Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Polska będzie dokładać do upadającego Euro !

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:37, 14 Sty 2011    Temat postu: Polska będzie dokładać do upadającego Euro !

tuskowcy zgłosili udział w pracach nad stałym europejskim mechanizmem stabilizacyjnym dla ratowania strefy euro - powiedział PAP w piątek minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Spoza eurolandu, do prac zgłosiły się też W. Brytania, Dania, Czechy, Bułgaria, Węgry i Szwecja.
- Zależy nam na stabilizacji europejskiej gospodarki i dobrej przyszłości euro - uzasadnił decyzję Dowgielewicz. - Jako jedna z największych gospodarek w UE chcemy uczestniczyć w tworzeniu mechanizmu.

.....

I dokładać do upadającego euro...

>>>>>>


Premier Donald Tusk mówił jednak w grudniu, kiedy zapadała na szczycie UE decyzja o powołaniu mechanizmu, że Polska bierze pod uwagę ewentualne obciążenia finansowe. - Jak się zastanawiamy i oceniamy, co się dzieje w Europie i na świecie, to lepiej nawet ryzykować, że trzeba będzie coś wyłożyć, ale być w tej grupie państw mimo wszystko najbogatszych w tej części świata i liczyć na ich pomoc, jeśli - odpukać - u nas coś nie będzie grało - bredził premier, zapowiadając, że Polska "poważnie" rozważa uczestnictwo w mechanizmie.

>>>>>

Z debilnego belkotu Tuska wynika ze lepiej byc biednym i dokladac aby byc w klubie ,,mimo wszystko bogatych'' niz nie dokladac i byc boagatym...
Oczywiscie nie zamierzam analizowac pijackiego belkotu Tuska.Co to sa ,,mimo wszystko bogaci''?Po prostu biedni!
,,Madrosc'' Tuska zreszta jest typowa dla tutejszej ludnosci ze ,,trzeba byc z zachodem i robic to co zachod''...Jak widzimy rzadza nami doslownie ludzie ktorzy maja taka wiedze o polityce JAK KAZDY.Autostrady buduja osobnicy ktorzy tez wiedza o budowie autostrad ,,TO CO KAZDY''....I kolejami tez zarzadzaja tacy co maja wiedze ,,JAK KAZDY''...
Skutki widac...

>>>>>>


Podobnego zdania są źródła w Komisji Europejskiej, pragnące zachować anonimowość. - Wszystko jest gołosłowne jeśli nie deklaruje się udziału finansowego - powiedziały w poniedziałek.

>>>>>>

,,Anonimowe żródła brukselskie'' mowia jasno DAWAJCIE KASE!

>>>>>

Gotowość Tuska wynika z obaw o podział Europy na dwie prędkości: strefę euro i resztę UE, czemu polski rząd od miesięcy stara się zapobiec w pracach nad wzmocnieniem zarządzania gospodarczego i dyscypliny finansowej po kryzysie.

>>>>>>

Tak jest!Tuskowcy boja sie dwu predkosci.
Co by to bylo gdyby euro ,,rozwijalo'' siew tempie minus 5 a Polska PLUS 10?Katastrofa!Polska stala by sie lokalnym bogaczem.TRAGEDIA!Nie ma mowy!Musi byc jedna predkosc MINUS 5.RPP juz przygotowuje schlodzenie!

>>>>>>

W Brukseli uważa się, że stały mechanizm antykryzysowy dla strefy euro będzie zaczątkiem jej instytucjonalizacji, za czym może pójść harmonizacja polityk gospodarczych eurolandu.

>>>>>

Czyli Euro-panstwo.

>>>>>>

- Europa już się dzieli - przyznał przedstawiciel KE. Dodał, że skoro coraz poważniej traktujemy zarządzanie gospodarcze, to "Polska powinna w tym uczestniczyć co najmniej nogą w drzwiach".

>>>>>>

Jesli noga to tylko kopniakiem dla Brukseli!

>>>>>

O powstaniu stałego mechanizmu zdecydowali przywódcy na szczycie 16-17 grudnia w Brukseli. Nowy mechanizm musi mieć umocowanie w traktacie, stąd potrzeba zmiany Traktatu z Lizbony (na szczycie w grudniu już uzgodniono konkretny zapis). Chodzi o to, by oddalić obecne ryzyko zakwestionowania pomocy dla Grecji czy Irlandii przez niemiecki sąd konstytucyjny.

>>>>>

Towarzysze zlamali Lizbone KTORA SAMI WCISKALI.Powinni isc do wiezienia.Ale jak wiemy plugawi tyrani sa czesto bezkarni jak Stalin czy Mao...

>>>>>

Tymczasem zagrożona rozlaniem się kryzysu zadłużenia strefa euro przygotowuje się do zwiększenia istniejącego funduszu na ratowanie krajów strefy. Choć KE kłamie, że Portugalia czy Hiszpania nie potrzebują antykryzysowej pomocy, to zakulisowo naciska na podjęcie decyzji na szczycie 4 lutego.Typowa brukselska podłość...

>>>>>

Widzimy jacy glupcy rzadza w Polsce i jak prowadza kraj do katastrofy.ALE ZASLUZLISCIE PLUGAWYM ZYCIEM NA TAKICH.
Kwestia o znaczeniu PODSTAWOWYM dla Polski jest SZYBKI UPADEK UE!
Im szybciej tym lepiej.




Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:44, 08 Lis 2011    Temat postu:

Polska nie wykorzystuje środków z elastycznej linii kredytowej MFW

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

Na dzień 3 listopada 2011 r. do dyspozycji Polski z tytułu elastycznej linii kredytowej pozostawała cała kwota 19,166 mld SDR. W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę w ramach elastycznej linii kredytowej. Umowa wygasła 5 maja 2010 r., a została odnowiona 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak poprzednia, opiewała na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dol. W styczniu 2011 r. MFW wydłużył o dwa lata okres obowiązywania przyznanej Polsce elastycznej linii kredytowej i zwiększył dostępne fundusze do 19,166 mld SDR, czyli ok. 30 mld dol. SDR (tzw. specjalne prawa ciągnienia) to międzynarodowa jednostka walutowa o charakterze pieniądza bezgotówkowego, emitowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

>>>>>

No to ile zesmy starcili na tym ,,interesie'' ? Od poczatku ostrzegalem ze to bedzie katastrofa i odplyw z budzetu milionow na odsetki ???

Ile to jest ???? 2 % od 20 mld przez 5 lat daje 10 % czyli 2 mld $ stracone z budzetu ??? Z tym ze tylko przypuszczam bo nie wiem jakie sa odsetki ??? Koszmarna afera ! Sciga sie jakichs drobnych zlodziejaszkow a wielcy oszusci niszcza kraj bezkarnie ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:32, 19 Sty 2012    Temat postu:

MF: Polska nie wykorzystuje środków z elastycznej linii kredytowej MFW

Pol­ska nie wy­ko­rzy­stu­je środ­ków przy­zna­nych przez Mię­dzy­na­ro­do­wy Fun­dusz Wa­lu­to­wy (MFW) w ra­mach ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej (FCL) - wy­ni­ka z ra­por­tu MFW na temat jego dzia­łal­no­ści fi­nan­so­wej.

12 stycz­nia 2012 r. do dys­po­zy­cji Pol­ski z ty­tu­łu ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej po­zo­sta­wa­ła cała kwota 19,166 mld SDR. W maju 2009 r. MFW za­ak­cep­to­wał jed­no­rocz­ną umowę w ra­mach ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej. Umowa wy­ga­sła 5 maja 2010 r., a zo­sta­ła od­no­wio­na 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak po­przed­nia, opie­wa­ła na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dol. W stycz­niu 2011 r. MFW wy­dłu­żył o dwa lata okres obo­wią­zy­wa­nia przy­zna­nej Pol­sce ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej i zwięk­szył do­stęp­ne fun­du­sze do 19,166 mld SDR, czyli ok. 30 mld dol. SDR (tzw. spe­cjal­ne prawa cią­gnie­nia) to mię­dzy­na­ro­do­wa jed­nost­ka wa­lu­to­wa o cha­rak­te­rze pie­nią­dza bez­go­tów­ko­we­go, emi­to­wa­na przez MFW.

>>>>

I znowu to samo . Gigantyczne koszty obslugi w bloto a tutaj zabierja becikowe chorym leki samorzadom dotacje . CO ZA BYDLAKI !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 0:04, 22 Sty 2012    Temat postu:

Zarząd NBP wyraził gotowość do partycypacji NBP w pożyczce dla MFW

Zarząd Narodowego Banku Polskiego upoważnił prezesa NBP do zadeklarowania gotowości partycypacji NBP w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych Międzynarodowego Funduszu Walutowego w formie pożyczki bilateralnej - poinformował w piątek NBP.

"Zarząd Narodowego Banku Polskiego po zapoznaniu się z wnioskiem ministra finansów z 16 stycznia 2012 r. w sprawie udzielenia przez NBP pożyczki bilateralnej Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu postanowił przychylić się do prośby ministra finansów zawartej we wniosku" - napisano w komunikacie przesłanym PAP.

Tym samym upoważnił prezesa NBP do "zadeklarowania wobec rządu RP i MFW gotowości partycypacji NBP w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych MFW w formie pożyczki bilateralnej" - czytamy.

Jak podał NBP, ostateczna decyzja o udzieleniu pożyczki na rzecz MFW zostanie podjęta przez zarząd NBP po uzgodnieniu z MFW warunków umowy.

Sprawa ta zostanie przedstawiona Radzie Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu 24 stycznia 2012 r.

W środę MFW poinformował, że rozważa zwiększenie zdolności pożyczkowych o 500 mld USD, wliczając w to wsparcie ze strony krajów UE w kwocie 200 mld USD. W grudniu pojawiły się nieoficjalne informacje, że udział Polski w pożyczce dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego mógłby wynieść 6,27 mld euro.

>>>>

Przypomne ze Donald deklarujac ta kase zlamal zasady konstytucji a zreszta i zasady UE bo NBP jest niezalezny . I co ? I nic ! Nie bylo wrzaskow o faszyzmie nie bylo kar z Brukseli .
A żulia z NBp ochoczo przyklepala . Choc gdy dawniej byal mowa o tym aby zaczeli poparwiac stan gospodarki od razu byly wrzaski jak to ogranicza NBP . Ale to bylo dla dobra Polski . A tuatj dla dobra Brukseli .
JAKIE TO WSZYSTKO OBRZYDLIWE JAKIE WSTRETNE ! Dlatego czekamy na uapdek Ue . Nie daltego ze lubimy wielkie bum tylko daltego ze to samo zlo . A zlo nalezy zwalczyc do konca ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:24, 13 Lut 2012    Temat postu:

Polska nie wykorzystuje środków z elastycznej linii kredytowej MFW

Pol­ska nie wy­ko­rzy­stu­je środ­ków przy­zna­nych przez Mię­dzy­na­ro­do­wy Fun­dusz Wa­lu­to­wy (MFW) w ra­mach ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej (FCL) - wy­ni­ka z co­ty­go­dnio­we­go ra­por­tu MFW na temat jego dzia­łal­no­ści fi­nan­so­wej.

Na 9 lu­te­go do dys­po­zy­cji Pol­ski z ty­tu­łu ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej po­zo­sta­wa­ła cała kwota 19,166 mld SDR. W maju 2009 r. MFW za­ak­cep­to­wał jed­no­rocz­ną umowę w ra­mach ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej. Umowa wy­ga­sła 5 maja 2010 r., a zo­sta­ła od­no­wio­na 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak po­przed­nia, opie­wa­ła na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dol. W stycz­niu 2011 r. MFW wy­dłu­żył o dwa lata okres obo­wią­zy­wa­nia przy­zna­nej Pol­sce ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej i zwięk­szył do­stęp­ne fun­du­sze do 19,166 mld SDR, czyli ok. 30 mld dol.

W stycz­niu 2012 r. MFW po­twier­dził, że Pol­ska w dal­szym ciągu speł­nia kry­te­ria do­stę­pu do środ­ków z ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej (FCL). SDR (tzw. spe­cjal­ne prawa cią­gnie­nia) to mię­dzy­na­ro­do­wa jed­nost­ka wa­lu­to­wa o cha­rak­te­rze pie­nią­dza bez­go­tów­ko­we­go, emi­to­wa­na przez Mię­dzy­na­ro­do­wy Fun­dusz Wa­lu­to­wy.

????

Ile nas juz ta afera kosztowala ??? Kto pojdzie siedziec ????


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:16, 31 Mar 2012    Temat postu:

Polska nie wykorzystuje środków z elastycznej linii kredytowej MFW

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

Na dzień 22 marca do dyspozycji Polski z tytułu elastycznej linii kredytowej pozostawała cała kwota 19,166 mld SDR. W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę w ramach elastycznej linii kredytowej. Umowa wygasła 5 maja 2010 r., a została odnowiona 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak poprzednia, opiewała na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dol. W styczniu 2011 r. MFW wydłużył o dwa lata okres obowiązywania przyznanej Polsce elastycznej linii kredytowej i zwiększył dostępne fundusze do 19,166 mld SDR, czyli ok. 30 mld dol.

W styczniu 2012 r. MFW potwierdził, że Polska w dalszym ciągu spełnia kryteria dostępu do środków z elastycznej linii kredytowej (FCL). SDR (tzw. specjalne prawa ciągnienia) to międzynarodowa jednostka walutowa o charakterze pieniądza bezgotówkowego, emitowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

>>>>

To sie robi coraz grubsza afera ... Przynajmniej by za te 30 mld obligacje kupili zmaiast sprzedawac po bandyckim oprocentowaniu banksterom ...
Trybunal Stanu sie szykuje ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:40, 19 Kwi 2012    Temat postu:

Lagarde: Polska podjęła zobowiązanie, by wesprzeć MFW 6,27 mld euro

Dy­rek­tor za­rzą­dza­ją­ca MFW Chri­sti­ne La­gar­de wy­ra­zi­ła za­do­wo­le­nie z po­wo­du pod­ję­te­go w czwar­tek zo­bo­wią­za­nia władz pol­skich, aby wes­przeć Fun­dusz 6,27 mld euro. NBP po­in­for­mo­wał, że de­cy­zja w tej spra­wie za­pad­nie po uzgod­nie­niu z MFW wa­run­ków umowy.

"Bar­dzo cie­szy mnie dzi­siej­sze zo­bo­wią­za­nie władz pol­skich, aby wes­przeć MFW 6,27 mld euro. Jest to część wspól­nych dzia­łań naj­waż­niej­szych kre­dy­to­daw­ców, ma­ją­cych na celu za­pew­nie­nie Fun­du­szo­wi od­po­wied­nich środ­ków do dzia­ła­nia w sy­tu­acjach kry­zy­so­wych" - oświad­czy­ła La­gar­de. We­dług niej zo­bo­wią­za­nie to de­mon­stru­je go­to­wość Pol­ski do wspie­ra­nia wspól­nych wy­sił­ków "na rzecz wzmac­nia­nia świa­to­wej sta­bil­no­ści go­spo­dar­czej i fi­nan­so­wej w duchu mul­ti­la­te­ra­li­zmu".

Dy­rek­tor biura pra­so­we­go NBP Prze­my­sław Kuk po­in­for­mo­wał, że "osta­tecz­na de­cy­zja o udzie­le­niu po­życz­ki na rzecz MFW zo­sta­nie pod­ję­ta przez za­rząd NBP po uzgod­nie­niu z MFW wa­run­ków umowy". Dodał, że bank cen­tral­ny pod­trzy­mu­je, za­de­kla­ro­wa­ną wcze­śniej, go­to­wość do udzie­le­nia po­życz­ki.

Biuro pra­so­we Mi­ni­ster­stwa Fi­nan­sów przy­po­mnia­ło w czwar­tek, że "w grud­niu ubie­głe­go roku mi­ni­ster fi­nan­sów po kon­sul­ta­cjach z pre­ze­sem NBP pod­jął de­cy­zję o udzie­le­niu po­życz­ki dla MFW w kwo­cie 6,27 mld euro". "Za usta­le­nie szcze­gó­ło­wych wa­run­ków umowy z MFW od­po­wie­dzial­ny jest NBP" - po­in­for­mo­wał re­sort.

W stycz­niu br. za­rząd NBP podał, że po za­po­zna­niu się z wnio­skiem mi­ni­stra fi­nan­sów z 16 stycz­nia 2012 r. ws. udzie­le­nia przez NBP po­życz­ki bi­la­te­ral­nej MFW po­sta­no­wił przy­chy­lić się do proś­by mi­ni­stra i upo­waż­nił pre­ze­sa NBP do za­de­kla­ro­wa­nia wobec rządu RP i MFW go­to­wo­ści par­ty­cy­pa­cji NBP w cza­so­wym zwięk­sze­niu za­so­bów fi­nan­so­wych MFW w for­mie po­życz­ki bi­la­te­ral­nej.

Na gru­dnio­wym szczy­cie UE uzgod­nio­no, że 200 mld euro trafi do MFW. Fun­dusz prze­zna­czy je na pomoc za­dłu­żo­nym go­spo­dar­kom unij­nym. 150 mld euro z tej kwoty mia­ło­by po­cho­dzić od kra­jów stre­fy euro, a 50 mld euro od państw spoza eu­ro­lan­du, w tym z Pol­ski.

Kilka mie­się­cy temu sens umowy z MFW tłu­ma­czył po­słom ko­mi­sji fi­nan­sów pu­blicz­nych pre­zes NBP Marek Belka. Wy­ja­śnił, że de­cy­zja o udzia­le Pol­ski w dwu­stron­nych po­życz­kach dla MFW jest po­li­tycz­na i wy­ni­ka ze stra­te­gii na­szej obec­no­ści w UE.

Szef banku cen­tral­ne­go pod­kre­ślał, że "nie ma bar­dziej wia­ry­god­ne­go kre­dy­to­bior­cy w świe­cie" niż MFW. "To bar­dziej wia­ry­god­ny kre­dy­to­bior­ca niż więk­szość czy wszy­scy kre­dy­to­bior­cy, któ­rym udzie­la­my kre­dy­tów w ra­mach za­rzą­dza­nia na­szy­mi re­zer­wa­mi" - tłu­ma­czył Belka. Wska­zał, że NBP po­ży­cza np. Ame­ry­ka­nom, Ja­poń­czy­kom i Bry­tyj­czy­kom. "Za­rzą­dza­nie re­zer­wa­mi nie po­le­ga na tym, że się trzy­ma pa­pie­ry albo naj­le­piej go­tów­kę w worku w skarb­cach, bo tam myszy by nam zja­dły te pie­nią­dze" - tłu­ma­czył.

Za­pew­nił, że ry­zy­ko kre­dy­to­we w przy­pad­ku MFW jest bar­dzo ni­skie albo ze­ro­we. We­dług niego, gdyby MFW zban­kru­to­wał, ozna­cza­ło­by to ban­kruc­two ca­łe­go świa­ta, a wtedy żadne in­we­sty­cje nie mia­ły­by sensu.

"Gdyby z jakiś po­wo­dów MFW nie miał środ­ków na zwrot pie­nię­dzy, co się do tej pory jesz­cze nie zda­rzy­ło, to wtedy emi­tu­je SDR-y i zwra­ca nam. A SDR-y w nor­mal­nych cza­sach, za­wsze tak było, mo­że­my za­mie­nić na inne wa­lu­ty" - po­in­for­mo­wał Belka. SDR (tzw. spe­cjal­ne prawa cią­gnie­nia) to mię­dzy­na­ro­do­wa jed­nost­ka wa­lu­to­wa o cha­rak­te­rze pie­nią­dza bez­go­tów­ko­we­go, emi­to­wa­na przez Mię­dzy­na­ro­do­wy Fun­dusz Wa­lu­to­wy.

Pre­zes NBP za­pew­nił, że po­życz­ka dla MFW nie zmniej­szy wiel­ko­ści re­zerw wa­lu­to­wych NBP, ale zmie­ni ich struk­tu­rę. "Mu­sie­li­by­śmy inne pa­pie­ry - które mamy w re­zer­wach - sprze­dać, żeby móc po­ży­czyć MFW. Krót­ko mó­wiąc, za­miast pa­pie­rów fran­cu­skich bę­dzie­my mieli pa­pie­ry MFW" - po­wie­dział. Przy­znał, że po­życz­ka ta bę­dzie pew­ne­go ro­dza­ju za­mro­że­niem czę­ści pol­skich re­zerw. Po­in­for­mo­wał też, że po­życz­ka dla MFW by­ła­by bar­dzo nisko opro­cen­to­wa­na, jed­nak tyle samo NBP otrzy­mu­je w przy­pad­ku lokat w krót­ko­ter­mi­no­we pa­pie­ry dłuż­ne, np. nie­któ­rych kra­jów stre­fy euro. Belka dodał, że po­życz­ka dla MFW nie by­ła­by pre­ce­den­sem, bank cen­tral­ny już wcze­śniej udzie­lał ta­kich po­ży­czek Fun­du­szo­wi.

>>>>

No prosze . Z zagranicy dowiadujemy sie ze oni do czegos sie zobowiazuja ! ,,Rzont polski'' . Jak widac zreszta emerytur nie bedzie bo sa inne wydatki . Trzeba wspierac zachod .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:25, 20 Kwi 2012    Temat postu:

olska nie wykorzystuje środków z elastycznej linii kredytowej MFW

Pol­ska nie wy­ko­rzy­stu­je środ­ków przy­zna­nych przez Mię­dzy­na­ro­do­wy Fun­dusz Wa­lu­to­wy (MFW) w ra­mach ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej (FCL) - wy­ni­ka z co­ty­go­dnio­we­go ra­por­tu MFW na temat jego dzia­łal­no­ści fi­nan­so­wej.

Na 12 kwiet­nia do dys­po­zy­cji Pol­ski z ty­tu­łu ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej po­zo­sta­wa­ła cała kwota 19,166 mld SDR. W maju 2009 r. MFW za­ak­cep­to­wał jed­no­rocz­ną umowę w ra­mach ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej. Umowa wy­ga­sła 5 maja 2010 r., a zo­sta­ła od­no­wio­na 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak po­przed­nia, opie­wa­ła na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dol. W stycz­niu 2011 r. MFW wy­dłu­żył o dwa lata okres obo­wią­zy­wa­nia przy­zna­nej Pol­sce ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej i zwięk­szył do­stęp­ne fun­du­sze do 19,166 mld SDR, czyli ok. 30 mld dol.

W stycz­niu 2012 r. MFW po­twier­dził, że Pol­ska w dal­szym ciągu speł­nia kry­te­ria do­stę­pu do środ­ków z ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej (FCL).

SDR (tzw. spe­cjal­ne prawa cią­gnie­nia) to mię­dzy­na­ro­do­wa jed­nost­ka wa­lu­to­wa o cha­rak­te­rze pie­nią­dza bez­go­tów­ko­we­go, emi­to­wa­na przez Mię­dzy­na­ro­do­wy Fun­dusz Wa­lu­to­wy.

>>>>

To juz sie robi Trybunal Stanu !

-Iza Pro­cyk-Le­wan­dow­ska


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:54, 15 Maj 2012    Temat postu:

Polska nie wykorzystuje środków z elastycznej linii kredytowej MFW

Pol­ska nie wy­ko­rzy­stu­je środ­ków przy­zna­nych przez Mię­dzy­na­ro­do­wy Fun­dusz Wa­lu­to­wy (MFW) w ra­mach ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej (FCL) - wy­ni­ka z co­ty­go­dnio­we­go ra­por­tu MFW na temat jego dzia­łal­no­ści fi­nan­so­wej.

Na dzień 10 maja do dys­po­zy­cji Pol­ski z ty­tu­łu ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej po­zo­sta­wa­ła cała kwota 19,166 mld SDR.

W maju 2009 r. MFW za­ak­cep­to­wał jed­no­rocz­ną umowę w ra­mach ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej. Umowa wy­ga­sła 5 maja 2010 r., a zo­sta­ła od­no­wio­na 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak po­przed­nia, opie­wa­ła na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dol. W stycz­niu 2011 r. MFW wy­dłu­żył o dwa lata okres obo­wią­zy­wa­nia przy­zna­nej Pol­sce ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej i zwięk­szył do­stęp­ne fun­du­sze do 19,166 mld SDR, czyli ok. 30 mld dol.

W stycz­niu 2012 r. MFW po­twier­dził, że Pol­ska w dal­szym ciągu speł­nia kry­te­ria do­stę­pu do środ­ków z ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej (FCL).

SDR (tzw. spe­cjal­ne prawa cią­gnie­nia) to mię­dzy­na­ro­do­wa jed­nost­ka wa­lu­to­wa o cha­rak­te­rze pie­nią­dza bez­go­tów­ko­we­go, emi­to­wa­na przez Mię­dzy­na­ro­do­wy Fun­dusz Wa­lu­to­wy.

>>>>

Za ta afere z linia kredytowa to sie trybunal stanu kroi ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:47, 23 Maj 2012    Temat postu:

olska nie wykorzystuje środków z elastycznej linii kredytowej MFW

Pol­ska nie wy­ko­rzy­stu­je środ­ków przy­zna­nych przez Mię­dzy­na­ro­do­wy Fun­dusz Wa­lu­to­wy (MFW) w ra­mach ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej (FCL) - wy­ni­ka z co­ty­go­dnio­we­go ra­por­tu MFW na temat jego dzia­łal­no­ści fi­nan­so­wej.

Na dzień 17 maja do dys­po­zy­cji Pol­ski z ty­tu­łu ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej po­zo­sta­wa­ła cała kwota 19,166 mld SDR.

W maju 2009 r. MFW za­ak­cep­to­wał jed­no­rocz­ną umowę w ra­mach ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej. Umowa wy­ga­sła 5 maja 2010 r., a zo­sta­ła od­no­wio­na 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak po­przed­nia, opie­wa­ła na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dol. W stycz­niu 2011 r. MFW wy­dłu­żył o dwa lata okres obo­wią­zy­wa­nia przy­zna­nej Pol­sce ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej i zwięk­szył do­stęp­ne fun­du­sze do 19,166 mld SDR, czyli ok. 30 mld dol.

W stycz­niu 2012 r. MFW po­twier­dził, że Pol­ska w dal­szym ciągu speł­nia kry­te­ria do­stę­pu do środ­ków z ela­stycz­nej linii kre­dy­to­wej (FCL).

SDR (tzw. spe­cjal­ne prawa cią­gnie­nia) to mię­dzy­na­ro­do­wa jed­nost­ka wa­lu­to­wa o cha­rak­te­rze pie­nią­dza bez­go­tów­ko­we­go, emi­to­wa­na przez Mię­dzy­na­ro­do­wy Fun­dusz Wa­lu­to­wy.

>>>>

To powazna afera na Trybunal Stanu ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:26, 31 Gru 2012    Temat postu:

Polska może poprosić MFW o zwiększenie linii kredytowej o 4,6 mld USD

Ministerstwo Finansów ma wkrótce poprosić Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) o przedłużenie (kończącej się w styczniu 2013 r.) elastycznej linii kredytowej (FCL) z jej jednoczesnym zwiększeniem o 4,6 mld USD do 34,6 mld USD, dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

"Pod uwagę brany jest też scenariusz, w którym limit linii miałby się zwiększyć. Według jednej z wersji o ok. 3 mld SDR – to specjalne jednostki rozliczeniowe stosowane przez MFW. Stanowi to równowartość 4,6 mld USD. W tym wariancie Polska miałaby dostęp do 34,6 mld USD z FCL – mówi nam nasz rozmówca z rządu" - czytamy w gazecie.

O tym, o ile poprosić MFW, ministerstwo rozmawia z Narodowym Bankiem Polskim (NBP), który jest współwnioskodawcą w tej sprawie, podano także.

Wcześniej w grudniu wicedyrektor zarządzający MFW David Lipton informował, że Fundusz z zadowoleniem przyjął plan polskiego rządu, aby przedłużyć o kolejne dwa lata umowę dotyczącą FCL. Na początku 2013 r. Rada Wykonawcza Funduszu powinna zająć się wnioskiem Polski w tej sprawie. Lipton deklarował, że będzie starać się uzyskać zgodę Rady Wykonawczej Funduszu na prośbę Polski na początku 2013 r.

W styczniu 2011 r. Rada Wykonawcza MFW zatwierdziła wniosek polskich władz o udostępnienie FCL w wysokości 19,16 mld SDR (ok. 30 mld USD) na 2 lata. Linia ta zastąpiła obowiązującą wcześniej, w kwocie 13,69 mld SDR (ok. 20 mld USD), która wygasała w lipcu 2011 roku.

MFW otworzył pierwszą linię kredytową dla Polski na ponad 20,5 mld USD w maju 2009 r. Jednakże dotychczas Polska nie skorzystała z tej linii kredytowej.

....

Bydlaki . Tutaj skubia becikowe na miliony a na to wywalaja miliardy ! Trybunal Stanu !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:32, 19 Sty 2013    Temat postu:

MF: MFW przyznał Polsce linię kredytową w wysokości ok. 33,8 mld dol.

18 stycznia 2013 r. Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła wniosek polskich władz o udostępnienie Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line - FCL) w wysokości 22 mld SDR, czyli równowartość ok. 33,8 mld dol. - poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Finansów.

Resort podał w komunikacie, że FCL przyznawana jest jedynie krajom o wyjątkowo stabilnych fundamentach makroekonomicznych i skutecznej polityce gospodarczej.

"Eksperci Funduszu pozytywnie ocenili dotychczasową politykę makroekonomiczną Polski, co jest warunkiem uzyskania dostępu do FCL. W przekonaniu MFW, FCL wzmocni zdolność polskich władz do działania w przypadku ewentualnego pogorszenia sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych" - wskazano w komunikacie.

Według resortu udostępnienie Polsce FCL odgrywa bardzo ważną rolę z punktu widzenia zewnętrznej stabilizacji gospodarki, bezpieczeństwa gospodarczego państwa, ochrony wartości polskiej waluty oraz wsparcia wiarygodności Polski na międzynarodowych rynkach finansowych.

"Dotychczasowe linie pomogły Polsce utrzymać w okresie kryzysu dostęp do finansowania rynkowego, sprzyjając obniżaniu premii za ryzyko na rynkach finansowych, co pozwoliło zmniejszać koszty obsługi zagranicznego zadłużenia" - napisano.

Ministerstwo podkreśliło, że Polska zamierza w dalszym ciągu traktować FCL jako instrument zapobiegawczy i nie zamierza wykorzystywać środków w ramach przyznanego instrumentu.

W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę w ramach elastycznej linii kredytowej. Umowa wygasła 5 maja 2010 r., a została odnowiona 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak poprzednia, opiewała na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dol. W styczniu 2011 r. MFW wydłużył o dwa lata okres obowiązywania przyznanej Polsce elastycznej linii kredytowej i zwiększył dostępne fundusze do 19,166 mld SDR, czyli ok. 30 mld dol.

SDR (tzw. specjalne prawa ciągnienia) to międzynarodowa jednostka walutowa o charakterze pieniądza bezgotówkowego, emitowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

....

Zarzna nas odsetkami bo suma rosnie i odsetki coraz wyzsze . Koszmar . Ale zont .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:42, 09 Maj 2013    Temat postu:

Lewandowski: Polska musi dołożyć 300 mln euro do budżetu UE na ten rok

Polska będzie musiała dołożyć około 300 mln euro do tegorocznego budżetu unijnego - poinformował w czwartek komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Jak mówił Lewandowski w programie TVP1 "Polityka przy kawie", projekt dodatkowego budżetu unijnego na ten rok dotyczy kwoty ponad 11 mld euro. "Polska będzie musiała dorzucić około 3 proc. tej sumy, czyli ok. 300 mln euro" - podkreślił.

Lewandowski wyjaśnił, że w tegorocznym budżecie UE brakuje pieniędzy. "Dlatego Parlament Europejski mi pomaga. Mówi - wyrazimy zgodę na wieloletnie fundusze do 2020 roku, ale najpierw musicie uzupełnić niedobory w kasie na 2013 rok, w tym niedobory dla Polski" - powiedział komisarz UE ds. budżetu.

Ocenił, że jest gotowość rządów krajów członkowskich, by te braki w kasie UE uzupełnić. Poinformował, że Hiszpania będzie musiała dołożyć do tegorocznego budżetu UE dużo więcej, niż Polska, bo ok. 800 mln euro.

"Tylko jest kłopot (ministra finansów Jacka - PAP) Rostowskiego czy ministra finansów Hiszpanii, którzy mają swoje ograniczenia w kasie narodowej. Wszyscy to rozumiemy, dlatego ta płatność będzie pewnie w dwóch ratach - na początku ok. 7 mld euro" - zaznaczył.

Pytany, czy istnieje zagrożenie, że UE nie będzie realizować wypłat, Lewandowski powiedział, że będzie ona je opóźniać. "Cały czas mamy za mało pieniędzy w stosunku do tych rachunków, które napływają do Brukseli" - podkreślił.

Przywódcy państw UE uzgodnili nowe ramy finansowe na lata 2014-2020 na lutowym szczycie w Brukseli, ale porozumienie musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski, który postawił swoje warunki.

Aby w ogóle negocjacje między rządami, reprezentowanymi przez irlandzką prezydencję Unii, a Parlamentem Europejskim mogły się rozpocząć, eurodeputowani żądają przyjęcia nowelizacji rocznego budżetu na 2013 rok. To zaś oznacza konieczność znalezienia przez kraje członkowskie dodatkowych 11 mld euro, aby załatać deficyt wynikający z różnicy między zaplanowanymi zobowiązaniami a spływającymi fakturami za płatności.

Komisja Europejska przedstawiła projekt nowelizacji rocznego budżetu UE już pod koniec marca. Dlatego Irlandia miała nadzieję, że uda się rozpocząć negocjacje w sprawie wieloletnich ram finansowych z PE już pod koniec kwietnia, równolegle z pracami nad nowelizacją budżetu na 2013 rok. To dałoby więcej czasu na przygotowanie nowych programów, koniecznych do wdrożenia wieloletnich ram finansowych. Jednak eurodeputowani odrzucają jak na razie możliwość równoległych negocjacji, co uniemożliwia podjęcie prac nad wieloletnimi ramami finansowymi.

....

To dokladanie coraz wieksze !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:37, 02 Lip 2013    Temat postu:

Szef KE powołał grupę ekspertów ds. uwspólnotowienia długu eurolandu

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso ogłosił we wtorek w Strasburgu powołanie grupy ekspertów, która przeanalizuje szanse i ryzyka, związane z ewentualnym wprowadzeniem wspólnych obligacji strefy euro i utworzeniem funduszu oddłużeniowego.

Utworzenie takiej grupy było częścią porozumienia z Parlamentem Europejskim, dotyczącego tzw. dwupaku, czyli rozporządzeń, wzmacniających nadzór nad krajami, których problemy finansowe mogą zagrozić całej strefie euro.

"Chciałbym ogłosić, że zgodnie z naszym zobowiązaniem wobec Parlamentu Europejskiego w ramach porozumienia w sprawie dwupaku, Komisja powołuje grupę ekspertów, która przeanalizuje zalety i ryzyka, wymogi prawne oraz finansowe konsekwencje inicjatyw dotyczących uwspólnotowienia długu w formie funduszu oddłużeniowego oraz euroobligacji" - powiedział Barroso w trakcie debaty PE w Strasburgu.

Poinformował, że pracom grupy przewodniczyć będzie była członkini rady zarządzającej Europejskiego Banku Centralnego Gertrude Tumpel-Gugerell. Eksperci mają przedstawić wyniki swojej analizy do marca przyszłego roku.

Propozycje dotyczące uwspólnotowienia długu krajów wspólnej waluty - czy to w formie euroobligacji, czy też wspólnego funduszu oddłużeniowego - budzą w UE wiele emocji. Wprowadzenie euroobligacji popiera Francja. Ale pomysły te kategorycznie odrzucają Niemcy, które dzięki względnie dobrej kondycji swej gospodarki mają rekordowo niskie oprocentowanie swoich obligacji, podczas gdy zadłużone kraje Południa ponoszą wysokie koszty obsługi swego długu. Zdaniem chadecko-liberalnego rządu w Berlinie uwspólnotowienie długu mogłoby być dopiero ostatnim etapem pogłębionej unii gospodarczej i walutowej.

Rząd kanclerz Angeli Merkel odrzucił też propozycję, przedstawioną w 2011 r. przez doradzającą jej rządowi radę ekspertów gospodarczych, by ustanowić fundusz oddłużeniowy dla strefy euro. Do tego funduszu transferowano by długi krajów eurolandu przekraczające 60-procentowy pułap. Państwa strefy euro byłyby zobowiązane spłacić długi w ciągu 20-25 lat, a zabezpieczeniem byłyby ich rezerwy walutowe albo złota. Propozycję tę poparli niemieccy socjaldemokraci i Zieloni

>>>>

To bedziecie placic dlugi po UE ! ALE ZESCIE GLOSOWALI DEBILE !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:24, 24 Lip 2013    Temat postu:

Belka: elastyczna linia kredytowa z MFW tańsza niż utrzymywanie rezerw


Elastyczna linia kredytowa z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dzięki której uzy­skujemy dostęp do 33,8 mld dol. rezerw, kosztuje w tym roku Polskę ok. 114 mln dol. - wynika ze słów prezesa NBP Marka Belki.

Jak poinformował w środę w Sejmie Belka, koszt ten będzie taki sam w przyszłym roku. "Ela­styczna linia kredytowa polega na tym, iż uzyskujemy dostęp do 33,8 mld dol. Jest to suma, która uzupełnia nasze rezerwy. To jest taka polisa ubezpiecze­niowa" - tłumaczył szef NBP.

Jak podkreślił, opłaty za goto­wość przyznania nam tych środ­ków wynoszą 76 mln SDR (jed­nostki rozliczeniowe w MFW, w dolarach to ok. 114 mln). Są to koszty ponoszone przez budżet państwa.

Belka podkreślał, że gdybyśmy chcieli utrzymywać taką sumę rezerw, czyli ok. 100 mld zł, mu­sielibyśmy przeznaczać na to ok. 2 mld zł, czyli około 6 razy więcej, niż w przypadku ela­stycznej linii MFW.

FCL (Flexible Credit Line) przy­znawana jest krajom o bardzo stabilnych fundamentach ma­kroekonomicznych i skutecznej polityce gospodarczej. Polska już od 2009 roku miała przyzna­ny dostęp do FCL, wówczas na kwotę 20,43 mld euro. Instru­ment był następnie odnawiany; ostatni raz w styczniu 2011 roku, przy zwiększeniu wysoko­ści kwoty do 30 mld dol. Na po­czątku tego roku MFW zdecydo­wał o zwiększeniu rozmiaru tej linii kredytowej do równowarto­ści ok. 33,8 mld dol.

Analitycy funduszu wyjaśniali wzrost rozmiaru linii kredyto­wej tym, że rok 2013 będzie trudny zarówno dla Polski, jak i niektórych naszych głównych partnerów handlowych. Zwra­cali uwagę, że Polska boryka się także z pewnym wycofa­niem zewnętrznego finansowa­nia z sektora bankowego, a nie­stabilne przepływy kapitału mogą stanowić zagrożenie.

Prezes NBP mówił też w Sejmie o umowie bilateralnej na kre­dyt z Polski dla MFW. Jak pod­kreślił, została ona zawarta, ale z Funduszu nie ma żadnych sy­gnałów, że będzie w tej chwili realizowana. "Została podpisa­na umowa o gotowości i już. Mówiąc krótko, nie ma żad­nych kosztów, nie ma zmiany w statusie naszych rezerw. Gdyby te pieniądze zostały, że tak się wyrażę pociągnięte, to one dalej byłby częścią naszych re­zerw, chociaż oczywiście mniej płynną" - oświadczył Belka.

Zastrzegł, że środki z tej umowy, gdyby były wykorzysty­wane przez Fundusz, mogłyby do nas wrócić w każdym mo­mencie, gdy uznalibyśmy, że jest to potrzebne. "Ale nie ma kwestii zwrotu, bo nic nie +wy­płynęło+" - podkreślił.

W 2011 r. państwa UE zgodziły się na zasilenie Międzynarodo­wego Funduszu Walutowego (MFW) kwotą do 200 mld euro, by ten wspierał zadłużone go­spodarki eurolandu. Procedura przewiduje dwustronne pożycz­ki banków centralnych krajów unijnych. 150 mld euro miało pochodzić z krajów strefy euro, a pozostała część od krajów spoza strefy euro. Polska podpi­sała w tym roku porozumienie na udostępnienie MFW ponad 6,27 mld euro.

...

Cooo ? Branie kredytu tansze niz lokowanie rezerw na koncie !? Belka kto cie ekonomii uczyl !? Hilary Minc ?!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:10, 09 Sty 2014    Temat postu:

Polska chce i dalej może korzystać z elastycznej linii kredytowej MFW

Polska ma mocne fundamenty makroekonomiczne i może dalej korzystać z elastycznej linii kredytowej - uznał MFW po zakończonym w środę rutynowym przeglądzie w tej sprawie. Polska nadal chce traktować ten instrument finansowy jako środek ostrożnościowy.

Dzięki elastycznej linii kredytowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Polska uzyskuje dostęp do 22 mld SDR (jednostki rozliczeniowe w MFW), czyli ok. 33,7 mld USD. Suma ta uzupełnia nasze rezerwy walutowe. W 2013 r. kosztowało nas to ok. 114 mln dolarów, podobnie ma być w tym roku.

David Lipton, pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego MFW podkreślił w komunikacie, że Polska nadal ma mocne fundamenty makroekonomiczne, w tym dobrze ustalony reżim celu inflacyjnego i solidne ramy fiskalne. Wraz ze skutecznym nadzorem finansowym chroni to nasz kraj przed niestabilnością fiskalną - wskazał Lipton.

FCL (Flexible Credit Line) przyznawana jest państwom o bardzo stabilnych fundamentach makroekonomicznych i skutecznej polityce gospodarczej. Te, które radzą sobie gorzej, muszą korzystać z doraźnych pożyczek od Funduszu, które obwarowywane są szeregiem warunków.

Lipton zaznaczył, że porozumienie MFW z Polską zwiększa nasze zdolności do radzenia sobie z ewentualnymi "zewnętrznymi wstrząsami" (kryzysami), zapewniając nam dodatkowe środki na odpowiedni bufor bezpieczeństwa.

"Polska gospodarka zaczyna ożywać po okresie gwałtownego spowolnienia. Jednak ryzyka zewnętrzne pozostają na podwyższonym poziomie" - wskazał zastępca dyrektora w funduszu.

Jako przykład podał możliwość zwiększenia napięć finansowych w strefie euro, przedłużania się okresu niskiego wzrostu w Europie i nagłego odwrócenia się przepływu kapitału, gdy w krajach rozwiniętych nastąpi wyjście z niekonwencjonalnej polityki pieniężnej (QE3).

MFW poinformował, że polskie władze traktują dostęp do elastycznej linii kredytowej jako środek ostrożnościowy, który zabezpiecza przed takimi ryzykami. Nasz kraj zamierza zrezygnować z linii, gdy tylko pozwolą na to warunki zewnętrzne.

Polska już od 2009 roku miała przyznany dostęp do FCL, wówczas na kwotę 20,43 mld dol. Instrument był następnie odnawiany; ostatni raz w styczniu 2013 roku (na dwa lata), przy zwiększeniu wysokości kwoty do równowartości ok. 33,7 mld dol.

Analitycy funduszu wyjaśniali wzrost rozmiaru linii kredytowej tym, że rok 2013 będzie trudny zarówno dla Polski, jak i niektórych naszych głównych partnerów handlowych. Zwracali uwagę, że Polska boryka się także z pewnym wycofaniem zewnętrznego finansowania z sektora bankowego, a niestabilne przepływy kapitału mogą stanowić zagrożenie.

....

Czyli w latach 2009 - 2013 dolozylismy pol miliarda ? I czekaja nas dalsze wplaty . Zatem juz jest gigantyczna afera .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:29, 30 Sty 2014    Temat postu:

Szczurek: chcemy przedłużenia dostępu do linii kredytowej z MFW

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć o kolejne dwa lata dostęp do tzw. Elastycznej Linii Kredytowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - poinformował dziennikarzy minister finansów Mateusz Szczurek.

"Chcielibyśmy przedłużyć dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line - FCL) na następne dwa lata, licząc od stycznia 2015 r." - powiedział Szczurek. Nie ujawnił, czy Polska będzie ubiegać się o linię w obecnej wysokości, czyli 22 mld SDR, co odpowiada równowartości ok. 33,9 mld dolarów.

W styczniu br. Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego potwierdziła, że polska gospodarka jest stabilna oraz ma silne fundamenty. Ocena ta była związana z dokonanym przeglądem wypełniania przez Polskę kryteriów kwalifikujących do dostępu do FLC. Fundusz pozytywnie ocenił politykę makroekonomiczną Polski, co jest warunkiem kontynuacji dostępu do środków MFW.

Według resortu finansów FCL odgrywa ważną rolę z punktu widzenia wzmacniania stabilności zewnętrznej Polski, potwierdza też wiarygodność naszego kraju na międzynarodowych rynkach finansowych. Tym samym zapewnia bezpieczeństwo gospodarcze państwa w warunkach utrzymującej się niepewności i zmienności na międzynarodowych rynkach finansowych.

Polska nie wykorzystuje środków w ramach utrzymywanej od maja 2009 r. linii kredytowej z MFW i - jak podkreśla MF - traktuje ją jako instrument ostrożnościowy.

...

Gigantycznaafera bo to nie za darmo .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:56, 11 Paź 2014    Temat postu:

Szczurek: możliwa redukcja elastycznej linii kredytowej z MFW o 25 do 33 proc.

Elastyczna linia kredytowa (FCL) z MFW może zostać zredukowa­na o 25 do 33 proc. - poinformował w piątek w rozmowie z agen­cją Bloomberg przebywający w Waszyngtonie minister finansów Mateusz Szczurek. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w stycz­niu.

Szczurek już wcześniej informował, że w styczniu Polska zwróci się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o zmniejszenie wielkości elastycznej linii kredytowej FCL (Flexible Credit Line), nie wskazywał jednak skali redukcji.

MFW 18 stycznia 2013 roku wydłużył Polsce dostęp do FCL na 2 lata w wysokości 22 mld SDR, czyli ok. 33,7 mld USD.

Według resortu finansów FCL odgrywa ważną rolę z punktu wi­dzenia wzmacniania stabilności zewnętrznej Polski, potwierdza też wiarygodność naszego kraju na międzynarodowych rynkach finansowych. Tym samym zapewnia bezpieczeństwo gospodar­cze państwa w warunkach utrzymującej się niepewności i zmien­ności na międzynarodowych rynkach finansowych.

Polska nie wykorzystuje środków w ramach utrzymywanej od maja 2009 r. linii kredytowej z MFW i - jak podkreśla MF - traktu­je ją jako instrument ostrożnościowy.

...

Wreszcie . To ile miliardow jestesmy w plecy od tej afery ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:02, 15 Sty 2015    Temat postu:

MFW przedłużył Polsce linię kredytową na kolejne dwa lata

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego odnowiła na kolejne dwa lata dostęp dla Polski do elastycznej linii kredytowej (FCL) w wysokości około 23 mld USD, czyli - jak wnioskowała Polska - w mniejszej skali niż dotychczas.

Jak poinformował MFW w komunikacie prasowym, wysokość środków dostępnych w ramach linii kredytowej FCL została zmniejszona w porównaniu z udostępnionymi w poprzednich latach i wynosi ok. 23 mld USD.

"Władze Polski zamierzają traktować FCL jako instrument zapobiegawczy i nie zamierzają wykorzystywać środków w ramach FCL" - pokreślono w komunikacie.

Jak oświadczył zastępca dyrektor zarządzającej MFW Min Zhu, dalszy dostęp do FCL "wzmacnia środki zabezpieczające Polskę przed zagrożeniami zewnętrznymi, pomaga utrzymać zaufanie rynku i wzmacnia silną gospodarczą strategię władz" a niższa niż dotychczas wysokość linii kredytowej "wysyła jasny sygnał, że władze mają zamiar zrezygnować z dostępu do FCL, jak tylko znikną zewnętrzne zagrożenia".

"Polska ma bardzo silne podstawy gospodarcze i ramy polityczne. Pozycja fiskalna jest silna, a dług publiczny jest zrównoważony" - ocenił Zhu.

Wskazał też, że Polska prowadzi wiarygodny program zwalczania inflacji, który jest skutecznym narzędziem zarządzania makroekonomicznego. "Elastyczny kurs odgrywa rolę stabilizującą, działając jako amortyzator w okresach wahań na światowych rynkach finansowych. System bankowy jest płynny, dobrze skapitalizowany i dochodowy, wzmocniony przez skuteczny nadzór finansowy" - dodał Zhu.

Jego zdaniem dalsza stopniowa konsolidacja systemu fiskalnego oraz stała reguła wydatkowa wdrożona w 2013 roku pomogą zapewnić Polsce długoterminową stabilność budżetową.

W styczniu 2013 roku MFW wydłużył Polsce dostęp do FCL na 2 lata w wysokości ok. 33,7 mld USD.

...

Znowu bedziemy bulic .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:25, 14 Sty 2016    Temat postu:

MFW: Polska dalej kwalifikuje się do elastycznej linii kredytowej
David Lipton i szefowa MFW Christina Lagarde
David Lipton i szefowa MFW Christina Lagarde - SHAWN THEW / PAP

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego oceniła, że Polska w dalszym ciągu kwalifikuje się do elastycznej linii kredytowej (FCL). Na wniosek polskich władz obniżono kwotę FCL do około 16,6 mld euro - podano w komunikacie prasowym MFW. Fundusz ocenił, że silne podstawy gospodarcze oraz polityczne pomogły Polsce w zachowaniu odporności wobec niestabilnej sytuacji na rynkach finansowych. - Są perspektywy dalszego dynamicznego wzrostu - powiedział zastępca Dyrektora Zarządzającego Funduszu David Lipton.

Ponadto polskie władze wyraziły zamiar kontynuowania podejścia do FCL jako do instrumentu zapobiegawczego oraz zamiar stopniowej z niego rezygnacji, gdy tylko ustąpią zewnętrzne zagrożenia dla polskiej gospodarki - poinformowano w komunikacie.

MFW ocenił, że bardzo silne podstawy gospodarcze i ramy polityczne pomogły Polsce zachować odporność w obliczu rosnącej niestabilności na rynkach finansowych. Wzrost gospodarczy jest silny, bezrobocie spada, a inflacja zaczęła się podnosić - podkreślił Fundusz.

- Są perspektywy dalszego dynamicznego wzrostu - powiedział pierwszy zastępca Dyrektora Zarządzającego Funduszu David Lipton, cytowany w komunikacie. Zastrzegł jednak, że choć ryzyko dla gospodarki nieco spadło, to "pozostaje na podwyższonym poziomie" w związku z niepewnościami co do dalszych skutków zaostrzenia polityki monetarnej USA i potencjalnie niekorzystnych wydarzeń w kluczowych gospodarkach wschodzących.

Elastyczna linia kredytowa ma wzmacniać odporność Polski przed zewnętrznym ryzykiem dla gospodarki. Lipton ocenił, że dostęp do FCL opiewającej na niższą kwotę "jest uzasadniony" w świetle nieco niższego ryzyka i poprawy fundamentów gospodarczych Polski.

W styczniu 2015 roku MFW wydłużył Polsce dostęp do FCL na 2 lata w wysokości 15,5 mld SDR (Special Drawing Rights - Specjalnych Praw Ciągnienia), czyli niespełna 19,8 mld euro.

>>>

Do placenia odsetek za nic.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:57, 03 Gru 2018    Temat postu:

Minister Kwieciński o Brexicie: Polska jest gotowa zwiększyć składkę budżetu UE

Polska jest w stanie załatać dziurę w budżecie UE po opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię – zapowiedział w poniedziałek w programie „Salon polityczny Trójki” na antenie Polskiego Radia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

...

ostryb 2 godz. temu 0
Czyli polacy nie mają sie bogacić tylko dopłacić do upadajacego UE żeby w korycie było jak najdłużej karmy.
Brawo socjalista Maowiecki.

...

Dokladnie! Bedziemy wysylac nasze zloto na poklad Titanica!
To sa wrogowie narodu! Kara ich nie ominie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136471
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:32, 26 Mar 2019    Temat postu:

Polska trzyma złoto w Anglii. Płaci tysiące, zarabia miliony

Polskie złoto warte rekordowe 23 mld zł niemal w całości leży w skarbcu Banku Anglii. Mimo różnych obaw, NBP nie zamierza sprowadzać blisko 10 tys. sztabek do kraju. W zeszłym roku zarobił na nim ponad 11 mln zł.

...

Coo? 0,48% rocznie? Kto takie glupie biznesy robi?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy