Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136596
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 16:26, 16 Lut 2013 Temat postu: Instytut Myśli Państwowej |
|
|
Powstaje Instytut Myśli Państwowej - m.in. z Niesiołowskim, Giertychem, Moczulskim
Stefan Niesiołowski, Jacek Żalek, Michał Kamiński, Roman Giertych, Kazimierz Marcinkiewicz i Leszek Moczulski razem z kilkoma innymi politykami chcą stworzyć "Instytut Myśli Państwowej", który ma inicjować debatę m.in. na temat euro i polityki prorodzinnej.
O planach powołania Instytutu informował wcześniej Roman Giertych. Pytany, czy to jego powrót na scenę polityczną, Giertych odparł: "Nie w sensie uczestnictwa w bieżącej polityce, a w szeroko rozumianej debacie na temat najważniejszych dla Polski spraw".
W deklaracji czytamy, że Instytut to "porozumienie promujące nowe idee dla Polski, analizujące zmiany zachodzące w świecie współczesnym i formułujące konkretne propozycje rozwiązań ustrojowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych".
Pod deklaracja podpisała się "grupa inicjatywna Instytutu", czyli - jak czytamy - m.in. Stefan Niesiołowski i Jacek Żalek (obaj z PO), b. premier Kazimierz Marcinkiewicz, Jan Filip Libicki (bezpartyjny, senator klubu PO), Michał Kamiński (PJN), Jarosław Jagiełło (poseł niezrzeszony), Leszek Moczulski (wieloletni szef KPN) oraz Roman Giertych (wicepremier, minister edukacji w rządach Jarosława Kaczyńskiego i Kazimierza Marcinkiewicza, były szef Ligi Polskich Rodzin).
O sprawie na swoim blogu w Onecie pisze jeden z założycieli - Jan Filip Libicki. "Osobiście uznaję to za wydarzenie naprawdę dużej wagi. Niemal tak duże jak wtedy, gdy - mając 18 lat - zacząłem uczestniczyć w życiu publicznym. To uczestnictwo rozpoczynałem z wieloma osobami. Z kilkoma sygnatariuszami deklaracji naszego Instytutu(...). Dziś powstaje on razem z nimi. Jest to dla mnie symboliczne" - czytamy.
Instytut ma zainicjować debatę społeczną m.in. na temat: poszerzenia kategorii obywatelstwa o potomków obywateli polskich zza wschodniej granicy, kryzysu strefy euro oraz polityki państwa na rzecz rodzin w kontekście kryzysu demograficznego.
Współpracować z Instytutem mają ośrodkami akademickie i biznesowe.
"Zamierzamy dzielić się z Polakami wynikami naszych prac tak, jak to czynią profesjonalne think-tanki. Zapraszamy wszystkich do współpracy, bez względu na orientację polityczną, czy sympatie partyjne. Nie jesteśmy i nie chcemy być zalążkiem nowej partii, ani przybudówką dla partii istniejących. Instytut Myśli Państwowej to inicjatywa ponadpartyjna o szerszych niż polityka celach i zadaniach. Niektórych ważnych spraw nie da się zrealizować siłami jednej, dużej nawet partii politycznej" - czytamy w deklaracji.
...
O no prosze . Znow porozumienie ponad podzialami z wyjatkien sil oblesnych plugawch i psychopatycznych . Czyli PiS Pkota i SLD .
Zobaczymy co z tego wyjdzie .
Brzmi dobrze . Niewatpliwie w polityce w Polsce brak intelektu . Dominuja kretyni i imbecyle . Decyzje podejmuja pod wplywem ukladow i lobbystow a nie dobra . Przy okazji zreszta widzicie jaki jest Moczulski . To osoba dazaca do zgody i wspolpracy ale dla dobra Polski nie koryta .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136596
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 15:31, 17 Lut 2013 Temat postu: |
|
|
Adam Hofman o inicjatywie Romana Giertycha na prawicy: to koń trojański
Adam Hofman z PiS ostro zaatakował nową inicjatywę na polskiej prawicy, czyli Instytut Myśli Państwowej. - To koń trojański na prawicy, który będzie hodowany przez sprzyjające rządowi media. To ludzie znani z ostrego języka i walenia cepem, a nie z myślenia o konstrukcji państwa. Czeka ich niepowodzenie, koncesjonowana prawica się nie uda – mówił rzecznik PiS w audycji „7 Dzień Tygodnia” Radia ZET.
Tomasz Nałęcz ocenił, z kolei że nie należy szydzić z nowej inicjatywy,
....
Hofmanowi wszelki think jest obcy . On tylko tank . Po prostu prymityw . Koles boi sie o koryto bo uwil sobie cieple gniazdko w tym patologicznym systemie bezruchu ktory niszczy Polskę i jemu jest dobrze . Wiec zniszczyc wszystko co grozne . A grizne to co dobre . Juz pomijajac ze jest tam premier ich pono najwspanialszego rzadu oraz ich strateg wyborczy z tych samych czasow ... :0)))
w którą zaangażowali się Roman Giertych, Michał Kamiński, Stefan Niesiołowski i Kazimierz Marcinkiewicz. – Kpienie z tych ludzi jest kpieniem ze swojej przeszłości i swoich sukcesów – zwrócił się do Hofmana doradca prezydenta.
Ocenił, że jako zwolennik lewicy „patrzy z zazdrością na tę inicjatywę”. – Ja bym chciał, żeby poseł Rozenek z posłem Olejniczakiem tak ze sobą rozmawiali, jak Kamiński z Giertychem – mówił Nałęcz.
....
Rozenek i think ? Kotlinski Piotrowski ? To sa tluki od pornografii publicznej a nie od think tank . Z czym do ludzi . Niech sie Nalecz stuknie w glowe mlotkiem .
Nowa inicjatywa na prawicy
Stefan Niesiołowski, Jacek Żalek, Michał Kamiński, Roman Giertych, Kazimierz Marcinkiewicz i Leszek Moczulski razem z kilkoma innymi politykami chcą stworzyć "Instytut Myśli Państwowej", który ma inicjować debatę m.in. na temat euro i polityki prorodzinnej.
Instytut ma zainicjować debatę społeczną m.in. na temat: poszerzenia kategorii obywatelstwa o potomków obywateli polskich zza wschodniej granicy, kryzysu strefy euro oraz polityki państwa na rzecz rodzin w kontekście kryzysu demograficznego.
O planach powołania Instytutu poinformował Roman Giertych. Pytany, czy to jego powrót na scenę polityczną, Giertych odparł: Nie w sensie uczestnictwa w bieżącej polityce, a w szeroko rozumianej debacie na temat najważniejszych dla Polski spraw.
....
Jak widac reakcja jest jak zwykle zazdrosc i zawisc . Matoly . Im tylko chodzi o te premie ...
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136596
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 23:21, 18 Lut 2013 Temat postu: |
|
|
Jan Filip Libicki: jestem zaskoczony tymi agresywnymi słowami
- Jestem zaskoczony agresywnymi słowami posła Hofmana - powiedział w rozmowie z Onetem Jan Filip Libicki. - Tworzony przez nas Instytut Myśli Państwowej to przecież instytucja ekspercka, a nie konkurencja polityczna dla Prawa i Sprawiedliwości - podkreślił senator PO.
Adam Hofman ocenił w niedzielnym programie "7. Dzień Tygodnia" w Radiu ZET, że inicjatywa powołania Instytutu Myśli Państwowej to "koń trojański na prawicy", "tworzony przez ludzi znanych z ostrego języka i walenia cepem, a nie z myślenia o konstrukcji państwa".
Założyciele Instytutu zadeklarowali, że ma stać się on forum debaty poświęconej wyzwaniom stojącym przed Polską. W jego skład wejdą m.in. Jan Filip Libicki, Stefan Niesiołowski, Jacek Żalek, Roman Giertych i Leszek Moczulski.
Ostra ocena Adama Hofmana, to, zdaniem Libickiego, "strach przed konkurencją nawet w wymiarze eksperckim".
- Rozumiem nerwowość rzecznika Prawa i Sprawiedliwości; dla PiS każda analiza ekspercka to zagrożenie, bo rozbija "przekaz smoleński" - ocenia Libicki w rozmowie z Onetem. - Interesem Prawa i Sprawiedliwości jest, by Polskie środowiska konserwatywne kojarzyły się tylko ze Smoleńskiem i Antonim Macierewiczem, a nie analizami dotyczącymi przyszłości naszego kraju - dodał senator Platformy.
Libicki podkreślił, że powołanie Instytut Myśli Państwowej nie jest inicjatywą polityczną. - Instytut nie przekształci się w żaden ruch polityczny. Tym bardziej jestem zdziwiony słowami Adama Hofmana, ponieważ oferujemy możliwość merytorycznej dyskusji na ważne dla naszego kraju tematy - zaznaczył senator PO. Libicki dodał, że jest zadowolony z działań Platformy Obywatelskiej i nie widzi żadnych powodów, by podejmować jakąkolwiek aktywność polityczną poza swoja partią.
Senator, zapytany o skład osobowy Instytutu, powiedział, że są to wprawdzie "różne osoby", ale nie będzie to przeszkodą dla planowanych działań.
- Wystarczy podać chociażby przykład Romana Giertycha, który jest obecnie jednym z wyróżniających się polskich prawników. A wiedza prawnicza z pewnością nam się przyda - podkreślił.
- Z zadowoleniem przyjmuję także wczorajszy wpis na Twitterze dokonany przez ministra Radosława Sikorskiego. Wpis ten - może nazbyt optymistycznie - odbieram jako dowód poparcia z jego strony. A jeśli tak jest to - przynajmniej w swoim imieniu, jako jeden z założycieli Instytutu - pozwalam sobie ująć moją ocenę w jednym zdaniu: "Radosław Sikorski - zapraszamy!" - powiedział Libicki.
A jakie są najbliższe plany Instytutu? Libicki zdradza, że w ciągu tygodnia powinna powstać "lista zadań", której będą towarzyszyć konsultacje pomiędzy członkami Instytutu.
- Ze swojej strony zaproponuję dwie sprawy - pierwszą z nich będzie refleksja nad rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi ograniczenia przywilejów związków zawodowych, a drugą wyzwania stojące przed polską polityką rolną - ujawnił senator w rozmowie z Onetem.
...
Mnie natomiast nie dziwi . Przeciez jedyna rzecza jaka sie prezes zajmuje jest niszczenie roznych cennych inicjatyw nie tylko politycznych . To wstretna kanalia .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136596
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 20:14, 19 Lut 2013 Temat postu: |
|
|
"Trzynaska" Marcinkiewicza i Giertycha
Kazimierz Marcinkiewicz, Roman Giertych i Michał Kamiński wychodzą z cienia i zakładają m.in. z konserwatywnymi posłami PO Instytut Myśli Państwowej. Czy think-thank przerodzi się w partię polityczną? Niewykluczone.
Kilka tygodni temu Kazimierz Marcinkiewicz mówił w rozmowie z Wirtualną Polską, że "bezsensowne starcie między PO a PiS, zawładnęło polską sceną polityczną, a Polska rozwijałaby się szybciej, gdyby te partie przestały zajmować się tylko sobą". Mówił też, że coraz więcej osób dostrzega tę bylejakość, dlatego już niedługo dojdzie do przegrupowań.
Dodał, że jeśli pojawi się na horyzoncie jakaś ciekawa inicjatywa, rozważy ją...
Choć w przedstawionej w sobotę deklaracji założycielskiej Instytutu, politycy podkreślają, że nie chcą być przybudówką żadnej formacji ani zalążkiem nowej partii, życie może zweryfikować początkowe postanowienia.
Kim są osoby, które będą wspierają byłego premiera, ministra edukacji i spin doktora PiS w budowaniu IMP?
Działacz opozycyjny, twórca KPN
Swoje poparcie dla Instytutu wyraził także Leszek Moczulski - dziennikarz, historyk, polityk, działacz opozycji w okresie PRL, wielokrotnie aresztowany i więziony z przyczyn politycznych.
Współzałożyciel Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, założyciel i lider Konfederacji Polski Niepodległej, kandydat w wyborach prezydenckich w 1990, poseł. Po upadku AWS wycofał się z polityki.
Podczas wyborów prezydenckich w 2010 roku zadeklarował poparcie dla Bronisława Komorowskiego. Krytycznie wypowiadał się o Jarosławie Kaczyńskim, którego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" nazwał "obrotowym komunistą": - albo jest antykomunistą, albo jest... trudno to nawet określić" - mówił. Dodał, że zna szefa PiS odkąd "zajął się on opozycją tak widocznie, tzn. gdzieś od przełomu 1988-1989".
- W imieniu tych ludzi, którzy walczyli o niepodległość mogę powiedzieć, że wykorzystywanie w celach wyborczych "obrotowego" takiego antykomunizmu jest czymś, co oburza - powiedział "GW" Moczulski.
Osiem lat temu sąd lustracyjny stwierdził, że Leszek Moczulski w latach 1969-1977 był tajnym współpracownikiem SB i otrzymywał za to wynagrodzenie. Sam Moczulski odpierał zarzuty, przekonując, że dokumenty na jego temat były sfałszowane. Sprawa dotarła do Strasburga. Trybunał orzekł, że proces lustracyjny Moczulskiego naruszał prawo do rzetelnego procesu poprzez ograniczenie prawa do obrony. W następstwie Sąd Najwyższy uchylił orzeczenia stwierdzające, że Leszek Moczulski współpracował z SB, a jego sprawa trafiła do ponownego rozpoznania.
Jest autorem książek historycznych i politycznych.
>>>>
Ciekawe wypowiedzi !
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136596
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 18:52, 27 Lut 2013 Temat postu: |
|
|
To jest strategia Michała Kamińskiego, Kazimierza Marcinkiewicza i Romana Giertycha
Cierpliwie czekać – to strategia Kamińskiego i Giertycha, twórców Instytutu Myśli Państwowej. Mają tyle lat, ile Kaczyński w 1989 r., i wierzą, że ich czas nadejdzie, gdy w PiS zabraknie prezesa, a PO skręci w lewo - czytamy w tygodniku "Polityka".
Instytut Myśli Państwowej to lokata długoterminowa lub, jak kto woli, polityczny czyściec – pisze Wojciech Szacki. – Nieustanne występy Romana Giertycha, Michała Kamińskiego i Kazimierza Marcinkiewicza w mediach, a nawet ich przyjazne relacje z Bronisławem Komorowskim i Radosławem Sikorskim, nie mogą przysłonić faktu, że są to politycy poranieni, z piętnem przegranej i wciąż fatalnym wizerunkiem.
Instytutowcy widzieli w swym gronie polityka PJN Pawła Poncyljusza, ale on wybrał rolę życzliwego obserwatora. – Jeśli będą organizowali ciekawe debaty, to chętnie będziemy w nich uczestniczyli. Na partie idą dziesiątki milionów z budżetu, ale w znikomym stopniu przeznaczane są na think tanki. Debatą publiczną zawiadują słupki sondaży, dobrze zatem, że ktoś chce zmagać się intelektualnie z wyzwaniami – mówi Poncyljusz.
Poncyljusz – dziś zajmujący się klejeniem PJN z PSL – nie wyklucza zresztą, że w bliżej nieokreślonej przyszłości drogi instytutowców i jego się zejdą. – Wyobrażam sobie kiedyś coś w rodzaju AWS: wspólny szyld, ale i autonomia – podkreśla.
....
Tylko nie AWS nie wyciagajmy upiora . Istotnie czekac na biologiczne wypalenie sie PiS i torunskich to jedyne co mozna robic wobec totalnej kretynizacji i kompletnego odmóżdżenia elektoratu jedyne wyjscie jest takie ze po prostu sekta im zniknie z przyczyn biologicznych . Jak widac w polityce mamy koszmar .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136596
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 22:15, 18 Mar 2013 Temat postu: |
|
|
Jacek Gądek | Onet
Nowa inicjatywa byłych polityków LPR
Lech Haydukiewicz, były członek KRRiT, założył Stowarzyszenie Myśli Narodowo-Demokratycznej (SMND). W jego pracach uczestniczą też Wojciech Wierzejski i prof. Maciej Giertych. Pójdą w politykę? Wedle deklaracji: nie.
Dr Lech Haydukiewicz dziś jest dziekanem wydziału zamiejscowego w Krakowie Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego. Przed laty był jednym z założycieli Młodzieży Wszechpolskiej, a w polityce - członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (jako kandydat Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin).
Jak mówi Onetowi Haydukiewicz, stowarzyszenie (formalnie jeszcze niezarejestrowane) "pragnie zajmować się działalnością naukową i popularnonaukową związaną z bardzo szeroko pojętą myślą narodową w Polsce". Ma się zatem skupić na działalności wydawniczej, prowadzeniu konferencji i stworzeniu rocznika naukowego.
- Stowarzyszenie nie będzie zajmowało się w przyszłości polityką. Jestem jego prezesem i nie takie cele mu stawiam wraz z członkami założycielami - podkreśla.
Ale wśród działaczy, sympatyków bądź osób udzielających się w pracach stowarzyszenia nie brak osób z politycznymi epizodami w biografiach. Jest wśród nich też ojciec Romana Giertycha.
- Prof. Maciej Giertych nie jest członkiem stowarzyszenia, ani nie uczestniczy w jego pracach, natomiast wyraził chęć uczestnictwa i dostał zaproszenie do udziału w jednej z konferencji współorganizowanych przez stowarzyszenie, a poświęconej myśli Romana Dmowskiego - mówi Haydukiewicz. W przyszłości SMND ma wydać książkę o Jędrzeju Giertychu - ojcu Macieja.
Ze stowarzyszeniem sympatyzuje też Wojciech Wierzejski - były poseł LPR i przez krótki czas pełniący obowiązki prezesa tej partii. Też deklaruje, że nowy twór z polityką nic wspólnego nie ma.
- Jeśli już polityka, to bardzo szeroko rozumiana jako działalność integrująca społeczeństwo - zarzeka się Wierzejski. W rozmowie z Onetem deklaruje też: - Teraz poświeciłem się pracy naukowej, obroniłem doktorat, wykładam na dwóch uczelniach. Moje cele póki co są akademickie.
- Jeśli wśród byłych, czynnych lub przyszłych polityków będą naukowcy zajmujący się dziedziną, która jest nam bliska - nie będziemy stawiać im tamy. Ale - co podkreślam - nie kierujemy naszych propozycji szczególnie do nich, ani nie będziemy się starali zabiegać o względy polityków - zauważa z kolei Haydukiewicz.
SMND wydało już książkę "Aktualność myśli Romana Dmowskiego w XXI wieku", która zawiera teksty napisane przez Daniela Pawłowca, prof. Macieja Giertycha, Roberta Kuraszkiewicza, Mariana Piłkę, dr Marka Kawę, dr Rafała Zgorzelskiego, dr Mariana Szołuchę i dr Wojciecha Wierzejskiego.
Stowarzyszenie zorganizowało też konferencję o Janie Ludwiku Popławskim.
....
Znakomitym polityku przeszlosci ...
Brawo .
Czyli mamy obecnie :
PJN
SP
RN
IMP
PO
Piec nowych inicjatyw . Popieram wszystkie . Cos sie rusza . Wszyscy maja dosc szamba POPiS . Trzeba je spuscic do rynsztoka i rozpoczac odbudowe Polski .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136596
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 16:41, 15 Cze 2013 Temat postu: |
|
|
W niedzielę konferencja programowa Instytutu Myśli Państwowej
W niedzielę w Warszawie odbędzie się konferencja programowa Instytutu Myśli Państwowej. Jego szef Roman Giertych przedstawi wnioski nt. sytuacji politycznej w kraju. Inny prelegent Jan Filip Libicki powie o wykorzystywaniu katolików w Polsce w celach politycznych.
W pierwszej części konferencji przewidziano wystąpienia Giertycha, europosła Michała Kamińskiego (PJN), senatora PO Jana Filipa Libickiego, posła PO Jacka Żalka i byłego szefa KPN Leszka Moczulskiego.
Giertych powiedział, że na konferencji zaprezentuje "pewne wnioski" dotyczące sytuacji politycznej w kraju.
Z kolei Libicki poinformował, że w swoim wystąpieniu zamierza odnieść się do ogólnopolskiego kongresu katolików, który odbędzie się w niedzielę na Jasnej Górze. W trakcie kongresu głos mają zabrać przedstawiciele duchowieństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz inni politycy tego ugrupowania. - Będę chciał wykazać, że dochodzi do instrumentalizacji środowisk katolickich w Polsce i wykorzystywaniu ich w celach politycznych - podkreślił Libicki.
Instytut Myśli Państwowej powstał w lutym. W deklaracji założycielskiej Instytutu z lutego czytamy, że jest to "porozumienie promujące nowe idee dla Polski, analizujące zmiany zachodzące w świecie współczesnym i formułujące konkretne propozycje rozwiązań ustrojowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych".
Pod deklaracją podpisali się m.in. Stefan Niesiołowski i Żalek (obaj z PO), były premier Kazimierz Marcinkiewicz, Libicki (bezpartyjny, senator klubu PO), Kamiński (PJN), Jarosław Jagiełło (poseł niezrzeszony), Moczulski (wieloletni szef KPN) oraz Giertych (wicepremier, minister edukacji w rządach Kaczyńskiego i Marcinkiewicza, były szef Ligi Polskich Rodzin). W niedzielnej konferencji nie wezmą udziału Marcinkiewicz i Niesiołowski.
Cel Instytutu to zainicjowanie debaty społecznej na temat: poszerzenia kategorii obywatelstwa o potomków obywateli polskich zza wschodniej granicy, kryzysu strefy euro oraz polityki państwa na rzecz rodzin w kontekście kryzysu demograficznego.
- Zamierzamy dzielić się z Polakami wynikami naszych prac tak, jak to czynią profesjonalne think-tanki. Zapraszamy wszystkich do współpracy, bez względu na orientację polityczną, czy sympatie partyjne. Nie jesteśmy i nie chcemy być zalążkiem nowej partii, ani przybudówką dla partii istniejących. Instytut Myśli Państwowej to inicjatywa ponadpartyjna o szerszych niż polityka celach i zadaniach. Niektórych ważnych spraw nie da się zrealizować siłami jednej, dużej nawet partii politycznej - głosi deklaracja Instytutu.
....
Czekamy z uwaga !
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
BRMTvonUngern
Administrator
Dołączył: 31 Lip 2007 Posty: 136596
Przeczytał: 57 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 21:40, 16 Cze 2013 Temat postu: |
|
|
Giertych: kraj dzieli się dziś na Polskę urzędniczą i przedsiębiorczą
Polska dzieli się dziś nie na liberalną i solidarną, a na urzędniczą i przedsiębiorczą - uważa prezes Instytutu Myśli Państwowej Roman Giertych. Wytyka władzy partyjniactwo i arogancję, zapowiada zbieranie podpisów za zlikwidowaniem finansowania partii z budżetu.
Na konferencji programowej Instytutu Myśli Państwowej, która odbyła się w sobotę w Warszawie, Giertych podkreślił, że Instytut nie jest i nie będzie partią polityczną, tylko "wspólnotą ludzi, którzy chcą poważnie rozmawiać o sprawach państwa". Ocenił, że obecnie debata polityczna jest zdominowana przez "partyjne krzykactwo".
Nawiązując do wymyślonego przez europosła PJN Michała Kamińskiego (w czasach, gdy był on w PiS) podziału kraju na Polskę liberalną i solidarną, Giertych powiedział, że "ta myśl zdominowała ostatnią dekadę i przejawiała się w działaniach dwóch postaci: Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego".
"Dziś czujemy zmianę, która wisi w powietrzu, powodującą niepokój w partiach politycznych" - powiedział. Jego zdaniem będziemy teraz mieli do czynienia z podziałem na Polskę "urzędniczą" i "przedsiębiorczą".
Według Giertycha 25 lat przemian doprowadziło do wytworzenia się "sporej klasy średniej, która zaczyna odczuwać dyskomfort życia w państwie, które jest budowane na innych zasadach niż prawidłowy rozwój narodu poprzez przedsiębiorców".
Jego zdaniem wszystkie formacje obecne w parlamencie reprezentują stan ducha "Polski urzędniczej". "On przejawia się w wielu punktach: samowola prokuratury, działania urzędów skarbowych, które stawiają bardziej na +złapanie obywatela+ niż ściganie nieuczciwości, nadużycia administracji, która nie ma poczucia służby tylko poczucie władzy" - wymieniał.
Jak dodał Giertych, "kolesiostwo jest obecne na każdym szczeblu władzy, ale szczególnie na szczeblu samorządowym". Wytykał też władzy arogancję, m.in. w związku z decyzją o wysłaniu do szkół sześciolatków, mimo sprzeciwu niektórych rodziców. "To przykład jak Platforma, która kiedyś była obywatelską, stała się partią urzędniczą" - mówił.
Giertych powiedział, że jego zdaniem "praźródłem zła" jest ustawa o finansowaniu partii politycznych. "Ona powoduje, że partie nie muszą się starać o obywateli, czy przedsiębiorców, bo mają zapewniony byt przez cztery lata" - zaznaczył.
Zapowiedział, że w związku z tym Instytut rozpocznie zbiórkę podpisów pod projektem ustawy znoszącym finansowanie partii z budżetu. Dodał, że chce też zbudowania filii Instytutu w "każdym większym polskim mieście".
Michał Kamiński w swoim wystąpieniu mówił o tym, że obawia się, że następne wybory parlamentarne wygra PiS, który - nie mogąc znaleźć koalicjanta - będzie musiał oddać władzę "rysującemu się dziś sojuszowi PO i SLD". O tym, jaką partią jest dziś SLD - przekonywał - świadczy m.in. postawa jego posłów w sprawie uchwały dot. uczczenia 70. rocznicy śmierci Grzegorza Przemyka, do której przyjęcia nie dopuścili. "Niczego się nie nauczyli" - ocenił.
Do ewentualnej koalicji SLD i PO odniósł się też poseł PO Jacek Żalek. Mówił on, że scena polityczna radykalizuje się, zarówno po prawej, jak i lewej stronie. "W tej sytuacji pojawia się silna pokusa, by zagospodarować także lewą część sceny politycznej" - mówił. Ocenił, że wolałby, by lewica "miała twarz Donalda Tuska niż Janusza Palikota". Zaznaczył jednocześnie, że postulaty wprowadzenia związków partnerskich i refundowania in vitro w jego ocenie "godzą w obecny porządek prawny i obyczaje". Odnosząc się do niekorzystnych dla PO sondaży, Żalek mówił, że potrzebny jest "powrót do korzeni i obywatelskości PO", a nie zajmowanie się opozycją.
Senator PO Filip Libicki zgodził się z zaproponowanym przez Giertycha podziałem na Polskę urzędniczą i przedsiębiorczą, choć "inaczej widzi rozmieszczenie akcentów i rolę PO".
Odniósł się też do ogólnopolskiego kongresu katolików, który odbywa się w niedzielę na Jasnej Górze. Przekonywał, że dochodzi do "instrumentalizacji środowisk katolickich w Polsce i wykorzystywaniu ich w celach politycznych".
Instytut Myśli Państwowej powstał w lutym. W jego deklaracji założycielskiej napisano, że jest to "porozumienie promujące nowe idee dla Polski, analizujące zmiany zachodzące w świecie współczesnym i formułujące konkretne propozycje rozwiązań ustrojowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych".
Pod deklaracją podpisali się m.in. Stefan Niesiołowski i Żalek (obaj z PO), b. premier Kazimierz Marcinkiewicz, Libicki (bezpartyjny, senator klubu PO), Kamiński (PJN), Jarosław Jagiełło (poseł niezrzeszony), Moczulski (wieloletni szef KPN) oraz Giertych (wicepremier, minister edukacji w rządach Kaczyńskiego i Marcinkiewicza, były szef Ligi Polskich Rodzin).
...
Brawo ! Mocne i madre ! O to chodzi . Prawdziwi think tank . I w ta strone musimy podazac !
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group cbx v1.2 //
Theme created by Sopel &
Programy
|
|