie zapedze:-)
Zatem.
Go Polanie, pola
Go Lęszyce, lasy
Go Rale, góry, raczej hale bo na czubku gory ciezko mieszkac.
Wiecej opcji raczej nie ma go łęczanie od łąk odpadaja bo pola to tez laki - pusta przestrzen. Byli jeszcze Głomacze. Go Łomacze? Kojarzacy sie z łamaniem. Ale nie ma to zwiazku z krajobrazem. Chyba. Zadnymi łomami nie nazywamy formacji krajobrazowych. Najwyzej przełomami np. Dunajca ale to jest punkt. Ewentualnie jeszcze bagna ale tam nie da sie mieszkac. Trzy formacje krajobrazu pusty, lesny i gorski daly trzy nazwy dla ludzi.
Polska zatem jest od pól, od krajobrazu. Ludzie z pól. Ale oczywiscie to juz wiekowa nazwa i dawno jest samoistna.
Tutaj chcialem pokazac ze w Geografie Bawarskim są Polanie czyli Go Polanie dokladnie tam gdzie powinni byc Polanie. Zbieznosc nazwy trudno uznac za przypadek. Okolo 850 mamy Go plan a w 950 Polan. Co wskazuje ze to ci sami. Stracili tylko przedrostek go. Ktory zniknal z naszego jezyka czyli proces dotyczacy wielu slow a nie jednego. Przy okazji odkrylem mnostwo innych rzeczy bo inaczej sie nie da. Trzeba szerszych rozwazan jezykowych aby wykluczyc wyjatki.
Fajnie cos odkryc
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Wto 12:28, 04 Paź 2016, w całości zmieniany 1 raz |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136690
Przeczytał: 66 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 18:56, 21 Lis 2016 Temat postu: |
|
|
A teraz sprawdze to co napisalem u Brucknera.
Góra okazuje sie ze ... OZNACZA LAS bulgarskie gora indyjskie giri perskie gar gir, litewskie gire las a pruskie garian drzewo.
Niezle! Jak zatem byly nazywane gory w polskim gdy slowa gora znaczylo las? I dlaczego taka zmiana? Szukamy...Las podobno znaczyl drzewo a drzewa las... Dosc dziwne. Ewidentnie zagmatwane. Czy aby trafnie to polaczyl skoro w innym hasle pisze ze gory to byl las! Cos te hasla nie sa zgrane.
Widzimy ze te dociekania sa palcem po wodzie pisane.
Ciekawe jest slowo gore gorze czyli pali sie. Ewidentnie pasuje do góry jako lasu bo przeciez drewno sie pali. Gora gorze. Czlowiek pierwszy raz chyba widzial ogien jak piorun uderzyl w drzewo i sie palilo. Gorzki to tez taki ktory pali. Gorlic sie czyli gniewac tez od zapalenia. Gniewna twarz robi sie czerwona. To wszystkie podobne slowa. Uwazam ze metoda wyszukiwania slow podobnych jest najpewniejsza bo eliminuje przypadkowe interpretacje. Jednak tutaj mamy bardzo stare etymologie wspolne dla ludow od Indii po Irlandie. Pisalem o roku 800 a nie 8000 pne.
Czyli jednak gorale to nie go rale. Tylko po prostu od gory. A gora zastapila las bardzo dawno. Zatem go gorale jak juz a poniewaz dwa go raczej nie wystapia w mowie potocznej trudno aby powstalo takie slowo.
Teraz ród. Bruckner pisze dziwnie z rod to nie bylo o rodzeniu tylko szczesciu? Rzekomo Slowianie modlili sie do roda Roda. O pomyslnosc. I rzekomo znaczyl przyrost. Bo zboze. Nie wiem skad byl Bruckner ale na wsi jest oczywiste ze zboze sie rodzi jak czlowiek. Tego sie nie rozroznia. Na dodatek pierwsza polska piesn BOGURODZICA nie pozostawia zludzen ze chodzi o rodzenie. Stad rodzina ród itd. Oczywiscie trud praca ale rodzenie to trud. Ze szczesciem niewiele ma wspolnego. Rathen czyli radzic to ewidentnie od rodu. Ród radził przeciez! Obradowal. Perskie i indyjskie slowa podobne.
Grodu nie laczy z rodem. Rzekomo w Polsce przestawione z gordu na grod ale w czeskim hrad tez przestawili? Raczej skoro ruski gorod litewski gardas to trzy spolgloski grd wypelniano rozmaitymi samogloskami. Germanski gard Asgard czyli siedziba Asów. Chyba raczej zanikla samogloska u jednych pierwsza u drugich druga. Raczej mowimy GYRÓD bo GRD ciezko wymowic. Musza byc dwie nawet krociotkie samogloski.
Bruckner nie wiaze grodu z rodem. Moim zdaniem jednak skoro ród mieszkal w grodzie gardzie czy gorodzie to nie przypadkiem nazwa jest zbiezna fonetycznie. Jednak skoro zgadza sie z germanskim to musialo byc dawno tysiace lat temu i zapomniano co od czego.
Pościć podobno pozyczka od fasten z niemieckiego. Ale niekoniecznie. Gród nie jest z niemieckiego gardu. Zjawisko postu moglo istniec przed chrzescijanstwem niemal na pewno. Trudno uznac ze nie bylo pojecie niejedzenia celowego. A niemiecki jest podobny w podstawowych slowach do jezykow slowianskich. Ostroznie z tym zapozyczaniem. Takze mogla zajsc sytuacja ze zapozyczono slowo podobne ktore pasowalo do miejscowego.
Z gospodarzem jest ciekawie bo mamy i ruskiego osudara i ospodara i sudara u Kaszubow ktorzy maja ospodara i wospodara! Litewskie patis greckie posis. Lacinskie hospes. Wyglada na zlepek trzech slow go s pod. Mi tu pasuje ,,ten ktory jest na s podzie" na gorze. Czyli rzadzi. Stad de s pota. Wladca absolutny. Zatem przedrostek <go> jest. A o to mi chodzilo. Przy Go Polanach. I Go Lęszycach.
Wiecej fantazji niz nauki bo naprawde nie wiemy jak bylo. Od jezyka ekspertem nie jestem. Ale co! Fantazjowac mozna! Dowody jezykowe sa slabe. Inne jezyki nie sa dowodem bo nie wiadomo kto zachowal najlepiej dawna wymowe. Starozytne teksty indyjskie czy perskie po pierwsze nie wiemy dobrze co znacza slowa a o wymowie szkoda mowic. W ogole nie wiemy. Dzisiejsza wymowa a 4000 lat temu to jednak nie to samo.
Jednak dokladnie na miejscu Go P(o)lan z 850 roku mamy Polan w roku 950. A to juz nie jest tylko jezykowa zbieznosc ktora moze byc przypadkowa.
Gry jezykowe to tez gry Cala literatura to tez gra jakby sie kto pytal. Samo pisanie ksiazki jest ewidentnie tym samym co przechodzenie gry. Czytanie to juz raczej ogladanie jak ktos gra. Stad ksiazka jest gra jednorazowa... dla jednej osoby chyba ze pisza zbior itd. Ale to jest tylko kwestia techniczna. W kazdym razie na ogol autor jest jeden.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Pon 19:00, 21 Lis 2016, w całości zmieniany 1 raz |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|