Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Współczesna Turcja i jej problemy .
Idź do strony 1, 2, 3 ... 22, 23, 24  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:18, 06 Sty 2012    Temat postu: Współczesna Turcja i jej problemy .

Turcja: aresztowano byłego szefa sztabu generalnego

Byłego szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Turcji generała Ilkera Basbuga aresztowano w piątek pod zarzutem udziału w spisku, mającym na celu obalenie rządu. Basbug przeszedł w stan spoczynku w 2010 roku.

Aresztowanie generała jest częścią prowadzonego od pięciu lat śledztwa w sprawie skrajnie nacjonalistycznej siatki Ergenkon, która - jak twierdzi policja - spiskowała z zamiarem wywołania w kraju chaosu i doprowadzenia w ten sposób do interwencji wojska, mającej na celu obalenie rządów islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdogana, rządzącej od 2002 roku. W ramach śledztwa w sprawie siatki Ergenkon aresztowano już setki osób, w tym oficerów sił zbrojnych, naukowców, prawników i dziennikarzy.

- 26. szef sztabu generalnego (sił zbrojnych) Republiki Turcji został aresztowany pod zarzutem utworzenia grupy terrorystycznej i kierowania ta grupą. Ocenę tego faktu pozostawiam wielkiemu narodowi tureckiemu - powiedział Basbug, gdy wyprowadzano go z sądu w Stambule. Obrońca generała zapowiedział złożenie odwołania od decyzji o aresztowaniu.

Basbuga - najwyższego stopniem wojskowego aresztowanego w sprawie siatki Ergenkon - przewieziono do więzienia Silivri, ok. 80 km na zachód od Stambułu. W specjalnie wybudowanej sali sądowej toczą się tam procesy setek oskarżonych w tej sprawie. Reuters odnotowuje, że szef sztabu generalnego sił zbrojnych przez wiele lat był w Turcji de facto najwyższą władzą, dopóki w ostatnim dziesięcioleciu premier Erdogan nie ograniczył wpływów wojska. Armia turecka przez wiele lat postrzegała się jako gwarant świeckiej konstytucji. W latach 1960-1980 przeprowadziła trzy zamachy stanu, zmusiła też kolejny rząd do ustąpienia w 1997 roku.

>>>>

No paczcie co sie dzieje ! Jak jedni amatorzy wladzy sadza innych to jest podejrzane . Wyglada na koszenie konkurencji jak sie da !

Ilker Basbug, fot. Reuters



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:39, 08 Sty 2012    Temat postu:

W Turcji będą sprzedawać papier toaletowy "Sarkozy"

Pewien turecki przedsiębiorca, w odpowiedzi na francuskie prawo penalizujące negowanie ludobójstwa Ormian, jakiego dopuścili się Turcy w latach 1915-1917, postanowił produkować papier toaletowy i pieluchy "Sarkozy" - podaje agencja Regnum.

Na taki pomysł wpadł właściciel firmy "Erol", który zapewnia, że wkrótce papier toaletowy i pieluchy "Sarkozy" trafią do sklepów. Będą produkowane w mieście Kayseri w środkowej Turcji. Biznesmen wcześniej zlecił sondaż: 100 osób zapytano, jaki produkt najlepiej nazwać nazwiskiem prezydenta Francji, który zaakceptował przyjęcie kontrowersyjnej ustawy. Respondenci wybrali papier toaletowy i pieluchy.

Aby uniknąć problemów z prawem, producent postanowił nie umieszczać na swoich towarach fotografii francuskiego prezydenta.

Przyjęte w grudniu we Francji nowe prawo przewiduje rok więzienia i 45 tys. euro grzywny za każde publiczne negowanie ludobójstwa Ormian, jakiego dopuścili się Turcy w latach 1915-1917.

Ustawa wywołała powszechną wściekłość Turków. Turecki premier Tayyip Erdogan ogłosił zawieszenie stosunków dyplomatycznych i wojskowych z Francją, a wicepremier Ali Babacan oskarżył Nicolasa Sarkozy'ego o niedotrzymanie obietnicy, że francuskie Zgromadzenie Narodowe nie uchwali sankcji wobec osób negujących ludobójstwo Ormian.

Nicolas Sarkozy miał złożyć taką obietnicę rezydentowi Turcji Abdullahowi Gulowi i premierowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi - wyjaśniał Babacan.

Ustawę o uznaniu rzezi Ormian na terenie imperium osmańskiego za ludobójstwo przyjęto we Francji w 2001 roku.

>>>>>

My tez mozemy produkowac papier toaletowy i to duzo wiecej ! I z odpowiednim rysunkiem ...

Ale oczywiscie nie . To sa posuniecia dzikich . Nie wypada znizac sie do poziomu klozetu .

Turcja to najwieksza dzicz islamu . Arabowie stoja cywilizacyjnie zancznie wyzej stad okupacja Turkow byla dla nich ponizajaca . Jak przechodzila armia turecka to byly mordy gwalty - dzicz . A gdzie byl najwyzszy poziom cywilizacji islamu ? Oczywiscie w Hiszpanii . Korodoba . Tam wsrod chrzescijan nastapil najwiekszy rozkwit kultury islamu . Drugim miejscem jest Liban . Tam znow wiekszosc stanowia chrzescijanie ARABOWIE ! I jest to najbardziej cywilizowany kraj arabski . Swego czasu JEDYNA demokracja dzis dolaczyla Tunezja ktora tez goscila mnostwo chrzescijan np. z Polski . A najwieksza dzicz ?
Turacja - oni wymordowali i wyganli chrzescijan . Arabia Saudyjska Afganistan Pakistan . Tam gdzie nie ma chrzescijan islam przeksztalca sie w islamizm i poraza w bestialstwie i zwyrodnieniu .
Widzicie zatem ze Europa tylko dlatego gorowala nad swiatem ze byla chrzescijanska . Kto odrzuca chrzescijanstwo pograza sie w potwornosciach . Dzis nawet widzicie jak UE sie pograza tez z powodu odrzucenia chrzescijanstwa .

Co do ludobojstwa to jak widzicie nie dosc ze nie zaluja to jeszcze staja sie chamscy . Ale jak popatrzymy to nawet Niemcy niechetnie bija sie w persi . Ludy noszace znamie Kaina gdzie zbrodnia przodkow przechodzi na potomkow nie chca pokuty . To jest wlasnie droga do piekla . Brak zalu . Rosje to zniszczylo kompletnie .

Oczywiscie na zdziczenie nalezy odpowiadac godnie . Propnuje Muzeum Zaglady Ormian w Paryżu . To bedzie godne uczczenie tej wielkiej ofiary !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:56, 10 Sty 2012    Temat postu:

Były prezydent oskarżony o zdradę zapowiada samobójstwo

Autorzy wojskowego zamachu stanu w Turcji z 1980 roku, późniejszy prezydent Kenan Evren oraz ówczesny dowódca sił powietrznych Tahsin Sahinkaya, zostali formalnie oskarżeni o zdradę stanu. Grozi im dożywocie - podała dzisiaj agencja Anatolia.

Latem 2011 roku obaj zostali przesłuchani, a w zeszłym tygodniu prokuratura w Ankarze ogłosiła, że przygotowała akt oskarżenia. Sąd w stolicy przyjął ten dokument, torując drogę do procesu. 94-letni dziś Evren w wyniku zamachu stanu z 12 września 1980 roku stanął na czele Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Po przejęciu władzy przez wojskowych około 50 ludzi zostało straconych, a setki tysięcy aresztowano. Wielu z nich torturowano, setki zmarły w więzieniach, część uznano za zaginionych.

Evren, który w 1982 roku został prezydentem Turcji i urząd ten piastował do 1989 roku, uważa, że pucz wojskowy zakończył lata konfliktów pomiędzy lewicowymi i prawicowymi ugrupowaniami politycznymi, w wyniku których zginęło ok. 5 tysięcy ludzi.

W referendum z 12 września 2010 roku Turcy, obok innych zmian w konstytucji, zgodzili się na zniesienie immunitetu, który dotąd przysługiwał przywódcom wojskowego zamachu stanu. Wśród 26 zmian w ustawie zasadniczej przyjęto anulowanie artykułu, który blokował działania prawne przeciwko Evrenowi i innym przywódcom puczu. Referendum odbyło się w 30. rocznicę zamachu stanu. Evren zapowiadał, że popełni samobójstwo, jeśli zostanie postawiony przed sądem.

>>>>>

Sami widzicie ze w dzikich krajach walka o zlob jest tak ostra ze popelniaja samobojstwa . Oczywiscie przestrzegam przed nimi . Zabijesz sie i co dalej ? Po smierci czlowiek nie znika . Tylko niebo albo pieklo . A smobojstwo to grzech . I co uciekniesz od tych drobnych zmartwien gdzie ? Do piekla ? Na wieczne meki ? Tak sie chcesz wyzwolic ? GLUPOTA ! To jest od diabla . Lepiej tutaj wszystko zniesc i uniknac piekla niz pozornie uciec a faktycznie skazac sie na niewyobrazalne meki ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:21, 13 Sty 2012    Temat postu:

Turcja: Sarah Ferguson oskarżona o filmowanie sierocińców

Sarah Ferguson została oskarżona w Turcji in absentia o potajemne filmowanie sierocińców w tym kraju. Byłej żonie brytyjskiego księcia Andrzeja zarzuca się uzyskanie materiału filmowego z pogwałceniem prawa i naruszenie prywatności pięciorga dzieci.

Daty procesu nie wyznaczono. Za czyny, zarzucone księżnej Yorku, grozi w Turcji ponad 20 lat więzienia. W 2008 roku Sarah Ferguson udała się incognito do Turcji, żeby zapoznać się, na potrzeby programu brytyjskiej telewizji, z sytuacją w tamtejszych sierocińcach. Nakręciła potajemnie film, pokazany później w telewizji, na którym widać dzieci przywiązane do łóżek w sierocińcu koło Ankary.

Associated Press wskazuje, że nie wiadomo, dlaczego postawienie Ferguson zarzutów zajęło Turkom ponad trzy lata. Brytyjski resort spraw wewnętrznych odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Turcja wystąpiła o ekstradycję Ferguson; podkreślono, że z zasady nie komentuje się indywidualnych przypadków.

>>>>

Przede wszystkim to nasuwa sie pytanie :

CO ONI CHCA UKRYC ??? Bo w troske o dzieci nie wierze ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:49, 19 Sty 2012    Temat postu:

Turcja: 10 tys. ludzi protestowało w rocznicę zabójstwa dziennikarza

Około 10 tys. osób pro­te­sto­wa­ło w Stam­bu­le w piątą rocz­ni­cę za­bój­stwa tu­rec­kie­go dzien­ni­ka­rza po­cho­dze­nia or­miań­skie­go Hran­ta Dinka. Obu­rze­nie wy­wo­łał pro­ces spraw­ców mor­der­stwa, pod­czas któ­re­go sąd miał ule­gać pre­sji ze stro­ny władz.

Wiele osób nio­sło czar­ne trans­pa­ren­ty z na­pi­sem: "Wszy­scy je­ste­śmy Hran­ta­mi, wszy­scy je­ste­śmy Or­mia­na­mi". Dink był za­ło­ży­cie­lem i re­dak­to­rem na­czel­nym wy­da­wa­ne­go w dwóch ję­zy­kach - tu­rec­kim i or­miań­skim - ty­go­dni­ka "Agos". Pisał m.​in. na temat ma­sa­kry Or­mian w im­pe­rium osmań­skim na po­cząt­ku XX wieku, uzna­jąc ją za lu­do­bój­stwo, czemu Tur­cja sta­now­czo za­prze­cza. Za swe po­glą­dy był ska­za­ny na karę wię­zie­nia w za­wie­sze­niu za ob­ra­zę tu­rec­kiej toż­sa­mo­ści na­ro­do­wej.

Dzia­ła­cze praw czło­wie­ka skła­da­li w czwar­tek czer­wo­ne goź­dzi­ki w miej­scu, gdzie 19 stycz­nia 2007 roku, w biały dzień, przed sie­dzi­bą re­dak­cji ty­go­dni­ka "Agos" w Stam­bu­le Dink zo­stał za­bi­ty przez 17-let­nie­go skraj­ne­go na­cjo­na­li­stę Oguna Sa­ma­sta. Bez­po­śred­ni spraw­ca za­bój­stwa zo­stał ska­za­ny w lipcu 2011 roku na pra­wie 23 lata wię­zie­nia.

Ty­sią­ce osób szło w czwar­tek w mar­szu mil­cze­nia, de­mon­stru­jąc na rzecz spra­wie­dli­wo­ści - pisze agen­cja As­so­cia­ted Press. Do apelu przy­łą­czy­ło się kilku tu­rec­kich po­li­ty­ków i biz­nes­ma­nów, któ­rzy wy­ra­zi­li za­nie­po­ko­je­nie ska­za­niem w tym ty­go­dniu Yasi­na Hay­ala na do­ży­wo­cie za za­pla­no­wa­nie za­bój­stwa Dinka, na­to­miast 17 in­nych osób zo­sta­ło unie­win­nio­nych. Sąd nie wydał wy­ro­ku w spra­wie 19. po­dej­rza­ne­go.

Nawet prze­wod­ni­czą­cy skła­du sę­dziow­skie­go, który wydał wyrok we wto­rek wy­ra­ził nie­za­do­wo­le­nie i przy­znał, że w trak­cie pro­ce­su nie udało się udo­wod­nić ist­nie­nia zmowy mię­dzy wła­dza­mi a po­dej­rza­ny­mi. - Nie mo­gli­śmy ujaw­nić tego, co dzia­ło się za ku­li­sa­mi, a czego wszy­scy są cie­ka­wi - przy­znał sę­dzia Ru­stem Ery­il­maz w opu­bli­ko­wa­nym w czwar­tek wy­wia­dzie dla stam­bul­skie­go dzien­ni­ka "Vatan".

Jak dodał, sę­dzio­wie czuli pre­sję w kwe­stii wy­da­nia wy­ro­ku po trwa­ją­cym 4,5 roku pro­ce­sie, a także nie mieli czasu prze­ana­li­zo­wać zwią­za­nych ze spra­wą ty­się­cy roz­mów te­le­fo­nicz­nych prze­pro­wa­dzo­nych w dniu za­bój­stwa - pisze agen­cja AP. W 2009 roku Eu­ro­pej­ski Try­bu­nał Praw Czło­wie­ka w Stras­bur­gu uznał, że wła­dze Tur­cji nie za­po­bie­gły za­bój­stwu Dinka, a wyrok za ob­ra­zę "tu­rec­ko­ści" wy­da­ny na dzien­ni­ka­rza był na­ru­sze­niem wol­no­ści słowa.

>>>>

No i barwo ! Bardzo piekny protest ! Szokiem jest ze DO DZIS LUDOBOJSTWO NA ORMIANACH TRWA ! DZICZ !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:47, 27 Sty 2012    Temat postu:

W Turcji po raz pierwszy wyemitowano film o Holokauście !!!

Turecka telewizja publiczna wyemitowała dokument o zagładzie Żydów, upamiętniając w ten sposób przypadający dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obraz po raz pierwszy wyświetlono w państwowej telewizji w kraju muzułmańskim.

W czwartek późnym wieczorem kanał dokumentalny telewizji TRT pokazał film "Shoah" z 1985 roku francuskiego dokumentalisty Claude'a Lanzmanna. Dokument pokazano w ramach kampanii promującej pojednanie między muzułmanami i żydami oraz zwalczającej negowanie Holokaustu. W marcu ten sam film wyemitowała w Iranie telewizja satelitarna Pars z siedzibą w Los Angeles. Irański prezydent Mahmud Ahmadineżad znany jest z kwestionowania relacji historyków o Holokauście. Media w tym kraju potępiły emisję filmu jako "propagandę" Izraela, który "chce zwalczać podjęte przez Iran działania na forum międzynarodowym w celu obalenia mitu Holokaustu". Prace nad "Shoah" - po hebrajsku: całkowita zagłada, zniszczenie - trwały 11 lat. 9-godzinny dokument ukazuje rozmowy przeprowadzone przez autora ze świadkami Zagłady oraz ukazuje miejsca z nią związane, takie jak obozy śmierci i koncentracyjne czy place, z których odbywały się deportacje ludności żydowskiej. Nie pojawiają się w nim żadne materiały archiwalne, w tym fotografie czy fragmenty kronik niemieckich z II wojny światowej.

!!!!!

Widzicie jaki dziki kraj ! Oni NIC nie wiedzieli co robil Hitler ! Dzis dopiero PIERWSZY film !!! Po 67 latach od upadku Hitlera ! Pamietajmy ze majac do czynienia z ludzmi z poza Europy mamy bardzo niski poziom kultury ! Oni naprawde nie wiedza ! I to nie tylko dzicy z buszu ! Europa to dla nich daleko a zyja swoim zyciem !
Nie oznacza to ze sa gorszymi ludzmi ja sam mam juz dosc zachodu ale nie mozna ignorowac faktow takiej niewiedzy . Stad nie mozna ich oceniac nasza swiadomoscia . Ale poziom edukacji W KRAJACH BIEDNYCH MUSI BYC PODNIESIONY ! Nie moga nie wiedziec kto to byl Hitler czy Stalin czy Mao . Te męty chcialy sie dobrac do calego swiata i zrobic na nim ,,porzadek'' i z Murzynami i z Arabami . To nie jest zatem ,,nie ich historia'' . Niech zobacza co moglo ich spotkac ! Nie mowiac juz o tym ze glupota tam jest tak wielka ze uwazaja Hitlera za bohatera ! Bo mordowal żydów - a dobrze im tak ! Wielki czlowiek ! To u Arabow ! Sam slyszalem . Wszak w Lodzi bylo sporo cudzoziemcow zawsze . Ci glupcy nie rozumieja z Arabowie tez by poszli do piecow bo tez semici ... To szczegolnie szkuje ale jak mowilem . Brak chrzescijanstwa a zatem niewola diabla . Slabe panowanie nad soba i uleganie zlu . Ale caly czas pamietajcie ze Bóg doskonale zna ich stan i sa sadzeni ulgowo ! Niemcy bez porownania bardziej zawinili ...

Auschwitz, fot. Karolina Duda-Potapska



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:36, 01 Lut 2012    Temat postu:

Turcja nie zaprzestanie importować ropy i gazu z Iranu

Tur­cja bę­dzie nadal ku­po­wać ropę i gaz ziem­ny z Iranu, mimo na­ło­żo­ne­go na kraj em­bar­go - podał irań­ski kanał Press TV, po­wo­łu­jąc się na wy­po­wiedź mi­ni­stra ener­ge­ty­ki Ta­ne­ra Yil­di­za.

We wto­rek, pod­czas kon­fe­ren­cji pra­so­wej mi­ni­ster po­wie­dział, że jako kraj są­sia­du­ją­cy oraz ma­ją­cy więzi han­dlo­we z Ira­nem, Tur­cja uważa, że sank­cje "mają ne­ga­tyw­ny wpływ na świa­to­we ceny ropy naf­to­wej i gazu ziem­ne­go." "Bę­dzie­my kon­ty­nu­ować kupno gazu z Iranu na pod­sta­wie na­szych kon­trak­tów i nie prze­wi­du­je­my żad­nych zmian w tym za­kre­sie. Co zaś do­ty­czy ropy, de­cy­zje po­dej­mo­wa­ne przez Or­ga­ni­za­cję Na­ro­dów Zjed­no­czo­nych będą prze­strze­ga­nie przez Tur­cję, a przed ich pod­ję­ciem, nie zmie­ni­my na­sze­go sta­no­wi­ska do­ty­czą­ce­go sek­to­ra naf­to­we­go Iranu" - dodał Yil­diz.

Mi­ni­stro­wie spraw za­gra­nicz­nych 27 kra­jów Unii Eu­ro­pej­skiej pod­czas spo­tka­nia, które od­by­ło się 23 stycz­nia w Bruk­se­li, za­twier­dzi­li em­bar­go na do­sta­wy ropy naf­to­wej z Iranu. Nowy pa­kiet sank­cji, który prze­wi­du­je mię­dzy in­ny­mi, wpro­wa­dze­nie stop­nio­we­go za­ka­zu im­por­tu irań­skiej ropy naf­to­wej i pro­duk­tów ro­po­po­chod­nych do Unii Eu­ro­pej­skiej, za­kła­da, że do 1 lipca wszy­scy człon­ko­wie UE, któ­rzy ku­pu­ją z Te­he­ra­nu ropę naf­to­wą cał­ko­wi­cie za­prze­sta­ną im­por­tu su­row­ca z tego kraju.

De­cy­zja ta zo­sta­ła pod­ję­ta zgod­nie z de­kre­tem pre­zy­den­ta Ba­rac­ka Obamy z dnia 31 grud­nia 2011 r. w spra­wie sto­so­wa­nia no­wych sank­cji wobec Iranu.

Tu­rec­ki mi­ni­ster oświad­czył, że de­cy­zje po­dej­mo­wa­ne przez Unię Eu­ro­pej­ską oraz Stany Zjed­no­czo­ne "nas nie do­ty­czą". "Tu­rec­ka spół­ka TU­PRAS, jako przed­sta­wi­ciel sek­to­ra pry­wat­ne­go, nadal bę­dzie ku­po­wa­ła ropę z Iranu, na­to­miast pań­stwo­wa spół­ka BOTAS nadal bę­dzie ku­po­wa­ła irań­ski .

>>>>>

POTWORY ! A tam morduja ludzi i drecza . Ten rezim wszak wspiera Asaada i morduje ludzi jak w Syrii . Potepiamy rzad Turcji !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:16, 20 Lut 2012    Temat postu:

Patriarcha Bartłomiej I wzywa do większej wolności religijnej w Turcji

Du­cho­wy przy­wód­ca wy­znaw­ców pra­wo­sła­wia, eku­me­nicz­ny pa­triar­cha Kon­stan­ty­no­po­la Bar­tło­miej I, po­wie­dział w po­nie­dzia­łek, że nowa tu­rec­ka kon­sty­tu­cja po­win­na za­gwa­ran­to­wać równe prawa mniej­szo­ściom re­li­gij­nym i stać na stra­ży wol­no­ści re­li­gij­nych.

Pa­triar­cha Bar­tło­miej I spo­tkał się z człon­ka­mi pod­ko­mi­sji par­la­men­tar­nej, która dąży do uzgod­nie­nia kom­pro­mi­so­we­go pro­jek­tu nowej tu­rec­kiej kon­sty­tu­cji, która ma za­stą­pić obec­ną z 1982 roku - z cza­sów rzą­dów woj­sko­wych. Pod­ko­mi­sja spo­ty­ka się z or­ga­ni­za­cja­mi po­za­rzą­do­wy­mi i przed­sta­wi­cie­la­mi mniej­szo­ści re­li­gij­nych, zbie­ra­jąc ma­te­riał do opra­co­wa­nia tek­stu kon­sty­tu­cji. W więk­szo­ści mu­zuł­mań­skiej Tur­cji, która stara się o człon­ko­stwo w Unii Eu­ro­pej­skiej, żyje nie­wiel­ka mniej­szość chrze­ści­jań­ska i ży­dow­ska. UE jako wa­ru­nek ak­ce­syj­ny po­sta­wi­ła po­pra­wę sy­tu­acji mniej­szo­ści re­li­gij­nych pod wzglę­dem praw­nym.

Tu­rec­ka kon­sty­tu­cja gwa­ran­tu­je wol­ność wy­zna­nia, ale Tur­cja od dawna jest kry­ty­ko­wa­na za ogra­ni­cza­nie praw mniej­szo­ści re­li­gij­nych, m.​in. za za­mknię­cie pra­wo­sław­ne­go se­mi­na­rium i aka­de­mii teo­lo­gicz­nej, za sta­no­wi­sko w kwe­stiach wła­sno­ści miejsc kultu i in­ge­ro­wa­nie w wybór no­wych zwierzch­ni­ków Cer­kwi. I choć An­ka­ra uzna­je Bar­tło­mie­ja I za przy­wód­cę lo­kal­nej Cer­kwi tu­rec­kiej, nie uzna­je go za eku­me­nicz­ne­go pa­triar­chę wszyst­kich wy­znaw­ców pra­wo­sła­wia.

Od dzie­się­cio­le­ci Tur­cja igno­ro­wa­ła żą­da­nia pa­triar­cha­tu, w dużej mie­rze z po­wo­du nie­uf­no­ści do związ­ków pra­wo­sła­wia z Gre­cją, z którą ry­wa­li­zo­wa­ła.

Na­to­miast pra­wo­sław­ne se­mi­na­rium i aka­de­mia teo­lo­gicz­na na wy­spie Chal­ki na Morzu Mar­ma­ra - jedna z naj­waż­niej­szych uczel­ni świa­to­we­go pra­wo­sła­wia, w któ­rej wy­kształ­ce­nie zdo­by­wa­ły ko­lej­ne po­ko­le­nia hie­rar­chów - po­zo­sta­je za­mknię­te od 1971 roku na mocy prawa pod­da­ją­ce­go uni­wer­sy­te­ty kon­tro­li pań­stwo­wej. Jak od lat ostrze­ga Bar­tło­miej I, kur­czą­cej się spo­łecz­no­ści pra­wo­sław­nej w Tur­cji grozi zanik z po­wo­du braku du­chow­nych.

Bar­tło­miej I po­wie­dział dzien­ni­ka­rzom, że opo­wia­da się za nową kon­sty­tu­cją, która daje równe prawa i wol­no­ści re­li­gij­ne i po­zwa­la na po­now­ne otwar­cie se­mi­na­rium i aka­de­mii teo­lo­gicz­nej.

"Pro­si­li­śmy o rów­ność - po­wie­dział po spo­tka­niu pa­triar­cha Bar­tło­miej I. - Pro­si­li­śmy o po­now­ne otwar­cie se­mi­na­rium. O wol­ność wy­zna­nia, su­mie­nia i kultu". W 18-sto­ni­co­wym do­ku­men­cie przed­sta­wio­nym pod­ko­mi­sji za­war­to także po­stu­la­ty o fun­du­sze na szko­ły mniej­szo­ści i miej­sca kultu - po­wie­dział pa­triar­cha.

>>>>>

Tak jest ! W calej rozciaglosci popieramy apel . Wolnosc to wolnosc DLA WSZYSTKICH !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:18, 26 Mar 2012    Temat postu:

Turcja: początek procesu byłego szefa sztabu generalnego

Pod Stambułem rozpoczął się w dniu dzisiejszym proces byłego szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Turcji generała Ilkera Basbuga, oskarżonego o terroryzm. Reuters nazywa proces historycznym i pisze, że jest on oznaką słabnących wpływów w kraju tureckiej armii.

Według prokuratury Basbug, szef sztabu w latach 2008-2010, kierował skrajnie nacjonalistyczną organizacją Ergenkon, spiskującą w celu obalenie rządu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdogana. Aby tego dokonać, siatka miała działać na rzecz wywołania w kraju chaosu i doprowadzenia w ten sposób do interwencji wojska. W ramach prowadzonego od pięciu lat śledztwa aresztowano już w Turcji setki osób, w tym oficerów sił zbrojnych, naukowców, prawników i dziennikarzy. Mieli oni m.in. tworzyć strony internetowe, na których szerzono antyrządową propagandę.

Zdaniem adwokata Basbuga sprawa ta wymierzona jest nie tylko w jego klienta, ale też "tureckie siły zbrojne, a w sensie politycznym, nawet w państwo".

Procesy oskarżonych w tej sprawie odbywają się w specjalnie wybudowanej sali sądowej w więzieniu w Silivri, ok. 80 km na zachód od Stambułu.

Przed rozpoczęciem procesu 68-letni Basbug, który w 2010 roku przeszedł w stan spoczynku, pozdrawiał pozostałych 28 oskarżonych i dawnych znajomych z wojska. W geście solidarności z jednym z sądzonych kolegów podniósł do góry zaciśniętą pięść. Jeden z nich powiedział mu, że "tureckiej armii nigdy nie pokonano", na co Basbug odparł: "Oczywiście, to wszystkie minie".

Gdy został zatrzymany w styczniu bieżącego roku, Basbug - najwyższy stopniem wojskowy aresztowany w sprawie siatki Ergenkon - nazwał całą sprawę tragikomiczną.

Wojskowi z podejrzliwością odnosili do rządzącego od 2002 roku premiera Erdogana, którego AKP ma islamistyczne korzenie - przypomina Reuters. Już po pierwszych wygranych wyborów AKP udało się zdobyć większość w parlamencie, zreformować sądownictwo, a także wykorzystywać swoją władzę, wzmocnioną sukcesem gospodarczym, by pozbawić wojsko wpływów, dzięki którym w przeszłości mogło ono obalać rządy. Reuters odnotowuje, że szef sztabu generalnego sił zbrojnych przez wiele lat był w Turcji de facto najwyższą władzą, dopóki w ostatnim dziesięcioleciu AKP nie ograniczyła wpływów wojska. Armia turecka przez wiele lat była postrzegana jako gwarant świeckiej konstytucji. W latach 1960-1980 przeprowadziła trzy zamachy stanu, zmusiła też kolejny rząd do ustąpienia w 1997 roku.

>>>>

Czyli nie chodzi o sprawiedliwosc a o zabranie armii wplywow politycznych . Zatem to zwyczajna brutalna walka o wladze . Takich numerow nie popieramy . Co nie znaczy ze uwazaamy ze wojsko jest od rzadzenia karjem . Tak nie jest . Ale nie mozna prostytuowac wymiaru sprawiedliwosci do gierek o wladze ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:28, 29 Mar 2012    Temat postu:

Turcja: tysiące ludzi demonstrowały przeciw reformie szkolnictwa

Gazu łza­wią­ce­go i ar­ma­tek wod­nych użyła tu­rec­ka po­li­cja w cen­trum An­ka­ry, by roz­pro­szyć kil­ku­ty­sięcz­ną de­mon­stra­cję prze­ciw­ni­ków usta­wy o re­for­mie szkol­nic­twa. Zda­niem kry­ty­ków re­for­ma zwięk­szy wpły­wy szkół is­lam­skich.

In­ter­wen­cja po­li­cji za­koń­czy­ła dwu­dnio­wą ma­ni­fe­sta­cję, któ­rej uczest­ni­cy pla­no­wa­li prze­marsz pod bu­dy­nek par­la­men­tu. Nie­któ­rzy de­mon­stran­ci strze­la­li ka­mie­nia­mi z proc w funk­cjo­na­riu­szy po­li­cji, skan­do­wa­no też hasła prze­ciw­ko rzą­dzą­cej is­lam­skiej Par­tii Spra­wie­dli­wo­ści i Roz­wo­ju (AKP). Wśród de­mon­stran­tów byli ranni - pisze agen­cja AFP.

Po­dob­ne ma­ni­fe­sta­cje w in­nych tu­rec­kich mia­stach po­li­cja roz­bi­ła już po­przed­nie­go dnia, w środę.

W tu­rec­kim par­la­men­cie trwa obec­nie de­ba­ta nad pro­jek­tem kon­tro­wer­syj­nej usta­wy re­for­mu­ją­cej szkol­nic­two, przed­ło­żo­nym przez kon­ser­wa­tyw­ną is­lam­ską AKP. De­ba­ta nad do­ku­men­tem jest nie­zwy­kle za­cię­ta - pisze AFP.

Nowa usta­wa prze­dłu­ża obo­wią­zek szkol­ny z 8 do 12 lat, co - zda­niem kry­ty­ków - spra­wi, że do szkół is­lam­skich będą mogli za­pi­sy­wać się nie tylko ucznio­wie w wieku li­ce­al­nym, ale i młod­si.

Głów­ne ugru­po­wa­nie świec­kie w par­la­men­cie, Par­tia Lu­do­wo-Re­pu­bli­kań­ska (CHP), za­rzu­ca AKP, że dąży do in­dok­try­na­cji tu­rec­kiej mło­dzie­ży.

Jeśli pro­jekt usta­wy sta­nie się pra­wem, unie­waż­nio­na zo­sta­nie wpro­wa­dzo­na pod na­ci­skiem świec­kiej armii usta­wa z 1997 roku, na mocy któ­rej szko­ły re­li­gij­ne śred­nie­go szcze­bla za­mknię­to i wpro­wa­dzo­no zakaz uczęsz­cza­nia do szkół re­li­gij­nych uczniów po­ni­żej 15. roku życia.

W re­zul­ta­cie licz­ba tego typu pla­có­wek spa­dła. Szko­ły is­lam­skie po­wsta­ły, by kształ­cić przy­wód­ców re­li­gij­nych, jed­nak wiele kon­ser­wa­tyw­nych ro­dzin tu­rec­kich za­pi­su­je do nich swoje dzie­ci, cał­ko­wi­cie re­zy­gnu­jąc z pu­blicz­ne­go sys­te­mu szkol­nic­twa, który w prze­wa­ża­ją­cej mie­rze po­zo­sta­je wier­ny świec­kim war­to­ściom oj­ca-za­ło­ży­cie­la Tur­cji Ke­ma­la Ata­tur­ka.

Wśród daw­nych wy­cho­wan­ków szkół re­li­gij­nych są licz­ni dy­gni­ta­rze, m.​in. sam pre­mier Recep Tay­y­ip Er­do­gan i wielu jego do­rad­ców. Er­do­gan wy­wo­łał nie­daw­no wzbu­rze­nie opi­nii pu­blicz­nej, gdy po­wie­dział, że ukształ­tu­je "re­li­gij­ną mło­dzież".

>>>>

Tak to moze byc niebezpieczne . ,,Szkoly'' ,,islamskie'' nie maja wiele wspolnego ze szkolami . Ucza tam glownie recytowac Koran . Wiec jak ktos mysli ze matematyka fizyka itp to nie ma pojecia ...
Na dodatek moga jeszcze przekazywac fanatyzm .
Coz oznacza np. talib ??? Jest to absolwent takiej szkoly ! Nic innego nie oznacza takie slowo . Wiec jest to igranie z ogniem...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:51, 30 Mar 2012    Temat postu:

Turcja: prokuratura żąda kar więzienia dla 364 oficerów

Tu­rec­ka pro­ku­ra­tu­ra za­żą­da­ła dziś kar od 15 do 20 lat wię­zie­nia dla 364 peł­nią­cych czyn­ną służ­bę i eme­ry­to­wa­nych ofi­ce­rów, prze­ciw­ko któ­rym toczy się pro­ces w związ­ku z oskar­że­niem o przy­go­to­wy­wa­nie za­ma­chu stanu.

Ta­kiej samej kary oskar­ży­cie­le do­ma­ga­ją się dla jed­nej osoby cy­wil­nej. Około 250 spo­śród oskar­żo­nych prze­by­wa w aresz­cie. We­dług pro­ku­ra­tu­ry, w roku 2003, w rok po ob­ję­ciu wła­dzy przez obec­ne­go pre­mie­ra Re­ce­pa Tay­y­ipa Er­do­ga­na, woj­sko­wi pod­ję­li pla­no­wa­nie ope­ra­cji "Młot", która miała do­pro­wa­dzić do oba­le­nia sprzy­ja­ją­ce­go ja­ko­by is­la­mi­stom szefa rządu. W jej ra­mach za­mie­rza­no prze­pro­wa­dzić za­ma­chy na hi­sto­rycz­ne me­cze­ty w Stam­bu­le i wy­wo­łać kon­flikt z Gre­cją.

Ad­wo­ka­ci oskar­żo­nych twier­dzą, że przed­sta­wio­ne przez pro­ku­ra­tu­rę do­ku­men­ty były czę­ścią sce­na­riu­sza gry wo­jen­nej, zor­ga­ni­zo­wa­nej w ra­mach woj­sko­we­go se­mi­na­rium, a inne wy­ko­rzy­sta­ne jako do­wo­dy winy ma­te­ria­ły są sfał­szo­wa­ne.

We­dług pro­ku­ra­tu­ry, oskar­że­ni pla­no­wa­li po­nad­to prze­pro­wa­dze­nie ope­ra­cji "Er­ge­ne­kon", po­le­ga­ją­cej na aresz­to­wa­niu setek wy­kła­dow­ców uni­wer­sy­tec­kich, dzien­ni­ka­rzy i biz­nes­me­nów, jak też woj­sko­wych. To­wa­rzy­szyć temu miała kam­pa­nia dez­in­for­ma­cji, za­ma­chów bom­bo­wych i za­bójstw, które by­ły­by pre­tek­stem dla za­ma­chu stanu.

Oskar­że­ni o kie­row­ni­czą rolę w przy­go­to­wy­wa­niu ope­ra­cji "Młot" i "Er­ge­ne­kon" były do­wód­ca eli­tar­nej 1. Armii, ge­ne­rał Cetin Dogan i były szef szta­bu ge­ne­ral­ne­go, ge­ne­rał Ilker Bas­bug, są­dze­ni są w od­ręb­nym po­stę­po­wa­niu. Po­dob­nie jak pro­ces prze­ciw­ko po­zo­sta­łym 365 oskar­żo­nym, toczy się ono w pil­nie strze­żo­nym wię­zie­niu w Si­li­vri na za­chód od Stam­bu­łu.

- Są świad­ko­wie, któ­rych nie prze­słu­cha­no, do sądu nie we­zwa­no eks­per­tów. Uwa­ża­my, że po­stę­po­wa­nie nie było uczci­we - po­wie­dział Reu­te­ro­wi ad­wo­kat ge­ne­ra­ła Do­ga­na, Celal Ulgen. We­dług praw­ni­ków, za­an­ga­żo­wa­nych w po­stę­po­wa­nie w spra­wie ope­ra­cji "Młot", pro­ku­ra­tor od­czy­tał tylko stresz­cze­nie li­czą­ce­go 920 stron pod­su­mo­wa­nia aktu oskar­że­nia. Część praw­ni­ków spo­dzie­wa się wy­da­nia wy­ro­ku w ciągu 10 dni, na­to­miast inni są zda­nia, że pro­ces może się prze­dłu­żyć.

>>>>

No to rozprawa z armia na calego ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:08, 04 Kwi 2012    Temat postu:

W Ankarze rozpoczął się proces autorów wojskowego zamachu stanu w Turcji w 1980 roku. Były prezydent Kenan Evren, symbol epoki, gdy wojsko dominowało w tureckiej polityce, i były dowódca sił powietrznych Tahsin Sahinkaya są oskarżeni o zdradę stanu. Evren groził wcześniej, że jeżeli będzie sądzony, to popełni samobójstwo.

Schorowany 94-letni Evren i 87-letni Sahinkaya, którym grozi dożywocie, nie uczestniczyli w pierwszej rozprawie. Prokuratura zezwoliła im na składanie zeznań przez łącze wideo.

Evren niedawno przeszedł operację jelit, a tureckie media we wtorek informowały, że złamał rękę. Były prezydent zapowiadał wcześniej, że popełni samobójstwo, jeśli zostanie postawiony przed trybunałem.

Tysiące ludzi przed budynkiem sądu

Przed budynkiem sądu zgromadziły się tysiące ludzi, domagając się wymierzenia sprawiedliwości nie tylko organizatorom zamachu stanu, ale także innym wojskowym, którzy brali w nim udział.

W wyniku puczu z 12 września 1980 roku ówczesny szef Sztabu Generalnego generał Evren stanął na czele Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Po przejęciu władzy przez wojskowych około 50 ludzi zostało straconych, a setki tysięcy aresztowano. Wielu z nich torturowano, setki zmarły w więzieniach, część uznano za zaginionych.

Evren, który w 1982 roku został prezydentem Turcji i urząd ten piastował do 1989 roku, uważa, że przewrót zakończył lata konfliktów pomiędzy lewicowymi i prawicowymi ugrupowaniami politycznymi, w wyniku których zginęło ok. 5 tysięcy ludzi. Przywódcy puczu obawiali się też wzrostu wpływów islamu po rewolucji w Iranie.

Wojskowi bacznie przyglądają się procesowi

Jak pisze Reuters, rozpoczętemu procesowi z uwagą będą się przyglądać setki tureckich wojskowych, w tym wysocy rangą obecni i byli dowódcy, a także cywile sądzeni w sprawach dotyczących organizacji nacjonalistycznej o nazwie "Ergenekon" i spisku pod kryptonimem "Młot". Ich celem miało być obalenie rządu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Armia turecka uważa się za strażnika świeckości i jedności republiki. W latach 1960-80 dokonała w kraju trzech zamachów stanu, a w 1997 roku zmusiła do ustąpienia pierwszy rząd o proweniencji islamskiej. Według niektórych Turków, nieustanne interwencje wojska hamowały rozwój dojrzałej klasy politycznej.

Świeccy konserwatyści w kręgach wojskowych i cywilnych twierdzą, że ograniczając rolę wojska, reformując sądownictwo i zmieniając konstytucję rząd Erdogana dąży do wprowadzenia ustroju islamskiego. Erdogan, którego partia doszła do władzy w 2002 roku, temu zaprzecza.

Postawienie Evrena przed sądem umożliwiło referendum z 12 września 2010 roku. Wówczas Turcy, obok innych zmian w konstytucji, zgodzili się na zniesienie immunitetu, który dotąd przysługiwał przywódcom wojskowego przewrotu.

>>>>

Widzimy tutaj jednak walke o wladze a nie o sprawiedliwosc ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:51, 12 Kwi 2012    Temat postu:

Turcja: nakazy aresztowania kilkudziesięciu byłych oficerów

Tu­rec­ka pro­ku­ra­tu­ra wy­da­ła dziś na­ka­zy aresz­to­wa­nia kil­ku­dzie­się­ciu by­łych ofi­ce­rów oskar­żo­nych o zmu­sze­nie w 1997 roku ów­cze­sne­go pre­mie­ra is­la­mi­sty Nec­met­ti­na Er­ba­ka­na do ustą­pie­nia z urzę­du.

Obec­ny rząd Tur­cji, ma­ją­cy is­lam­skie ko­rze­nie, stara się zmniej­szyć wpły­wy armii w kraju. Po­li­cja prze­szu­ka­ła miesz­ka­nia by­łych ofi­ce­rów, w tym szefa misji po­ko­jo­wej ONZ w So­ma­lii w 1993 roku, eme­ry­to­wa­ne­go ge­ne­ra­ła Ce­vi­ka Bira, oraz trzech in­nych ge­ne­ra­łów. Bir - jak pisze As­so­cia­ted Press - uzna­wa­ny był za jed­ne­go z naj­bar­dziej zde­cy­do­wa­nych kry­ty­ków ra­dy­kal­ne­go is­la­mu.

Tu­rec­ka armia przy­pi­su­je sobie rolę straż­ni­ka la­ic­kie­go cha­rak­te­ru pań­stwa - wy­ja­śnia agen­cja AP. W la­tach 1960-80 do­ko­na­ła w kraju trzech za­ma­chów stanu, a w 1997 roku zmu­si­ła do ustą­pie­nia pierw­szy rząd o pro­we­nien­cji is­lam­skiej.

BBC okre­śla nakaz za­trzy­ma­nia Bira i in­nych woj­sko­wych "ko­lej­ną akcją (rządu) prze­ciw armii". As­so­cia­te­de Press przy­po­mi­na, że ga­bi­net pre­mie­ra Re­ce­pa Tay­y­ipa Er­do­ga­na stara się zmniej­szyć wpły­wy sił zbroj­nych.

Byli ofi­ce­ro­wie, któ­rych za­trzy­ma­nia za­żą­da­ła pro­ku­ra­tu­ra oskar­że­ni są o to, że zmu­si­li w 1997 roku Er­ba­ka­na do re­zy­gna­cji, po­nie­waż - jak pisze AP - zmie­rzał do znacz­ne­go zwięk­sze­nia roli is­la­mu w mu­zuł­mań­skim, ale ofi­cjal­nie la­ic­kim kraju. Ga­bi­net Er­ba­ka­na upadł, zaś akcję ofi­ce­rów, która wy­mu­si­ła na nim zrze­cze­nie się urzę­du na­zwa­no "post­mo­der­ni­stycz­nym pu­czem" - przy­po­mi­na BBC.

Szef tu­rec­kiej dy­plo­ma­cji Ahmet Da­vu­to­glu po­wie­dział, że po­stę­po­wa­nie wobec by­łych ofi­ce­rów ma za­po­biec w przy­szło­ści woj­sko­wym za­ma­chom stanu.

W mi­nio­ną środę roz­po­czął się w An­ka­rze pro­ces au­to­rów za­ma­chu stanu w Tur­cji w 1980 roku. Były pre­zy­dent Kenan Evren - sym­bol epoki, gdy woj­sko do­mi­no­wa­ło w tu­rec­kiej po­li­ty­ce, i były do­wód­ca sił po­wietrz­nych Tah­sin Sa­hin­kaya są oskar­że­ni o zdra­dę stanu.

W wy­ni­ku puczu z 12 wrze­śnia 1980 roku ów­cze­sny szef Szta­bu Ge­ne­ral­ne­go ge­ne­rał Evren sta­nął na czele Rady Bez­pie­czeń­stwa Na­ro­do­we­go.

Evren, który w la­tach 1982-89 był pre­zy­den­tem Tur­cji, uważa, że prze­wrót za­koń­czył lata kon­flik­tów po­mię­dzy le­wi­co­wy­mi i pra­wi­co­wy­mi ugru­po­wa­nia­mi po­li­tycz­ny­mi, w wy­ni­ku któ­rych zgi­nę­ło ok. 5 ty­się­cy ludzi. Przy­wód­cy puczu oba­wia­li się też wzro­stu wpły­wów is­la­mu po re­wo­lu­cji w Ira­nie.

Świec­cy kon­ser­wa­ty­ści w krę­gach woj­sko­wych i cy­wil­nych twier­dzą, że ogra­ni­cza­jąc rolę woj­ska, re­for­mu­jąc są­dow­nic­two i zmie­nia­jąc kon­sty­tu­cję rząd Er­do­ga­na dąży do wpro­wa­dze­nia ustro­ju is­lam­skie­go. Po­sta­wie­nie Evre­na przed sądem umoż­li­wi­ło re­fe­ren­dum z 12 wrze­śnia 2010 roku. Wów­czas Turcy, obok in­nych zmian w kon­sty­tu­cji, zgo­dzi­li się na znie­sie­nie im­mu­ni­te­tu, który dotąd przy­słu­gi­wał przy­wód­com woj­sko­we­go prze­wro­tu.

>>>>

To widze jakas generalna rozprawa z armia ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:20, 16 Kwi 2012    Temat postu:

Turcja: nakazy aresztowania kolejnych byłych oficerów

Tu­rec­ki sąd wydał w po­nie­dzia­łek na­ka­zy aresz­to­wa­nia ko­lej­nych dzie­wię­ciu by­łych ofi­ce­rów, w tym eme­ry­to­wa­ne­go ge­ne­ra­ła Ce­vi­ka Bira, oskar­żo­nych o zmu­sze­nie w 1997 roku ów­cze­sne­go pre­mie­ra is­la­mi­sty Nec­met­ti­na Er­ba­ka­na do ustą­pie­nia z urzę­du.

Łącz­nie do aresz­tu tra­fi­ło 18 z 29 osób po­dej­rza­nych w tej spra­wie. Byli ofi­ce­ro­wie oskar­że­ni są o to, że zmu­si­li w 1997 roku Er­ba­ka­na do re­zy­gna­cji, po­nie­waż - jak pisze As­so­cia­ted Press - zmie­rzał do znacz­ne­go zwięk­sze­nia roli is­la­mu w mu­zuł­mań­skim, ale ofi­cjal­nie świec­kim kraju. Ga­bi­net Er­ba­ka­na upadł, zaś akcję ofi­ce­rów, która wy­mu­si­ła na nim zrze­cze­nie się urzę­du na­zwa­no "post­mo­der­ni­stycz­nym pu­czem" - przy­po­mi­na BBC.

Bir, dawny za­stęp­ca szefa Szta­bu Ge­ne­ral­ne­go i były do­wód­ca misji po­ko­jo­wej ONZ w So­ma­lii w 1993 roku, uzna­wa­ny był za jed­ne­go z naj­bar­dziej zde­cy­do­wa­nych kry­ty­ków ra­dy­kal­ne­go is­la­mu.

Obec­ny rząd Tur­cji, ma­ją­cy is­lam­skie ko­rze­nie, stara się zmniej­szyć wpły­wy sił zbroj­nych w kraju.

W nie­dzie­lę pre­mier Recep Tay­y­ip Er­do­gan ogło­sił ko­niec ery prze­wro­tów woj­sko­wych w Tur­cji. Na zjeź­dzie swo­jej Par­tii Spra­wie­dli­wo­ści i Roz­wo­ju (AKP) po­wie­dział, że "Tur­cja nie jest już kra­jem, w któ­rym każdy, kto wsta­je rano może prze­pro­wa­dzić za­mach stanu". Er­do­gan bro­nił też to­czą­cych się obec­nie pro­ce­sów prze­ciw­ko or­ga­ni­za­to­rom do­mnie­ma­nych spi­sków, ma­ją­cych na celu oba­le­nie rządu.

Armia tu­rec­ka uważa się za straż­ni­ka świec­ko­ści i jed­no­ści re­pu­bli­ki. W la­tach 1960-80 do­ko­na­ła w kraju trzech za­ma­chów stanu, a w 1997 roku zmu­si­ła do ustą­pie­nia pierw­szy rząd o pro­we­nien­cji is­lam­skiej.

Woj­sko­wi, w tym wy­so­cy rangą obec­ni i byli do­wód­cy, a także cy­wi­le są obec­nie są­dze­ni w spra­wach do­ty­czą­cych or­ga­ni­za­cji na­cjo­na­li­stycz­nej o na­zwie "Er­ge­ne­kon" i spi­sku pod kryp­to­ni­mem "Młot". Ich celem miało być oba­le­nie rządu AKP pre­mie­ra Er­do­ga­na.

Po­nad­to na po­cząt­ku kwiet­nia roz­po­czął się w An­ka­rze pro­ces au­to­rów za­ma­chu stanu w Tur­cji w 1980 roku. Były pre­zy­dent Kenan Evren - sym­bol epoki, gdy woj­sko do­mi­no­wa­ło w tu­rec­kiej po­li­ty­ce, i były do­wód­ca sił po­wietrz­nych Tah­sin Sa­hin­kaya są oskar­że­ni o zdra­dę stanu. Świec­cy kon­ser­wa­ty­ści w krę­gach woj­sko­wych i cy­wil­nych twier­dzą, że ogra­ni­cza­jąc rolę woj­ska, re­for­mu­jąc są­dow­nic­two i zmie­nia­jąc kon­sty­tu­cję rząd Er­do­ga­na dąży do wpro­wa­dze­nia ustro­ju is­lam­skie­go.

>>>>

A wiec rozprawa trwa !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:00, 25 Kwi 2012    Temat postu:

Turecki muzyk Fazil Say opuszcza kraj. Ścigają go za ateizm?

Tu­rec­ki kom­po­zy­tor i pia­ni­sta Fazil Say stwier­dził, że ro­sną­ce wpły­wy kon­ser­wa­tyw­ne­go is­la­mu w Tur­cji zmu­si­ły go do opusz­cze­nia kraju. Muzyk prze­pro­wa­dził się do Ja­po­nii. Gdy przy­znał się pu­blicz­nie, że jest ate­istą, zo­stał pod­da­ny w oj­czyź­nie to­tal­ne­mu ostra­cy­zmo­wi – po­da­je newsru.​com.
Fazil Say, fot. AFP

W wy­wia­dzie dla ga­ze­ty "Hur­riy­et" Fazil Say po­wie­dział, że ostra re­ak­cja na jego iro­nicz­ne an­ty­islam­skie ko­men­ta­rze i wy­zna­nie, że nie wie­rzy w Al­la­ha, ujaw­ni­ła wzrost re­li­gij­nej nie­to­le­ran­cji w tu­rec­kim spo­łe­czeń­stwie. Jeden z de­pu­to­wa­nych do par­la­men­tu z ra­mie­nia rzą­dzą­cej Par­tii Spra­wie­dli­wo­ści i Roz­wo­ju (AKP) na­zwał kom­po­zy­to­ra "synem dziw­ki". Czy uwa­żasz, że osoby nie­wie­rzą­ce są prze­śla­do­wa­ne? Wy­po­wiedz się na forum!

- Kiedy po­wie­dzia­łem, że je­stem ate­istą, wszy­scy za­czę­li mnie ob­ra­żać, a moimi wpi­sa­mi na Twit­te­rze za­czę­ły się in­te­re­so­wać or­ga­ny ści­ga­nia – opo­wie­dział Say. – Naj­pew­niej je­stem pierw­szym czło­wie­kiem na świe­cie, który jest ści­ga­ny za ate­izm - dodał.

We­dług tu­rec­kie­go prawa, ob­ra­za re­li­gij­nych war­to­ści jest ka­ra­na wię­zie­niem od trzech mie­się­cy do roku. – Jeśli tra­fię do wię­zie­nia, to moja ka­rie­ra bę­dzie skoń­czo­na – mówił muzyk. – Sądzę, że już czas prze­nieść się do Ja­po­nii – dodał.

Fazil Say to wy­bit­ny pia­ni­sta i kom­po­zy­tor. Kon­cer­to­wał z naj­więk­szy­mi i naj­lep­szy­mi or­kie­stra­mi sym­fo­nicz­ny­mi. Jego twór­czość łączy tra­dy­cję aka­de­mic­ką z ele­men­ta­mi jazzu i tu­rec­kie­go folk­lo­ru, bu­du­je mosty mię­dzy mu­zy­ką Za­cho­du i Wscho­du. W 2008 roku zo­stał mia­no­wa­ny Am­ba­sa­do­rem Kul­tu­ry przez Unię Eu­ro­pej­ską.

>>>>

No co tam sie wyprawia ???


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:46, 09 Maj 2012    Temat postu:

Turcja: 17 oficerów przed sądem w związku z obaleniem rządu w 1997 roku

Sie­dem­na­stu ofi­ce­rów tu­rec­kiej armii, w więk­szo­ści ge­ne­ra­łów, zo­sta­ło po­sta­wio­nych przed sądem w związ­ku ze śledz­twem w spra­wie wy­mu­sze­nia w 1997 roku dy­mi­sji pre­mie­ra is­la­mi­sty Nec­met­ti­na Er­ba­ka­na.

Woj­sko­wi, z któ­rych sied­miu jest w służ­bie czyn­nej, a po­zo­sta­li w sta­nie spo­czyn­ku, mają zo­stać prze­słu­cha­ni w An­ka­rze w spra­wie udzia­łu w oba­le­niu rządu Er­ba­ka­na; zo­sta­li za­trzy­ma­ni dzień wcze­śniej. Sę­dzio­wie mają zde­cy­do­wać, czy umie­ścić ich w aresz­cie pre­wen­cyj­nym, czy uwol­nić.

W ra­mach tego sa­me­go śledz­twa do aresz­tu w An­ka­rze tra­fi­ło w ostat­nich ty­go­dniach w ocze­ki­wa­niu na pro­ces około 30 by­łych ofi­ce­rów. Zo­sta­li oskar­że­ni o "próbę oba­le­nia rządu i czę­ścio­we­go lub cał­ko­wi­te­go unie­moż­li­wie­nia jego dzia­łań" - twier­dzi pro­ku­ra­tu­ra.

Przed 15 laty grupa ge­ne­ra­łów zmu­si­ła rząd Er­ba­ka­na do dy­mi­sji, po­nie­waż zmie­rzał do znacz­ne­go zwięk­sze­nia roli is­la­mu w mu­zuł­mań­skim, ale ofi­cjal­nie świec­kim kraju. Wszyst­ko od­by­ło się bez prze­mo­cy i roz­le­wu krwi.

Przed 1997 ro­kiem tu­rec­ka armia, która uważa się za gwa­ran­ta świec­ko­ści pań­stwa, oba­li­ła trzy rządy.

Zmar­ły w ubie­głym roku Nec­met­tin Er­ba­kan był po­li­tycz­nym men­to­rem obec­ne­go pre­mie­ra Tur­cji Re­ce­pa Tay­y­ipa Er­do­ga­na. Er­ba­kan stał na czele nie­ist­nie­ją­cej już Par­tii Do­bro­by­tu, uzna­wa­nej za po­przed­nicz­kę rzą­dzą­cej obec­nie, a utwo­rzo­nej w 2001 roku Par­tii Spra­wie­dli­wo­ści i Roz­wo­ju.

Jak pisze agen­cja AFP, aresz­to­wa­nia sta­no­wią nowy roz­dział w wie­lo­let­niej walce rządu Er­do­ga­na z armią, któ­rej rola po­li­tycz­na wy­raź­nie się zmniej­szy­ła. Dzie­siąt­ki oskar­żo­nych o spi­ski prze­ciw­ko wła­dzom ofi­ce­rów, za­rów­no w służ­bie czyn­nej jak i w sta­nie spo­czyn­ku, po­zo­sta­je w wię­zie­niu.

>>>>

Coraz wiecej oskarzonych z wojska !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:18, 10 Maj 2012    Temat postu:

Turcja: Aresztowano 11 generałów

Sąd w Ankarze zarządził w czwartek umieszczenie w areszcie tymczasowym 11 tureckich generałów, którzy zostali zatrzymani w poniedziałek w związku ze śledztwem w sprawie wymuszenia w 1997 roku dymisji premiera islamisty Necmettina Erbakana.

Sześciu spośród generałów, którzy trafili do aresztu, jest w służbie czynnej, a pięciu w stanie spoczynku. Wśród nich jest generał Berkay Turgut, szef sztabu Trzeciej Armii, która jest największym związkiem operacyjnym tureckich sił zbrojnych.

16 oficerów lub byłych oficerów i jednego cywila zatrzymano w poniedziałek w związku z ich rolą w doprowadzeniu do upadku rządu Erbakana w 1997 roku. Z tej grupy prokuratura uwolniła dwie osoby, a w czwartek sąd podjął decyzję o uwolnieniu kolejnych czterech.

To już czwarta w ciągu ostatnich tygodni fala aresztowań w związku z wydarzeniami sprzed 15 lat. Około trzydziestu byłych oficerów już oczekuje w stołecznym areszcie na proces. Zostali oni oskarżeni o - próbę obalenia rządu i częściowego lub całkowitego uniemożliwienia jego działań - twierdzi prokuratura.

Przed 15 laty roku grupa generałów postawiła rządowi Erbakana ultimatum, wyprowadzając na przedmieścia Ankary czołgi, i zmusiła do dymisji, w obawie, że zmierzał do znacznego zwiększenia roli islamu w muzułmańskim, ale oficjalnie świeckim kraju.

Przed 1997 rokiem turecka armia, która uważa się za gwaranta świeckości państwa, obaliła trzy rządy.

Zmarły w ubiegłym roku Necmettin Erbakan był politycznym mentorem obecnego premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Erbakan stał na czele nieistniejącej już Partii Dobrobytu, uznawanej za poprzedniczkę rządzącej obecnie, a utworzonej w 2001 roku Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

Najnowsze sondaże wskazują, że większość Turków (67,7 proc.) popiera aresztowania domniemanych autorów zamachów stanu. Prawie 23 proc. badanych sądzi, że aresztowania są "aktem odwetu" ze strony mającego islamskie korzenie rządu Turcji.

>>>>

To tam juz mamy polowanie !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:24, 22 Maj 2012    Temat postu:

Opozycja w Turcji: rząd uwięził 600 studentów i relegował 4,7 tys.

W ciągu ostat­nie­go roku wła­dze tu­rec­kie, ko­rzy­sta­jąc z roz­ma­itych pre­tek­stów, wtrą­ci­ły do wię­zień około 600 stu­den­tów i usu­nę­ły z uni­wer­sy­te­tów 4 700 - twier­dzi ra­port ogło­szo­ny w po­nie­dzia­łek przez so­cjal­de­mo­kra­tów, głów­ną siłę opo­zy­cyj­ną Tur­cji.

Wi­ce­prze­wod­ni­czą­cy so­cjal­de­mo­kra­tycz­nej Par­tii Lu­do­wo-Re­pu­bli­kań­skiej (CHP), prof. Sen­cer Ayata, pre­zen­tu­jąc ra­port w An­ka­rze, oskar­żył wła­dze uni­wer­sy­tec­kie, pod­po­rząd­ko­wa­ne rzą­do­wi umiar­ko­wa­nej is­lam­skiej Par­tii Spra­wie­dli­wo­ści i Roz­wo­ju (AKP), że usu­wa­ją stu­den­tów za naj­błah­sze prze­wi­nie­nia, aby wy­cho­wać mło­dzież aka­de­mic­ką na "apo­li­tycz­nych pu­ry­ta­nów".

- Ko­mi­sje dys­cy­pli­nar­ne pra­cu­ją jak nigdy dotąd. Celem AKP jest wy­cho­wa­nie jed­no­wy­mia­ro­wych jed­no­stek, ludzi, któ­rzy będą pra­co­wa­li, nie za­da­jąc żad­nych pytań. Ta stra­te­gia jest głów­ną przy­czy­ną wię­zie­nia tylu stu­den­tów - oświad­czył prof. Ayata.

"Sto­so­wa­nie (wobec stu­den­tów) bru­tal­nej prze­mo­cy po­li­cyj­nej, to już w Tur­cji zwy­kła prak­ty­ka. Na pod­sta­wie norm dys­cy­pli­nar­nych wpro­wa­dzo­nych przez In­sty­tut Szkol­nic­twa Wyż­sze­go w roku aka­de­mic­kim 2010-2011 usu­nię­to z wyż­szych uczel­ni tu­rec­kich 4 700 stu­den­tów" - czy­ta­my w cy­to­wa­nym ra­por­cie.

- Tylko 10 proc. stu­den­tów ma od­wa­gę roz­ma­wiać ze swymi przy­ja­ciół­mi o po­li­ty­ce i tylko 3,7 proc. na­le­ży do ja­kiejś par­tii po­li­tycz­nej - po­wie­dział Ayata.

Agen­cja EFE przy­ta­cza przy­kład Hu­sej­na Er­de­mi­ra stu­diu­ją­ce­go nauki spo­łecz­ne na Uni­wer­sy­te­cie Tech­nicz­nym Środ­ko­we­go Wscho­du. Zo­stał aresz­to­wa­ny, gdy za­mie­rzał wy­je­chać na dal­sze stu­dia do Nie­miec i prze­trzy­my­wa­no go w wię­zie­niu 17 mie­się­cy.

- Byłem w trzech róż­nych wię­zie­niach oskar­żo­ny o przy­na­leż­ność do za­ka­za­nej or­ga­ni­za­cji le­wi­co­wej. Zo­sta­łem ska­za­ny, mimo że pro­ku­ra­tu­ra wy­stą­pi­ła o unie­win­nie­nie. Ostat­nio zwol­nio­no mnie, ale cze­kam na wer­dykt Sądu Naj­wyż­sze­go w mojej spra­wie - po­wie­dział Er­de­mir.

Pod­sta­wą do aresz­to­wa­nia był zna­le­zio­ny w jego miesz­ka­niu, zre­da­go­wa­ny przez 13 laty do­ku­ment nie­zna­ne­go au­tor­stwa.

Cy­to­wa­ny przez EFE ra­port twier­dzi, że rek­to­rzy uni­wer­sy­te­tów re­le­gu­ją stu­den­tów, na ogół nie cze­ka­jąc na wy­ni­ki roz­praw.

>>>>

Narasta tyrania ? Turcja zmierza w kierunku Iranu ???


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:33, 29 Maj 2012    Temat postu:

Turcja: decyzja o aresztowaniu generałów

Sąd w An­ka­rze wydał we wto­rek po­sta­no­wie­nie o tym­cza­so­wym aresz­to­wa­niu sze­ściu ge­ne­ra­łów w sta­nie spo­czyn­ku oskar­ża­nych o to, że byli za­mie­sza­ni w za­mach stanu w Tur­cji z roku 1997 - po­in­for­mo­wa­ła agen­cja Ana­to­lia.

Wśród sze­ściu wy­so­kich rangą woj­sko­wych, wobec któ­rych wy­da­no nakaz aresz­to­wa­nia, są byli do­wód­cy: sił lą­do­wych - Hik­met Kok­sal i sił po­wietrz­nych - Ahmet Co­rek­ci. Za­rzu­ca się im zmu­sze­nie przed 15 laty ów­cze­sne­go pre­mie­ra is­la­mi­sty Nec­met­ti­na Er­ba­ka­na do ustą­pie­nia z urzę­du.

W ra­mach do­cho­dze­nia w tej spra­wie do­tych­czas aresz­to­wa­no i oskar­żo­no dzie­siąt­ki woj­sko­wych - w służ­bie czyn­nej i w sta­nie spo­czyn­ku - w tym wielu ge­ne­ra­łów.

Ofi­ce­ro­wie ci są oskar­że­ni o wy­mu­sze­nie ustą­pie­nia Er­ba­ka­na po­dej­rze­wa­ne­go o próby znacz­ne­go zwięk­sze­nia roli is­la­mu w Tur­cji - kraju mu­zuł­mań­skim, ale ofi­cjal­nie świec­kim.

Dwóch z sze­ściu ge­ne­ra­łów aresz­to­wa­nych we wto­rek już prze­by­wa za krat­ka­mi za do­mnie­ma­ny udział w innym spi­sku o kryp­to­ni­mie "Młot". Jego celem miało być oba­le­nie w 2003 roku rządu Par­tii Spra­wie­dli­wo­ści i Roz­wo­ju (AKP) pre­mie­ra Re­ce­pa Tay­y­ipa Er­do­ga­na.

To ko­lej­na fala aresz­to­wań w śro­do­wi­sku woj­sko­wych. Armia tu­rec­ka uważa się za straż­ni­ka świec­ko­ści i jed­no­ści re­pu­bli­ki. W la­tach 1960-1980 do­ko­na­ła w kraju trzech za­ma­chów stanu, a w 1997 roku zmu­si­ła do ustą­pie­nia pierw­szy rząd o pro­we­nien­cji is­lam­skiej.

>>>>

Trwa rozprawa z armia ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:25, 01 Cze 2012    Temat postu:

Turcja: Pracownicy linii lotniczych strajkują przeciw zakazowi strajków

Pra­cow­ni­cy per­so­ne­lu na­ziem­ne­go tu­rec­kich linii lot­ni­czych Tur­kish Air­li­nes (THY) roz­po­czę­li w czwar­tek nowy pro­test prze­ciw­ko przy­ję­tej przez par­la­ment usta­wie za­ka­zu­ją­cej akcji straj­ko­wych w ko­mu­ni­ka­cji po­wietrz­nej - po­in­for­mo­wa­ły związ­ki za­wo­do­we.

Pro­jekt usta­wy przy­go­to­wa­ny przez rząd pre­mie­ra Re­ce­pa Tay­y­ipa Er­do­ga­na zo­stał uchwa­lo­ny w środę wie­czo­rem po burz­li­wej de­ba­cie w Zgro­ma­dze­niu Na­ro­do­wym (par­la­men­cie), w któ­rym do­mi­nu­je is­lam­ska Par­tia Spra­wie­dli­wo­ści i Roz­wo­ju (AKP).

Usta­wa, która wpro­wa­dza zakaz straj­ko­wa­nia w róż­nych sek­to­rach, w tym ko­mu­ni­ka­cji lot­ni­czej, musi zo­stać jesz­cze za­apro­bo­wa­na przez pre­zy­den­ta.

Wielu pra­cow­ni­ków THY prze­rwa­ło pracę w czwar­tek o godz. 6 (godz. 5 czasu pol­skie­go), po­dej­mą ją przed godz. 23 - po­in­for­mo­wał se­kre­tarz ge­ne­ral­ny je­dy­nych w Tur­cji związ­ków za­wo­do­wych pra­cow­ni­ków lot­nic­twa Mu­sta­fa Yagci. Dodał, że prze­rwy w pracy będą kon­ty­nu­owa­ne bez­ter­mi­no­wo, co na pewno za­kłó­ci ruch po­wietrz­ny. Wy­ra­ził na­dzie­ję, że pre­zy­dent za­we­tu­je usta­wę, która na­ru­sza prawo pra­cow­ni­ków do straj­ku.

We wto­rek pierw­sza prze­rwa w pracy dużej czę­ści per­so­ne­lu na­ziem­ne­go i tech­ni­ków spa­ra­li­żo­wa­ła dzia­ła­nie tu­rec­kie­go prze­woź­ni­ka; trze­ba było od­wo­łać ponad 200 lotów. Media piszą, że strajk kosz­to­wał THY ok. 4,5 mln do­la­rów.

>>>>

To tam jakis rezim buduja !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:29, 02 Cze 2012    Temat postu:

Turcja: znany pianista Fazil Say oskarżony o obrazę islamu

Sąd w Turcji postawił formalny zarzut obrazy islamu znanemu pianiście i kompozytorowi Fazilowi Sayowi; 42-letni artysta został oskarżony o obrazę wartości religijnych z powodu wpisów na Twitterze.

Fazil Say, który w roku 2008 został mianowany przez UE ambasadorem kultury, dopuścił się domniemanego przestępstwa w kwietniu, gdy na Twitterze zastanawiał się, co będzie, jeśli się okaże, iż raki (wódka ze sfermentowanych rodzynek - red.) będzie w niebie, a nie piekle, a w piekle będzie (szkocka whisky - red.) Chivas Regal. "Co wówczas?" - pytał ironicznie Say.

Prawnik tureckiego muzyka powiedział, że jego klient nie chciał nikogo obrazić, a krytykował głównie tych, którzy wykorzystują religię do ciągnięcia z tego zysków. Zdaniem prawnika Meltema Akyola wpisy na Twitterze nie mogą być traktowane jako wypowiedzi publiczne. Akyol przyznał jednak, że Say zamknął konto na Twitterze, i że grożono mu nawet śmiercią. Pianista już wcześniej w tym roku postanowił wyjechać z kraju i osiedlić się w Japonii.

W kwietniu, jak pisze rosyjski portal newsru.com, Say powiedział tureckiemu dziennikowi "Hurriyet", że został poddany w Turcji całkowitemu ostracyzmowi, gdy przyznał się publicznie do ateizmu.

Według tureckiego prawa obraza wartości religijnych jest karana więzieniem od trzech miesięcy do 1,5 roku.

>>>>

Turcja idzie w zlym kierunku . Niestety pokazuje ze islamizmu z demokracja polaczyc nie mozna ... No chyba ze jacys bardziej kulturalni to zrobia . Bo Turcja to w swiecie islamu dzicz najwieksza chyba ze liczyc Afganistan itp. Ale faktycznie demokracja jest to system wyrosly na bazie chrzescijanstwa na zachodzie . A konkretnie na nauczaniu Kościoła . W zadnej innej cywilizacji nieznany ... To nie przypadek . I mozna watpic czy da sie zbudowac wolnosc bez przyjecia etyki wolnosci czyli Kościoła ...
Natomiast co do napojow w niebie i w piekle . Jak mozna twierdzic ze w piekle sa jakies napoje ? Tam przeciez jest wieczne pragnienie ! Nie ma zadnych . Za to jest alkoholizm czyli to wszystko co sie wiaze z tym ohydnym nalogiem . W niebie sa wszelkie trunki rzecz jasna te dobre . Nie mowie o roznych truciznach . W niebie jest wszystko co dobre . Takze napoje . A nikt sie nie upija bo alkoholizmu tam NIE MA . Stad jest wlasnie niebo .
W piekle nie ma co pic a jest alkoholizm !
W niebie pija wszystko a alkoholizmu nie ma .
Niepidwazalna logika ! I za co tu niby karac ??? Ze ktos nie rozumie ? Obled . Nie rozumiejacym nalezy tluamczyc !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:05, 04 Cze 2012    Temat postu:

Premier Erdogan wygłosił - jak pisze Reuters - dwa płomienne przemówienia, w których zaatakował aborcję i poród przez cesarskie cięcie jako spisek mający na celu zahamowanie wzrostu gospodarczego Turcji. Aborcję nazwał morderstwem.

We wtorek zapowiedział, że rządząca, islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) przygotowuje projekt ustawy w sprawie aborcji. Szczegółów nie podał.

Erdogan od lat zachęca tureckie rodziny do posiadania co najmniej trojga dzieci. W minionym tygodniu powiedział, że cesarskie cięcie ogranicza liczbę ludności, bo kobiety, u których się je przeprowadza nie mogą mieć więcej niż dwoje dzieci. Minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie kar dla szpitali, które decydują się na przeprowadzenie cesarskiego cięcia na prośbę kobiety, nazwał taki poród nienaturalnym.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Turcja rzeczywiście ma wysoki wskaźnik porodów przez cesarskie cięcie - ponad 40 proc. w roku 2009 według danych opublikowanych 2011 r. Tylko Brazylia i Chiny mają wśród państw OECD wyższy ten wskaźnik.

W Turcji aborcja do 10. tygodnia ciąży jest legalna od 1983 roku.

>>>>

Faktycznie to nienormalne 40 % ??? Z tym ze nie mieszjamy z tym mordowania nienarodzonych . To zupelnie inne zjawisko .
Mordowanie dzieci o zbrodnia .
Cięcie to dziwactwo .
Zbrodnie sie tepi .
Do dziwactw zniecheca . I NIE MIESZAJMY .
Trzeba ograniczyc ciecia do absolutnego minimum KONIECZNEGO medycznie . Jednak jesli ich zakaza to dzieci umra w wielu przypadkach i co wtedy ??? Tak tez nie mozna .
Ale pochwalamy ogolna tendencje . TAK TRZYMAC .
Mordowanie dzieciatek to najohydniejsza zbrodnia 1


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:28, 05 Cze 2012    Temat postu:

Turcja: zaoczny proces izraelskich generałów rozpocznie się 6 listopada

6 li­sto­pa­da roz­pocz­nie się w Tur­cji za­ocz­ny pro­ces czte­rech izra­el­skich ge­ne­ra­łów, oskar­żo­nych o spo­wo­do­wa­nie śmier­ci uczest­ni­ków mor­skie­go kon­wo­ju hu­ma­ni­tar­ne­go do Stre­fy Gazy przed dwoma laty - po­in­for­mo­wa­ły we wto­rek tu­rec­kie media.

We­dług nich, taki ter­min pierw­szej roz­pra­wy usta­lił sąd w Stam­bu­le. Wśród oskar­żo­nych jest były szef izra­el­skie­go Szta­bu Ge­ne­ral­ne­go ge­ne­rał Gabi Asz­ke­na­zi. Pro­ku­ra­tor za­żą­dał dla Izra­el­czy­ków kar do­ży­wot­nie­go wię­zie­nia.

31 maja 2010 roku wy­sa­dze­ni ze śmi­głow­ców i łodzi sztur­mo­wych izra­el­scy ko­man­do­si za­ata­ko­wa­li tu­rec­ki prom Mavi Mar­ma­ra, wcho­dzą­cy w skład "flo­tyl­li wol­no­ści", która miała prze­ła­mać mor­ską blo­ka­dę Stre­fy Gazy i do­star­czyć tam 10 tys. ton po­mo­cy hu­ma­ni­tar­nej. W ataku tym zgi­nę­ło dzie­wię­ciu Tur­ków, co spo­wo­do­wa­ło znacz­ne i trwa­łe po­gor­sze­nie do­brych wcze­śniej sto­sun­ków Tur­cji z Izra­elem.

Mi­ni­ster spraw za­gra­nicz­nych Izra­ela Awig­dor Lie­ber­man już wcze­śniej skry­ty­ko­wał za­miar są­dze­nia izra­el­skich ge­ne­ra­łów. Wy­ra­ził na­dzie­ję, że Eu­ro­pa nie bę­dzie współ­dzia­łać w tej "tu­rec­kiej pro­wo­ka­cji". Jak za­zna­czył, Izra­el nie zgo­dzi się na "za­stra­sza­nie" swych ofi­ce­rów i żoł­nie­rzy.

>>>>

Faktem tez jest ze tam nie chodzilo o pomoc tylko o prowokacje . Wiec dwie strony zawinily...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:25, 10 Cze 2012    Temat postu:

Turcja: codzienne wiece w obronie ponad 100 uwięzionych dziennikarzy

Około 40 osób gromadzi się codziennie od początku tego tygodnia przed Pałacem Sprawiedliwości Caglayan w Stambule, aby przypominać władzom, że ponad 100 tureckich dziennikarzy pozostaje uwięzionych w związku z wykonywaniem zawodu. - Nasi uwięzieni koledzy są sądzeni pod zarzutem uprawiania terroryzmu, a niektórzy przedstawiciele rządu, jak premier Recep Tayyip Erdogan, nazywają ich nawet "gwałcicielami" - powiedział Ercan Ipekci, przewodniczący Tureckiego Związku Dziennikarzy (IGS) i rzecznik GOEP.

Patronat nad "Dniami Świadectwa", jak nazwali swą akcję koledzy i krewni uwięzionych dziennikarzy, objęła Platforma Wolności Dziennikarzy (GOEP).

Jest to organizacja, która próbuje zapewnić ochronę prawną 98 tureckim stowarzyszeniom dziennikarskim i blisko sześciuset dziennikarzom, których teksty były przedmiotem interwencji lub ostrzeżeń ze strony konserwatywnych władz islamskich.

"Dni" będą trwały do 28 czerwca.

Od 2009 r. GOEP organizowała liczne międzynarodowe i krajowe kampanie w obronie dziennikarzy pozbawionych wolności na polecenie tureckiego rządu.

Ich ogromna liczba, jak napisała hiszpańska agencja EFE, sprawiła, że Turcja stała się największym więzieniem dziennikarzy, wyprzedzając Iran i Chiny pod względem liczby represjonowanych przedstawicieli tego zawodu.

- Do liczby uwięzionych dziennikarzy należałoby dodać studentów uniwersytetów, pisarzy, profesorów i działaczy organizacji praw człowieka osadzonych w więzieniach za wypowiadanie opinii sprzecznych z "linią rządu"- powiedział agencji EFE Ercan Ipekci, przewodniczący Tureckiego Związku Dziennikarzy (IGS) i rzecznik GOEP.

- Nasi uwięzieni koledzy - dodał Ipekci - są sądzeni pod zarzutem uprawiania terroryzmu, a niektórzy przedstawiciele rządu, jak premier Recep Tayyip Erdogan, nazywają ich nawet "gwałcicielami".

"Dni Świadectwa" zainicjowano odkąd wysocy dostojnicy rządu Erdogana zaczęli mówić oficjalnie o uwięzionych dziennikarzach, że to "mordercy, złodzieje i terroryści".

Obecnie w Turcji uwięzionych jest 102 dziennikarzy, z czego 87 wciąż czeka na wyroki. Liczba ta nie obejmuje pracowników drukarni i kolportażu.

Oprócz dziennikarzy przetrzymywanych za kratami, 70 czeka na procesy odpowiadając z wolnej stopy.

W ciągu ostatnich trzech przeszło przez tureckie więzienia około 180 miejscowych dziennikarzy. Wśród obecnie przebywających za kratami są 22 kobiety.

- Proszę sobie wyobrazić, jaką autocenzurę zmuszeni są narzucać sobie w tej sytuacji moi tureccy koledzy po piórze - powiedział Ipekci na zakończenie rozmowy z agencją EFE.

>>>>

Popiearmy walke o wolnosc w Turcji . Wszedzie zwycieza wolnosc i w Turcji tez zwyciezy !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:45, 16 Wrz 2012    Temat postu:

Turcja: szef sztabu marynarki aresztowany - podejrzenie o szpiegostwo

Szef sztabu generalnego tureckiej marynarki wojennej, admirał Veysel Koesele, został w sobotę aresztowany w Smyrnie pod zarzutem posługiwania się szantażem i w związku z podejrzeniem o szpiegostwo.

Jak podaje turecka agencja Anatolia, admirała aresztowano razem z pewnym porucznikiem, którego nazwiska nie ujawniono. Obaj są podejrzani o to, że posługując się prostytutkami robili oficerom wyższych rang kompromitujące zdjęcia, aby ich następnie szantażować i wydobywać od nich tajemnice wojskowe.

W maju tego roku, kiedy doszło do aresztowania dużej grupy osób powiązanych z wojskiem, media podały do wiadomości, że jest wśród nich pewna 25-letnia studentka. Kierowała ona grupą dziewcząt, które nawiązywały znajomości z oficerami, aby wyciągać od nich tajemnice wojskowe.

Telewizja CNNTurk przypomniała ostatnio, że przy niektórych z tych dziewcząt znaleziono dokumenty objęte ścisłą tajemnicą wojskową dotyczące lotnisk wojskowych i stacji radarowych.

W więzieniach przebywają obecnie setki tureckich oficerów oskarżonych o planowanie w przeszłości lub ostatnio przewrotów wojskowych.

Według niektórych analityków powodem nieufności rządzących tureckich polityków do kadry oficerskiej, zwłaszcza starszej generacji, są podejrzenia, że wojskowi pod pozorem przywiązania do świeckiej tradycji państwa zapoczątkowanej przez Ataturka skłonni są do spiskowania z obawy przed tendencjami do "umiarkowanej islamizacji" władzy cywilnej pod rządami Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

W kwietniu tego roku policja turecka aresztowała 28 oficerów, w tym czterech w służbie czynnej. Byli zamieszani w zamach stanu z lutego 1997 roku, który położył kres rządowi koalicyjnemu premiera Necmettina Erbakana.

Ten nietypowy zamach "nowego typu" polegał na ogłoszeniu przez grupę najbardziej wpływowych generałów memorandum, w którym wezwali rząd do ustąpienia, bez rozwiązywania parlamentu ani zawieszania konstytucji.

Premier Erbakan, zwany ojcem tureckiego islamizmu, był uważany za politycznego mentora obecnego szefa rzadu Recepa Tayyipa Erdogana.

Wśród wojskowych oczekujących w więzieniach na rozprawy jest obecnie 69 generałów i admirałów służby czynnej, co stanowi 19 proc. całej kadry oficerskiej.

>>>>

Kolejny rozdzial walki z armia ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:51, 18 Paź 2012    Temat postu:

Turcja: pianista Fazil Say broni się przed zarzutami obrazy Mahometa i islamu

Znany turecki pianista i kompozytor Fazil Say stawił się przed sądem w Stambule, by bronić się przed zarzutami obrazy Mahometa i islamu w uwagach, które zamieścił na Twitterze. Artysta odrzuca oskarżenia.

Fazil Say, który koncertował z nowojorskimi filharmonikami, Berlińską Orkiestrą Symfoniczną i wieloma innymi znanymi orkiestrami, został oskarżony za wpisy na swoim mikroblogu. W jednym z nich żartował na temat nawoływania do modłów, które trwały zaledwie 22 sekundy.

- Po co taki pośpiech? Czekała kochanka czy raki? - napisał na Twitterze (raki to wódka ze sfermentowanych rodzynek). Inny wpis Saya nawiązywał do średniowiecznego perskiego poety, matematyka, filozofa i zarazem miłośnika wina Omara Chajjama, który zapytywał, czy niebo to tawerna czy dom publiczny z tej racji, że wierni muzułmanie mają obiecane tam rzeki winem płynące i hurysy.

Z kolei według BBC News w jednym z tweetów muzyk napisał: "Nie jestem pewien, czy też zdajecie sobie z tego sprawę, ale jeśli jest to gnida, szumowina, złodziej lub głupiec, to zawsze jest to islamista".

Prokuratorzy uznali w lipcu, że Say obraził wartości religijne i podżega do wrogości. 42-letni artysta, który w roku 2008 został mianowany przez UE ambasadorem kultury, powiedział w kwietniu tureckiemu dziennikowi "Hurriyet", że został poddany w Turcji całkowitemu ostracyzmowi, gdy przyznał się publicznie do ateizmu.

Prawnik tureckiego muzyka powiedział wówczas, że jego klient nie chciał nikogo obrazić, a krytykował głównie tych, którzy wykorzystują religię do ciągnięcia z tego zysków. Adwokat przyznał jednak, że Say zamknął konto na Twitterze i że grożono mu nawet śmiercią. Pianista wcześniej w tym roku wspominał, że chce wyjechać z kraju i osiedlić się w Japonii.

Protest w obronie pianisty

Przed budynkiem sądu zebrała się grupa protestujących zwolenników muzyka. Jeden z trzymanych przez nich transparentów skierowany był do rządzącej konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, aby "zostawiła artystów w spokoju".

Jak pisze BBC News, w obronie Saya stanął nawet minister ds. Unii Europejskiej Egemen Bagis, który jest zdania, iż sprawa przeciwko niemu powinna zostać umorzona, a wpisy na Twitterze potraktowane jako mieszczące się w jego "prawie do bełkotu". Nie zmienia to jednak faktu, że zarzucił on muzykowi "obrażanie wiary i wartości innych ludzi".

Rozprawę odroczono do 18 lutego, muzykowi zezwolono na niestawienie się na kolejne przesłuchanie z powodu grafiku koncertowego.

Sprawa Saya, który jest zdecydowanym krytykiem rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana - pobożnego muzułmanina hołdującego islamskim wartościom - zaalarmowała wielu Turków, którzy obawiają się tego, że rząd zechce włączyć religię do ich życia.

Według tureckiego prawa obraza wartości religijnych jest karana więzieniem od trzech miesięcy do 1,5 roku.

>>>>

Czlowiek ma prawo pytac ... Nawet glupio ... Nie kazdy zdaje od razu pytania filozoficzne...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:48, 22 Paź 2012    Temat postu:

CPJ: w Turcji przebywa w więzieniach najwięcej dziennikarzy

Turcja przetrzymuje w więzieniach największą na świecie liczbę dziennikarzy - poinformowała organizacja pozarządowa Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) z siedzibą w Nowym Jorku.

Do 1 sierpnia bieżącego roku w tureckich zakładach karnych uwięzionych było 76 dziennikarzy, z czego "61 bezpośrednio z powodu publikacji artykułów lub pracy związanej z gromadzeniem informacji".

Tureckie statystyki przewyższają zatem dane z tak represyjnych krajów, jak Iran, Erytrea, czy Chiny - podkreśla CPJ w swoim raporcie.

Według tej organizacji, "rząd premiera Recepa Tayyipa Erdogana przeprowadził w ostatnim czasie jedną z największych operacji represjonowania wolności mediów".

Komitet Ochrony Dziennikarzy skrytykował masowe aresztowania dziennikarzy pod płaszczykiem walki z terroryzmem oraz "taktykę nacisku mającą na celu wprowadzanie autocenzury" w redakcjach. Wezwał tureckie władze do uwolnienia wszystkich dziennikarzy więzionych z powodu działalności zawodowej.

Z raportu CPJ wynika, że około 70 proc. osadzonych dziennikarzy jest prześladowanych za rzekome powiązania z separatystami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) pod zarzutem "przynależności do organizacji terrorystycznej". PKK jest uważana za organizację terrorystyczną nie tylko przez Turcję, ale także przez USA i UE.

Pozostali więzieni dziennikarze odsiadują wyroki za rzekomą przynależność do innych nielegalnych organizacji lub udział w planowanych zamachach stanu - wskazuje CPJ. Podkreśla przy tym, że ponad trzy czwarte oskarżonych wciąż oczekuje na wyrok, w tym niektórzy nawet od kilku lat.

Komitet Ochrony Dziennikarzy to niezależna organizacja non profit, działająca od 1981 roku. Promuje wolność prasy na całym świecie i broni praw dziennikarzy do uprawiania zawodu bez obaw o represje.

.....

Brawo Turcja . Wspanialy wynik .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:00, 30 Lis 2012    Temat postu:

Turcja: nowe zarzuty wobec pianisty oskarżonego o obrazę islamu

Prokuratura w Turcji wszczęła dochodzenie wobec znanego pianisty Fazila Saya za rzekomo obraźliwe wypowiedzi, jakie wygłosił w telewizji pod adresem wymiaru sprawiedliwości i osób zaangażowanych w jego inny proces, w którym sądzony jest za obrazę islamu.

Zdaniem prokuratury Say obraził osoby, których zawiadomienia doprowadziły do wytoczenia mu tego procesu, określając je jako "obcą zgraję" - podał dziennik "Sabah". Pianista broni się, mówiąc, że był to jedynie wybryk.

Według "Sabah", grozi mu do pięciu lat więzienia.

Proces toczący się obecnie wobec 42-letniego Saya dotyczy rzekomej obrazy islamu, jakiej miał się dopuścić w kwietniu br. w swoich wpisach na Twitterze. Prawnik Saya informował w czerwcu, że po nagłośnieniu sprawy jego klientowi grożono śmiercią.

W kwietniu Say powiedział tureckiemu dziennikowi "Hurriyet", że został poddany w kraju całkowitemu ostracyzmowi, gdy publicznie przyznał się do ateizmu. Znany na świecie artysta wielokrotnie wypowiadał się krytycznie o konserwatywnym rządzie Recepa Tayyipa Erdogana.

Według tureckiego prawa obraza wartości religijnych jest karana więzieniem od trzech miesięcy do 1,5 roku.

....

Nie wiadomo ile w tym polityki a ile religii ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:59, 11 Gru 2012    Temat postu:

Na całym świecie w więzieniach 232 dziennikarzy - najwięcej w Turcji

W 2012 roku w więzieniach na całym świecie przebywało 232 dziennikarzy, najwięcej od 1990 r., gdy zaczęto prowadzić statystyki - alarmuje Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ). Najwięcej dziennikarzy więzionych jest w Turcji.

Według stanu na 1 grudnia 2012 roku w więzieniach znajdowało się o 53 dziennikarzy więcej niż w zeszłym roku. Daje to też najwyższy procentowy skok od 10 lat - wskazuje CPJ.

Dziennikarze oskarżeni o terroryzm

Niechlubnym liderem zestawienia jest Turcja, gdzie za kratkami przebywa 49 dziennikarzy, w tym kurdyjscy reporterzy i redaktorzy. Do najczęściej stawianych dziennikarzom zarzutów należą działalność terrorystyczna oraz udział w antyrządowych spiskach.

"Za pomocą szeroko interpretowanych zapisów dotyczących walki z terroryzmem oraz przepisów prawa karnego tureckim władzom udało się ograniczyć zasięg zakazanych grup oraz (dziennikarskie) dochodzenia" - podkreśla CPJ w raporcie.

Jednym z więzionych dziennikarzy jest Tayip Temel, redaktor naczelny jedynego w Turcji kurdyjskiego dziennika "Azadiya Welat". W jego procesie rząd powoływał się m.in. na uzyskane z podsłuchów zapisy jego rozmów z redakcją oraz informatorami.

Kolejne niechlubne miejsca

Drugi w zestawieniu jest Iran. W ramach trwającej od wyborów prezydenckich w 2009 roku nagonki na media obecnie w tamtejszych więzieniach przebywa 45 dziennikarzy, m.in. Dżila Banijagub, autorka strony internetowej poświęconej tematyce kobiecej. We wrześniu zaczęła odsiadywać roczny wyrok więzienia za "uprawianie antyrządowej propagandy" oraz "obrazę prezydenta" za artykuły napisane w okresie wyborów w 2009 roku - podaje CPJ.

Wśród 32 dziennikarzy więzionych w Chinach 19 to Ujgurzy i Tybetańczycy, wtrąceni do więzienia za dokumentowanie eskalacji napięć na tle etnicznym w 2008 roku.

"Najbardziej narażeni są dziennikarze informujący o tematach uważanych przez państwo za najbardziej drażliwe, czyli o niespokojnych regionach Tybetu i Sinkiangu" (Xinjiang), zamieszkanego przez mniejszość ujgurską - podkreśla cytowany w raporcie wiceszef Human Rights Watch na Azję Phelim Kine. Muszą oni uważać nie tylko na "wyznaczone przez państwo czerwone linie, ale również podlegające zmianom szare strefy" - dodał.

Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zestawienia CPJ zajmują: Erytrea, Syria, Wietnam, Azerbejdżan, Etiopia, Uzbekistan i Arabia Saudyjska.

Według raportu w Erytrei żadnemu z 28 więzionych w tym kraju dziennikarzy nie postawiono zarzutów i żadnego nie postawiono przez sądem. Rząd prezydenta Isaiasa Afewerkiego odmawia informacji na temat ich miejsca pobytu, statusu prawnego i stanu zdrowia. Nie potwierdził też śmierci pięciu dziennikarzy na skutek nieludzkiego traktowania w więzieniu.

W Syrii i Wietnamie władze wzmogły prześladowania antyrządowych dziennikarzy, a rząd Azerbejdżanu "brutalnie rozprawił się" z opozycją w kraju podczas dwóch międzynarodowych wydarzeń, których był gospodarzem - konkursu Eurowizji oraz konferencji "IGF International Internet Governance Forum", poświęconej wspieraniu rozwoju demokracji.

Birma znika z listy

Autorzy raportu odnotowują, że po raz pierwszy nie znalazła się w nim Birma. "W ramach historycznej transformacji i przekazania władzy cywilnemu rządowi władze uwolniły co najmniej 12 dziennikarzy" - zaznaczono. Do zestawienia po rocznej nieobecności wróciła za to Kuba.

Komitet Ochrony Dziennikarzy, niezależna organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, działa na rzecz wolności prasy oraz występuje w obronie praw dziennikarzy.

>>>

O ! No prosze ! Turcja ,,przoduje'' ... Z drugiej strony moze to jakis plus . Zamiast mordowac ,,tylko'' zamykaja ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:08, 13 Gru 2012    Temat postu:

Turcja: Protest przeciwko sądzeniu oskarżonych o zamach stanu

Tysiące Turków, zwolenników świeckiego państwa, protestowały przed sądem pod Stambułem, gdzie kończy się proces 270 osób oskarżo­nych o spiskowanie w celu obale­nia rządu o islamistycznych korze­niach. Policja użyła gazu łzawiące­go i armatek wodnych.

Siły bezpieczeństwa użyły także pałek, by utrzymać tłum poza ba­rierkami ochronnymi przed budyn­kiem w kompleksie więziennym Sili­vri, gdzie są przetrzymywani oskar­żeni podczas trwającego od czte­rech lat procesu.

Wśród nich są politycy, wykładow­cy uczelni, dziennikarze i oficero­wie sił zbrojnych w stanie spoczyn­ku. Są oni oskarżeni o członkostwo w tajnej nacjonalistycznej organiza­cji zwanej Ergenekon; jej członko­wie mieli dążyć do obalenia rządu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Recepa Tayyipa Er­dogana.

Rywalizacja między religijnymi a świeckimi elitami to jedno z najpo­ważniejszych zarzewi konfliktów w Turcji.

Toczący się proces jest elementem długotrwałej batalii Erdogana ze świeckimi oponentami i jednym z serii podobnych. Premier Turcji na­zywa to walką z siłami antydemo­kratycznymi.

Krytycy Erdogana utrzymują, że proces jest częścią działań mają­cych zdusić przeciwników AKP, któ­rej silny konserwatyzm religijny podrywa fundamenty świeckości Turcji.

.....

Widzimy tutaj ze w islamie rysuje sie podzial sceny politycznej na islamskich i reszte .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 22, 23, 24  Następny
Strona 1 z 24

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy