Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Vanuatu w potrzebie .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 9:46, 14 Mar 2015    Temat postu: Vanuatu w potrzebie .

Silny cyklon uderzył w Vanuatu - Reuters

Silny cyklon przeszedł w nocy przez wyspiarskie Vanuatu na Pacyfiku. Osiągający prędkość do 340 km/h wiatr pozrywał dachy budynków i powalił drzewa. Łączność z większością regionu została odcięta, brak dostaw prądu. Żywioł mógł spowodować wiele ofiar.

Wciąż nie ma potwierdzonych informacji o kilkudziesięciu ofiarach śmiertelnych, które mógł pochłonąć żywioł - donoszą światowe agencje.

Zdaniem służb ratowniczych minie co najmniej kilka godzin, zanim wiadomo będzie coś więcej o skutkach cyklonu Pam, zakwalifikowanego do najwyższej, piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Meteorolodzy podają, że wiatr w tym cyklonie sięgał w porywach nawet do 340 km/ godz.

Dzisiaj przedstawiciele ONZ informowali, że starają się zweryfikować napływające informacje o 44 ofiarach śmiertelnych. Reuter podał, że ONZ szykuje się do wysłania na miejsce ekip reagowania kryzysowego. Jednak przy wciąż dużym wietrze i zamkniętym lotnisku nie wiadomo, czy ratownicy będą mogli na Vanuatu wylądować.

- Obawiamy się najgorszego. Vanuatu jest bardzo narażone na niebezpieczeństwo, ponieważ leży po środku oceanu - powiedział Sune Gudnitz z oenzetowskiego regionalnego biura ds. koordynacji spraw humanitarnych.

Z kolei rzeczniczka World Vision, chrześcijańskiej organizacji zajmującej się pomocą humanitarną i rozwojową Chloe Morrison powiedziała, że cyklon był przerażający, a do wielu z 83 wysp, wchodzących w skład Vanuatu, będzie trudno dotrzeć.

Natomiast Aurelia Balpe odpowiadająca w Czerwonym Krzyżu za region Pacyfiku powiedziała AFP, że mieszkańcy tamtejszych wysp spędzili noc w prowizorycznych schronieniach.

AFP podaje, że cyklon przeszedł nad główną wyspą Vanuatu zamieszaną przez ok 65 tys. ludzi a także wiele innych wysp i wysepek Nowych Hebrydów na południu kraju, gdzie mieszka ok. 33 tys. osób. W ostatniej chwili zmienił kierunek i uderzył w stolicę, Port Vila, z siłą większą niż prognozowano.

- Wyglądało to tak, jakby świat się kończył. To tak, jakby bomba eksplodowała w centrum miasta. Nie ma prądu, nie ma wody - powiedziała Reuterowi przez telefon komórkowy rzeczniczka UNICEF-u w Port Vila Alice Clements. "Mamy niepotwierdzone przypadki śmiertelne i wielu rannych. Ludzie proszą o pomoc" - dodała.

Australijskie służby meteorologiczne podały, że dotknięta przez żywioł została większa część tego ubogiego kraju liczącego w sumie ok. 260 tys. mieszkańców rozrzuconych po kilkudziesięciu wysepkach ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. W sobotę cyklon zaczął przesuwać się na południe.

Przeszedł też przez inne wyspiarskie państwa Oceanii: Papuę Nową Gwineę i Wyspy Salomona.

Zniszczenia po przejściu cyklonu

Na razie szczątkowe i niepotwierdzone informacje o niszczycielskiej sile cyklonu Pam pochodzą z relacji świadków na portalach społecznościowych, które udało im się wysłać, zanim jakakolwiek łączność została przerwana.

Przebywający w Japonii na konferencji dotyczącej ograniczania skutków katastrof prezydent Vanuatu Baldwin Lonsdale powiedział, że "on sam nie wie, jakie tak naprawdę szkody spowodował cyklon"; zwrócił się do uczestników konferencji o pomoc.

...

To przeszli ....


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Wto 20:22, 17 Mar 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:23, 17 Mar 2015    Temat postu:

Na Vanuatu najbardziej ucierpiało rolnictwo

Rolnictwo jest jedną z ofiar cyklonu Pam, który w weekend zniszczył wyspiarski kraj Vanuatu. Mówił o tym w nowozelandzkim radiu publicznym ekspert z Vanuatu dr Vincent Lebot.

Rolnictwo Vanuatu to owoce, orzechy, czy warzywa korzeniowe. Teraz niewiele z tego zostało, podkreśla dr Lebot.

„Banany są na ziemi, warzywa korzenne przepadły, nie będzie czego zbierać. Słodkie ziemniaki nie są uprawiane o tej porze roku. Została właściwie tylko kolokazja”. Kolokazja to trochę podobna do kartofli roślina, o dużych, bogatych w skrobię bulwach.

Tymczasem, jak wynika z doniesień ekip ratunkowych, mniejsze wyspy Vanuatu ucierpiały jeszcze bardziej niż główna wyspa, na której leży stolica, Port Villa. Trwają próby dostarczania leków, żywności i wody, ale nie jest to łatwe, bo na wyspach Vanuatu nie ma lądowisk czy odpowiednich portów morskich.

...

Niestety ucierpieli mocno ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:00, 28 Wrz 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Ryzyko potężnej erupcji wulkanu. Ewakuowano całe państwo
Ryzyko potężnej erupcji wulkanu. Ewakuowano całe państwo

Dzisiaj, 28 września (07:19)

​Władze Vanuatu, wyspiarskiego kraju w Oceanii, nakazały w czwartek obowiązkową ewakuację całej wyspy z powodu wzmożonej aktywności wulkanu. Spodziewana jest erupcja na dużą skalę. Według biura ds. zarządzania kryzysowego (NDMO), to pierwszy przypadek ewakuowania całej wyspy archipelagu z powodu wulkanu.

11 tys. mieszkańców Aoby (Ambae), 150 km na północ od stolicy Vanuatu, Port Vila, musi opuścić wyspę do 6 października - ogłosiła kancelaria premiera Charlota Salwai. Przygotowywane są dwa ośrodki ewakuacyjne na wyspie Pentecost.

Wulkan Manaro Voui, znany też jako Aoba czy Lombenben, przez kilka tygodni wywoływał wstrząsy na wyspie, a w weekend zaczął wyrzucać popiół i skały.

W związku z tym władze ogłosiły stan wyjątkowy i podniosły poziom zagrożenia wulkanicznego do czwartego w pięciostopniowej skali.

Większość mieszkańców wyżej położonych terenów została już ewakuowana w bezpieczne miejsca na zachodzie i wschodzie wyspy.

Możliwe, że zostanie ogłoszony piąty poziom alertu, więc musimy ewakuować wszystkich mieszkańców - powiedział szef NDMO Shadrack Welegtabit.

Tysiące ludzi zostały ewakuowane podczas poprzedniej erupcji z 2005 roku. Osoby te mogły wrócić do domów dopiero po trzech miesiącach. Nie wiadomo, jak długo potrwa to tym razem. Wszystko będzie zależało od aktywności wulkanicznej - dodał Welegtabit.

Erupcja jest obecnie określana jako "umiarkowana", a władze ostrzegają przed spadającymi kamieniami, kwaśnymi deszczami i gazami wulkanicznymi.

Na wyspie w ostatnim czasie panowała susza, a źródła wody i zbiory są obecnie pokryte pyłem wulkanicznym. Archipelag Vanuatu, który liczy 80 wysp i 270 tys. mieszkańców, został częściowo zdewastowany przez cyklon Pam, w wyniku którego w 2015 roku zginęło tam 11 osób.

Vanuatu, które do ogłoszenia niepodległości w 1980 roku było kondominium francusko-brytyjskim, jest jednym z najbiedniejszych krajów świata.

(ph)

...

Te wyspy to maja apokalipse na horyzoncie...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy