Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136564
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 17:41, 18 Maj 2015 Temat postu: Protesty w Macedonii |
|
|
Macedonia: trwa demonstracja opozycji przeciwko rządowi Grujewskiego
Demonstranci, którzy wczoraj zgromadzili się w centrum Skopje przed siedzibą rządu Macedonii domagając się dymisji gabinetu Nikoły Grujewskiego, pozostali na noc w miasteczku namiotowym. Władze zapowiedziały kontrdemonstrację dzisiaj wieczorem.
Opozycja zarzuca rządowi patronowanie korupcji, zakładanie podsłuchów na wielką skalę i sfałszowanie wyborów parlamentarnych w 2014 roku. We wczorajszym proteście w stolicy uczestniczyło 20 tys. ludzi. Obecnie w demonstracji bierze udział kilkaset osób. Zwolennicy rządzącego Macedonią od dziewięciu lat konserwatywnego premiera Grujewskiego mają zorganizować dzisiaj o godz. 20 wielką kontrdemonstrację przed siedzibą parlamentu.
Macedonia, licząca 2,1 mln mieszkańców z czego jedna czwarta to Albańczycy, jest od początku roku pogrążona w poważnym kryzysie politycznym. Władze oskarżają opozycję o "szpiegostwo" i "chęć zdestabilizowania kraju".
W ostatnich miesiącach przywódca opozycyjnego Socjaldemokratycznego Związku Macedonii (SDSM) Zoran Zajew opublikował treść podsłuchanych rozmów prowadzonych przez ok. 20 tys. osób, członków rządu i szefów służb bezpieczeństwa, a także przez dziennikarzy, zagranicznych dyplomatów, sędziów i przywódców religijnych. Polityczni przeciwnicy premiera twierdzą, że treść rozmów obnaża autokratyczny charakter rządów Grujewskiego, który jest premierem od połowy 2006 roku.
Zajew twierdzi, że materiały uzyskał od "patriotycznych informatorów" w służbach wywiadowczych, a za podsłuchami stoi szef rządu. Grujewski odrzuca te oskarżenia; według niego podsłuchy to dzieło zagranicznych szpiegów, a przywódca opozycji wykorzystał zapisy tych nagrań, by obalić jego gabinet.
12 maja do dymisji podali się szefowa MSW Gordana Jankułowska i minister transportu Mile Janakiewski, a także szef wywiadu Sasza Mijałkow. Według mediów dymisje te mają związek z wydarzeniami w Kumanowie i kryzysem politycznym w kraju. Była szefowa MSW jest obwiniana za poważne błędy podczas policyjnej akcji przeciwko uzbrojonym Albańczykom w Kumanowie. W starciach w tym mieście zginęły 22 osoby, a 31 zostało rannych.
Macedonia w 2005 roku uzyskała status kandydata do Unii Europejskiej, ale negocjacje akcesyjne wobec sprzeciwu Grecji, która kwestionuje nazwę kraju "Macedonia", jeszcze się nie rozpoczęły. UE wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie sytuacją polityczną w Macedonii.
..
Kolejny kraj z problemami.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136564
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 16:39, 19 Maj 2015 Temat postu: |
|
|
Demonstracja zwolenników rządu Gruewskiego
Około 30 tysięcy zwolenników rządu Nikoły Gruewskiego demonstrowało w poniedziałek wieczorem w stolicy Macedonii, Skopje. Dymisji Gruewskiego i jego gabinetu domaga się od wielu miesięcy opozycja.
Demonstranci, którzy zebrali się przed siedzibą parlamentu, skandowali: "Macedonia, Macedonia" i "Nikoła, Nikoła".
Gruewski powtórzył w poniedziałek, że nie poda się do dymisji, czego żąda od niego lewicowa opozycja. - To dyktatura politycznej mniejszości, wspieranej przez obce służby wywiadowcze - powiedział konserwatywny premier, dodając, że gotów jest do dialogu z politycznymi oponentami.
Dzień wcześniej w Skopje demonstrowało około 20 tysięcy zwolenników opozycji.
Macedonia, licząca 2,1 mln mieszkańców, jest od początku roku pogrążona w głębokim kryzysie politycznym. Władze oskarżają opozycję o "szpiegostwo" i "chęć zdestabilizowania kraju".
Opozycja zarzuca rządowi patronowanie korupcji, zakładanie podsłuchów na wielką skalę i sfałszowanie wyborów parlamentarnych w 2014 roku.
W ostatnich miesiącach przywódca opozycyjnego Socjaldemokratycznego Związku Macedonii (SDSM) Zoran Zaew opublikował treść podsłuchanych rozmów prowadzonych przez ok. 20 tys. osób, członków rządu i szefów służb bezpieczeństwa, a także przez dziennikarzy, zagranicznych dyplomatów, sędziów i przywódców religijnych. Polityczni przeciwnicy premiera twierdzą, że treść rozmów obnaża autokratyczny charakter rządów Gruewskiego, który jest premierem od połowy 2006 roku.
Zaew twierdzi, że materiały uzyskał od "patriotycznych informatorów" w służbach wywiadowczych, a za podsłuchami stoi szef rządu. Gruewski odrzuca te oskarżenia; według niego podsłuchy to dzieło zagranicznych szpiegów, a przywódca opozycji wykorzystał zapisy tych nagrań, by obalić jego gabinet.
Macedonia w 2005 roku uzyskała status kandydata do Unii Europejskiej, ale negocjacje akcesyjne wobec sprzeciwu Grecji, która kwestionuje nazwę kraju "Macedonia", jeszcze się nie rozpoczęły. UE wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie sytuacją polityczną w Macedonii.
>>>
Tym razem ci za.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136564
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 18:35, 07 Sie 2015 Temat postu: |
|
|
Polscy dziennikarze zatrzymani na granicy grecko-macedońskiej
Maksymilian Rigamonti - Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Sąd w Macedonii uznał dwóch polskich dziennikarzy robiących materiał o uchodźcach za winnych nielegalnego przekroczenia granicy grecko-macedońskiej; nałożono na nich grzywnę i nakaz opuszczenia Macedonii - poinformował dziś Press Club Polska.
"Zostałem zatrzymany przez macedońską policję pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy wraz z uchodźcami z Grecji w miejscowości Gevgeljia. Przechodzą tędy tysiące imigrantów z Syrii, Iraku i Afganistanu, aby dostać się do Europy" - napisał fotoreporter Maksymilian Rigamonti na swoim profilu jednego z portali społecznościowych. Potwierdziła to Polskiej Agencji Prasowej jego żona, dziennikarka Magdalena Rigamonti, do której pozwolono zadzwonić zatrzymanemu. Razem z fotoreporterem materiał prasowy zbierał Jan Hunin (belgijski dziennikarz z polskim obywatelstwem). Obaj zostali zatrzymani dzisiaj około 10.00.
REKLAMA
Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski mówił dzisiaj, że resort wie o sprawie. - Nasza placówka w Skopje podejmuje już działania - zapewnił. Z zatrzymanymi kontaktował się ambasador, a do Gevgelji udał się polski konsul.
Według prezesa PCP Jarosława Włodarczyka dziennikarze przygotowywali materiał prasowy o uchodźcach na granicy grecko-macedońskiej. - Zostali zatrzymani przez policję macedońską pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy, mimo że wczoraj wieczorem policja przepuszczała ich przez granicę - dodał.
Według niego dzisiaj policja zażądała od każdego z nich po 250 euro tytułem "opłaty za nielegalne przekroczenie granicy". - Kiedy odmówili – powołując się na wczorajszą zgodę policji, zamknięto ich w komisariacie policji i poinformowano, że mają czekać tam do czasu przygotowywanego procesu. Ponadto policja zażądała wydania kart z aparatu i przejrzenia zdjęć. Obaj odmówili. Dziennikarz i fotoreporter nie mogą wykonywać swoich obowiązków - podkreślił prezes Press Club Polska.
Po godz. 17.00 Press Club Polska podał, że sąd w Gevgelji wydał wyrok, na mocy którego uznano Rigamontiego i Hunina za winnych nielegalnego przekroczenia granicy Macedonii. Zostali ukarani grzywną i nakazano im natychmiastowe opuszczenie kraju. - Rozważane jest odwołanie od tego wyroku - poinformował Włodarczyk.
...
Co to za sowietyzm?
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136564
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 12:12, 14 Kwi 2016 Temat postu: |
|
|
Macedończycy protestowali przeciwko amnestii. Starcia z policją
po/
2016-04-14, 05:05
Skomentuj
0
Tysiące osób wzięło udział w środę w manifestacjach w Skopje, stolicy Macedonii, protestując przeciw wstrzymaniu postępowań karnych wobec polityków w związku ze skandalem podsłuchowym. Doszło do starć z policją, zatrzymano co najmniej 12 osób.
PAP/EPA/Tomislav Gieorgiev
Świat
100 mln euro na wsparcie dla uchodźców. Są...
Manifestanci drugi dzień z rzędu wyszli na ulice i domagali się dymisji prezydenta Gjorge'a Iwanowa. Iwanow we wtorek, na mocy dekretu, ogłosił amnestię dla 56 polityków ekipy rządzącej i opozycji zamieszanych w skandal podsłuchowy, który pogrążył kraj w kryzysie.
"Więzienie dla kryminalistów!", "Nie ma sprawiedliwości, nie ma pokoju!" - skandowali protestujący. Jak pisze AFP, powołując się na lokalne media, na ulice miasta wyszło kilka tysięcy ludzi i panowała dużo bardziej napięta atmosfera niż dzień wcześniej. - Manifestanci wybili szyby w oknach budynku kancelarii Iwanowa. Zatrzymano 12 osób, jeden dziennikarz został ranny - poinformował rzecznik policji Toni Angelowski.
UE zaniepokojona decyzją rządu
Decyzja macedońskiego prezydenta nie spotkała się z przychylnością opinii międzynarodowej, w tym także Unii Europejskiej. Komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn ocenił, że decyzja Iwanowa może przekreślić aspiracje Macedonii do zacieśnienia stosunków z UE i NATO.
W lutym 2015 roku lider macedońskiej opozycji Zoran Zaew opublikował treść podsłuchanych rozmów ok. 20 tys. osób, w tym członków rządu, szefów służb bezpieczeństwa, dziennikarzy, zagranicznych dyplomatów, sędziów i przywódców religijnych. O założenie podsłuchów oskarżył premiera Nikołę Gruewskiego i szefa kontrwywiadu Saszo Mijałkowa.
Oskarżenia o fałszowanie wyborów
Skandal podsłuchowy wywołał wielomiesięczny kryzys polityczny. Opozycja odmawiała współpracy z rządem, oskarżając go nie tylko o zakładanie podsłuchów na wielką skalę, ale też o korupcję i sfałszowanie wyborów parlamentarnych w 2014 roku.
Gruewski podał się do dymisji, a władzę przejął tymczasowy rząd. Jednak w ubiegłym tygodniu SDSM, największa partia opozycyjna, zapowiedziała bojkot planowanych na czerwiec przedterminowych wyborów powszechnych. Lider SDSM Zaew powiedział, że nie może być mowy o uczciwych wyborach, dopóki w kraju nie zostanie przeprowadzona reforma mediów i nie zostaną zweryfikowane listy wyborcze.
Dwumilionowa Macedonia w 2005 roku uzyskała status kandydata do UE, ale przez sprzeciw Grecji, która kwestionuje nazwę kraju, negocjacje akcesyjne jeszcze się nie rozpoczęły.
PAP
...
Klika sie trzyma.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136564
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 22:31, 01 Cze 2016 Temat postu: |
|
|
W macedońskich aptekach będzie dostępna marihuana w celach leczniczych
az/
2016-06-01, 21:12
Skomentuj
0
Od tego tygodnia w aptekach w Macedonii będzie dostępna bez recepty marihuana do stosowania w celach leczniczych. Chodzi o olej z konopi, o obniżonej zawartości substancji psychoaktywnych - podała w środę Marija Darkowska z macedońskiego urzędu ds. leków.
Pixabay.com
Technologie i Medycyna
Rząd zrefunduje marihuanę medyczną
Rozrywka
Kosmetyki z marihuaną na bóle menstruacyjne....
Równoczesnie rozpoczną się szkolenia dla lekarzy, którzy od czerwca będą mogli przepisywać pacjentom na receptę mocniejsze preparaty z marihuany.
Przepisy zakładają, że prawo do wystawiania takich recept będą mieli tylko neurolodzy, radiolodzy, specjaliści chorób zakaźnych i onkolodzy w przypadku m.in. nowotworów złośliwych, AIDS, padaczki czy stwardnienia rozsianego.
Zmiany w prawie zakładające możliwość medycznego wykorzystania marihuany wprowadził w maju minister zdrowia Nikoła Todorow po wielu latach kampanii różnych środowisk na rzecz legalizacji marihuany.
Nielegalna produkcja i sprzedaż marihuany ma być nadal ścigana i podlega karze do 10 lat więzienia.
13 krajów Unii Europejskiej dopuszcza medyczne wykorzystanie marihuany. W październiku ub. roku zdecydowała się na to Chorwacja jako pierwszy kraj na Bałkanach.
PAP
...
Bez recepty? To dopiero beda sie ,,leczyc" a nawet lekowac.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136564
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 23:37, 07 Sie 2016 Temat postu: |
|
|
Tragiczna powódź w Macedonii. Ludzie tonęli w samochodach
Dodano dzisiaj 16:14 0
Zatopiony samochód w Skopje / Źródło: Twitter / @Relief4Every1
Co najmniej 20 ofiar śmiertelnych pochłonęła powódź, która nawiedziła Macedonię w nocy z soboty na niedzielę. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy wschodniej i północno-wschodniej części kraju.
Ciężko dotknięta została także stolica kraju. W nocy nas Skopje przeszłą ogromna nawałnica, podczas której spadło prawie 100 litrów wody na metr kwadratowy. Błyskawiczna ulewa zaskoczyła wiele osób w samochodach. Ulicami miasta płynęły rzeki wody, które porywały auta.
Nad ranem znaleziono 20 martwych osób (niektóre media podają mniejszą liczbą - 15 ofiar). Macedońska Agencja Informacyjna podała, że większość ciał została znaleziona w sąsiadujących ze stolicą miejscowościach Stajkovci, Singjelic, Smilkovci i Aravinovo. Wśród ofiar znajduje się kilkuletnie dziecko. Jak donosi CNN, macedońskie władze zdecydowały się na ogłoszenie stanu kryzysowego w niektórych częściach kraju. – To wielka katastrofa, nigdy czegoś takiego nie doświadczyliśmy – mówił burmistrz Skopje Kove Trajanovski.
/ Źródło: CNN, Balkan News
....
Niestety.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136564
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 10:12, 28 Kwi 2017 Temat postu: |
|
|
RMF 24
Fakty
Świat
Macedonia: Demonstracje przed parlamentem, użyto granatów hukowych
Macedonia: Demonstracje przed parlamentem, użyto granatów hukowych
Dzisiaj, 28 kwietnia (07:05)
Policja macedońska w czwartek wieczorem musiała użyć granatów hukowych, by rozproszyć demonstrantów przed gmachem parlamentu w Skopje i umożliwić ewakuację deputowanych. Demonstranci protestowali przeciwko wyborowi Albańczyka na przewodniczącego tego regionu.
Macedonia: Demonstracje przed parlamentem, policja użyła granatów hukowych (11 zdjęć)
+ 7
Przywódca socjaldemokratów Zoran Zaew został lekko ranny w bójce na pięści, gdy do sali obrad parlamentu Macedonii wdarł się w czwartek po południu tłum. Według relacji świadków Zaew odniósł obrażenia broniąc się przed napastnikami.
Według policji ranny został też inny deputowany, Albańczyk oraz siedem innych osób. Na sali posiedzeń i w korytarzach gmachu parlamentu posadzki zasłały odłamki szkła z rozbitych okien i ślady krwi.
W telewizyjnych relacjach widać było zakrwawionego Zaewa. Wcześniej ogłosił on, że nowym przewodniczącym parlamentu został Talat Xhaferi z głównej albańskiej partii - Demokratycznego Związku na rzecz Integracji. Jest on pierwszym etnicznym Albańczykiem na tym stanowisku od uzyskania niepodległości przez Macedonię w 1991 roku.
Po wyborach parlamentarnych w Macedonii, które odbyły się w grudniu, nie udało się do tej pory utworzyć nowego rządu. Żadna z dwóch największych partii nie zdobyła wystarczającej liczby głosów, aby samodzielnie utworzyć rząd. Niezbędna okazała się koalicja z partiami zrzeszającymi mniejszość albańską, która domaga się, aby język albański, którym mówi jedna trzecia mieszkańców, był w kraju drugim językiem urzędowym.
Konserwatyści byłego premiera Nikoli Gruewskiego, którzy wygrali wybory, kategorycznie odrzucili ten warunek. Z kolei socjaldemokraci porozumieli się w sprawie nowego gabinetu z największą partią Albańczyków, obiecując im spełnienie warunku w sprawie języka, co wywołało protesty w Skopje. Łącznie dysponują 69 mandatami w 120-osobowym parlamencie.
W tej sytuacji prezydent Gjorge Iwanow odmówił powierzenia misji utworzenia nowego rządu liderowi Socjaldemokratycznego Związku Macedonii (SDSM) Zoranowi Zaewowi. Iwanow tłumaczył, że żądanie miejscowych Albańczyków w sprawie języka jest próbą zniszczenia "charakteru" Macedonii.
Prezydent zaprosił przywódców wszystkich partii politycznych na spotkanie w piątek aby znaleźć rozwiązanie obecnego impasu.
Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini w opublikowanym oświadczeniu wezwała wszystkie strony do "spokoju i powściąganiu emocji". "Akty przemocy w siedzibie parlamentu są całkowicie nie do przyjęcia" - powiedziała.
...
Kolejne klopoty.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136564
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 15:06, 24 Gru 2017 Temat postu: |
|
|
RMF 24
Fakty
Świat
Macedonia gotowa zrezygnować z roszczeń do spuścizny po Aleksandrze Wielkim
Macedonia gotowa zrezygnować z roszczeń do spuścizny po Aleksandrze Wielkim
Dzisiaj, 24 grudnia (07:46)
Macedonia jest gotowa zrezygnować z roszczeń do spuścizny kulturalnej po Aleksandrze Wielkim, jeśli pomoże to w rozwiązaniu blisko 30-letniego sporu z Grecją o nazwę kraju - oświadczył macedoński premier Zoran Zaew.
Pomnik Aleksandra Wielkiego w Salonikach
/P. Schickert /PAP/EPA
Zrezygnuję z roszczenia Macedonii do wyłącznego prawa do dziedzictwa Aleksandra. Historia nie należy tylko do nas, ale też do Grecji i wielu innych krajów - powiedział Zaew w wywiadzie telewizyjnym wyemitowanym w piątek wieczorem.
Od momentu odzyskania niepodległości przez Macedonię w 1991 roku Grecja, dla której ten słynny władca także jest bohaterem narodowym, toczy ze Skopje spór o nazwę państwa. Na forum Unii Europejskiej przeforsowała dla niego oficjalne określenie "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii" (akronim angielski FYROM).
Zdaniem Grecji używanie nazwy Macedonia kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia. Z tego powodu Ateny od lat blokują wysiłki Skopje, by wstąpić do NATO i Unii Europejskiej.
W ubiegłym tygodniu Zaew ponownie wyraził wolę rozwiązania konfliktu z Grecją w sprawie nazwy jego kraju, a Skopje i Ateny po trzech latach impasu ponownie uruchomiły sponsorowane przez ONZ rozmowy dotyczące sporu o nazwę dawnej republiki jugosłowiańskiej.
...
Jeden z wykwitow glupoty ludzkiej. Grecja obecna nie ma przeciez zadnego zwiazku z Grecja starozytna. Chocby sklad etniczny to przeciez w wiekszosci potomkowie Slowian. Tak samo Macedonia. Kraj w tym samym miejscu wiec mozna jak i Grecje nazwac go Macedonia.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136564
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 9:51, 21 Maj 2018 Temat postu: |
|
|
Bartłomiej Bajerski
Po 30 latach dogadali się z Grekami. Macedończycy zaskoczeni nową nazwą kraju
8341122
Władze w Skopje osiągnęły porozumienie z Grekami w sprawie nazwy swojego kraju. Premier Macedonii wezwał obywateli i opozycję do zaakceptowania propozycji.
REKLAMA
Republika Macedonii Ilindeńskiej - tak ma się nazywać obecna Macedonia. Ilinden to inaczej święty Eliasz, którego święto wypada 2 sierpnia. Tego dnia w 1903 roku wybuchło powstanie przeciwko Turkom (powstanie ilindeńskie), w trakcie którego proklamowano republikę. 2 sierpnia, na pamiątkę tamtych wydarzeń, obchodzone jest święto państwowe Macedonii - Dzień Republiki.
Nowa propozycja jest zupełnym zaskoczeniem dla Macedończyków. Wcześniej władze kraju mówiły raczej o nazwie Macedonia z dodanym kwantyfikatorem geograficznym (Zachodnia, Górna). Teraz jednak premier Zoran Zaew ujawnił, że podczas niedawnego spotkania w Sofii z szefem greckiego rządu Aleksisem Tsiprasem uzgodniono, że Maceodnia Ilindeńska jest kompromisem, który są w stanie przyjąć obie strony.
Spór z Atenami od 30 lat blokuje ten kraj na arenie międzynarodowej. Grecy sprzeciwiali się nazwie Macedonia, uznając że należy ona do greckiego dziedzictwa narodowego. Region Grecji ze stolicą w Salonikach nosi nazwę Macedonia, więc w grę wchodziła także obawa o ewentualne roszczenia terytorialne w przyszłości. Z tego powodu Ateny uniemożliwiały negocjacje Macedonii w sprawie przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.
iStock.com
Jezioro Ochrydzkie w Macedonii
Zabiegi o dogadanie się z Atenami przybrały na sile w 2017 roku. Wtedy władzę objęła socjaldemokratyczna ekipa premiera Zaewa. Są bliscy osiągnięcia pierwszego celu, czyli odblokowania Macedonii w stosunkach międzynarodowych. Premier powiedział, że jeśli propozycja nowej nazwy zostanie zaakceptowana przez inne kraje, to w czerwcu Komisja Europejska zaleci rozpoczęcie rozmów w sprawie członkostwa Macedonii w Unii, a delegacja ze Skopje zostanie zaproszona na szczyt NATO w lipcu.
Premierzy uzgodnili nową nazwę, ale do finału droga jeszcze daleka. Jej brzmienie mają zatwierdzić obywatele w referendum, jednak większość Macedończyków jest niechętna zmianie. Zupełnie inaczej niż szef rządu.
Jestem Macedończykiem i popieram to rozwiązanie. Proszę mi uwierzyć i poprzeć propozycję, która poprowadzi nas naprzód. To historyczna szansa - mówił Zaew po spotkaniu w Skopje z prezydentem Iwanowem.
Władze kraju zapewniają, że nie ma mowy o utracie macedońskiej tożsamości. Zmianie nie ulegnie także nazwa języka macedońskiego. Nietknięte pozostaną międzynarodowe kody Macedonii - MK i MKD.
zefart / iStock.com
Stolica Macedonii - Skopje
Gorsza sprawa jest z opozycją, i to zarówno w Macedonii, jak i w Grecji. Ta pierwsza nie chce w ogóle zmian, a na temat najnowszej propozycji jeszcze się nie wypowiedziała, mimo że jej przywódca uczestniczył w spotkaniu premiera z prezydentem. Z kolei opozycja w Grecji twierdzi, że w nowej nazwie Macedonii wciąż widnieje Macedonia, a to nie do przyjęcia dla oponentów Aleksisa Tsiprasa.
Pytanie czy Macedonia Ilindeńska spełni jeszcze jedno ważne kryterium. Jednym z warunków, jakie powinna spełniać nowa nazwa jest powszechne jej używanie nie tylko poza granicami, ale także wewnątrz kraju. A trudno sobie wyobrazić, by nagle Macedończycy zaczęli dokładać przymiotnik do obecnej Macedonii. Nawet jeśli to przymiotnik od miejscowości, która jest dla nich święta. Język dąży do prostoty, a nie komplikacji.
...
Hanba obecnej Grecji. Rzecz jasna ani obecna Grecja ani Macedonia nie maja nic wspolnego ze starozytnoscia tak jak Italia nie jest Imperium Rzymskim. A Egipt nie jest krajem faraonow! Tylko Polska jest tym samym krajem bo mamy ciaglosc etniczno historyczna od paru tysiecy lat. Inni nie.
Kto normalny by robil by z tego skandal dyplomatyczny.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|