Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Jak Czarniecki ... dla Ojczyzny ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Polska wzorem dla Świata.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136619
Przeczytał: 63 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:45, 23 Lip 2014    Temat postu: Jak Czarniecki ... dla Ojczyzny ...

Dobiega końca tworzenie centrum poświęconemu hetmanowi Czarnieckiemu

Zakończyły się główne prace budowlane przy Centrum Edukacyjno-Kulturalnym w Czarncy. Ośrodek bę­dzie poświęcony przede wszystkim pochodzącemu z tej miejsco­wości hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu, którego 350. roczni­ca śmierci przypada za rok.

Centrum Edukacyjno-Kulturalne zlokalizowane będzie w mu­rach przedwojennego budynku Szkoły Podstawowej w Czarncy, gdzie dotąd mieściła się niewielka Izba Pamięci im. Czarnieckie­go. Będą to eksponaty nawiązujące do epoki, w której żył Czar­niecki, a także zbiory pamiątek po uroczystościach państwowych jakie odbywały się w Czarncy z udziałem najwyższych władz, m.​in. w latach 30. XX wieku.

Eksponaty zbierane były przez dziesięciolecia przez szkołę oraz Towarzystwo Pamięci im. Stefana Czarnieckiego. Część z nich po­darował ród Czarnieckich, wojskowi oraz osoby, które przyjeżdża­ły do Czarncy.

W zbiorach znajdą się także manekiny przedstawiające postaci z epoki oraz repliki uzbrojenia, m.​in. zbroi husarskiej z XVII w. W centrum znajdzie się także multimedialna sala konferencyjna po­zwalająca na prowadzenie lekcji czy sympozjów.

- Zasadnicze prace budowlane już się zakończyły, obiekt jest po odbiorze, ale planujemy zwiększyć jeszcze zakres budowy tak aby całe piętro przedwojennej szkoły w Czarncy było oddane dla centrum – poinformowała rzeczniczka Urzędu Gminy Włoszczo­wa Iwona Boratyn. W ramach dodatkowej inwestycji przygotowa­ne zostaną trzy kolejne pomieszczenia.

Obecnie trwa kompletowanie i przygotowanie ekspozycji, która powinna być gotowa do końca sierpnia.

Oprócz tego gmina, z udziałem środków zewnętrznych przymie­rza się do rewitalizacji parku „Arboretum” znajdującego się w miejscu, gdzie przed laty znajdowały się zabudowania dworskie i dwór rodu Czarnieckich. - Nie ma już tych budynków, zachowało się jakieś założenie architektoniczne z częścią piwnic ale odtwo­rzenie tego dworu nie jest teraz możliwe – wyjaśniła Boratyn.

Już w latach 60. ubiegłego wieku w tym miejscu założono park „Arboretum”, który obecnie jest objęty ochroną konserwatorską. Rośnie tu ok. 70 gatunków drzew i krzewów ozdobnych.

W założeniach, miało być to park naukowo-dydaktyczny z rzad­kim odmianami roślin. - Ta idea w ciągu lat została zaprzepasz­czona, chcemy aby to miejsce ożyło na nowo, aby było to miejsce gdzie można się zatrzymać i dowiedzieć coś więcej o historii rodu Czarnieckich i ich dworu w Czarncy – wyjaśniła rzeczniczka.

Gmina ma już zgodę konserwatora na uporządkowanie parku, montaż tablic informacyjnych, ławek, stolików i alejek.

W 2006 roku podczas badań archeologicznych przeprowadzo­nych w „Arboretum” udało się odsłonić dobrze zachowany mur fundamentowy o szerokości prawie półtora metra, a także frag­menty glinianych naczyń.

Czarnca jest położona w gminie Włoszczowa przy drodze woje­wódzkiej nr 786 Kielce-Częstochowa. Znajduje się tam m.​in. baro­kowy kościół parafialny ufundowany przez Stefana Czarnieckie­go, wzniesiony w latach 1640-1659. W jego podziemiach znajduje się krypta, w której został pochowany hetman.

W świątyni znajdują się liczne pamiątki po Stefanie Czarnieckim, m.​in. ikona z ołtarza polowego, przed którym modlił się hetman oraz ornat - szata kościelna wykonana ze zdobytej w czasie poto­pu szwedzkiego zdobionej kapy na konia króla szwedzkiego Karo­la X Gustawa.

Stefan Czarniecki urodził się w 1599 roku w Czarncy w ówcze­snym województwie sandomierskim. Był jednym z najwybitniej­szych polskich dowódców wojskowych. Wsławił się działaniami w okresie potopu szwedzkiego - przeciw wojskom króla Szwecji Karola X Gustawa. Znany jest także z okresu wojny polsko-rosyj­skiej w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XVII w.

Zmarł w 1665 roku w Sokołówce koło Brodów (dzisiejsza Ukra­ina). Został pochowany w kościele parafialnym w Czarncy.

....

Jego największą cnota była wierność ! Pamiętajmy że wielu przeszło na stronę wroga ! On nie !
W PRLu pominięto jego walkę z Rosja . Slynne bitwy pod Połonką czy nad Basią o których nigdy nie słyszeliście ... No właśnie . Potop też nie był ,,szwedzki" bo to śmieszne gdby oni jedni mieli zalać kraj . Wtedy był potop ogólny . Szwedzi Brandenburgia Rosja Kozacy Tatarzy ... WĘGRZY ! RZEKOME BRATANKI ! TAK ! To był potop a nie ,,Szwedzi" . Sami to by dostali lanie .
I on Czarniecki walczył że wszystkimi ! Stąd jest w hymnem wzorem dla nas ! Zresztą akurat z epizodu w Danii ,,przez morze" ... SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136619
Przeczytał: 63 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:37, 24 Paź 2014    Temat postu:

Otwarto centrum pamięci Stefana Czarnieckiego

Centrum Edukacji i Kultury im. Stefana Czarnieckiego otwarto w Czarncy, rodowej miejscowości hetmana. Znalazły się w nim liczne pamiątki i dokumenty dotyczące tego żyjącego w XVII w. słynnego polskiego dowódcy.

Centrum Edukacyjno-Kulturalne zlokalizowane zostało w murach przedwojennego budynku Szkoły Podstawowej w Czarncy, gdzie dotąd mieściła się niewielka Izba Pamięci im. Czarnieckiego. W przestronnym, zajmującym całą kondygnację centrum zebrano liczne eksponaty nawiązujące do epoki, w której żył Czarniecki, a także zbiory pamiątek po uroczystościach państwowych, jakie odbywały się w Czarncy z udziałem najwyższych władz, m.in. w latach 30. XX w.

Eksponaty zbierane były przez dziesięciolecia przez szkołę oraz Towarzystwo Pamięci im. Stefana Czarnieckiego. Część z nich podarował ród Czarnieckich, wojskowi oraz osoby, które przyjeżdżały do Czarncy.

- Najcenniejsze są najstarsze zbiory m.in. szat liturgicznych i starodruki z XVII wieku, a także dokumenty podpisane przez hetmana – powiedział prezes Towarzystwa Pamięci im. S. Czarnieckiego Zygmunt Fatyga. Sporo miejsca poświęcono także na reprodukcje znanych obrazów przedstawiających wydarzenia z życia hetmana. - Chodzi o to, aby w jednym miejscu zobaczyć to, co jest rozproszone w muzeach w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu – podkreślił Fatyga.

W zbiorach znajdą się także manekiny przedstawiające postaci z epoki oraz repliki uzbrojenia. W centrum będzie również multimedialna sala konferencyjna pozwalająca na prowadzenie lekcji czy sympozjów.- Zależało nam przede wszystkim na stworzeniu miejsca, w którym obecne i przyszłe pokolenia będą mogły poznać życiorys wybitnego Polaka, pochodzącego właśnie stąd, z Czarncy – powiedziała rzeczniczka Gminy Włoszczowa Iwona Boratyn.

Oprócz Centrum Edukacji i Kultury ważnym miejscem związanym z osobą Czarnieckiego jest ufundowany przez niego kościół parafialny pw. św. Floriana, w którym znajduje się sarkofag ze szczątkami hetmana. Jak powiedział ks. Wiesław Balec, proboszcz tamtejszej parafii, w świątyni "zwiedzający mogą zobaczyć m.in. obraz polowy Matki Bożej z Dzieciątkiem malowany na desce, który zabierał ze sobą na wyprawy". W kościele znajdują się także: ornat - szata kościelna wykonana ze zdobytej w czasie potopu szwedzkiego zdobionej kapy na konia króla szwedzkiego Karola X Gustawa, dwa krzyże srebrne, z czego jeden jest wotum poślubnym Zofii i Stefana Czarnieckich oraz XVII-wieczne naczynia liturgiczne.

Niektóre ornaty z czasów Czarnieckiego zostały wypożyczone do nowo otwartego Centrum przez parafie i są prezentowane w gablotach.

Stefan Czarniecki urodził się w 1599 r. w Czarncy, w ówczesnym województwie sandomierskim. Był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych. Wsławił się działaniami w okresie potopu szwedzkiego - przeciw wojskom króla Szwecji Karola X Gustawa. Znany jest także z okresu wojny polsko-rosyjskiej w latach 50. i 60. XVII w.

Zmarł w 1665 roku w Sokołówce koło Brodów (dzisiejsza Ukraina). Został pochowany w kościele parafialnym w Czarncy.

Rodowa miejscowość Czarnieckiego to obecnie średniej wielkości wieś położona w gminie Włoszczowa na zachodnim krańcu województwa świętokrzyskiego.

...

Tak czlowiek symbol ... wiernosci ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136619
Przeczytał: 63 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:32, 19 Wrz 2015    Temat postu:

W niedzielę uroczystości 350. rocznicy śmierci Stefana Czarnieckiego

W niedzielę uroczystości 350. rocznicy śmierci Stefana Czarnieckiego - Iza Procyk-Lewandowska / Onet

Uroczystości 350. rocznicy śmierci hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego odbędą się jutro w Czarncy koło Włoszczowy (Świętokrzyskie). Z całej Polski przyjadą na nie uczniowie ze szkół, których patronem jest hetman.

To właśnie w Czarncy w 1599 r. urodził się późniejszy hetman polny koronny. Tam też, w ufundowanym przez siebie kościele, został pochowany. Jak powiedział prezes Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego, Zygmunt Fatyga, choć rocznica śmierci polskiego bohatera narodowego przypada w lutym, zdecydowano, by główne uroczystości odbyły się we wrześniu. - Zależało nam na tym, by przyjechali tu m.in. uczniowie szkół, których patronem jest hetman z całej Polski, stąd decyzja o terminie wydarzenia – zaznaczył.
REKLAMA


Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 przed pomnikiem Czarnieckiego. Dwie godziny później odprawiona zostanie msza polowa pod namiotem rycerskim "tak jak za czasów hetmana" – dodał Fatyga. Swój udział potwierdziły już chorągwie rycerskie z Sandomierza i Białegostoku.

Uczestnicy uroczystości będą mieli okazje zwiedzić utworzone w ub. roku Centrum Edukacji i Kultury im. Stefana Czarnieckiego. Zebrano tam liczne eksponaty nawiązujące do epoki, w której żył Czarniecki, a także zbiory pamiątek po uroczystościach państwowych, jakie odbywały się w Czarncy z udziałem najwyższych władz, m.in. w latach 30. XX w.

Eksponaty zbierane były przez dziesięciolecia przez szkołę oraz Towarzystwo Pamięci im. Stefana Czarnieckiego. Część z nich podarował ród Czarnieckich, wojskowi oraz osoby, które przyjeżdżały do Czarncy. Wśród nich znalazły się m.in. zbiory szat liturgicznych i starodruki z XVII w., a także dokumenty podpisane przez hetmana. Sporo miejsca poświęcono także na reprodukcje znanych obrazów przedstawiających wydarzenia z życia Czarnieckiego.

W zbiorach są także m.in. repliki uzbrojenia.

Oprócz Centrum Edukacji i Kultury ważnym miejscem związanym z osobą Czarnieckiego jest ufundowany przez niego kościół parafialny pw. św. Floriana, w którym znajduje się sarkofag ze szczątkami hetmana.

Stefan Czarniecki urodził się w 1599 r. w Czarncy, w ówczesnym województwie sandomierskim. Był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych. Wsławił się działaniami w okresie potopu szwedzkiego - przeciw wojskom króla Szwecji Karola X Gustawa. Znany jest także z okresu wojny polsko-rosyjskiej w latach 50. i 60. XVII w.

Zmarł w 1665 roku w Sokołówce koło Brodów (dzisiejsza Ukraina). Został pochowany w kościele parafialnym w Czarncy. Rodowa miejscowość Czarnieckiego to obecnie średniej wielkości wieś położona w gminie Włoszczowa na zachodnim krańcu województwa świętokrzyskiego.

...

Czlowiek bezkompromisowy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Polska wzorem dla Świata. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy