Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Sytuacja w Tajlandii !!!
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:03, 05 Lip 2011    Temat postu: Sytuacja w Tajlandii !!!

Piękna pani premier zastąpi obalonego brata

Yingluck Shinawatra, kobieta, która ma zostać pierwszą kobietą-premierem w Tajlandii, ogłosiła koalicję z czterema innymi partiami, co ma jej pomóc "osiągnąć wystarczającą stabilizację, by móc służyć narodowi tajlandzkiemu".

Jednocześnie dotychczasowy premier Abhisit Vejjajiva ogłosił, że zdecydował się ustąpić ze stanowiska przewodniczącego Partii Demokratycznej, która w niedzielę przegrała wybory z Partią dla Tajów (Phak Puea Thai) kierowaną przez Yingluck Shinawatrę.

Partia Yingluck odniosła zwycięstwo w wyborach powszechnych, które zostały przeprowadzone w niedzielę w Tajlandii, zdobywając 265 miejsc w 500-osobowym parlamencie. Sukces ma miejsce pięć lat po tym, jak starszy brat Yingluck, były premier Thaksin Shinawatra, został siłą odsunięty od władzy.

Inni członkowie koalicji to ugrupowania Chart Thai Pattana, Chart Pattana Puea Pandin, Palang Chon oraz Mahachon.

- Teraz mamy odpowiednią liczbę 299 przedstawicieli – poinformowała Yingluck. – To wystarczająco dużo, by osiągnąć stabilizację i móc służyć narodowi tajlandzkiemu.

Jak podała krajowa komisja wyborcza, Partia Demokratyczna Tajlandii zdobyła 159 głosów, choć ostateczne, oficjalne wyniki nie zostały jeszcze podane.

- Kiedy porównamy wyniki tegorocznych wyborów z wynikami wyborów z 2007 roku, mamy mniej członków parlamentu – oświadczył Abhisit cytowany przez tajską agencję informacyjną MCOT. – Uważam, że muszę przyjąć za to odpowiedzialność, więc dzisiaj zdecydowałem się zrezygnować ze stanowiska przywódcy partii (Demokratycznej) i pozwolę partii na wybór nowego szefa w ciągu 90 dni.

Z kolei Yingluck oświadczyła, że pilnym zadaniem, które czeka kraj jest pojednanie. Obiecała też, że jej pierwszym priorytetem będzie pomoc ludziom w trudnej sytuacji gospodarczej.

Po zwycięstwie Partii dla Tajów, akcje na tajskiej giełdzie skoczyły o ponad 3 procent, czyli 33 punkty.

Komisja wyborcza podała, że frekwencja w wyborach wyniosła ponad 70 procent.

- Gratulujemy narodowi Królestwa Tajlandii, naszemu długoletniemu przyjacielowi i sojusznikowi, tak mocnego udziału w wyborach parlamentarnych 3 lipca – oświadczyła rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu, Victoria Nuland.

Niedzielne wybory były pierwszymi wyborami powszechnymi w Tajlandii od 2007 roku i wiele osób oczekiwało, że położą one kres konfliktom, jakie toczyły się między dwiema głównymi partiami politycznymi. Najgorętszym momentem tego sporu były zeszłoroczne protesty, które miały tragiczny finał.

Napięcia między Partią Demokratyczną, a Partią dla Tajów, które odzwierciedlają głębokie podziały w tajskim społeczeństwie, doprowadziły w zeszłym roku do protestów przeciwko rządowi Abhisita, które zakończyły się zaangażowaniem wojska. Zginęło wtedy ponad 90 ludzi, a setki zostały ranne.

Po zamieszkach tajski rząd obiecał działać na rzecz narodowego pojednania, aby uleczyć podziały klasowe i polityczne, choć różnice między tymi organizacjami wciąż są powszechne.

Thaksin, starszy brat Yingluck i były premier Tajlandii, wciąż jest tą postacią polityczną, która najbardziej dzieli naród. Pomimo tego, że nie przebywa w kraju, był i jest tematem wielu dyskusji politycznych zarówno podczas wyborów, jak i po nich.

Dwa lata po jego obaleniu w 2006 roku, Thaksin wyjechał z Tajlandii oskarżony między innymi o korupcję, czemu do dzisiaj zaprzecza.

Krytycy Yingluck martwią się, że będzie ona zwyczajnie wykonywać polecenia swojego brata, choć podczas wyborów zdecydowanie temu zaprzeczała.

Ale zanim jeszcze wygłosiła swoją zwycięską przemowę, jej brat podzielił się już swoimi uwagami z Dubaju, gdzie przebywa na wygnaniu.

- Naprawdę chcę wrócić do kraju, ale zaczekam na właściwy moment i odpowiednią sytuację – powiedział Thaksin dziennikarzom.

Dziś były premier wyjaśniał, że powrót do ojczyzny nie jest dla niego priorytetem i zależy od pojednania. Podkreślał, że to jego siostra jest szefem partii, a nie on.

Wiadomo jednak, że Partia dla Tajów zdecydowanie popiera Thaksina i chce jego powrotu.

"Żółte Koszule", czyli grupa, która została stworzona, by odsunąć Thaksina od władzy, zapowiedziała już natomiast, że zrobi wszystko, by powstrzymać go od powrotu.

Sama Yingluck mówi, że jej brat nie będzie traktowany w sposób szczególny.

- Nie mogę zrobić niczego szczególnego dla mojego brata – powiedziała dodając, że będzie postępowała zgodnie z zasadami prawa.

Polityczne rozgrywki nie były jednak priorytetem dla wszystkich głosujących. Wielu mieszkańców Tajlandii bardziej martwią kwestie gospodarcze i liczą oni na to, że ich przywódcy zmniejszą przepaść między zarobkami a szybko rosnącymi kosztami codziennego życia.

- Darmowa edukacja jest dobra, opieka nad starszymi też jest dobra. W rzeczywistości polityka każdej partii jest dobra, ale pozostaje pytanie, czy te partie kiedykolwiek wcielą je w życie – powiedziała Banorn Achriyawatkul, która pracowała przed jednym z punktów wyborczych.

Kiedy została zwolniona z pracy, gdzie była sekretarką, matka czworga dzieci musiała zająć się sprzedażą żywności na ulicy, próbując związać koniec z końcem.

Pomimo wzajemnych animozji, obydwie partie składały bardzo podobne obietnice zapowiadając lepszą sytuację gospodarczą, darmową edukację oraz duży wzrost płacy minimalnej, czyli mówili dokładnie to, co wyborcy chcieli usłyszeć.

Ale analitycy już teraz mówią, że takie optymistyczne programy kosztowałyby Tajlandię więcej, niż kraj może sobie pozwolić.

Supong Limtanakool z Ośrodka Studiów Strategicznych na Uniwersytecie w Bangkoku powiedział, że obydwie partie złożyły poważne obietnice, których nie będą w stanie dotrzymać.

- Musielibyśmy wydać na te ekstrawaganckie programy od 49 do 244 miliardów dolarów, czyli pięć razy tyle, ile wynosi narodowy budżet… Krótko mówiąc, bylibyśmy spłukani już po roku – oświadczył specjalista.

Tłumaczenie: Onet.pl.

>>>>

Nieco szalony system . Partie nie moga rzadzic bo jest ich za duzo i jest balagan... radzil bym wybierac prezydenta i on niech tworzy rzad ... System parlamentarny jest glupi z zasady ...

No ale ta pani premier :O)))

PH / CNN Yingluck Shinawatra, fot. Reuters


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Wto 16:17, 26 Lis 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:45, 05 Sie 2011    Temat postu:

Yingluck Shinawatra premierem Tailandii !!!

Parlament Tajlandii zatwierdził dziś kandydaturę Yingluck Shinawatry na stanowisko premiera. Siostra przebywającego na emigracji byłego premiera Thaksina Shinawatry będzie pierwszą w historii Tajlandii kobietą wybraną na ten urząd. 44-letnia bizneswoman, która pierwsze kroki w polityce stawiała podczas lipcowych wyborów, zanim oficjalnie obejmie stanowisko premiera musi jeszcze zaczekać na akceptację ze strony króla Bhumibola Adulyadeja; ma to nastąpić dziś wieczorem.

Podczas transmitowanego przez telewizję głosowania w parlamencie Yingluck Shinawatra zdobyła poparcie ponad połowy parlamentarzystów. Jak podaje agencja Associated Press za jej kandydaturą oddano 296 głosów, przeciw były trzy, a 197 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Była prezes firmy handlującej nieruchomościami poprowadziła w wyborach z 3 lipca opozycyjną Partię dla Tajów (Phak Puea Thai) do zdecydowanego zwycięstwa zdobywając 265 miejsc w 500-osobowym parlamencie. Jej ugrupowanie stworzyło koalicję z pięcioma innymi partiami; wspólnie mają 300 głosów.

Phak Puea Thai, utworzona w 2008 roku, jest kolejną "reinkarnacją" zdelegalizowanej w 2007 roku partii Thai Rak Thai (Tajowie Kochają Tajlandię), założonej przez obalonego w 2006 roku przez wojskowy pucz i przebywającego obecnie na emigracji w Dubaju Thaksina Shinawatrę.

Odsunięcie oskarżanego o korupcję i brak szacunku dla króla Thaksina zapoczątkowało okres niestabilności w Tajlandii. Jego zwolennicy, zwani "czerwonymi koszulami", przez dwa miesiące demonstrowali w zeszłym roku w stolicy przeciwko rządowi Abhisita Vejjajivy, domagając się rozpisania przedterminowych wyborów. Doszło do aktów przemocy, w których zginęło 91 osób, a 1400 odniosło obrażenia.

Yingluck Shinawatra zostanie 28. premierem Tajlandii i piątym od czasu odsunięcia od władzy jej brata.

>>>>>

No rekord swiata ! taka pani premier i jeszcze w mundurze ! o nas Tajlandia zaskoczyla !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:31, 08 Sie 2011    Temat postu:

Pierwszy raz kobieta objęła władzę w Tajlandii

Yingluck Shinawatra jako pierwsza w historii Tajlandii kobieta oficjalnie została premierem tego kraju. Jej nominację parlamentarną formalnie zatwierdził król Bhumibol Adulyadej. Edykt królewski, oficjalnie zatwierdzający powołanie Yingluck Shinawatry na urząd premiera, ogłoszono podczas uroczystości zorganizowanej w jej partii Phak Puea Thai (Partia dla Tajów). Pani premier przybyła wraz z mężem i 9-letnim synem. W krótkim przemówieniu zapewniła o swej lojalności wobec monarchii. Obiecywała też wykorzystać swą "wiedzę, zdolności i mądrość" do poprowadzenia kraju "ku pokojowi i pojednaniu".

W wyborach 3 lipca jej partia zdobyła 265 miejsc w 500-miejscowej izbie niższej parlamentu; sześciopartyjna koalicja rządząca ma 300 mandatów.

Phak Puea Thai, utworzona w 2008 roku, jest kolejną "reinkarnacją" zdelegalizowanej w 2007 roku partii Thai Rak Thai (Tajowie Kochają Tajlandię), założonej przez Thaksina Shinawatrę - brata obecnej szefowej rządu, premiera Tajlandii, który w 2006 roku został obalony przez wojsko.

Thaksin, którego oskarżano o korupcję i brak szacunku dla króla, przebywa na emigracji w Dubaju. Odsunięcie go od władzy zapoczątkowało okres niestabilności w Tajlandii. Jego zwolennicy, zwani "czerwonymi koszulami", przez dwa miesiące demonstrowali w zeszłym roku w stolicy przeciwko rządowi Abhisita Vejjajivy, domagając się rozpisania przedterminowych wyborów. Doszło do aktów przemocy, w których zginęło 91 osób, a 1400 odniosło obrażenia.

Jutro królowi ma zostać przedłożony do akceptacji skład rządu pani Yingluck Shinawatry.

>>>>>

No to Tajlandia z zaskoczenia objela prowadzenie :O)))



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Śro 18:03, 28 Wrz 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:07, 28 Wrz 2011    Temat postu:

Tajlandia: blisko dwie trzecie rządu to milionerzy

Pra­wie dwie trze­cie człon­ków no­we­go rządu Taj­lan­dii to mi­lio­ne­rzy, a pre­mier Yin­gluck Shi­na­wa­tra, z ma­jąt­kiem war­tym 541 mln bah­tów (ok. 57 mln zł), za­ję­ła dru­gie miej­sce na li­ście - wy­ni­ka z da­nych ogło­szo­nych przez Na­ro­do­wą Ko­mi­sję An­ty­ko­rup­cyj­ną.

Licz­by ujaw­nio­ne przez Ko­mi­sję po­cho­dzą z de­kla­ra­cji ma­jąt­ko­wych, które obo­wiąz­ko­wo skła­da­ją wszy­scy obej­mu­ją­cy urząd i ustę­pu­ją­cy mi­ni­stro­wie. Naj­bo­gat­szym człon­kiem wy­bra­ne­go w sierp­niu br. rządu Taj­lan­dii jest szef re­sor­tu Nauki i Tech­no­lo­gii Plod­pra­sop Su­ra­swa­di, który przy­znał się w de­kla­ra­cji ma­jąt­ko­wej do for­tu­ny wy­no­szą­cej ponad 963 mln bah­tów (ok. 100 mln zł).

Pre­mier Yin­gluck Shi­na­wa­tra jest młod­szą sio­strą jed­ne­go z naj­bo­gat­szych ludzi w kraju. Ma­ją­tek by­łe­go po­ten­ta­ta te­le­ko­mu­ni­ka­cyj­ne­go Thak­si­na Shi­na­wa­try, który w prze­szło­ści rów­nież kie­ro­wał taj­landz­kim rzą­dem, wy­ce­nio­ny zo­stał nie­daw­no przez ma­ga­zyn "For­bes" na 600 mln do­la­rów. Thak­sin Shi­na­wa­tra był pre­mie­rem Taj­lan­dii w la­tach 2001-2006. Po­mi­mo bo­gac­twa oraz oskar­żeń o ko­rup­cję i ne­po­tyzm po za­ma­chu stanu, który po­zba­wił go wła­dzy, za­cho­wał po­par­cie bied­niej­szych warstw spo­łecz­nych. Jego zwo­len­ni­cy, na­zy­wa­ni "czer­wo­ny­mi ko­szu­la­mi", od czasu prze­wro­tu urzą­dza­li ma­so­we pro­te­sty, do­ma­ga­jąc się przy­wró­ce­nia go na urząd.

>>>>>>

No tak klika rzadzaca ! Kto ma kase ten ma wladze ! Tam jest to proste i bezposrednie u nas ukryte ...

Wystawili kobietke a z tylu za plecami robia co chca ! Jak widzicie kobiety powinny sie zastanowic zanim wchodza w uklady roznej kariery czy chca takich sytuacji ze sa kwiatkami do kozucha ... Wladza to trudna dziedzina i to nadzwyczaj . Trzeba praktycznie znac sie na wszystkim ...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:59, 08 Gru 2011    Temat postu:

Amerykanin skazany za obrazę monarchii

Sąd w Bangkoku skazał dzisiaj obywatela USA na 2,5 roku więzienia za obrazę rodziny królewskiej Tajlandii. Amerykanin przyznał się do przetłumaczenia przed laty fragmentów zakazanej w Tajlandii biografii jej króla i umieszczenia ich w internecie.

Urodzony w Tajlandii Joe Gordon mieszkał wtedy w amerykańskim stanie Kolorado. Zatrzymano go w maju br., kiedy przybył do Tajlandii. Za obrazę monarchii grozi w Tajlandii długoletnie więzienie. W zeszłym miesiącu rząd w Bangkoku ogłosił, że przestępstwem jest także wyrażanie na Facebooku aprobaty dla treści obrażających monarchię.

55-letni obecnie Gordon, były sprzedawca samochodów, przełożył na tajski fragmenty nieautoryzowanej biografii pt. "The King Never Smiles" (król nigdy się nie uśmiecha) Paula M. Handleya, wydanej przez Yale University Press i opublikował je na blogu. Autor twierdzi, że król Bhumibol Adulyadej jest przeszkodą na drodze postępu demokracji w Tajlandii.

Ten władający najdłużej na świecie monarcha (zasiadł na tronie w 1946 roku) jest w Tajlandii bardzo szanowany i cieszy się wielkim autorytetem. Monarchię chroni w Tajlandii jedno z najsurowszych praw dotyczących obrazy majestatu. W zeszłym miesiącu sąd w Bangkoku skazał na 20 lat więzienia pewnego Tajlandczyka za wysyłanie SMS-ów, które uznano za obraźliwe dla monarchii.

>>>>

Co to za porzadki ???


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:28, 18 Gru 2011    Temat postu:

Tajlandia: 15 lat więzienia za obrazę monarchy

Na 15 lat więzienia skazał sąd w Tajlandii polityczną działaczkę za obrazę królewskiego majestatu. Daranee Charnchoengsilpakul została zatrzymana w 2008 roku po wiecu, na którym używała ostrego języka, mówiąc o monarchii.

W 30-minutowym przemówieniu prodemokratyczna działaczka krytykowała wówczas przewrót w Tajlandii z 2006 roku i monarchię. Po wyroku Daranee powiedziała, że nie będzie się odwoływać ani ubiegać o ułaskawienie przez króla. Za obrazę monarchii grozi w Tajlandii długoletnie więzienie. Latem rząd w Bangkoku ogłosił, że przestępstwem jest także wyrażanie na Facebooku aprobaty dla treści obrażających monarchię.

Surowe kary w Tajlandii za obrazę majestatu monarchy, królowej, następcy tronu lub regenta są krytykowane jako ograniczenie swobody wypowiedzi i instrument prześladowań politycznych.

W listopadzie sąd w Bangkoku skazał na 20 lat więzienia 61-letniego Tajlandczyka za wysyłanie SMS-ów obrażających monarchię. Ten najsurowszy wyrok za obrazę monarchii wydany na "esemesowego wujka", jak zaczęto go mężczyznę, skierował międzynarodową uwagę na niego i obowiązujące w Tajlandii kary za obrazę majestatu.

Tydzień temu sąd w Bangkoku skazał obywatela USA na 2,5 roku więzienia za obrazę rodziny królewskiej Tajlandii. Amerykanin przyznał się do przetłumaczenia przed laty fragmentów zakazanej w Tajlandii biografii króla i umieszczenia ich w internecie.

Biuro Navi Pillay, Wysokiej Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka wydało wówczas oświadczenie, potępiające "tak surowe sankcje kryminalne, które nie są ani konieczne, ani proporcjonalne i naruszają międzynarodowe zobowiązania (Tajlandii) w zakresie przestrzegania praw człowieka".

Tajlandia jest monarchią konstytucyjną (głową państwa jest król, którego organem doradczym jest mianowana przezeń Tajna Rada), ale rodzina królewska nie odgrywa znaczącej roli politycznej. 83-letni król Rama IX (Bhumibol Adulyadej) cieszy się jednak wielkim autorytetem i dużym poparciem społeczeństwa.

Ściganie za obrazę majestatu, do niedawna rzadko stosowane w Tajlandii, zaczęto jednak wykorzystywać w ostatnich latach do celów politycznych - pisze agencja AP. Ma to związek z rosnącą niepewnością dotyczącą sukcesji po królu Bhumibolu Adulyadeju.

Daranee pochodzi z Bangkoku. Pracowała w gazecie i w telewizji kablowej Thai Sky News.

>>>>

No tak . Przesladuaj wolnosciowych dzialaczy !

Daranee Charnchoengsilpakul, fot. PAP/EPA


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:51, 30 Gru 2011    Temat postu:

Poniższe zdjęcie przedstawia premiera Tajlandii panią Yingluck Shinawatra (na podłodze) w rozmowie z księżną Maha Chakri Sirindhorn podczas obchodów 84 tych urodzin króla Tajlandii 7 go grudnia tego roku.

>>>>

Oczywiscie jest to uroczy relikt w obecnych czasach .
Ale realia w jakich powstal byly brutalne i zupelnie nie piekne .
Jest to poganska koncepcja wladzy ktora ma sile . Przed nia trzeba sie CZOŁGAĆ ! Nawet nie na kolanach ale na brzuchu . A i tak moga zabic bo taki kaprys ! Taka jest wladza bez chrześcijaństwa . I nie ma zadnej ulgi dla kobiet wrecz przeciwnie maja gorzej !
Dopiero Syn Boży przyszedl aby sluzyc a nie aby mu sluzono ! Stad wladza na zachodzie zupelnie inaczej wyglada a w takiej Szwecji scigaja i wyrzucaja pania premier za zakup szminki na publiczne pieniadze !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:21, 23 Mar 2012    Temat postu:

Simon Roughneen,Mark Magnier / Los Angeles Times

Wyrok za krytykę

Coraz wię­cej osób pro­te­stu­je prze­ciw­ko li­czą­ce­mu 100 lat prawu , które do­pusz­cza karę 15 lat wię­zie­nia za ob­ra­zę króla Taj­lan­dii. Kon­tro­wer­sje budzi nie tylko wy­so­kość kary, ale czę­sto­tli­wość jej sto­so­wa­nia – za krat­ki tra­fia bo­wiem coraz wię­cej ludzi.

Wielu zwo­len­ni­ków usta­wy o ob­ra­zie ma­je­sta­tu twier­dzi, że ko­niecz­ne jest chro­nie­nie god­no­ści króla. Przed­sta­wia­ją go jako wład­cę oświe­co­ne­go, bez­in­te­re­sow­ne­go i sto­ją­ce­go ponad sko­rum­po­wa­ny­mi taj­ski­mi politykami.​Jednak inni twier­dzą, że usta­wa z 1908 roku, ma­ją­ca swe ko­rze­nie w sta­ro­żyt­no­ści, kiedy ob­ra­za pa­nu­ją­ce­go mo­nar­chy była prze­stęp­stwem, godzi w wol­ność słowa i nie ma dla niej miej­sca w dzi­siej­szych cza­sach.

Coraz wię­cej za­rzu­tów

Licz­ba do­ty­czą­cych ob­ra­zy ma­je­sta­tu wzro­sła dra­ma­tycz­nie w ostat­nich la­tach, wraz ze wzro­stem po­li­tycz­nych na­pięć w Taj­lan­dii, któ­rych uko­ro­no­wa­niem były krwa­we pro­te­sty z 2010 roku, pod­czas któ­rych rol­ni­cy, klasa ro­bot­ni­cza i inni de­mon­stran­ci star­li się ze wspie­ra­ją­cy­mi kró­lew­ski dwór si­ła­mi rzą­do­wy­mi.

Licz­ba osób po­sta­wio­nych w stan oskar­że­nia wzro­sła z 33 w 2005 roku do 478 w 2010 roku. Wpraw­dzie wraz z za­koń­cze­niem pro­te­stów w 2011 roku licz­ba ta spa­dła do 85, to jed­nak wiele osób wciąż kry­ty­ku­je obo­wią­zu­ją­ce .

– To prze­sta­rza­łe prawo, nie ma­ją­ce za­sto­so­wa­nia we współ­cze­snym świe­cie – mówi 71-let­ni ak­ty­wi­sta Su­ra­chai Dan­wat­ta­na­nu­sorn, z któ­rym spo­ty­ka­my się w wil­got­nym po­ko­ju od­wie­dzin w głów­nym wię­zie­niu w Bang­ko­ku. Kilka dni wcze­śniej ska­za­no go na sie­dem lat wię­zie­nia na pod­sta­wie trzech za­rzu­tów o ob­ra­zę króla.

Su­ra­chai, który zo­stał ska­za­ny pod ko­niec lu­te­go, w 2010 roku wy­gło­sił kilka prze­mó­wień, które póź­niej wy­ko­rzy­sta­no jako ma­te­riał do­wo­do­wy w jego spra­wie. Za­prze­czył, aby zro­bił coś złego, ale przy­znał się do winy w za­mian za ła­god­niej­szy .

30 mie­się­cy wię­zie­nia za bio­gra­fię

W innej gło­śnej spra­wie zwią­za­nej z kon­tro­wer­syj­ną usta­wą, uro­dzo­ny w Taj­lan­dii oby­wa­tel USA zo­stał ska­za­ny na 30 mie­się­cy wię­zie­nia za za­miesz­cze­nie w in­ter­ne­cie taj­skie­go tłu­ma­cze­nia nie­ofi­cjal­nej bio­gra­fii króla "The King Never Smi­les" ("Król nigdy się nie uśmie­cha"), która jest za­ka­za­na w Taj­lan­dii. Ler­pong, któ­re­go ame­ry­kań­skie na­zwi­sko brzmi Joe Gor­don, do­ko­nał tłu­ma­cze­nia bio­gra­fii kilka lat temu, miesz­ka­jąc w Ko­lo­ra­do. Aresz­to­wa­no go w 2011 roku, kiedy przy­je­chał do Taj­lan­dii na le­cze­nie ar­tre­ty­zmu i nad­ci­śnie­nia. Ame­ry­kań­ski rząd skry­ty­ko­wał wyrok jako zbyt su­ro­wy oraz na­ru­sza­ją­cy wol­ność słowa.

Gwał­tow­ny wzrost licz­by za­rzu­tów o ob­ra­zę ma­je­sta­tu w ostat­nich la­tach zbiegł się w cza­sie ze wzra­sta­ją­cą po­la­ry­za­cją po­glą­dów w taj­skim spo­łe­czeń­stwie. Zwo­len­ni­cy króla spie­ra­ją się ze stron­ni­ka­mi po­pu­li­stycz­ne­go pre­mie­ra Thak­si­na Shi­na­wa­try, który spra­wo­wał urząd od 2001 roku do 2006 roku, po czym zo­stał oba­lo­ny przez woj­sko.

Thak­sin żyje na do­bro­wol­nej emi­gra­cji w Du­ba­ju od mo­men­tu ska­za­nia go w 2008 roku za ko­rup­cję. Były pre­mier uważa, że wyrok był mo­ty­wo­wa­ny po­li­tycz­nie. Obec­nie funk­cję sze­fo­wej rządu spra­wu­je jego sio­stra Yin­gluck. Mimo że wy­bor­cy opo­wia­da­ją się za re­for­mą usta­wy o ob­ra­zie ma­je­sta­tu, rząd Yin­gluck zo­bo­wią­zał się nie zmie­niać jej z po­wo­du sil­nej opo­zy­cji ro­ja­li­stów, któ­rzy sprze­ci­wia­ją się rów­nież po­wro­to­wi Thak­si­na do kraju.

"Król służy bied­nym lu­dziom"

Król "służy bied­nym lu­dziom w tym kraju, pod­czas gdy lu­dzie w rzą­dzie po­ma­ga­ją je­dy­nie tym, któ­rzy na nich gło­su­ją" – mówi Tul Sit­thi­som­wong, le­karz ze szpi­ta­la Chu­la­long­korn w Bang­ko­ku i zde­kla­ro­wa­ny ro­ja­li­sta.

Fak­tycz­nie, ob­cho­dy uro­dzin 84-let­nie­go króla, które od­by­ły się 5 grud­nia 2011 roku, zgro­ma­dzi­ły na uli­cach Bang­ko­ku kil­ka­dzie­siąt ty­się­cy ludzi, w tym Czer­wo­ne Ko­szu­le, które po­sta­no­wi­ły urzą­dzić wtedy de­mon­stra­cję.

Prze­ciw­ni­cy usta­wy wska­zu­ją, że wzrost licz­by oskar­żeń w ostat­nich la­tach su­ge­ru­je, iż służy ona jako na­rzę­dzie za­stra­sza­nia ludzi ma­ją­cych inne po­glą­dy niż wła­dza. Prawo nie jest w sta­nie "od­róż­nić roz­sąd­ne­go ko­men­ta­rza od ob­ra­ża­nia mo­nar­chii" – mówi Pu­ang­thong Pa­wa­ka­pan, pro­fe­sor nauk po­li­tycz­nych na uni­wer­sy­te­cie Chu­la­long­korn, który opo­wia­da się za re­for­ma­mi.

Wielu ana­li­ty­ków uważa, że takie czyn­ni­ki jak coraz bar­dziej spo­la­ry­zo­wa­ny elek­to­rat, sta­rze­ją­cy się król, słaby rząd, kon­ser­wa­tyw­na wła­dza są­dow­ni­cza i po­dzie­lo­ne zgro­ma­dze­nie usta­wo­daw­cze, nie sprzy­ja­ją ry­chłej zmia­nie usta­wy. Nawet zwo­len­ni­cy re­form, w tym Pu­ang­thong, twier­dzą, że nowe prawo przy­pusz­czal­nie nie uzy­ska po­par­cia więk­szo­ści spo­łe­czeń­stwa.

– Mam ra­czej ne­ga­tyw­ny sto­su­nek do per­spek­ty­wy re­form w naj­bliż­szym cza­sie – mówi Brid­get Welsh, pro­fe­sor nauk po­li­tycz­nych na Uni­wer­sy­te­cie Za­rzą­dza­nia w Sin­ga­pu­rze. – Zmia­ny w Taj­lan­dii to ra­czej wynik kry­zy­su niż na­ra­sta­ją­cy pro­ces. Musi po­ja­wić się ktoś, kto jest od­waż­ny lub po­sia­da po­li­tycz­ną prze­strzeń do wpro­wa­dze­nia re­form, a teraz ni­ko­go ta­kie­go nie widzę.

>>>

Oczywiscie swiat sie zmienia i trzeba tez surowe azjatyckie prawo zmieniac .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:36, 08 Maj 2012    Temat postu:

Tajlandia: Więzień polityczny nie żyje

62-let­ni oby­wa­tel Taj­lan­dii, ska­za­ny w ubie­głym roku na 20 lat wię­zie­nia za ob­ra­zę mo­nar­chii i uzna­ny za sym­bol walki o wol­ność słowa, zmarł w szpi­ta­lu

62-let­ni oby­wa­tel Taj­lan­dii, ska­za­ny w ubie­głym roku na 20 lat wię­zie­nia za ob­ra­zę mo­nar­chii i uzna­ny za sym­bol walki o wol­ność słowa, zmarł w szpi­ta­lu - po­in­for­mo­wał we wto­rek jego ad­wo­kat.

Ampon Tan­gnop­pa­kul zo­stał ska­za­ny na wię­zie­nie za wy­sła­nie czte­rech SMS-ów do oso­bi­ste­go se­kre­ta­rza ów­cze­sne­go pre­mie­ra Abhi­si­ta Vej­ja­ji­vy. Po­li­cja uzna­ła te wia­do­mo­ści za "nie­sto­sow­ne" i "ob­raź­li­we w sto­sun­ku do mo­nar­chii". Ich treść nie jest znana.

Przy­czy­na śmier­ci nie zo­sta­ła osta­tecz­nie wy­ja­śnio­na - po­in­for­mo­wał szpi­tal wię­zien­ny, do któ­re­go tra­fi­ło ciało ska­za­ne­go. Do­ku­men­ta­cja me­dycz­na wska­zu­je, że męż­czy­zna miał raka.

Wyrok ska­zu­ją­cy Am­po­na wy­wo­łał de­ba­tę w Taj­lan­dii, któ­rej król, 84-let­ni Rama IX (Bhu­mi­bol Adu­ly­adej), jest chro­nio­ny jed­nym z naj­su­row­szych praw do­ty­czą­cych ob­ra­zy ma­je­sta­tu. Ro­dzi­na kró­lew­ska, która nie od­gry­wa żad­nej roli po­li­tycz­nej, jest
w kraju te­ma­tem tabu.

>>>>

No koszmar ! Jak to mozliwe !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:32, 20 Maj 2012    Temat postu:

Wiec 50 tysięcy zwolenników "czerwonych koszul" w Tajlandii

Około 50 tys. zwolenników "czerwonych koszul" zgromadziło się w Bangkoku dla uczczenia rocznicy represji z 2010 roku. Sobotnia manifestacja jest jedną z największych w ciągu ostatnich dwóch lat.

W centrum Bangkoku zablokowano ruch na jednym z głównych skrzyżowań miasta, do którego autokarami przyjechali manifestanci z całego kraju, ubrani na czerwono, z flagami i zdjęciami swego bohatera, byłego premiera Thaksina Shinawatry, przebywającego na emigracji.

Wiosną 2010 roku około 100 tys. "czerwonych koszul" okupowało centrum stolicy, domagając się dymisji ówczesnego premiera Abhisita Vejjajivy i rozpisania nowych wyborów parlamentarnych. Po 10 tygodniach demonstracje zostały krwawo stłumione przez wojsko, a główni przywódcy protestujących zostali aresztowani. W zamieszkach - najpoważniejszych w historii współczesnej Tajlandii - zginęło co najmniej 91 osób, a 1900 odniosło obrażenia.

7 kwietnia wprowadzono stan wyjątkowy w stolicy kraju, a następnie stopniowo rozszerzano go na jedną trzecią wszystkich prowincji. Na początku stycznia 2011 roku został on zniesiony w trzech prowincjach na północnym wschodzie kraju. W Bangkoku zrobiono to pod koniec grudnia 2010 roku.

Wydarzenia z 2010 roku ujawniły w ostrym świetle podział społeczeństwa na wiejskie masy i biednych mieszkańców miast wiernych Thaksinowi, którego obalono w 2006 roku, i na bogate elity z Bangkoku, grawitujące wokół pałacu królewskiego.

W 40-minutowym przemówieniu na wideo Thaksin, były magnat telekomunikacyjny, kolejny raz zaapelował o pojednanie narodowe.

"Dziś powinniśmy odłożyć na bok uprzedzenia, byśmy mogli sami zwrócić się ku sobie nawzajem - powiedział do tłumu swoich zwolenników. - Jeśli konflikt będzie trwać dalej, cierpieć będzie większość".

- To, co się stało w ciągu ostatnich sześciu lat, miało uderzyć tylko we mnie, ale ja ucierpiałem mniej niż mieszkańcy Tajlandii - ocenił.

Tajlandia w ostatnich latach odczuła mocno wpływ ruchów ulicznych i decyzji sądów, które odsunęły od władzy dwóch premierów sprzyjających Thaksinowi. Od sierpnia zeszłego roku na czele rządu stoi jego siostra, Yingluck Shinawatra, która odniosła miażdżące zwycięstwo w wyborach z lipca 2011 roku. Jest ona piątym premierem od czasu odsunięcia od władzy jej brata.

"Czerwone koszule" zaapelowały w sobotę do rządu o ściganie żołnierzy i innych przedstawicieli władzy, których uważają za winnych śmierci ludzi w 2010 roku. Do tej pory nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

- Wasza liczba tutaj to dowód, że nasz ruch nadal istnieje i jest coraz silniejszy - powiedziała do tłumu liderka "czerwonych koszul" Thida Thavornseth.

>>>>>

Trwa wiec rewolucja w Tajlandii . Bo to faktycznie jestrewolucja czyli przewrot o charakterze spolecznym . Oligariachia kontra lud . I w Tajlandii ludzie chca sprawiedliwosci !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:34, 20 Maj 2012    Temat postu:

Wiec 50 tysięcy zwolenników "czerwonych koszul" w Tajlandii

Około 50 tys. zwolenników "czerwonych koszul" zgromadziło się w Bangkoku dla uczczenia rocznicy represji z 2010 roku. Sobotnia manifestacja jest jedną z największych w ciągu ostatnich dwóch lat.

W centrum Bangkoku zablokowano ruch na jednym z głównych skrzyżowań miasta, do którego autokarami przyjechali manifestanci z całego kraju, ubrani na czerwono, z flagami i zdjęciami swego bohatera, byłego premiera Thaksina Shinawatry, przebywającego na emigracji.

Wiosną 2010 roku około 100 tys. "czerwonych koszul" okupowało centrum stolicy, domagając się dymisji ówczesnego premiera Abhisita Vejjajivy i rozpisania nowych wyborów parlamentarnych. Po 10 tygodniach demonstracje zostały krwawo stłumione przez wojsko, a główni przywódcy protestujących zostali aresztowani. W zamieszkach - najpoważniejszych w historii współczesnej Tajlandii - zginęło co najmniej 91 osób, a 1900 odniosło obrażenia.

7 kwietnia wprowadzono stan wyjątkowy w stolicy kraju, a następnie stopniowo rozszerzano go na jedną trzecią wszystkich prowincji. Na początku stycznia 2011 roku został on zniesiony w trzech prowincjach na północnym wschodzie kraju. W Bangkoku zrobiono to pod koniec grudnia 2010 roku.

Wydarzenia z 2010 roku ujawniły w ostrym świetle podział społeczeństwa na wiejskie masy i biednych mieszkańców miast wiernych Thaksinowi, którego obalono w 2006 roku, i na bogate elity z Bangkoku, grawitujące wokół pałacu królewskiego.

W 40-minutowym przemówieniu na wideo Thaksin, były magnat telekomunikacyjny, kolejny raz zaapelował o pojednanie narodowe.

"Dziś powinniśmy odłożyć na bok uprzedzenia, byśmy mogli sami zwrócić się ku sobie nawzajem - powiedział do tłumu swoich zwolenników. - Jeśli konflikt będzie trwać dalej, cierpieć będzie większość".

- To, co się stało w ciągu ostatnich sześciu lat, miało uderzyć tylko we mnie, ale ja ucierpiałem mniej niż mieszkańcy Tajlandii - ocenił.

Tajlandia w ostatnich latach odczuła mocno wpływ ruchów ulicznych i decyzji sądów, które odsunęły od władzy dwóch premierów sprzyjających Thaksinowi. Od sierpnia zeszłego roku na czele rządu stoi jego siostra, Yingluck Shinawatra, która odniosła miażdżące zwycięstwo w wyborach z lipca 2011 roku. Jest ona piątym premierem od czasu odsunięcia od władzy jej brata.

"Czerwone koszule" zaapelowały w sobotę do rządu o ściganie żołnierzy i innych przedstawicieli władzy, których uważają za winnych śmierci ludzi w 2010 roku. Do tej pory nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

- Wasza liczba tutaj to dowód, że nasz ruch nadal istnieje i jest coraz silniejszy - powiedziała do tłumu liderka "czerwonych koszul" Thida Thavornseth.

>>>>>

Trwa wiec rewolucja w Tajlandii . Bo to faktycznie jestrewolucja czyli przewrot o charakterze spolecznym . Oligariachia kontra lud . I w Tajlandii ludzie chca sprawiedliwosci !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:01, 23 Maj 2012    Temat postu:

Gospodarka Tajlandii gwałtownie przyspiesza

Tempo wzro­stu go­spo­dar­cze­go wy­nio­sło w dru­gim kwar­ta­le - w po­rów­na­niu z pierw­szym - 11 pro­cent. Zda­niem ana­li­ty­ków, to lep­szy wynik niż za­kła­da­no.

Go­spo­dar­ka Taj­lan­dii miała spore kło­po­ty po nie­daw­nych gi­gan­tycz­nych po­wo­dziach. Wiele firm, ta­kich jak Honda czy We­stern Di­gi­tal, wstrzy­ma­ło pro­duk­cję. Wiele to­wa­rów było znisz­czo­nych, co przy­ha­mo­wa­ło eks­port. Teraz go­spo­dar­ka szyb­ko się od­ra­dza, zwłasz­cza eks­port - uważa eko­no­mi­sta banku Cre­dit Su­is­se San­ti­tarn­Sa­thi­ra­thai. Teraz jesz­cze po­wi­nien wzro­snąć popyt we­wnętrz­ny, dzię­ki czemu Taj­lan­dia mo­gła­by osią­gnąć dobry wynik w skali roku.

Zda­niem eks­per­tów, go­spo­dar­ka Taj­lan­dii może roz­wi­nąć się w tym roku nawet o ponad sześć pro­cent.

>>>>

Taki mamy ,,kryzys swiatowy'' . Gospodarka swiata juz wykreslila obszar strefy euro ze sfery zainteresowan , powstaly nowe powiazania omijajace UE i pedza do przodu ! I to jest droga . A w co zescie zrobili ? PRZYMUROWALISCIE POLSKE DO EUROTRUPA I UMRZEMY WRAZ Z NIMI ! Zamiast robic jak wszyscy czyli omijac UE i nie nawiazywac z nimi kontakow . CHCECIE ZEBY BOLAŁO - TO BĘDZIE !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:37, 24 Cze 2012    Temat postu:

"Czerwone koszule" popierają nowelizację konstytucji

Około 30 tys. "czerwonych koszul", czyli zwolenników byłego premiera Tajlandii Thaksina Shinawatry, zgromadziło się w niedzielę w Bangkoku, by wyrazić poparcie dla rządowego planu nowelizacji konstytucji, umożliwiającego powrót Thaksina z emigracji.

Z okazji 80. rocznicy zamachu stanu, który w 1932 roku położył kres monarchii absolutnej w Tajlandii, "czerwone koszule" ostrzegły, by Trybunał Konstytucyjny, którego decyzja w sprawie nowelizacji spodziewana jest w lipcu, trzymał się z dala od polityki.

Trybunał bada, czy planowana nowelizacja nie podważa praw monarchii konstytucyjnej w Tajlandii. Obecna ustawa zasadnicza została wprowadzona w 2007 roku przez wojskowych sprawujących władzę po obaleniu rok wcześniej Thaksina.

Premierem Tajlandii jest obecnie jego siostra, Yingluck Shinawatra. Jej administracja, w tym przywódcy "czerwonych koszul", określają poprawki konstytucyjne i związaną z nimi amnestię jako część planów pojednania narodowego.

Opozycja parlamentarna i "żółte koszule", przeciwnicy "czerwonych", uważają, że zmiany w konstytucji mają być przyjęte, aby umożliwić powrót do kraju Thaksinowi, który został skazany zaocznie przez Sąd Najwyższy na dwa lata więzienia za doprowadzenie do konfliktu interesów.

Wcześniej w czerwcu tymczasowy nakaz sądowy wstrzymał parlamentarną debatę nad zmianami w konstytucji, co pozwoliło zażegnać kryzys, potencjalnie grożący ponownym rozlewem krwi na ulicach.

Zdaniem "czerwonych koszul" nakaz sądu wskazuje na wspólne interesy aparatu sadownictwa i potężnych elit związanych z wojskiem i dworem królewskim. Kilka sądowych decyzji w ostatnich latach doprowadziło do upadku rządów zwolenników Thaksina.

"Sądy wykonują rozkazy klas rządzących. Są przeszkodą dla prawdziwej demokracji i dlatego tu dziś jesteśmy; w naszym kraju wciąż demokracji nie ma" - powiedział agencji Reutera przywódca "czerwonych koszul" Somwang Assarasee.

Wiece "czerwonych koszul", którzy rekrutują się z biedniejszych warstw społecznych, i rywalizujących z nimi "żółtych koszul" często kończą się rozlewem krwi. W 2010 roku podczas tłumienia przez wojsko protestów "czerwonych koszul" co najmniej 90 ludzi zginęło, a niemal 2000 odniosło obrażenia.

>>>>

Tajlandia tez sie zmienia jak widac ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:01, 31 Lip 2012    Temat postu:

Tajlandia: Buddyjscy mnisi mają nadwagę z powodu darów od wiernych

Taj­landz­ki urząd ds. zdro­wia orzekł we wto­rek, że bud­dyj­scy mnisi cier­pią na nad­wa­gę i wiele in­nych cho­rób wy­wo­ła­nych nie­zdro­wą żyw­no­ścią skła­da­ną im w darze przez wier­nych. Wła­dze za­le­ci­ły mni­chom post, a wy­znaw­ców we­zwa­ły, by ofia­ro­wy­wa­li zdrow­sze pro­duk­ty.

Tra­dy­cyj­nym spo­so­bem mni­chów na za­opa­trze­nie się w je­dze­nie są dary od wier­nych. Co­dzien­nie rano mnisi prze­mie­rza­ją wio­ski z ko­sza­mi, a miesz­kań­cy za­peł­nia­ją te kosze ryżem, mię­sem, wa­rzy­wa­mi, owo­ca­mi i sło­dy­cza­mi. Zwy­czaj skła­da­nia w ofie­rze żyw­no­ści ma za­pew­nić dobrą karmę. Oka­za­ło się jed­nak, że prze­ka­zy­wa­ne pro­duk­ty za­wie­ra­ją bar­dzo dużo tłusz­czów i cu­krów.

Kiedy służ­by me­dycz­ne prze­ba­da­ły 246 mni­chów, oka­za­ło się, że 45 pro­cent z nich ma nad­wa­gę, a 40 pro­cent cier­pi na cu­krzy­cę, nad­ci­śnie­nie, wrzo­dy żo­łąd­ka i aler­gie. We­dług władz przy­czy­ną tych scho­rzeń jest nie­zdro­wy spo­sób od­ży­wia­nia się. Mni­chom za­le­co­no tra­dy­cyj­ny post od po­łu­dnia aż do po­ran­ka na­stęp­ne­go dnia.

Nie­któ­re dary skła­da­ne przez wy­znaw­ców to ulu­bio­ne po­tra­wy zmar­łych, za któ­rych modlą się mnisi. Z badań wy­ni­ka też, że mnisi piją dużo le­mo­nia­dy. Do pa­le­nia ty­to­niu przy­zna­je się 43 pro­cent mni­chów.

>>>>

Lud sie wzbogacil to i mnisi tez ! Trudno sie martwic z tego powodu . W sumie trzeba przyznac ze taki zwiazek z zyciem ludu jest bardzo cenny ze tak im sie powodzi jak ludziom . Istotnie trzeba sie zdrowo odzywiac . No ale mnisi jedza to co dzadza zatem nie moga wybierac ... Jak im daja niezdrowa zywnosc . To co robic ??? Trzeba by zmienic zasady . Choroba otylosci to tez forma pokuty . Wszak to nic przyjemnego ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:05, 09 Paź 2012    Temat postu:

Tajlandia: seria ataków na południu, gdzie trwa islamska rebelia.

Co najmniej 11 osób, w tym trzech członków oddziałów paramilitarnych, zginęło w atakach na południu Tajlandii - poinformowały władze. O przeprowadzenie ataków podejrzewa się islamskich rebeliantów, którzy dążą do odłączenia tego regionu od Tajlandii.

Trzech członków sił paramilitarnych w poniedziałek wpadło w zasadzkę w prowincji Pattani. Według policji ich samochód został ostrzelany przez czterech bojowników islamskiego ruchu separatystycznego.

W tej samej prowincji grupa rebeliantów uzbrojonych m.in. w automaty Kałasznikowa i pistolety zastrzeliła czterech pracowników plantacji kauczuku. W sąsiedniej prowincji Jala zabitych zostało dwóch muzułmanów, a w prowincji Songkhla, gdzie do podobnych ataków dochodzi rzadziej, śmierć poniosło dwóch sprzedawców warzyw.

Od stycznia 2004 roku prawie 5300 osób - zarówno buddystów jak i muzułmanów - zginęło w wyniku islamskiej rebelii w trzech południowych prowincjach Tajlandii. Muzułmanie stanowią ok. 80 proc. mieszkańców tych prowincji.

Rebelianci twierdzą, że w zamieszkanej głównie przez buddystów Tajlandii Malajowie oraz muzułmanie są dyskryminowani. Domagają się utworzenia państwa islamskiego, w którego skład wchodziłyby prowincje Pattani, Jala i Narathiwat, które zostały przyłączone do Tajlandii na początku XX wieku.

Latem, głównie w ciągu świętego dla muzułmanów miesiąca ramadanu, doszło do eskalacji konfliktu na południu. Władze zapewniały, że prowadzą rozmowy z przywódcami rebeliantów, jednak analitycy są sceptycznie nastawieni co do szans na osiągnięcie porozumienia pokojowego.

>>>>

Kolejna sytuacja ktorej nie da sie rozwiazac sila i wzieciem za morde . Musi nastapic uregulowanie polityczne ... Jesli kraj jest zlepkiem roznych narodow ktore nie chca byc razem to forma stosunkow jest wojna domowa ... Trzeba sie rozdzielic...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:23, 12 Sty 2013    Temat postu:

Ponad 45 tys. osób na antyrządowym wiecu w Kuala Lumpur

Ponad 45 tysięcy osób wzięło udział w antyrządowym wiecu w stolicy Malezji - Kuala Lumpur. We­dług obserwatorów zwolennicy opozycji chcą pokazać siłę przed zbliżającymi się wyborami po­wszechnymi.

Malezyjska policja zamknęła głów­ne ulice w mieście, żeby umożliwić manifestantom uczestnictwo w po­kojowym marszu popierającym li­dera opozycji Anwara Ibrahimiego.

Uczestnicy wiecu domagali się więk­szej przejrzystości podczas wybo­rów, które planowane są na czer­wiec. Głosowanie będzie zatem - jak zauważa agencja Associated Press - testem popularności dla pre­miera i ministra finansów Mohame­da Najiba bin Abdula Razaka, stoją­cego na czele rządzącej od 55 lat ko­alicji.

Podobne wiece, które odbyły się w minionym roku w Kuala Lumpur, malezyjska policja rozpędziła przy pomocy armatek wodnych i gazu łzawiącego; doszło do masowych aresztowań. Uczestnicy tamtych protestów również sprzeciwiali się fałszerstwom wyborczym przed zbliżającymi się wyborami po­wszechnymi.

Władze przekonują, że wybory będą wolne i sprawiedliwe. W kwietniu ub.r. parlament przyjął serię reform ordynacji wyborczej, ale zdaniem opozycji nie rozwiązu­ją one najważniejszych proble­mów; według przeciwników rządu komisja wyborcza jest stronnicza, a na spisach wyborców znajdują się nazwiska fikcyjnych osób.

....

Trzeba obserwowac .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:22, 23 Sty 2013    Temat postu:

Tajlandia: dziennikarz skazany na 10 lat za artykuły obrażające króla

Redaktor czasopisma i zarazem znany działacz opozycyjny w Tajlandii został skazany na 10 lat więzienia za dwa artykuły, które - zdaniem sądu - obrażały tajlandzkiego króla Ramę IX. Obrońcy praw człowieka i Unia Europejska potępiły wyrok.

Sąd skazał Somyota Pruksakasemsuka na pięć lat więzienia za każdy z dwóch rzekomo obraźliwych tekstów, które zostały opublikowane w 2010 roku w założonym i redagowanym przez opozycjonistę piśmie "Voice of Taksin". Karę przedłużono o dodatkowy rok z wyroku w zawieszeniu, jaki zapadł wobec niego w sprawie o zniesławienie. Obrona zapowiedziała apelację od wyroku.

Oba artykuły na łamach "Voice of Taksin" zostały podpisane pseudonimami. Linia gazety uważana jest za bliską ruchowi zwolenników byłego premiera Tajlandii Thaksina Shinawatry, zwanych "czerwonymi koszulami", którzy w 2010 roku przewodzili antyrządowym demonstracjom.

Od kwietnia 2011 roku Somyot Pruksakasemsuk bez postawienia zarzutów przebywał w więzieniu, a według jego zwolenników był w tym czasie źle traktowany.

Wyrok skazujący wobec Somyota zapadł na mocy prawa o obrazie majestatu króla, które w teorii ma chronić dobre imię rodziny królewskiej, ale zdaniem krytyków służy władzom do uciszania opozycji.

Decyzja sądu spotkała się z potępieniem organizacji praw człowieka .

W ostatnich latach władze Tajlandii coraz częściej używają istniejącego prawa, w tym prawa zakazującego obrazy majestatu, aby uciszać pokojową opozycję .

W styczniu inny działacz polityczny, znany zwolennik "czerwonych koszul" i komik Yossawaris Chuklom został skazany na dwa lata więzienia za przemowę, jaką wygłosił w 2010 roku podczas wiecu opozycji.

....

Jak widac .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:06, 13 Lut 2013    Temat postu:

Tajlandia: 17 bojowników zginęło w ataku na bazę wojskową

Co naj­mniej 17 bo­jow­ni­ków zgi­nę­ło w ataku na bazę woj­sko­wą na po­łu­dniu Taj­lan­dii, gdzie od 2004 roku trwa is­lam­ska re­be­lia - po­in­for­mo­wał w środę rzecz­nik sił zbroj­nych. Był to jeden z naj­po­waż­niej­szych ata­ków w ostat­nich la­tach

-Oko­ło stu uzbro­jo­nych bo­jow­ni­ków za­ata­ko­wa­ło bazę sił mor­skich, w któ­rej prze­by­wa­ło 60 żoł­nie­rzy - po­wie­dział rzecz­nik Pra­mo­te Pro­min, pod­kre­śla­jąc, że żaden z żoł­nie­rzy nie zgi­nął.

Dodał, że wśród co naj­mniej 17 za­bi­tych re­be­lian­tów jest ich szef.

Do ataku do­szło w nocy z wtor­ku na środę lo­kal­ne­go czasu w Bacho, które leży w do­tknię­tej se­pa­ra­ty­stycz­nym kon­flik­tem pro­win­cji Na­ra­thi­wat.

Jak po­in­for­mo­wał Pra­mo­te, woj­sko wcze­śniej do­wie­dzia­ło się o pla­no­wa­nym ataku "od re­be­lian­tów, któ­rzy zbie­gli".

Od stycz­nia 2004 roku ponad 5300 osób - za­rów­no bud­dy­stów jak i mu­zuł­ma­nów - zgi­nę­ło w wy­ni­ku is­lam­skiej re­be­lii w po­łu­dnio­wych pro­win­cjach Pat­ta­ni, Jala i Na­ra­thi­wat. Re­gio­ny te zo­sta­ły przy­łą­czo­ne do Taj­lan­dii na po­cząt­ku XX wieku, a mu­zuł­ma­nie sta­no­wią ok. 80 pro­cent miesz­kań­ców tych ob­sza­rów.

Re­be­lian­ci twier­dzą, że w za­miesz­ka­nej głów­nie przez bud­dy­stów Taj­lan­dii Ma­la­jo­wie oraz mu­zuł­ma­nie są dys­kry­mi­no­wa­ni. Do­ma­ga­ją się utwo­rze­nia pań­stwa is­lam­skie­go, w któ­re­go skład wcho­dzi­ły­by trzy pro­win­cje.

Se­pa­ra­ty­ści czę­sto ata­ku­ją na­uczy­cie­li, któ­rych trak­tu­ją jak sym­bol władz w Bang­ko­ku. Re­be­lian­ci oskar­ża­ją ich o na­rzu­ca­nie kul­tu­ry bud­dyj­skiej miesz­kań­com po­łu­dnia.

>>>>

Znowu problemy . Oczywiscie powodem jest starszliwa roznica cywilizacyjna . Praktycznie bez sensu jest jedno panstwo w takiej sytuacji.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:36, 28 Lut 2013    Temat postu:

Tajlandia i islamscy rebelianci zgodzili się na rozmowy pokojowe

Władze Tajlandii i islamscy rebelianci uzgodnili rozpoczęcie negocjacji, które mają położyć kres trwającemu od blisko dekady konfliktowi. Porozumienie w tej sprawie podpisali w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, przedstawiciele obu stron.

Malezja, która jest sąsiadem Tajlandii, podjęła się roli mediatora w tym konflikcie.

Od stycznia 2004 roku ponad 5300 osób - zarówno buddystów jak i muzułmanów - zginęło w wyniku islamskiej rebelii w południowych prowincjach Pattani, Jala i Narathiwat. Regiony te zostały przyłączone do Tajlandii na początku XX wieku, a muzułmanie stanowią ok. 80 procent mieszkańców tych obszarów.

Rebelianci twierdzą, że w zamieszkanej głównie przez buddystów Tajlandii Malajowie oraz muzułmanie są dyskryminowani. Domagają się utworzenia państwa islamskiego, w którego skład wchodziłyby trzy prowincje.

...

To cieszy !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:29, 19 Maj 2013    Temat postu:

W Bangkoku 20 tys. "czerwonych koszul" upamiętniło protesty z 2010 r.

Ponad 20 tys. zwolenników byłego premiera Tajlandii Thaksina Shinawatry zwanych czerwonymi koszulami zgromadziło się w niedzielę w Bangkoku z okazji trzeciej rocznicy protestów z 2010 roku, podczas których zginęło ponad 90 osób, a 1,9 tys. zostało rannych.

- Brakuje mi tych ludzi, którzy poświęcili życie podczas demonstracji. Będę tu przychodzić, dopóki w kraju nie zapanuje prawdziwa demokracja - powiedział 45-letni Thanadej Nonprocha, który do Bangkoku przyjechał z północno-wschodniej części kraju, będącej bastionem "czerwonych koszul".

Według przedstawiciela sił bezpieczeństwa generała Chantavita Ramasuta niedzielny protest był pokojowy. Bezpieczeństwa strzegło 750 policjantów.

Wiosną 2010 roku około 100 tys. "czerwonych koszul" okupowało centrum stolicy, domagając się dymisji ówczesnego premiera Abhisita Vejjajivy i rozpisania nowych wyborów parlamentarnych. Po 10 tygodniach demonstracje zostały krwawo stłumione przez wojsko. Były to najpoważniejsze zamieszki w historii współczesnej Tajlandii.

Wydarzenia z 2010 roku ujawniły w ostrym świetle podział społeczeństwa na wierne Thaksinowi wiejskie masy i biednych mieszkańców miast oraz bogate elity z Bangkoku.

"Czerwone koszule" oskarżają bogatych, establishment i wysokich rangą wojskowych o bezkarność w łamaniu prawa. Oskarżenia te pojawiają się od czasu obalenia w 2006 roku Thaksina przez generałów. Obecnie były premier, który sam był oskarżany o korupcję i brak szacunku dla króla, przebywa na dobrowolnym wygnaniu za granicą.

Jego siostra Yingluck Shinawatra w 2011 roku wygrała wybory i od tego czasu stoi na czele rządu. Dąży do przyjęcia ustawy o amnestii, która pozwalałaby Thaksinowi na powrót do kraju, co krytykowane jest przez organizacje praw człowieka.

- Trzy lata temu cały świat widział, jak część Bangkoku płonęła, a żołnierze strzelali do protestujących - powiedział szef Human Rights Watch w Azji Brad Adam. Ubolewał nad tym, że "kolejne rządy oraz wojsko upolityczniają próby wymierzenia sprawiedliwości i popierają amnestię, która odpowiadałaby wszystkim".

W grudniu ub.r. rozpoczął się proces przywódców "czerwonych koszul", oskarżonych o terroryzm. Potrwa on najpewniej wiele lat. Ówczesny premier Abhisit Vejjajiva jest z kolei oskarżany o zabójstwo.

...

Trzeba brudy czyscic .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:27, 25 Lis 2013    Temat postu:

Tajlandia: antyrządowi demonstranci okupują Ministerstwo Finansów

Demonstranci przed siedzibą Ministerstwa Finansów .

Około tysiąca antyrządowych demonstrantów wdarło się dziś na teren Ministerstwa Finansów Tajlandii. Przywódcy protestu wzywają do okupacji budynków rządowych i domagają się dymisji premier Yingluck Shinawatry.

Antyrządowe demonstracje rozpoczęły się w zeszłym miesiącu, gdy rząd poparł projekt ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii brata obecnej premier, byłego szefa rządu Thaksina Shinawatry, skazanego w 2008 roku na więzienie za korupcję. Prace nad projektem ustawy amnestyjnej zostały wkrótce potem wstrzymane, przynajmniej na razie, ale demonstracje nie ustały.

Yingluck Shinawatra jest dość powszechnie postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu.

Dzisiaj w marszach protestacyjnych, zorganizowanych w 13 rejonach w Bangkoku, uczestniczyło w sumie ponad 30 tys. ludzi. Celami marszów były budynki rządowe, bazy wojskowe i stacje telewizyjne. Dzień wcześniej na wielkim wiecu antyrządowym w Bangkoku zgromadziło się ok. 100 tys. ludzi. Przywódcą antyrządowych protestów jest były wicepremier Suthep Thaugsuban, obecnie opozycyjny deputowany.

Thaksin, były magnat telekomunikacyjny, który przytłaczającą większością wygrywał wybory w 2001 i 2005 roku, został obalony przez wojsko w 2006 roku. Pozostaje czymś w rodzaju ludowego bohatera, zwłaszcza dla biedaków, których głosy pomogły Yingluck i jej partii zwyciężyć w wyborach w 2011 roku. Jednak skandale korupcyjne spowodowały zdecydowany spadek popularności byłego premiera i jego siostry wśród przedstawicieli klasy średniej w Bangkoku.

Thaksin, którego oskarżano o korupcję i brak szacunku dla króla, wyjechał z Tajlandii w 2008 roku i przebywa obecnie na emigracji w Dubaju.

....

Kolejne demonstracje .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:19, 26 Lis 2013    Temat postu:

Nakaz aresztowania przywódcy demonstrantów

Demonstranci przed budynkiem Ministerstwa Sportu i Turystyki -

Tajlandzkie władze wydały dziś nakaz aresztowania przywódcy demonstracji, której uczestnicy okupują od wczoraj budynek resortu finansów w Bangkoku. Demonstranci domagają się dymisji premier Tajlandii Yingluck Shinawatry.

Pułkownik Sunthorn Kongklam z komisariatu obejmującego rewir, w którym znajduje się ministerstwo, zarekomendował, by lider protestów, były wicepremier, a obecnie opozycyjny deputowany Suthep Thaugsuban sam oddał się w ręce policji. Jeśli tak się nie stanie policja aresztuje go, niezależnie od tego, gdzie będzie przebywał - ostrzegł. Źródła policyjne podały jednocześnie, że nie zostanie on aresztowany na wiecu, ponieważ służby zobowiązały się do niestosowania przemocy.

64-letni Suthep od wczoraj stoi na czele okupacji ministerstwa finansów w Bangkoku. Tego dnia demonstranci weszli także na teren MSZ, ale następnie się stamtąd wycofali.

Dziś rano antyrządowi demonstranci zajęli kolejne resorty - transportu, turystyki i rolnictwa. Protestujący pilnują, by nikt nie wchodził do środka. Ok. 1,5 tys. ludzi zebrało się przed chronioną przez służby bezpieczeństwa siedzibą MSW, grożąc szturmem. Zapowiedzieli również, że odetną w budynku wodę i elektryczność.

W całym Bangkoku od poniedziałkowego wieczoru widać wzmocnioną obecność policji. Na obszar całej stolicy rozszerzono obowiązywanie specjalnej ustawy dotyczącej bezpieczeństwa, która daje możliwość wprowadzenia godziny policyjnej lub zakazania zgromadzeń.

Specjalne przepisy wprowadzono w sierpniu w trzech stołecznych dzielnicach, gdzie odnotowano pierwsze oznaki niepokojów politycznych.

Po kilku tygodniach niemal codziennej mobilizacji dziesiątki tysięcy przeciwników premier Tajlandii oraz jej brata, byłego premiera Thaksina Shinawatry, obalonego w 2006 roku w zamachu stanu, nasiliły protest. Thaksin pozostaje w centrum życia politycznego kraju, mimo że formalnie przebywa na uchodźstwie. W 2008 roku został on skazany na więzienie za korupcję.

Antyrządowe demonstracje zapoczątkowało poparcie przez rząd projektu ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót Thaksina Shinawatry do Tajlandii. Prace nad projektem ustawy amnestyjnej zostały wkrótce potem wstrzymane, przynajmniej na razie, ale demonstracje nie ustały. Yingluck Shinawatra jest dość powszechnie postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu.

....

A co to za re presje ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:27, 29 Lis 2013    Temat postu:

Tajlandia: demonstranci wdarli się na teren kwatery głównej armii

Demonstranci okupują budynki rządowe już od kilku dni -

Antyrządowi manifestanci w stolicy Tajlandii - Bangkoku wdarli się na teren kwatery głównej armii - relacjonuje Reuters. Wcześniej demonstranci, którzy od kilku dni okupują budynki rządowe w stolicy, obrali za cel protestów siedzibę rządzącej partii.

Niektórzy z protestujących wdrapali się na bramę kompleksu, gdzie mieści się kwatera główna armii.

- Chcemy wiedzieć, po czyjej stronie stoi wojsko - krzyczał jeden z demonstrantów.

W innym miejscu w stolicy trwa kilkusetosobowy protest pod siedzibą rządzącej Partii dla Tajów (PdT). Wśród ogłuszającego dźwięku gwizdków, który stał się ich znakiem rozpoznawczym, demonstranci ruszyli pod budynek, który chronią dziesiątki funkcjonariuszy oddziałów specjalnych policji.

Protesty antyrządowe, których uczestnicy żądają ustąpienia szefowej rządu Yingluck Shinawatry, przybierają na sile. Manifestanci okupują budynki rządowe w Bangkoku, w tym ministerstwo finansów.

Antyrządowe demonstracje, uważane za największe w Tajlandii od trzech lat, zapoczątkowało poparcie przez rząd projektu ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii brata szefowej rządu i byłego premiera Thaksina Shinawatry, obalonego w 2006 r. w zamachu stanu. Pozostaje on w centrum życia politycznego kraju, mimo że formalnie przebywa na uchodźstwie; w 2008 r. został skazany na więzienie za korupcję.

Pani premier jest postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu.

....

Fala protestow idzie przez swiat !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:30, 01 Gru 2013    Temat postu:

POLSKA
ŚWIAT
LOKALNE
TYLKO W WP.PL
REPORTER WP24
RAPORTY SPECJALNE
CIEKAWOSTKI
NAUKA
PRZESTĘPCZOŚĆ
MEDIA
Starcia zwolenników i przeciwników tajlandzkiego rządu w Bangkoku
Niedziela, 1 grudnia 2013, źródło:PAP/IAR
fot.AFP / PORNCHAI KITTIWONGSAKUL
Dwie osoby zginęły, a 45 zostało rannych w starciach, do których doszło w stolicy Tajlandii, Bangkoku, między zwolennikami i przeciwnikami rządu - poinformowały źródła bezpieczeństwa.


Po tych starciach władze Tajlandii podjęły decyzję o wysłaniu na ulice miasta wojska, które ma pomóc policji w utrzymaniu porządku. Zapewniły także, że żołnierze nie będą uzbrojeni.

Dotychczas antyrządowe protesty w Bangkoku miały względnie spokojny przebieg. Policja nie interweniowała nawet gdy demonstranci zajmowali siedziby urzędów i ministerstw.

Do stolicy Tajlandii ściągnęło z całego kraju około 60 tysięcy zwolenników rządu. Doszło do gwałtownych starć z jego przeciwnikami, którzy w wielu częściach Bangkoku kontynuują swe protesty. W mieście było słychać strzały. Według najnowszego bilansu, zginęły dwie osoby, a 45 zostało rannych. Wiadomo, że jedną z ofiar śmiertelnych jest 21-letni student, zwolennik opozycji.

Przywódcy opozycji zapowiadają zajęcie kolejnych budynków rządowych przez demonstrantów. Tymczasem po starciach większość zwolenników rządu zebrała się w nocy na jednym ze stadionów. Ich przywódcy zapewniają, że nie dążą do konfrontacji z opozycją.

Kolejne zamieszki w Tajlandii

Kolejne zamieszki w Tajlandii. Przeciwnicy premier Yingluck Shinawatry wdarli się do siedziby klubu sportowego, w którym gościła rano szefowa rządu. Pani premier w asyście policji opuściła klub. W tym samym czasie inna grupa manifestantów próbowała się przedrzeć przez kordon policji, otaczającej siedzibę rządu. Policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić zgromadzonych.

Zajmowanie urzędów państwowych

Demonstranci zajęli lub próbują zajmować kolejne gmachy urzędów państwowych. Ich celem są siedziba rządu, ministerstwa, stacje telewizyjne, a także kwatera główna policji. Policja kilkakrotnie użyła już gazu łzawiącego, by rozpędzić uczestników antyrządowych demonstracji.

Gmach ministerstwa spraw wewnętrznych Tajlandii otaczają niemal dwumetrowej wysokości zasieki. Demonstranci sprawiają wrażenie, że są pewni swego zwycięstwa. Jeden z nich powiedział specjalnemu wysłannikowi Polskiego Radia, że jutro nie będzie tu pracował żaden z urzędników rządowych.

Antyrządowe demonstracje rozpoczęły się w zeszłym miesiącu, gdy rząd poparł projekt ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii brata obecnej premier, byłego szefa rządu Thaksina Shinawatry, skazanego w 2008 roku na więzienie za korupcję.

Prace nad projektem ustawy amnestyjnej zostały wkrótce potem wstrzymane, przynajmniej na razie, ale demonstracje nie ustały. Yingluck Shinawatra jest dość powszechnie postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu.

Thaksin, były magnat telekomunikacyjny, który przytłaczającą większością wygrywał wybory w 2001 i 2005 roku, został obalony przez wojsko w 2006 roku. Pozostaje kimś w rodzaju ludowego bohatera, zwłaszcza dla biedaków, których głosy pomogły Yingluck i jej partii zwyciężyć w wyborach w 2011 roku. Jednak skandale korupcyjne spowodowały zdecydowany spadek popularności byłego premiera i jego siostry wśród przedstawicieli klasy średniej w Bangkoku.

Thaksin wyjechał z Tajlandii w 2008 roku i przebywa obecnie na emigracji w Dubaju.

....

W Tajlandii tez duze protesty !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:00, 02 Gru 2013    Temat postu:

Kolejny dzień starć policji z protestującymi w Bangkoku

Do kolejnych starć tajlandzkiej policji z antyrządowymi manifestantami doszło w poniedziałek rano w Bangkoku. Siły porządkowe, podobnie jak w weekend, użyły gazu łzawiącego przeciwko protestującym, którzy okupowali siedzibę rządu, domagając się jego ustąpienia.

Siedziba tajlandzkiego rządu jest silnie strzeżona; budynek został otoczony betonowymi barykadami i drutem kolczastym - donosi agencja AFP.

Demonstranci usiłowali przedrzeć się przez zapory, obrzucali policję różnymi przedmiotami i kamieniami.

Starcia miały miejsce również przed siedzibą policji, gdzie siły bezpieczeństwa wielokrotnie użyły gazu łzawiącego przeciwko protestującym.

Z powodów bezpieczeństwa większość uczelni w Bangkoku była w poniedziałek nieczynna.

Polityczny chaos w Bangkoku trwa po nieudanym spotkaniu premier Yingluck Shinawatry z Suthepem Thaugsubanem, przywódcą protestów, opozycyjnym deputowanym i byłym wicepremierem. Lider opozycji powiedział na konferencji prasowej, że podczas rozmowy w niedzielę wieczorem z premier Yingluck przedstawił żądanie protestujących, aby oddała władzę ludowi. "Powiedziałem jej, czego chcą ludzie, lecz nie odpowiedziała" - wskazał. "Powiedziałem Yingluck, że to będzie nasze jedyne spotkanie i że nie spotkamy się więcej, dopóki naród nie zwycięży" - dodał.

Według najnowszych doniesień w ciągu weekendowych starć w Bangkoku zginęły co najmniej trzy osoby, a ponad sto zostało rannych. demonstranci usiłowali przejąć główne budynki rządowe i stacje telewizyjne. Ponad tysiąc nieuzbrojonych żołnierzy zostało rozmieszczonych wokół kluczowych instytucji państwowych, aby pomagać policji w utrzymaniu porządku. Wojsko zastrzega, że nie będzie przejmować jej uprawnień.

Dotychczas antyrządowe protesty w Bangkoku miały względnie spokojny przebieg. Policja nie interweniowała nawet, gdy demonstranci zajmowali siedziby urzędów i ministerstw.

Demonstracje rozpoczęły się w zeszłym miesiącu, gdy rząd poparł projekt ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii brata obecnej premier, byłego szefa rządu Thaksina Shinawatry, skazanego w 2008 r. na więzienie za korupcję.
Prace nad projektem ustawy amnestyjnej zostały wkrótce potem wstrzymane, przynajmniej na razie, ale demonstracje nie ustały. Yingluck Shinawatra jest dość powszechnie postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu.

Thaksin, były magnat telekomunikacyjny, który przytłaczającą większością wygrywał wybory w 2001 i 2005 r., został obalony przez wojsko w 2006 r. Pozostaje kimś w rodzaju ludowego bohatera, zwłaszcza dla biedaków, których głosy pomogły Yingluck i jej partii zwyciężyć w wyborach w 2011 r.

Jednak skandale korupcyjne spowodowały zdecydowany spadek popularności byłego premiera i jego siostry wśród przedstawicieli klasy średniej w Bangkoku.

Thaksin wyjechał z Tajlandii w 2008 r. i przebywa obecnie na emigracji w Dubaju.

....

Tam tez sie dzieje !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:48, 03 Gru 2013    Temat postu:

Tajlandzki rząd kazał wycofać się policji, by uniknąć przemocy

Tajlandzki rząd oświadczył dzisiaj, że polecił policji, która od kilku dni ścierała się z antyrządowymi manifestantami w Bangkoku, by wycofała się w celu uniknięcia dalszej konfrontacji. Sprzed siedziby rządu usuwane są betonowe zapory i drut kolczasty.

Tymczasem - według najnowszych doniesień agencyjnych - setki protestujących wymachujących tajlandzkimi flagami wchodzi do siedziby rządu, a policja przygląda się.

Premier Yingluck Shinawatry nie ma w budynku, gdyż jej kancelaria została zamknięta w piątek wieczorem - pisze agencja Associated Press.

- Protestujący powiedzieli, że chcą przejąć budynki rządowe, ale rząd nie chce widzieć żadnych walk, ani konfrontacji, więc nakazaliśmy policji wycofać się - oświadczył rzecznik rządu Teerat Ratanasevi. - Chcemy uniknąć przemocy i konfrontacji - dodał.

Policja użyła dziś dźwigów do usuwania betonowych barier przed siedzibą najwyższych władz.

Niespodziewana zmiana strategii rządu - jak zauważa AP - nadeszła po trzech dniach wzmożonych starć między policja a protestującymi, którzy żądają odejścia premier Yingluck.

Od weekendu wskutek zajść śmierć poniosły co najmniej trzy osoby, a ponad 220 zostało rannych.

Demonstracje rozpoczęły się w zeszłym miesiącu, gdy rząd poparł projekt ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii brata obecnej premier, byłego szefa rządu Thaksina Shinawatry, skazanego w 2008 r. na więzienie za korupcję.

Prace nad projektem ustawy o amnestii zostały wkrótce potem wstrzymane, przynajmniej na razie, ale demonstracje nie ustały.

Yingluck Shinawatra jest dość powszechnie postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu.

....

Policja ma pilnowac bandytow nie atakowac ludzi .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 11:56, 04 Gru 2013    Temat postu:

Tajlandia: trwają antyrządowe manifestacje

Antyrządowi manifestanci zebrali się przed siedzibą tajlandzkiej policji w Bangkoku. Ich lider zapowiedział, że walka o obalenie rządu premier Yingluck Shinawatry będzie trwała, choć władze podejmują próby rozładowania kryzysu.

Policja szacuje, że przed jej kwaterą zgromadziło się około 3 tys. manifestantów, a więc stosunkowo niewielka grupa - jak zauważa Reuters - w porównaniu z kilkunastoma tysiącami w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Setki osób okupuje wciąż ministerstwo finansów i inne budynki administracji publicznej na północy stolicy.

Po kilku dniach demonstracji i starć z siłami bezpieczeństwa, w których zginęło pięć osób, a ponad 220 zostało rannych, władze poleciły policji, aby wycofała się sprzed kilku budynków rządowych w celu uniknięcia nowych aktów przemocy. Manifestantom pozwolono wejść do tych gmachów, żeby rozładować sytuację.

W środę dowódca marynarki wojennej admirał Narong Pipathanasai poinformował, że najwyższe dowództwo sił zbrojnych Tajlandii wykluczyło "interwencję czy przewrót, gdy sytuacja wraca do normalności". Już w poniedziałek premier Yingluck zapewniała, że "siły zbrojne pozostaną neutralne".

Armia w Tajlandii ma olbrzymie wpływy. Od 1932 roku, kiedy nastąpił wojskowo-cywilny zamach, który doprowadził do ustanowienia monarchii konstytucyjnej, kraj ten doświadczył 18 przewrotów lub prób ich dokonania.

Przywódca protestów, opozycyjny deputowany i były wicepremier Suthep Thaugsuban zapowiedział, że demonstracje zostaną wstrzymane jedynie w czwartek, kiedy przypadają 86. urodziny króla Ramy IX (Bhumibola Adulyadeja). "Wznowimy naszą walkę w piątek, 6 grudnia. Zaczniemy od świtu i będziemy walczyć każdego dnia aż odniesiemy zwycięstwo" - powiedział Suthep do tłumu demonstrantów we wtorek późnym wieczorem.

Lider opozycji żąda ustąpienia rządu i zastąpienia go "radą ludową". Premier Yingluck odmawia twierdząc, że jest to niekonstytucyjne.

Demonstracje rozpoczęły się w zeszłym miesiącu, gdy rząd poparł projekt ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii brata obecnej premier, byłego szefa rządu Thaksina Shinawatry, skazanego w 2008 roku za korupcję.

Prace nad projektem ustawy o amnestii zostały wkrótce potem wstrzymane, ale demonstracje nie ustały.

Yingluck Shinawatra jest dość powszechnie postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu.

...

Kolejny dzien !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:10, 08 Gru 2013    Temat postu:

Tajlandia: premier proponuje referendum ws. swej przyszłości politycznej

Premier Tajlandii Yingluck Shinawatra zaproponowała w niedzielę przeprowadzenie referendum w sprawie swej przyszłości politycznej i obiecała rezygnację ze stanowiska, jeśli taka będzie wola narodu. W kraju od miesiąca trwają antyrządowe demonstracje.

Protesty rozpoczęły się w zeszłym miesiącu, gdy rząd poparł projekt ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii brata obecnej premier, byłego szefa rządu Thaksina Shinawatry, skazanego w 2008 r. na więzienie za korupcję.

Prace nad projektem ustawy o amnestii zostały wstrzymane, przynajmniej na razie, ale demonstracje nie ustały. Yingluck Shinawatra jest dość powszechnie postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu.

Podczas protestów dochodzi do starć policji z manifestantami. Policja używa gazów łzawiących. Obecnie demonstranci okupują budynki resortu finansów i administracji rządowej.

Przywódca protestów, opozycyjny deputowany i były wicepremier Suthep Thaugsuban wezwał do przeprowadzenia wielkiej demonstracji, aby zmusić premier do ustąpienia.

Yingluck Shinawatra powiedziała w wystąpieniu telewizyjnym, że jej rząd poszukuje drogi do zakończenia konfliktu. "Powinniśmy przeprowadzić referendum, w którym naród zdecyduje co powinniśmy zrobić" - powiedziała. "Chcę wysłuchać propozycji protestujących. Jestem gotowa zrezygnować i rozwiązać parlament, jeśli taka będzie wola większości narodu" - dodała.

Thaksin Shinawatra, były magnat telekomunikacyjny, który przytłaczającą większością wygrywał wybory w 2001 i 2005 r., został obalony przez wojsko w 2006 r. Pozostaje kimś w rodzaju ludowego bohatera, zwłaszcza dla biedaków, których głosy pomogły Yingluck i jej partii zwyciężyć w wyborach w 2011 r. Jednak skandale korupcyjne spowodowały zdecydowany spadek popularności byłego premiera i jego siostry wśród przedstawicieli klasy średniej w Bangkoku.

Thaksin wyjechał z Tajlandii w 2008 r. i przebywa na emigracji w Dubaju.

....

Oczywiscie tu nie mamy rezimu tylko problemy z wolnoscia .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:57, 09 Gru 2013    Temat postu:

Tajlandia: premier Shinawatra ogłosiła rozwiązanie parlamentu

Po trwających od miesiąca antyrządowych demonstracjach premier Tajlandii Yingluck Shinawatra ogłosiła rozwiązanie parlamentu. Opozycja zapowiedziała jednak kontynuowanie protestów, których celem jest dymisja rządu.

W wystąpieniu telewizyjnym Yingluck zapewniła, że chce "jak najszybszego" rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Zapowiedziała, że do czasu wyborów jej gabinet pozostanie przy władzy. Podkreśliła jednocześnie, że decyzję o rozwiązaniu parlamentu musi jeszcze zaakceptować król.

Po tym oświadczeniu Jaropong Ruangsuwan, przywódca rządzącej Partii dla Tajów, z której wywodzi się szefowa rządu, zapowiedział, że premier Yingluck będzie się ubiegać o mandat w najbliższych wyborach. - Na pewno wystartuje w wyborach, skoro pracowała z partią przez cały czas. Rozwiązaliśmy parlament, ponieważ jesteśmy pewni swego (...) Chcemy, by (opozycyjna) Partia Demokratyczna wzięła udział w wyborach, a nie grała w gry uliczne - powiedział Jaropong, odnosząc się do antyrządowych protestów na ulicach Bangkoku.

Przywódca Partii Demokratycznej i były premier Abhisit Vejjajiva powiedział, że rozwiązanie parlamentu jest dopiero pierwszym krokiem do opanowania kryzysu politycznego w Tajlandii. Spytany, czy wystartuje w wyborach, odparł: - Dzisiaj maszerujemy. Pójdziemy pod siedzibę rządu.

Jeszcze wczoraj szefowa rządu zaproponowała przeprowadzenie referendum w sprawie swej przyszłości politycznej i obiecała rezygnację ze stanowiska, jeśli taka będzie wola narodu.

Od kilku tygodni w stolicy Tajlandii trwają antyrządowe protesty. Zginęły w nich co najmniej cztery osoby, a ponad 260 zostało rannych. Na poniedziałek opozycja zapowiedziała "marsz miliona", który "ostatecznie przesądzi o upadku rządu".

Przywódca protestów Suthep Thaugsuban oświadczył, że mimo zapowiedzi rozwiązania parlamentu i nowych wyborów, demonstracje będą kontynuowane. "Będziemy walczyć dalej. Naszym celem jest upadek reżimu Thaksina Shinawatry" - powiedział, nawiązując do brata szefowej rządu. Suthep, który był wicepremierem w rządzie Abhisita w latach 2008-2011, podkreślił, że nie jest zainteresowany rozpisaniem nowych wyborów; chce, aby krajem rządziła bliżej nieokreślona "rada ludowa".

- To nam nie wystarczy - powiedział inny z liderów protestów, Thaworn Senneam, oceniając poniedziałkową decyzję Yingluck Shinawatry. Podkreślił, że opozycja nie zgadza się, by do wyborów kierowała ona rządem.

Zdaniem wielu ekspertów, opozycja nie chce nowych wyborów, bo obawia się, że je przegra. Zmierza natomiast do odsunięcia od władzy Yingluck i jej ekipy oraz utworzenia przejściowego rządu ekspertów.

Protesty rozpoczęły się w Bangkoku w zeszłym miesiącu, gdy rząd poparł projekt ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii brata obecnej premier, byłego szefa rządu Thaksina Shinawatry, skazanego w 2008 roku na więzienie za korupcję.

Prace nad projektem ustawy o amnestii zostały wstrzymane, przynajmniej na razie, ale demonstracje nie ustały. Yingluck Shinawatra jest dość powszechnie postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu.

Thaksin Shinawatra, były magnat telekomunikacyjny, który przytłaczającą większością wygrywał wybory w 2001 i 2005 roku, został obalony przez wojsko w 2006 roku. Pozostaje kimś w rodzaju ludowego bohatera, zwłaszcza dla biedaków, których głosy pomogły Yingluck i jej partii zwyciężyć w wyborach w 2011 roku. Jednak skandale korupcyjne spowodowały zdecydowany spadek popularności byłego premiera i jego siostry wśród przedstawicieli klasy średniej w Bangkoku.

Thaksin wyjechał z Tajlandii w 2008 roku i przebywa na emigracji w Dubaju.

....

Kolejny rozdzial sie zaczyna .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:49, 12 Gru 2013    Temat postu:

Tajlandia: protestujący wdarli się na krótko na teren siedziby rządu

Niewielka grupa antyrządowych manifestantów wdarła się na krótko na teren siedziby rządu Tajlandii, domagając się opuszczenia budynku przez policję. Nie doszło do starć z siłami bezpieczeństwa. Później protestujący odcięli prąd w siedzibie rządu.

Demonstranci najpierw usunęli drut kolczasty przed murem okalającym posesję, po czym przeskoczyli ogrodzenie i weszli na teren siedziby rządu i premier Yingluck Shinawatry. Reuters donosi, że zastali tam oddziały prewencji policji, ale do żadnych starć nie doszło. Manifestanci wycofali się po kilku minutach.

Po jakimś czasie Associated Press poinformowała, że protestujący odcięli prąd w siedzibie rządu.

Podczas zajścia pani premier nie było w kancelarii, ale wkrótce potem wydała w telewizji oświadczenie, że 15 grudnia odbędzie się spotkanie ze wszystkimi grupami społeczeństwa w celu znalezienia rozwiązania kryzysu politycznego w kraju. Agencja AP zwraca uwagę, że nie wiadomo, gdzie Yingluck znajdowała się, gdy wygłaszała oświadczenie.

Tymczasem przywódca antyrządowych protestów, były wicepremier Suthep Thaugsuban zwrócił się do dowódców wojskowych i policji, aby spotkali się z nim i opowiedzieli się po którejś ze stron trwającego już od ponad miesiąca kryzysu.

Mająca duże wpływy w Tajlandii armia oświadczyła, nie chce mieszać się w konflikt, ale może mediować. Od 1932 roku, kiedy nastąpił wojskowo-cywilny zamach, który doprowadził do ustanowienia monarchii konstytucyjnej, kraj ten doświadczył 18 przewrotów lub prób ich dokonania.

W poniedziałek około 160 tysięcy ludzi zgromadziło się przed siedzibą rządu i premier Yingluck, domagając się dymisji i przekazania władzy bliżej nieokreślonej "radzie ludowej".

Tego samego dnia szefowa rządu ogłosiła rozwiązanie parlamentu i wyznaczyła przedterminowe wybory na 2 lutego. Opozycja zapowiedziała jednak kontynuowanie demonstracji, których celem jest dymisja rządu.

Protesty rozpoczęły się w Bangkoku, gdy rząd poparł projekt ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii brata obecnej premier, byłego szefa rządu Thaksina Shinawatry, skazanego w 2008 roku na więzienie za korupcję.

Yingluck Shinawatra jest dość powszechnie postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu.

...

Znowu ostro .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy