Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 14:00, 22 Gru 2007 Temat postu: Litwa ochrona życia przyjeta w pierwszym czytaniu!!! |
|
|
Zaaprobowanie ustawy w pierwszym czytaniu jest już dużym sukcesem, chociaż przed nami jeszcze dwa głosowania - powiedział inicjator zgłoszonej przed dwoma laty ustawy, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, poseł Waldemar Tomaszewski.
- Potrzeba było dwóch lat, by projekt trafił pod obrady Sejmu, by przekonać część posłów do tego, że życie rozpoczyna się w chwili poczęcia - mówi poseł.
Przyjęty w czwartek w pierwszym czytaniu projekt ustawy o ochronie życia poczętego ma wielu przeciwników w litewskim Sejmie. Najbardziej gorliwym krytykiem jest posłanka Aszrine Pavilioniene, która określa ustawą mianem średniowiecznej.
- Jest to średniowieczna ustawa, która cofa nas do czasów ciemności. Narusza ona prawa kobiety do swego ciała, a także pozbawia ją możliwości decyzji kiedy rodzić i ile mieć dzieci - twierdzi Pavilioniene.
Litewska ustawa o ochronie życia poczętego została przygotowana na wzór analogicznej polskiej ustawy. Podobnie jak w Polsce, litewski projekt przewiduje kilka wyjątków od zakazu przerywania ciąży, m.in. jeżeli ciąża zagraża życiu i zdrowiu matki, albo kobieta została zgwałcona.
Projekt ustawy przewiduje również odpowiedzialność lekarzy, którzy dokonają zabiegu nielegalnej aborcji. Kobieta w takim wypadku nie byłaby pociągana do odpowiedzialności.
Według danych litewskiego Ministerstwa Zdrowia, co roku na Litwie dokonuje się kilkudziesięciu tysięcy aborcji.
>>>>
Sami widzicie ze dobro zwycieza na wschodzie...
Czekamy teraz na Bialorus i na Ukraine...
To w koncu jest ta sama cywilizacja co w Polsce!
Ave Maryja!
.....
Niestety widzimy ze zly przyklad Polski zrobil ,,wyjatki''...Te ktore chcial zlikwidowac Giertych a ktore zepsul Prezio...
Niemniej jednak Litwa jest pierwszym krajem postsowieckim ktory wprowadzil taka ustawe...To wielki triumf cywilizacji zycia nawet przy tych ograniczeniach!
Prawdziwy postep to postep moralny...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 16:58, 01 Wrz 2015 Temat postu: |
|
|
Litwa: prokuratura oskarża 66 obywateli byłego ZSRR o zbrodnie wojenne
Litewska prokuratura oskarżyła o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości 66 obywateli Rosji, Białorusi i Ukrainy w związku z wydarzeniami z 1991 r., kiedy od kul i pod gąsienicami czołgów wojsk radzieckich zginęło w Wilnie 14 osób.
Prokurator generalny Litwy wniósł zarzuty przeciwko byłym członkom partii komunistycznej, byłym urzędnikom ministerstw spraw wewnętrznych i obrony, a także funkcjonariuszom KGB. Wszyscy, poza dwoma z nich, będą sądzeni zaocznie.
REKLAMA
Nie oskarżono natomiast ówczesnego prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa; prokuratura podkreśliła, że nie dysponuje dowodami potrzebnymi na postawienie zarzutów byłemu przywódcy ZSRR. Decyzja ta została skrytykowana przez pierwszego przywódcę odrodzonej Litwy - Vytautasa Landsbergisa.
- Oni (prokuratorzy) powinni wrócić do przedszkola, do szkoły podstawowej, żeby poczytać książki o tamtych wydarzeniach i zapoznać się z relacjami świadków. To są żenujący prokuratorzy - podkreślił Landsbergis.
Po północy z 12 na 13 stycznia 1991 roku od kul i pod gąsienicami czołgów stacjonujących w Wilnie wojsk radzieckich zginęło 14 osób, a kilkaset zostało rannych. Tej nocy tysiące bezbronnych ludzi zebrały się przy strategicznych obiektach: Sejmie, budynku radia i telewizji i wieży telewizyjnej, by nie dopuścić do zajęcia ich przez siły sowieckie. Wydarzenia te stanowiły decydujący zwrot w walce o niepodległość Litwy.
Litwa była pierwszym krajem wchodzącym w skład ówczesnego ZSRR, który 11 marca 1990 roku uchwalił Akt Niepodległości. Jej parlament podjął wówczas uchwałę o przekształceniu Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w Republikę Litewską i przywrócił jej tradycyjne symbole narodowe, w tym godło - Pogoń. W ślad za Litwą poszły dwie pozostałe republiki bałtyckie: Łotwa i Estonia.
Gorbaczow początkowo tolerował przemiany w krajach bałtyckich. Liczył, że nowo powstające tam ruchy demokratyczne będą stanowiły oddolne poparcie dla jego reform demokratycznych i ekonomicznych. Wkrótce jednak zapadła decyzja o rozprawienia się siłą ze zbuntowanymi republikami.
...
Upadek imperium nie byl bynajmniej pokojowy. Jak na taki syf byl wzglednie lagodny.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 12:00, 28 Gru 2017 Temat postu: |
|
|
RMF 24
Fakty
Świat
Papież będzie witany "po królewsku". Litwa przygotowuje się na wizytę Franciszka
Papież będzie witany "po królewsku". Litwa przygotowuje się na wizytę Franciszka
Wczoraj, 27 grudnia (19:33)
"Papież ma być witany po królewsku" - powiedział szef litewskiego Sejmu Viktoras Pranckietis po rozmowie z dyrektor departamentu dziedzictwa kulturowego w resorcie kultury Dianą Varnaite ws. planowanej na jesień 2018 r. wizyty papieża Franciszka na Litwie. Dokładna data i szczegóły wizyty nie są jeszcze znane, ale jak zaznaczył szef litewskiego parlamentu, "my, jako państwo powinniśmy zawczasu przygotować się na godne powitanie honorowego gościa".
Papież Franciszek
/L'OSSERVATORE ROMANO / HANDOUT /PAP/EPA
Podczas środowego spotkania Pranckietis i Varnaite rozmawiali o obiektach sakralnych, które należy przygotować na przyjazd papieża.
Omówiliśmy możliwości przeprowadzenia remontu w katedrze kowieńskiej, która jest rozpatrywana jako jedno z potencjalnych miejsc wizyty - powiedziała Varnaite.
Katedra kowieńska wymaga wzmocnienia fundamentów i wymiany instalacji elektrycznej. Należy też odrestaurować dwa ołtarze boczne i ambonę. Szacuje się, że koszty remontu wyniosą od 300 tys. do 500 tys. euro.
Przed miesiącem poinformowano, że papież Franciszek na jesień 2018 roku planuje wizytę na Litwę w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez ten kraj niepodległości.
Wizyta prawdopodobnie potrwa tylko jeden dzień. Zakłada się, że Ojciec Święty odwiedzi katedrę wileńską i kowieńską, w której spotka się z litewskim duchowieństwem.
Dotychczas doszło do jednej wizyty papieża w tym kraju - w 1993 roku odwiedził Litwę Jan Paweł II.
...
A wiec sladami Jana Pawla II.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 18:29, 18 Maj 2018 Temat postu: |
|
|
Przykład dla Polski - jak Litwini obniżyli ceny ciepła sieciowego
15 maja 2018
2 Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Przykład dla Polski - jak Litwini obniżyli ceny ciepła sieciowego
W ciągu kilku ostatnich lat nad Niemnem zrobiono to, czego nie udało się nad Wisłą - zbudowała sprawny giełdowy system obrotu biomasą, której znaczenie jako paliwa nieustannie rośnie. Dzięki temu odbiorcy mają tańsze ciepło.
Dzięki reformom struktury państwowych firm, politycznym decyzjom i pewnym regulacjom powstał mocno zdekoncentrowany, płynny rynek, który spełnia swoje podstawowe zadanie – dostarcza paliwa po konkurencyjnej cenie.
W 2017 r. niemal 70 proc. produkcji litewskich ciepłowni pochodziło z biomasy, w 2020 r. ma to być już 80 proc. Rozpowszechnienie biomasy to efekt wysokich niegdyś cen gazu. Gazprom przez lata nie miał wobec Litwy żadnych sentymentów i kraj ten płacił za rosyjski prawdopodobnie najwięcej w Europie. Stąd polityczna decyzja, żeby ograniczając zużycie drogiego gazu, promować biomasę jako źródło ciepła, a giełdowy rynek biomasy powstał jako metoda uzyskania optymalnej ceny paliwa.
Oczywiście uruchomieniu giełdy w 2012 r. musiały towarzyszyć odpowiednie regulacje. Główna zasada jest prosta. Ponieważ ceny ciepła sieciowego na Litwie podlegają regulacji, to ciepłownie, które sprzedają produkt po regulowanej cenie muszą kupić paliwo na giełdzie. Pakiet innych regulacji ułatwił budowę i przyłączanie do sieci ciepłowniczych nowych źródeł. Wreszcie, w ramach reformy struktur państwowych firm sprzed kilku lat, litewskim lasom państwowym odebrano prowadzenie aukcji na biomasę i przekazanie go niezależnemu operatorowi. Padło na Baltpool – giełdę energii, należącą do państwowych holdingów energetycznych, która w ramach tej reorganizacji przestała być giełdą energii, a stała się giełdą biomasy, a od niedawna także drewna użytkowego. Bo również handel tym surowcem Litwini zabrali swoim lasom państwowym.
Efekty? Od 2012 ceny biomasy spadły o ok. 40 proc., a ciepła sieciowego – przeciętnie o 30 proc. Udało się włączyć w rynek nawet niewielkich dostawców, a jednocześnie ograniczyć dominującą pozycję lasów, które na początku, razem z podmiotami z nimi powiązanymi, miały ponad połowę udziału – mówi nam prezes Baltpool Andrius Smaliukas. Zwraca też uwagę na jeszcze inny parametr. Otóż kiedyś różnice w cenach ciepła w różnych miejscach Litwy sięgały nawet 50 proc. W żaden sposób nie dawało się to wytłumaczyć jedynie kosztami transportu, potrzeba zwiększenia konkurencji była ewidentna – wskazuje Smaliukas. I podkreśla, że do dziś te regionalne różnice w cenach spadły trzykrotnie. A od początku działania obrót giełdy sięgnął już 200 mln euro.
Warunkiem koniecznym była jednak standaryzacja towaru. Na Litwie znacząca większość biomasy pochodzi z lasów. Standardową formą są zrębki, posegregowane na trzy grupy jakościowe, opisane szeregiem parametrów. W ten sposób wiadomo czym się handluje. Dla biomasy rolniczej proces ten jest znacznie trudniejszy, ale Litwini z Baltpool chcą zmierzyć się i z tym wyzwaniem. Choćby dlatego, że zaczęli ekspansję zagraniczną. Na litewskiej giełdzie działają dostawcy z Łotwy, ale Baltpool zaczął organizować już handel i w tym kraju i łotewski rynek ma już 30 uczestników. W planach jest także Finlandia, a w lutym 2018 r. Litwini pojawili się w Danii, gdzie ich platforma ma już kilku uczestników. O ile Łotwa i Finlandia to także głównie zrębki, ale w Danii rynek może oczekiwać handlu większą ilością produktami z rolnictwa – podkreśla prezes Baltpool.
Giełda działa na zasadzie typowej aukcji, w której kupujący wyznaczają swoja maksymalną cenę, a wygrywają najtańsze oferty sprzedających. Przy czym operator zanim dopuści nowego uczestnika do rynku, prześwietla go i przyznaje odpowiednią kategorię. Z kategorią tą wiąże się odpowiedni poziom zabezpieczeń, a w przypadku niewielkich dostawców – ograniczenia sprzedawanych wolumenów i długości kontraktów. Głównie po to, żeby niewielki dostawca nie mógł sprzedać ilości towaru, której nie będzie w stanie dostarczyć.
Kontrakty są tygodniowe, miesięczne, kwartalne oraz najdłuższe – półroczne w dwóch typach: na sezon grzewczy i poza nim. Wszystkie typy kontraktów są powiązane z fizyczną dostawą towaru, zatem Baltpool nie został objęty regulacjami MiFID II. Co ciekawe, system uwzględnia w pewnym zakresie położenie dostawcy i odbiorcy. Ponieważ w ostatecznej cenie transakcyjnej zawarte są koszty transportu, sprzedający może zastrzec, że nie interesują go oferty z odległości większej niż np. 50 km, bo nie chce ponosić za dużych wydatków na dowóz towaru.
Na takim rynku można już wdrażać pewne strategie zakupowe, chociaż, jak podkreślają nasi rozmówcy z Baltpool, niektórzy uczestnicy muszą się jeszcze sporo nauczyć. Dominują bowiem zakupy na ostatnią chwilę, tymczasem najlepsze ceny dostają ci, którzy zaczynają kupować już w czerwcu.
W ostatnich dwóch latam mieliśmy dobre przykłady prawidłowej reakcji rynku najkrótszych kontraktów tygodniowych – mówi Smaliukas. Poprzednia wiosna była ciepła, rynek był nasycony, ceny bardzo niskie w stosunku do długoterminowych kontraktów. W tym roku zima była ciężka i długa, niektórzy dostawcy czekali, aż ceny osiągną zadowalający ich poziom i wtedy rzucili towar na rynek. Kontrakty zostały zawarte, wszystko zadziałało jak trzeba – podkreśla prezes Baltpool. W ciągu pięciu lat od miejsca, gdzie na początku nikt nic nie wiedział przeszliśmy do całkowicie rynkowych mechanizmów wyznaczania cen – dodaje.
Litwa może być bardzo interesującym modelem dla Polski. W naszym kraju niestety nie udało się stworzyć transparentnego rynku biomasy- krajową biomasę leśną sprzedają przede wszystkim Lasy Państwowe. Przy czym praktycznie jedyną formą handlu są aukcje. Aukcje są doskonałą i transparentną formą handlu, ale z punktu widzenia kupujących mają jedną wadę- windują cenę. Tymczasem biomasa będzie pełniła coraz większą rolę w polskiej energetyce, a zwłaszcza w ciepłownictwie. Małe i średnie miasta mają dziś dylemat- czym zastąpić stare PRL-owskie kotły węglowe w ciepłowniach, tzw. WR, które po wejściu w życie unijnej dyrektywy MCP w 2025 r. trzeba będzie po prostu zastąpić gazem lub biomasą. Część miast robi to już teraz – np. Biała Podlaska. Warto się zastanowić czy nie stworzyć mechanizmu, który wymusi raczej obniżkę, a nie zwyżkę cen. Zainteresowana jest energetyka oraz Towarowa Giełda Energii, ale dotychczasowe próby zorganizowania parkietu dla biomasy nie dały rezultatu z powodu braku chęci współdziałania ze strony Lasów Państwowych oraz urzędników.
...
Zdecydowanie. Syf na Litwie to zasluga Ruskich. Litwini maja talent ekonomiczny i potrafia gospodarowac. Podobnie jak Łotwa i Estonia.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 20:19, 22 Wrz 2018 Temat postu: |
|
|
Papież w Wilnie. Na stulecie niepodległości odwiedza państwa bałtyckie -...
Papież Franciszek przybył do Wilna, rozpoczynając tym samym czterodniową podróż do państw bałtyckich - na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w tym regionie. Państwa bałtyckie świętują stulecie odzyskania...
...
Papież znów na naszej ziemi! Witamy w tych ciezkich czasach! Juz niedlugo prawdopodobnie Franciszek bedzie chronil sie u nas gdy bestia wejdzie na Watykan...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 12:35, 23 Wrz 2018 Temat postu: |
|
|
Franciszek na Litwie: Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz
Wczoraj, 22 września (19:14)
Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo.
Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo.Franciszek podczas przemówienia w Ostrej Bramie/TOMS KALNINS /PAP/EPA
W przemówieniu wygłoszonym z okna kaplicy, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, Franciszek powiedział: Jesteśmy przed Ostrą Bramą, będącą jedyną pozostałością po murach obronnych tego miasta, służących, by strzec przed wszelkim niebezpieczeństwem i prowokacją - mówił Franciszek.
Przypomniał, że w 1799 roku mury zostały zniszczone w całości i pozostała tylko ta brama.
Już wówczas był w niej umieszczony obraz Dziewicy Miłosierdzia, Świętej Matki Boga, która zawsze jest gotowa nas ratować, przyjść nam z pomocą - mówił papież. Podkreślił, że Matka Boża naucza, że "można bronić nie atakując, że można być roztropnym bez niezdrowej nieufności wobec wszystkich".
Kiedy zamykamy się w obawie przed innymi, gdy budujemy mury i barykady, odcinamy się ostatecznie od Dobrej Nowiny Jezusa, który prowadzi dzieje i życie innych - ostrzegł papież.
Dodał następnie: W naszej przeszłości wybudowaliśmy nazbyt wiele twierdz, ale dzisiaj odczuwamy potrzebę, by spojrzeć sobie w twarz i rozpoznać siebie jako bracia, aby iść razem, odkrywając i doświadczając z radością i pokojem wartość braterstwa.
Franciszek przypomniał, że codziennie ludzie przychodzą do Ostrej Bramy i do Matki Miłosierdzia.
Pochodzą z wielu krajów: Litwini, Polacy, Białorusini i Rosjanie, katolicy i prawosławni. Dzisiaj pozwala na to łatwość komunikacji, swoboda przemieszczania się między naszymi krajami - zauważył.
Jakże wspaniale by było, gdyby do tej łatwości przemieszczania się z jednego miejsca w drugie, dołączyła także łatwość w tworzeniu punktów spotkania i solidarności między wszystkimi, by upowszechnić dary, jakie darmo otrzymaliśmy, żeby wydostać się z własnych ograniczeń i dawać siebie innym, przyjmując z kolei obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo w naszym życiu - oświadczył papież.
Przestrzegał, by nie ulegać myśleniu, że otwarcie się na świat oznacza konieczne wejście w "sytuację rywalizacji, gdzie człowiek staje się dla człowieka wilkiem i gdzie jest miejsce jedynie dla konfliktu, który nas dzieli, dla napięć, które wyczerpują, dla nienawiści i wrogości, które nas prowadzą donikąd".
Franciszek wezwał wiernych: Rozważając tajemnice różańca, prośmy, abyśmy byli wspólnotą, która potrafi głosić Jezusa Chrystusa, naszą nadzieję, aby budować ojczyznę umiejącą przyjąć każdego.
W kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia papież, który rok 2016 ogłosił Rokiem Świętym Miłosierdzia, modlił się dłuższą chwilę.
Wokół Ostrej Bramy zgromadziły się setki osób.
Wśród witających Franciszka było kilkaset dzieci, przede wszystkim osieroconych i z rodzin zastępczych. Byli tam także chorzy, którym udzielił błogosławieństwa.
Do Ostrej Bramy przybyła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, by towarzyszyć papieżowi.
Franciszek spontanicznie pobłogosławił hospicjum
Papież Franciszek przejeżdżając ulicami Wilna od Kaplicy Ostrobramskiej na spotkanie z młodzieżą na Placu Katedralnym, pobłogosławił chorych z Wileńskiego Hospicjum Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki, które prowadzi polska zakonnica Michaela Rak.
Hospicjum znajdowało się na szlaku przejazdu papamobile. Mijając je, papież wysiadł z samochodu i podszedł do chorych wyniesionych na łóżkach przed budynek.
Franciszek pochylił się nad każdym z chorych. Spotkał się nie tylko z chorymi, ale też z ich znajdującymi się obok bliskimi.
To spontaniczne spotkanie miało wiele polskich akcentów, gdyż zespół tej placówki opieki paliatywnej i jego wolontariusze to w większości Polacy. Powiewały polskie flagi, słychać było polską mowę i wygłaszane po polsku podziękowania dla papieża.
Wileńskie Hospicjum Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki powstało w 2012 roku. Jest pierwszym i jedynym hospicjum na Litwie, które przyjęło już ponad 3 tys. osób. Placówka ma 14 łóżek, a gdy jest potrzeba, dostawiane są kolejne. Działa przy niej także hospicjum domowe, które czasami obsługuje nawet 60 osób.
Obecnie w hospicjum jest 14 chorych. Przed kilkoma miesiącami rozpoczęto tu budowę oddziału dziecięcego.
...
I ten slynny obraz Matki! Prawie oddaje jak Ona wyglada naprawde! Wiekszosc jest tylko symbolicznym obrazem Matki gdzie twarz nie przedstawia Jej twarzy realnie gdyz nie mamy podziwiac Jej piekna! Tylko isc za Nią do Jezusa. Tutaj mamy takze i piekno wygladu oddane i trudno znalezc podobnie udana probe!
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Nie 12:37, 23 Wrz 2018, w całości zmieniany 1 raz |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 21:27, 23 Wrz 2018 Temat postu: |
|
|
Papież odwiedzi w Wilnie miejsce tortur litewskich duchownych. To wyjątkowo przerażające miejsce
KAI / twitter.com / pk data23.09.2018 08:00
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
W wileńskim więzieniu KGB było przetrzymywanych wielu litewskich duchownych, w tym abp Teofil Matulionis. Zmarł on w wyniku brutalnego pobicia i zastrzyku z rąk pielęgniarki.
Jednym z punktów rozpoczynającej się w sobotę wizyty papieża Franciszka do Krajów Bałtyckich będzie wizyta w byłej siedzibie KGB w Wilnie, gdzie torturowani i mordowani byli m.in. duchowni i świeccy Kościoła na Litwie.
Obecnie mieści się tam Muzeum Walki z Okupacją i o Wolność. Papież odwiedzi je w niedzielę 23 września po południu.
Litwa z nadzieją oczekuje papieża Franciszka>>
Kościół katolicki na Litwie przez niemal 50 lat podlegał silnym prześladowaniom. Aresztowani zostali niemal wszyscy biskupi, jedna trzecia księży oraz wielu świeckich. Zakazano działalności zakonów, nauczania religii oraz zamknięto wiele świątyń.
Niezależnie od skali prześladowań, nie udało się Kościoła na Litwie podzielić i podporządkować władzy. Nie powiodły się próby utworzenia w jego ramach tzw. Kościoła narodowego, który zerwałby łączność ze Stolicą Apostolską. Ponadto, od końca lat 70. XX wieku Kościół katolicki na Litwie aktywnie wspierał rodzący się ruch obrony praw człowieka. W walce o wolność kraju był najważniejszym autorytetem moralnym i odegrał rolę podobną jak w Polsce.
Z wizytą papieża Franciszka na Litwie bardzo mocno związanych jest dwóch duchownych, którzy odegrali znaczącą rolę w walce o wolność i niezależność od sowieckiej władzy. Są to przetrzymywany w więzieniu KGB abp Teofil Matulionis, oraz zamordowany w celi śmieci tego samego więzienia bp Wincenty Borysewicz.
Portret abpa Teofila Matulionisa:
- Ojciec Święty modlić się będzie w Ostrej Bramie, jak również w byłym więzieniu KGB, gdzie znajduje się Muzeum Ofiar Ludobójstwa - mówi abp Gintaras Grušas, metropolita wileński, przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy. - To ważne miejsce, ponieważ więziony był tam m. in. bł. Teofilius Matulionis, a bp Wincenty Borysewicz został zamordowany w znajdującej się tam celi śmierci. Jest to niezwykle ważne miejsce męczeństwa"
Kim był abp Teofilius Matulionis?
Uznanym rzez Stolicę Apostolską symbolem męczeńskiej karty Kościoła na Litwie jest postać abp. Teofiliusa Matulionisa, beatyfikowanego 25 czerwca 2017 r. Ten litewski kapłan (ur. w 1893 r.) przez kilka dziesięcioleci pracował najpierw w Petersburgu, gdzie w 1929 r. został potajemnie wyświęcony na biskupa. Skazany na 10 lat łagru, został zesłany na Wyspy Sołowieckie, a następnie do łagru Ledianoje Pole, gdzie wykonywał katorżniczą pracę przy wyrębie lasu.
W 1933 r. po zawarciu porozumienia między Rządami Litwy i Związku Radzieckiego o wymianie jeńców, bp Matulionis - dzięki interwencji Watykanu - został zwolniony i powrócił na Litwę, gdzie został mianowany na biskupa pomocniczego w Kownie. W 1943 r. został ordynariuszem diecezji koszedarskiej. Pomagał Żydom podczas holokaustu. W 1942 r. wraz z 27 kapłanami założył "Institutum Russicum" przy kowieńskim seminarium duchownym, gdzie przygotowywał kapłanów do misji na olbrzymich terenach ZSRR.
W 1946 r. - na sowieckiej Litwie - bp Matulionis został szybko aresztowany. Przyczyną aresztowania bp. Teofiliusa Matulionisa było wydanie przezeń listu pasterskiego, w którym tłumaczył młodym Litwinom, że nie powinni wstępować do sowieckiego Komsomołu, gdyż jest to obca ideologia, sprzeczna z chrześcijaństwem. Po 8-miesięcznym, okrutnym śledztwie w katowni KGB w Wilnie, skazano go na kolejne 7 lat uwięzienia. Przebywał w więzieniach w Orszy i Włodzimierzu, a mimo wygaśnięcia wyroku w 1954 r., władze sowieckie nie chciały dopuścić do jego powrotu. Osadzono go więc w "domu inwalidów" w Potmie (Mordowia, Rosja).
W dwa lata później pozwolono mu wrócić, jednak nie do Koszedar, gdzie był biskupem. Zamieszkał na plebanii w Birsztanach), skąd faktycznie kierował swą diecezją. W 1957 r. za zgodą papieża konsekrował na biskupa marianina Vincentasa Sladkevičiusa, przyszłego litewskiego kardynała. Z tego powodu został zmuszony do osiedlenia się w Szadowie, małej wiosce na północy Litwy, gdzie do końca życia przebywał w areszcie domowym. W tym okresie postrzegany był jako "nieoficjalny prymas" Kościoła na Litwie. Mimo nieustannej kontroli udawało mu się utrzymywać kontakty zarówno z bp Sladkevičiusem, jak i z wieloma kapłanami z różnych stron kraju oraz wysyłać tajną korespondencję do Stolicy Apostolskiej.
W 1962 r. Stolica Apostolska za "gorliwość w pełnieniu obowiązków dobrego pasterza" mianowała go arcybiskupem. Abp Matulionis zmarł 20 sierpnia 1962 r., w trzy dniu po niespodziewanym, brutalnym pobiciu go w trakcie rewizji oraz otrzymaniu zastrzyku (prawdopodobnie z trucizną) z rąk pielęgniarki KGB.
...
Miejsce uswiecone meczenstwem...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 12:40, 24 Wrz 2018 Temat postu: |
|
|
Papież w Kownie: „Prośmy, abyśmy umieli służyć maluczkim”
Katolicka Agencja Informacyjna | 23/09/2018
CPP / Polaris/East News
Udostępnij 52
Do modlitwy o dar służby ostatnim i wykluczonym, mniejszościom, aby oddalić „możliwość unicestwienia drugiego, tworzenia gett, dalszego odrzucania tych, którzy nas irytują i zakłócają naszą wygodę” – zachęcił papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w parku Santakos w Kownie.
Do modlitwy o dar służby ostatnim i wykluczonym, mniejszościom, aby oddalić „możliwość unicestwienia drugiego, tworzenia gett, dalszego odrzucania tych, którzy nas irytują i zakłócają naszą wygodę” – zachęcił papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w parku Santakos w Kownie. Przypomniał także 75 rocznicę zagłady wileńskiego getta, zapewniając, że „szczególną myślą obejmuję w tych dniach wspólnotę żydowską”.
Ojciec Święty nawiązał do ukazanego w pierwszym czytaniu dzisiejszej liturgii prześladowania sprawiedliwych. Zauważył, że ukazany tam bezbożnik uzurpuje sobie, że jego siła jest normą sprawiedliwości. Chce, aby dobro czynione przez innych nie było dostrzegalne. W bezbożniku zło zawsze stara się zgładzić dobro. W tym kontekście przypomniał zagładę narodu żydowskiego i 75 rocznicę zniszczenia wileńskiego getta.
„Przypominamy te dni i prosimy Pana, aby nam udzielił daru rozeznania, aby odkryć w porę wszelkie nowe zalążki tej groźnej postawy, atmosfery powodującej martwicę serca pokoleń, które tego wszystkiego nie doświadczyły i mogłyby dać się zwieść śpiewem syren” – wyjaśnił Franciszek.
Papież przypomniał, że niejednokrotnie zdarzyło się, że jakiś naród, uważał się za lepszy, posiadający większe prawa, większe przywileje, które należy zachować lub zdobyć. Jezus proponuje, kiedy ten impuls pojawia się w naszym sercu i mentalności jakiegoś społeczeństwa czy też kraju, stać się ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich. Zachęcił do podejmowania służby na rzecz wykluczonych, mniejszości, aby oddalić możliwość unicestwienia drugiego, tworzenia gett, dalszego odrzucania tych, którzy nas irytują i zakłócają naszą wygodę.
Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty podziękował władzom Litwy i tamtejszemu Kościołowi za przygotowanie wizyty.
„Szczególną myślą obejmuję w tych dniach wspólnotę żydowską. Tego popołudnia będę modlił się przy pomniku ofiar getta wileńskiego, w 75. rocznicę jego likwidacji. Niech Najwyższy błogosławi dialog i wspólne zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i pokoju” – powiedział Franciszek.
Czytaj także:
Franciszek na Litwie: „ugościć różnice”. Nie bójmy się udziału w rewolucji czułości!
Zaświadczmy, że Jezus Chrystus jest naszą jedyną nadzieją
Papież nawiązując do czytań liturgicznych 25 niedzieli zwykłej przypomniał, że życie chrześcijańskie zawsze obejmuje chwile krzyża, które czasami zdają się nie mieć końca. Wskazał na doświadczenia minionych pokoleń: okupacji, deportacji, a także donosicielstwa i zdrady. „Cała Litwa może zaświadczyć o tym z dreszczem zgrozy, na wspomnienie choćby tylko Syberii lub gett w Wilnie i Kownie czy innych” – zauważył Franciszek.
Ojciec Święty podkreślił, że uczniowie w obliczu próby nie stanęli na wysokości zadania i zaczęli sprzeczać się o zaszczytne miejsca w królestwie Bożym. Przypomniał, że jest to postawa bezowocna i próżna, która rezygnuje z zaangażowania w budowanie teraźniejszości, tracąc kontakt z rzeczywistością cierpienia naszego wiernego ludu. Zaznaczył, że Pan Jezus, wiedząc, co myślą, zaproponował im antidotum na te walki o władzę i niechęć do poświęceń: postawił w środku ubogie dziecko.
„Kim będą najmniejsi, najbiedniejsi spośród nas, których winniśmy przyjąć w setną rocznicę naszej niepodległości? Kto nie ma nic do dania w zamian, żeby wynagrodzić nasze wysiłki i nasze wyrzeczenia? Może są to mniejszości etniczne naszego miasta lub bezrobotni, którzy są zmuszeni do emigracji. Może są to samotne osoby starsze lub ludzie młodzi, którzy nie znajdują sensu życia, ponieważ zatracili korzenie” – powiedział papież.
Franciszek wskazał na potrzebę bycia Kościołem wychodzącym, nie lękania się wyjścia i poświęcenia, nawet wówczas, gdy zdaje się nam, że się rozpuścimy, zagubimy się za najmniejszymi, zapomnianymi, żyjącymi na obrzeżach egzystencjalnych.
„Czasami musimy zachowywać się jak ojciec syna marnotrawnego, który trwa w bramie, oczekując na jego powrót, aby mu otworzyć, skoro tylko przyjdzie, lub jak uczniowie, którzy muszą się nauczyć, że kiedy przyjmuje się kogoś maluczkiego, to przyjmuje się samego Jezusa” – zaznaczył Ojciec Święty.
Papież zachęcił do przyjęcia Jezusa, „aby pojednał naszą pamięć i towarzyszył nam w teraźniejszości, która wciąż pasjonuje nas swoimi wyzwaniami, znakami, jakie nam pozostawia”. Na zakończenie zaznaczył, że „jako wspólnota czujemy się prawdziwie i wewnętrznie solidarni z ludzkością – tego miasta i całej Litwy – i z jej historią, pragniemy poświęcić swe życie służąc z radością, i w ten sposób uzmysłowić wszystkim, że Jezus Chrystus jest naszą jedyną nadzieją”.
...
Nastepnie papiez udal sie na Żmudź czyli Kowno.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 15:45, 03 Lut 2019 Temat postu: |
|
|
Polacy na Litwie zbierają pieniądze na dziecięce hospicjum
Budowa dziecięcego oddziału wileńskiego hospicjum rozpoczęła przed kilkoma miesiącami. Wznoszony budynek będzie rozszerzeniem działającej od siedmiu lat placówki. Na oddziale przewidzianych jest dziewięć miejsc dla dzieci, które będą mogły tam przebywać razem z rodzicami.
...
Tak trzymac!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 13:52, 17 Lip 2019 Temat postu: |
|
|
Polska partia weszła w skład koalicji rządzącej na Litwie
5 lipca 2019, 16:11 | Aktualizacja: 05.07.2019, 16:12
Cztery litewskie partie podpisały w czwartek nową umowę koalicyjną. Do Litewskiego Związku Rolników i Zielonych i Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy dołączyły Porządek i Sprawiedliwość oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie–Związek Chrześcijańskich Rodzin.
Zgodnie z zawartym porozumieniem Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) otrzymuje stanowiska ministra komunikacji oraz spraw wewnętrznych. Przewodniczący partii Waldemar Tomaszewski na razie nie wymienia nazwisk pretendentów na ministrów, zapewnia jednak, że partia ma odpowiednich kandydatów.
„Mamy swoich ludzi w ministerstwie komunikacji, mieliśmy tu swego przedstawiciela na stanowisku wiceministra. W dziedzinie spraw wewnętrznych również jesteśmy mocni” - powiedział Tomaszewski.
Porozumienie przewiduje, że Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVZS) zachowa stanowisko premiera. Nie wiadome jednak, czy szefem rządu będzie chciał pozostać obecny premier Saulius Skvernelis. Swą decyzję Skvernelis ma ogłosić w najbliższy wtorek.
Zmiana ma zajść na stanowisku przewodniczącego Sejmu. Teraz zajmuje je Viktoras Pranckietis z LVZS, a zgodnie z nową umową ma je objąć przedstawiciel Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy (LSDP), partii, której przewodniczy polityk z dużym doświadczeniem, poseł Gedyminas Kirkilas.
Kwestia obsadzenia stanowiska szefa parlamentu wywołuje najwięcej dyskusji i sporów. Pranckietis, nielubiany przez przewodniczącego LVZS Ramunasa Karbauskisa, niejednokrotnie zapowiadał, że nie zrezygnuje ze stanowiska, gdyż został wybrany przez Sejm, którego skład się nie zmienił, i nie ma podstaw do jego dymisji.
Karbauskis zapowiedział, że w najbliższym czasie zorganizuje głosowanie we władzach partii w sprawie wotum zaufania wobec Pranckietisa.
Decyzja o utworzeniu nowej koalicji rządzącej zapadła w wyniku wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Gitanas Nauseda. Nowy prezydent zostanie zaprzysiężony za tydzień.
Obserwatorzy zauważają, że jednym z celów zmiany koalicji było odsunięcie od władzy osób niewygodnych dla największej partii, jaką jest Związek Rolników i Zielonych, w tym m.in. pozbycie się ministra komunikacji Rokasa Masiulisa i szefa Sejmu Pranckietisa.
Obecna rozszerzona koalicja w 141-osobowym Sejmie będzie miała 76 posłów.
...
Zmienia sie i na Litwie! Zgodnie z objawieniami!
Gdy Anna Dąbska pytala Jezusa co z zrobic z zakamienialymi przeciw Polsce mieszkancami tego kraju, Jezus odpowiedzial ze groza jakiej doswiadcza ich zmieni. I to widzimy. Jak to dokladnie sie spelnia!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 135916
Przeczytał: 62 tematy
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 22:23, 05 Lut 2020 Temat postu: |
|
|
Polska zakonnica założyła pierwsze hospicjum na Litwie. I walczy o więcej...
W centrum Wilna działa jedyne na Litwie hospicjum. Stworzyła je i prowadzi polska zakonnica – siostra Michaela Rak. Otacza opieką wszystkich bez względu na chorobę, narodowość czy wyznanie, również Polaków. Jak mówi, wyżebrała już miliony euro. Teraz przygotowuje się do otwarcia hospicjum...
...
Misja Polski bardzo pieknie ukazana! To niesie Polska!
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|