Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Towarzysze koreańscy odkręcają własne zniszczenia !

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136809
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:58, 12 Wrz 2012    Temat postu: Towarzysze koreańscy odkręcają własne zniszczenia !

Korea Południowa: Zmiany w rolnictwie pierwszym przebłyskiem reform

W Korei Pół­noc­nej nad­cho­dzą zmia­ny go­spo­dar­cze - pisze agen­cja As­so­cia­ted Press, po­wo­łu­jąc się na eks­per­tów od tego kraju. Pierw­szym prze­bły­skiem może być po­zwo­le­nie rol­ni­kom na sprze­daż po ce­nach wol­no­ryn­ko­wych 30 proc. plo­nów z wła­snych dzia­łek.

Sko­lek­ty­wi­zo­wa­ne rol­nic­two jest wą­tłym krę­go­słu­pem pół­noc­no­ko­re­ań­skiej go­spo­dar­ki. Za­trud­nie­ni na co dzień w ty­po­wych ko­lek­tyw­nych go­spo­dar­stwach rol­nych Pół­noc­ni Ko­re­ań­czy­cy upra­wia­ją też przy­do­mo­we ogród­ki i w całej Korei Pół­noc­nej widać, jak lu­dzie wożą na targ plony - na wo­zach za­przę­żo­nych w woły, na ba­gaż­ni­kach i przy­cze­pach ro­we­rów.

Na­le­żą­ca do pań­stwa zie­mia upraw­na sta­no­wi le­d­wie 20 proc. gó­rzy­ste­go kraju. Dla­te­go nie­mal każdy skra­wek ziemi na­da­ją­cy się do upra­wy, nawet w samym Phe­nia­nie, ob­sa­dzo­ny jest ryżem, zbo­żem, a także ziem­nia­ka­mi, ka­pu­stą i in­ny­mi wa­rzy­wa­mi. Po­let­ka upra­wia­ne są pro­sty­mi na­rzę­dzia­mi, gdyż sprzęt me­cha­nicz­ny, taki jak trak­to­ry, to luk­sus.

W wy­bra­nych wsiach rol­ni­kom wolno obec­nie prze­zna­czyć nie­mal trze­cią część wła­snych zbio­rów na sprze­daż po ce­nach wol­no­ryn­ko­wych; jest to trzy­krot­nie wię­cej niż kie­dyś. Innym prze­ja­wem zmian jest zmniej­sze­nie li­czeb­no­ści bry­gad pra­cu­ją­cych w ko­lek­tyw­nych go­spo­dar­stwach rol­nych z 10-25 ro­bot­ni­ków do za­le­d­wie czte­rech, co ma im nadać - jak pisze AP - kształt bliż­szy go­spo­dar­stwom ro­dzin­nym.

Ob­ser­wa­to­rzy, od dawna za­cho­wu­ją­cy nie­uf­ność wobec pro­pa­gan­do­wych haseł i po­su­nięć Korei Płn., coraz bar­dziej prze­ko­na­ni są o kieł­ku­ją­cych tam zmia­nach go­spo­dar­czych, po­dob­nych do po­cząt­ko­wych re­form ryn­ko­wych w Chi­nach 30 lat temu.

Jed­no­cze­śnie ostrze­ga­ją, że to, co na­praw­dę dzie­je się w Korei Płn., spo­wi­ja ta­jem­ni­ca. Nie sły­chać bo­wiem nic o ob­co­kra­jow­cach, któ­rzy do­tar­li­by do za­pa­dłych wsi w pro­win­cji Ry­ang­gang. Nikt też spoza Korei Płn. nie wi­dział szcze­gó­łów rzą­do­we­go roz­po­rzą­dze­nia z 28 czerw­ca "O Usta­no­wie­niu No­we­go Sys­te­mu Za­rzą­dza­nia Go­spo­dar­cze­go w Na­szym Wła­snym Stylu", które miało za­po­cząt­ko­wać re­for­mę rol­nic­twa.

Pań­stwo­wi pro­pa­gan­dzi­ści kurs na zmia­ny przy­pi­su­ją no­we­mu przy­wód­cy Korei Płn., Ki­mo­wi Dzong Unowi. Do­strze­ga­ją to też za­chod­ni spe­cja­li­ści.

- Czuję, że coś się zmie­nia - mówi głów­ny eks­pert ds. pół­noc­no­ko­re­ań­skiej go­spo­dar­ki Mar­cus No­land z wa­szyng­toń­skie­go Pe­ter­son In­sti­tu­te for In­ter­na­tio­nal Eco­no­mics. - Kim Dzong Un "usi­łu­je zro­bić coś no­we­go". A czy mu się to po­wie­dzie, "to już zu­peł­nie inna rzecz - do­da­je.

Po­dob­nie jak inni ana­li­ty­cy No­land za­cho­wu­je pe­sy­mizm: wska­zu­je, że re­for­my go­spo­dar­cze są ogra­ni­czo­ne i szyb­ko mogą zo­stać po­rzu­co­ne, jeśli Kim Dzong Un zmie­ni zda­nie lub na­po­tka na opór ze stro­ny swego obozu.

A jed­nak do ja­kichś zmian rze­czy­wi­ście nie­po­strze­że­nie do­szło. Już po­przed­ni reżim Kim Dzong Ila po­zwo­lił na za­kła­da­nie ma­łych tar­gów i za­po­wie­dział w 2009 roku skon­cen­tro­wa­nie uwagi na spra­wach go­spo­dar­czych, dążąc do przy­cią­gnię­cia in­we­sty­cji za­gra­nicz­nych, głów­nie z Chin, które są naj­bliż­szym sprzy­mie­rzeń­cem Korei Płn.

Pekin od dawna na­ci­skał, by Phe­nian wdro­żył re­for­my zmie­rza­ją­ce w stro­nę wol­ne­go rynku. Od lat "Chiń­czy­cy za­chwa­la­li swój sys­tem i osią­gnię­cia, a Ko­re­ań­czy­cy grzecz­nie po­ta­ki­wa­li i nie ro­bi­li nic" w tym za­kre­sie - po­wie­dział były ame­ry­kań­ski dy­plo­ma­ta Evans Re­ve­re. Ale obec­nie chiń­skie wła­dze są jego zda­niem prze­ko­na­ne, że Korea Płn. na serio bie­rze się za re­for­my. Nie jest tylko jasne, czy Kim Dzong Un tylko mówi Chiń­czy­kom to, co chcie­li­by usły­szeć, czy też na­praw­dę za­mie­rza coś zro­bić - za­strzegł.

Od doj­ścia mło­de­go Kima do wła­dzy on sam i jego oto­cze­nie kreu­ją wi­ze­ru­nek przy­wód­cy róż­nią­ce­go się po­przed­nie­go pre­zy­den­ta. Fry­zu­rą i ubio­rem Kim Dzong Un na­wią­zu­je do wciąż oto­czo­ne­go kul­tem w Korei Płn. swego dzia­da, Kim Ir Sena. Od­wie­dza w do­mach zwy­kłych oby­wa­te­li i po­kle­pu­je po ple­cach mło­dych żoł­nie­rzy. W kwiet­niu, w swoim pierw­szym prze­mó­wie­niu, alu­zyj­nie wspo­mniał o pro­ble­mach go­spo­dar­czych kraju, mó­wiąc, że Ko­re­ań­czy­cy nigdy już nie będą "mu­sie­li za­ci­skać pasa".

Kiedy w ostat­nich ty­go­dniach za­czę­ły po­ja­wiać się prze­cie­ki na temat re­for­my rol­nic­twa, przed­sta­wi­cie­le pół­noc­no­ko­re­ań­skie­go rządu nie sta­wia­li spra­wy jasno. Mó­wi­li, że ocze­ki­wa­nie zmian to "tylko nie­mą­dre ma­rze­nia i sny", choć z dru­giej stro­ny stwier­dza­li, że Korea Płn. "wdra­ża in­no­wa­cje, by jej naród cie­szył się no­wo­cze­snym i wy­so­ce cy­wi­li­zo­wa­nym ży­ciem w luk­su­sie i kom­for­cie".

Część tych sprzecz­no­ści może być tylko kwe­stią se­man­ty­ki. Jak za­zna­cza AP, o re­for­mo­wa­niu rol­nic­twa u pół­noc­ne­go są­sia­da do­no­szą głów­nie po­łu­dnio­wo­ko­re­ań­skie media, które mają tam swoje źró­dła in­for­ma­cji. Re­for­my te naj­wy­raź­niej sy­gna­li­zu­ją, że zmia­ny mogą na­dejść.

Przy czym Korea Płn. nadal jest pań­stwem po­li­cyj­nym, w któ­rym na kon­takt z cu­dzo­ziem­cem trze­ba mieć ofi­cjal­ną zgodę, a w obo­zach prze­by­wa we­dług obroń­ców praw czło­wie­ka ponad 100 tys. więź­niów po­li­tycz­nych. Eks­per­ci za­uwa­ży­li tylko jedną zmia­nę od ob­ję­cia w ze­szłym roku wła­dzy przez mło­de­go Kima: gra­ni­ca z Chi­na­mi jest strze­żo­na tak pil­nie, że licz­ba Ko­re­ań­czy­ków z pół­no­cy, któ­rym udaje się zbiec do Chin, zma­la­ła nie­mal o po­ło­wę w po­rów­na­niu z po­przed­nim ro­kiem.

>>>>

Trzeba ludziom przydzielic dzialki PRYWATNE . Wtedy beda mogli sprzedawac I GLOD SIE SKONCZY !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136809
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:51, 01 Sty 2013    Temat postu:

Orędzie Kim Dzong Una. Pierwsze takie wystąpienie od lat

Zmiany w gospodarce i wezwanie do zjednoczenia Korei. To główne tezy noworocznego przemówienia Kim Dzong-Una, transmitowanego przez państwową telewizję. Było to pierwsze od 19 lat tego typu orędzie północnokoreańskiego przywódcy.

Kim Dzong-Un w swoim przemówieniu podkreślił, że Korea Północna potrzebuje udoskonalenia gospodarki. Dyktator wezwał do "radykalnego zwrotu", który pozwoliłby zmienić izolowany kraj w "gospodarczego olbrzyma".

....

Dobrze mowi ! Kraj jest ekonomicznym karlem . Nawet w Zimbabwe tak nie wymieraja z glodu jak tam . Najbiedniejszy kraj swiata !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136809
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:03, 27 Maj 2013    Temat postu:

Mniejsza kontrola państwa nad pensjami pracowników w Korei Północnej

Rząd komunistycznej Korei Północnej złagodził w ubiegłym miesiącu kontrolę państwa nad pensjami wypłacanymi pracownikom - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na północnokoreańskiego ekonomistę.

Ri Ki Dzong zastrzegł jednak, że wprowadzonych 1 kwietnia zmian nie należy uważać za oznakę "reform i otwarcia". Dodał, że władze Korei Płn. są przywiązane do koncepcji państwowej własności środków produkcji.

Zmiana polega na tym, że przedsiębiorstwa będą mogły ustalać wysokość zarobków z pieniędzy, które zostaną po zwróceniu państwu kosztów jego inwestycji i odłożeniu środków na działalność.

W ubiegłym roku Korea Północna zezwoliła, by rolnicy zachowywali część swych plonów. Najnowsza inicjatywa ma na celu zwiększenie produkcji, na drodze większych zachęt ze strony pracodawców dla zatrudnionych - odnotowuje agencja AP.

....

Place musza byc zwiazane z wydajnoscia a chlopi musza miec ziemie . Nalezy wydzielac i powiekszac dzialki wlasne rolnikow a produkty maja sprzedawac na rynku . Ziemia dla chlopow ! Precz z czerwonymi obszarnikami !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136809
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:11, 04 Mar 2015    Temat postu:

Associated Press: Korea Północna próbuje ożywić gospodarkę

Korea Północna próbuje ożywić gospodarkę zwiększając uprawnienia kierownictw przedsiębiorstw i motywując rolników do wydajniejszej pracy - pisze agencja AP nazywając to "największym eksperymentem w polityce wewnętrznej od czasu objęcia władzy przez Kim Dzong Una".

Zmiany te zaczęto wprowadzać po dojściu Kima do władzy pod koniec 2011 roku, a skodyfikowano je w maju 2014 roku, choć formalnie ich nie ogłoszono - informuje Associated Press, powołując się na północnokoreańskich ekonomistów. Teraz zmiany są wprowadzane w całym kraju.

Północnokoreańscy menedżerowie mogą już decydować o wysokości wynagrodzeń, wykorzystując środki, pozostałe w przedsiębiorstwach po odprowadzeniu należności do budżetu państwa, sfinansowaniu inwestycji w celu zwiększenia produkcji i przekazaniu środków na "fundusz kulturalny" załogi.

Agencja AP podaje przykład miesięcznych zarobków w jednej z północnokoreańskich fabryk produkujących kosmetyki. Według ekonomisty Ri Ki Songa z Akademii Nauk Społecznych w Pjongjangu średnia płaca w tych zakładach wzrosła z 3 tys. wonów (według AP jest to mniej niż 1 USD na czarnym rynku) do 80 tys. wonów, co bardziej odpowiada faktycznym kosztom utrzymania.

Przedsiębiorstwa uzyskały prawo do bezpośredniego negocjowania umów handlowych z kontrahentami zagranicznymi, decydować samodzielnie, jakie materiały kupować i od kogo, negocjować ceny. Kierownictwom przedsiębiorstw dano też swobodę zatrudniania i zwalniania pracowników.

Zmiany w rolnictwie polegają na tym, że pracownicy gospodarstw spółdzielczych mają udział w nadwyżkach - w naturze lub w gotówce - pozostałych po uregulowaniu należności wobec państwa. Ri twierdzi, że rezultatem tych zmian były dość dobre zbiory w zeszłym roku, mimo dotkliwej suszy.

...

Prosze tylko troche wolnego rynku I OD RAZU JEST CO JESC ! MIMO SUSZY ! PATRZCIE JAKI TAM SYF ! DYREKTOROWI NIE WOLNO BYLO ANI ZATRUDNIAC ANI REGULOWAC WYNAGRODZEN ! Stad taki syf . Komunizm to obled ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy