Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Ominąć Polskę!Brawo!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 1:02, 18 Sty 2011    Temat postu: Ominąć Polskę!Brawo!

Rosja rozważa ominięcie Polski w przewozach drogowych .
Rosja rozważa alternatywne warianty przewozu towarów do Europy, z ominięciem Polski - poinformowała Izba Handlowo-Przemysłowa Federacji Rosyjskiej (IHP FR). W Polsce inspekcja drogowa kontroluje, czy rosyjscy przewoźnicy mają zezwolenia.

>>>>>

No i brawo ! Genialne!Niech z Kremlem mecza sie inni!Niech im truja rtecia radem itp.A my z daleka.Mamy rope mamy gaz?PO CO NAM SWIAT?Wyjsc z UE nich nas omina I SPOKOJ!
Zreszta jesli w Afryce powstana jakies fajne panstwa np. w Tunezji czy w Sudanie czy Uganda to z nimi sie przyjaznic a nie z euro-zbokami zwyrodnialymi i plugawymi.Niech dziadostwa z Brukseli przyjazni se z Kremlem niech zarazaja sie syfilisem niech sie truja COZ NAM DO TEGO!
Niech na całym świecie wojna byle Polska wiś spokojna!

Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:38, 22 Paź 2011    Temat postu:

Afera szpiegowska w Niemczech. Donosili Rosji

Nie­miec­kie wła­dze po­in­for­mo­wa­ły w so­bo­tę o aresz­to­wa­niu dwoj­ga ludzi pod za­rzu­tem dzia­łal­no­ści szpie­gow­skiej, a we­dług ty­go­dni­ka "Der Spie­gel" para za­trzy­ma­nych agen­tów pra­co­wa­ła na rzecz Rosji. Aresz­to­wa­nie szpie­gów, pierw­sze tego ro­dza­ju od zjed­no­cze­nia Nie­miec w 1990 roku, może wy­wo­łać na­pię­cia w sto­sun­kach nie­miec­ko-ro­syj­skich, w któ­rych przez ubie­głe 20 lat do­szło do znacz­ne­go ocie­ple­nia.

Nie­miec­ka pro­ku­ra­tu­ra fe­de­ral­na z sie­dzi­bą w Karls­ru­he po­twier­dzi­ła, że dwie osoby po­dej­rza­ne o szpie­go­stwo na rzecz ob­ce­go pań­stwa zo­sta­ły we wto­rek aresz­to­wa­ne na te­re­nie kra­jów związ­ko­wych Ba­de­nia-Wir­tem­ber­gia i Hesja przez funk­cjo­na­riu­szy sił spe­cjal­nych z jed­nost­ki GSG-9. - Za­trzy­ma­nych po­dej­rze­wa się o to, że przez długi czas pra­co­wa­li w Niem­czech na rzecz za­gra­nicz­nej agen­cji wy­wia­du. Do­cho­dze­nie pro­wa­dzi Fe­de­ral­ny Urząd Kry­mi­nal­ny (BKA) - głosi ko­mu­ni­kat pro­ku­ra­tu­ry fe­de­ral­nej, nie po­da­jąc toż­sa­mo­ści aresz­to­wa­nych.

We­dług udo­stęp­nio­ne­go dzi­siaj ar­ty­ku­łu, który znaj­dzie się w sprze­da­wa­nym od po­nie­dział­ku wy­da­niu "Spie­gla", aresz­to­wa­ni to para Ro­sjan He­idrun A. i An­dre­as A. We­dług władz, pra­co­wa­li oni na rzecz Mo­skwy od 1988 roku. Oboje za­prze­czy­li sta­wia­nym im za­rzu­tom - po­in­for­mo­wał ty­go­dnik.

Jak po­da­je "Spie­gel", w mo­men­cie akcji ko­man­do­sów z GSG-9 He­idrun od­słu­chi­wa­ła za­szy­fro­wa­ny mel­du­nek ra­dio­wy. Miej­sca­mi aresz­to­wa­nia oboj­ga były Mar­burg w Hesji i Ba­lin­gen w Ba­de­nii-Wir­tem­ber­gii. Agen­ci mieli au­striac­kie pasz­por­ty z da­ny­mi, we­dług któ­rych An­dre­as uro­dził się w Ar­gen­ty­nie, a He­idrun w Peru. Nie­miec­ka kwe­ren­da w Ame­ry­ce Po­łu­dnio­wej wy­ka­za­ła, że to nie­praw­da.

>>>>>

No jak to sie stalo ! Tacy przyjaciele a tu szpieguja ! Gratulujemy Berlinowi przyjaciol ! Kto z kim przestaje takim sie staje ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:20, 08 Lis 2011    Temat postu:

"Wall Street Journal": Europę niepokoi uzależnienie od rosyjskiego gazu

"Wall Stre­et Jo­ur­nal" pisze w kon­tek­ście otwar­cia Ga­zo­cią­gu Pół­noc­ne­go, że Eu­ro­pę nie­po­koi jed­nak duże uza­leż­nie­nie od ro­syj­skie­go gazu. Szef ośrod­ka EU­CERS Fried­bert Pflu­eger po­wta­rza za­strze­że­nia ws. braku kon­sul­ta­cji z Pol­ską i re­pu­bli­ka­mi bał­tyc­ki­mi.

Od­da­nie do użyt­ku Ga­zo­cią­gu Pół­noc­ne­go "okrzyk­nię­to waż­nym kro­kiem w kie­run­ku po­pra­wy bez­pie­czeń­stwa ener­ge­tycz­ne­go Eu­ro­py", ale na­stą­pi­ło to także "w okre­sie wzmo­żo­nych na­pięć mię­dzy Unią Eu­ro­pej­ską a Rosją" - uważa "Wall Stre­et Jo­ur­nal". We­dług tej ga­ze­ty, przed­sta­wi­cie­le władz w Bruk­se­li i in­nych sto­li­cach eu­ro­pej­skich "nie po­tra­fią ukryć za­tro­ska­nia z po­wo­du du­że­go uza­leż­nie­nia od ro­syj­skie­go gi­gan­ta ga­zo­we­go". Gaz­prom za­spo­ka­ja już około jed­nej czwar­tej za­po­trze­bo­wa­nia Eu­ro­py na gaz - wska­zu­je "WSJ".

Ga­ze­ta pisze o nie­daw­nych dzia­ła­niach Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej wobec po­dej­rza­nych o ła­ma­nie reguł an­ty­tru­sto­wych firm, które zaj­mu­ją się do­sta­wa­mi, trans­por­tem i ma­ga­zy­no­wa­niem gazu, i wy­ra­ża opi­nię, że dzia­ła­nia te "wzbu­dzi­ły w Mo­skwie po­dej­rze­nia, iż na ce­low­ni­ku Bruk­se­li może się znaj­do­wać Gaz­prom".

"WSJ" wska­zu­je, że pod­czas gdy UE pu­blicz­nie po­par­ła Ga­zo­ciąg Pół­noc­ny, Mo­skwie znacz­nie trud­niej jest o po­par­cie dla jej no­we­go pro­jek­tu - Ga­zo­cią­gu Po­łu­dnio­we­go, który po­łą­czył­by Rosję z Buł­ga­rią przez Morze Czar­ne. Ga­ze­ta przy­po­mi­na, że dwa ty­go­dnie temu ro­syj­ski mi­ni­ster ds. ener­gii Sier­giej Szmat­ko przy­znał, że roz­mo­wy w UE utknę­ły w mar­twym punk­cie.

Ga­ze­ta od­no­to­wu­je, że An­ka­ra nie wy­ra­zi­ła dotąd zgody na pod­mor­ski od­ci­nek Ga­zo­cią­gu Po­łu­dnio­we­go. Za­ra­zem Tur­cja roz­wa­ża od­stą­pie­nie od jed­ne­go ze swych dłu­go­ter­mi­no­wych kon­trak­tów z Gaz­pro­mem. Tur­cja im­por­tu­je obec­nie gaz z Iranu i za­bie­ga o do­sta­wy tego su­row­ca z Azji Środ­ko­wej.

"Za­rów­no Rosja, jak i Eu­ro­pa nie­wąt­pli­wie przed­sta­wią Ga­zo­ciąg Pół­noc­ny jako dowód za­cie­śnie­nia współ­pra­cy i pod­wyż­sze­nia bez­pie­czeń­stwa ener­ge­tycz­ne­go. Ale rze­czy­wi­stość jest taka, że Gaz­prom jest w Eu­ro­pie pod pre­sją i po raz pierw­szy ma do czy­nie­nia z nie­ustę­pli­wą UE" - pisze "WSJ" na za­koń­cze­nie.

Dy­rek­tor Eu­ro­pej­skie­go Cen­trum Bez­pie­czeń­stwa Ener­gii i Su­row­ców (EU­CERS) prof. Fried­bert Pflu­eger wy­ra­ził opi­nię, że "Nord Stre­am (Ga­zo­ciąg Pół­noc­ny) wy­da­je nie­for­tun­ną in­we­sty­cją, jeśli weź­mie­my pod uwagę to, że nie skon­sul­to­wa­no jej ani z Pol­ską ani kra­ja­mi bał­tyc­ki­mi".

"Jak się wy­da­je, po raz ko­lej­ny w hi­sto­rii, Niem­cy robią in­te­re­sy z Rosją, omi­ja­jąc Pol­skę" - na­pi­sał Pflu­eger w e-ma­ilu.

Za­zna­czył jed­nak, że "Nord Stre­am ma sens dla bez­pie­czeń­stwa ener­ge­tycz­ne­go w UE", zwłasz­cza po nie­daw­nej de­cy­zji Nie­miec o re­zy­gna­cji z ener­gii ją­dro­wej do 2022 r., co w spo­sób nie­unik­nio­ny do­pro­wa­dzi do zwięk­sze­nia za­po­trze­bo­wa­nia na gaz.

Zda­niem prof. Pflu­ege­ra gra­tu­la­cje na­le­żą się za­rzą­do­wi kon­sor­cjum Nord Stre­am, który zdo­łał włą­czyć w pro­ces po­zy­ski­wa­nia po­zwo­leń na in­we­sty­cję kraje są­sied­nie oraz oby­wa­te­li. -W naj­bliż­szej przy­szło­ści klu­czo­we bę­dzie stwo­rze­nie jed­no­li­te­go i zdy­wer­sy­fi­ko­wa­ne­go Eu­ro­pej­skie­go Rynku Ener­gii, któ­re­go re­gu­ły i pro­ce­du­ry obej­mo­wać będą wszyst­kich uczest­ni­ków i gdzie gaz bę­dzie mógł pły­nąć we wszyst­kich kie­run­kach - uważa dy­rek­tor EU­CERS.

>>>>>

E tam sie nipokoja oplataniem przez Kreml ! Z usmiechem psychopaty samobojcy ida na egzekucje . Nam to jest lepiej ze Polske omina . My mamy i gaz i rope ... Wiec niech zachod sie wykonczyc gazem pompowanym przez Kreml (bo to nie jest gaz z Rosji ) ... Zreszta i tak padaja !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:39, 09 Lis 2011    Temat postu:

Radzieccy zdradzaja po co byl rurociag :

"Wiedomosti": Rosja będzie mogła zakręcić kurek z gazem PolsceJeśli będzie taka polityczna potrzeba, to Moskwa, nie szkodząc krajom trzecim, będzie mogła zakręcić kurek z gazem Polsce - zauważa dziennik "Wiedomosti", komentując uruchomienie Gazociągu Północnego, łączącego Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie.

Rosyjska gazeta podkreśla, że projekt Nord Stream to "wielkie zwycięstwo Władimira Putina, który zabiegał o ułożenie północnej, morskiej rury gazowej, nie oglądając się na jej gigantyczne koszty oraz ryzyko związane z jej zapełnieniem i opłacalnością". "Wiedomosti" wskazują, że "Rosja dysponuje teraz nadwyżką mocy przesyłowych, którą można manipulować". - Poszkodowanych będzie niemało: kraje bałtyckie, Polska i Ukraina, które stracą tranzytowe strumienie gazowe i które teraz będą musiały sporo zmienić w swojej polityce energetycznej i budżetowej - pisze dziennik.

"Wiedomosti" zauważają, że "pełno obaw jest też w Europie". - Prasa pisze o zwiększeniu zależności energetycznej od Rosji, która i tak pokrywa 1/4 zużycia gazu w państwach Unii Europejskiej. Dywaguje się także o niebezpieczeństwach wynikających z gazowej przyjaźni między Rosją a Niemcami - Nord Stream ma się jakoby stać podstawą dla groźnego aliansu, który będzie przypominać pakt Mołotowa-Ribbentropa z 1939 roku między Związkiem Radzieckim a nazistowskimi Niemcami - wyjaśnia gazeta.

- Straszydło, bo w takiej roli od wielu lat występuje Gazprom, stało się jeszcze straszniejsze, umacniając swoją reputację "broni energetycznej Putina", za pomocą której ten urzeczywistnia swoje imperialne ambicje - dodają "Wiedomosti".

Dziennik przyznaje, że "polityczne korzyści, jakie Rosji przyniesie oddanie do eksploatacji Gazociągu Północnego, rzeczywiście będą ogromne". - Najbardziej ewidentny plus, to obiektywne zwiększenie niezawodności dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Druga korzyść polega na tym, że Nord Stream w istotny sposób rozszerza możliwości Rosji w politycznym i gospodarczym targu z Białorusią oraz Ukrainą - wyliczają "Wiedomosti".

Rozwijając tę drugą myśl, gazeta przytacza opinię analityka rynku gazowego Michaiła Korczemkina, który podkreśla, że "nadwyżka mocy przesyłowych pozwoli na całkowite wstrzymanie białoruskiego tranzytu lub ograniczenie do minimum przesyłu przez Ukrainę (jako kary dla Białorusi za "złe zachowanie" lub nagrody dla Ukrainy za "dobre")".

- Oprócz tego, jeśli będzie taka polityczna potrzeba, to Rosja, nie szkodząc krajom trzecim, będzie mogła zakręcić kurek z gazem Polsce lub Słowacji - zaznaczają "Wiedomosti".

- Tak więc obawy europejskich polityków nie są zapewne bezpodstawne - pisze moskiewski dziennik.

"Wiedomosti" odnotowują jednocześnie, że "cena, którą trzeba zapłacić za te polityczne korzyści, jest bardzo wysoka". Gazeta szacuje, że cały ten system przesyłowy będzie kosztować około 20 mld euro, z czego ponad połowa przypadnie na Gazprom. - Uzyskanie zwrotu tych gigantycznych inwestycji nie będzie szybkie. Ponadto będzie to możliwe tylko pod warunkiem, że Europa będzie kupowała tyle gazu, ile obecnie, co nie jest wcale pewne - wskazuje gazeta.

Jej zdaniem, "wielkie jest również ryzyko niezapełnienia Nord Stream". - Po uruchomieniu drugiej nitki gazociągu moce eksportowe Gazpromu wzrosną do 225 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a kontrakty koncern ma tylko na 158 mld metrów sześciennych. Przy czym Gazprom musi płacić za 100 proc. mocy przesyłowych Nord Stream zgodnie z zasadą "tłocz lub płać" - tłumaczą "Wiedomosti".

Dziennik dodaje, że "aby zapełnić rurę, Gazprom będzie musiał przerzucić gaz z innych kierunków - przede wszystkim z Ukrainy".

>>>>>

Czekamy z NIECIERPLIWOSCIA zeby zakrecili ! Oznaczalo by to zerwanie tych debilnych kontraktow ktore podpisali matolkowie ,,trzymajacy wladze'' ( bo nie rzadzacy - tego nie potrafia ) .
Wtedy przechodzimy na nasz gaz a imoprt z Rosji wyniesie ZERO !
Chlopaki z Kremla ZAKRECAJCIE JAK NAJSZYBCIEJ ! Przyda wam sie ,,mala zwycieska wojenka z Polska'' jak w 1905 z Japonia albo w 1920 z Polska ! Zobaczycie jak Kreml na tym rurociagu sie przejedzie ! Jak na wszystkim co robili :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:58, 21 Kwi 2012    Temat postu:

Eksperci: umowa ExxonMobil-Rosnieft może zmobilizować konkurencję

Globalne firmy paliwowo-gazowe mogą odpowiedzieć na porozumienie ExxonMobil z Rosnieftem zawarciem podobnej umowy - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Wskazują też, że umowa jest de facto rosyjsko-amerykańskim międzypaństwowym porozumieniem.

W poniedziałek Rosnieft i największy na świecie koncern paliwowy, amerykański ExxonMobil podpisały pakiet porozumień, przewidujących m.in. wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na szelfie Morza Karskiego i Morza Czarnego.

Zdaniem eksperta ds. energetyki Instytutu Sobieskiego Tomasza Chmala efektem tego porozumienia może być zawarcie podobnych sojuszy między innymi globalnymi graczami rynku paliwowo-gazowego. - Mam na myśli Chiny, a także państwa arabskie, w szczególności Arabię Saudyjską. Nie wykluczyłbym jakiejś bliższej współpracy w tym zakresie - powiedział PAP.

- Do tej pory wydawało się, że po firmach rosyjskich i amerykańskich można spodziewać się raczej rywalizacji niż współpracy. To zupełnie nowa sytuacja - dodał. Według niego w efekcie porozumienia można wyróżnić trzy "odstawione" regiony świata: Chiny, państwa arabskie i Kanadę. - Być może z tego coś się urodzi - powiedział.

Wskazał, że w Rosji - jego zdaniem - mogło dojść do podziału wpływów między największymi koncernami, czyli Gazpromowi przypadła Europa, a Rosnieftowi regiony arktyczne i bardziej oddalone rynki. Podkreślił, że najważniejszy jest sam fakt zawarcia umowy, jako porozumienia strategicznego i długofalowego, a nie kwestie finansowe.

Natomiast zdaniem eksperta rynku ropy i gazu Andrzeja Szczęśniaka, porozumienie między Rosnieftem i Exxonem jest de facto rosyjsko-amerykańską umową międzypaństwową. - To ogromny przełom. Rosja dotychczas zawierała podobne porozumienia z firmami europejskimi: niemieckimi, włoskimi i francuskimi. Porozumienie z USA stwarza (Rosji - PAP) nowe możliwości, także dostępu do amerykańskich technologii gazu łupkowego - zaznaczył.

W jego ocenie Rosjanie są otwarci na wejście innych firm na ich rynek. - Rozmawiają z Indiami, rozmawiają z Japończykami. Pytanie tylko, czy będą chcieli współpracować z chińskimi firmami. To duża nauka dla Polski, bo my od wielu lat prowadzimy "twardą" politykę, polegającą na całkowitym braku współpracy gospodarczej. Te konflikty dużo nas kosztują - choćby cena rosyjskiego gazu czy rafineria w Możejkach. To czerwone światło dla naszych polityków, żeby tę politykę zracjonalizować - podkreślił.

W jego opinii do rozpoczęcia eksploatacji złóż arktycznych przez Rosnieft i ExxonMobil może dojść za pięć-osiem lat. - Wcześniej trzeba będzie oczywiście przeprowadzić odpowiednie badania, zbudować odpowiednią infrastrukturę - zaznaczył. Tymczasem - jak dodał - Rosjanie będą poznawali amerykańskie technologie wydobywcze.

Rosnieft i ExxonMobil poinformowały, że utworzą dwie spółki joint venture, w których Rosnieft otrzyma 66,7 proc. udziałów, a ExxonMobil - 33,3 proc. Amerykański gigant zobowiązał się ponadto do zainwestowania w pierwsze fazy tych projektów 3,2 mld dol.


Porozumienia zakładają także, iż Rosnieft przejmie 30 proc. akcji w spółkach ExxonMobil wydobywających ropę i gaz z trudnodostępnych złóż w Teksasie oraz Kanadzie. Rosnieft otrzyma też po 30 proc. udziałów w 20 złożach amerykańskiego koncernu w Zatoce Meksykańskiej.

Porozumienia te są konsekwencją zawartej przez Rosnieft i ExxonMobil w sierpniu 2011 roku umowy o partnerstwie strategicznym, przewidującej ich współpracę w Arktyce, na Syberii Zachodniej i Morzu Czarnym, a także w USA i Kanadzie. Zapowiedziano wtedy, że inwestycje wynikające z tej umowy mogą wynieść nawet 500 mld dol. Rosnieft nie jest pierwszym koncernem z Rosji, który zawarł porozumienie o partnerstwie z koncernem z USA. Umowa taka łączy też rosyjski Łukoil z amerykańskim ConocoPhillips.

Łukasz Osiński

>>>>

No i macie ukochane Stany . Ktore tylko patrza na zysk nawet w sojusz z kanibalami wampirami i mordercami ... Jakie represje zastosowac wpbec ExxonMobil ? Wszystkie przyzwoite kraje powinny zkazac im dzialalnosci na swoim terytorium . TO JEST WOJNA ! Kto podpisuje umowy z gangsterami sam jest gangsterem !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:40, 01 Cze 2012    Temat postu:

Niemcy: według Merkel emocje wokół Nord Stream uspokoiły się

Pod­czas szczy­tu Rady Państw Morza Bał­tyc­kie­go w Stral­sun­dzie nie zgła­sza­no za­strze­żeń do Ga­zo­cią­gu Pół­noc­ne­go - po­wie­dzia­ła kanc­lerz An­ge­la Mer­kel. Jej zda­niem emo­cje wokół tej in­we­sty­cji już się uspo­ko­iły.

- Poruszaliśmy także temat projektu Nord Stream. Nie był on tu kwestionowany - powiedziała Merkel na konferencji prasowej po szczycie. - Gdy przypominam sobie dyskusje w tej sprawie, jakie toczyliśmy przed pięciu czy sześciu laty, ile było wtedy zastrzeżeń, to myślę, że sytuacja się uspokoiła.

>>>

Z tego ze nikt nie mowil Angela wyciaga wniosek ze sie ,,uspokoilo'' . NIC SIE NIE USPOKOILO ! A przede wszystkim to sobie wypraszam slowo ,,emocje'' . Ze niby my tacy ,,emocjonalni'' . Krzyczymy cos wrzeszczymy a tu nic sie nie dzieje . No coz tam rurociag zbudowali i robia biznes z Putinem ...
TO JEST KOLEJNA OHYDNA ZBRODNIA NIEMIEC ! PONIESIECIE TEGO KONSEKWENCJE !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:28, 12 Lip 2012    Temat postu:

Stratfor: Rosja torpeduje plany energetycznej dywersyfikacji

Bu­do­wa­na przez Ro­sjan elek­trow­nia ato­mo­wa w Ostrow­cu na Bia­ło­ru­si, pierw­sza w tym kraju, wpi­su­je się w re­ali­zo­wa­ną przez Rosję po­li­ty­kę tor­pe­do­wa­nia dy­wer­sy­fi­ka­cji do­staw ener­gii przez jej od­bior­ców w re­jo­nie Bał­ty­ku - oce­nia ośro­dek Strat­for.

Bia­ło­ru­sko-ro­syj­ska umowa prze­wi­du­je, że pierw­szą na Bia­ło­ru­si elek­trow­nię ato­mo­wą zbu­du­ją ro­syj­skie firmy, wy­ko­rzy­stu­jąc ro­syj­ską tech­no­lo­gię. Do­dat­ko­wo Mo­skwa po­ży­czy Bia­ło­ru­si 10 mld USD na po­kry­cie 85 proc. kosz­tów bu­do­wy - za­zna­cza­ją ana­li­ty­cy w śro­do­wym ko­men­ta­rzu.

W ubie­głym mie­sią­cu wy­ko­na­no wstęp­ne prace ziem­ne, a bu­do­wa ma się roz­po­cząć na je­sie­ni i za­koń­czyć do 2018 roku. Osta­tecz­na umowa ma być pod­pi­sa­na jesz­cze w lipcu.

Strat­for twier­dzi, że celem in­we­sty­cji jest skon­so­li­do­wa­nie ro­syj­skiej kon­tro­li nad bia­ło­ru­skim ryn­kiem ener­gii, "pro­jek­cja siły" w re­gio­nie, stwo­rze­nie al­ter­na­ty­wy dla dy­wer­sy­fi­ka­cji źró­deł ener­gii, sil­nych zwłasz­cza na Li­twie i znie­chę­ce­nie są­sied­nich państw do pój­ścia za li­tew­skim przy­kła­dem.

Jest to więc po­su­nię­cie "po­śred­nio wy­mie­rzo­ne w Litwę", sta­wia­ją­cą na skro­plo­ny gaz i ener­gię nu­kle­ar­ną jako al­ter­na­ty­wy dla ro­syj­skich do­staw. Litwa pla­nu­je bu­do­wę nowej elek­trow­ni w Wi­sa­gi­nie w miej­sce za­mknię­tej w 2009 roku Igna­li­ny.

Wła­dze w Wil­nie liczą na to, że Wi­sa­gi­na zo­sta­nie od­da­na do użyt­ku w la­tach 2020-22. Bu­dow­ni­czym jest ja­poń­ski kon­cern Hi­ta­chi, a koszt tej in­we­sty­cji oce­nia się na 6,1 mld USD.

"Nie jest przy­pad­kiem, że bia­ło­ru­ska elek­trow­nia usy­tu­owa­na jest w od­le­gło­ści 50 km od Wilna. In­we­sty­cja na Bia­ło­ru­si ma na celu skom­pli­ko­wa­nie pro­jek­tu Wi­sa­gi­ny, po­nie­waż jest wobec niej al­ter­na­ty­wą" - za­zna­cza Strat­for.

Rosja uważa, że elek­trow­nia ato­mo­wa na Li­twie ma zmniej­szyć za­leż­ność od ro­syj­skich su­row­ców ener­ge­tycz­nych także w pań­stwach są­sia­du­ją­cych z Litwą. "Mo­skwa ma na­dzie­ję, że nowa bia­ło­ru­ska elek­trow­nia po­ło­ży tamę ta­kie­mu ry­zy­ku" - uważa Strat­for.

"Przy­szłość pro­jek­tu Wi­sa­gi­ny nie jest jasna, ale ro­syj­ska mo­ty­wa­cja, jeśli cho­dzi o elek­trow­nię w Ostrow­cu, jest cał­kiem wy­raź­na. Mo­skwa chce za­cho­wać rangę naj­więk­sze­go do­staw­cy ener­gii w re­jo­nie Bał­ty­ku" - oce­nia Strat­for.

>>>>

No to niech zachodnie cymably przestana kupiwac od nich te surowce . Niech ich wyrzuca z G8 i niech przestana robic z nimi szczyty . Zachod to wyjatkowi psychopaci . Mowia ze Kreml nieustannie knuje na ich zgube ... i nadal z nimi sie obsciskuja . DEBILE !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:39, 27 Lip 2012    Temat postu:

Rosja eksportuje rekordowe ilości ropy do Stanów Zjednoczonych

Wła­di­mir Putin, czę­sto prze­ciw­ny ame­ry­kań­skiej po­li­ty­ce za­gra­nicz­nej, wy­sy­ła re­kor­do­we ilo­ści ropy na Za­chod­nie Wy­brze­że Sta­nów Zjed­no­czo­nych, re­gio­nu cał­ko­wi­cie od­cię­te­go od naj­więk­sze­go wzro­stu wy­do­by­cia ropy w kraju od czasu za­koń­cze­nia II wojny świa­to­wej.

Około 5,2 mi­lio­nów ba­ry­łek ropy z ro­syj­skie­go portu Koź­mi­no przy­pły­nę­ło w czerw­cu, o około 37 pro­cent wię­cej niż ubie­gło­rocz­ne 3,8 mi­lio­ny ba­ry­łek, jak wy­ni­ka z da­nych opra­co­wa­nych przez Blo­om­berg. We­dług da­nych mi­ni­ster­stwa ener­ge­ty­ki, eks­port z Rosji może być naj­wyż­szy od co naj­mniej 1995 roku. Naj­now­sze dane mi­ni­ster­stwa do­ty­czą kwiet­nia.

W ty­go­dniu koń­czą­cym się 27 kwiet­nia ro­syj­ska, sau­dyj­ska i ka­na­dyj­ska ropa zwięk­szy­ła im­port na Za­chod­nie Wy­brze­że do re­kor­do­wych 1,79 mi­lio­nów ba­ry­łek dzien­nie, po­nie­waż re­gion za­stę­pu­je spa­dek pro­duk­cji na Ala­sce i w Ka­li­for­nii. Im­port uwi­dacz­nia, jak po­pra­wa wy­do­by­cia umoż­li­wia­ją­ca Sta­nom Zjed­no­czo­nym sta­ra­nia o nie­za­leż­ność ener­ge­tycz­ną nie wpły­nę­ła ko­rzyst­nie na re­gion po­zba­wio­ny do­stę­pu do ru­ro­cią­gu, który za­pew­nił­by nowe do­sta­wy. Za­pa­sy w Cu­shing w Okla­ho­mie, naj­więk­szym w Ame­ry­ce ma­ga­zy­nie ropy i cen­trum han­dlo­wym osią­gnę­ły od kwiet­nia nie­mal re­kor­do­wy po­ziom.

- Mó­wi­my o sa­mo­wy­star­czal­no­ści ener­ge­tycz­nej, z wy­jąt­kiem Za­chod­nie­go Wy­brze­ża, które musi im­por­to­wać ro­syj­ską ropę – po­wie­dział we wto­rek w Van­co­uver Dar­ryl An­der­son, do­rad­ca do spraw prze­sy­ła­nia ener­gii i dy­rek­tor za­rzą­dza­ją­cy Wave Point Con­sul­ting Ltd. – I znów Rosja jest naj­więk­szym pro­du­cen­tem ropy, a Ka­li­for­nia musi za­stą­pić czymś ropę z Ala­ski.

Ro­syj­ski pre­zy­dent Wła­di­mir Putin nie zga­dza się z po­li­ty­ką Sta­nów Zjed­no­czo­nych bro­niąc prawa Iranu do prac nad roz­wo­jem ener­gii ją­dro­wej i sprze­ci­wia­jąc się sank­cjom wobec Syrii – so­jusz­ni­ka z cza­sów Związ­ku Ra­dziec­kie­go. Usta­wo­daw­stwo nor­ma­li­zu­ją­ce wy­mia­nę han­dlo­wą z Rosją zo­sta­ło za­twier­dzo­ne przez Se­nac­ką Ko­mi­sję ds. Fi­nan­sów i musi jesz­cze uzy­skać apro­ba­tę ko­mi­sji bu­dże­to­wej Izby Re­pre­zen­tan­tów.

Do­sta­wy ro­syj­skiej ropy uzy­sku­ją "ryn­ko­wą ak­cep­ta­cję" w Sta­nach Zjed­no­czo­nych, po­nie­waż kon­ku­ru­ją z in­ny­mi im­por­te­ra­mi, po­wie­dział David Hac­kett, pre­zes Stil­l­wa­ter As­so­cia­tes w Irvi­ne w Ka­li­for­nii, która jest nie­za­leż­nym kon­sul­tan­tem do spraw paliw.

Ropa z ru­ro­cią­gu Wschod­nia Sy­be­ria – Ocean Spo­koj­ny (East Si­be­ria-Pa­ci­fic Ocean – ESPO) była we wto­rek w ob­ro­cie o 2,90 – 3,20 do­la­rów po­wy­żej bench­mar­ko­wej ropy z Du­ba­ju. Prze­sy­ła­nie ropy z ru­ro­cią­gu ESPO na Za­chod­nie Wy­brze­że kosz­tu­je około 2,63 do­la­ry za ba­rył­kę, po­in­for­mo­wał Poten & Part­ners, ma­kler okrę­to­wy z sie­dzi­bą w Nowym Jorku. Ropa Dubai Fateh kosz­to­wa­ła w czwar­tek 100,51 do­la­rów za ba­rył­kę, jak wy­ni­ka z da­nych opra­co­wa­nych przez Blo­om­berg.

Ropa wy­do­by­wa­na ze złóż łup­ko­wych Bak­ken prze­sy­ła­na do nie­któ­rych czę­ści Mon­ta­ny i Pół­noc­nej Da­ko­ty kosz­to­wa­ła w środę 85,79 do­la­rów za ba­rył­kę, jak wy­ni­ka z da­nych Blo­om­ber­ga. Bench­mar­ko­wa ame­ry­kań­ska ropa West Texas In­ter­me­dia­te kosz­to­wa­ła je­dy­nie 88,35 do­la­rów za ba­rył­kę w czwart­ko­wym ob­ro­cie elek­tro­nicz­nym w Nowym Jorku.

Prze­sy­ła­nie ropy z Bak­ken ko­le­ją na Za­chod­nio-Pół­noc­ne Wy­brze­że kosz­to­wa­ło­by 10 do­la­rów za ba­rył­kę, po­in­for­mo­wał 19 lipca Sim­mons & Co. In­ter­na­tio­nal, bank in­we­sty­cyj­ny z sie­dzi­bą w Hu­ston spe­cja­li­zu­ją­cy się w ener­ge­ty­ce.

- Jeśli ra­fi­ne­rie mogą wię­cej za­ro­bić de­cy­du­jąc się na jakąś okre­ślo­ną ropę, naj­pew­niej to zro­bią – po­wie­dział w po­nie­dzia­łek Hac­kett. – I nie przej­mu­ją się spe­cjal­nie tym, skąd ona po­cho­dzi.

Im­port z Rosji i in­nych kra­jów umoż­li­wia ra­fi­ne­riom na Za­chod­nim Wy­brze­żu za­stą­pie­nie utra­co­nych do­staw kra­jo­wej ropy. Wy­do­by­cie w Ka­li­for­nii spa­da­ło każ­de­go roku od 1997 roku i w kwiet­niu osią­gnę­ło naj­niż­szy po­ziom od co naj­mniej 1981 roku, jak wy­ni­ka z da­nych mi­ni­ster­stwa ener­ge­ty­ki. Wy­do­by­cie na Ala­sce spada rok­rocz­nie od 2002 roku.

We­dług da­nych mi­ni­ster­stwa ener­ge­ty­ki w kwiet­niu im­port na Za­chod­nie Wy­brze­że z Ara­bii Sau­dyj­skiej osią­gnął dla tego mie­sią­ca naj­wyż­szy po­ziom od 2007 roku i wy­no­sił śred­nio 308 ty­się­cy ba­ry­łek dzien­nie. Im­port ropy z Ka­na­dy wzrósł o pra­wie 40 pro­cent do 178 ty­się­cy ba­ry­łek dzien­nie w po­rów­na­niu z z tym samym okre­sem pięć lat temu. Wzrósł rów­nież im­port z Ko­lum­bii, Ekwa­do­ru i Ku­wej­tu.

Wy­do­by­cie na wscho­dzie Gór Ska­li­stych zwięk­szy­ło pro­duk­cję Sta­nów Zjed­no­czo­nych do naj­wyż­sze­go po­zio­mu w okre­sie 13 lat, po­nie­waż ulep­szo­ne tech­ni­ki wier­ce­nia, mię­dzy in­ny­mi tech­ni­ka szcze­li­no­wa­nia hy­drau­licz­ne­go, umoż­li­wi­ły do­stęp do no­wych, wcze­śniej nie­wy­ko­rzy­sty­wa­nych, złóż.

W ty­go­dniu koń­czą­cym się 20 lipca wy­do­by­cie w kraju osią­gnę­ło 6,36 mi­lio­nów ba­ry­łek dzien­nie, naj­wię­cej od 1999 roku, jak po­da­ło mi­ni­ster­stwo ener­ge­ty­ki. W ciągu ostat­nich trzech lat wy­do­by­cie wzro­sło o 23 pro­cent. Za­pa­sy ropy w Sta­nach Zjed­no­czo­nych wzro­sły w czerw­cu do 387,3 mi­lio­nów ba­ry­łek i jest to naj­wyż­szy po­ziom od 1990 roku.

Za­chod­nie Wy­brze­że nie przy­cią­gnę­ło ta­kie­go sa­me­go za­in­te­re­so­wa­nia firm bu­du­ją­cych ru­ro­cią­gi, jak środ­ko­we re­jo­ny kon­ty­nen­tu.

En­ter­pri­se Pro­ducts Part­ners i En­brid­ge Inc. od­wró­ci­ły 19 maja 805-ki­lo­me­tro­wy ru­ro­ciąg Se­away o prze­kro­ju 76, cen­ty­me­trów, żeby prze­sy­łać ropę z Cu­shing do ra­fi­ne­rii w re­jo­nie Hu­ston. Nad­wyż­ka za­pa­sów spo­wo­do­wa­ła 14 paź­dzier­ni­ka bez­pre­ce­den­so­wą róż­ni­cę mię­dzy ceną ame­ry­kań­skiej ropy bench­mar­ko­wej West Texas In­ter­me­dia­te, a ropą Brent o 27,99 do­la­rów za ba­rył­kę.

Ru­ro­cią­gi za­pro­po­no­wa­ne przez En­brid­ge, Trans­Ca­na­da i Oneok Part­ners mogą zmniej­szyć nad­wyż­kę prze­sy­ła­jąc ropę do ra­fi­ne­rii po­ło­żo­nych w sta­nach u ame­ry­kań­skich wy­brze­ży Za­to­ki Mek­sy­kań­skiej i na Środ­ko­wym Za­cho­dzie.

Ra­fi­ne­rie na Za­cho­dzie, po­dob­nie jak nie­któ­re po­ło­żo­ne wzdłuż Wschod­nie­go Wy­brze­ża, mogą za­cząć spro­wa­dzać ropę ko­le­ją ze Środ­ko­we­go Za­cho­du zanim wezmą pod uwagę ru­ro­ciąg, po­wie­dział Hac­kett.

- Od gra­nic Pół­noc­nej Da­ko­ty do gra­nic Idaho jest pra­wie 805 ki­lo­me­trów, a potem trze­ba prze­być dział wodny Gór Ska­li­stych – po­wie­dział we wto­rek w Bo­sto­nie Char­les Mason, pro­fe­sor wy­dzia­łu go­spo­dar­ki ener­ge­tycz­nej Uni­ver­si­ty of Wy­oming. – Mó­wi­my o bar­dzo dro­gim po­łą­cze­niu, któ­re­go uru­cho­mie­nie po­trwa­ło­by lata, tak więc pro­blem bę­dzie ist­niał przez jakiś czas, zanim ktoś nie za­pro­po­nu­je ta­kie­go roz­wią­za­nia.

Te­so­ro Corp. bu­du­je ter­mi­nal ko­le­jo­wy w ra­fi­ne­rii w Ana­cor­tes w Wa­szyng­to­nie, żeby spro­wa­dzać ropę ze złóż Bak­ken w Pół­noc­nej Da­ko­cie. Ter­mi­nal roz­pocz­nie pracę we wrze­śniu, po­wie­dział pod­czas kon­fe­ren­cji 3 maja dy­rek­tor fi­nan­so­wy firmy Scott Spen­dlo­ve.

Te­so­ro z sie­dzi­bą w San An­to­nio spro­wa­dzi­ła w kwiet­niu 1,45 mi­lion ba­ry­łek ro­syj­skiej ropy do ra­fi­ne­rii w Ana­cor­tes, An­cho­ra­ge, na Ala­sce, w Ka­po­lei, na Ha­wa­jach i w Mar­ti­nez w Ka­li­for­nii, jak wy­ni­ka z da­nych mi­ni­ster­stwa ener­ge­ty­ki.

BP i Phil­lips 66 roz­wa­ża­ją po­dob­ne pro­jek­ty ko­le­jo­we, żeby uzy­ski­wać tań­szą ropę dla swo­ich ra­fi­ne­rii w Wa­szyng­to­nie, po­wie­dział Hac­kett.

- Trans­port ko­le­ją jest moż­li­wy, tak jak w prze­szło­ści ist­nia­ły takie po­łą­cze­nia ze wscho­du na za­chód i z za­cho­du na wschód – po­wie­dział Hac­kett. – Ale naj­pierw trze­ba zbu­do­wać tabor po­cią­gów to­wa­ro­wych z cy­ster­na­mi i będą mogły kur­so­wać, tak jak w sta­nach Za­to­ki Mek­sy­kań­skiej.



Im­port ropy do Ka­li­for­nii wzrósł w 2010 roku o 13 pro­cent w sto­sun­ku do 2000 roku. W 2020 roku stan może spro­wa­dzić aż 436 mi­lio­nów ba­ry­łek ropy z za­gra­ni­cy i jest to wzrost o 16 pro­cent w sto­sun­ku do 2010 roku, jak po­in­for­mo­wa­ła w ra­por­cie z 9 wrze­śnia sta­no­wa ko­mi­sja ds. ener­ge­ty­ki.

Ni­sko­wę­glo­wy stan­dard dla paliw w Ka­li­for­nii rów­nież może przy­czy­nić się do wzro­stu im­por­tu dzia­ła­jąc na nie­ko­rzyść ra­fi­ne­rii prze­ra­bia­ją­cych ropę, któ­rej pro­duk­cja po­wo­du­je emi­sję dużej ilo­ści dwu­tlen­ku węgla, jak na przy­kład ropa z San Jo­aqu­in Val­ley w Ka­li­for­nii i ka­na­dyj­ska ropa z pia­sku ro­po­no­śne­go, na­pi­sa­ła firma Wood Mac­ken­zie w ubie­gło­rocz­nym ra­por­cie fi­nan­so­wa­nym przez We­stern Sta­tes Pe­tro­leum As­so­cia­tion.

Stan­dard ni­sko­wę­glo­wy „dzia­ła jak ma­gnes”, na im­port, zwłasz­cza cięż­kiej ropy arab­skiej i śred­niej ropy irac­kiej, na­pi­sa­ła firma w ra­por­cie.

>>>>

I to sa te wasze ukochane Stany . Niby ,,przeciwwaga'' Rosji niby ten ,,dobry'' kraj ... Tymaczasem łajdaków tam moze byc wiecej niz w Rosji . Tylko sa obludni i udaja baranki . A w Rosji sa w swej ohydzie doslowni i to widac . Tylko kto jest gorszy w takim razie ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:02, 07 Wrz 2012    Temat postu:

Raport dla KE: wydobycie gazu łupkowego może stwarzać duże ryzyko

Za­nie­czysz­cze­nie wód grun­to­wych, po­wierzch­nio­wych oraz po­wie­trza to naj­więk­sze ry­zy­ka dla ludzi i śro­do­wi­ska zwią­za­ne z wy­do­by­ciem gazu łup­ko­we­go - wy­ni­ka z piąt­ko­we­go ra­por­tu przy­go­to­wa­ne­go na zle­ce­nie KE. Ra­port wska­zu­je też na luki w ist­nie­ją­cym pra­wie UE.

Jak prze­ko­nu­ją au­to­rzy ra­por­tu, do wy­do­by­cia gazu łup­ko­we­go, w po­rów­na­niu z wy­do­by­ciem kon­wen­cjo­nal­ne­go gazu ziem­ne­go, zu­ży­wa się o wiele wię­cej wody oraz che­mi­ka­liów. Po­nad­to wy­do­by­cie to po­wo­du­je więk­szy wy­ciek gazu do po­wie­trza, stwa­rza ry­zy­ko prze­do­sta­nia się che­mi­ka­liów do wód grun­to­wych i po­wierzch­nio­wych oraz ich opa­rów do po­wie­trza, wy­ma­ga też więk­szej prze­strze­ni i wię­cej sprzę­tu, który trze­ba trans­por­to­wać - ar­gu­men­tu­ją. Dla­te­go wśród ryzyk dla czło­wie­ka i śro­do­wi­ska wy­mie­nia­ją też wzmo­żo­ny ruch trans­por­to­wy, hałas i emi­sje z paliw.

Au­to­rzy ra­por­tu re­ko­men­du­ją Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej, by "do­ko­na­ła stra­te­gicz­ne­go prze­glą­du po­ten­cjal­nych ryzyk" i roz­wa­ży­ła m.​in. "ogra­ni­cze­nie lub za­ka­za­nie" roz­wo­ju pro­jek­tów łup­ko­wych na ob­sza­rach "o dużej wraż­li­wo­ści lub war­to­ści pod wzglę­dem bio­róż­no­rod­ność, za­so­bów wod­nych" bądź wów­czas, gdy mia­ły­by one duży wpływ na spo­łecz­ność lo­kal­ną. W ra­por­cie na­pi­sa­no m.​in., że "do­wo­dy su­ge­ru­ją, że może być nie­moż­li­wa pełna od­no­wa te­re­nów na wraż­li­wych ob­sza­rach po od­wier­tach".

Za­le­ca­ją też m.​in. usta­no­wie­nie mo­ni­to­rin­gu miejsc wy­do­by­cia pod kątem wpły­wu na spo­łecz­ność lo­kal­ną i uży­cie grun­tów. Ra­port pod­kre­śla, że przy szcze­li­no­wa­niu hy­drau­licz­nym nie­zbęd­nym do wy­do­by­cia gazu łup­ko­we­go po­trze­ba ok. 3,6 ha po­wierzch­ni na jedną lo­ka­li­za­cję, pod­czas gdy przy kon­wen­cjo­nal­nych od­wier­tach - 1,9 ha. Do­da­ją, że z jed­ne­go od­wier­tu gazu łup­ko­we­go otrzy­mu­je się mniej gazu w po­rów­na­niu do od­wier­tów kon­wen­cjo­nal­nych, po­trze­ba więc wię­cej od­wier­tów, by wy­do­być po­dob­ną ilość. To - ich zda­niem - ma duże zna­cze­nie w gęsto za­lud­nio­nej Eu­ro­pie.

"Sza­cu­je się, że około 50 od­wier­tów do wy­do­by­cia gazu łup­ko­we­go może dawać po­dob­ną ilość gazu, jak jeden od­wiert na Morzu Pół­noc­nym" - na­pi­sa­no.

W ra­por­cie pod­kre­ślo­no "wy­so­kie ry­zy­ko" za­nie­czysz­cze­nia wód po­wierzch­nio­wych i grun­to­wych "na róż­nych sta­diach bu­do­wy od­wier­tów, szcze­li­no­wa­nia hy­drau­licz­ne­go, pro­duk­cji gazu i opusz­cza­nia od­wier­tów".

Co cie­ka­we, au­to­rzy jako pierw­szy czyn­nik ry­zy­ka wy­mie­ni­li za­nie­czysz­cze­nie wód po­wierzch­nio­wych ze spły­wów (np. z po­wo­du ero­zji) z roz­le­głych in­sta­la­cji wy­do­byw­czych, a nie - na co naj­czę­ściej się wska­zu­je - za­nie­czysz­cze­nie pit­nej wody grun­to­wej che­mi­ka­lia­mi uży­wa­ny­mi do szcze­li­no­wa­nia skały łup­ko­wej. To dru­gie ry­zy­ko oce­ni­li na "śred­nie do wy­so­kie­go". Wska­za­li, że jest ono ni­skie, gdy miej­sce pro­duk­cji gazu jest od­da­lo­ne o 600 me­trów od uję­cia wody pit­nej, ale że wzra­sta, gdy ta "izo­la­cja" jest nie­szczel­na na dużej głę­bo­ko­ści z po­wo­du cech geo­lo­gicz­nych lub dzia­łań czło­wie­ka.

Dla­te­go wy­mie­nia­jąc luki praw­ne, ana­li­ty­cy wska­za­li, że unij­na dy­rek­ty­wa o oce­nie od­dzia­ły­wa­nia na śro­do­wi­sko, ja­kiej wy­ma­ga się przy du­żych pro­jek­tach bu­dow­la­nych i wy­do­byw­czych, nie za­wie­ra oceny wa­run­ków geo­lo­gicz­nych i hy­dro­ge­olo­gicz­nych przez co unie­moż­li­wia ocenę ry­zy­ka nie­szczel­no­ści i za­nie­czysz­czeń. Bra­ku­je też obo­wiąz­ko­we­go mo­ni­to­rin­gu wody grun­to­wej na ob­sza­rze są­sia­du­ją­cym z wy­do­by­ciem.

Po­nad­to w dy­rek­ty­wie tej - zda­niem au­to­rów - bra­ku­je gwa­ran­cji wy­ko­na­nia oceny od­dzia­ły­wa­nia na śro­do­wi­sko i kon­sul­ta­cji spo­łecz­nych przy wy­da­wa­niu po­zwo­leń na po­szu­ki­wa­nia i wy­do­by­cie gazu łup­ko­we­go. Ten aspekt badał już stycz­nio­wy ra­port KE za­mó­wio­ny przez dy­rek­cję ds. ener­gii. W po­rów­na­niu z in­ny­mi kra­ja­mi Pol­ska wy­pa­dła po­zy­tyw­nie, bo jeśli cho­dzi o wymóg sto­so­wa­nia peł­nej oceny od­dzia­ły­wa­nia na śro­do­wi­sko i kon­sul­ta­cji, roz­pa­tru­je każdy przy­pa­dek in­dy­wi­du­al­nie, a nie sto­su­je - jak Niem­cy - sztyw­ne­go progu wiel­ko­ści wy­do­by­cia.

Au­to­rzy piąt­ko­we­go ra­por­tu wska­za­li też na braki w ra­mo­wej dy­rek­ty­wie wod­nej, która nie za­pew­nia ade­kwat­ne­go mo­ni­to­rin­gu i pre­wen­cji w związ­ku z ry­zy­kiem za­nie­czysz­cze­nia wody przy wy­do­by­ciu łup­ków. Wy­tknę­li też luki w dy­rek­ty­wach re­gu­lu­ją­cych emi­sje spa­lin i in­nych za­nie­czysz­czeń do po­wie­trza. Ich zda­niem nie za­po­bie­ga­ją one wy­so­kim emi­sjom na miej­scu pro­duk­cji. Po­nad­to uwa­ża­ją, że dy­rek­ty­wa w spra­wie od­pa­dów ko­pal­nia­nych nie od­po­wia­da na pro­blem du­żych za­nie­czysz­czeń ze szcze­li­no­wa­nia (duże ilo­ści za­nie­czysz­czo­nej wody od­pom­po­wy­wa­ne z od­wier­tów).

Ra­port za­le­ca też, by kraje UE do­ko­na­ły in­ter­pre­ta­cji prawa unij­ne­go pod kątem sto­so­wa­nia szcze­li­no­wa­nia hy­drau­licz­ne­go.

Szcze­li­no­wa­nie hy­drau­licz­ne to je­dy­na do­stęp­na dotąd me­to­da wy­do­by­cia gazu łup­ko­we­go, po­le­ga­ją­ca na wpom­po­wa­niu pod ci­śnie­niem w głę­bo­kie od­wier­ty (do 4 km) dużej ilo­ści wody z nie­wiel­ką do­miesz­ką sub­stan­cji che­micz­nych, by roz­sa­dzić skałę łup­ko­wą i uwol­nić gaz.

200-stron­ni­co­wy ra­port o po­ten­cjal­nych ry­zy­kach szcze­li­no­wa­nia hy­drau­licz­ne­go dla śro­do­wi­ska i zdro­wia czło­wie­ka przy­go­to­wa­ła na zle­ce­nie dy­rek­cji ge­ne­ral­nej Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej ds. śro­do­wi­ska mię­dzy­na­ro­do­wa firma kon­sul­tin­go­wa w dzie­dzi­nie ener­gii, kli­ma­tu i śro­do­wi­ska - AEA Tech­no­lo­gy.

>>>>

Tak dziala sowiecka agentura . Tutaj macie jak na dloni pokazane czym sie zajmuje obecnie KGB ! Utracaniem lupkow w Polsce ! Jak debile glosowaliscie za UE i teraz Kreml ma potezny instrument ataku czyli agentow KGB w struktuarch UE ! Jak zwykle wyszla wasza glupota ... Moglismy byc niepodlegli i gwizdac na Kreml...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:21, 27 Lis 2012    Temat postu:

Orlen skazany na pośredników w dostawach rosyjskiej ropy?

Mało znana firma Aurora chce zdobyć gigantyczny kontrakt naftowy dla polskiego koncernu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Choć PKN Orlen rozmawia o corocznych dostawach aż 10 mln ton ropy z rosyjskimi producentami: Rosnieftem i Łukoilem, to kontrakt na dostawy stara się zdobyć Aurora Progress, mała spółka zarejestrowana w Szwajcarii, specjalizująca się w pośrednictwie w handlu surowcem – dowiedział się "DGP". Żadne oficjalne źródła jednak tego nie potwierdzają.

Według jednak nieoficjalnych informacji, spółka ma już zarezerwowane przepustowości w naftociągu Przyjaźń. A tylko podmiot który znajdzie się w owym grafiku, jest w stanie realizować zobowiązania wynikające z kontraktu z Orlenem.

"Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że Orlen co roku w swoich rafineriach w kraju i za granicą przerabia ok. 28 mln ton ropy. Z końcem bieżącego roku wygasają mu dwie największe umowy na dostawy rosyjskiego surowca.

....

Stary KGBowski numer . Szemrana firemka zarejestrowana na Cyprze jako posrednik do transferowania kasy .
Omineli nas to my ich ominmy . Kupujmy u Arabow . Zwlasza w wyzwolonych krajach jak Libia . To sa nasi przyjaciele .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:47, 03 Kwi 2013    Temat postu:

Putin polecił Gazpromowi wrócić do projektu Jamał-Europa II

Pre­zy­dent Rosji Wła­di­mir Putin zle­cił kon­cer­no­wi Gaz­prom po­wró­cić do pro­jek­tu bu­do­wy dru­giej nitki ga­zo­cią­gu Ja­mał-Eu­ro­pa z myślą o do­sta­wach dla Pol­ski, Sło­wa­cji i Wę­gier. Putin spo­tkał się w środę z sze­fem Gaz­pro­mu Alek­sie­jem Mil­le­rem.

"W związ­ku z (ga­zo­cią­ga­mi) Nord Stre­am i South Stre­am fak­tycz­nie zre­zy­gno­wa­li­śmy z pro­jek­tu Ja­mał-Eu­ro­pa II" - po­wie­dział Putin.

Za­ape­lo­wał o po­wrót do tego pro­jek­tu, który ma za­pew­nić "zwięk­sze­nie nie­za­wod­no­ści za­opa­trze­nia w gaz Pol­ski, Sło­wa­cji, Wę­gier" - pisze agen­cja ITAR-TASS.

Ma­gi­stra­lę Ja­mał-Eu­ro­pa od­da­no do użyt­ku w 1999 roku. Liczy 2 tys. km i prze­bie­ga przez te­ry­to­rium Rosji, Bia­ło­ru­si, Pol­ski oraz Nie­miec. Jest ob­li­czo­na na tło­cze­nie 33 mld me­trów sześc. gazu rocz­nie.

Druga nitka ja­mal­skiej rury miała być uło­żo­na do końca 2001, a potem do 2010 roku, jed­nak ze wzglę­du na za­an­ga­żo­wa­nie Rosji w bu­do­wę Nord Stre­am, nie za­czę­to jej nawet pro­jek­to­wać. Gaz­prom uza­leż­nia tę in­we­sty­cję od wzro­stu za­po­trze­bo­wa­nia na gaz w Eu­ro­pie Środ­ko­wej i Pół­noc­nej, przede wszyst­kim w Pol­sce .

>>>>

Nie bierzemy surowcow od bandytow . Rosja bedzie nasza a to oznacza wyczyszczenie tego kraju z dziadostwa a nie wzmacnianie swoloczy .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:06, 05 Kwi 2013    Temat postu:

Gazprom i EuRoPol Gaz podpisały memorandum w sprawie Jamał-Europa II

Szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut podpisali w piątek w Petersburgu memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa - poinformowała agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom. Informacje potwierdziło Ministerstwo Gospodarki.

!!!!

Według informacji MG, spotkanie Piechocińskiego z Millerem trwało ponad godzinę, a strona rosyjska "ponowiła propozycję budowy drugiej nitki rurociągu jamalskiego". Uzgodniono też, że Rosjanie szczegóły ekonomiczne i techniczne projektu przedstawią w "najbliższym czasie".

!!!

Co Piechocinski mial z tym wspolnego !!!???

- Muszę to sprawdzić. Ja nic nie wiem. Decyzje, jakie podejmuje Gazprom nie są konsultowane z polskim rządem - tak decyzję ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa skomentował premier Donald Tusk.

!!!!!!

CZY LECI Z NAMI PILOT ?
Graś: - Tak automatyczny .

Premier automatyczny .

Tak wyglada rzundzenie w Polsce po 89 . Umowy same sie podpisuja .

Donio odejdz . Rzygac sie chce od patrzenia na twoje rzundy .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:25, 05 Kwi 2013    Temat postu:

"Wczoraj po południu, w siedzibie Gazpromexport w Sankt Petersburgu, z inicjatywy Gazpromu odbyło się spotkanie przedstawicieli zarządów spółek EuRoPol Gaz i Gazpromexport. W czasie spotkania uzgodniono treść i podpisano »Memorandum o wzajemnym zrozumieniu« dotyczące oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości realizacji gazociągu z Białorusi przez terytorium Polski w kierunku Słowacji" - poinformował EuRoPol Gaz

PGNiG poinformował ponadto, że memorandum - zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego - nie wymagało akceptacji rady nadzorczej spółki EuRoPol Gaz, w której zasiadają również przedstawiciele PGNiG.

...

W atmosferze wzajemnego zrozumienia . Jak w PRL !
O takich rzeczach dowiadujemy sie z ITARTASS !!! I taki maja lad korporacyjny ze nie musza pytac . Ale burdel !
To kto do dymisji ???!!! Kto jest od transportu (rurowego) . Sławku Nowaku !!!??? No paczcie panstwo !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:42, 19 Kwi 2013    Temat postu:

Premier Tusk podjął decyzję. On zastąpi odwołanego ministra

Pre­mier Do­nald Tusk zdy­mi­sjo­no­wał Mi­ko­ła­ja Bu­dza­now­skie­go, mi­ni­stra skar­bu. Pro­po­nu­ję Wło­dzi­mie­rza Kar­piń­skie­go, wi­ce­sze­fa MAC na no­we­go mi­ni­stra skar­bu - dodał pre­mier.

Pre­mier Do­nald Tusk od­no­sząc się w pią­tek do ra­por­tu o oko­licz­no­ściach pod­pi­sa­nia me­mo­ran­dum ga­zo­we­go, po­wie­dział, że "obieg in­for­ma­cji był da­le­ce nie­wy­star­cza­ją­cy".

Szef rządu pod­kre­ślił otwie­ra­jąc kon­fe­ren­cję pra­so­wą, że ma ona słu­żyć pod­su­mo­wa­niu kwe­stii za­mie­sza­nia wokół me­mo­ran­dum ga­zo­we­go. Jak przy­po­mniał, szef MSW zo­stał zo­bo­wią­za­ny do przy­go­to­wa­nia ra­por­tu, który opi­sał­by po­wo­dy, dla któ­rych "obieg in­for­ma­cji był da­le­ce nie­wy­star­cza­ją­cy"

"To wra­że­nie, jakie pań­stwo mieli, że coś z nad­zo­rem nad tymi dzia­ła­nia­mi szwan­ko­wa­ło wy­ma­ga­ło po­twier­dze­nia" - wy­ja­śnił pre­mier po­wo­dy po­wsta­nia ra­por­tu.

Ra­port - przy­go­to­wa­ny przez mi­ni­stra spraw we­wnętrz­nych Bar­tło­mie­ja Sien­kie­wi­cza - po­ka­zu­je spo­sób ko­mu­ni­ka­cji i prze­pły­wu in­for­ma­cji po­mię­dzy spół­ka­mi Skar­bu Pań­stwa i po­szcze­gól­ni re­sor­ta­mi w spra­wie me­mo­ran­dum. Pre­mier do­stał ra­port we wto­rek.

Pre­mier po­in­for­mo­wał, że w związ­ku z ra­por­tem o oko­licz­no­ściach pod­pi­sa­nia me­mo­ran­dum ga­zo­we­go, zde­cy­do­wał tym, że zdy­mi­sjo­nu­je mi­ni­stra skar­bu Mi­ko­ła­ja Bu­dza­now­skie­go, a na jego miej­sce za­pro­po­nu­je wi­ce­sze­fa MAC Wło­dzi­mie­rza Kar­piń­skie­go.

Kan­dy­dat na no­we­go mi­ni­stra skar­bu

Wło­dzi­mierz Kar­piń­ski, do­tych­cza­so­wy wi­ce­szef Mi­ni­ster­stwa Ad­mi­ni­stra­cji i Cy­fry­za­cji, jest kan­dy­da­tem pre­mie­ra na sta­no­wi­sko mi­ni­stra skar­bu. Kar­piń­ski ma za­stą­pić zdy­mi­sjo­no­wa­ne­go Mi­ko­ła­ja Bu­dza­now­skie­go. Pre­mier ocze­ku­je, że nowy mi­ni­ster po­dej­mie "szyb­kie i zde­cy­do­wa­ne dzia­ła­nia" wobec PGNiG.

In­for­mu­jąc o swo­jej de­cy­zji pre­mier Do­nald Tusk pod­kre­ślił w pią­tek, że od no­we­go mi­ni­stra skar­bu bę­dzie ocze­ki­wał szyb­kich i zde­cy­do­wa­nych dzia­łań wobec spół­ki Pol­skie Gór­nic­two Naf­to­we i Ga­zow­nic­two (PGNiG). "W mojej oce­nie po­win­ny to być pierw­sze dzia­ła­nia no­we­go mi­ni­stra skar­bu" - po­wie­dział szef rządu.

Kar­piń­ski peł­nił funk­cję se­kre­ta­rza stanu w re­sor­cie spraw we­wnętrz­nych i ad­mi­ni­stra­cji od sierp­nia 2011 r., a w li­sto­pa­dzie zo­stał wi­ce­mi­ni­strem w nowym Mi­ni­ster­stwie Ad­mi­ni­stra­cji i Cy­fry­za­cji. Spra­wo­wał nad­zór m.​in. nad dzia­łal­no­ścią re­gio­nal­nych izb ob­ra­chun­ko­wych. Zaj­mo­wał się rów­nież spra­wa­mi zwią­za­ny­mi z wy­zna­nia­mi re­li­gij­ny­mi i mniej­szo­ścia­mi na­ro­do­wy­mi, re­ali­za­cją "Na­ro­do­we­go Pro­gra­mu Prze­bu­do­wy Dróg Lo­kal­nych" oraz za­go­spo­da­ro­wa­niem mie­nia prze­ję­te­go od wojsk Fe­de­ra­cji Ro­syj­skiej.

Jest po­słem PO. W 2010 r. zo­stał sze­fem ko­mi­sji nad­zwy­czaj­nej do roz­pa­trze­nia pro­jek­tów ustaw i uchwał do­ty­czą­cych usu­wa­nia skut­ków i za­po­bie­ga­nia po­wo­dzi. Był rów­nież za­stęp­cą prze­wod­ni­czą­ce­go Ko­mi­sji Skar­bu Pań­stwa i prze­wod­ni­czą­cym Ko­mi­sji do Spraw Służb Spe­cjal­nych.

Kar­piń­ski uro­dził się 16 li­sto­pa­da 1961 r. w Pu­ła­wach. Jest ab­sol­wen­tem Wy­dzia­łu In­ży­nie­rii Che­micz­nej Po­li­tech­ni­ki War­szaw­skiej. Ukoń­czył stu­dia po­dy­plo­mo­we na Uni­wer­sy­te­cie War­szaw­skim i Uni­wer­sy­te­cie Marii Cu­rie-Skło­dow­skiej z za­kre­su za­rzą­dza­nia i prawa UE. W ad­mi­ni­stra­cji pań­stwo­wej pra­co­wał od 1994 r. Wcze­śniej pro­wa­dził m.​in. wła­sną dzia­łal­ność go­spo­dar­czą.

W la­tach 1994-2002 był wi­ce­pre­zy­den­tem Puław. Póź­niej, do 2005 r., był rad­nym mia­sta oraz człon­kiem za­rzą­du Za­kła­dów Azo­to­wych "Pu­ła­wy" S.A. Kar­piń­ski jest żo­na­ty, ma pię­ciu synów.

Tusk: ocze­ku­ję od no­we­go mi­ni­stra skar­bu szyb­kich de­cy­zji ws. PGNiG

Pre­mier Do­nald Tusk oświad­czył w pią­tek, że od no­we­go mi­ni­stra skar­bu bę­dzie ocze­ki­wał szyb­kich i zde­cy­do­wa­nych dzia­łań, także per­so­nal­nych, ws. PGNiG.

"Spo­sób za­cho­wa­nia i dzia­ła­nia władz klu­czo­wej w tej spra­wie spół­ki, jaką było PGNiG, nie budzi w moich oczach za­ufa­nia ani pew­no­ści, że jej wła­dze - rów­nież z tego ty­tu­łu, że nie in­for­mo­wa­ły we wła­ści­wym try­bie mi­ni­stra skar­bu - gwa­ran­tu­ją sku­tecz­ną re­ali­za­cję in­te­re­sów pu­blicz­nych" - po­wie­dział Tusk na kon­fe­ren­cji pra­so­wej.

"Dla­te­go będę ocze­ki­wał od no­we­go mi­ni­stra skar­bu szyb­kich i zde­cy­do­wa­nych dzia­łań, które jako przed­sta­wi­ciel wła­ści­cie­la po­wi­nien pod­jąć w od­nie­sie­niu do spół­ki PGNiG, włącz­nie z kon­se­kwen­cja­mi per­so­nal­ny­mi. W mojej oce­nie po­win­ny to być pierw­sze dzia­ła­nia no­we­go mi­ni­stra skar­bu" - po­wie­dział pre­mier.

Tusk pod­kre­ślił, że PGNiG to nie tylko spół­ka gieł­do­wa, ale także spół­ka Skar­bu Pań­stwa, która jest zo­bo­wią­za­na do re­spek­to­wa­nia in­te­re­sów pu­blicz­nych.

Pre­mier: ener­ge­ty­ka po­win­na być jed­no­li­cie za­rzą­dza­na

Pre­mier Do­nald Tusk jest zda­nia, że nad­zór nad ener­ge­ty­ką po­wi­nien być jed­no­li­ty. Za­po­wie­dział zmia­ny usta­wo­we w tym za­kre­sie.

We­dług niego ener­ge­ty­ka po­win­na stać się "dzie­dzi­ną w spo­sób spój­ny, jed­no­li­ty za­rzą­dza­ną, a nie roz­pro­szo­ną w kilku re­sor­tach".

"Od dłuż­sze­go czasu trwa­ła de­ba­ta i mia­łem oka­zję for­mu­ło­wać po­gląd, że kwe­stie ener­ge­tycz­ne i kli­ma­tycz­ne w kon­tek­ście ener­ge­ty­ki wy­kra­cza­ją poza moż­li­wo­ści i ramy jed­ne­go re­sor­tu" - oce­nił szef rządu na piąt­ko­wej kon­fe­ren­cji pra­so­wej.

Jak pod­kre­ślił, w Pol­sce "po­dob­nie jak w in­nych kra­jach tymi kwe­stia­mi zaj­mu­je się wiele re­sor­tów, a w pol­skim przy­pad­ku do­cho­dzą do tego spół­ki skar­bu pań­stwa, które w ja­kiejś czę­ści są na­rzę­dzia­mi do re­ali­za­cji po­li­ty­ki ener­ge­tycz­nej i bez­pie­czeń­stwa ener­ge­tycz­ne­go, a także re­gu­la­to­rzy".

"Bę­dzie­my dys­ku­to­wać nad zmia­na­mi ustro­jo­wy­mi i usta­wo­wy­mi, które po­win­ny zmie­rzać w stro­nę jed­no­li­te­go nad­zo­ru i kie­row­nic­twa nad sze­ro­ko po­ję­tą ener­ge­ty­ką" - po­wie­dział Tusk.

"Me­mo­ran­dum o wza­jem­nym zro­zu­mie­niu" do­ty­czą­ce oceny na eta­pie przed­in­we­sty­cyj­nym moż­li­wo­ści re­ali­za­cji no­we­go ga­zo­cią­gu z Bia­ło­ru­si przez Pol­skę na Sło­wa­cję pod­pi­sa­li na po­cząt­ku kwiet­nia w Pe­ters­bur­gu szef kon­cer­nu Gaz­prom Alek­siej Mil­ler i pre­zes spół­ki Eu­Ro­Pol Gaz Mi­ro­sław Do­brut.

Ak­cjo­na­riu­sza­mi Eu­Ro­Pol Gazu (spół­ki eks­plo­atu­ją­cej pol­ski od­ci­nek ga­zo­cią­gu ja­mal­skie­go) są: PGNiG (48 proc. akcji), Gaz­prom (48 proc. akcji) i Gas-Tra­ding (4 proc. akcji).

Na­stęp­ne­go dnia po pod­pi­sa­niu me­mo­ran­dum Tusk mówił, że nic o tym nie wie.

>>>>

No ! Kto z Putinem kombinuje ten natychmiast wylatuje . I nie ma to tamto ze tak wyszlo . Tutaj samo nic nie ma prawa chodzic !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135909
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:53, 19 Kwi 2013    Temat postu:

Bury: premier uznał, że minister skarbu nie sprawował właściwie nadzoru

Pre­mier uznał, że mi­ni­ster skar­bu Mi­ko­łaj Bu­dza­now­ski nie spra­wo­wał wła­ści­wie nad­zo­ru; to de­cy­zja od­waż­na i jed­no­znacz­na - tak szef klubu PSL Jan Bury, do lipca 2012 r. wi­ce­mi­ni­ster skar­bu, sko­men­to­wał de­cy­zję pre­mie­ra Do­nal­da Tuska o dy­mi­sji szefa MSP.

"Mia­łem wra­że­nie, że prace nad ra­por­tem (do­ty­czą­cym me­mo­ran­dum ga­zo­we­go - PAP) trwa­ły tak długo, że ra­czej dy­mi­sji nie bę­dzie, spo­dzie­wa­łem się zmian w rzą­dzie w oko­li­cach lipca. Wi­docz­nie jed­nak w tym ra­por­cie są takie in­for­ma­cje, że pre­mier uznał, iż mi­ni­ster skar­bu nie miał wła­ści­we­go nad­zo­ru" - po­wie­dział Bury w pią­tek dzien­ni­ka­rzom w Sej­mie. Jak oce­nił, de­cy­zja pre­mie­ra o dy­mi­sji Bu­dza­now­skie­go była "dość od­waż­na i jed­no­znacz­na".

Bury po­wie­dział, że pre­mier "ma wła­dzę i może do­bie­rać sobie swo­ich współ­pra­cow­ni­ków", ta­kich jak chce. "Kil­ka­na­ście mie­się­cy temu do­brał sobie Bu­dza­now­skie­go do skła­du rządu, dziś uznał, że jego misja się wy­czer­pa­ła" - za­zna­czył.

We­dług szefa klubu PSL kan­dy­dat na mi­ni­stra skar­bu Wło­dzi­mierz Kar­piń­ski to dobry wybór szefa rządu. "To urzęd­nik pań­stwo­wy - bo obec­nie jest wi­ce­mi­ni­strem - po dru­gie poseł wielu ka­den­cji, po trze­cie ma świet­ne do­świad­cze­nie w go­spo­dar­ce, bo był kie­dyś człon­kiem za­rzą­du Za­kła­dów Azo­to­wych +Pu­ła­wy+, więc kwe­stie gazu ma świet­nie opa­no­wa­ne" - oce­nił.

Pre­mier Do­nald Tusk zde­cy­do­wał w pią­tek o dy­mi­sji mi­ni­stra skar­bu Mi­ko­ła­ja Bu­dza­now­skie­go i zwró­cił się do pre­zy­den­ta o po­wo­ła­nie na tę funk­cję obec­ne­go wi­ce­mi­ni­stra ad­mi­ni­stra­cji i cy­fry­za­cji Wło­dzi­mie­rza Kar­piń­skie­go. Te de­cy­zje mają zwią­zek z me­mo­ran­dum ga­zo­wym.

>>>

Nie da sie ukryc ze nie sprawowal !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy