Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Słowenia - kolejny trup wypadły z euro(szafy)...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:10, 22 Kwi 2011    Temat postu: Słowenia - kolejny trup wypadły z euro(szafy)...

Tak jakos nam przeszla bokiem Slowenia tymczasem jest to kolejna Grecjo-Portugalia:

Słowenia: prezydent chce wcześniejszych wyborów

Prezydent Słowenii Danilo Tuerk chce wcześniejszych wyborów parlamentarnych, aby mieć pewność, że nowy rząd jest wystarczająco silny, by przetrwać skutki referendum ws. reformy systemu emerytalnego, gdyby mieszkańcy kraju zagłosowali w nim na "nie".

- Sądzę że nasza droga będzie wymagała prawdopodobnie wcześniejszych wyborów - powiedział w czwartek w rozmowie z dziennikarzami Tuerk.

Słowenii grozi, że będzie miała gabinet mniejszościowy, gdyż jeden z partnerów koalicyjnych Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii (Desus) ogłosiła we wtorek zamiar wystąpienia z rządu z powodu wewnętrznych sporów.

Na oddzielnej konferencji prasowej premier Borut Pahor ostrzegł, że Słowenia może mieć trudności podobne do Portugalii, która musiała zwrócić się do Unii Europejskiej o pomoc finansową, jeśli obywatele odrzucą w zaplanowanym na 5 czerwca referendum reformę zrównującą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn oraz podnoszącą go do 65 roku życia. Dotychczas kobiety przechodziły na emeryturę w wieku 57 lat a mężczyźni 58.

- Co ocaliło Hiszpanię w przeciwieństwie do Portugalii? To reforma systemu emerytalnego - przekonywał Pahor, apelując, by mieszkańcy kraju głosowali za reformą.

Zapowiedział też, że jego rząd utrzyma się co najmniej do czasu referendum, jednak nie wykluczył wcześniejszych wyborów. Normalnie przeprowadzone powinny być one jesienią 2012 roku.

Reformę systemu emerytalnego zaakceptował w grudniu słoweński parlament, jednak związki zawodowe zażądały referendum w tej sprawie, przekonując, że za wysoko podnosi ona wiek emerytalny.

Z badań opinii publicznej wynika, że reforma prawdopodobnie zostanie odrzucona w referendum. Już w kwietniu słoweński rząd przegrał referendum w sprawie reformy kodeksu pracy, a w grudniu w sprawie nowych przepisów medialnych.

W ciągu ostatnich miesięcy z powodu rosnącego bezrobocia i powolnego wzrostu gospodarczego popularność rządu spadła do najniższego odnotowywanego dotychczas poziomu.

Mająca euro i uzależniona od eksportu Słowenia mocno odczuła skutki światowego kryzysu. Jej gospodarka skurczyła się w 2009 roku o 8,1 proc. W roku 2011 rząd spodziewa się wzrostu gospodarczego na poziomie 2,2 proc. w porównaniu z 1,2 proc. w roku 2010.
Euro zrujnowalo im ekonomie a jak widac to samo Euro nie daje im wyjsc z kryzysu... W jeden rok spadek wynosi 8 % a wzrost 1 i troche ... W takim tempie odrobia kryzys za 8 LAT !!!! Tylko ze po drodze beda NASTEPNE KRYZYSY ! Czyli nie odrobia nigdy ! Tak dziala euro...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 23:32, 03 Cze 2011    Temat postu:

Kolejny kraj plawiacy sie w euro - media w Polsce zalowaly ze nie jestesmy Slowenia i wyprzedzili nas przyjmujac euro:

Apel Van Rompuya do Słoweńców

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaapelował do Słoweńców, aby w niedzielę zagłosowali "tak" w referendum ws. reformy systemu emerytalnego, zakładającym podniesienie do 65 lat wieku emerytalnego.

- Jest to konieczne, nawet jeśli w pierwszym momencie będzie to bolesne. Utrzymanie obecnego systemu nie jest opcją w warunkach starzenia się społeczeństwa - powiedział Van Rompuy na konferencji prasowej z premierem Słowenii Borutem Pahorem w miejscowości Brdo Pri Krajnu.

>>>>> Tak jest towarzysze jest to konieczne aby utrzymac euro-biurokracje ! Najlepiej zrezygnujcie z emerytur i przekazcie je Brukseli !

Słoweńcy mają wypowiedzieć się w niedzielnym referendum, czy zgadzają się na podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 65 lat. Opowiada się za tym Unia Europejska, aby zapewnić na dłuższą metę stabilizację finansów publicznych i wzrost gospodarczy w kraju wchodzącym w skład eurogrupy.

Jednak słoweńskie związki zawodowe są w większości przeciwne reformie systemu emerytalnego, zaakceptowanej w grudniu przez parlament. Według ostatniego, opublikowanego w piątek sondażu, zrealizowanego przez uniwersytet nauk społecznych w Novej Goricy, 49,5 proc. Słoweńców chce głosować przeciwko reformie, a tylko 27,5 proc. ją popiera.

Słoweńskie władze obawiają się, że jeśli obywatele powiedzą "nie" w referendum, kraj będzie potrzebował planu pomocy, podobnie jak Grecja, Irlandia czy Portugalia.

Jeśli reforma emerytalna nie zostanie zaakceptowana, rząd będzie prawdopodobnie musiał "zwiększyć podatki, zmniejszyć wydatki oraz zaciągnąć większy dług" uprzedził Van Rompuy, dodając, że "wcześniej czy później kwestia reformy emerytalnej powróci".

>>>>>

No to Slowenia weszla do euro-luksusu... Teraz moag o sobie z duma powiedziec . Jestesm,y euro-pejczykami jak Grecy czy Portugalczycy ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:14, 05 Cze 2011    Temat postu:

Ty,czasem bankrutujacej Słowenii...

W Słowenii referendum w sprawie reformy systemu emerytalnego

Słoweńcy biorą udział w niedzielę w referendum ws. reformy systemu emerytalnego. Mają odpowiedzieć na pytanie, czy są za podniesieniem wieku emerytalnego z 62 do 65 lat. Zmiany są kluczowe dla gospodarki, lecz również dla centrolewicowego rządu Boruta Pahora.

Według ostatnich sondaży 49,5 proc. wyborców sprzeciwia się zmianom, a 27,5 proc. je popiera.

Za reformą opowiada się Unia Europejska, aby zapewnić na dłuższą metę stabilizację finansów publicznych i wzrost gospodarczy w kraju wchodzącym w skład eurogrupy. Jednak słoweńskie związki zawodowe są w większości przeciwne zmianom, zaakceptowanym w grudniu przez parlament.

!!!!!

Fajnie media nadaja ! UE jest za wzrostem gospodarczym a zwiazki przeciw ! To nie zart ! Tak wygladaja ,,obiektywne media w UE""...
Oczywiscie sa to plugawe klamstwa!
Jak nieprzyznanie ludziom emerytur przez 5 lat ma zapewnic wzrost gospodarczy wiedza tylko psychopaci z Brukseli...
Ktos powie ze emeryci pojda do pracy i bedzie wzrost ? A kto zabrania isc im teraz ? NIE MA PRACY !!! To wydluzenie zapewni wzrost tylko i wylacznie BEZROBOCIA !!! Ani pracy ani emerytury to jest ,,wzorst gospodarczy Brukseli''...

>>>>

Władze w Lublanie obawiają się, że jeśli obywatele powiedzą "nie" w referendum, kraj będzie potrzebował planu pomocy, podobnie jak Grecja, Irlandia czy Portugalia.

Do udziału w referendum uprawnionych jest 1,7 mln ludzi w liczącej ponad 2 mln ludności Słowenii.

Lokale do głosowania będą czynne do godziny 19. Pierwszych wyników należy spodziewać się jeszcze w niedzielę około godziny 22.

>>>>>

A wiec kraj na skraju zaglady... Chorwacja jeszcze nie weszla ale bardzo chce - zreszta kazdy moze sie zniszczyc... na razie sie trzymaja bo nie sa w UE... Ale droga Slowenii szeroko otwarta !

Papiez niepotrzebnie mowil o tym ze Chorwacja ma byc w UE ... Jak rozumiem chcialy tego tamtejsze wladze... Ale trzeba odmawiac... Papież nie jest od tego... Ewangelia jest jasna... Tym bardziej struktura tak potworna jak w UE z zasady antykatolicka . I co Chorwacja ma wejsc ? I zbankrutowac jak Grecja ? Jak Slowenia . Takie ,,rady ma Watykan'' ...
Nie mozna ludziom doradzac zlych rozwiazan politycznych nawet jak bardzo tego chca ...
Tym bardziej ze media o niczym innym nie informuja tylko ze ,,Papież popira UE'' ... Kaqzda wpadka papieża zostanie natychmaist rozgloszona... A tysiace madrych rzeczy beda przemilczane...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:32, 05 Cze 2011    Temat postu:

Słoweńcy odrzucili reformę systemu emerytalnego . Klęska Brukseli ! Kolejny kraj strefy euro bankrutem !

Słoweńcy, na co wskazują wstępne częściowe wyniki niedzielnego referendum, odrzucili reformę systemu emerytalnego zakładającą stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do lat 65.

Po obliczeniu 50 proc. oddanych głosów wyniki wskazują, że 72 proc. uczestników referendum powiedziało "nie" podniesieniu wieku emerytalnego, a jedynie 28 proc. zaakceptowało takie rozwiązanie.

Premier centrolewicowego rządu Borut Pahor podkreślał, że reforma emerytur jest niezbędna dla długoterminowej stabilności budżetowej, a analitycy zaznaczali, że odrzucenie reformy w referendum może prowadzić do obniżenia ratingów kredytowych Słowenii i do przedterminowych wyborów.

Niedzielne referendum odbyło się na żądanie związków zawodowych.
Za reformą opowiadała się Unia Europejska.

>>>>>

No to UE ma przerabne ! Kolejny kraj na utrzymaniu Brukseli :O))))
Kolejny ,,pakiet pomocowy sie szykuje'' ... Pytanie brzmi kiedy euro peknie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:57, 15 Sty 2012    Temat postu:

W cieniu strefy euro dogorywa :

Agencja Moody's obniżyła wiarygodność kredytową Słowenii

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w czwartek wiarygodność kredytową Słowenii o jeden poziom - z "Aa3" na "A1" - uznając jednocześnie, że jej perspektywa jest negatywna.

Oznacza to, że Moody's bierze pod uwagę kolejne obniżenie ratingu Słowenii. Według agencji, kryzys zadłużenia w strefie euro ujawnił znaczne luki w największych instytucjach finansowych w tym kraju.

Zmianę oceny Moody's uzasadniła też tym, że w przyszłości rząd będzie musiał udzielić bankom jeszcze większego niż dotychczas wsparcia.

>>>>

Kraj ten kiedys stawiany nam jako wzor szybkiego wziecia euro dzis umiera . A przypomne ze jego zamoznosc byla duzo wyzsza ! Prawie zachodnia ! Najbogatszy kraj europy wschodniej . Dzis smutna ruina .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:48, 20 Sty 2012    Temat postu:

Słowenia: przywódca opozycji zostanie premierem

Mimo porażki w grudniowych wyborach parlamentarnych, dotychczasowy przywódca słoweńskiej opozycji Janez Jansza zostanie w sobotę wybrany na nowego premiera - donoszą dzisiaj słoweńskie media.

Pięciopartyjna koalicja, którą udało się zmontować Janszy, będzie dysponowała 59 miejscami w 90-osobowym parlamencie i utworzy centroprawicowy rząd. Oznacza to, że zwycięzca grudniowych wyborów, dotychczasowy burmistrz Lublany Zoran Janković i jego nowo utworzona centrolewicowa partia Pozytywna Słowenia nie zdołają dojść do władzy. Jankoviciowi nie udało się stworzyć większościowej koalicji, więc jego partia i rządzący dotąd socjaldemokraci przechodzą do opozycji.

Słoweńskie media przewidują, że nowy rząd czekają ciężkie czasy. Liczne partykularne interesy partnerów koalicyjnych Słoweńskiej Partii Demokratycznej Janeza Janszy będą zapewne komplikować rządzenie. Poza tym, niezbyt duża większość w parlamencie nie wystarczy tej koalicji do przeforsowania niezbędnych reform.

Słoweński rząd musi zmierzyć się z kryzysem gospodarczym i społecznym. Właśnie z powodu tych problemów gabinet dotychczasowego socjaldemokratycznego premiera Boruta Pahora nie uzyskał we wrześniu ubiegłego roku wotum zaufania w parlamencie i ogłoszono przedterminowe wybory. Nowy rząd będzie musiał wdrożyć program oszczędnościowy, w tym skrajnie niepopularne reformy. W czerwcu 2011 roku Słoweńcy odrzucili w referendum reformę systemu emerytalnego zalecaną przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

>>>>

,,Reforme UE/MFW'' czyli mowiac po ludzku odebranie emerytur za pare lat ... Takie ,,reformy'' wymusza Bruksela...
Ale niezle bagno ! Przerabali wybory ale tak zakrecili ze znow sa u zloba !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:20, 23 Mar 2012    Temat postu:

Tymczasem w Slowenii rosna standardy UE :

Słoweńcy w referendum decydują o adopcji dzieci przez homoseksualistów

Sło­weń­cy w nie­dziel­nym re­fe­ren­dum ws. no­we­go prawa ro­dzin­ne­go za­de­cy­du­ją m.​in., czy ho­mo­sek­su­ali­ści w ich kraju będą mogli ad­op­to­wać dzie­ci swo­ich part­ne­rów. Roz­pi­sa­nie re­fe­ren­dum wy­mo­gła kon­ser­wa­tyw­na grupa zwią­za­na z Ko­ścio­łem ka­to­lic­kim.

Po­przed­ni par­la­ment, zdo­mi­no­wa­ny przez cen­tro­le­wi­co­wą ko­ali­cję, uchwa­lił w czerw­cu prawo ro­dzin­ne, które daje m.​in. więk­sze upraw­nie­nia parom ho­mo­sek­su­al­nym i sa­mot­ne ma­cie­rzyń­stwo (bynajmniej nie chodzi o wdowy tylko o kobiety ktore ,,zrobily sobie dziecko z kims tam'' ) , ro­sną­cej licz­biekonkubinatów czy roz­wo­dów. We­dług usta­wy ho­mo­sek­su­al­ne pary nie mogą ad­op­to­wać dzie­ci in­nych osób, a je­dy­nie któ­re­goś z part­ne­rów. Jesz­cze przed przy­ję­ciem no­we­go prawa na fali sprze­ci­wu wobec jego za­ło­żeń ukon­sty­tu­owa­ła się Ini­cja­ty­wa Oby­wa­tel­ska na rzecz Ro­dzi­ny i Praw Dzie­ci, cie­szą­ca się po­par­ciem Ko­ścio­ła. Gru­pie nie udało się za­po­biec uchwa­le­niu usta­wy, ale zdo­ła­ła ze­brać wy­ma­ga­ne 42 tys. pod­pi­sów pod wnio­skiem o re­fe­ren­dum.

- Je­ste­śmy prze­ciw­ni no­we­mu prawu ro­dzin­ne­mu, po­nie­waż nie uzna­je ono wy­jąt­ko­we­go zna­cze­nia ko­biet i męż­czyzn w na­ro­dzi­nach dziec­ka, w jego roz­wo­ju oso­bo­wym i wy­cho­wa­niu, nie przy­no­si dzie­ciom żad­nych no­wych praw - po­wie­dział Alesz Primc, szef Ini­cja­ty­wy Oby­wa­tel­skiej na rzecz Ro­dzi­ny i Praw Dzie­ci.

- To­ru­je ona rów­nież drogę do edu­ka­cji ho­mo­sek­su­al­nej w sys­te­mie szkol­nym, a wie­rzy­my, że taka edu­ka­cja po­win­na mieć miej­sce je­dy­nie za zgodą ro­dzi­ców - dodał Primc, ob­wo­ła­ny przez prasę "czło­wie­kiem, który po­dzie­lił Sło­we­nię".

W dwu­mi­lio­no­wej Sło­we­nii ofi­cjal­ne za­re­je­stro­wa­nie związ­ku ho­mo­sek­su­al­ne­go jest moż­li­we od 2006 roku. We­dług nie­któ­rych ocen prze­pi­sy do­ty­czą­ce ad­op­cji dzie­ci przez ho­mo­sek­su­ali­stów mogą do­ty­czyć za­le­d­wie ok. 100 par jed­no­pł­cio­wych.

Rzecz­nicz­ka praw czło­wie­ka Zden­ka Cze­ba­szek Tra­vnik uważa, że opi­nia pu­blicz­na nie­po­trzeb­nie kon­cen­tru­je się na kwe­stii praw ad­op­cyj­nych dla ho­mo­sek­su­ali­stów, po­nie­waż usta­wa za­wie­ra rów­nież wiele roz­wią­zań ko­rzyst­nych dla wszyst­kich dzie­ci.

>>>>

Typowe klamstwa . Dlaczego koncentrujemy sie niepotrzebnie na Auschwitz skororo Hitler przyniosl Niemcom rozwiazanie wielu problmow jak np. bezrobocia i to nie ,,ustwowew'' a realne ???

Zda­niem zwo­len­ni­ków no­wych prze­pi­sów za­kła­da­ją one rów­no­upraw­nie­nie no­wych typów ro­dzi­ny, kła­dąc na­cisk na prawa dzie­ci. ( Chyba na prawo do patologii )
Przy­po­mi­na się, że konkubianty sta­no­wią już 11 proc. go­spo­darstw do­mo­wych w Sło­we­nii, 55 proc. dzie­ci rodzi się poza tra­dy­cyj­nym mał­żeń­stwem, a co trze­cie dziec­ko miesz­ka tylko z jed­nym z ro­dzi­ców.

Usta­wa prze­wi­du­je po­wo­ła­nie spe­cjal­ne­go rzecz­ni­ka praw dzie­ci i ocze­ku­je się, że przy­spie­szy pro­ce­sy są­do­we do­ty­czą­ce tych praw. Uprasz­cza też otrzy­ma­nie roz­wo­du przez pary bez­dziet­ne, a przy po­dzia­le ma­jąt­ku uwzględ­nia nie tylko do­cho­dy roz­sta­ją­cych się mał­żon­ków, lecz także wkład pracy w po­sta­ci pro­wa­dze­nia domu czy opie­ki nad dzieć­mi.

Prze­ciw­ni­cy no­we­go prawa wska­zu­ją, że za­miast skon­cen­tro­wać się na ochro­nie ro­dzi­ny, zrów­nu­je z nią inne typy związ­ków. We­dług nich ozna­cza to re­de­fi­ni­cję tra­dy­cyj­nej ro­dzi­ny kosz­tem war­to­ści chrze­ści­jań­skich i może do­pro­wa­dzić do le­ga­li­za­cji za­stęp­cze­go ma­cie­rzyń­stwa czy sztucz­ne­go za­płod­nie­nia dla par les­bij­skich.

W czwar­tek przy­wód­cy Ko­ścio­ła ka­to­lic­kie­go, pra­wo­sław­ne­go oraz mu­zuł­ma­nów w Sło­we­nii wy­da­li wspól­ne oświad­cze­nie, w któ­rym we­zwa­li do od­rzu­ce­nia no­we­go prawa ro­dzin­ne­go.

Sło­weń­cy w ostat­nich 16 mie­sią­cach od­rzu­ci­li w re­fe­ren­dach pięć ustaw, co miało wpływ na to, że cen­tro­le­wi­co­wy rząd pre­mie­ra Bo­ru­ta Pa­ho­ra nie uzy­skał we wrze­śniu wotum za­ufa­nia i trze­ba było roz­pi­sać przed­ter­mi­no­we wy­bo­ry w grud­niu. Wy­ło­nio­ny w ich wy­ni­ku kon­ser­wa­tyw­ny ga­bi­net pre­mie­ra Ja­ne­za Jan­szy nie uczest­ni­czy w kam­pa­nii przed re­fe­ren­dum, ale trzy z pię­ciu par­tii ko­ali­cyj­nych są prze­ciw­ne no­we­mu prawu ro­dzin­ne­mu.

>>>>

A wiec widzicie tu skutki wplywow zachodu . W szybkim tempie kraje ze wschodu przyjmuja zachodnie dewiacje i sa takim samym szambem jak zachod . Kara tez szykuje sie taka sama. Powodzie suszwe wybuch wulkanow ,,rozwiaza problem'' . Sami tego chcieliscie . Chcieliscie byc zachodem to zginiecie razem z zachodem ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:50, 18 Kwi 2012    Temat postu:

Słowenia: pracownicy sektora publicznego strajkują przeciw cięciom płac

Pra­cow­ni­cy sek­to­ra pu­blicz­ne­go w Sło­we­nii roz­po­czę­li w środę strajk po­wszech­ny, pro­te­stu­jąc prze­ciw­ko po­li­ty­ce oszczęd­no­ścio­wej rządu. To naj­więk­sza akcja pro­te­sta­cyj­na od po­wsta­nia nie­pod­le­głej Sło­we­nii po roz­pa­dzie Ju­go­sła­wii w 1991 r.

Jak po­da­ła agen­cja Reu­te­ra, w kraju, li­czą­cym 2 mln miesz­kań­ców, pracę prze­rwa­ło 80 ty­się­cy na­uczy­cie­li, le­ka­rzy, po­li­cjan­tów i pra­cow­ni­ków in­nych służb pu­blicz­nych. Za­mknię­te zo­sta­ły szko­ły i przed­szko­la. "Strajk jest po­waż­nym sy­gna­łem pod ad­re­sem rządu, że je­ste­śmy zde­cy­do­wa­ni bro­nić pań­stwa so­cjal­ne­go i stan­dar­dów w dzie­dzi­nie edu­ka­cji" - po­wie­dział Reu­te­ro­wi szef kon­fe­de­ra­cji związ­ków za­wo­do­wych sek­to­ra pu­blicz­ne­go Bra­ni­mir Sztru­kelj.

Cho­ciaż akcja pro­te­sta­cyj­na za­pla­no­wa­na jest na jeden dzień, to związ­kow­cy nie wy­klu­cza­ją jej kon­ty­nu­owa­nia. Do straj­ku nie przy­stą­pi­li pra­cow­ni­cy trans­por­tu.

Cen­tro­pra­wi­co­wy rząd pre­mie­ra Ja­ne­za Jan­szy pla­nu­je ob­niż­kę pen­sji za­trud­nio­nych w sek­to­rze pu­blicz­nym o 7-10 pro­cent. W te­le­wi­zyj­nym prze­mó­wie­niu we wto­rek wie­czo­rem Jan­sza za­ape­lo­wał do pra­cow­ni­ków, by "po­go­dzi­li się z re­alia­mi". "Go­spo­dar­ka Sło­we­nii stoi na kra­wę­dzi" - po­wie­dział pre­mier.

De­ba­ta w par­la­men­cie na temat pro­gra­mu oszczęd­no­ścio­we­go ma odbyć się w przy­szłym ty­go­dniu. Mi­ni­ster pracy An­drej Vi­zjak za­po­wie­dział na ten rok cię­cia wy­dat­ków w wy­so­ko­ści jed­ne­go mi­liar­da euro. Sło­weń­ska go­spo­dar­ka po­waż­nie ucier­pia­ła w wy­ni­ku świa­to­we­go kry­zy­su fi­nan­so­we­go i go­spo­dar­cze­go. Za­dłu­że­nie kraju wzro­sło z 21,9 proc. pro­duk­tu kra­jo­we­go brut­to w 2008 r. do 47,6 proc. PKB w roku ubie­głym. Po­wo­dem były we­dług Reu­te­ra ni­skie po­dat­ki do­cho­do­we oraz wy­so­kie wy­dat­ki z bu­dże­tu.

>>>>

Jak widzicie to nie jest tak ze o uapdku euro za duzo sie mowi . Za malo o wielu krajch jak o Slowenii sie nie mowi . Ten kraj nie musial czekac 30 lat na katastrofe wystarczyly 4 ! I juz UE niszczy coraz szybciej !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:09, 06 Lip 2012    Temat postu:

Słowenia może chcieć pomocy UE dla banków

Rząd dwu­mi­lio­no­wej Sło­we­nii w dru­gim pół­ro­czu br. wy­stą­pi o pomoc fi­nan­so­wą do Bruk­se­li, by do­ka­pi­ta­li­zo­wać sek­tor ban­ko­wy sumą 3-5 mld euro (co jest od­po­wied­ni­kiem ok. 10 proc. PKB kraju) - prze­wi­du­je ame­ry­kań­ski ośro­dek ba­daw­czy Strat­for.

We­dług niego po­trze­by fi­nan­so­we Sło­we­nii są sto­sun­ko­wo nie­du­że, a jej sek­tor ban­ko­wy nie jest nad­mier­nie roz­bu­do­wa­ny. Nie mniej w za­mian za pomoc z eu­ro­pej­skie­go fun­du­szu EMS rząd bę­dzie mu­siał wpro­wa­dzić pro­gram cięć, co wy­wo­ła spo­łecz­ne nie­za­do­wo­le­nie.

"Są dwa głów­ne po­wo­dy do obaw, jeśli cho­dzi o sy­tu­ację fi­nan­so­wą Sło­we­nii. Pierw­szym jest kon­dy­cja jej sek­to­ra ban­ko­we­go i ro­sną­ca po­trze­ba do­ka­pi­ta­li­zo­wa­nia go, a dru­gim ry­zy­ko, że bę­dzie mu­siał tego do­ko­nać rząd, co za­szko­dzi fi­nan­som pu­blicz­nym" - na­pi­sał Strat­for w ko­men­ta­rzu z piąt­ku.

Nie­ścią­gal­ne po­życz­ki sta­no­wią ok. 15 proc. ogółu po­ży­czek sło­weń­skich ban­ków. Ak­ty­wa ban­ko­we wy­no­szą ok. 150 proc. PKB kraju, a sto­su­nek po­ży­czek do de­po­zy­tów tzw. dźwi­gnia wy­no­si 180 proc. wobec eu­ro­pej­skiej śred­niej 110 proc.

Trzy naj­więk­sze banki sta­no­wią po­ło­wę ca­łe­go sek­to­ra. Naj­więk­szy z nich Nova Lju­bli­jan­ska i trze­ci naj­więk­szy Aban­ka Vipa kon­tro­lu­je pań­stwo. Ozna­cza to, że cię­żar do­ka­pi­ta­li­zo­wa­nia ban­ków spada głów­nie na sek­tor pu­blicz­ny. Za­strzy­ki ka­pi­ta­łu zwięk­szy­ły dług pu­blicz­ny Sło­we­nii z 23 proc. PKB w 2007 r. do 45 proc. PKB w 2011 r.

3 lipca z pla­nów do­ka­pi­ta­li­zo­wa­nia banku Nova Lju­bl­jan­ska wy­co­fał się bel­gij­ski KBC. W marcu z braku za­in­te­re­so­wa­nia no­wy­mi ak­cja­mi banku ze stro­ny pry­wat­nych in­we­sto­rów, rząd w Lju­bl­ja­nie kupił całą emi­sję za 250 mln euro. Przed­tem mi­ni­ster fi­nan­sów kraju Janez Su­ster­sic oce­nił, że w bli­skim cza­sie bank bę­dzie po­trze­bo­wał 500 mln euro.

Sło­we­nii może się udać uzy­skać bez­po­śred­nią pomoc dla ban­ków z ESM bez zwięk­sza­nia jej zo­bo­wią­zań dłuż­nych, jeśli usta­le­nia ze szczy­tu 28-29 czerw­ca zo­sta­ną za­apro­bo­wa­ne, ale nawet w ta­kiej sy­tu­acji, UE za­żą­da od niej cięć wy­dat­ków i re­form - prze­wi­du­ją ana­li­ty­cy.

Strat­for oba­wia się, że speł­nie­nie tego wy­mo­gu okaże się dla Sło­we­nii trud­ne. De­fi­cyt wy­dat­ków pu­blicz­nych za ub. r. się­gnął 6,4 proc. PKB. W ostat­nim kwar­ta­le 2011 r. wsku­tek za­ła­ma­nia się jej eks­por­tu, Sło­we­nia we­szła w drugą re­ce­sję w ostat­nich trzech la­tach. OECD prze­wi­du­je, że w 2012 r. go­spo­dar­ka skur­czy się o 2 proc. Rzą­do­we próby re­form na­po­ty­ka­ją na silny opór spo­łecz­ny.

>>>>

Tak to ten wzorcowy dal nas kraj ktory ,,sprawnie przyjal euro'' i szkoda ze my nie przyjelismy . Dzis bysmy mieli masowy pomor ludnosci ...
Kolejka do ,,pomocy'' wydluza sie ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:13, 09 Wrz 2012    Temat postu:

Minister finansów: Słowenia potrzebuje pół miliarda euro

Słowenia potrzebuje do końca roku pół miliarda euro - powiedział minister finansów tego kraju Janez Szuszterszić w wywiadzie dla niedzielnego wydania austriackiego dziennika "Die Presse".

- Do końca roku będziemy, być może, potrzebowali pół miliarda euro. Słowenia ma wiele możliwości. Jest prawdą, że korzystna byłaby emisja obligacji państwowych - podkreślił minister.

Jest on zdania, że Słowenia powinna wprowadzić reformy strukturalne. - Powinniśmy przeprowadzić konieczne reformy jeszcze tej jesieni. Im szybciej je wprowadzimy, tym jest większa możliwość, że nie będziemy potrzebowali pomocy finansowej i będziemy mogli sfinansować się sami - uważa Szuszterszić.

Minister nawiązał do restrukturyzacji państwowych linii lotniczych Adria Airways i banku Nova Ljubljanska Banka. - Są też inne firmy, które znajdują się w lepszej sytuacji. Nie ma potrzeby, aby państwo miało w nich udziały. Są to m.in. Telekom, wielka firma ubezpieczeniowa Triglav i przedsiębiorstwo naftowe Petrol - podkreślił.

Konserwatywny premier Janez Jansza poinformował pod koniec czerwca, że Słowenia może poprosić Unię Europejską o pomoc finansową. Była to groźba pod adresem lewicowej opozycji, aby zmusić ją do zaakceptowania wpisania do konstytucji tzw.złotej reguły budżetowej (według niej roczny deficyt strukturalny nie może przekroczyć 0,5 proc. nominalnego PKB).

Agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła na początku sierpnia długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej Słowenii do "A" z "A plus" z perspektywą negatywną. W uzasadnieniu agencja zwróciła uwagę na pogorszenie kondycji sektora bankowego kraju i opóźnienia w rządowym planie dokapitalizowania banków.

Słoweńska gospodarka poważnie ucierpiała w wyniku światowego kryzysu finansowego i gospodarczego. Zadłużenie kraju wzrosło z 21,9 proc. produktu krajowego brutto w 2008 r. do 47,6 proc. PKB w roku ubiegłym. Powodem były niskie podatki dochodowe oraz wysokie wydatki z budżetu.

>>>>>

Blyskawicznie kraj upadl . Wystarczylo ze weszli do euro i GAME OVER !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:17, 17 Lis 2012    Temat postu:

Słowenia: wielotysięczny protest przeciwko cięciom budżetowym

Tysiące Słoweńców - według organizatorów nawet 30 tys. - wzięło udział w sobotę w proteście przeciwko rządowej polityce oszczędności. Związki zawodowe nazwały tę politykę "neoliberalnym wirusem szerzącym się w Europie".

Dwumilionowa Słowenia w 2007 roku przyjęła euro. Ze względu na jej uzależnienie od eksportu mocno uderzył ją globalny kryzys finansowy i gospodarczy. Zadłużenie kraju wzrosło z 21,9 proc. PKB w 2008 r. do ponad 47 proc. PKB w roku ubiegłym. Powodem były niskie podatki dochodowe oraz wysokie wydatki z budżetu.

Według organizatorów na głównym placu Lublany zebrało się w sobotę 30 tys. ludzi. "Domagamy się, by rząd odrzucił tego neoliberalnego wirusa, który szerzy się po Europie. Reformy muszą być w zgodzie z potrzebami obywateli, a nie po linii oczekiwań tych w Brukseli" - zwrócił się do tłumu Duszan Semolić, przewodniczący największego związku zawodowego ZSSS.

W demonstracji licznie uczestniczyli studenci i emeryci, protestując przeciwko cięciom wydatków na szkolnictwo, podwyżkom podatków i obniżkom emerytur.

W tym roku centroprawicowy rząd Janeza Janszy obniżył mniej więcej o 3 proc. pensje w sektorze publicznym. W przyszłym roku planuje kolejną 5-procentową obniżkę, tak aby zredukować deficyt budżetowy do 3 proc. PKB w 2013 roku, z 4,2 proc. oczekiwanych w roku bieżącym.

Rząd planuje także podniesienie od stycznia wieku emerytalnego, wprowadzenie zmian umożliwiających bardziej elastyczne zatrudnianie i zwalnianie pracowników oraz zredukowanie zasiłków dla bezrobotnych.

Oczekuje się, że w tym roku słoweńska gospodarka skurczy się o 2 proc., a w przyszłym - o kolejne 1,4 proc. PKB.

....

Przyjeli euro i koniec z nimi . Totalna zaglada jak wszedzie w euro .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:35, 02 Gru 2012    Temat postu:

Słowenia: wybory prezydenckie w cieniu antyrządowych demonstracji

W Słowenii odbędzie się w niedzie­lę druga, decydująca tura wyborów prezydenckich, jednak kwestię tę w ostatnich dniach nieoczekiwanie od­sunęły w cień demonstracje Sło­weńców protestujących przeciw po­lityce oszczędności i skorumpowa­niu rządzących elit.

Faworytem w dogrywce wyborów jest były socjalistyczny premier Borut Pahor, który niespodziewa­nie w pierwszej turze 11 listopada pokonał obecnego szefa państwa Danilo Tuerka. Druga tura okazała się konieczna, ponieważ zgodnie z przewidywaniami politologów żaden z kandydatów nie uzyskał w pierwszej rundzie wymaganej abso­lutnej większości głosów.

Ani poprzedzająca wybory kampa­nia, ani samo głosowanie nie cieszą się jednak wśród Słoweńców szcze­gólnym zainteresowaniem, ponie­waż wyparły je problemy gospodar­cze i społeczne kraju.

Długo stawiana za wzór pośród no­wych krajów członkowskich Unii, a zarazem uzależniona od eksportu, dwumilionowa Słowenia bardzo ucierpiała w następstwie światowe­go kryzysu finansowego z lat 2008-2009. W kraju rośnie bezrobo­cie (obecnie na poziomie 11,6 proc.), a dług publiczny wzrósł drama­tycznie - z 23,4 proc. PKB w przed­kryzysowym 2007 roku do progno­zowanych 50,1 proc. w roku bieżą­cym.

Centroprawicowy rząd premiera Ja­neza Janszy, podobnie jak władze innych państw pogrążonych w kry­zysie, w odpowiedzi na gospodar­cze bolączki kraju zaordynował po­litykę oszczędności. W jej ramach planuje reformę sektora bankowe­go, przyspieszenie prywatyzacji, podniesienie wieku emerytalnego oraz cięcia wydatków w sektorze publicznym.

Niepopularne decyzje, a także nie­cichnące oskarżenia o korupcję wobec rządu sprawiły, że w ostat­nich tygodniach w zazwyczaj spo­kojnej Słowenii doszło do maso­wych protestów.

W ostatnim z nich, który odbył się w Lublanie w piątek, według róż­nych szacunków wzięło udział 5-10 tys. osób. Początkowo pokojowa de­monstracja przerodziła się w gwał­towne zamieszki, gdy grupy ekstre­mistów wmieszały się w tłum i ob­rzuciły policję kamieniami, na co ta odpowiedziała armatkami wodny­mi i gazem łzawiącym. Rannych zo­stało ponad 15 osób.

Policja poinformowała w sobotę o postawieniu ponad 30 prowody­rom zarzutów naruszenia porząd­ku publicznego i napaści na funkcjo­nariuszy.

Krajowi komentatorzy wskazują, że nie da się obecnie przewidzieć, jakie konsekwencje ostatnie wyda­rzenia będą miały dla wyniku pre­zydenckich wyborów.

Choć z ostatnich sondaży opubliko­wanych przed nastaniem w piątek ciszy wyborczej wynika, że prefe­rencje elektoratu zasadniczo się nie zmieniły, to socjologowie nie wyklu­czają, że w niedzielę nastąpić może niespodzianka. Największą niewia­domą pozostaje frekwencja, która już w pierwszej turze była niezwy­kle jak na ten kraj niska (48 proc.).

Przedwyborcze protesty stały się także powodem ochłodzenia relacji między prezydentem Tuerkiem a premierem Janszą.

Premier już kilkakrotnie dawał do zrozumienia, że winę za masowe protesty ponosi Tuerk i jego zwolen­nicy. W czwartkowym wystąpieniu pytał retorycznie, czy to przypadek, że demonstracje odbywają się tuż przed wyborami. "Niektórzy najwy­raźniej chcą spowodować wielki pożar, który odwróci przedwybor­cze trendy" - powiedział.

W odpowiedzi szef państwa zarzu­cił Janszy "zastraszanie wybor­ców". "Należy położyć kres przemo­cy, aby nikt nie mógł ich wykorzy­stać jako pretekstu do wprowadze­nia rządów autorytarnych" - zazna­czył.

Tymczasem nic nie zapowiada, by protesty miały się wkrótce skoń­czyć. W poniedziałek kolejne de­monstracje mają się odbyć w Lubla­nie oraz Mariborze, drugim co do wielkości mieście Słowenii. Na 21 grudnia na Facebooku zapowiada­ne jest "pierwsze powszechne po­wstanie obywatelskie".

....

Kolejni umierajacy na euro . Oczywiscie wybory to kolejny cyrk dla glupich . Tylko wyjscie z UE moze byc ich ratunkiem .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:53, 12 Sty 2013    Temat postu:

Słowenia: demonstranci żądają dymisji premiera obwinionego o korupcję

Około 10 tys. demonstrantów domagało się w piątek w stolicy Słowenii dymisji konserwatywnego premiera Janeza Janszy i szefa centrolewicowej partii opozycyjnej, mera Lublany, Zorana Jankovicia, oskarżonych o korupcję przez komisję antykorupcyjną.

- Złodzieje! Złodzieje! - skandował tłum. Przed gmachem słoweńskiego parlamentu demonstranci palili fotografie Janszy i Jankovicia. - Muszą odejść i już - powiedziała jedna z uczestniczek protestu i dodała: - Są skończeni.

Policjanci z oddziałów prewencji byli w pobliżu demonstracji, ale nie interweniowali.

Słoweńska komisja antykorupcyjna poinformowała 8 stycznia, że stwierdzono nieprawidłowości w deklaracjach majątkowych Janszy i Jankovicia, którzy nie zgłosili zmian stanu posiadania.

Odnosząc się do Janszy, który stoi na czele Słoweńskiej Partii Demokratycznej, szef komisji Goran Klemenczicz powiedział, że kilkakrotnie nie dopełnił on ciążącego na osobie publicznej obowiązku "deklarowania transakcji gotówkowych oraz posiadanych nieruchomości i majątku ruchomego".

Komisja ustaliła, że majątek premiera wzrósł w ciągu kilku lat "w sposób niewyjaśniony i nieproporcjonalny" o co najmniej 210 tysięcy euro.

Także Janković, szef opozycyjnej partii centrolewicowej Pozytywna Słowenia, "w sposób systematyczny i powtarzalny naruszał obowiązek deklarowania majątku i przychodów". Mer stolicy nie zadeklarował powiększenia swojego konta o 2,4 miliona euro, które stwierdzono na jego rachunku bankowym.

Komisja postanowiła przyjrzeć się deklaracjom wszystkich przywódców politycznych po wyborach parlamentarnych z 2011 roku; nieprawidłowości wskazano w raporcie tylko w odniesieniu do Janszy i Jankovicia.

Od połowy listopada ubiegłego roku przez wiele miast Słowenii przetoczyły się demonstracje przeciwko korupcji. Ostatniego dnia roku do dymisji podał się podejrzewany o korupcję od 2006 roku mer Mariboru, drugiego miasta Słowenii.

Szef komisji antykorupcyjnej powiedział w piątek agencji Associated Press, że Jansza i Janković są oskarżeni o "systemowe, rażące, wielokrotne naruszenia ustawodawstwa antykorupcyjnego".

Jansza i Janković nie przyznają się do winy. Także partnerzy koalicyjni Janszy wezwali go do ustąpienia i powierzenia komuś innemu obowiązków szefa rządu. Jansza odmówił i dał im czas do przyszłego tygodnia na zdecydowanie, czy pozostaną w koalicji rządzącej, czy zaczną się przygotowywać do przedterminowych wyborów.

Podczas piątkowego protestu żądano nie tylko ustąpienia premiera, lecz także odwołania przedsięwzięć oszczędnościowych, proponowanych przez rząd Janszy, starający się uniknąć konieczności zwrócenia się do Unii Europejskiej o pomoc finansową dla pogrążonej w kłopotach Słowenii.

....

Zamiast zrobic porzadek w kraju weszli do UE i maja euro . No to sa i skutki .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:44, 28 Lut 2013    Temat postu:

Słoweński premier, oskarżony o korupcję, został odsunięty od władzy

Parlament Słowenii przyjął wniosek opozycji o wotum nieufności dla centroprawicowego rządu zamieszanego w skandal korupcyjny Janeza Janszy. Nowym premierem została Alenka Bratuszek z centrolewicowej partii Pozytywna Słowenia (PS).

Za przyjęciem wniosku o wotum nieufności dla rządu Janszy głosowało 55 deputowanych, przeciwko - 33.

Parlament powierzył mandat utworzenia nowego gabinetu 42-letniej Alence Bratuszek, finansowej ekspertce i od niedawna szefowej centrolewicowej partii Pozytywna Słowenia. Jest ona pierwszą kobietą premierem w historii Słowenii.

Od stycznia rząd Janszy stracił poparcie trzech z pięciu partii koalicji rządowej i dysponował w parlamencie jedynie 30 głosami na 90. Koalicję rządową opuścili deputowani centroprawicowej Ligi Obywatelskiej (DL), Demokratycznej Partii Emerytów Słowenii (DeSUS) i Słoweńskiej Partii Ludowej (SLS).

Ponieważ Jansza nie chciał ustąpić, główna partia opozycyjna, Pozytywna Słowenia, złożyła wniosek o głosowanie nad wotum nieufności wobec rządu i uzyskała poparcie m.in. innej dużej partii opozycyjnej - Socjaldemokratów prezydenta Boruta Pahora.

Zarzuty wobec Janszy dotyczą nieprawidłowości w jego deklaracjach majątkowych. Majątek byłego premiera miał wzrosnąć w niejasny sposób o co najmniej 210 tys. euro. Jansza twierdzi, że jest niewinny. Jest on także oskarżony o korupcję w trwającym obecnie procesie dotyczącym poważnego kontraktu na dostawy z Finlandii czołgów Patria. Do korupcji miałoby dojść podczas poprzedniej kadencji premiera w latach 2004-2008.

Kryzys polityczny nastąpił w bardzo trudnym momencie dla małej, dwumilionowej Słowenii, należącej do strefy euro od 2004 roku. Nowy rząd będzie musiał zreformować system bankowy, borykający się ze złymi pożyczkami, sprywatyzować wiele przedsiębiorstw państwowych i ewentualnie zwiększyć stawkę VAT, aby zredukować deficyt budżetowy do 3 proc. PKB w 2013 roku; w 2012 roku wyniósł on 4,2 procent.

Ta sytuacja sprawia, że Słowenia jest, po Irlandii, Grecji, Portugalii i Hiszpanii, potencjalnym kandydatem do pilnej pomocy finansowej Unii Europejskiej.

Gabinet będzie musiał także liczyć się z rosnącym ruchem społecznym, mobilizującym do wyjścia na ulicę dziesiątek tysięcy ludzi, protestujących do tej pory zarówno przeciwko "niepopularnej polityce oszczędności" Janeza Janszy, jak i "korupcji klasy politycznej" - pisze AFP.

...

Kolejny prymus Brukseli ktory wzorcowo wprowadzil euro . Wyborcza im zazdroscila . Jaka szkoda ze nie mozna tam wyekspediowac Agory . Szybciej by padla .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:08, 10 Mar 2013    Temat postu:

Tysiące ludzi protestują przeciw słowackim elitom !

Tysiące mieszkańców Słowenii wyszły na ulice, aby zaprotestować przeciw elitom politycznym kraju i żądać rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

W centrum Lublany - według słoweńskiej policji - w gęstym deszczu demonstrowało około 5 tys. ludzi. "Domagamy się dymisji wszystkich zepsutych i niekompetentnych członków elit politycznych" - oświadczyli organizatorzy protestu, którzy swą inicjatywę propagują za pośrednictwem portali społecznościowych. Od pani premier Alenki Bratuszek zażądali rozpisania nowych wyborów

Przed miesiącem w manifestacji w stolicy wzięło udział około 20 tys. osób, najwięcej od 1991 roku. "Nie chcemy nowego rządu, ale rewolucyjnych zmian", "nie będzie pokoju, jeśli nie nadejdzie sprawiedliwość" - można było przeczytać na transparentach. Na budynkach publicznych, m.in. na gmachu banku centralnego, pojawiły się naklejki: "to należy do nas".

Pod koniec lutego słoweński parlament odwołał ze stanowiska premiera Janeza Janszę, uwikłanego w skandal korupcyjny. Obowiązki szefa rządu izba powierzyła reprezentującej centroprawicę 42-letniej pani Bratuszek, ale istnieją poważne wątpliwości, czy zdoła ona powołać rząd do czwartku, w wyznaczonym przez konstytucję terminie 15 dni. Na razie nie ma wystarczającego poparcia; jeśli jej się nie uda, muszą zostać wyznaczone nowe wybory.

Kryzys polityczny zbiegł się z kryzysem finansowym. Tamtejszy sektor bankowy ugina się pod ciężarem 7 mld euro złych kredytów. Nowy gabinet będzie musiał zreformować system bankowy, borykający się ze złymi pożyczkami, sprywatyzować wiele przedsiębiorstw państwowych i ewentualnie zwiększyć stawkę VAT, aby zredukować deficyt budżetowy do 3 proc. PKB w 2013 roku; w 2012 roku wyniósł on 4,2 procent.

...

Tak . Za wprowadzenie euro klasa polityczna powinna byc powieszona ! Kolejny kraj popadl w szalenstwo z powodu euro . Slowenia musi przywrocic wlasna walute albo zginie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:29, 10 Kwi 2013    Temat postu:

KE zaniepokojona sytuacją gospodarczą Hiszpanii i Słowenii


Komisja Europejska jest szczególnie zaniepokojona sytuacją gospodarczą Hiszpanii i Słowenii - wynika z opublikowanego w środę raportu nt. sytuacji ekonomicznej w 13 krajach UE. KE apeluje do Madrytu i Lublany o przedstawienie programu niezbędnych reform.

W przypadku Hiszpanii KE szczególnie niepokoi wysoki poziom zadłużenia - zarówno krajowego, jak i zagranicznego - który jest zagrożeniem dla finansów publicznych kraju i jego wzrostu gospodarczego. Kraj boryka się również z wysokim bezrobociem, zwłaszcza wśród młodych - wynika z raportu, który w środę zaprezentował w Brukseli komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Rehn przypomniał, że kłopoty Madrytu są między innymi pochodną boomu na rynku mieszkaniowym, który w zbyt dużym stopniu finansowany był zagranicznymi kredytami. "Udział eksportu w PKB Hiszpanii wynosi 32 proc. i jest to dużo poniżej średniej unijnej, która wynosi 45 proc. Ten względnie niski poziom eksportu w hiszpańskiej gospodarce pokazuje dominację wzrostu gospodarczego opartego na konsumpcji. (...) W Hiszpanii nadal występują nadmierne nierównowagi ekonomiczne, dlatego kraj musi utrzymać dynamikę reform" - powiedział Rehn.

W odniesieniu do Słowenii Komisja wskazuje na niestabilną sytuację w sektorze bankowym i domaga się podjęcia działań, które rozwiążą ten problem. Słowenia, która przystąpiwszy w 2007 roku do unii walutowej cieszyła się opinią stabilnej gospodarki, wpadła w roku 2012 w recesję. Jej system bankowy ugina się pod ciężarem złych długów, które warte są, w ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, 7 mld euro. "Dostrzegamy nadmierną nierównowagę ekonomiczną w tym kraju. Słowenia musi szybko działać, żeby powstrzymać ten negatywny trend" - powiedział Rehn i dodał, że KE oczekuje, że rząd tego kraju przedstawi program reform.

Komisja wskazuje także na nierównowagi ekonomiczne w 11 innych krajach - Belgii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Francji, Węgrzech, Włoszech, Malcie, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Rehn podkreślił, że kraje te borykają się z różnymi problemami, ale wszystkie powinny koncentrować się na reformach strukturalnych, które służą tworzeniu miejsc pracy i wzrostowi gospodarczemu, co zmniejszy presję na finanse publiczne. "To oczywiście wymaga czasu, dlatego potrzebna jest wiarygodna, średniookresowa strategia fiskalna i pełny pakiet reform strukturalnych. Te elementy uzupełniają się" - powiedział. Wskazał też na konieczność walki z wysokim poziomem zadłużenia zarówno państw, jak i gospodarstw domowych.

W raporcie nie została uwzględniona sytuacja ekonomiczna Cypru. Komisja wskazuje, że jest to następstwem porozumienia politycznego osiągniętego między eurogrupą i władzami cypryjskimi w sprawie programu ratunkowego dla śródziemnomorskiej wyspy.

Jak podkreślił Rehn, 29 maja KE przedstawi wszystkim państwom członkowskim swoją ocenę planów budżetowych i reform oraz szczegółowe zalecenia dotyczące poprawy sytuacji ekonomicznej.

....

Nieuchronnie zbliza sie upadek Slowenii kolejnego euro sukcesu .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:31, 10 Kwi 2013    Temat postu:

OECD: Słowenia w obliczu poważnego kryzysu bankowego


Słowenia stoi w obliczu poważnego kryzysu bankowego - podaje w najnowszym raporcie nt. tego kraju Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Władzom w Lublanie zaleca dokapitalizowanie i prywatyzację banków państwowych.

"Słowenia stoi w obliczu poważnego kryzysu bankowego, wynikającego z podejmowania nadmiernego ryzyka, słabego ładu korporacyjnego banków państwowych i niewystarczająco skutecznych narzędzi nadzoru" - pisze OECD.

Środowy "Financial Times" podkreślił, że publikacja Organizacji towarzyszy obawom inwestorów, iż problemy bankowe tego kraju mogą doprowadzić do podobnej sytuacji jak na Cyprze. W zeszłym miesiącu konieczne było ogłoszenie pakietu ratunkowego dla wyspy w wysokości 10 mld euro.

Słowenia, która przystąpiwszy w 2007 roku do unii walutowej cieszyła się opinią stabilnej gospodarki, wpadła w roku 2012 w recesję, z której prawdopodobnie nie wyjdzie w tym roku. Jej system bankowy ugina się pod ciężarem złych długów, które - w ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego - warte są 7 mld euro. To mniej więcej tyle, ile jedna piąta rocznej produkcji tego kraju.

OECD uważa, że władze słoweńskie powinny sprywatyzować banki państwowe, a tym, których ratowanie nie będzie opłacalne, pozwolić upaść. Organizacja jest zdania, że Lublana może "znacząco" nie docenić poziomu złych kredytów i przyszłego poziomu koniecznego dokapitalizowania sektora bankowego.

OECD chwali wprawdzie kraj za reformy przyjęte w 2012 r. i na początku 2013 roku, ale wskazuje, że jak najszybciej potrzebne są dalsze zmiany, by przywrócić zaufanie do państwa, zażegnać ryzyko przedłużonego spowolnienia gospodarczego i ograniczonego dostępu do rynków finansowych.

Wśród potrzebnych reform wymieniane są m.in.: stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego, ograniczanie świadczeń socjalnych zwłaszcza wśród lepiej zarabiających, a także poprawianie efektywności w edukacji o ochronie zdrowia. OECD konstatuje też, że "hojne transfery socjalne utrudniają wejście osób nieaktywnych zawodowo i bezrobotnych na rynek pracy".

Paryska organizacja przewiduje, że w razie braku zmian w 2025 dług publiczny Słowenii osiągnie 100 proc. PKB tego kraju. Przypomina, że zwiększył się on dwukrotnie od 2008 r. do poziomu 47 proc. PKB.

Agencja Reuters podkreśliła, że Słowenia jest jedynym postkomunistycznym krajem UE, który nie zdecydował się na sprzedaż większej części swojego sektora bankowego, co doprowadziło do jego upolitycznienia, niegospodarności i katastrofalnych decyzji pożyczkowych.

OECD z zadowoleniem przyjęła utworzenie specjalnej spółki, która miałaby przejąć od banków aktywa o obniżonej wartości, ale wskazała, że potencjalnym zagrożeniem może być brak przejrzystości i potencjalna ingerencji polityczna.

18 marca MFW uznał, że w 2013 roku trzy największe banki Słowenii będą potrzebowały miliarda euro na rekapitalizację, a suma ta może wzrosnąć, jeśli pogorszy się kondycja gospodarcza kraju.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso ocenił we wtorek, że nie ma przesłanek, by sądzić, iż Słowenia potrzebuje pomocy od UE. Goszcząca w Brukseli premier tego kraju Alenka Bratuszek zapewnia, że jej kraj chce rozwiązać samodzielnie swoje problemy.

....

Za chwile Slowenia wpadnie w grecki korkociag ciec wydatkow spadku PKB i wzrostu bezrobocia . Ale grunt ze maja euro !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:19, 12 Kwi 2013    Temat postu:

Słowenia planuje sprzedaż banku, stara się uniknąć pakietu pomocowego

Rząd Sło­we­nii w ciągu dwóch ty­go­dni przed­sta­wi par­la­men­to­wi plan sprze­da­ży pań­stwo­wych ak­ty­wów, w tym jed­ne­go banku - po­in­for­mo­wa­ła w pią­tek pre­mier tego kraju Alen­ka Bra­tu­szek, któ­rej ga­bi­net stara się za­po­biec ko­niecz­no­ści ubie­ga­nia się o pa­kiet po­mo­co­wy.

Bra­tu­szek, która zo­sta­ła sze­fo­wą rządu w ubie­głym mie­sią­cu, po­wie­dzia­ła pod­czas swej pierw­szej więk­szej kon­fe­ren­cji pra­so­wej, że "naj­póź­niej" 9 maja jej ga­bi­net prze­sta­wi swym eu­ro­pej­skim part­ne­rom "pro­gram sta­bi­li­za­cyj­ny".

W środę Ko­mi­sja Eu­ro­pej­ska skry­ty­ko­wa­ła Sło­we­nię w ra­por­cie na temat sy­tu­acji go­spo­dar­czej kra­jów unij­nych, zwra­ca­jąc uwagę na nie­sta­bil­ną sy­tu­ację w sło­weń­skim sek­to­rze ban­ko­wym. KE za­żą­da­ła rów­nież przed­sta­wie­nia "jesz­cze w kwiet­niu" pro­jek­tu re­form, które mia­ły­by zli­kwi­do­wać brak rów­no­wa­gi ma­kro­eko­no­micz­nej w Sło­we­nii i pomóc skon­so­li­do­wać jej sek­tor ban­ko­wy.

Li­czą­ca 2 mln miesz­kań­ców Sło­we­nia czę­sto jest uzna­wa­na za "słabe ogni­wo" stre­fy euro, które może być ska­za­ne na pomoc za­gra­nicz­ną. Obawy przed tym, że Lu­bla­na nie po­ra­dzi sobie bez pa­kie­tu po­mo­co­we­go, wzro­sły znacz­nie po za­ła­ma­niu sek­to­ra ban­ko­we­go na Cy­prze.

Bra­tu­szek za­pew­ni­ła, że jej rząd pra­cu­je już nad kon­so­li­da­cją sło­weń­skich in­sty­tu­cji fi­nan­so­wych.

Sło­we­nia, która przy­stą­piw­szy w 2007 roku do unii wa­lu­to­wej cie­szy­ła się opi­nią sta­bil­nej go­spo­dar­ki, wpa­dła w roku 2012 w re­ce­sję. Jej sys­tem ban­ko­wy ugina się pod cię­ża­rem złych dłu­gów, które w oce­nie Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go są warte 7 mld euro. We­dług MFW suma po­trzeb­na na re­ka­pi­ta­li­za­cję trzech naj­więk­szych sło­weń­skich ban­ków sięga mi­liar­da euro, ale we­dług pro­gnoz agen­cji ra­tin­go­wej Fitch jest to ra­czej 2 mld euro. Na­pę­dza­na eks­por­tem go­spo­dar­ka Sło­we­nii ucier­pia­ła rów­nież z po­wo­du spad­ku po­py­tu w stre­fie euro.

Lu­bla­na musi więc wy­go­spo­da­ro­wać około 3 mld na za­si­le­nie sek­to­ra ban­ko­we­go, ob­słu­gę tych dłu­gów oraz po­kry­cie de­fi­cy­tu bu­dże­to­we­go.

"Za­cznie­my w try­bie na­tych­mia­sto­wym pro­ces pry­wa­ty­za­cji jed­nej lub dwóch firm; moim ży­cze­niem jest, aby jedną z nich był bank" - po­wie­dzia­ła dzien­ni­ka­rzom Bra­tu­szek.

Pre­mier do­da­ła, że bu­dżet na rok 2013, przy­ję­ty przez po­przed­ni ga­bi­net, "był nie­re­ali­stycz­ny" i zo­sta­nie naj­praw­do­po­dob­niej sko­ry­go­wa­ny, tak aby można było po­czy­nić więk­sze oszczęd­no­ści i pod­nieść po­dat­ki. Bra­tu­szek nie po­da­ła jed­nak szcze­gó­łów tego planu.

Sta­ra­jąc się uspo­ko­ić rynki fi­nan­so­we, mi­ni­ster­stwo fi­nan­sów Sło­we­nii ogło­si­ło w czwar­tek, że ma za­miar zro­lo­wać długi, któ­rych ter­min płat­no­ści miał przy­paść w czerw­cu, po­przez au­kcję 18-mie­sięcz­nych ob­li­ga­cji o war­to­ści około 500 mln euro.

>>>>

Slowenia bohatersko zmaga sie ze skutkami wprowadzenie euro . Sami chcieliscie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:16, 27 Kwi 2013    Temat postu:

Słowenia: protest przeciwko korupcji i polityce oszczędności

W stolicy Słowenii Lublanie odbyła się w sobotę demonstracja, której uczestnicy protestowali zarówno przeciwko skorumpowaniu klasy politycznej, jak i przeciwko polityce oszczędności prowadzonej przez władze.

Organizatorzy demonstracji poinformowali, że wzięło w niej udział 2,5 tys. osób, jednak według policji uczestników było jedynie 1000. Podobne protesty gromadziły wcześniej znacznie większe tłumy; w styczniu przeciw korupcji wśród słoweńskich polityków manifestowało ponad 10 tys. osób - przypomina AFP.

"Władza dla ludu!", "Wszystkie kraje mają mafie, lecz ten należy do mafii" i "Pieniądze dla ludu, a nie dla banków" - głosiły transparenty niesione podczas sobotniego protestu.

Była to pierwsza tego rodzaju akcja od powołania 20 marca nowego rządu premier Alenki Bratuszek. Gabinet Bratuszek ma najpóźniej 9 maja przedstawić swym unijnym partnerom program stabilizacyjny, który pozwoli uniknąć załamania słoweńskiej gospodarki, a zwłaszcza jej sektora bankowego.

Licząca 2 mln mieszkańców Słowenia często jest uznawana za kolejne słabe ogniwo strefy euro, które może być skazane na pomoc zagraniczną. Obawy, że kraj ten nie poradzi sobie bez pakietu pomocowego, wzrosły znacznie po załamaniu się sektora bankowego na Cyprze.

Słoweńcy, którzy w sobotę wyszli na ulice, również boją się powtórki cypryjskiego scenariusza. "Boję się, że sytuacja w Słowenii jeszcze się pogorszy, jeśli przyjedzie tu trojka (przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego)" - powiedział agencji Reuters jeden z protestujących.

Słowenia, która po przystąpieniu w 2007 roku do unii walutowej cieszyła się opinią kraju o stabilnej gospodarce, wpadła w roku 2012 w recesję. Jej system bankowy ugina się pod ciężarem złych długów, które w ocenie MFW są warte 7 mld euro. Według MFW suma potrzebna na dokapitalizowanie trzech największych słoweńskich banków sięga miliarda euro, ale według prognoz agencji ratingowej Fitch jest to raczej 2 mld euro. Napędzana eksportem gospodarka Słowenii ucierpiała również z powodu spadku popytu w strefie euro.

Frustrację Słoweńców powiększa najwyższe od 14 lat bezrobocie, które wynosi prawie 14 proc. i ma jeszcze wzrosnąć.

....

Spoko chlopaki . Dopiero zaledwie 14 a Hiszpania 27 . Muscicie doszlusowac .
Chcecie euro to macie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:21, 09 Maj 2013    Temat postu:

Słowenia: premier ogłosiła plan ratunkowy: nowe podatki i prywatyzacja

Premier Słowenii Alenka Bratuszek ogłosiła rządowy plan ratunkowy, który ma uzdrowić gospodarkę kraju i uratować przed zapaścią sektor bankowy; Lublana stara się zapobiec konieczności zwrócenia się do zagranicznych kredytodawców o pakiet pomocowy.

- Program ten pozwoli Słowenii pozostać państwem całkowicie suwerennym - powiedziała premier na konferencji prasowej.

Stojąca na czele rządu od zaledwie siedmiu tygodni Bratuszek stara się oszczędzić Słowenii losu Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Irlandii i Cypru, które otrzymawszy pomoc od strefy euro musiały zgodzić się na radykalne reformy gospodarcze i drastyczne cięcia budżetowe.

Plan uzdrawiania finansów publicznych i sektora bankowego przewiduje m.in. prywatyzację 15 państwowych firm, w tym drugiego co do wielkości banku Nova KBM, największej firmy telekomunikacyjnej Telekom Slovenia, słoweńskich linii lotniczych Adria Airways. Minister finansów Urosz Czufer powiedział, że państwo nie zachowa w żadnej z tych spółek pakietów kontrolnych.

Od 1 lipca podstawowa stawka podatku VAT wzrośnie w Słowenii z 20 do 22 proc., a najniższa stawka - z 8,5 do 9,5 proc.

Rząd pani Bratuszek wciąż prowadzi negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie kolejnych obniżek pensji w sektorze publicznym, w którym wynagrodzenia obniżono już o 8 proc. w 2012 roku.

Deficyt budżetowy wyniesie w 2013 roku 7,8 proc. PKB. W roku ubiegłym wyniósł niespełna 4 proc. Rząd zakładał wcześniej, że tegoroczny deficyt wyniesie 5 proc. PKB; teraz obiecuje, że w roku 2014 zostanie on obniżony do 3,3 proc.

Minister Czufer powiedział też, że plan ratunkowy, dzięki cięciom wydatków i zwiększonym przychodom do budżetu, pozwoli poczynić oszczędności rzędu 1 mld euro.

Licząca 2 mln mieszkańców Słowenia często jest uznawana przez ekspertów za słabe ogniwo strefy euro, które może być skazane na pomoc zagraniczną. Obawy przed tym, że Lublana nie poradzi sobie bez pakietu pomocowego, wzrosły znacznie po załamaniu sektora bankowego na Cyprze.

Jednak aktywa cypryjskiego rozdętego sektora bankowego stanowiły w okresie boomu 800 proc. PKB Cypru, podczas gdy w Słowenii sektor bankowy wart jest 130 proc. PKB kraju.

Słowenia, która po przystąpieniu w 2007 roku do unii walutowej cieszyła się opinią stabilnej gospodarki, wpadła w roku 2012 w recesję. Jej system bankowy ugina się pod ciężarem złych długów, które w ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego są warte 7 mld euro.

Według MFW suma potrzebna na dokapitalizowanie trzech największych słoweńskich banków sięga miliarda euro, ale według prognoz agencji ratingowej Fitch jest to raczej 2 mld euro.

Napędzana eksportem gospodarka Słowenii ucierpiała również z powodu spadku popytu w strefie euro. Recesja pogłębia problemy sektora bankowego i w ten sposób nakręca się spirala problemów Słowenii.

Kryzys ujawnił ponadto niepokojącą skalę korupcji i klientelizmu w gospodarce, która wciąż jest w 50 proc. kontrolowana przez państwo. Europejscy partnerzy Słowenii starają się od dłuższego czasu skłonić Lublanę by zmniejszyła udział państwa w gospodarce i odchudziła sektor publiczny - pisze Reuters.

Słowenia zdołała jednak bez problemu zebrać niedawno na rynku 3,5 mld euro dzięki sprzedaży obligacji; popyt na papiery wartościowe był duży, ale koszt pożyczki należał do najwyższych w całej strefie euro. Pieniądze te są pilnie potrzebne na zasilenie sektora bankowego, obsługę długów oraz pokrycie deficytu budżetowego.

Europejski Bank Centralny zaproponował w ubiegłym tygodniu utworzenie z unijnych funduszy ratunkowych linii kredytowej dla Słowenii, aby upewnić rynki finansowe, że kraj ten będzie dysponował "finansowaniem awaryjnym, jeśli zajdzie taka potrzeba" - napisał "Financial Times".

...

Kolejny absurdalny plan ktory kraj doprowadzi do ruiny . Maja euro ! To czuja ze umieraja .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:03, 14 Maj 2013    Temat postu:

Słowenia: zgoda na kolejne obniżki płac w sektorze publicznym

Centrolewicowy rząd słoweński premier Alenki Bratuszek doszedł do porozumienia ze związkami zawodowymi sektora publicznego w sprawie kolejnej obniżki pensji w celu ustabilizowania finansów kraju.

O "satysfakcjonujących rezultatach" osiągniętych po ponad 11 godzinach negocjacji ze związkami poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji państwowej Gregor Virant.

Porozumienie przewiduje obniżenie pensji 160 tys. słoweńskich urzędników, co umożliwi zaoszczędzenie 190 mln euro w 2013 roku i 260 mln euro w roku 2014 - sprecyzował.

Negocjator z ramienia związków zawodowych Branimir Sztrukelj powiedział z zadowoleniem, że urzędnicy z wyższymi zarobkami poniosą większe koszty niż ci, którzy zarabiają mniej. Obniżki będą obowiązywać do końca 2014 roku - dodał.

W 2012 roku poprzedni centroprawicowy rząd premiera Janeza Janszy porozumiał się ze słoweńskimi związkami zawodowymi w sprawie 8-procentowej obniżki wynagrodzeń pracowników sektora publicznego.

Deficyt budżetowy w Słowenii wyniesie w 2013 roku 7,8 proc. PKB. W roku ubiegłym wyniósł niespełna 4 proc. Rząd zakładał wcześniej, że tegoroczny deficyt wyniesie 5 proc. PKB; teraz obiecuje, że w roku 2014 zostanie on obniżony do 3,3 proc.

Licząca 2 mln mieszkańców Słowenia często jest uznawana przez ekspertów za słabe ogniwo strefy euro; ostrzegają oni, że kraj może być skazany na pomoc zagraniczną. Obawy przed tym, że Lublana nie poradzi sobie bez pakietu pomocowego, wzrosły znacznie po załamaniu sektora bankowego na Cyprze.

....

Wspaniale ! Obnizki pensji w dol kraj sie zwija . Dzieki euro . UE niedlugo dogoni Afryke . Oczywiscie od tylu .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:07, 29 Lis 2013    Temat postu:

Słowenia: komisja antykorupcyjna podała się do dymisji

Słoweńska komisja antykorupcyjna podała się do dymisji w związku z brakiem politycznego poparcia dla jej działań. Jednocześnie przypomniano, że wszelkie prośby do parlamentarzystów o zwiększenie jej kompetencji i umocowań prawnych kończyły się fiaskiem.

-- W parlamencie zawiązało się tajne porozumienie, które sprzeciwia się wszelkim zmianom w prawie. Zderzyliśmy się ze ścianą, której nie możemy sforsować - powiedział wiceprzewodniczący komisji Rok Praprotnik.

Do dymisji organu antykorupcyjnego doszło po tym, gdy w ciągu ostatnich dwóch tygodni dwóch ministrów podało się do dymisji. W poniedziałek zrezygnował minister zdrowia Tomaż Gantar, który tłumaczył, że jego odejście z rządu było spowodowane niemożliwością wprowadzenia głębokich reform wynikającą z podziałów wśród członków gabinetu.

W zeszłym tygodniu minister gospodarki Stanko Stepisznik ustąpił po doniesieniach prasowych o nieprawidłowościach w jego firmie, która produkuje narzędzia. Zdaniem mediów Stepisznik otrzymał państwowe wsparcie finansowe na działalność przedsiębiorstwa oraz wnioskował o kolejne.

Do serii dymisji doszło w trudnym czasie dla rządu premier Alenki Bratuszek, która stara się uporać ze złą sytuacją krajowych banków. W następnym miesiącu mają być znane dane testów gospodarki i finansów, które pokażą, ile pieniędzy rząd będzie musiał zainwestować, aby utrzymać płynność gospodarki.

....

Korupcja byc musi .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:53, 12 Gru 2013    Temat postu:

Słoweńskie banki potrzebują pomocy

Słoweńskie banki potrzebują prawie pięciu miliardów euro. Poinformował o tym szef banku centralnego Bostjan Jazbec.

Powiedział on, że znajdujące się w trudnej sytuacji banki potrzebują przeszło 4 miliardów 700 milionów euro na rekapitalizację. Wykazały to stress-testy, przeprowadzone pod nadzorem Unii Europejskiej. Aby uzyskać pieniądze dla banków, Słowenia wypuściła obligacje na kwotę miliarda euro, ale na razie nie znalazły one nabywców.

Słowenia jest od trzech lat w recesji. Specjaliści obawiają się, że będzie kolejnym krajem Unii Europejskiej, który zwróci się o zagraniczną pomoc finansową.

.....

Kolejny trup . Do tego prowadzi UE .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:33, 04 Lut 2014    Temat postu:

Wielka klęska żywiołowa w Słowenii. 10 proc. kraju jest bez prądu

Burze śnieżne i marznący deszcz sprawiły, że stolica Słowenii Lublana oraz miasta Maribor i Postojna są częściowo bez prądu. Po weekendowych opadach, elektryczności nie ma 10 proc. ludności dwumilionowego kraju.

- Jest to wydarzenie bez precedensu - powiedziała szefowa rządu, premier Alenka Bratuszek. Minister obrony Słowenii Roman Jakicz mówił po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Lublanie, o "wielkiej klęsce żywiołowej". Nad Słowenią przeszła w czasie weekendu potężna burza śnieżna. Około 115 tys. ludzi było wczoraj pozbawionych prądu z powodu zerwania linii energetycznych. W niektórych rejonach doszło też do awarii wodociągów.

Z pomocą przyszły już Słowenii Niemcy, wysyłając generatory prądotwórcze. Usuwanie szkód po weekendowym ataku zimy może zająć miesiące - ostrzegł Jakicz. Lublana zwróciła się o pomoc do Włoch i Austrii oraz do Komisji Europejskiej. Chodzi głównie o sprzęt do naprawy linii przesyłowych wysokiego i niskiego napięcia.

Resort obrony wysłał do Postojny, w południowo-zachodniej Słowenii, 24 przenośne generatory prądotwórcze; pięć generatorów większej mocy zainstalowano w szpitalach i szkołach w tym mieście.

....

Apokalipsa .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 0:16, 08 Lut 2015    Temat postu:

Słowenia: protest w Lublanie przeciwko planom prywatyzacji

Kilka tysięcy Słoweńców protestowało w Lublanie przeciwko rządowym planom prywatyzacji firm będących własnością państwa. To element programu naprawy finansów publicznych w Słowenii, która dwa lata temu o włos uniknęła międzynarodowej pomocy.

Zebrani mieli ze sobą transparenty z hasłami takimi jak "Prywatyzacja to złodziejstwo". Przeciwnicy prywatyzacji obawiają się, że zwiększy ona bezrobocie i pogłębi finansowe kłopoty 2-milionowej Słowenii.

"Cały zysk z prywatyzacji firm idzie do innych krajów, a nasze państwo nie będzie miało nic ze sprzedaży przedsiębiorstw" - wyjaśnił jeden z uczestników protestu, emerytowany wydawca.

Tego samego dnia w stolicy odbyła się konferencja na rzecz prywatyzacji; zwolennicy wskazywali, że krajowi, który w 2004 roku przyłączył się do Unii Europejskiej, potrzebny jest świeży zastrzyk kapitału.

Od odłączenia się od Jugosławii i ogłoszenia niepodległości w 1991 roku Słowenia niechętnie sprzedawała największe przedsiębiorstwa, więc rząd w dalszym ciągu kontroluje tam około połowy gospodarki.

W 2013 roku rząd w Lublanie wyznaczył 15 firm przeznaczonych do prywatyzacji, ale do tej pory sprzedał tylko trzy. Największe z przedsiębiorstw z tej listy, operator telekomunikacyjny Telekom Slovenia, ma zostać sprywatyzowane w najbliższych tygodniach.

Również w 2013 roku Słowenia musiała wpompować ponad 3 miliardy euro własnych pieniędzy w tamtejsze banki, w większości będące w posiadaniu państwa, aby zapobiec ich upadkowi w związku z wielką liczbą złych kredytów. Pozwoliło to krajowi uniknąć międzynarodowej pomocy finansowej.
..

Bigactwo im sie znudzilo to sobie weszli do UE . I majo euro .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136596
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:10, 11 Kwi 2015    Temat postu:

Słowenia: minister obrony zdymisjonowany, w tle spór o prywatyzację

Parlament Słowenii zagłosował za dymisją ministra obrony Janko Vebera, który zlecił wojskowym służbom specjalnym sprawdzenie ewentualnych następstw dla bezpieczeństwa kraju planowanej prywatyzacji operatora telekomunikacyjnego Telekom Slovenia.

Za dymisją głosowało 68 deputowanych wobec 11 przeciw w 90-osobowym parlamencie. Kilka dni wcześniej Veber odmówił odejścia ze stanowiska.

Veber jest wiceszefem partii Socjaldemokraci (SD), która głosowała przeciwko dymisji. Oczekuje się jednak, że ugrupowanie to pozostanie w koalicji rządzącej. Partia ogłosiła, że jest gotowa przedstawić innego kandydata na stanowisko ministra obrony.

Dymisji ministra zażądał premier Miro Cerar po ujawnieniu przez komisję parlamentarną, że Veber zwrócił się do wojskowych służb specjalnych o analizę skutków przyszłej prywatyzacji Telekomu dla bezpieczeństwa kraju.

Telekom jest jedną z 15 słoweńskich firm, które zostały przeznaczone do prywatyzacji w 2013 roku. W tym samym roku kraj z trudem zdołał uniknąć międzynarodowej pomocy dla swoich banków.

Do tej pory sprywatyzowano tylko trzy przedsiębiorstwa z tej listy.

Od odłączenia się od Jugosławii i ogłoszenia niepodległości w 1991 roku Słowenia niechętnie sprzedawała największe przedsiębiorstwa, więc rząd w dalszym ciągu kontroluje tam około połowy gospodarki.

...

Mają euro to muszą iść na ubój ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy