Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Na pomoc Zambii ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:08, 11 Paź 2014    Temat postu: Na pomoc Zambii ...

Rzeszowscy lekarze przeszkolą medyków w Zambii

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszo­wie będą w małym szpitalu w Lusace w Zambii szkolić tamtej­szych lekarzy np. w opiece nad wcześniakami i matkami; sami, dzięki pobytowi w Afryce, nauczą się rozpoznawać choroby tropi­kalne.

Jak poinformowała dyrektor ds. medycznych rzeszowskiego szpi­tala dr Anna Hartman-Ksycińska, szpital w Lusace to niewielka placówka, działająca od półtora roku. Z jego pomocy korzystają przede wszystkim ubodzy. W szpitalu tym pracuje dwoje lekarzy i kilkanaście osób personelu medycznego.

Szpital zapewnia pomoc medyczną tylko w ciągu dnia, na noc jest zamykany. Tamtejsi lekarze chcą stworzyć całodobową opiekę nad chorymi. Hartman-Ksycińska zaznaczyła, że konieczne jest przeszkolenie ich z zasad np. opieki nad wcześniakami i matka­mi, z resuscytacji noworodków, a także z onkologii, urologii i ne­frologii.

Szkolenie i kursy w szpitalu w Lusace zaczną się prawdopodob­nie w połowie przyszłego roku i potrwają kilka miesięcy.

Według wstępnego planu zambijscy lekarze przyjadą na kilka miesięcy do rzeszowskiego szpitala na szkolenia i staże. Również kilkoro rzeszowskich lekarzy wyjedzie do Zambii, aby na miejscu prowadzić kursy i szkolenia dla tamtejszych medyków. Będąc w Afryce, sami z kolei nabędą wprawy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób tropikalnych, takich jak m.​in. malaria, denga, żółta febra, śpiączka afrykańska.

- My również skorzystamy bardzo na tej współpracy. W Polsce wiedza na temat chorób tropikalnych nie jest powszechna, a w związku z rozwojem turystyki staje się potrzebą chwili. Każdy le­karz w szpitalu wojewódzkim powinien mieć tę wiedzę – zauwa­żyła Hartman-Ksycińska.

Dodała, że w kraju cztery wiodące ośrodki, które zajmują się cho­robami tropikalnymi i pasożytniczymi znajdują się w Gdyni, Po­znaniu , Warszawie i w Białymstoku. Natomiast lekarze w in­nych placówkach często nie mają wyrobionego nawyku pytania pacjenta, u którego występują objawy którejś z tych chorób, czy nie był ostatnio na wycieczce w krajach afrykańskich.

Tymczasem – jak podkreśliła Hartman-Ksycińska – czas, w przy­padku chorób tropikalnych, jest bardzo ważny; im szybciej choro­ba zostanie rozpoznana i rozpocznie się leczenie, tym bardziej zmniejszać się będzie ryzyko zgonu pacjenta.

Dodatkowo szpital w Rzeszowie będzie miał możliwość zgroma­dzenia zestawu preparatów mikroskopowych patogenów tropi­kalnych. Byłyby one pomocą w kształceniu studentów wydziału lekarskiego, który od przyszłego roku akademickiego zacznie działać na Uniwersytecie Rzeszowskim. Hartman-Ksycińska pod­kreśliła, że dzięki temu studenci medycyny zdobędą na temat roz­poznawania chorób tropikalnych wiedzę praktyczną, a nie tylko teoretyczną.

Jolanta Kluz-Zawadzka, specjalistka chorób zakaźnych z Woje­wódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie powiedziała, że wśród innych zagrożeń dla turystów są też owady. Poprzez ukąszenie przenoszą one na człowieka bakterie, wirusy i pasoży­ty. Spełniają rolę przenosicieli, czyli wektorów i są przyczyną chorób przywożonych z innego klimatu.

- Groźne są też larwy nicieni, które wnikając przez skórę stóp podczas kąpieli w zbiornikach wodnych wędrują później naczy­niami chłonnymi i mogą wywoływać bardzo ciężkie schorzenia narządowe – mówiła Kluz-Zawadzka.

Źródłem pasożytów np. larw tasiemców i ameb mogą być też pod­dane niedostatecznej obróbce termicznej ryby, owoce morza, czy nawet woda pitna, służąca do przyrządzania posiłków, czy wyro­bu kostek lodu.

W krajach tropikalnych występują też, u nas już nieco zapomnia­ne choroby, takie jak tyfus (dur brzuszny), czy cholera. Zarazić się tam można także gruźlicą czy chorobą Heinego-Medina.

Kluz-Zawadzka zaznaczyła, że przeciwko niektórym chorobom występującym w krajach tropikalnych możemy się szczepić np. przeciwko żółtej gorączce, tężcowi, durowi brzusznemu, chorobie Heinego-Medina, wściekliźnie i grypie. Przeciwko malarii należy przyjmować profilaktykę doustną.

Współpraca między szpitalami zakłada również, że kilkoro absol­wentów zambijskich szkół średnich mogłoby studiować na wy­dziale lekarskim, który zacznie działać na Uniwersytecie Rze­szowskim w roku akademickim 2015/2016.

Szpital w Lusace, ufundowany przez Episkopat Zambii, otrzymał imię nieżyjącego polskiego misjonarza - jezuity kardynała Adama Kozłowieckiego pochodzącego z Huty Komorowskiej na Podkarpaciu. Duchowny na misjach spędził 61 lat. Zajmował się tam m.​in. organizacją edukacji dla dzieci i młodzieży, struktur kościelnych w Zambii, starał się także o powołanie szpitala. Zo­stał pierwszym w historii arcybiskupem metropolitą Lusaki. Za swoją pracę otrzymał najwyższe odznaczenia: Zambijski Order Wolności, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Ko­mandorski Orderu Zasługi RP oraz Francji - Legię Honorową.

Inicjatorem i pomysłodawcą współpracy między szpitalami w Rzeszowie i Lusace jest Fundacja im. Kardynała Kozłowieckiego "Serce Bez Granic" w Hucie Komorowskiej.

...

Brawo trzeba wspierac Afryke madrze ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy