Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Wybuchła walka o wolność W Egipcie !!!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 33, 34, 35  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:00, 07 Lut 2013    Temat postu:

Egipt: rząd potępił fatwę wzywającą do zabicia szefów opozycji

Premier egipskiego rządu Hiszam Mohammed Kandil potępił wydaną przez muzułmańskiego duchownego fatwę (dekret religijny) wzywającą do zabicia liderów opozycji. Władze rozważają postępowanie prawne przeciwko duchownemu, który wygłosił fatwę w religijnym programie telewizyjnym.

Jak podała państwowa agencja informacyjna, Kandil ostrzegł, że takie fatwy mogą prowadzić do "akcji wywrotowej i niepokojów" w kraju.

Na Facebooku premier napisał, że jego gabinet chce podjąć kroki prawne przeciwko "wszystkim tym, którzy wydają edykty lub fatwy wzywające do przemocy".

Dzień wcześniej Mohammed ElBaradei, liberalny polityk i najbardziej znacząca postać głównej opozycyjnej koalicji Frontu Ocalenia Narodowego, skrytykował milczenie rządu na temat wydanej fatwy. Jak poinformował przedstawiciel sił bezpieczeństwa, na którego powołuje się agencja AP, dom ElBaradeia jest pod obserwacją, żeby zapewnić mu ochronę.

Reuters donosi, że egipska policja rozmieściła swoje siły w pobliżu domów innych prominentnych, liberalnych przeciwników rządu.

Fatwy na liberałów

Ultrakonserwatywny duchowny Mahmud Szaaban, który wystąpił w religijnym programie telewizyjnym, powiedział, że kierownictwo Frontu "podpala Egipt, żeby zdobyć władzę i że Bóg wydał na nich karę śmierci w myśl islamskiego prawa szarijatu". Szaaban, oprócz ElBaradeia, fatwą obłożył też byłego kandydata na prezydenta Hamdina Sabahy. Nie jest jasne, kiedy duchowny wystąpił w telewizji.

Fatwa została potępiona przez Bractwo Muzułmańskie oraz najważniejszą religijną instytucję w kraju, uniwersytet muzułmański Al-Azhar.

Egipt zmaga się z falą gwałtownych niepokojów od 25 stycznia, kiedy rozpoczęły się demonstracje zwołane w drugą rocznicę obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka. W protestach zginęło co najmniej 56 osób. 27 stycznia prezydent Mohammed Mursi wprowadził stan wyjątkowy w trzech prowincjach nad Kanałem Sueskim - Port Saidzie, Ismaili i Suezie.

Opozycja oskarża Mursiego o zdradzenie ideałów rewolucji i o to, że skoncentrował w swoich rękach zbyt wiele władzy. Agencja Associated Press określa obecne napięcia w Egipcie jako największy kryzys od upadku Mubaraka.

....

Z takimi bydlakami trzeba ostro . To jest planowanie i podzeganie do morderstwa i za ta ma isc pod sad . Kazdy wzywajacy do mordowania o ile nie jest chory psychicznie musi isx pod sad !!! Nie ma mowy aby wolnosc zamienila sie w krwawy koszmar . Potepiamy zbrodnicza agresje . Dosc koniec z tym . Czas na policje i sady !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:47, 09 Lut 2013    Temat postu:

Kolejne demonstracje i starcia z policją w Egipcie

W kilku miastach Egiptu doszło do masowych protestów przeciwko rządom prezydenta Mohammeda Mursiego i fundamentalistom z rządzącego Bractwa Muzułmańskiego. Siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego wobec najbardziej agresywnych demonstrantów.

Protesty uliczne zorganizowano w geście buntu wobec wydanych przez muzułmańskich duchownych fatw (rodzaj dekretów) wzywających do zabicia liderów opozycji, mimo że rząd wydanie fatw potępił.

Niosąc egipskie flagi i podobizny zabitych uczestników poprzednich demonstracji, uczestnicy protestu przeszli przez ulice Kairu, Aleksandrii, niespokojnego Port Saidu nad Kanałem Sueskim i kilku miast w delcie Nilu, gdzie popularność Bractwa Muzułmańskiego gwałtownie spada.

W Kairze demonstranci zgromadzili się na placu Tahrir w centrum miasta i w okolicach pałacu prezydenckiego, gdzie, jak utrzymują świadkowie, zdołali wrzucić za bramę kilka koktajli Mołotowa.

W demonstracjach, do których doszło między 25 stycznia - drugą rocznicą powstania, które obaliło prezydenta Hosniego Mubaraka - a 4 lutego, zginęło co najmniej 59 osób.

Opozycja oskarża prezydenta Mursiego o zdradę ideałów rewolucji i o to, że skoncentrował w swoich rękach zbyt wiele władzy. Media określają obecne napięcia w Egipcie jako największy kryzys od upadku Mubaraka.

...

Znowu szalenstwo . I po co ? Po prostu jest okres przejsciowy i odreagowuja tysiaclecia braku demokracji . To minie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:11, 09 Lut 2013    Temat postu:

Egipt: sąd nakazał czasową blokadę YouTube'a

Egipski sąd nakazał czasową blokadę serwisu internetowego YouTube w całym kraju. Wszystko przez głośny film "Niewinność muzułmanów", który w zeszłym roku doprowadził do zamieszek w świecie islamskim.

Nakręcony prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych niskobudżetowy film przedstawia proroka Mahometa jako oszusta i erotomana. We wrześniu, po tym, jak film pojawił się w internecie, doszło do gwałtownych manifestacji w wielu krajach muzułmańskich. Zginęło w nich ponad 30 osób.

Po zamieszkach administratorzy serwisu YouTube zablokowali dostęp do filmu w kilkunastu krajach, w tym w Egipcie. Mimo to, jeden z Egipcjan wniósł sprawę do sądu, bo uznał, że film powinien zostać całkowicie usunięty, a jego obecność w internecie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w kraju.

Egipski sąd zdecydował, że serwis YouTube ma zostać zablokowany na miesiąc. Nie wiadomo na razie, czy wyrok sądu zostanie wykonany. Egipt jest drugim po Pakistanie krajem w którym sąd zdecydował o blokadzie serwisu w związku z filmem "Niewinność muzułmanów".

Kilka dni temu sąd w Kairze podtrzymał wyrok śmierci dla siedmiu egipskich Koptów, oskarżony o współudział w produkcji filmu. Wyrok wydano pod nieobecność oskarżonych. Ich miejsce pobytu nie jest znane.

...

Oczywiscie wyrok smierci za film jest hanba Egiptu . To jest to samo co nawolywanie do mordowania opozycji . Odcinanie youtube jest takim idiotyzmem ze szok . To moze odetnijcie caly internet . Film ten jest nie tylko na youtube . I moze zamknac granice bo ktos moze go przewiezc . Totalny idiotyzm . Czlowiekiem musi kierowac ROZUM!!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:29, 12 Lut 2013    Temat postu:

Egipt: starcia w stolicy w drugą rocznicę ustąpienia Mubaraka


Starcia między policją a demonstrantami, domagającymi się reform politycznych i społecznych, wybuchły w poniedziałek wieczorem przed pałacem prezydenckim w Kairze. Dziś przypada druga rocznica ustąpienia autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka.

Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, by rozpędzić protestujących, którzy rzucali koktajle Mołotowa w kierunku siedziby prezydenta islamisty Mohammeda Mursiego.

Według źródeł policyjnych, na które powołuje się agencja EFE, dziesiątki osób odniosły obrażenia.

Wcześniej, na wezwanie grup opozycyjnych, kilkaset osób uczestniczyło w marszu na znajdujący się w zamożnej dzielnicy Heliopolis pałac prezydencki, przed którym w ostatnich miesiącach odbywały się największe demonstracje opozycji. "Rewolucja trwa" - głosiły transparenty niesione przez demonstrantów. Inni skierowali się na plac Tahrir, który w 2011 roku był centrum antyprezydenckich protestów.

W poniedziałek władze wzmocniły ochronę nie tylko wokół pałacu i placu Tahrir, ale też wokół ministerstwa spraw wewnętrznych oraz niektórych budynków publicznych. Manifestanci zablokowali na krótki czas jeden z mostów oraz zakłócili ruch metra w centrum miasta.

Celem poniedziałkowych protestów, do których wzywały organizacje i partie opozycyjne, było zaapelowanie do Mursiego, by zrealizował cele rewolucji, która umożliwiła mu dojście do władzy w czerwcu 2012 r. Prezydent wywodzi się z Bractwa Muzułmańskiego, które przez lata było zdelegalizowane.

Opozycja wśród głównych żądań wymienia: utworzenie nowego rządu jedności narodowej, dymisję prokuratora generalnego nominowanego przez Mursiego oraz wprowadzenie zmian w ustawie zasadniczej, która została zredagowana przez zdominowaną przez islamistów konstytuantę.

Gniew protestujących budzi też to, że nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za śmierć dziesiątków manifestantów podczas starć z policją w ostatnich miesiącach. Tylko od drugiej rocznicy początku rewolucji, czyli od 25 stycznia br., podczas zamieszek zginęło ponad 60 osób.

"Koniec z rządami Bractwa" - wykrzykiwał tłum, idąc w kierunku placu Tahrir.

"Myśleliśmy, że Bractwo wprowadzi sprawiedliwość, ale nie zrobiło tego. Bogaci stali się jeszcze bogatsi, a biedni - jeszcze biedniejsi. I to ma być sprawiedliwość społeczna?" - żalił się agencji EFE Gamal Gafar.

Z sondażu opublikowanego w poniedziałek przez Centrum Al-Basira wynika, że 44 proc. ankietowanych nie zagłosowałoby ponownie na Mursiego. Mimo to 53 proc. badanych popiera decyzje obecnego szefa państwa.

Równo dwa lata temu setki tysięcy Egipcjan wyszły na ulice na wieść o rezygnacji Hosniego Mubaraka, który u władzy pozostawał przez 30 lat. Byli przekonani, że demokratyczne zmiany są na wyciągnięcie ręki - pisze AFP.

Dzisiaj frustrację wielu z nich wywołuje to, że dotychczas nie udało się osiągnąć głównych celów rewolucji - wolności i sprawiedliwości społecznej - dodaje agencja, wyjaśniając, że Egipt podzielony jest na islamistycznych zwolenników Mursiego i niejednolitą opozycję.

Kraj jest też pogrążony w głębokim kryzysie gospodarczym, spowodowanym przede wszystkich wycofywaniem się zagranicznych inwestorów i spadkiem liczby turystów.

...

Znowu szalenstwo .
Tymczasem nadchodzi ostatni papiez . Juz niedlugo Jezus wroci na ziemie na sad . Badzcie dobrzy dla siebie i nie ulegajcie diablu !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:37, 13 Lut 2013    Temat postu:

Egipt: strajkują policjanci, chcą ustąpienia szefa MSW

Tysiące egipskich policjantów i rekrutów strajkuje, domagając się ustąpienia ministra spraw wewnętrznych. Ich zdaniem jest on zbyt związany z rządzącymi krajem islamistami - poinformowały źródła w służbach bezpieczeństwa, na które powołuje się Reuters.

Do strajku doszło po fali starć między siłami bezpieczeństwa a antyrządowymi demonstrantami w stolicy i kilku innych miastach. Od 25 stycznia, kiedy przypadała druga rocznica wybuchu protestów, które doprowadziły do obalenia reżimu poprzedniego prezydenta Hosniego Mubaraka, do 4 lutego zginęło w nich co najmniej 59 osób.

Strajkujący, w większości rekruci, na których czele stoją też oficerowie, uważają, że minister spraw wewnętrznych Mohammed Ibrahim jest "w niewoli islamistycznego prezydenta" Mohammeda Mursiego - poinformował agencję Reutera generał pracujący w służbach bezpieczeństwa. Są oni też niezadowoleni z tego, że minister skierował państwowe siły bezpieczeństwa do ochrony siedziby Bractwa Muzułmańskiego, dominującej obecnie w Egipcie grupy politycznej. Chcą, aby stanowisko szefa MSW objął poprzedni minister Ahmed Gamal, którego uważają za bardziej neutralnego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło, że część policjantów i żołnierzy podjęła strajk, i oświadczyło, iż nakazało oficerom wysłuchać ich żądań. Zdaniem ministerstwa powodem strajku jest to, iż oddziały prewencji policji są przekonane, że rząd zamierza zakazać demonstracji, co skutkowałoby wysłaniem ich przeciwko protestującym.

Jak pisze Reuters, policjanci uważają, że przez zmuszanie ich do konfrontacji z protestującymi podczas masowych demonstracji są wciągani w politykę.

We wtorek policjanci demonstrowali pod lokalnymi siedzibami sił porządkowych w 10 egipskich prowincjach, protestując przeciw wykorzystywaniu ich do prześladowań politycznych. Liczbę demonstrujących Associated Press określiła jako setki.

Według organizacji broniących praw człowieka za czasów Mubaraka funkcjonariusze sił bezpieczeństwa byli zamieszani m.in. w torturowanie aresztowanych. Reforma policji była jednym z żądań protestów z 2011 roku, które doprowadziły do obalenia poprzedniego prezydenta.

>>>>

Jednak sily bezpieczesnstwa maja chronic WSZYSTKICH takze siedziby partii . Przeciez tam sa mordowani ludzie ! Wojsko nie moze stac obok i nic nie robic . TO GRZECH !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:44, 26 Lut 2013    Temat postu:

Egipt: główny blok opozycji zapowiada bojkot wyborów

Główny blok egipskiej opozycji - Front Ocalenia Narodowego (FON) - oświadczył we wtorek w Kairze, że zbojkotuje wybory parlamentarne z powodu braku gwarancji wolnego i uczciwego głosowania. Powiadomił o tym rzecznik FON Sameh Aszur.

Aszur powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu FON, że decyzja o bojkocie zapadła jednomyślnie. Objaśnił ją niespełnieniem przez władze wysuwanych pod ich adresem żądań, w tym utworzenia nowego rządu "w celu ocalenia kraju", a także brakiem gwarancji przejrzystości w wyborach.

Front Ocalenia Narodowego, który jednoczy głównie liberalne i lewicowe ugrupowania i partie, zbojkotuje także dialog, do którego nawoływał prezydent Egiptu Mohammed Mursi.

Wybory parlamentarne mają się rozpocząć 22 kwietnia. Są rozłożone na dwa miesiące, gdyż głosowanie ma się odbywać w czterech etapach.

Opozycja uważa, że przed wyborami należałoby rozładować kryzys polityczny, aby zapobiec pogrążaniu się kraju w chaosie, i w tym celu utworzyć "neutralny" rząd. Zdaniem opozycji Egipt jest zbyt podzielony, by wybory mogły się odbyć w atmosferze spokoju.

W czerwcu 2012 roku Trybunał Konstytucyjny w Egipcie orzekł, że przeprowadzone ponad pół roku wcześniej wybory parlamentarne były niezgodne z konstytucją, gdyż nie zapewniały równych szans kandydatom niezależnym. Zanegował jednocześnie legalność mandatów około jednej trzeciej deputowanych, reprezentujących w większości islamistyczne Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się również prezydent Mursi.

....

Sytuacja staje sie coraz bardziej dziwaczna . Pierwsze wolne wybory a oni nie beda kandydowac ??? Szalenstwo . To jak ma dzialac demokracja !?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:58, 02 Mar 2013    Temat postu:

Antyrządowe protesty w Egipcie, jedna osoba zginęła

Jedna osoba zginęła, a kilkadziesiąt zostało rannych w starciach podczas antyrządowych demonstracji na północy Egiptu w nocy z piątku na sobotę - poinformowało egipskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Jak podają media, Hossam Eldin Abdullah Abdelazim zmarł pod kołami policyjnego transportera opancerzonego podczas nocnych starć z policją przed siedzibą lokalnych władz w mieście Mansura, w prowincji Ad-Dakalija.

Do starć doszło podczas antyrządowej demonstracji, liczącej około 400 uczestników, w nocy z piątku na sobotę. Według egipskiego MSW protestujący wykrzykiwali antyrządowe hasła, a następnie zablokowali drogę dojazdową do siedziby władz i obrzucili budynek koktajlami Mołotowa.

Z kolei podczas sobotniej demonstracji w Port Saidzie, również na północy kraju, protestujący podpalili komisariat. Według samej policji tłum zaatakował policyjne pojazdy, którymi mieli być przetransportowani do sądy podejrzani o udział w zamieszkach. Podczas wynikłej bójki rannych zostało czterech przedstawicieli sił bezpieczeństwa i co najmniej dwóch demonstrantów.

Jak podała agencja dpa, do rozproszenia protestu policja użyła gazu łzawiącego i pałek.

W ostatnich dniach z dużym oburzeniem w Egipcie spotkały się doniesienia o znęcaniu się egipskich pacjentów nad niepełnoletnimi zatrzymanymi uczestnikami protestów.

....

Przypominam ze protestujacym nie wolno nic podpalac . To bandytyzm nie polityka . Nie ma zadnej tolerancji dla takich zachowan .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:03, 03 Mar 2013    Temat postu:

Egipt: 13 kwietnia ruszy powtórny proces Mubaraka

Egipski sąd apelacyjny wyznaczył na 13 kwietnia rozpoczęcie ponownego procesu byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i jego współpracowników, pod zarzutem udziału w zabójstwie kilkuset demonstrantów - poinformowała egipska agencja MENA.

84-letni Mubarak przebywa w szpitalu wojskowym w Kairze. W styczniu kairski sąd przychylił się do jego apelacji i zgodził się na uchylenie wyroku oraz ponowny proces byłego szefa państwa, skazanego w czerwcu ubiegłego roku w pierwszej instancji na dożywocie za udział w zabójstwie demonstrantów w trakcie gwałtownego tłumienia protestów na początku 2011 roku.

13 kwietnia mają ponownie stanąć przed sądem pod zarzutem zabójstwa demonstrantów - poza Mubarakiem - jego minister spraw wewnętrznych Habib al-Adli i sześciu głównych doradców - podała MENA.

Adli w pierwszej instancji również został skazany na dożywocie. Natomiast sześciu dawnych funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zostało uniewinnionych, co wywołało gwałtowne protesty opinii publicznej.

W niedzielę poinformowano też, że synowie Mubaraka, Gamal i Alaa, będą ponownie sądzeni pod zarzutami korupcyjnymi; w czerwcu 2012 roku zostali uniewinnieni.

W wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło w Egipcie ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

....

Znowu ? Ile razy jeszcze beda powtarzac ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:16, 09 Mar 2013    Temat postu:

Sąd utrzymał wyroki śmierci za zamieszki w Port Saidzie

Sąd w Kairze utrzymał wyroki śmierci dla 21 skazanych po zeszłorocznych zamieszkach po meczu piłkarskim w Port Saidzie na północy Egiptu. Pięć osób sąd skazał na kary dożywotniego więzienia. 28 osób zostało uniewinnionych.

Inni spośród łącznie 73 oskarżonych otrzymali krótsze wyroki więzienia.

Były zwierzchnik sił bezpieczeństwa w Port Saidzie gen. Esam Samek został skazany na 15 lat więzienia - podała telewizja Al-Dżazira.

1 lutego 2012 roku doszło w Port Saidzie do zamieszek po meczu piłkarskim między zespołami Al-Masry i Al-Ahly. Zginęły 74 osoby, przy czym wiele zostało zadeptanych na śmierć, a kilkaset osób zostało rannych. W kraju ogłoszono wówczas trzydniową żałobę; początkowo zawieszono, a później odwołano mistrzostwa Egiptu w piłce nożnej.

W styczniu sąd skazał 21 osób na kary śmierci, co doprowadziło do wybuchu nowych zamieszek, w których zginęło ponad 20 osób.

Położony u północnego wejścia do Kanału Sueskiego Port Said jest jednym z głównych ośrodków antyrządowych niepokojów, które nie przestają wstrząsać Egiptem od czasu obalenia dwa lata temu autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka. Co najmniej osiem osób, w tym trzech policjantów, zostało zabitych w Port Saidzie w tym tygodniu .

...

Coz moge powiedziec nie znam sprawy . Na ile to byla premedytacja na ile glupota . I czy to oni zabili ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:15, 09 Mar 2013    Temat postu:

Egipt: demonstracje w Port Saidzie po tym, jak sąd utrzymał wyroki śmierci za zamieszki po meczu

Sąd w Kairze utrzymał karę śmierci dla 21 uczestników zamieszek po meczu piłkarskim, w których w 2012 roku zginęło ponad 70 osób. Wydał też wyroki na 52 pozostałych oskarżonych. W protestach po ogłoszeniu decyzji zginęło co najmniej jedna osoba.

Demonstranci protestujący w Port Saidzie na północy Egiptu przeciwko decyzji sądu w Kairze próbowali zakłócić ruch na kanale Sueskim. Odcumowali motorówki wykorzystywane do zaopatrywania statków, mając najwyraźniej nadzieję, że łodzie podryfują w kierunku szlaku wodnego, jednego z najważniejszych na świecie, i zakłócą na nim ruch. Około 2 tys. ludzi zablokowało też promy samochodowe kursujące w poprzek kanału. Władze kanału zapewniły, że działanie manifestantów nie spowodowały żadnych utrudnień.

Z kolei w Kairze fani drużyny Al-Ahly podpalili siedzibę egipskiej federacji piłkarskiej, gdy ten sam sąd uniewinnił siedmiu z dziewięciu policjantów skazanych w związku z tymi wydarzeniami. Ogień podłożono też pod klubem policyjnym, jednak nie wiadomo, czy za pożar odpowiedzialni są również pseudokibice.

W starciach z policją, do jakich doszło w Kairze niedaleko placu Tahrir zginęła jedna osoba - poinformowały egipskie służby bezpieczeństwa. Według nich zmarła ona w karetce pogotowia, z powodu trudności z oddychaniem spowodowanych gazem łzawiącym, którego użyła policja.

1 lutego 2012 roku po meczu piłkarskim między zespołami Al-Masry z Port Saidu i Al-Ahly z Kairu doszło w Port Saidzie do zamieszek. Zginęły w nich 74 osoby przy czym wiele zostało zadeptanych na śmierć, a kilkaset osób zostało rannych. W związku z tymi wydarzeniami zarzuty usłyszało w sumie 73 oskarżonych. W styczniu sąd skazał 21 osób na kary śmierci, co doprowadziło do wybuchu nowych zamieszek.

W sobotę sąd utrzymał wyroki śmierci dla 21 skazanych. Spośród pozostałych 52 oskarżonych pięć osób sąd skazał na kary dożywotniego więzienia, 28 osób, w tym siedmiu policjantów zostało uniewinnionych. Pozostali oskarżeni usłyszeli krótsze wyroki więzienia. Był wśród nich były zwierzchnik sił bezpieczeństwa w Port Saidzie gen. Esam Samek, który został skazany na 15 lat więzienia.

Położony u północnego wejścia do Kanału Sueskiego Port Said jest jednym z głównych ośrodków antyrządowych niepokojów, które nie przestają wstrząsać Egiptem od czasu obalenia dwa lata temu autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka. Co najmniej osiem osób, w tym trzech policjantów, zostało zabitych w Port Saidzie w tym tygodniu.

....

No tak kibole .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:01, 31 Mar 2013    Temat postu:

Satyryk Bassam Jussef aresztowany za żarty z prezydenta Mohammeda Mursiego

Egipski prokurator generalny nakazał aresztowanie najbardziej znanego w kraju satyryka Bassama Jussefa z powodu żartów z prezydenta Mohammeda Mursiego i islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, z którego ten ostatni się wywodzi.

Jussef prowadzi w prywatnej telewizji satelitarnej nadawany co tydzień w piątek w porze największej oglądalności program El-Brenameg (Pokaz). Znany jest ze swych imitacji głosu i gestów prezydenta.

- Prokurator generalny Talaat Ibrahim nakazał aresztowanie Bassama Jussefa pod zarzutem obrażania prezydenta Mursiego - poinformowało państwowe radio. Według egipskiej agencji MENA, satyrykowi zarzuca się również obrazę islamu.

Jussef potwierdził później te wiadomości na Twitterze i oświadczył, że sam uda się w niedzielę do prokuratury. - Ale będą godni uznania, jeśli sami wyślą samochód i oszczędzą mi podróży - dodał.

Egipska opozycja twierdzi, że w ponad dwa lata po obaleniu przez społeczną rewoltę autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka w kraju nadal nie ma pełnej demokracji, a jej rozwój Mursi i Bractwo Muzułmańskie coraz bardziej krępują.

Bractwo oskarża natomiast swych świeckich przeciwników o wzniecanie społecznych niepokojów w sytuacji, gdy nie mogą zdobyć władzy drogą wyborów. Wskazuje też, że nieustanne zamieszki blokują przezwyciężanie dotkliwego kryzysu gospodarczego.

W ubiegłym tygodniu dziesiątki osób zostały ranne, gdy tysiące zwolenników i przeciwników Bractwa starły się w pobliżu jego głównej siedziby w Kairze. Następstwem zajść było aresztowanie kilku działaczy opozycji.

..

Ohyda . Aresztowanie satyrykow to objaw najgorszych obyczajow typowych dla skrajnie oblesnych rezimow . W PRL np . przezyl to Szpot .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:58, 31 Mar 2013    Temat postu:

Egipt: za kaucją zwolniono z aresztu znanego satyryka

Znany i popularny w Egipcie satyryk Bassam Jussef, aresztowany pod zarzutem obrazy islamu i prezydenta Mohammeda Mursiego, został dzień później zwolniony za kaucją w wysokości 15 tys. funtów egipskich (1 700 euro) - podały źródła sądowe.

Jussef był przesłuchiwany w Prokuraturze Generalnej. Spędził tam około pięciu godzin.

Satyryk prowadzi w prywatnej telewizji satelitarnej nadawany co tydzień w piątek w porze największej oglądalności program El-Bernameg (Pokaz). Znany jest ze swych imitacji głosu i gestów prezydenta. Jedna z parodii Jussefa oburzyła islamskiego prawnika, który wniósł przeciwko niemu formalną skargę.

Satyryka aresztowano za obrazę islamu, prezydenta, a także za "rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w celu zakłócenia porządku publicznego".

Eksperci zwracają uwagę, że sprawa Jussefa uwydatnia obawy o wolność mediów w Egipcie.

Egipska opozycja twierdzi, że w ponad dwa lata po obaleniu przez społeczną rewoltę autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka w kraju nadal nie ma pełnej demokracji, a jej rozwój coraz bardziej krępują zarówno Mursi, jak i islamistyczne Bractwo Muzułmańskie, z którego prezydent się wywodzi. Bractwo oskarża natomiast swych świeckich przeciwników o wzniecanie społecznych niepokojów w sytuacji, gdy nie mogą zdobyć władzy drogą wyborów. Wskazuje też, że nieustanne zamieszki blokują przezwyciężanie dotkliwego kryzysu gospodarczego.

W ubiegłym tygodniu dziesiątki osób zostały ranne, gdy tysiące zwolenników i przeciwników Bractwa starły się w pobliżu jego głównej siedziby w Kairze. Następstwem zajść było aresztowanie kilku działaczy opozycji.

...

A za co ta kaucja ? Coz to za zbrodnie popelnil !?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:27, 10 Kwi 2013    Temat postu:

Katar zapowiada kupno egipskich obligacji za 3 mld dolarów

Katar postanowił przyjść z dodatkową pomocą finansową Egiptowi, kupując obligacje tego kraju za 3 miliardy USD. Egipt przeżywa poważny kryzys gospodarczy, który sprawił, że jego rezerwy walutowe zmalały do 13,5 miliarda dolarów.

Plan ten ogłosił w środę premier Kataru szejk Hamad ibn Dżasim as-Sani. Szczegóły pomocy mają być omówione z Egiptem w najbliższych dniach.

Na wspólnej konferencji prasowej w Dausze z premierem Egiptu Hiszamem Mohammedem Kandilem szef rządu Kataru zapowiedział też zwiększenie latem dostaw gazu ziemnego do Egiptu.

Wcześniej Katar zapowiedział już, że zainwestuje w Egipcie do 18 miliardów USD w ciągu najbliższych pięciu lat. Od czasu, gdy w ubiegłym roku prezydentem Egiptu został wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Mursi, Katar przyznał już temu krajowi pożyczki i granty wysokości 5 miliardów USD.

Premier Egiptu potwierdził dodatkową katarską pomoc w formie zakupu egipskich obligacji, ale również nie podał szczegółów.

Egipt przeżywa poważny kryzys gospodarczy, który sprawił, że jego rezerwy walutowe zmalały do 13,5 miliarda dolarów, gdy przed obaleniem reżimu Hosniego Mubaraka w lutym 2011 roku wynosiły 36 miliardów. Przyczyną jest gwałtowny spadek wpływów z turystyki i brak wielkich niegdyś inwestycji zagranicznych. Rośnie natomiast deficyt budżetowy, który wynosi obecnie 10,9 proc. PKB, po przeznaczaniu przez rząd znacznych kwot na subwencjonowanie zakupu paliw.

Rząd prezydenta Mursiego prowadzi obecnie rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pożyczki w wysokości 4,8 miliarda dolarów.
....

Jeszcze sie wpakowali w subwencje do paliw . Mowilem sto razy ze gospodarka to podstawa . Nie mozna rozrzucac na prawo i lewo pieniedzy z budzetu . I trzeba uruchomic przedsiebiorczosc . Pidatki i przepisy musza byc proste i jasne a w TV musza byc programy edukacyjne o gospodarce . I potrzeba tez odpowiedniej polityki monetarnej .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:18, 12 Kwi 2013    Temat postu:

Przerażające dane w raporcie. Podczas rewolucji w Egipcie władza torturowała protestujących?

Egip­ska armia brała udział w tor­tu­ro­wa­niu i za­bi­ja­niu ludzi pod­czas re­wo­lu­cji z 2011 roku - wy­ni­ka z ra­por­tu opu­bli­ko­wa­ne­go przez "Gu­ar­dia­na". Jak po­da­je bbc.​co.​uk, do­ku­ment ten zo­stał prze­ka­za­ny do pre­zy­den­ta Mo­ham­me­da Mur­sie­go na po­cząt­ku roku.

Siły zbroj­ne Egip­tu de­kla­ro­wa­ły neu­tral­ność pod­czas re­wo­lu­cji sprzed dwóch lat. Mimo to w ra­por­cie miej­sco­wa po­li­cja jest oskar­żo­na o szcze­gól­ną bru­tal­ność. Jak po­da­je bbc.​co.​uk, setki osób zo­sta­ło wów­czas za­bi­tych pod­czas bru­tal­nych prób stłu­mie­nia po­wsta­nia.

Do­ku­ment, które wy­ciekł do pa­pie­ro­we­go wy­da­nia "Gu­ar­dia­na" wy­raź­nie wska­zu­je, że w 2011 roku prawa czło­wie­ka były no­to­rycz­nie ła­ma­ne.

W ra­por­cie przed­sta­wio­ne zo­sta­ły rów­nież do­wo­dy, które wska­zu­ją, że de­mon­stran­ci z placu Tah­rir byli za­trzy­my­wa­ni przez woj­sko i tor­tu­ro­wa­ni w po­bli­skim mu­zu­em, a do­pie­ro póź­niej prze­wo­że­ni do woj­sko­we­go wię­zie­nia.

"Gu­ar­dian" pod­kre­śla, że ra­port zo­stał przed­sta­wio­ny pre­zy­den­to­wi Mur­sie­mu, ale do­tych­czas nie zo­sta­ły opu­bli­ko­wa­ne.

25 stycz­nia 2011 r. Egip­cja­nie wy­szli na ulice, do­ma­ga­jąc się ustą­pie­nia szefa pań­stwa. Plac Tah­rir w cen­trum Kairu przez 18 dni wy­peł­nia­ły tłumy. Do­cho­dzi­ło do krwa­wych walk mię­dzy uczest­ni­ka­mi pro­te­stów a si­ła­mi bez­pie­czeń­stwa. W pro­te­stach, za­in­spi­ro­wa­nych oba­le­niem pre­zy­den­ta Tu­ne­zji Zina el-Abi­di­na Ben Alego, we­dług ofi­cjal­nych da­nych zgi­nę­ło 846 osób.

1 lu­te­go 2011 w Egip­cie do­szło do naj­licz­niej­szych wy­stą­pień od czasu wy­bu­chu pro­te­stów. W zor­ga­ni­zo­wa­nym w Ka­irze "Mar­szu Mi­lio­na" uczest­ni­czy­ło co naj­mniej mi­lion osób. W sumie w de­mon­stra­cjach w całym kraju brało na­to­miast udział nawet trzy mln osób. Prze­ciw­ni­cy pre­zy­den­ta Mu­ba­ra­ka przez całą noc byli obec­ni na Midan Tah­rir, roz­bi­ja­jąc wła­sne na­mio­ty.

3 sierp­nia przed ka­ir­skim sądem woj­sko­wym sta­nął Hosni Mu­ba­rak wraz z sy­na­mi, byłym szef MSW Ha­bi­bem el-Ad­lim oraz sze­ścio­ma wy­so­kich rangą funk­cjo­na­riu­szy po­li­cji. Mu­ba­rak na salę roz­praw zo­stał wnie­sio­ny na no­szach. Wszy­scy oskar­że­ni byli ubra­ni na biało i umiesz­cze­ni w me­ta­lo­wej klat­ce. 2 czerw­ca 2012 były pre­zy­dent zo­stał ska­za­ny na do­ży­wo­cie.

>>>>

Do dzis tam sa potwornosci .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:01, 13 Kwi 2013    Temat postu:

Ponowny proces Hosniego Mubaraka odroczony.

Sędzia, który miał prowadzić ponowny proces byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, w sobotę przekazał sprawę do innego sądu. Postępowanie zostało odroczone. Sobota miała być pierwszym dniem ponownego procesu byłego szefa państwa, skazanego na dożywocie w 2012 r.

Przed sądem mieli też stanąć najbliżsi współpracownicy Mubaraka. Wszyscy są oskarżeni o udział w zabójstwie kilkuset demonstrantów podczas tłumienia antyprezydenckiej rewolty w 2011 roku.

Jednak sędzia Mustafa Hassan Abdullah ogłosił, że przekazał sprawę do kairskiego sądu apelacyjnego. Wyznaczy on nowy trybunał, przed którym będzie się toczył proces byłego prezydenta.

Sędzia wyjaśnił, że "nie czuł się komfortowo" z powodu oskarżeń niektórych adwokatów. Ich zdaniem Abdullah nie powinien brać udziału w procesie Mubaraka, gdyż prowadził sprawę związaną z rewoltą, która doprowadziła do ustąpienia byłego prezydenta.

Mubarak był w sali, gdy sędzia ogłaszał decyzję o przekazaniu sprawy do innego sądu. Były dyktator, który w maju skończy 85 lat, do sądu na obrzeżach egipskiej stolicy z kairskiego szpitala wojskowego przyleciał śmigłowcem. Państwowa telewizja pokazała zdjęcia ubranego w biały dres Mubaraka, którego na noszach wwieziono do sądu.

Były szef państwa pokazał się publicznie po raz pierwszy od czerwca 2012 roku, gdy został skazany w pierwszej instancji na dożywocie.

W styczniu bieżącego roku sąd przychylił się do apelacji Mubaraka i zgodził się na uchylenie wyroku dożywocia oraz ponowny proces. Powodem były m.in. słabe dowody przedstawione przez prokuraturę.

Mubarak miał być sądzony na terenie akademii policyjnej, która niegdyś nosiła jego imię.

Wokół budynku rozmieszczono 3 tys. policjantów i żołnierzy oraz 150 pojazdów opancerzonych - podał dziennik "Egypt Independent", powołując się na ministerstwo spraw wewnętrznych.

Przed sądem zgromadziły się dziesiątki zwolenników i przeciwników byłego prezydenta. Niektórzy przynieśli zdjęcia demonstrantów, którzy zginęli podczas protestów z początku 2011 roku.

Oprócz Mubaraka ponownie sądzony miał być też dawny minister spraw wewnętrznych Habib al-Adli i sześciu głównych doradców byłego prezydenta.

W ubiegłym roku Adli został skazany na karę dożywocia. Natomiast sześciu dawnych funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zostało uniewinnionych, co wywołało gwałtowne protesty opinii publicznej. Prokuratorzy oskarżają Mubaraka o wydanie rozkazu Adliemu do użycia ostrej amunicji przeciwko protestującym, by stłumić demonstracje.

Ponownie sądzeni pod zarzutami korupcyjnymi mieli być również synowie Mubaraka, Gamal i Alaa, którzy w czerwcu 2012 roku zostali uniewinnieni.

W wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło w Egipcie ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

Pierwszy proces, który rozpoczął się w sierpniu 2011 roku, wzbudził wielkie zainteresowanie Egipcjan i świata arabskiego. Wówczas po raz pierwszy przed sądem stanął arabski przywódca, obalony w wyniku rewolty. Zdjęcia niegdyś nietykalnego Mubaraka w klatce i na noszach podnosiły obywateli na duchu - komentuje agencja AFP.

Jednak niestabilna sytuacja w Egipcie może położyć się cieniem na ponownym procesie. Wielu Egipcjan bardziej niż losem Mubaraka przejmuje się kryzysem polityczno-gospodarczym, w którym pogrążony jest kraj rządzony po raz pierwszy przez islamistę wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego - dodaje AFP.

...

To juz tylko cyrk dla mas . Radzilem Mubarakowi Trybunal Miedzynarodowy . Aby uniknac takich parodii .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:26, 17 Kwi 2013    Temat postu:

Egipt: 15 lat więzienia dla policjanta za torturowanie podejrzanego

Egipski sąd skazał policjanta na 15 lat więzienia za torturowanie ultrakonserwatywnego muzułmanina w celu wymuszenia zeznań. Mężczyzna zmarł. Agencja AP podkreśla, że tak surowe wyroki zapadają w Egipcie bardzo rzadko wobec policjantów winnych nadużyć.

Sąd w Aleksandrii uznał, że Osama el-Kunajasi jest winny torturowania wyznawcy nurtu salafickiego Sajeda Belala. Był on oskarżony o udział w samobójczym zamachu bombowym na koptyjski kościół ponad dwa lata temu.

To już drugi policjant skazany w tej sprawie na 15 lat więzienia.

Belal został aresztowany razem z innymi podejrzanymi po zamachu w styczniu 2011 roku, kiedy to zginęło co najmniej 21 koptyjskich wiernych wychodzących z noworocznego nabożeństwa w kościele w Aleksandrii.

Walka ze stosowaniem tortur przez egipskie służby bezpieczeństwa znalazła się na sztandarach egipskiej rewolty, która doprowadziła do obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka na początku 2011 roku. Jednak nawet po upadku reżimu większość procesów policjantów oskarżonych o tortury kończy się łagodnymi wyrokami albo wręcz uniewinnieniem.

Torturowanie i śmierć salafity to jeden z dwóch skrajnych przykładów brutalności, która zbulwersowała opinię publiczną w Egipcie. Pierwszą ofiarą był drobny przedsiębiorca, również z Aleksandrii, pobity przez policjantów na śmierć w czerwcu 2010 roku. Jego śmierć wywołała protesty, na które ludzie skrzykiwali się za pośrednictwem Facebooka.

Salafizm jest religijnym i politycznym ruchem islamskim, domagającym się powrotu islamu do pierwotnych źródeł, odrzucającym zachodnią demokrację i postrzegającym system oparty na szariacie jako jedyną prawowitą formę państwa i społeczeństwa.

>>>>

Niestety trudno radowac sie tym wyrokiem bo akurat torturowany byl zwyrodnialcem z band mordujacych chrzescijan . Teraz policja przestanie w ogole cokolwiek robic aby szukac winnych mordow na Koptach ... I TO DRUGI POLICJANT W TEJ SPRAWIE !
O co tu chodzi ? Czy o walke z torturami czy o bezkarne mordowanie Koptow i zastraszenie polcji ? NA TO ZGODY NIE BEDZIE !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:59, 20 Kwi 2013    Temat postu:

Starcia zwolenników i przeciwników Mursiego w Kairze: 39 rannych

W Kairze i Aleksandrii manifestowali dziś przeciwnicy i zwolennicy prezydenta Muhammeda Mursiego. Jego zwolennicy nawoływali do oczyszczenia aparatu sądowniczego z ludzi poprzedniego reżimu. W Kairze doszło do starć, w których rannych zostało 39 osób.

W zamieszkach w pobliżu placu Tahrir uczestniczyło kilkaset osób. - Lud chce uzdrowienia systemu sprawiedliwości - krzyczeli zwolennicy Mursiego. Obie strony ciskały w siebie kamieniami, nie wiadomo, kto zaczął. Podpalono autobus, poleciały też koktajle Mołotowa. Policja do akcji wkroczyła w godzinę później.

Według egipskiej agencji MENA rannych zostało 39 osób. Według szefa egipskich służb ratowniczych Mohammada Sultana co najmniej cztery osoby ranne gumowymi kulami odwieziono do szpitala.

W ostatnich tygodniach w silnie spolaryzowanym Egipcie wiece i przemarsze różnych obozów przekształcają się w uliczne zamieszki.

Do manifestacji tych impuls dała zdominowana przez muzułmanów Szura, izba wyższa parlamentu, która zapowiedziała debatę nad nowelizacją ustawy obniżającą z 70 do 60 lat wiek emerytalny sędziów. Według jej zwolenników nowelizacja ma zapewnić niezależność aparatu sądowniczego. Przeciwnicy ustawy obawiają się, że zmierza ona do wysłania na emeryturę nawet co czwartego z 13 tysięcy sędziów i prokuratorów, aby islamiści mogli w ich miejsce powołać swoich ludzi.

Od miesięcy w Egipcie przeciwnicy Mursiego oskarżają islamistów o monopolizowanie władzy, przeforsowywanie islamistycznych rozwiązań i nadal trwające łamanie praw człowieka w stylu poprzedniego reżimu obalonego w lutym 2011 roku. Prezydent Mursi, Bractwo Muzułmańskie i islamscy politycy twierdzą, że opozycja sięga po uliczną przemoc, aby obalić wyłonioną w wyborach władzę i zdestabilizować kraj.

....

Niestety wojna domowa trwa ! Jak widzicie Syria to nie przypadek . Takie tam sa realia .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:27, 21 Kwi 2013    Temat postu:

Minister sprawiedliwości Egiptu podał się do dymisji

Minister sprawiedliwości Egiptu Ahmed Mekki podał się do dymisji - poinformował jego rzecznik. Jako powód podał piątkowe demonstracje zwolenników prezydenta, którzy domagali się oczyszczenia wymiaru sprawiedliwości z urzędników dawnego reżimu.

Mekki, który resortem sprawiedliwości kierował od sierpnia ubiegłego roku, złożył rezygnację w sobotę - podał jego rzecznik.

Jako bezpośredni powód dymisji Mekki podał piątkowe protesty zwolenników prezydenta Mohammeda Mursiego w Kairze. Domagali się oni oczyszczenia aparatu sądowniczego z ludzi poprzedniego reżimu oraz wdrożenia reformy wymiaru sprawiedliwości.

Tymczasem agencja AFP przypomina, że Mekki podał się do dymisji dzień po tym, jak Mursi zapowiedział zmiany w składzie rządu. Według anonimowego prezydenckiego doradcy wymienieni mają być szefowie ośmiu resortów, w tym Mekki.

Za czasów autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka Mekki, szanowany sędzia, uchodził za zwolennika reform i uwolnienia sądownictwa spod wpływów władzy wykonawczej. W ostatnim czasie występował przeciw projektowi ustawy, dzięki której zdaniem krytyków rząd miałby zbyt wielki wpływ na sądownictwo. Mekki groził, że poda się do dymisji, jeśli ustawa przejdzie.

Mimo znakomitej reputacji po kilku miesiącach od objęcia funkcji Mekki zaczął być oskarżany o uległość wobec Mursiego. Krytyka ministra nasiliła się w listopadzie, gdy prezydent przeforsował dekret zwiększający jego kompetencje, co opozycja interpretowała jako zamach na niezawisłość władzy sądowniczej.

...

Zrezygnowal aby nie stracic popularnosci czy dlatego ze zle idzie w kraju !? To co innego !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:56, 22 Kwi 2013    Temat postu:

Sąd potwierdził, że Mubarak pozostanie w areszcie

Egip­ski wy­miar spra­wie­dli­wo­ści po­twier­dził, że oba­lo­ny pre­zy­dent Hosni Mu­ba­rak po­zo­sta­nie w aresz­cie mimo ze­szło­ty­go­dnio­wej de­cy­zji o wa­run­ko­wym zwol­nie­niu by­łe­go szefa pań­stwa - po­in­for­mo­wa­ła ofi­cjal­na agen­cja MENA.

Sąd karny w Ka­irze "przy­jął wnio­sek pro­ku­ra­tu­ry ge­ne­ral­nej i za­le­cił, by Hosni Mu­ba­rak po­zo­stał w wię­zie­niu na po­trze­by śledz­twa w spra­wie za­rzu­tów nie­le­gal­ne­go wzbo­ga­ce­nia się" by­łe­go szefa pań­stwa - po­da­ła MENA.

Mu­ba­rak, zmu­szo­ny do ustą­pie­nia na fali lu­do­wej re­wol­ty na po­cząt­ku 2011 roku, ma być po­now­nie są­dzo­ny od 11 maja za udział w za­bój­stwie de­mon­stran­tów oraz ko­rup­cję.

Prze­by­wa­ją­cy w wię­zie­niu na po­łu­dniu Kairu Mu­ba­rak od­po­wia­da przy­naj­mniej w trzech spra­wach - śmier­ci de­mon­stran­tów i dwóch spra­wach o ko­rup­cję.

15 kwiet­nia sąd za­le­cił jego wa­run­ko­we zwol­nie­nie w spra­wie o przy­czy­nie­nie się do śmier­ci de­mon­stran­tów; areszt pre­wen­cyj­ny Mu­ba­ra­ka prze­kro­czył mak­sy­mal­ny ter­min dwóch lat. Po­zo­stał on jed­nak za krat­ka­mi, po­nie­waż pro­ku­ra­tu­ra nie­daw­no za­żą­da­ła aresz­tu w związ­ku z no­wy­mi za­rzu­ta­mi ko­rup­cji. 20 kwiet­nia sąd po­now­nie za­rzą­dził jego zwol­nie­nie w pro­ce­sie o ko­rup­cję, ale Mu­ba­rak znów nie wy­szedł na wol­ność w związ­ku z inną spra­wą - po­in­for­mo­wał ad­wo­kat by­łe­go szefa pań­stwa.

Pra­wie 85-let­ni Mu­ba­rak w czerw­cu 2012 roku zo­stał ska­za­ny na do­ży­wo­cie za przy­czy­nie­nie się do śmier­ci de­mon­stran­tów. W stycz­niu sąd ka­sa­cyj­ny anu­lo­wał ten wyrok i zle­cił nowy pro­ces.

W wy­ni­ku krwa­wej roz­pra­wy z de­mon­stran­ta­mi na po­cząt­ku 2011 roku zgi­nę­ło w Egip­cie ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wy­stą­pień, które trwa­ły 18 dni, Mu­ba­rak zo­stał zmu­szo­ny do ustą­pie­nia po nie­mal 30 la­tach spra­wo­wa­nia wła­dzy.

>>>>

Niesmaczny cyrk .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:49, 24 Kwi 2013    Temat postu:

Egipt: były minister finansów skazany na dożywotnie więzienie

Były minister finansów Egiptu Jusef Butros-Ghali został skazany na dożywotnie więzienie za defraudację środków publicznych. Proces odbył się zaocznie i wyrok nie jest prawomocny - poinformowały egipskie media.

Butros-Ghali został uznany za winnego zdefraudowania w przeliczeniu około 3 mln dolarów w latach 2009-2010, czyli pod koniec kadencji na stanowisku ministra finansów.

Były minister wyjechał z kraju pod koniec stycznia 2011 roku i obecnie przebywa w Londynie. W razie powrotu do kraju Butros-Ghali ma prawo domagać się do ponownego rozpatrzenia sprawy.

W 2011 roku został zaocznie skazany w innej sprawie na 30 lat ciężkich robót za wykorzystywanie państwowego majątku dla celów prywatnych.

Jusef Butros-Ghali, bratanek byłego sekretarza generalnego ONZ Butrosa Butrosa-Ghalego (w latach 1992-1996), kojarzony jest z polityką, która z jednej strony przyspieszyła wzrost gospodarczy Egiptu, z drugiej zaś pogłębiła majątkowe rozwarstwienie społeczeństwa.

Butros-Ghali był ministrem finansów w czasie prezydentury Hosniego Mubaraka. Były prezydent, zmuszony do ustąpienia na fali ludowej rewolty na początku 2011 roku, ma być w maju ponownie sądzony za udział w zabójstwie demonstrantów oraz korupcję.

W kwietniu kairski sąd ma wydać wyroki w odrębnej sprawie, w której oprócz Butrosa-Ghalego sądzony będzie też były premier Egiptu Ahmed Nazif oraz były minister spraw wewnętrznych Habib el-Adly; przebywają oni w więzieniu w Kairze.

...

Kary trzeba stopniowac a nie za wszystko dozywocie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:45, 08 Maj 2013    Temat postu:

Egipt: podtrzymano wyroki uniewinniające w sprawie szarży na placu Tahrir

Kairski sąd podtrzymał w środę wyroki uniewinniające dla 24 zwolenników obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, oskarżonych o brutalne spacyfikowanie antyrządowych protestów na stołecznym placu Tahrir w 2011 roku.

Sąd nie podał jeszcze uzasadnienia swojej decyzji.

Proces dotyczył ataku zwolenników Mubaraka 2 lutego 2011 roku, gdy na koniach i wielbłądach staranowali oni protestujących na placu Tahrir, atakując ich nożami i kijami. Wydarzenia te urosły później do symbolu brutalności starego reżimu, który został obalony przez rewolucję społeczną.

Wśród oskarżonych byli szefowie izb parlamentu: Fathi Surur (izba niższa) i Safwat Szarif (izba wyższa), oraz były przewodniczący partii rządzącej za czasów Mubaraka, obecnie zdelegalizowanej.

Wyrok uniewinniający w tej sprawie, który zapadł w październiku ubiegłego roku, wywołał w całym kraju demonstracje oburzonych Egipcjan. W uzasadnieniu sąd napisał wówczas, że zeznający w procesie świadkowie byli niewiarygodni, a obciążający oskarżonych materiał dowodowy uznał za słaby.

Do takich argumentów często odwoływali się sędziowie w sprawach funkcjonariuszy obalonego reżimu Mubaraka, oskarżonych o współudział w śmierci ponad 800 demonstrantów. Niemal wszystkich sądzonych uniewinniono.

Zdaniem prawników w tego typu sprawach policja, również oskarżana o brutalność wobec protestujących, nie przykłada się do zbierania dowodów m.in. ze względu na solidarność z kolegami. Winne jest także egipskie prawo, które nie przewiduje sądzenia przedstawicieli władzy.

Prawnicy twierdzą również, że od zakończenia procesu pojawiły się nowe dowody. Stwarza to szansę na powrót do sprawy, ponieważ prezydent Mohammed Mursi zapowiadał, że specjalna jednostka prokuratury będzie wznawiać dochodzenia i procesy byłych urzędników Mubaraka, jeśli znajdzie nowy materiał, który by to uzasadniał.

Agencja AP zauważa, że obecna sytuacja to sprawdzian dla Mursiego, który z jednej strony obiecywał pociągnięcie do odpowiedzialności winnych przemocy wobec demonstrantów, ale z drugiej - jak mówią jego krytycy - nie chce pogarszać swych relacji z przedstawicielami obalonej władzy.

...

Byly ofiary a winnych nie ma . Tak nie moze byc .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:16, 11 Maj 2013    Temat postu:

Ruszył powtórny proces Hosniego Mubaraka

Obalony prezydent Egiptu Hosni Mubarak, sądzony za udział w śmierci setek demonstrantów i korupcję, stawił się w sobotę w sądzie w Kairze. Tego dnia rozpoczął się powtórny proces byłego szefa państwa, który został po chwili odroczony do 8 czerwca.

85-letni Mubarak, ubrany w biały więzienny uniform, został na fotelu inwalidzkim wwieziony do klatki przeznaczonej dla sądzonych. Obok niego stali dwaj synowie, Alaa i Gamal, którym postawiono osobne zarzuty korupcji. Hosni Mubarak nie przyznał się ani do udziału w zabójstwie demonstrantów, ani do korupcji.

Rozprawa była emitowana na żywo w egipskiej telewizji państwowej.

Obecny proces, tak jak poprzedni, toczy się w budynkach szkoły policyjnej na przedmieściu Kairu, która jest silnie strzeżona przez policję. Poprzednie wyroki zostały anulowane na początku roku.

Adwokaci rodzin ofiar stłumienia rewolty na początku 2011 roku skandowali: "Lud chce egzekucji mordercy", ale przed gmachem kairskiego sądu zgromadzili się też zwolennicy Mubaraka z transparentami, na których napisano: "Wolność dla Prezydenta".

Powtórny proces miał początkowo zostać wznowiony 13 kwietnia, ale sędzia prowadzący uznał, że nie jest bezstronny w tej sprawie i odmówił otwarcia posiedzenia.

W wyniku pierwszego procesu, który rozpoczął się w sierpniu 2011 roku, Mubarak i jego były szef MSW Habib el-Adli zostali skazani na dożywocie za przyczynienie się do śmierci demonstrantów; funkcjonariusze służb bezpieczeństwa obalonego reżimu zostali jednak uniewinnieni.

Wszystkie wyroki zostały anulowane w styczniu przez sąd kasacyjny, który zlecił powtórny proces.

W wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło w Egipcie ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

Wielu Egipcjan jest sfrustrowanych niemożnością osądzenia winnych przemocy i dekad korupcji przez egipski wymiar sprawiedliwości, w dużej części kontrolowany jeszcze przez funkcjonariuszy z epoki Mubaraka - zauważa agencja Reutera.

...

Egzekucja nie jest potrzebna . Przeciez nie nastapilo to co w Syrii wiec jakis wzglad trzeba okazac !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:21, 02 Cze 2013    Temat postu:

Egipski Trybunał Konstytucyjny: Szura wybrana niezgodnie z prawem

Egipski Najwyższy Trybunał Konstytucyjny orzekł w niedzielę, że izba wyższa parlamentu, Szura, została wybrana niezgodnie z prawem, lecz nie będzie rozwiązana do czasu powołania nowego parlamentu.

Trybunał zakwestionował także legalność kryteriów wyboru członków konstytuanty, zdominowanej przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego.

Na razie nie wiadomo, kiedy dojdzie do wyboru parlamentu; wywodzący się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego prezydent Mohammed Mursi chciałby, aby wybory rozpoczęły się w październiku.

Szura jest obecnie najwyższą w Egipcie władzą ustawodawczą.

Zarówno izba wyższa parlamentu, jak i konstytuanta są krytykowane przez liberalne i lewicowe ugrupowania. Zarzucają one zarówno Szurze jak i konstytuancie, że nie uwzględniają opinii świeckich polityków. Zdaniem laickiej opozycji nowa ustawa zasadnicza, przygotowana przez konstytuantę umożliwia islamistom wywieranie wpływu na ustawodawstwo i pozostawia mniejszości bez odpowiedniej ochrony prawnej. Opozycja obawia się islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich, praw kobiet i wolności mediów

....

Nowe wybory trzeba przeprowadzic porzadnie i zmiescic sie w kilka dni a nie 3 miesiace .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:44, 04 Cze 2013    Temat postu:

Egipt: wyroki więzienia dla działaczy organizacji pozarządowych

Egip­ski sąd ska­zał 43 dzia­ła­czy or­ga­ni­za­cji po­za­rzą­do­wych, w tym 16 Ame­ry­ka­nów, na kary od roku do pię­ciu lat wię­zie­nia za udział w nie­le­gal­nej dzia­łal­no­ści w Egip­cie. Na­ka­zał też za­mknię­cie i za­ję­cie mie­nia trzech ame­ry­kań­skich or­ga­ni­za­cji.

Pięt­na­stu Ame­ry­ka­nów zo­sta­ło ska­za­nych na kary pię­ciu lat wię­zie­nia za­ocz­nie, po­nie­waż wcze­śniej wy­je­cha­li oni z Egip­tu. Je­dy­ny Ame­ry­ka­nin Ro­bert Bec­ker, który sta­nął przed sądem, otrzy­mał wyrok dwóch lat wię­zie­nia.

Po­nad­to sąd ska­zał za­ocz­nie na kary pię­ciu lat wię­zie­nia 11 osób, oby­wa­te­li: Nor­we­gii, Ser­bii, Nie­miec i kra­jów arab­skich.

In­nych pięć osób - w tym Bec­ker - otrzy­ma­ło wyrok dwóch lat wię­zie­nia. We­dług agen­cji Reu­te­ra wśród nich jest rów­nież oby­wa­tel­ka Nie­miec, która pra­co­wa­ła w ka­ir­skim biu­rze nie­miec­kiej Fun­da­cji im. Kon­ra­da Ade­nau­era.

Agen­cja AFP za­uwa­ża, że Bec­ker nie zde­cy­do­wał się na opusz­cze­nie Egip­tu wraz z in­ny­mi Ame­ry­ka­na­mi ze wzglę­du na so­li­dar­ność z oskar­żo­ny­mi w pro­ce­sie Egip­cja­na­mi.

Za­rzu­ty wobec wszyst­kich tych oskar­żo­nych mó­wi­ły o pro­wa­dze­niu nie­le­gal­nych or­ga­ni­za­cji i otrzy­my­wa­niu nie­le­gal­nie fun­du­szy z za­gra­ni­cy.

Na­to­miast 11 oby­wa­te­li Egip­tu, któ­rym po­sta­wio­no lżej­sze za­rzu­ty, otrzy­ma­ło wy­ro­ki jed­ne­go roku wię­zie­nia w za­wie­sze­niu.

We wtor­ko­wym wy­ro­ku sę­dzia na­ka­zał rów­nież za­mknię­cie w Egip­cie biur or­ga­ni­za­cji: Mię­dzy­na­ro­do­we­go In­sty­tu­tu Re­pu­bli­kań­skie­go (IRI), Na­ro­do­we­go In­sty­tu­tu De­mo­kra­tycz­ne­go (NDI) i Fre­edom House. Cen­tra­le tych or­ga­ni­za­cji, które jako swą misję okre­śla­ją wspie­ra­nie de­mo­kra­cji, znaj­du­ją się w USA. IRI i NDI są luźno zwią­za­ne z ame­ry­kań­ski­mi par­tia­mi: Re­pu­bli­kań­ską oraz De­mo­kra­tycz­ną.

Pro­ces dzia­ła­czy NGOs trwał od po­cząt­ku 2012 roku. Roz­po­czął się po prze­szu­ka­niach ka­ir­skich biur or­ga­ni­za­cji ame­ry­kań­skich, jak rów­nież biura fun­da­cji Ade­nau­era. Spra­wa wy­wo­ła­ła ostre na­pię­cia mię­dzy USA a rzą­dzą­cy­mi wów­czas w Egip­cie przej­ścio­wy­mi wła­dza­mi woj­sko­wy­mi.

>>>>

COOOO ! PUTINIZM ! NIE MA MOWY !
Egipcjanie do boju PRECZ Z REZIMEM ! CHCA WAM UKRAC WOLNOSC !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:13, 04 Cze 2013    Temat postu:

Egipt: prodemokratyczny działacz skazany za obrazę prezydenta

Egip­ski dzia­łacz pro­de­mo­kra­tycz­ny zo­stał ska­za­ny w po­nie­dzia­łek na pół roku wię­zie­nia w za­wie­sze­niu za ob­ra­zę pre­zy­den­ta Mo­ham­me­da Mur­sie­go i roz­po­wszech­nia­nie fał­szy­wych in­for­ma­cji - po­in­for­mo­wa­ła egip­ska agen­cja pra­so­wa.

Ahmed Duma jest pierw­szym pro­mi­nent­nym kry­ty­kiem pre­zy­den­ta Mur­sie­go ska­za­nym pod tym za­rzu­tem. Po­dob­ne oskar­że­nia wy­su­wa­ne są prze­ciw­ko kilku dzien­ni­ka­rzom, pre­zen­te­rom te­le­wi­zyj­nym i innym oso­bom - za­uwa­ża agen­cja As­so­cia­ted Press.

W za­tło­czo­nej sali sądu na przed­mie­ściach Kairu ska­za­ny po­ka­zał znak zwy­cię­stwa, a inni dzia­ła­cze wzno­si­li okrzyk: "Dla­cze­go rząd się cie­bie oba­wia, Duma?". W sie­dzi­bie sądu dzia­ła­cze zo­sta­wi­li trans­pa­rent z na­pi­sem: "Mursi to mor­der­ca i prze­stęp­ca". Inni pod­pi­sy­wa­li pe­ty­cję wzy­wa­ją­cą do ustą­pie­nia pre­zy­den­ta i roz­pi­sa­nia wcze­śniej­szych wy­bo­rów.

Duma zo­stał oskar­żo­ny za na­zwa­nie pre­zy­den­ta "prze­stęp­cą i nie­pra­wo­wi­cie wy­bra­nym sze­fem pań­stwa" po tym, gdy w lutym br. w Port Sa­idzie siły bez­pie­czeń­stwa spa­cy­fi­ko­wa­ły de­mon­stran­tów; zgi­nę­ło wów­czas ponad 70 osób. Kry­ty­ko­wał rów­nież rzą­dzą­ce Brac­two Mu­zuł­mań­skie za to, że stało za bru­tal­nym roz­pra­wie­niem się w ub.r. z pro­te­stu­ją­cy­mi przed pa­ła­cem pre­zy­denc­kim w Ka­irze.

Rząd pre­zy­den­ta Mur­sie­go za­rzu­ca swym opo­nen­tom po­li­tycz­nym, że pod­sy­ca­ją fer­ment w kraju, żeby pod­ko­pać jego au­to­ry­tet i rządy. Z kolei opo­zy­cja oskar­ża Mur­sie­go i jego ugru­po­wa­nie o chęć mo­no­po­li­za­cji wła­dzy oraz mar­gi­na­li­zo­wa­nie nawet tych, któ­rzy po­ma­ga­li w oba­le­niu dłu­go­let­nie­go dyk­ta­to­ra Ho­snie­go Mu­ba­ra­ka pod­czas re­wo­lu­cji w 2011 r.

Or­ga­ni­za­cje ochro­ny praw czło­wie­ka do­no­szą, że od stycz­nia br. ponad 2 300 de­mon­stran­tów i dzia­ła­czy zo­sta­ło albo za­trzy­ma­nych, albo czeka ich pro­ces; więk­szo­ści za­rzu­ca się udział w an­ty­rzą­do­wych pro­te­stach.

Na po­cząt­ku maja wy­so­ka ko­mi­sarz ONZ ds. praw czło­wie­ka Navi Pil­lay ostrze­gła, że Egipt może za­prze­pa­ścić ide­ały re­wo­lu­cji, która oba­li­ła reżim Mu­ba­ra­ka, i po­paść w au­to­ry­ta­ryzm.

>>>>

Precz z nowa tyrania !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:34, 10 Cze 2013    Temat postu:

Egipt: kolejna rozprawa w procesie Mubaraka 6 lipca

Sąd w Ka­irze od­ro­czył dzi­siaj do 6 lipca pro­ces by­łe­go pre­zy­den­ta Egip­tu Ho­snie­go Mu­ba­ra­ka, oskar­żo­ne­go o ko­rup­cję i przy­czy­nie­nie się do śmier­ci w 2011 roku kil­ku­set an­ty­rzą­do­wych de­mon­stran­tów.

Sąd na­ka­zał też uwol­nie­nie dwóch synów Mu­ba­ra­ka. Alaa i Gamal są są­dze­ni wraz z ojcem za ko­rup­cję, ale ich pobyt w aresz­cie prze­kro­czył już mak­sy­mal­ny okres dwóch lat. Źró­dła są­do­we utrzy­mu­ją jed­nak, iż jest mało praw­do­po­dob­ne, by wy­szli na wol­ność, gdyż ciążą na nich też inne za­rzu­ty.

Na po­nie­dział­ko­wej roz­pra­wie sąd za­pre­zen­to­wał nowe do­ku­men­ty i do­wo­dy rze­czo­we, do­ty­czą­ce uży­cia siły prze­ciw pro­te­stu­ją­cym przed dwoma laty. Obro­na po­pro­si­ła o czas, by się z nimi za­po­znać. Wszyst­kich pod­sąd­nych, w tym także by­łe­go szefa MSW Ha­bi­ba el-Ad­le­go i synów Mu­ba­ra­ka, do­wie­zio­no do sie­dzi­by sądu, lecz roz­pra­wę wkrót­ce od­ro­czo­no.

W po­nie­dzia­łek od wcze­sne­go rana przed miej­scem roz­pra­wy - bu­dyn­kiem Aka­de­mii Po­li­cyj­nej w Ka­irze - zbie­ra­li się za­rów­no zwo­len­ni­cy, jak i prze­ciw­ni­cy by­łe­go pre­zy­den­ta, toteż za­sto­so­wa­no za­ostrzo­ne środ­ki bez­pie­czeń­stwa.

W Egip­cie w wy­ni­ku krwa­wej roz­pra­wy z de­mon­stran­ta­mi na po­cząt­ku 2011 roku zgi­nę­ło ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wy­stą­pień, które trwa­ły 18 dni, Mu­ba­rak zo­stał zmu­szo­ny do ustą­pie­nia po nie­mal 30 la­tach spra­wo­wa­nia wła­dzy.

W pierw­szym pro­ce­sie, który roz­po­czął się w sierp­niu 2011 roku, Mu­ba­rak i jego były szef MSW Habib el-Ad­li zo­sta­li ska­za­ni na do­ży­wo­cie za przy­czy­nie­nie się do śmier­ci de­mon­stran­tów. Funk­cjo­na­riu­sze służb bez­pie­czeń­stwa oba­lo­ne­go re­żi­mu zo­sta­li jed­nak unie­win­nie­ni.

Wszyst­kie wy­ro­ki zo­sta­ły anu­lo­wa­ne w stycz­niu bie­żą­ce­go roku przez sąd ka­sa­cyj­ny, który zle­cił po­wtór­ny pro­ces. Ru­szył on w maju.

Po re­wo­lu­cji z roku 2011 ma­chi­na są­do­wa Egip­tu pra­cu­je bez wy­tchnie­nia, nie­mal co ty­dzień od­by­wa­ją się roz­pra­wy i wy­da­wa­ne są wy­ro­ki w róż­nych spra­wach prze­ciw­ko funk­cjo­na­riu­szom by­łe­go re­żi­mu. Nie­rzad­ko różne in­cy­den­ty są roz­pa­try­wa­ne łącz­nie, ale zda­rza się też, że prze­ciw­ko jed­nej oso­bie wsz­czy­na się wiele spraw - pisze agen­cja ITAR-TASS.

Tak też jest na "pro­ce­sie wieku", jak nie­któ­rzy na­zy­wa­ją spra­wę prze­ciw­ko Mu­ba­ra­ko­wi w związ­ku ze śmier­cią de­mon­stran­tów. Na tym pro­ce­sie są jed­no­cze­śnie roz­pa­try­wa­ne ma­te­ria­ły do­ty­czą­ce przy­własz­cze­nia środ­ków pań­stwo­wych i dla­te­go na ławie oskar­żo­nych za­sia­da­ją też oskar­ża­ni o to sy­no­wie Mu­ba­ra­ka.

>>>>

Znowu ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:15, 16 Cze 2013    Temat postu:

Egipt: więzienie dla islamisty za zbezczeszczenie Biblii

Na 11 lat więzienia skazano w Egipcie islamistę, który podarł i spalił Biblię - poinformowała gazeta "Al-Ahram" w wydaniu internetowym. Sąd w Kairze uznał, że Ahmed Mohammed Abdullah, który sam nazwał się Abu Islam (Ojciec Islamu) obraził religię.

Syn tego islamisty, który pomagał mu bezcześcić Biblię podczas demonstracji przed ambasadą USA we wrześniu 2012 roku przeciwko filmowi obrażającemu proroka Mahometa, został skazany na osiem lat więzienia.

Wyroki nie są prawomocne.

....

Cieszymy sie ze ich skazali ale wyroki sa zbyt duze . Nie przesadzajmy . Oni maja tak zle w glowie ze biedni beda przed sadem Boga . Karac trzeba ale nie az tak !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:32, 19 Cze 2013    Temat postu:

Egipt: 11 lat więzienia w zawieszeniu za obrazę chrześcijaństwa

Mu­zuł­mań­ski ka­zno­dzie­ja zo­stał ska­za­ny przez sąd w Ka­irze na 11 lat wię­zie­nia w za­wie­sze­niu za ob­ra­zę chrze­ści­jań­stwa.

Prawo egip­skie za­ka­zu­je ob­ra­ża­nia uczuć re­li­gij­nych, co w prze­szło­ści pro­wa­dzi­ło do aresz­to­wa­nia i ska­zy­wa­nia chrze­ści­jan i mu­zuł­ma­nów szy­itów za ob­ra­zę is­la­mu sun­nic­kie­go.

W sierp­niu 2012 r. Ahmed Mo­ham­med Ab­dal­lah, zwany Abu Islam, po­rwał i spa­lił eg­zem­plarz Bi­blii przed am­ba­sa­dą Sta­nów Zjed­no­czo­nych pod­czas de­mon­stra­cji prze­ciw­ko wy­pro­du­ko­wa­ne­mu w USA fil­mo­wi "Nie­win­ność mu­zuł­ma­nów", uzna­ne­go za prze­jaw is­la­mo­fo­bii.

Ab­dal­lah stał się znany za spra­wą swych ostrych wy­po­wie­dzi skie­ro­wa­nych prze­ciw­ko chrze­ści­ja­nom i li­be­ral­nej opo­zy­cji w Egip­cie. Zo­stał ska­za­ny za ob­ra­zę uczuć re­li­gij­nych, za­kłó­ca­nie po­rząd­ku pu­blicz­ne­go i znie­sła­wie­nie.

Jego syn, są­dzo­ny razem z nim, otrzy­mał wyrok ośmiu lat wię­zie­nia w za­wie­sze­niu. Obaj męż­czyź­ni mogą od­wo­łać się od wy­ro­ku.

>>>>

Zaraz zaraz . On nie tylko spalil Biblie . On do czegos nawolywal !!! Do czego ? Jesli do zbrodni to powinien siedziec ! Samo spalenie Biblii sugerowalo by chorobe umyslu . Ale jesli nawolywal do zbrodni to juz jest ludobojstwo ! Trzeba pilnowac tych roznych opetanych przez diabla imamow oni sa grozni . Bóg jest MIŁOŚCIĄ !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:16, 27 Cze 2013    Temat postu:

Mursi tworzy międzypartyjną komisję ds. zmian konstytucji

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi oświadczył w orędziu do narodu, że tworzy międzypartyjną komisję, która ma zaproponować poprawki do konstytucji, i zaprosił wszystkich liderów partyjnych, by prace rozpoczęli już w czwartek.

Zapowiedź ewentualnych zmian w ustawie zasadniczej, forsowanej przez Mursiego i jego islamistycznych zwolenników wbrew sprzeciwowi opozycji, to najważniejszy punkt środowego przemówienia szefa państwa - komentuje agencja Reutera. Prezydent zapowiedział także powołanie drugiej komisji ds. "pojednania narodowego", z udziałem duchownych muzułmańskich i chrześcijańskich.

Egipska konstytucja zyskała w referendum pod koniec 2012 roku prawie 64-procentowe poparcie. Jej krytycy podkreślali jednak, że jest zbyt islamistyczna i zdradza ideały rewolucji, która w 2011 roku obaliła Hosniego Mubaraka.

Według opozycji umożliwia ona islamistom wywieranie wpływu na ustawodawstwo i pozostawia mniejszości bez odpowiedniej ochrony prawnej; opozycja obawiała się islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich, praw kobiet i wolności mediów.

Mohammed Mursi ostrzegł także, że pogłębiające się podziały w egipskiej polityce zagrażają demokracji. W przeddzień pierwszej rocznicy objęcia urzędu przyznał się też do błędów.

- Egipt stoi wobec wielu wyzwań. Polaryzacja sięgnęła poziomu, który może zagrozić naszemu rodzącemu się doświadczeniu demokracji, sparaliżować kraj i spowodować chaos - mówił Mursi w orędziu.

Kilka godzin przed jego wystąpieniem na północy kraju doszło do starć zwolenników i przeciwników szefa państwa. Według najnowszych danych zginęły w nich dwie osoby, a ponad 200 zostało rannych. Wielu obserwatorów obawia się nasilenia aktów przemocy w najbliższy weekend.

Opozycja wzywa Mursiego do złożenia rezygnacji i zapowiada masowe wystąpienia 30 czerwca, w pierwszą rocznicę jego inauguracji jako prezydenta. Do rozbicia protestów wzywali radykalni zwolennicy Mursiego. Armia ostrzegła, że jest gotowa na interwencję, jeśli politycy nie dojdą do porozumienia. W środę Mursi oświadczył, że armia powinna skoncentrować się na obronie obywateli.

W orędziu Mursi tłumaczył, że wiele trudności pierwszego roku jego prezydentury wynika z faktu, że nadal wpływy zachowały skorumpowane postaci życia politycznego z czasów Mubaraka.

- Przejąłem odpowiedzialność za kraj pogrążony w korupcji i musiałem zmierzyć się z wojną mającą na celu moją porażkę - mówił. Jako odpowiedzialnego za problemy wymienił m.in. jednego ze swoich rywali w zeszłorocznych wyborach prezydenckich, wskazał także na nieokreślone siły z sąsiednich krajów.

Przyznał, że w czasie pierwszego roku swej kadencji popełnił wiele błędów, które jednak można naprawić. Zapowiedział także "radykalne i szybkie" reformy instytucji państwowych i zaapelował o dialog.

Przeciwnicy żądają ustąpienia Mursiego i rozpisania nowych wyborów, argumentując, że szef państwa i Bractwo Muzułmańskie, z którego się wywodzi, monopolizują władzę i nie rozwiązują najważniejszych problemów kraju.

Sala konferencyjna, na której Mursi wygłaszał transmitowane w telewizji orędzie, była wypełniona ministrami oraz przedstawicielami Bractwa i jego politycznego skrzydła, Partii Wolności i Sprawiedliwości. Obecnych było kilkuset zwolenników prezydenta, którzy przerywali wystąpienie oklaskami.

>>>

Tylko zeby nie wyszly zady parlamentu bo to koszmar .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135926
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:28, 27 Cze 2013    Temat postu:

Starcia na północy Egiptu przed prezydenckim orędziem

Co najmniej jedna osoba zginęła, a ponad 230 zostało rannych w starciach zwolenników i przeciwników prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego na północy kraju - podało ministerstwo zdrowia. Do starć doszło na krótko przed prezydenckim orędziem do narodu.

Według źródeł w siłach bezpieczeństwa do starć w mieście Mansura w Delcie Nilu doszło, gdy przeciwnicy prezydenta obrzucili śmieciami jego zwolenników. Źródła medyczne w szpitalu w Mansurze podały, że do ich placówki trafiły osoby z ranami postrzałowymi. W starciach uczestniczyły setki osób.

Według agencji Reuters w Mansurze zginęły dwie osoby.

W kraju od pewnego czasu rośnie napięcie, spowodowane ponawianymi demonstracjami zwolenników i przeciwników Mursiego oraz starciami między nimi. Rodzi to obawy przed otwartym konfliktem.

Opozycja wzywa Mursiego do złożenia rezygnacji i zapowiada masowe wystąpienia 30 czerwca, w pierwszą rocznicę jego inauguracji jako prezydenta. Świeckie ugrupowania opozycyjne twierdzą, że zebrały już około 15 mln podpisów - czyli więcej niż 13 mln głosów, które padły na Mursiego w ubiegłorocznych wyborach - pod petycją wzywającą prezydenta do ustąpienia. Opozycja liczy na to, że jej wspólna akcja doprowadzi do przyspieszonych wyborów prezydenckich, które pozwoliłby odsunąć Mursiego od władzy.

Obawiając się zamieszek i wybuchu przemocy, Egipcjanie robią zapasy żywności, a na ulicach Kairu i innych miast długie kolejki samochodów ustawiają się przed stacjami benzynowymi.

Także armia i policja wzmocniły środki bezpieczeństwa. Na ulicach rozmieszczono więcej policjantów, a wokół budynków publicznych ustawiono barierki. Według przedstawicieli sił bezpieczeństwa, na których powołuje się agencja AP, do baz wojskowych w pobliżu największych egipskich miast sprowadzono posiłki.

W niedzielę egipska armia ostrzegła, że jest gotowa interweniować, aby uchronić kraj przed konfliktem wewnętrznym. Minister obrony gen. Abd el-Fatah Said es-Sisi zaapelował do wszystkich partii politycznych o zażegnanie kryzysu.

Zapowiedział, że wojsko nie pozwoli na "atak na wolę ludu", i ocenił, że "w społeczeństwie utrzymują się podziały, a ich trwanie stanowi zagrożenie dla Egiptu jako państwa". Może to sugerować, że wojsko może stanąć po stronie przeciwników Mursiego, jeśli zostaną zaatakowani przez islamistycznych zwolenników szefa państwa.

Do starć w Mansurze doszło na kilka godzin przed orędziem do narodu, które Mursi ma wygłosić o godz. 21.30 czasu polskiego w Kairze w obecności swoich zwolenników. Nie wiadomo, co będzie treścią wystąpienia; część obserwatorów spodziewa się, że prezydent zapowie rekonstrukcję rządu, chcąc złagodzić napięcia społeczne.

>>>

Znow walki ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 33, 34, 35  Następny
Strona 20 z 35

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy