Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Euro-raj Grecji!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:50, 22 Lut 2012    Temat postu:

BBC: pomoc dla Grecji to kupowanie czasu dla strefy euro

Przy­zna­nie no­we­go pa­kie­tu po­mo­cy dla Gre­cji to ku­po­wa­nie czasu dla stre­fy euro - oce­nia we wto­rek ko­men­ta­tor BBC Gavin He­witt. Eu­ro­pej­scy mi­ni­stro­wie ode­tchnę­li z ulgą, a bę­dą­ca w środ­ku kry­zy­su za­dłu­że­nio­we­go Gre­cja zo­sta­ła na razie zdję­ta z czar­nej listy.

He­witt uważa, że po przy­zna­niu po­mo­cy Ate­nom "z eu­ro­stre­fy zdję­to nieco pre­sji". "Drugi pa­kiet po­mo­co­wy dla Gre­cji od­da­li gro­żą­ce jej ban­kruc­two i kraj po­zo­sta­nie w stre­fie euro" - pisze He­witt. Po 12-go­dzin­nym po­sie­dze­niu mi­ni­stro­wie fi­nan­sów stre­fy euro za­twier­dzi­li we wto­rek rano w Bruk­se­li drugi pa­kiet po­mo­cy dla Gre­cji w wy­so­ko­ści 130 mld euro.

Plan ra­tun­ko­wy prze­wi­du­je m.​in. wzmoc­nie­nie nad­zo­ru nad Gre­cją i usta­no­wie­nie w Ate­nach sta­łej misji Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej, Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go i Eu­ro­pej­skie­go Banku Cen­tral­ne­go, któ­rej za­da­niem bę­dzie udzie­la­nie po­mo­cy rzą­do­wi Gre­cji przy mo­der­ni­za­cji pań­stwa. W ra­mach no­we­go pa­kie­tu utwo­rzo­ne zo­sta­nie spe­cjal­ne konto, na któ­rym znaj­do­wać się bę­dzie dość pie­nię­dzy na ob­słu­gę grec­kie­go za­dłu­że­nia przez trzy mie­sią­ce.

We­dług He­wit­ta stały mo­ni­to­ring to "upo­ka­rza­ją­ca i nie­spo­ty­ka­na in­ge­ren­cja w su­we­ren­ność Gre­cji", a spe­cjal­ne konto od­zwier­cie­dla "po­ziom braku za­ufa­nia do tego kraju". "Od dzi­siaj bę­dzie się mó­wi­ło Gre­cji jak ma za­rzą­dzać swoim bu­dże­tem i jak ma wy­da­wać swe środ­ki fi­nan­so­we. To cena za unik­nię­cie po­wro­tu do drach­my" - pisze ko­men­ta­tor BBC spe­cja­li­zu­ją­cy się w spra­wach eu­ro­pej­skich.

He­witt za­uwa­ża po­nad­to, że "ist­nie­je za­gro­że­nie, iż cię­cia, jakie zmu­szo­na jest po­czy­nić Gre­cja" m.​in. w za­trud­nie­niu, "je­dy­nie po­głę­bią ist­nie­ją­cą już re­ce­sję". Ko­men­ta­tor przy­po­mi­na, że nawet sze­fo­wa MFW Chri­sti­ne La­gar­de przy­zna­je, iż ist­nie­je groź­ba, że grec­ka go­spo­dar­ka nie bę­dzie rosła tak szyb­ko, jak nie­któ­rzy prze­wi­du­ją.

Na ko­niec He­witt pyta, czy dzię­ki bruk­sel­skie­mu po­ro­zu­mie­niu przy­szłość Gre­cji zo­sta­ła za­bez­pie­czo­na, czy stre­fa euro je­dy­nie ku­pi­ła sobie czas, by zbu­do­wać więk­szą ochro­nę wokół swo­ich ban­ków i wokół po­ten­cjal­nie za­gro­żo­nych kry­zy­sem długu ta­kich kra­jów jak Hisz­pa­nia czy Wło­chy. "Czy Gre­cję oca­lo­no, czy zo­sta­ła ona dalej po­pchnię­ta w spi­ra­lę upad­ku?" - za­sta­na­wia się ko­men­ta­tor BBC. "Eu­ro­pej­scy po­li­ty­cy oce­nia­ją to po­ro­zu­mie­nie jako hi­sto­rycz­ne, po­ka­zu­ją­ce siłę so­li­dar­no­ści w UE. Inne głosy jed­nak prze­wi­du­ją, że za kilka mie­się­cy Gre­cja znów bę­dzie stała na kra­wę­dzi ban­kruc­twa" - pisze He­witt.

>>>>

To nie ,,pomoc'' dla Grecji tylko dla bankierow . Globalne media regularnie uprawiaja orwellowski belkot nowomowy . Obawiam sie ze w tym nie ma zadnego planu . Po prostu ,,cos'' trzeba robic to robia ,,cos''...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:51, 24 Lut 2012    Temat postu:

Steen Jakobsen

Grecja – plan ratunkowy dla planu ratunkowego

Ko­lej­na tran­sza po­mo­cy dla Gre­cji wła­śnie skom­pli­ko­wa­ła spra­wy na kilku po­zio­mach. Gre­cja ma drugi pro­gram fi­nan­so­wa­nia, jed­nak jest on za­leż­ny od kilku czyn­ni­ków:

1. Roz­wią­za­nia po­zo­sta­łych pro­ble­mów ujaw­nio­nych przez Trój­kę w trak­cie Pią­te­go Prze­glą­du do końca lu­te­go. 2. Nada­nia prio­ry­te­tu ob­słu­dze długu, co ozna­cza, że Gre­cja musi wpro­wa­dzić prze­pi­sy do­ty­czą­ce tej kwe­stii, i to szyb­ko.

Ko­mi­sja Eu­ro­pej­ska i Trój­ka zwięk­szą swoją obec­ność w Ate­nach, aby „pomóc Gre­cji w za­kre­sie nad­zo­ru in­sty­tu­cjo­nal­ne­go” – ozna­cza to, że Gre­cja jest obec­nie w pełni kon­tro­lo­wa­na przez UE (czy­taj: Niem­cy), a to już od dziś może za­cząć wpły­wać na wzrost na­pięć spo­łecz­nych.

3. 95-proc. po­par­cia dla zde­fi­nio­wa­ne­go przez MFW pro­gra­mu do­bro­wol­nej re­zy­gna­cji pry­wat­nych wie­rzy­cie­li z czę­ści zysku z ob­li­ga­cji grec­kich (Pri­va­te Sec­tor In­vo­lve­ment – PSI) – uwzględ­nia­jąc zwięk­sze­nie skali re­struk­tu­ry­za­cji długu z 50,0% do 53,5% i niż­szy kupon (2% w la­tach 2012–15, 3% w la­tach 2015–2020 i 4,3% w la­tach 2020–2042), można przy­pusz­czać, że szan­se na osią­gnię­cie tego po­zio­mu ma­le­ją.

Rząd Gre­cji prze­ka­zał już do par­la­men­tu pro­jekt usta­wy wpro­wa­dza­ją­cy do ob­li­ga­cji skar­bo­wych za­pi­sy umoż­li­wia­ją­ce re­struk­tu­ry­za­cję za­le­głe­go długu (Col­lec­ti­ve Ac­tion Clau­ses). Ozna­cza to, że dłuż­ni­cy nie spo­dzie­wa­ją się po­par­cia zrze­szo­nych w PSI in­we­sto­rów na po­zio­mie 95%.

Je­że­li nie uda się uzy­skać po­par­cia na po­zio­mie 95% (przed upły­wem ter­mi­nu osta­tecz­ne­go przy­pa­da­ją­ce­go 8 marca), Gre­cja na­rzu­ci in­we­sto­rom roz­wią­za­nie przy­mu­so­we, skut­ku­ją­ce tym, że emi­ten­ci CDS-ów będą mu­sie­li wy­pła­cić ich na­byw­com łącz­nie 100 mi­liar­dów euro.

4. Za­an­ga­żo­wa­nia MFW, które jest nadal nie­ja­sne. Prze­wod­ni­czą­ca Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go Chri­stia­ne La­gar­de ogło­si­ła swoje po­par­cie, jed­nak do­da­ła, że jest to kwe­stia, którą po­wi­nien zająć się cały za­rząd MFW. Spo­tka­nie MFW i grupy G-20 za­pla­no­wa­no na 24–26 lu­te­go w Mek­sy­ku.

MFW już ogło­sił, że udzie­li po­mo­cy je­dy­nie wów­czas, gdy UE zgo­dzi się na jed­no­cze­sne funk­cjo­no­wa­nie Eu­ro­pej­skie­go In­stru­men­tu Sta­bil­no­ści Fi­nan­so­wej (EFSF) i Eu­ro­pej­skie­go Me­cha­ni­zmu Sta­bi­li­za­cyj­ne­go (ESM) w celu udo­stęp­nie­nia wy­star­cza­ją­cej ilo­ści środ­ków, które mo­gły­by peł­nić rolę „za­po­ry ognio­wej”.

5. ESM / EFSF – razem lub osob­no. Pro­blem w tym przy­pad­ku po­le­ga na tym, że rów­no­le­gle fi­nan­so­wa­ny ESM bę­dzie po­trze­bo­wać do­dat­ko­wych środ­ków. Do osią­gnię­cia „ma­gicz­nej” gra­ni­cy 500 mld euro bra­ku­je jesz­cze po­ło­wy. Bę­dzie to ozna­czać wyż­sze skład­ki państw człon­kow­skich – znowu! Wy­obraź­cie sobie opi­nie w Niem­czech, Ho­lan­dii czy Fin­lan­dii, kiedy sta­nie się to po­li­tycz­ną rze­czy­wi­sto­ścią: same Niem­cy będą mu­sia­ły wy­su­płać do­dat­ko­we 80–90 mld euro. Osta­tecz­nym ter­mi­nem jest w tym przy­pad­ku szczyt UE za­pla­no­wa­ny na 1–2 marca. Spo­dzie­waj­cie się, że Niem­cy będą cze­kać z de­cy­zją do­słow­nie do za pięć dwu­na­sta. Szczyt może jed­nak oka­zać się prze­ło­mo­wy, po­nie­waż nie­miec­ki par­la­ment wie­lo­krot­nie ogła­szał, że 221 mld euro to mak­sy­mal­na kwota po­mo­cy. Bę­dzie cie­ka­wie. Praw­dzi­wym za­gro­że­niem i czymś, co osta­tecz­nie skie­ru­je Gre­cję na ścież­kę do ban­kruc­twa, jest naj­praw­do­po­dob­niej po­gor­sze­nie sy­tu­acji go­spo­dar­czej kraju, a nie brak woli po­li­tycz­nej do kon­ty­nu­acji obec­ne­go za­kro­jo­ne­go na sze­ro­ką skalę eks­pe­ry­men­tu po­li­tycz­ne­go opar­te­go na dru­ko­wa­niu pie­nię­dzy. Nie­miec­ki fi­scal com­pact tylko po­gor­szy sy­tu­ację, zaś otwar­te roz­mo­wy o moż­li­wym do­bro­wol­nym za­ak­cep­to­wa­niu przez Gre­cję rady ds. nie­wy­pła­cal­no­ści pod prze­wod­nic­twem nie­miec­kie­go mi­ni­stra fi­nan­sów sta­no­wią wy­raź­ny znak świad­czą­cy o tym, że wjeż­dża­my na ostat­nią pro­stą.

>>>>

Jak widac juz trzeba ratowac plan ratunkowy ! Tak jak EFSF !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:58, 26 Lut 2012    Temat postu:

"Spiegel": minister radzi Grekom wystąpienie z eurostrefy

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich (CSU) zasugerował Grecji, według informacji tygodnika "Spiegel", wyjście ze strefy euro - napisała w sobotę dpa.

Tym samym po raz pierwszy członek federalnego rządu opowiedział się za radykalną zmianą kursu w procesie ratowania euro - napisał tygodnik.

- Szanse Grecji na uzdrowienie i odzyskanie konkurencyjności są z pewnością większe poza unią walutową niż gdyby pozostawała ona w strefie euro - miał powiedzieć polityk CSU przed głosowaniem w Bundestagu nad pakietem pomocowym dla Grecji.

"Spiegel" cytuje dalej słowa ministra: "Nie mówię o wyrzucaniu Grecji, lecz o stworzeniu zachęt do wyjścia, których nie będą mogli odrzucić".

W najbliższy poniedziałek Bundestag ma się wypowiedzieć w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji, opiewającego na 130 miliardów euro. Ponadto pomoc dla Aten zakłada znaczącą redukcję długu greckiego przez prywatnych wierzycieli - o 107 mld euro.

W zamian za pomoc tzw. trojka, czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zobowiązała Grecję do wprowadzenia oszczędności, a w ich ramach m.in. do redukcji kosztów pracy o 15 proc. do 2015 roku, likwidacji 150 tys. miejsc pracy w sektorze publicznym i obniżki pensji minimalnej o 22 procent - z 870 euro.

>>>>>

Tak jedyne wyjscie dla Grecji to wyjscie z UE . Klopoty nie znikna od razu ale zacznie sie poprawa i uda sie osiagnac sytuacje Argentyny . Ten kraj jest podobny do Grecji pod wzgledem goracego temperamentu . Zreszta Islanadia mimo przeciwnego temperamentu tak samo postapila bo ekonomia nie zalezy od temperamentu . Zasady sa takie same wszedzie . I kolektywizm NIGDY sie nie sprawdza . Kolektywana waluta nie ma sensu .

(fot. PAP/EPA/ALKIS KONSTANTINIDI)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:03, 26 Lut 2012    Temat postu:

Niemcy pomogą Grekom w ściąganiu podatków

Niemcy mogą wysłać do Grecji pracowników swoich urzędów skarbowych, którzy mieliby pomóc w odbudowie tamtejszego systemu poboru podatków - podaje internetowe wydanie tygodnika "Der Spiegel". Do wyjazdu gotowych jest około 160 specjalistów.

"Der Spiegel" przypomina, że pożyczki i kolejne oszczędności nie wystarczą do postawienia greckiej gospodarki na nogi. Państwo musi zacząć skutecznie ściągać podatki. I właśnie w tym mogą pomóc eksperci z niemieckiej skarbówki, którzy mieliby wyjechać do Grecji, żeby wesprzeć greckich kolegów. Jeden z urzędników, powiedział że sytuacja w tym kraju przypomina nieco sytuację w byłych Niemczech Wschodnich tuż po upadku muru berlińskiego.

Der Spiegel ostrzega jednak, że wizyta niemieckich doradców może zostać w Grecji źle odebrana. Grecy już teraz reagują bowiem alergicznie na nowe próby wtrącania się w ich finansową suwerenność. Świadczy o tym choćby rosnące poparcie dla ugrupowań politycznych, które nie zgadzają się na reformy narzucane przez Europę.

>>>>

Ostatni raz niemieccy urzednicy sciagali podatki w Grecji w 1945 i wtedy to sie nazywalo hitlerowska okupacja ...
Oczywiscie sytuacaj jest inna ale ci urzednicy tez nie w geckim interesie dzialaja a w interesie Brukseli . Tez okupant . I oczywiscie nie splycajmy tematu ze Niemcy . A jakby robili to Hiszpanie to juz w porzadku ??? A jak Grecy ??? Chodzi o sam fakt . Ktos obcy robi im porzadki . Po swojemu a nie po grecku . Oto UE . Rzady obcych . Z goryu nie udane bo nigdy nie udalo sie takimi metodami odniesc sukcesu . Kazdy kraj musi miec wladze o wlasnej mentalnosci . To dziala njalepiej .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:54, 29 Lut 2012    Temat postu:

Alex Rühle,Kai Strittmatter,Maria Moursela,Katerina Iordanoglou / Süddeutsche Zeitung
Upadek

Bruk­se­la do­ma­ga się od Aten dal­szych oszczęd­no­ści, a po cichu uważa, że Gre­kom naj­le­piej wy­cho­dzi de­mon­stro­wa­nie. Czy na­praw­dę zda­je­my sobie spra­wę z dra­ma­tycz­nych roz­mia­rów kry­zy­su, jaki do­tknął grec­kie spo­łe­czeń­stwo? Oto re­la­cja z po­dró­ży po kraju, w któ­rym setki ty­się­cy osób zna­la­zło się na bruku, ro­dzi­ców nie stać na wy­kar­mie­nie dzie­ci, a na uli­cach przy­by­wa że­bra­ków i bez­dom­nych.

(…) Naszą po­dróż po kraju po­krą­żo­nym w kry­zy­sie roz­po­czy­na­my od szko­ły pod­sta­wo­wej w ateń­skiej dziel­ni­cy He­lio­po­lis, uwa­ża­nej do nie­daw­na za osto­ję sta­bil­no­ści i względ­ne­go do­bro­by­tu. 45-let­nia Voula Tousi uczy szó­sto­kla­si­stów, Klasę szpe­ci wil­got­na, po­kry­ta za­cie­ka­mi ścia­na, która nie zdą­ży­ła wy­schnąć od ostat­niej ulewy. Na dole, w świe­tli­cy trwa ze­bra­nie ko­mi­te­tu ro­dzi­ciel­skie­go. Voula Tousi wpro­wa­dzi­ła nas do środ­ka, aby­śmy sami od­po­wie­dzie­li sobie na py­ta­nie, czy grec­kie szkol­nic­two od­czu­wa skut­ki kry­zy­su. - Od nie­pa­mięt­nych cza­sów kupno no­wych za­słon, czy ta­blic fi­nan­so­wa­li­śmy z pry­wat­nych dat­ków i skła­dek ro­dzi­ców. Dzie­ci muszą przy­no­sić do szko­ły pa­pier to­a­le­to­wy. Do­tych­czas z pod­ręcz­ni­ka­mi nie było pro­ble­mu - mówi na­uczy­ciel­ka i wyj­mu­je z szu­fla­dy skse­ro­wa­ne kart­ki: w tym roku szkol­nym klasa nie do­sta­ła ani jed­ne­go pod­ręcz­ni­ka do nauki an­giel­skie­go. Dla­te­go przed lek­cją pani Tousi ko­piu­je stro­ny ze sta­re­go pod­ręcz­ni­ka. Rów­no­le­gła klasa nie ma ksią­żek do ma­te­ma­ty­ki. (…) Na­uczy­ciel­ce nie daje spo­ko­ju treść pisma z Urzę­du Mia­sta, oma­wia­ne­go dzi­siej­sze­go wie­czo­ru na ze­bra­niu ko­mi­te­tu ro­dzi­ciel­skie­go. Urzęd­ni­cy pro­szą na­uczy­cie­li o spo­rzą­dze­nie listy dzie­ci, mdle­ją­cych z głodu na lek­cjach. Zo­sta­ną ob­ję­te bez­płat­nym do­ży­wia­niem.

Mo­zai­ka

Po ze­bra­niu pani Voula Tousi wspól­nie z mężem Ar­gy­ri­sem za­glą­da­ją do Sto­wa­rzy­sze­nia Są­siedz­kie­go, za­ło­żo­ne­go z grupą przy­ja­ciół. Mał­żon­ków już dawno nie stać na spo­tka­nia w ka­wiar­niach, czy re­stau­ra­cjach. Or­ga­ni­za­cja na­zy­wa się "Ano Po­ta­mon" - "Pod Prąd" i jest jed­nym z ty­się­cy sto­wa­rzy­szeń sa­mo­po­mo­co­wych, wy­ra­sta­ją­cych w Gre­cji jak grzy­by po desz­czu. Ich człon­ko­wie or­ga­ni­zu­ją skład­ko­we ko­la­cje i wspól­nie spę­dza­ją czas. Tego wie­czo­ru pod kie­run­kiem eme­ry­to­wa­ne­go den­ty­sty ukła­da­ją mo­zai­kę. Panos Tsa­fo­lo­po­ulos roz­bi­ja na ka­wał­ki stare płyt­ki i sypie dow­ci­pa­mi jak z rę­ka­wa. Na py­ta­nie, czym się zaj­mu­je za­wo­do­wo, od­po­wia­da: – Od dzi­siaj już ni­czym. Tsa­fo­lo­po­ulos był pod­do­staw­cą w sek­to­rze elek­tro­ni­ki. Stop­nio­wo mu­siał zwol­nić 50 pra­cow­ni­ków. Dzi­siaj zli­kwi­do­wał fimę. - Daw­niej mia­łem pię­ciu­set od­bior­ców, ale wszy­scy są na dnie. Od wrze­śnia nie za­pła­ci­li mi ani jed­nej fak­tu­ry. (…)

Sta­ty­sty­ki po­twier­dza­ją słowa przed­się­bior­cy. Tylko w li­sto­pa­dzie w 11-mi­lio­no­wej Gre­cji stra­ci­ło pracę 126 tys. osób. (...) W ciągu czte­rech ty­go­dni od­se­tek bez­ro­bot­nych wzrósł z 18,2 do 20,9 pro­cent.

Di­mi­tris gło­sem po­zba­wio­nym emo­cji stwier­dza, że to "do­pie­ro przy­gryw­ka". Grek pra­cu­je w Eu­ro­ban­ku, naj­więk­szej in­sty­tu­cji fi­nan­so­wej w Gre­cji od czasu fuzji z Alpha Ban­kiem. - Teraz kry­zys pu­sto­szy duże przed­się­bior­stwa, za­trud­nia­ją­ce po­wy­żej pię­ciu­set pra­cow­ni­ków. Z co­dzien­nej ana­li­zy ra­por­tów fi­nan­so­wych widać jak na dłoni, że żadna duża firma nie płaci swoim pra­cow­ni­kom w ter­mi­nie. Sza­cu­je­my, że na dzie­sięć przed­się­biorstw kry­zys prze­trwa co naj­wy­żej czte­ry - in­for­mu­je. Wśród jego zna­jo­mych krążą opo­wie­ści o pew­nym urzęd­ni­ku mi­ni­ste­rial­nym, od­ży­wia­ją­cym się wy­łącz­nie płat­ka­mi ku­ku­ry­dzia­ny­mi z mle­kiem, od kiedy nie do­sta­je po­bo­rów albo o na­uczy­cie­lach wy­cho­wa­nia fi­zycz­ne­go, któ­rzy od 13 mie­się­cy nie wi­dzie­li pen­sji na oczy, a mimo to dalej muszą pła­cić po­dat­ki i ubez­pie­cze­nia.

Ben­zy­na

Śred­nie ceny w Ate­nach:

- bilet na metro: 1,40 euro

- litr zwy­kłej ben­zy­ny: 1,78 euro

- mi­nu­ta roz­mo­wy miej­sco­wej z ko­mór­ki na kartę w sieci Vo­da­fo­ne: 0,30 cen­tów

- litr mleka w Lidlu: 0,85 cen­tów

- 250-gra­mo­wa kost­ka masła w Lidlu: 1,19 euro

Żyw­ność

Daw­niej ateń­czy­cy mó­wi­li z dumą, że tak jak no­wo­jor­czy­cy mają swoją Wall Stre­et, tak oni swoją So­pho­kle­ous. Przy ulicy do 2007 roku mie­ści­ła się sie­dzi­ba gieł­dy pa­pie­rów war­to­ścio­wych. Gieł­dy już dawno nie ma, zaś w bu­dyn­ku znaj­du­je się naj­więk­sza w kraju kuch­nia dla ubo­gich. Wła­dze gminy wspól­nie z Ko­ścio­łem co­dzien­nie wy­da­ją 1500 obia­dów. Od sierp­nia ubie­głe­go roku licz­ba po­trze­bu­ją­cych gwał­tow­nie wzro­sła. - Nie­mal­że z dnia na dzień mu­sie­li­śmy wy­da­wać o 40 pro­cent po­sił­ków wię­cej - opo­wia­da Maria Pini, ener­gicz­na, przy­sa­dzi­sta pięć­dzie­się­cio­lat­ka, kie­ru­ją­ca sto­łów­ką.

Na dzie­dziń­cu stoją star­si lu­dzie z pla­sti­ko­wy­mi siat­ka­mi obok dziew­czy­nek w klap­kach, kle­ją­cy się z brudu bez­dom­ni obok sta­ran­nie ufry­zo­wa­nych eme­ry­tek, Pa­ki­stań­czy­cy obok Gre­ków. Z dnia na dzień w tłu­mie po­trze­bu­ją­cych przy­by­wa Gre­ków. - Prze­szłość mamy pod kon­tro­lą - stwier­dza fi­lo­zo­ficz­nie Maria Pini. - Te­raź­niej­szość od­bie­ra nam siły do dzia­ła­nia. A na myśl o przy­szło­ści ogar­nia nas blady strach.

Dzi­siaj jest dosyć chłod­no i lu­dzie cho­wa­ją twa­rze pod sza­li­ka­mi i czap­ka­mi. Tro­chę z zimna, a pew­nie tro­chę ze wsty­du. Matki idą po obiad, gdy dzie­ci są jesz­cze w szko­le, żeby zdą­ży­ły przed ich po­wro­tem prze­ło­żyć je­dze­nie do garn­ków. W ko­lej­ce czeka 47-let­ni Niko. Jesz­cze trzy lata temu pra­co­wał jako sprze­daw­ca, a teraz we­ge­tu­je w piw­ni­cy. Jakiś li­to­ści­wy są­siad po­ra­tu­je go pa­pie­ro­sa­mi, inny da ubra­nie. Męż­czy­znę wy­raź­nie iry­tu­je py­ta­nie o pomoc ze stro­ny pań­stwa: – O co panu cho­dzi? (…) Za­si­łek dla bez­ro­bot­nych wy­no­si nieco ponad 400 euro i wy­pła­ca się go przez rok. Potem każdy musi sobie ra­dzić sam. (…)

Psz­czo­ły

W po­grą­żo­nej w ot­chła­ni kry­zy­su Gre­cji zda­rza­ją się opty­mi­stycz­ne hi­sto­rie ni­czym rzad­kie pro­my­ki na­dziei. Nie­kie­dy można spo­tkać ludzi, któ­rzy wbrew wła­snej woli za­ra­bia­ją na kry­zy­sie. Mi­cha­el na przy­kład. W bocz­nej ulicz­ce, nie­da­le­ko cen­trum Sa­lo­nik pro­wa­dzi sklep ze sprzę­tem do wspi­nacz­ki. In­te­re­sy idą wprost wy­śmie­ni­cie. - Każdy jak może ucie­ka przed kry­zy­sem. Nie­któ­rzy prze­no­szą się w góry, bo tam nie trze­ba pła­cić ko­mor­ne­go - opo­wia­da. On także obok pro­wa­dze­nia skle­pu cho­dzi na kurs se­ro­war­stwa w Ame­ri­can Farm Scho­ol. Czło­wiek nigdy nie wie, co bę­dzie mu­siał robić w życiu.

Szko­ła rol­ni­cza za­ło­żo­na przez mi­sjo­na­rza ame­ry­kań­skie­go w 1904 roku w celu po­mo­cy dzie­ciom z ubo­gich ro­dzin chłop­skich, cie­szy się ogrom­nym po­wo­dze­niem. Co jakiś czas sły­chać o mło­dych, wy­kształ­co­nych lu­dziach za­ra­bia­ją­cych na życie ho­dow­lą psz­czół, owiec, śli­ma­ków albo jeży mor­skich. W mia­stach wy­ra­sta­ją ogród­ki dział­ko­we, a na pro­win­cji ko­ope­ra­ty­wy rol­ni­cze. Wielu mło­dych prze­pro­wa­dza się z po­wro­tem do ro­dzi­ców na wieś albo na wyspy, gdzie odzie­dzi­czy­li po dziad­kach ka­wa­łek ziemi. Wielu mówi, że wraca do swych ko­rze­ni. W końcu Gre­cja za­wsze była kra­jem rol­ni­ków. (…)

Igrzy­ska

Go­ście jed­ne­go z barów w Sa­lo­ni­kach oglą­da­ją mecz Paok Sa­lo­ni­ki z He­ra­klio­nem, a na­uczy­ciel fi­zy­ki Ma­no­lis po­ka­zu­je pasek z wy­pła­tą. Przed kry­zy­sem za­ra­biał 1300 euro na rękę, teraz jego za­rob­ki stop­nia­ły do 808 euro. Żona - także na­uczy­ciel­ka fi­zy­ki - stra­ci­ła pracę. Mają dwoje dzie­ci, za miesz­ka­nie płacą 380 euro, do tego 100 euro za prąd i ben­zy­nę, bo Ma­no­lis musi do­jeż­dżać sa­mo­cho­dem do pracy. Na wy­kar­mie­nie czte­ro­oso­bo­wej ro­dzi­ny po­zo­sta­je pra­wie 300 euro. Zimą nie włą­cza­li ka­lo­ry­fe­rów, dwa razy w ty­go­dniu idą do ro­dzi­ców Ma­no­li­sa na obiad, od te­ściów do­sta­ją pacz­ki z je­dze­niem i ko­rzy­sta­ją z życz­li­wo­ści są­sia­dów. Jego od­po­wiedź na py­ta­nie, czy widzi ja­kieś roz­wią­za­nie swo­jej sy­tu­acji milk­nie w krzy­ku gości, bo wła­śnie Paok strze­lił bram­kę i pro­wa­dzi 1:0. - Oto roz­wią­za­nie - po­wta­rza Ma­no­lis. - Chleb i igrzy­ska. Chle­ba już nie ma, więc po­zo­sta­ły nam tylko igrzy­ska - do­da­je wzru­sza­jąc ra­mio­na­mi. Z igrzy­ska­mi też nie jest naj­le­piej. Z po­wo­du kry­zy­su fi­nan­so­we­go w stycz­niu za­wie­szo­no roz­gryw­ki dru­giej i trze­ciej ligi pił­kar­skiej.

Słoń­ce

Je­dy­nym do­byt­kiem Gior­go­sa Ba­ko­uri­sa jest ko­mór­ka, kom­pu­ter, gi­ta­ra i bie­gła zna­jo­mość an­giel­skie­go. Sta­ran­nie ostrzy­żo­ny, z brodą przy­pró­szo­ną si­wi­zną, w ele­ganc­kich oku­la­rach i bo­ga­tym słow­nic­twem mógł­by ucho­dzić za do­cen­ta na uni­wer­sy­te­cie. Ba­ko­uris nie jest pra­cow­ni­kiem na­uko­wym. Mało tego, nie pra­cu­je nawet w swoim za­wo­dzie pro­du­cen­ta ra­dio­we­go. Gior­gos Ba­ko­uris jest bez­dom­ny.

Daw­niej pra­co­wał jako in­for­ma­tyk na uni­wer­sy­te­cie, potem w mi­ni­ster­stwie spraw za­gra­nicz­nych, a ostat­nio w radiu jako pro­du­cent mu­zycz­ny. Ba­ko­uris kocha mu­zy­kę. Cza­sa­mi dawał kon­cer­ty gi­ta­ro­we mu­zy­ki la­ty­no­ame­ry­kań­skiej. - Nigdy nie mia­łem kło­po­tów fi­nan­so­wych - przy­zna­je. W 2006 roku stra­cił etat. Po­my­ślał, że to nic strasz­ne­go, prze­cież może dalej pra­co­wać jako wolny strze­lec. Na po­cząt­ku 2008 roku nie miał za co pła­cić czyn­szu za miesz­ka­nie i prze­pro­wa­dził się do przy­ja­ciół. Zle­ceń uby­wa­ło, przy­ja­cie­le też ledwo wią­za­li ko­niec z koń­cem. Latem 2011 roku Ba­ko­uris zna­lazł się na ulicy.

- Byłem w szoku. Trze­cie­go dnia my­śla­łem, że osza­le­ję - wspo­mi­na. Nagle wątły męż­czy­zna mu­siał spę­dzać noce na ław­kach par­ko­wych. - Spa­łem czuj­nie, jak zając pod mię­dzą - zwie­rza się. Pią­te­go dnia bez­dom­no­ści za­czął my­śleć o ode­bra­niu sobie życia. Wcze­śniej zaj­rzał do przy­ja­ciół, gdzie zo­sta­wił na prze­cho­wa­nie lap­to­pa. Coś go tknę­ło i wpi­sał do Go­ogla słowo "sa­mo­bój­stwo". W ten spo­sób do­wie­dział się o ist­nie­niu or­ga­ni­za­cji Kli­ma­ka, opie­ku­ją­cej się bez­dom­ny­mi i pro­wa­dzą­cej te­le­fon za­ufa­nia. W 2011 roku 5 tys. ateń­czy­ków zwró­ci­ło się o pomoc do sto­wa­rzy­sze­nia, dwa razy wię­cej niż w roku 2010. - Prze­waż­nie są to męż­czyź­ni, któ­rzy nie są w sta­nie za­ro­bić na utrzy­ma­nie naj­bliż­szych. – Stra­ci­li rolę głowy ro­dzi­ny, swą toż­sa­mość i god­ność - wy­ja­śnia psy­cho­loż­ka Eleni Be­kia­ri.

Co dzie­sią­ty bez­dom­ny Grek ma w kie­sze­ni dy­plom wyż­szej uczel­ni. Na ulicy lą­du­je coraz wię­cej ludzi z wyż­szym wy­kształ­ce­niem, bo ty­sią­ce aka­de­mi­ków nie ma z czego za­pła­cić ko­mor­ne­go. (…)

Niem­cy

Choć w go­rącz­ko­wych de­ba­tach me­dial­nych po­ja­wia­ją się gro­te­sko­we in­wek­ty­wy pod ad­re­sem nie­miec­kich po­li­ty­ków, a An­ge­lę Mer­kel po­rów­nu­je się do Hi­tle­ra, ateń­czy­cy nie ob­rzu­ca­ją obe­lga­mi Niem­ców, spo­ty­ka­nych na uli­cach sto­li­cy. Cza­sa­mi za­trzy­mu­ją się i pa­trząc z za­du­mą mówią krót­ko: – Ach, Nie­miec. Po chwi­li prze­rwy, z go­ry­czą prze­mie­sza­ną z sza­cun­kiem stwier­dza­ją: – Wam to do­brze. Macie pracę, pen­sję i ży­je­cie w pań­stwie prawa. Mimo to zna­jo­ma, która to­wa­rzy­szy mi w wę­drów­ce po uli­cach Aten, za­le­ca ostroż­ność. - Roz­ma­wiaj ze mną po an­giel­sku, a naj­le­piej w ogóle się nie od­zy­waj - prosi. Ostroż­ność wy­da­je się mocno prze­sa­dzo­na, bo moi grec­cy roz­mów­cy są w sto­sun­ku do mnie bar­dzo ser­decz­ni. Pewna hi­sto­rycz­ka kaja się, że w cza­sie roz­mo­wy wspo­mi­na­ła czasy oku­pa­cji Gre­cji przez hi­tle­row­ców. - Nie chcia­łam pana ura­zić - mówi. Pew­ne­go dnia na dwor­cu w Pi­reu­sie w trak­cie sprzecz­ki z moją prze­wod­nicz­ką o to, kto ma za­pła­cić za ro­ga­li­ka, bez­wied­nie prze­cho­dzi­my na nie­miec­ki. Nagle do roz­mo­wy wtrą­ca się sprze­daw­czy­ni. - Dobra ko­bie­to - zwra­ca się do mojej przy­ja­ciół­ki. - Po­zwól do ja­snej cho­le­ry, żeby Niem­cy ure­gu­lo­wa­li przy­naj­mniej ten ra­chu­nek.

Dzie­ci

Pro­blem dzie­ci po­rzu­ca­nych przez ro­dzi­ców na­gło­śni­ła hi­sto­ra Anny. Pew­ne­go dnia matka nie ode­bra­ła czte­ro­let­niej córki z przed­szko­la w Ate­nach. Wy­cho­waw­czy­ni zna­la­zła przed drzwia­mi kart­kę: "Nie przyj­dę dzi­siaj po Annę, po­nie­waż nie je­stem już w sta­nie jej utrzy­my­wać. Pro­szę się nią do­brze opie­ko­wać. Prze­pra­szam". (…)

Licz­ba dzie­ci, któ­ry­mi opie­ku­je się po­za­rzą­do­wa or­ga­ni­za­cja cha­ry­ta­tyw­na "SOS Wio­ski Dzie­cię­ce", wzro­sła dzie­się­cio­krot­nie i wy­no­si 250 ma­lu­chów. - To woła o po­mstę do nieba, że ro­dzi­ce muszą od­da­wać nam dzie­ci, bo nie są w sta­nie zwią­zać końca z koń­cem - oświad­cza Geo­r­ge Pro­to­pa­pas, dy­rek­tor grec­kie­go od­dzia­łu or­ga­ni­za­cji. Nie­kie­dy to je­dy­ne wyj­ście. - Wielu z nas nie po­tra­fi sobie wy­obra­zić, jak szyb­ka jest droga od za­moż­no­ści do ubó­stwa - przy­zna­je. (...)

Do­tych­czas do wio­sek dzie­cię­cych tra­fia­ły dzie­ci z ro­dzin uza­leż­nio­nych od nar­ko­ty­ków lub al­ko­ho­lu. Teraz coraz czę­ściej do drzwi ośrod­ków pu­ka­ją dzie­ci spau­pe­ry­zo­wa­nej klasy śred­niej. - Ro­dzi­ce są na skra­ju roz­pa­czy. Ko­cha­ją swe dzie­ci i od­czu­wa­ją głę­bo­ki wstyd, że nie są w sta­nie się nimi opie­ko­wać - opo­wia­da Pa­vlos Sa­li­chos. Psy­cho­log i pe­da­gog pra­cu­je w jed­nym z ośrod­ków sto­wa­rzy­sze­nia, gdzie matki dwa razy w mie­sią­cu mogą od­wie­dza­ją swe dzie­ci. Psy­cho­lo­dzy przy­zna­ją, że dzie­ci nie ro­zu­mie­ją przy­czyn roz­sta­nia i trze­ba je od­cią­gać od matek siłą. - Myślę, że kiedy do domu za­glą­da bieda i nie ma co wło­żyć do garn­ka, le­piej że dzie­cia­ki tra­fia­ją pod naszą opie­kę - stwier­dza po na­my­śle Pa­vlos Sa­li­chos. (…)

Ugan­da

Ni­ki­tas Ka­na­kis sze­fu­je grec­kie­mu od­dzia­ło­wi mię­dzy­na­ro­do­wej or­ga­ni­za­cji hu­ma­ni­tar­nej Le­ka­rze bez Gra­nic. Na życie za­ra­bia jako den­ty­sta, ale i ta bran­ża do­tkli­wie od­czu­wa skut­ki kry­zy­su. Jego ga­bi­net od­wie­dza trzy czwar­te pa­cjen­tów mniej. W ciągu mi­nio­nych dwu­dzie­stu lat z ra­mie­nia or­ga­ni­za­cji Ia­troi pra­co­wał we wszyst­kich kry­zy­so­wych re­gio­nach na świe­cie - w Ko­so­wie, Afga­ni­sta­nie, So­ma­lii. - Za każ­dym razem z wiel­ką ra­do­ścią wra­ca­łem do domu. Kiedy jed­nak je­sie­nią przy­je­cha­łem do Gre­cji, mia­łem wra­że­nie, jak­bym zna­lazł się w kraju, do­tknię­tym klę­ską ży­wio­ło­wą. Kry­zys jest wi­docz­ny na każ­dym kroku - do­da­je Ka­na­kis. Po 22 la­tach dzia­łal­no­ści hu­ma­ni­tar­nej or­ga­ni­za­cja ścią­gnę­ła wszyst­kich le­ka­rzy z Ugan­dy, Etio­pii i in­nych kra­jów Trze­cie­go Świa­ta. - Po­trze­bu­je­my ich tutaj - mówi Ni­ki­tas Ka­na­kis. - Gre­cję do­tknę­ła naj­więk­sza tra­ge­dia w hi­sto­rii no­wo­żyt­nej.

30 pro­cent Gre­ków nie ma ubez­pie­cze­nia zdro­wot­ne­go. Bu­dże­ty szpi­ta­li ob­cię­to o 40 pro­cent. W nie­któ­rych kli­ni­kach bra­ku­je jed­no­ra­zo­wych rę­ka­wi­czek i igieł. Grec­kie sto­wa­rzy­sze­nie far­ma­ceu­tów PE­Pharm in­for­mu­je, że od­no­to­wa­no braki w pra­wie po­ło­wie z listy 500 naj­czę­ściej uży­wa­nych leków. Hur­tow­ni­cy wolą sprze­da­wać me­dy­ka­men­ty w sza­rej stre­fie za gra­ni­cą, gdzie uzy­sku­ją wyż­sze ceny. Pre­sti­żo­we pismo me­dycz­ne "Lan­cet" ostrze­ga przed zdro­wot­ny­mi kon­se­kwen­cja­mi "grec­kiej tra­ge­dii": kry­zys ogra­ni­cza do­stęp do opie­ki me­dycz­nej i po­cią­ga za sobą śmierć wielu pa­cjen­tów. (…)

W Per­a­mie, por­to­wym mie­ście na wy­spie Korfu, 80 pro­cent pra­cow­ni­ków prze­my­słu stocz­nio­we­go stra­ci­ło pracę. W otwar­tym trzy lata temu szpi­ta­lu pu­blicz­nym le­ka­rze przyj­mo­wa­li cho­rych dwa dni w ty­go­dniu. Teraz pra­cu­ją przez okrą­gły ty­dzień. Po­cze­kal­nię wy­peł­nia tłum pa­cjen­tów, ko­lej­ka wy­cho­dzi aż na ulicę. Le­karz pierw­sze­go kon­tak­tu Gior­gos Pa­pa­da­kis ob­li­cza, że dzi­siej­sze­go po­po­łu­dnia przyj­mie z pięć­dzie­siąt osób. W Gre­cji traci się prawo do ubez­pie­cze­nia zdro­wot­ne­go po roku po­bie­ra­nia za­sił­ku dla bez­ro­bot­nych. - Tym­cza­sem wiele osób cier­pi na prze­wle­kłe scho­rze­nia, jak cu­krzy­ca, czy astma. Nie­któ­re dzie­ci mają ob­ja­wy nie­do­ży­wie­nia - mówi le­karz. Dla­te­go teraz szpi­tal nie tylko leczy, ale roz­da­je żyw­ność. (…) Ni­ki­tas Ka­na­kis uważa, że to do­pie­ro po­czą­tek. - Jak ktoś mówi, że widzi świa­teł­ko w tu­ne­lu, od razu sobie myślę: czło­wie­ku to pew­nie świa­teł­ko po­cią­gu, który za chwi­lę wszyst­kich nas roz­je­dzie. (…)

>>>>

Przerazajacy KOSZMAR ! Unia ich zaglodzi w imie ratowania euro !
Jesli nie wyjda natychmiast z UE bedzie TRAGEDIA nie grecka . SOMALIJSKA !!!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:13, 29 Lut 2012    Temat postu:

Szef eurogrupy za powołaniem komisarza UE ds. odbudowy Grecji

Szef eu­ro­gru­py i pre­mier Luk­sem­bur­ga Je­an-Clau­de Junc­ker opo­wie­dział się w wy­wia­dzie pra­so­wym za po­wie­rze­niem ko­mi­sa­rzo­wi UE zadań zwią­za­nych z roz­bu­do­wą struk­tur grec­kiej go­spo­dar­ki.

"Nie cho­dzi o ko­mi­sa­rza bu­dże­to­we­go, jak nie­daw­no pro­po­no­wa­no, ale ko­mi­sa­rza do spraw od­bu­do­wy, który po­łą­czył­by wszyst­kie kom­pe­ten­cje Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej od­no­śnie Gre­cji. Ktoś musi ofe­ro­wać pomoc i my­śleć o grec­kiej po­li­ty­ce go­spo­dar­czej i jej przy­szło­ści. Nie wy­star­czy, jeśli raz w mie­sią­cu bę­dzie­my zaj­mo­wać się tym w gro­nie mi­ni­strów fi­nan­sów państw euro" - po­wie­dział Junc­ker w opu­bli­ko­wa­nym w środę wy­wia­dzie dla nie­miec­kie­go dzien­ni­ka "Die Welt". Zda­niem Junc­ke­ra ko­niecz­na jest kon­tro­la nad re­ali­za­cją przez Gre­cję pro­gra­mu oszczęd­no­ści. "Po­trze­bu­je­my kon­tro­li albo pe­da­go­gicz­ne­go wspar­cia (dla Gre­cji), ale nie chce­my ob­ra­żać grec­kie­go na­ro­du. Także my mu­si­my za­gwa­ran­to­wać w na­szych par­la­men­tach więk­szość (dla pro­gra­mu po­mo­cy dla Aten), a to uda się tylko wów­czas, gdy wy­sił­ki Gre­cji będą nie­zmien­ne" - po­wie­dział szef eu­ro­gru­py.

Pre­mier Luk­sem­bur­ga opo­wie­dział się prze­ciw­ko opusz­cze­niu stre­fy euro przez Gre­cję. "W tej spra­wie do­cho­dzę do gra­ni­cy, za którą za­czy­na się strach. Mam względ­nie dobre wy­obra­że­nie tego, co ozna­cza­ło­by to (wyj­ście z eu­ro­lan­du) dla Gre­cji i jej miesz­kań­ców, ale nie wiem, co ozna­cza­ło­by to dla stre­fy euro i go­spo­dar­ki świa­to­wej" - dodał.

Junc­ker oce­nił też, że stre­fa euro po­win­na za­sta­no­wić się nad zwięk­sze­niem war­to­ści pla­no­wa­ne­go sta­łe­go fun­du­szu ra­tun­ko­we­go EMS. "Mu­si­my pod­jąć de­cy­zję moż­li­wie naj­szyb­ciej, ale nie po­win­ni­śmy dzia­łać po­chop­nie. Ro­zu­miem emo­cje in­nych państw na świe­cie, ale nikt nie musi nam mówić, jak wy­so­kie muszą być nasze za­po­ry ognio­we" - po­wie­dział szef eu­ro­gru­py. Wzmoc­nie­nia fun­du­szy do­ma­ga­ją się od eu­ro­lan­du kraje G20. Niem­cy twier­dzą, że obec­nie nie jest to ko­niecz­ne.

We­dług Junc­ke­ra pod ko­niec marca za­pad­nie de­cy­zja, że nowy me­cha­nizm EMS i ak­tu­al­nie obo­wią­zu­ją­cy fun­dusz EFSF będą dzia­łać rów­no­le­gle przez pe­wien czas. "Dzię­ki temu bę­dzie­my mieć do dys­po­zy­cji oba me­cha­ni­zmy o war­to­ści do 750 mld euro" - dodał.

>>>>

HEHE ! Euro-towarzysze beda ,,odbudowywac'' Grecje . Najpierw zniszczyli teraz beda ,,odbudowywac'' . I jak oni sobie to w swoich zakutych łbach wyobrażają . Jak urzedasi maja cos odbudowywac ? GOSPODARKA NIE TAK DZIALA !!! Ale dno ale obled !!!
Będzie głód w Grecji !!!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:55, 01 Mar 2012    Temat postu:

Grecja: parlament uchwalił cięcia wydatków na ochronę zdrowia

W czwar­tek nad ranem par­la­ment grec­ki uchwa­lił re­duk­cję wy­dat­ków na leki przez pań­stwo­we fun­du­sze eme­ry­tal­ne oraz prze­dłu­że­nie go­dzin pracy aptek.

Są to ko­lej­ne cię­cia, ja­kich Ateny zo­bo­wią­za­ły się do­ko­nać przed ko­lej­nym szczy­tem UE. We wto­rek par­la­ment za­apro­bo­wał zmniej­sze­nie wy­dat­ków bu­dże­to­wych o 3,2 mld euro i znacz­ne zmniej­sze­nie płacy mi­ni­mal­nej. Gre­cja wy­da­je na ochro­nę zdro­wia ok. 25 mld euro, czyli 10 proc. swo­je­go PKB, rocz­nie. Pro­blem ogra­ni­cze­nia tych wy­dat­ków stał się prio­ry­te­tem w obec­nym okre­sie dra­stycz­nych oszczęd­no­ści, ale wy­wo­łał też wy­jąt­ko­wo za­cię­te spory w par­la­men­cie i sprze­ci­wy wpły­wo­wych kół me­dycz­nych.

W ap­te­kach po­ja­wi­ły się pla­ka­ty ata­ku­ją­ce mi­ni­stra zdro­wia An­dre­asa Lo­wer­do­sa i okre­śla­ją­ce go jako "gra­ba­rza".

Jesz­cze w stycz­niu par­la­men­ta­rzy­ści od­mó­wi­li zmniej­sze­nia wy­dat­ków na leki przez pań­stwo­we fun­du­sze eme­ry­tal­ne. Tym razem zgo­dzi­li się na to a do­dat­ko­wo na zmniej­sze­nie kosz­tów re­cept na leki ge­ria­trycz­ne po­przez prze­pi­sy­wa­nie tań­szych za­mien­ni­ków.

Na Gre­cję wy­wie­ra­ne są coraz sil­niej­sze na­ci­ski ze stro­ny UE i Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go (MFW) wy­wią­za­nia się z za­po­wia­da­nych re­form i po­su­nięć oszczęd­no­ścio­wych. Są one wa­run­kiem otrzy­ma­nia dru­gie­go pa­kie­tu ra­tun­ko­we­go w wy­so­ko­ści 130 mld euro. Z dru­giej stro­ny jed­nak wy­ra­ża­ne są obawy, że ko­lej­ne cię­cia tylko po­głę­bią re­ce­sję, która trwa już 5 lat i unie­moż­li­wią zmniej­sze­nie ol­brzy­mie­go za­dłu­że­nia pu­blicz­ne­go się­ga­ją­ce­go 160 proc. PKB.

>>>>

No to sa zalatwieni . Pochoruja sobie ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:19, 18 Mar 2012    Temat postu:

Juncker: w sprawie Grecji zbyt skupiliśmy się na konsolidacji finansów

Strefa euro w sprawie Grecji skupiła się na konsolidacji jej finansów publicznych, zbyt mało uwagi poświęcając wzrostowi gospodarczemu - przyznał szef eurogrupy Jean-Claude Juncker w wywiadzie dla ateńskiej gazety "Kathimerini".

- Sądzę, że ogólnie w problemie greckim w niedostatecznym stopniu położyliśmy akcent na wymiarze wzrostu (gospodarczego - red.). Nalegaliśmy zwłaszcza na konsolidację finansów publicznych i nie zaoferowaliśmy alternatywnego rozwiązania, ani nie pozostawiliśmy Grecji wyboru - powiedział Juncker konserwatywnemu dziennikowi. - Okazywaliśmy się twardzi w sprawie konsolidacji finansów, ale bardzo słabi w kwestii innego ważnego parametru, czyli wzrostu - mówił Juncker. Byłoby "bardziej logiczne, by od początku położyć akcent na wymiar wzrostu" gospodarczego - wskazał, zauważając, że Grecja przechodzi teraz "piąty rok recesji". Zaznaczył, że ubolewa nad pogorszeniem się warunków życia obywateli tego kraju.

Agencja AFP zauważa komentując wywiad, że cięcia pensji i emerytur oraz podwyżki podatków, jakie były warunkami pożyczek udzielonych zadłużonej Grecji, sprzyjały pogłębieniu recesji. Wywoływało to oburzenie Greków. Dopiero w drugim pakiecie pomocy, niedawno zatwierdzonym przez eurogrupę i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), znalazły się kroki na rzecz wzrostu gospodarczego.

Szef misji MFW w Grecji Poul Thomsen przyznał, w opublikowanym również w niedzielę wywiadzie dla liberalnego greckiego tygodnika "To Wima", że "patrząc wstecz, pewne zmiany mogły być przeprowadzone w inny sposób".

Thomsen powiedział, iż sądzi obecnie, że zbytni nacisk położono na podniesienie podatków, a za mały na zmniejszenie wydatków publicznych. Obstawał jednak przy obniżce pensji, ponieważ - jego zdaniem - koszty pracy "powinny być dostosowane do produktywności kraju i sprzyjać konkurencyjności". W minioną środę kraje strefy euro formalnie zatwierdziły drugi program pomocowy dla Grecji od UE, MFW i Europejskiego Banku Centralnego, warty w sumie 130 mld euro. Bez tej pomocy Grecja musiałaby jeszcze w tym miesiącu ogłosić bankructwo.

>>>>>

Położyliście nacisk na Grecję i ten kraj zlamaliscie . Nic nowego . Jestescie przeciez radzieccy a tacy to potwory ... No to i potwornosci robicie ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:40, 28 Mar 2012    Temat postu:

Z powodu kryzysu Grecy myślą o porzuceniu miast i przenosinach na wieś

Ponad 1,5 mln Greków myśli o porzuceniu miasta i przeniesieniu się na wieś - wynika z sondażu opublikowanego dzisiaj przez prasę grecką. Zamiar taki deklarują głównie ludzie młodzi; ta grupa jest najbardziej dotknięta 20-procentowym bezrobociem w swym kraju.

W sondażu ośrodka Kapa dla ministerstwa rolnictwa ponad 68 proc. badanych z regionu Aten i Salonik poinformowało, że przewiduje przeprowadzkę na wieś. 19,3 proc. już podjęło w tym kierunku konkretne działania. Około dwóch trzecich spośród tych, którzy chcą się przeprowadzić na wieś to studenci, a trzy czwarte ma poniżej 44 lat. Ponad połowa wskazała, że chciałaby zająć się uprawą drzew oliwnych.

Bezrobocie w Grecji dotyka najsilniej młodzież - 51,5 proc. osób w wieku poniżej 24 lat jest bez pracy. Minister rolnictwa Kostas Skandalidis, komentując sondaż powiedział, że jego wyniki odzwierciedlają "wielki zwrot w społeczeństwie".

Spośród blisko 11 mln Greków aż 4 mln mieszka w Atenach i głównym regionie przemysłowym kraju - Attyce, którego Ateny są głównym ośrodkiem. Około 800 tys. ludzi mieszka w Salonikach i okolicach. W ostatnim 50-leciu prowincja przeżyła odpływ mieszkańców, a wsie greckie opustoszały. Sondaż przeprowadzony został na próbie 1286 osób w Atenach i Salonikach.

>>>>

To czywiste . UE cofa w rozwoju . Wiec normalny proces przechodzenia od wsi do miast w UE ostal powstrzymany i nastapil odwrotny z miast do wsi . W miare spadku PKB w Grecji beda wrcac prymitywne formy ekonomiki znane z przeszlosci ... UE to gigantyczny regres cywilizacyjny Europy ... Ze co ? Ze mowili ze to skok cywilizacyjny ? To wy wierzyliscie mediom ? Michnikowi i spolce ? Roznym Millerom itp itd . No to jak takim wierzycie to macie takie rezultaty ...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:07, 03 Kwi 2012    Temat postu:

PE: Verhofstadt - Niech Grecję pomogą naprawić greccy urzędnicy z UE

Lider li­be­ra­łów w PE Guy Ver­ho­fstadt za­pro­po­no­wał, by do Aten do po­mo­cy w re­for­mach struk­tu­ral­nych i ad­mi­ni­stra­cji skie­ro­wać część z 1200 grec­kich urzęd­ni­ków za­trud­nio­nych w UE. Skry­ty­ko­wał ogrom­ne do­ta­cje pu­blicz­ne dla dwóch głów­nych par­tii po­li­tycz­nych.

Do­tych­czas Ko­mi­sja Eu­ro­pej­ska pro­po­no­wa­ła, by to eks­per­ci z państw człon­kow­skich wspar­li skrom­ną, po­wo­ła­ną w ubie­głym roku unij­ną grupę za­da­nio­wą (task force), która po­ma­ga Ate­nom w prze­pro­wa­dza­niu re­form, m.​in. w po­pra­wie ścią­gal­no­ści po­dat­ków, lep­szej ab­sorp­cji unij­nych środ­ków oraz mo­der­ni­za­cji ad­mi­ni­stra­cji. Zda­niem Ver­ho­fstad­ta przy­sła­ni z za­gra­ni­cy urzęd­ni­cy - szcze­gól­nie nie­miec­cy, sym­bo­li­zu­ją­cy kraj, który wy­mu­sza na Ate­nach cięż­kie re­for­my - mogą być w Gre­cji "źle wi­dzia­ni".

- Po­win­ni­śmy ra­czej sko­rzy­stać z czę­ści 1200 grec­kich urzęd­ni­ków UE - za­su­ge­ro­wał lider li­be­ra­łów na dzi­siej­szym spo­tka­niu z grupą dzien­ni­ka­rzy. Za­pro­po­no­wał, by to wła­śnie te osoby wy­słać cza­so­wo do Gre­cji, by tam po­mo­gły zmo­der­ni­zo­wać ad­mi­ni­stra­cję za­rów­no na kra­jo­wym, jak i lo­kal­nym po­zio­mie. Ver­ho­fstadt prze­ko­nu­je, że grec­ka ad­mi­ni­stra­cja wy­ma­ga głę­bo­kiej re­or­ga­ni­za­cji - nie tylko dal­szej re­duk­cji za­trud­nie­nia i zwol­nie­nia osób nie­kom­pe­tent­nych, ale przede wszyst­kim unie­za­leż­nie­nia urzęd­ni­ków od po­li­ty­ków i ka­len­da­rza wy­bor­cze­go.

Ver­ho­fstadt, który wła­śnie wró­cił z Aten, przy­go­to­wał pro­po­zy­cję sze­ro­kie­go planu na­praw­cze­go dla Gre­cji, który kon­cen­tru­je się na przy­wró­ce­niu wzro­stu go­spo­dar­cze­go w tym kraju. - Bez tego typu planu, bez planu uwzględ­nia­ją­ce­go in­we­sty­cje nie obej­dzie­my się bez trze­cie­go pa­kie­tu ra­tun­ko­we­go dla Gre­cji - prze­strzegł.

Pro­po­nu­je m.​in., by mi­ni­mum 25 proc. do­cho­dów z pry­wa­ty­za­cji prze­zna­czo­no wy­łącz­nie na po­bu­dza­ją­ce wzrost pry­wat­ne in­we­sty­cje, po­przez spe­cjal­ny fun­dusz za­rzą­dza­ny przez Eu­ro­pej­ski Bank In­we­sty­cyj­ny. Do tego fun­du­szu tra­fi­ły­by też unij­ne środ­ki struk­tu­ral­ne prze­wi­dzia­ne dla Gre­cji w ko­lej­nym bu­dże­cie UE na lata 2014-20, co da­ło­by w sumie około 80 mld euro do 2020 roku. - Te środ­ki by­ły­by za­strzy­kiem dla go­spo­dar­ki, bo grec­kie banki prak­tycz­nie za­prze­sta­ły akcji kre­dy­to­wej - wy­ja­śnia Ver­ho­fstadt. To z kolei unie­moż­li­wia roz­wój ma­łych i śred­nich przed­się­biorstw, od któ­rych jed­no­cze­śnie wy­ma­ga się znacz­nie więk­szych wy­sił­ków przy pła­ce­niu za­li­czek po­dat­ko­wych.

Plan za­kła­da też, by re­for­my struk­tu­ral­ne roz­po­cząć od zmia­ny sys­te­mu fi­nan­so­wa­nia par­tii po­li­tycz­nych w Gre­cji, który fa­wo­ry­zu­je dwie głów­ne par­tie po­li­tycz­ne, so­cja­li­stycz­ny PASOK i kon­ser­wa­tyw­ną Nową De­mo­kra­cję (ND). To prze­cież wła­śnie one - za­uwa­ża Ver­ho­fstadt - "do­pro­wa­dzi­ły do tego ca­łe­go ba­ła­ga­nu" w Gre­cji. Te par­tie do­sta­ły w tym roku z bu­dże­tu pań­stwa "około 6 mln euro do­ta­cji", "a to kilka razy wię­cej niż do­sta­ją par­tie w Niem­czech" - pod­kre­ślił. 6 maja w Gre­cji od­bę­dą się przy­spie­szo­ne wy­bo­ry par­la­men­tar­ne. Li­be­ral­na grupa ALDE w PE, którą kie­ru­je Ver­ho­fstadt, wspie­ra w nich li­be­ral­ną i pro­eu­ro­pej­ską par­tię So­jusz De­mo­kra­tycz­ny, która po­wsta­ła w 2010 roku. Zda­niem Ver­ho­fstad­ta ta par­tia to "trze­cia i naj­lep­sza droga" dla Gre­ków, któ­rzy obec­nie muszą wy­bie­rać mię­dzy pro­wa­dzą­cy­mi w son­da­żach PA­SOK-iem i ND, które do­tych­czas na­prze­mien­nie rzą­dzi­ły Gre­cją, a par­tia­mi skraj­ny­mi z obu stron sceny po­li­tycz­nej.

>>>>

HEHE ! Urzedsai najwiecej naprawia :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:01, 04 Kwi 2012    Temat postu:

Grecja: emeryt publicznie popełnił samobójstwo, motywując je kryzysem

Grec­ki eme­ryt za­strze­lił się w środę w cza­sie po­ran­ne­go szczy­tu ko­mu­ni­ka­cyj­ne­go w cen­trum Aten, po­zo­sta­wia­jąc list, który we­dług po­li­cji łączy ten akt de­spe­ra­cji z tra­pią­cym kraj dra­ma­tycz­nym kry­zy­sem fi­nan­so­wym.

77-let­ni męż­czy­zna wy­cią­gnął broń i strze­lił sobie w głowę w po­bli­żu wej­ścia do sta­cji metra na placu Syn­tag­ma, za­peł­nio­nym aku­rat przez ludzi zdą­ża­ją­cych do pracy. Po­ło­żo­ny na­prze­ciw­ko sie­dzi­by par­la­men­tu plac jest czę­sto sceną pu­blicz­nych pro­te­stów. We­dług po­li­cji, przy zwło­kach eme­ry­to­wa­ne­go far­ma­ceu­ty zna­le­zio­no ręcz­nie na­pi­sa­ny list, w któ­rym po­wią­zał on swą de­cy­zję z kry­zy­sem fi­nan­so­wym. Licz­ba sa­mo­bójstw w Gre­cji wzro­sła w ciągu ostat­nich dwóch lat, na­zna­czo­nych wy­rze­cze­nia­mi eko­no­micz­ny­mi i utrzy­mu­ją­cą się groź­bą ban­kruc­twa pań­stwa.

Po­li­cja nie ujaw­ni­ła per­so­na­liów zmar­łe­go, za­cho­wu­jąc także po­wścią­gli­wość w in­for­mo­wa­niu na temat in­nych szcze­gó­łów in­cy­den­tu.

Na drze­wie, przy któ­rym za­strze­lił się męż­czy­zna, przy­pię­to wkrót­ce potem kil­ka­na­ście kar­tek z pi­sem­ny­mi prze­sła­nia­mi. Jedno z nich gło­si­ło: "To było za­bój­stwo, a nie sa­mo­bój­stwo", a inne "Wy­rze­cze­nia za­bi­ja­ją".

Rzecz­nik rządu Gre­cji Pan­te­lis Kap­sis na­zwał śro­do­wy in­cy­dent "ludz­ką tra­ge­dią", ale za­zna­czył, że nie po­wi­nien się on stać czę­ścią de­ba­ty po­li­tycz­nej.

- Nie znam do­kład­nych oko­licz­no­ści, które do­pro­wa­dzi­ły tego czło­wie­ka do jego czynu. Uwa­żam, że po­win­ni­śmy wszy­scy za­cho­wać spo­kój i oka­zać sza­cu­nek dla praw­dzi­wych wy­da­rzeń, któ­rych ca­ło­ści jesz­cze nie znamy - po­wie­dział Kap­sis.

>>>>

Niech media tej sprawy nie naglasniaja bo zaczna sie zabijac . Ale to pokazuje ze naprawde ruina tego kraju osiaga sczyty ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:59, 10 Kwi 2012    Temat postu:

Policja do wynajęcia

Po­li­cja w po­grą­żo­nej w kry­zy­sie za­dłu­że­nia Gre­cji wpa­dła na po­mysł zdo­by­cia do­dat­ko­wych fun­du­szy: firmy i osoby pry­wat­ne po­trze­bu­ją­ce ochro­ny mogą sobie w tym celu wy­na­jąć funk­cjo­na­riu­szy. Staw­ka wy­no­si 30 euro za go­dzi­nę usług jed­ne­go funk­cjo­na­riu­sza.

Do­wódz­two po­li­cji za­pew­ni­ło we wto­rek, że usłu­gi ochro­niar­skie będą świad­czo­ne tylko w nad­zwy­czaj­nych sy­tu­acjach, ta­kich jak przy­pad­ki szcze­gól­ne­go za­gro­że­nia bez­pie­czeń­stwa. Po­zy­ska­ne tą drogą środ­ki będą prze­zna­cza­ne na za­ku­py sprzę­tu po­li­cyj­ne­go oraz za­si­lą bu­dżet pań­stwa. Kon­kret­nych zasad dzie­le­nia tych środ­ków nie po­da­no. W prze­szło­ści, zanim Gre­cję do­tknął kry­zys, po­li­cja takie usłu­gi ochro­niar­skie na za­mó­wie­nie świad­czy­ła nie­od­płat­nie.

Rzecz­nik po­li­cji Ta­na­sis Ko­ka­la­kis pod­kre­ślił, że wy­naj­mo­wa­nie po­li­cjan­tów fir­mom i oso­bom pry­wat­nym w żad­nym razie nie bę­dzie się od­by­wać kosz­tem ochro­ny nor­mal­nie za­pew­nia­nej oby­wa­te­lom przez po­li­cję.

Oprócz staw­ki za go­dzi­nę wy­naj­mu po­li­cjan­ta okre­ślo­no też opła­tę za uży­cie sa­mo­cho­du po­li­cyj­ne­go do trans­por­tu dzieł sztu­ki czy kosz­tow­no­ści (40 euro za go­dzi­nę) oraz opła­tę za po­li­cyj­ną eskor­tę mo­to­cy­klo­wą (20 euro na go­dzi­nę za mo­to­cykl). W przy­pad­ku ope­ra­cji ochro­niar­skich na wiel­ką skalę moż­li­we też bę­dzie wy­na­ję­cie po­li­cyj­nych ku­trów pa­tro­lo­wych (200 euro za go­dzi­nę) i śmi­głow­ców (1,5 tys. euro za go­dzi­nę). Grec­ka po­li­cja liczy obec­nie 55 tys. funk­cjo­na­riu­szy. Także w tej gru­pie za­wo­do­wej, po­dob­nie jak w przy­pad­ku in­nych pra­cow­ni­ków sek­to­ra pu­blicz­ne­go, prze­pro­wa­dzo­no znacz­ne cię­cia płac i re­duk­cje za­trud­nie­nia.

>>>>

W Grecjo ostateczne dziadostwo . Policja do wynajecia . Gorzej byc nie moze ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:56, 11 Kwi 2012    Temat postu:

Krytyka wysokich dotacji przedwyborczych dla greckich partii

Lider li­be­ra­łów w Par­la­men­cie Eu­ro­pej­skim Guy Ver­ho­fstadt skry­ty­ko­wał wczo­raj jako skan­da­licz­nie wy­so­kie do­ta­cje dla par­tii po­li­tycz­nych w Gre­cji, na­le­żą­ce do naj­wyż­szych w UE. W po­nie­dzia­łek par­la­ment grec­ki przy­znał par­tiom 29 mln euro w ra­mach fun­du­szu przed­wy­bor­cze­go.

- Kosz­ty par­tii po­li­tycz­nych w Gre­cji to skan­dal. Są jedne z naj­wyż­szych w Eu­ro­pie. Par­tie po­li­tycz­ne po­win­ny słu­żyć oby­wa­te­lom, a nie wy­sy­sać z nich pie­nią­dze - oświad­czył Ver­ho­fstadt. Za taki stan rze­czy oskar­żył dwie naj­więk­sze par­tie po­li­tycz­ne, które od lat na prze­mian rzą­dzą Gre­cją: so­cja­li­stycz­ny PASOK i kon­ser­wa­tyw­ną Nową De­mo­kra­cję (ND). W po­nie­dzia­łek, jak po­in­for­mo­wał Ver­ho­fstadt, par­la­ment Gre­cji przy­znał par­tiom 29 mln euro przed­wy­bor­czej do­ta­cji w związ­ku z wy­bo­ra­mi par­la­men­tar­ny­mi roz­pi­sa­ny­mi na 6 maja.

Zgod­nie z ana­li­zą grec­kie­go eks­per­ta Jo­an­ni­sa Sia­tra­sa, na którą po­wo­łał się w swym ko­mu­ni­ka­cie lider li­be­ra­łów, w 2010 roku par­tie po­li­tycz­ne pro­por­cjo­nal­nie do do­cho­dów z po­dat­ków otrzy­ma­ły w Gre­cji jedną z naj­wyż­szych w Eu­ro­pie do­ta­cji - do­sta­ły 0,14 proc. wszyst­kich do­cho­dów z po­dat­ków. To pra­wie sześć razy wię­cej niż w Niem­czech, gdzie par­tie do­sta­ły 0,02 proc. do­cho­dów. Ra­port wska­zu­je, że grec­kie par­tie po­li­tycz­ne do­sta­ją około 9,39 euro za ważny głos - to też jedna naj­wyż­szych w Eu­ro­pie sta­wek, jaką otrzy­mu­ją par­tie od pań­stwa.

Aby za­pro­te­sto­wać prze­ciw tak wy­so­ki­mi do­ta­cja­mi dla par­tii grec­kich, Ver­ho­fstadt, były pre­mier Bel­gii, na­pi­sał listy do prze­wod­ni­czą­ce­go Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej Jose Ma­nu­ela Bar­ro­so i ko­mi­sa­rza ds. euro Ol­le­go Rehna.

"W kon­tek­ście re­form, które Gre­cja musi zre­ali­zo­wać, by otrzy­mać drugi pa­kiet po­mo­cy, tak wy­so­kie do­ta­cje to po­li­czek dla grec­kich oby­wa­te­li a także oby­wa­te­li państw eu­ro­pej­skich. To nie do przy­ję­cia dla eu­ro­pej­skich po­dat­ni­ków, by pła­cić za re­ka­pi­ta­li­za­cję grec­kich par­tii po­li­tycz­nych" - oświad­czył Ver­ho­fstadt.

"Czemu mamy kon­ty­nu­ować spra­wę z dru­gim pa­kie­tem po­mo­cy dla Gre­cji (130 mld euro od państw stre­fy euro i Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go - red.), jeśli dwie naj­więk­sze par­tie w Gre­cji nie wy­ka­zu­ją żad­nych oznak zmia­ny sys­te­mu?" - za­py­tał re­to­rycz­nie były pre­mier Bel­gii.

W przy­szłym ty­go­dniu KE po­win­na przy­jąć stra­te­gię wzro­stu i za­trud­nie­nia dla Gre­cji. Ver­ho­fstadt, który na po­cząt­ku kwiet­nia był w Ate­nach, też przy­go­to­wał pro­po­zy­cję sze­ro­kie­go planu na­praw­cze­go dla Gre­cji, który kon­cen­tru­je się na przy­wró­ce­niu wzro­stu go­spo­dar­cze­go w tym kraju.

Pro­po­nu­je m.​in., by mi­ni­mum 25 proc. do­cho­dów z pry­wa­ty­za­cji prze­zna­czo­no wy­łącz­nie na po­bu­dza­ją­ce wzrost pry­wat­ne in­we­sty­cje po­przez spe­cjal­ny fun­dusz za­rzą­dza­ny przez Eu­ro­pej­ski Bank In­we­sty­cyj­ny. Do tego fun­du­szu tra­fi­ły­by też unij­ne środ­ki struk­tu­ral­ne prze­wi­dzia­ne dla Gre­cji w ko­lej­nym bu­dże­cie UE na lata 2014-20, co da­ło­by w sumie około 80 mld euro do 2020 roku. - Te środ­ki by­ły­by za­strzy­kiem dla go­spo­dar­ki, bo grec­kie banki prak­tycz­nie za­prze­sta­ły akcji kre­dy­to­wej - wy­ja­śnia Ver­ho­fstadt. To z kolei unie­moż­li­wia roz­wój ma­łych i śred­nich przed­się­biorstw, od któ­rych jed­no­cze­śnie wy­ma­ga się znacz­nie więk­szych wy­sił­ków przy pła­ce­niu za­li­czek po­dat­ko­wych.

Za­pro­po­no­wał też, by do Aten do po­mo­cy w re­for­mach struk­tu­ral­nych i ad­mi­ni­stra­cji skie­ro­wać część z 1200 grec­kich urzęd­ni­ków za­trud­nio­nych w in­sty­tu­cjach UE w Bruk­se­li. 6 maja w Gre­cji od­bę­dą się przy­spie­szo­ne wy­bo­ry par­la­men­tar­ne. Li­be­ral­na grupa ALDE w PE, którą kie­ru­je Ver­ho­fstadt, wspie­ra w nich li­be­ral­ną i pro­eu­ro­pej­ską par­tię So­jusz De­mo­kra­tycz­ny, która po­wsta­ła w 2010 roku.

>>>>

Jeszcze doja kase a jakze by inaczej !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:44, 12 Kwi 2012    Temat postu:

Kryzys w Grecji. Premier podał się do dymisji

Premier Grecji Lukas Papademos podał się do dymisji i poprosił prezydenta Karolosa Papuliasa o rozwiązanie parlamentu. Przedterminowe wybory odbędą się 6 maja, a do tego czasu Papademos pozostanie na stanowisku szefa rządu.

Przyspieszone wybory będą pierwszymi od czasu, gdy Grecja znalazła się na krawędzi bankructwa. Premier Papademos jest z wykształcenia ekonomistą. Stanął na czele greckiego rządu w listopadzie. Jego zadaniem było przygotowanie planu naprawy finansów publicznych. Cięcia budżetowe, które wymogła na Grecji Unia Europejska, wywołały falę niezadowolenia i gwałtowne protesty społeczne. Rząd Papademosa mógł liczyć na poparcie największych partii politycznych - socjalistycznego PASOK-u i konserwatywnej Nowej Demokracji. W ubiegłym miesiącu rząd Papademosa przyjął warunki drugiej transzy pomocy finansowej dla Grecji. Umowa nakłada na Grecję konieczność wprowadzenia kolejnych oszczędności budżetowych.

W ciągu ostatnich czterech lat grecka gospodarka skurczyła się o 16 procent, znacznie wzrosło też bezrobocie.

>>>>

I znowu cyrk wyborczy i wroca ci ktorych ostatnio odrzucili . A kraj w coraz gorszej sytuacji . Widzimy ze w UE demokracji juz nie ma . Jest tylko fikcja . Skoro maja euro i rzadzi Bruksela czy glosuja czy nie glosuja nie ma to juz ZADNEGO ZNACZENIA > Przypomina to glosowania w kraju radzieckim . Na pokaz . Jak widzicie aby byla demokrcja trzeba byc poza UE !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:34, 19 Kwi 2012    Temat postu:

KE przyjęła plan wzrostu dla Grecji, unika dat

KE przy­ję­ła w środę plan wzro­stu dla Gre­cji, dzię­ki któ­re­mu grec­ka go­spo­dar­ka może - jej zda­niem - szyb­ko od­czuć po­pra­wę, jeśli do końca br. rząd m.​in. przy­wró­ci kon­tro­lę fi­nan­sów pu­blicz­nych i do­ka­pi­ta­li­zu­je banki. KE unika okre­śle­nia, kiedy może wró­cić wzrost.

Nie po­da­jąc jed­no­znacz­nie, kiedy moż­li­we jest przy­wró­ce­nie wzro­stu w Gre­cji, Ko­mi­sja Eu­ro­pej­ska w pla­nie oce­nia je­dy­nie, że jeśli grec­ki rząd po­dej­mie w tym roku wska­za­ne przez nią dzia­ła­nia, to "można się spo­dzie­wać obie­cu­ją­cych re­zul­ta­tów do końca 2012 roku". Wyj­ście z re­ce­sji jesz­cze w tym roku za­kła­dał pierw­szy pro­gram re­form dla Gre­cji, jed­nak jego nie­po­wo­dze­nie i ko­niecz­ność uru­cho­mie­nia ko­lej­nej po­mo­cy zni­we­czy­ły ten plan. Ostat­nia pro­gno­za cen­tral­ne­go banku Gre­cji z 19 marca mówi, że PKB tego kraju spad­nie w tym roku o 4,5 proc., a w 2013 r. o 0,5 proc. To gor­sza pro­gno­za niż prze­wi­dy­wa­no jesz­cze w grud­niu ub.r.

Jed­nak szef KE Jose Bar­ro­so po­zo­sta­je opty­mi­stą. "Pro­po­nu­je­my ze­staw prio­ry­te­to­wych dzia­łań, od pro­mo­cji za­trud­nie­nia mło­dzie­ży po re­for­my sys­te­mu po­dat­ko­we­go, a także in­we­sty­cje w edu­ka­cję i lep­sze prawo. Te dzia­ła­nia, jeśli będą wła­ści­wie wdro­żo­ne, po­win­ny szyb­ko od­blo­ko­wać wzrost, two­rzyć miej­sca pracy i zmniej­szać spo­łecz­ne kosz­ty kry­zy­su" - po­wie­dział Bar­ro­so w środę pod­czas de­ba­ty w Par­la­men­cie Eu­ro­pej­skim w Stras­bur­gu.

Szef KE za­pew­nił jed­no­cze­śnie o wspar­ciu UE dla Gre­cji. "Z de­ter­mi­na­cją po stro­nie Gre­cji oraz przy peł­nym wspar­ciu Unii Eu­ro­pej­skiej mo­że­my zmie­nić Gre­cję na lep­sze. Chciał­bym po­wie­dzieć Gre­kom: razem od­nie­sie­my suk­ces" - za­zna­czył. Pod­su­mo­wał jed­no­cze­śnie, że cał­ko­wi­ta pomoc dla Gre­cji, wli­cza­jąc fun­du­sze UE, gran­ty, po­życz­ki i re­duk­cję za­dłu­że­nia, od­po­wia­da 177 proc. grec­kie­go PKB.

W pla­nie Ko­mi­sja za­le­ca Gre­cji m.​in. zwięk­sze­nie do­cho­dów bu­dże­to­wych, od­blo­ko­wa­nie po­ży­czek dla re­al­nej go­spo­dar­ki po­przez do­ka­pi­ta­li­zo­wa­nie ban­ków i wspar­cie ma­łych firm w do­stę­pie do kre­dy­tów. Po­nad­to KE uważa, że Gre­cja musi zmniej­szyć biu­ro­kra­cję i zre­for­mo­wać rynek pracy, by przy­cią­gać in­we­sto­rów. Ateny mają też po­pra­wić wy­ko­rzy­sta­nie fun­du­szy UE na wiel­kie in­we­sty­cje in­fra­struk­tu­ral­ne.

Od ubie­głe­go roku Gre­cja jest wspie­ra­na w swo­ich re­for­mach, które są wa­run­kiem po­mo­cy fi­nan­so­wej stre­fy euro i MFW, przez grupę za­da­nio­wą (tzw. task force) pod wodzą KE. Cho­dzi o takie ob­sza­ry jak po­pra­wa ścią­gal­no­ści po­dat­ków, oto­cze­nie biz­ne­so­we, re­for­ma ad­mi­ni­stra­cji, przy­go­to­wy­wa­nie bu­dże­tu rocz­ne­go, re­for­ma służ­by zdro­wia. W gru­pie jest kilku eks­per­tów z kra­jów UE, któ­rzy re­gu­lar­nie jeż­dżą do Gre­cji na misje.

Drugi pa­kiet po­mo­cy dla Gre­cji, opie­wa­ją­cy na 130 mld euro, mi­ni­stro­wie fi­nan­sów stre­fy euro za­twier­dzi­li 21 lu­te­go. Wy­cią­ga­jąc lek­cje z błę­dów po­wsta­łych przy pierw­szym pro­gra­mie, za­po­wie­dzie­li zwięk­szo­ny nad­zór eks­per­tów nad Gre­cją. Wraz z KE za­po­wie­dzie­li "zna­czą­ce zwięk­sze­nie" grupy za­da­nio­wej oraz "stałą obec­ność w te­re­nie", by za­gwa­ran­to­wać pełne wdra­ża­nie re­form i ko­or­dy­no­wać wspar­cie tech­nicz­ne. Re­for­my są prze­wi­dzia­ne na trzy lata.

Pierw­szy pro­gram po­mo­cy dla Gre­cji nie speł­nił wy­zna­czo­nych celów. Jak przy­zna­li eks­per­ci KE, nie udało się osią­gnąć za­kła­da­nych przy­cho­dów z pry­wa­ty­za­cji (ze­bra­no 1,6 mld euro za­miast 5 mld euro) ani wy­star­cza­ją­co po­pra­wić ścią­gal­no­ści po­dat­ków; za słaby był też po­stęp w re­for­mach struk­tu­ral­nych.

>>>>

Hehe ! Euro-towarzysze zarzadzili w Grecji wzrost tylko nie podali kiedy :O))) Za 1000 lat jak dobrze pojdzie . A wzrost w dol to juz maja ...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:29, 10 Maj 2012    Temat postu:

Radosław Wierzbicki
Dane z Grecji nie pozostawiają złudzeń

Grec­ka go­spo­dar­ka po­trze­bu­je na­tych­mia­sto­wej ope­ra­cji, jed­nak chi­rur­dzy kłócą się, kto bę­dzie kie­ro­wał za­bie­giem. Na szczę­ście od­po­wied­nik NFZ za­gwa­ran­to­wał ko­lej­ne środ­ki, dzię­ki któ­rym cze­ka­ją­cy pa­cjent ma jesz­cze tro­chę czasu.

Grec­ki Urząd Sta­ty­stycz­ny opu­bli­ko­wał w czwar­tek serię da­nych opi­su­ją­cych stan go­spo­dar­ki. Na ko­niec lu­te­go stopa bez­ro­bo­cia wy­nio­sła 21,7 proc. Od po­cząt­ku stycz­nia 2010 roku, kiedy bez­ro­bo­cie wy­no­si­ło ok. 11 proc., pra­wie dwu­krot­nie zwięk­szy­ła się licz­ba osób po­zo­sta­ją­cych bez pracy (wśród mło­dych ludzi stopa bez­ro­bo­cia wy­nio­sła w lutym 2012 r. 53,8 proc.). Dy­na­mi­ka pro­duk­cji prze­my­sło­wej w Gre­cji nie na­pa­wa eko­no­mi­stów opty­mi­zmem. W marcu dy­na­mi­ka była ujem­na i wy­nio­sła -8,5 proc. r/r. (w marcu 2011 r. -8,1 proc.). W naj­więk­szym stop­niu przy­czy­ni­ło się do tego za­ła­ma­nie w sek­to­rze wy­twór­czym (np. pro­duk­cja skór i wy­ro­bów skó­rza­nych spa­dła rok do roku o 30 proc., gór­ni­czym i ko­pal­nic­twie (7,9 proc. r/r) oraz pro­duk­cji elek­trycz­nej (8,9 proc. r/r). Je­że­li po­rów­na­my te dane do Hisz­pa­nii (in­ne­go pań­stwa z grona PIIGS), Gre­cja radzą sobie le­piej w przy­pad­ku pro­duk­cji. W marcu 2012 pro­duk­cja w Hisz­pa­nii spa­dła aż o 10,4 proc., a także stopa bez­ro­bo­cia oka­za­ła się wyż­sza i wy­nio­sła 24,44 proc. Trzy naj­więk­sze ugru­po­wa­nia w nowym ateń­skim par­la­men­cie nie są wsta­nie ufor­mo­wać rządu. Już dru­gie ugru­po­wa­nie, le­wi­co­wa SY­RI­ZA zre­zy­gno­wa­ła z two­rze­nia ko­ali­cji, więc trzy dni szan­sy na za­wią­za­nie po­ro­zu­mie­nia otrzy­ma w czwar­tek so­cja­li­stycz­ny PASOK. Je­że­li i tym razem nie uda się za­wrzeć ko­ali­cji, w week­end in­we­sto­rzy będą mogli po­znać ter­min no­wych wy­bo­rów par­la­men­tar­nych. Naj­wcze­śniej może to mieć miej­sce 10 czerw­ca br. Po­cie­sze­niem dla in­we­sto­rów może być in­for­ma­cja, która po­pły­nę­ła z Eu­ro­pej­skie­go Fun­du­szu Sta­bi­li­za­cji Fi­nan­so­wej. Fun­dusz zde­cy­do­wał się na wy­pła­tę Gre­cji 4,2 mld EUR w ra­mach po­mo­cy po­mi­mo sprze­ci­wu czę­ści jego człon­ków.

>>>

Grecja sie zwija w szybkim tempie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:20, 27 Maj 2012    Temat postu:

Poważne ostrzeżenie: tajny raport ws. Grecji

Greckiemu rządowi może w ciągu miesiąca zabraknąć pieniędzy. Były premier Lukas Papademos twierdzi, że stanie się tak, jeśli po wyborach 17 czerwca Grecja nie otrzyma kolejnych transz międzynarodowej pomocy finansowej.

Według dziennika "To Vima", 11 maja Papademos wystosował w tej sprawie tajny raport do prezydenta Karolosa Papuliasa. Były premier miał w nim napisać, ze zdolność greckiego rządu do realizacji swych zobowiązań zależy od wypłaty sum, pożyczonych od zagranicznych instytucji finansowych. 11 maja władze w Atenach miały do dyspozycji 3 miliardy 800 milionów euro. Zdaniem Papademosa, 18 czerwca będzie to tylko 700 milionów, a później państwo nie będzie w stanie pokryć swych wydatków.

17 czerwca w Grecji odbędą się drugie w ciągu dwóch miesięcy wybory parlamentarne. W sondażach przedwyborczych prowadziła do tej pory lewicowa koalicja SYRIZA, opowiadająca się za odejściem od programu oszczędnościowego, uzgodnionego z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Jednak w najnowszych sondażach prowadzi konserwatywna Nowa Demokracja.

>>>>

Grecja zatem juz nad przepascia ...[/img]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:31, 30 Maj 2012    Temat postu:

Osobistości europejskie apelują o czas dla Grecji

Grupa 50 eu­ro­pej­skich oso­bi­sto­ści, w tym by­łych pre­mie­rów, eu­ro­de­pu­to­wa­nych i eko­no­mi­stów, opu­bli­ko­wa­ła apel do przy­wód­ców UE, by po­mo­gli Gre­cji wyjść z za­pa­ści go­spo­dar­czej, dając jej wię­cej czasu na re­for­my, oraz ura­to­wa­li jed­ność stre­fy euro.

Sy­gna­ta­riu­sze apelu, za­miesz­czo­ne­go na spe­cjal­nej stro­nie in­ter­ne­to­wej, ostrze­ga­ją przed skut­ka­mi opusz­cze­nia przez Gre­cję unii wa­lu­to­wej.

"Pod­czas gdy Gre­cja usi­łu­je sfor­mo­wać rząd, wielu w Eu­ro­pie wy­po­wia­da się za wyj­ściem tego kraju ze stre­fy euro, co - jak twier­dzą - mo­gło­by być lep­szym roz­wią­za­niem niż lata su­ro­wych oszczęd­no­ści. Wy­da­je się też, że na­ra­sta prze­ko­na­nie, iż Eu­ro­pa jest wy­star­cza­ją­ca silna, aby opa­no­wać kon­se­kwen­cje wyj­ścia Gre­cji (z eu­ro­lan­du)" - piszą au­to­rzy apelu.

Ostrze­ga­ją jed­nak, że opusz­cze­nie przez Gre­cję stre­fy euro by­ło­by "eko­no­micz­ną i po­li­tycz­ną ka­ta­stro­fą" i by­naj­mniej nie jest pewne, czy ak­tu­al­ne fun­du­sze ra­tun­ko­we - Eu­ro­pej­ski Fun­dusz Sta­bi­li­za­cji Fi­nan­so­wej i Eu­ro­pej­ski Me­cha­nizm Sta­bi­li­za­cyj­ny - by­ły­by w sta­nie po­wstrzy­mać prze­nie­sie­nie się kry­zy­su na inne kraje albo za­po­biec ma­so­we­mu wy­co­fy­wa­niu lokat z ban­ków we Wło­szech i Hisz­pa­nii.

"Wyj­ście Gre­cji roz­bi­ło­by stre­fę euro, co mo­gło­by do­pro­wa­dzić do głę­bo­kiej re­ce­sji i no­we­go glo­bal­ne­go kry­zy­su fi­nan­so­we­go. Mo­gło­by zatem znisz­czyć eu­ro­pej­ską »soft power« i nie­od­wra­cal­nie zruj­no­wać pre­stiż UE na świe­cie" - ostrze­ga­ją au­to­rzy apelu.

"Ape­lu­je­my do eu­ro­pej­skich po­li­ty­ków, by umoż­li­wi­li Gre­cji po­wrót na ścież­kę zrów­no­wa­żo­ne­go wzro­stu we­wnątrz stre­fy euro - do­da­ją. - Stało się ewi­dent­ne, że bez­kom­pro­mi­so­wa po­li­ty­ka dra­stycz­nych oszczęd­no­ści może je­dy­nie pro­wa­dzić do go­spo­dar­czej po­raż­ki. Na­le­ży zna­leźć kom­pro­mis, który po­zwo­li upo­rząd­ko­wać fi­nan­se pu­blicz­ne Gre­cji w za­mian za wię­cej czasu na re­duk­cję jej de­fi­cy­tu i spła­ce­nie dwu­stron­nych oraz wie­lo­stron­nych kre­dy­tów".

Au­to­rzy apelu pro­po­nu­ją ob­ni­że­nie od­se­tek od kre­dy­tów, spła­ca­nych przez Gre­cję kra­jom eu­ro­pej­skim - pod wa­run­kiem po­stę­pów w re­ali­za­cji re­form. "Obie stro­ny muszą być go­to­we do po­świę­ceń, ale wie­rzy­my, że idea Eu­ro­py do­bro­by­tu jest tego warta" - piszą sy­gna­ta­riu­sze apelu, wśród któ­rych są m.​in. pol­ska eu­ro­de­pu­to­wa­na Da­nu­ta Hu­eb­ner, byli sze­fo­wie pol­skiej dy­plo­ma­cji Adam Da­niel Rot­feld i An­drzej Ole­chow­ski oraz eks­per­ci Alek­san­der Smo­lar i Paweł Świe­bo­da.

Pod ape­lem pod­pi­sa­li się rów­nież m.​in. były pre­zy­dent Fin­lan­dii Mart­ti Ah­ti­sa­ari, były pre­mier Włoch Giu­lia­no Amato, były nie­miec­ki mi­ni­ster fi­nan­sów Hans Eichel czy były se­kre­tarz ge­ne­ral­ny NATO Geo­r­ge Ro­bert­son.

>>>>

Apel euro-zombich . Pijawek ktore korzystally na UE !
A o coz te potworki apeluja ?
"Ape­lu­je­my do eu­ro­pej­skich po­li­ty­ków, by umoż­li­wi­li Gre­cji po­wrót na ścież­kę zrów­no­wa­żo­ne­go wzro­stu we­wnątrz stre­fy euro
wie­rzy­my, że idea Eu­ro­py do­bro­by­tu jest tego warta

Smichu warte ! Aby bylo dobrze a ludziom zylo sie dostatniej . Aby zwiazek radziecki rosl w sile . Apelujmy towarzysze . O to zeby bylo dobrze ! Ale kabaret !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:51, 10 Cze 2012    Temat postu:

Grecka gospodarka skurczyła się w I kwartale 2012 r. o 6,5 proc.

Grecka gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2012 r. bardziej niż początkowo zakładano. Urząd statystyczny Elstat w Atenach podał w piątek, że w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku spadek wyniósł 6,5 proc.

W opublikowanych w maju pierwszych szacunkach mowa była o spadku w wysokości 6,2 proc. - przypomina agencja dpa. To już ósmy z kolei kwartał, w którym grecka gospodarka skurczyła się w porównaniu z odpowiednim okresem w roku ubiegłym.

Gubernator centralnego Banku Grecji Jeorjos Prowopulos informował w kwietniu, że grecki produkt krajowy brutto spadnie w całym roku bieżącym o 5 proc. Wcześniej Unia Europejska prognozowała, że PKB Grecji zmniejszy się w 2012 roku o 4,75 proc.

Grecja boryka się od pięciu lat z kryzysem finansowym, olbrzymim zadłużeniem, bezrobociem i protestami społecznymi. UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy opracowały program pomocy dla pogrążonego w kryzysie kraju, domagając się równocześnie przestrzegania przez Greków drastycznego programu oszczędnościowego. 17 czerwca odbędą się nowe wybory parlamentarne, ponieważ po poprzednich z 6 maja żadnej partii nie udało się utworzyć rządu.

>>>>

A wiec kolejne etap destrukcyjnej euro-jazdy . Ale i historyczny moment !
Oto gospodarka Polskima WYZSZY PKB NIZ GRECJI . Bo smieszny i zenujacy wzrost PKB 3,5 % w Polsce i MINUS 6.5 w Grecji daje 10 % roznicy czyli az takie wyprzedzenie ! W[rawdzie w polsce gospodarka jest bestialsko schladzana ale to i tak mniejsze straty niz w euro ! Jest to wyprzedzanie w najgorszym mozliwym w stylu . Bo Polska nie pedzi to konkurenci padaja na trasi bo serce im wysiada . W tej sytucji nawet slimacze tempo wystarcza aby isc narzod ale tylko w Europie ! W skali swiata Polsak zostaje w tyle !!! Jedank mimo wszystko jest to jakis przelom ...

PKB Polski po raz pierwszy jest wyzszy niz jakiegos kraju UE sprzed wejscia Polski do UE czyli od PKB Grecji !!![/b]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:28, 12 Cze 2012    Temat postu:

Grecja: system ochrony zdrowia bliski załamania

Kry­zys fi­nan­so­wy w Gre­cji po­wo­du­je, że sy­tu­acja w tam­tej­szych szpi­ta­lach robi się coraz bar­dziej dra­ma­tycz­na. Bra­ku­je pie­nię­dzy na leki i ma­te­ria­ły me­dycz­ne. Agen­cja dpa pisze w po­nie­dzia­łek, że grec­ki sys­tem ochro­ny zdro­wia jest bli­ski za­ła­ma­nia.

Naj­więk­sza kli­ni­ka w Sa­lo­ni­kach mu­sia­ła wstrzy­mać wszyst­kie ba­da­nia i ope­ra­cje kar­dio­lo­gicz­ne. Związ­ki ap­te­ka­rzy zwró­ci­ły się w li­ście do szefa unij­nej grupy za­da­nio­wej ds. Gre­cji, nie­miec­kie­go eks­per­ta fi­nan­so­we­go Hor­sta Re­ichen­ba­cha, o pilną pomoc. Pod­kre­ślo­no, że na le­kar­stwa i ma­te­ria­ły me­dycz­ne Gre­cji po­trze­ba co naj­mniej 1,5 mi­liar­da euro. Za­da­niem grupy za­da­nio­wej jest po­ma­ga­nie Ate­nom w prze­pro­wa­dze­niu nie­zbęd­nych re­form.

- Moi ko­le­dzy nie mogą już wsz­cze­piać sten­tów - po­wie­dział w po­nie­dzia­łek agen­cji dpa jeden z le­ka­rzy kli­ni­ki w Sa­lo­ni­kach. Kli­ni­ka nie ma środ­ków na zakup sten­tów. Pro­ku­ra­tu­ra w Sa­lo­ni­kach wsz­czę­ła śledz­two ma­ją­ce usta­lić, w jakim stop­niu braki ma­te­ria­łów me­dycz­nych sta­no­wią za­gro­że­nie dla ludz­kie­go życia.

Na wy­spie Chios ro­dzi­ny pa­cjen­tów muszą same ku­po­wać gips, aby le­ka­rze mogli skła­dać po­ła­ma­ne ręce i nogi - in­for­mu­je ateń­ska ga­ze­ta "Ta Nea".

Hur­tow­ni­cy za­opa­tru­ją naj­waż­niej­sze szpi­ta­le w le­kar­stwa i ma­te­ria­ły me­dycz­ne tylko za go­tów­kę. Setki ty­się­cy ubez­pie­czo­nych w kasie cho­rych EOPYY muszą pła­cić go­tów­ką za prze­pi­sa­ne im le­kar­stwa i póź­niej do­cho­dzić zwro­tu tych wy­dat­ków na pod­sta­wie pa­ra­go­nów.

Związ­ki ap­te­ka­rzy pod­kre­śla­ją, że kasie EOPYY pil­nie po­trze­ba po­mo­cy w wy­so­ko­ści 1,5 mi­liar­da euro.

Kasa pań­stwo­wa po­grą­żo­nej w kry­zy­sie za­dłu­że­nia Gre­cji jest pra­wie pusta. Po ma­jo­wych wy­bo­rach par­la­men­tar­nych nie udało się stwo­rzyć ko­ali­cji rzą­dzą­cej. 17 czerw­ca Grecy po­now­nie idą do urn.

>>>>

To nie kryzys to rezultat .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:46, 13 Cze 2012    Temat postu:

Media: Grecji wystarczy pieniędzy na wypłaty pensji i emerytur do 20 lipca

Gre­cja, gdzie w nie­dzie­lę od­bę­dą się wy­bo­ry par­la­men­tar­ne, ogrom­nie ważne dla przy­szło­ści kraju, dys­po­nu­je około dwoma mi­liar­da­mi euro, które wy­star­czą na wy­pła­tę pen­sji w sek­to­rze bu­dże­to­wym i eme­ry­tur do 20 lipca - podał dzien­nik "Ka­thi­me­ri­ni".

Grec­kie mi­ni­ster­stwo fi­nan­sów nie po­twier­dzi­ło tej in­for­ma­cji. Oprócz "Ka­thi­me­ri­ni" po­da­ły ją także inne media; praw­do­po­dob­nie wy­cie­kła ona do me­diów po spo­tka­niu we wto­rek wie­czo­rem mi­ni­stra fi­nan­sów Je­or­jo­sa Za­nia­sa z sze­fem Ko­ali­cji Ra­dy­kal­nej Le­wi­cy SY­RI­ZA Alek­si­sem Ci­pra­sem. SY­RI­ZA wy­stę­pu­je prze­ciw­ko dal­sze­mu pro­gra­mo­wi oszczęd­no­ści.

Przed­wy­bor­cze son­da­że dają szan­se na zwy­cię­stwo 17 czerw­ca kon­ser­wa­ty­stom z Nowej De­mo­kra­cji (ND) i Sy­ri­zie Ci­pra­sa. Ko­lej­ne wy­bo­ry oka­za­ły się ko­niecz­ne, gdyż w gło­so­wa­niu 6 maja zde­cy­do­wa­nej więk­szo­ści nie uzy­ska­ły ani par­tie po­pie­ra­ją­ce oszczęd­no­ści i pomoc za­gra­nicz­ną, ani ugru­po­wa­nia im prze­ciw­ne. SY­RI­ZA za­ję­ła w nich dru­gie miej­sce, po ND. Nie­dziel­ne wy­bo­ry uwa­ża­ne są za de­cy­du­ją­ce dla dal­sze­go człon­ko­stwa Gre­cji w stre­fie euro.

>>>>

Kolejne takie wiesci z Grecji ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:08, 15 Cze 2012    Temat postu:

Carrefour wychodzi z Grecji przed kluczowymi wyborami

Car­re­fo­ur, naj­więk­sza sieć han­dlo­wa w Eu­ro­pie, wy­co­fu­je się z Gre­cji. To ko­lej­ny sy­gnał, że fir­mom coraz trud­niej jest robić in­te­re­sy w kraju, w któ­rym popyt gwał­tow­nie spada z po­wo­du kry­zy­su dłuż­ne­go, a jego przy­szłość w stre­fie euro stoi pod zna­kiem za­py­ta­nia.

Fran­cu­ska grupa po­da­ła w pią­tek, że sprze­da­je swój udział w grec­kim jo­int-ven­tu­re na rzecz lo­kal­ne­go part­ne­ra, firmy Ma­ri­no­po­ulos, która bę­dzie dzia­ła­ła na za­sa­dzie fran­szy­zy.

De­cy­zję pod­ję­to w mo­men­cie, w któ­rym firmy zma­ga­ją się z dra­stycz­nym spad­kiem po­py­tu w naj­bar­dziej za­dłu­żo­nych kra­jach Eu­ro­py, ta­kich jak Ir­lan­dia, Por­tu­ga­lia, Hisz­pa­nia i Wło­chy. Wy­bo­ry, które od­bę­dą się w ten week­end w Gre­cji mogą zde­cy­do­wać, czy Ateny po­zo­sta­ną w stre­fie euro.

Także w pią­tek naj­więk­szy wło­ski kon­cern ener­ge­tycz­ny, Enel, podał, że sprze­da­je swoją firmę w Ir­lan­dii. W ubie­głym mie­sią­cu bry­tyj­ski Marks & Spen­cer do­ko­nał od­pi­su w wy­so­ko­ści 44,9 mi­lio­na fun­tów z ty­tu­łu za­an­ga­żo­wa­nia w Gre­cji.

Car­re­fo­ur, który w pierw­szym kwar­ta­le od­no­to­wał 16-pro­cen­to­wy spa­dek sprze­da­ży w Gre­cji, podał że utwo­rzy w wy­ni­ku tej trans­ak­cji re­zer­wę w wy­so­ko­ści 220 mi­lio­nów euro (277 mi­lio­nów do­la­rów).

Druga pod wzglę­dem wiel­ko­ści sieć han­dlo­wa na świe­cie po Wal-Mar­cie osią­gnę­ła w ubie­głym roku w Gre­cji sprze­daż w wy­so­ko­ści 2,2 mi­liar­da do­la­rów. Jed­nak ana­li­ty­cy Espi­ri­to Santo sza­cu­ją, że cały biz­nes przy­niósł około 40 mi­lio­nów do­la­rów strat.

„To nie jest zły ruch, nawet je­że­li bę­dzie kosz­to­wał ich pie­nią­dze”, po­wie­dział ana­li­tyk Lau­ren­ce Hof­f­man z Oddo Se­cu­ri­ties.

Sprze­daż jest jedną z pierw­szych de­cy­zji pod­ję­tych przez no­we­go szefa Car­re­fo­ura, Geo­r­ge’a Plas­sa­ta, który w po­nie­dzia­łek ma po raz pierw­szy wy­stą­pić przed ak­cjo­na­riu­sza­mi. Mają oni na­dzie­ję, że Plas­sat przed­sta­wi plan re­struk­tu­ry­za­cji grupy, która bo­le­śnie od­czu­wa spo­wol­nie­nie na eu­ro­pej­skich ryn­kach.

„To po­zy­tyw­na wia­do­mość”, po­wie­dział inny ana­li­tyk, który wolał za­cho­wać ano­ni­mo­wość. „Gre­cja była ryn­kiem, który cią­gnął ich w dół. Maja pełne ręce ro­bo­ty z in­ny­mi pro­jek­ta­mi. Le­piej bę­dzie dla nich, je­że­li sku­pią się na ro­dzi­mym, fran­cu­skim rynku”.

Akcje Car­re­fo­ura wzro­sły na pa­ry­skiej gieł­dzie o 2,8 pro­cent, cią­gnąc do góry in­deks CAC-40. Jed­nak od po­cząt­ku roku kurs osła­bił się o 20 pro­cent.

Car­re­fo­ur podał, że sprze­daż po­zwo­li spół­ce joint ven­tu­re, która dzia­ła rów­nież na Cy­prze, w Buł­ga­rii, Al­ba­nii i in­nych kra­jach bał­kań­skich „le­piej spro­stać wy­zwa­niom zwią­za­nym z trud­ną sy­tu­acją go­spo­dar­czą Gre­cji”.

Car­re­fo­ur Ma­ri­no­po­ulos, stwo­rzo­ny w 1999 roku, nadal bę­dzie dzia­łał jako marka fran­szy­zo­wa Car­re­fo­ura. Fran­cu­ska grupa bę­dzie do­star­czać mu to­wa­ry w za­mian za pro­wi­zję.

Firma ma 41 hi­per­mar­ke­tów, 287 su­per­mar­ke­tów i 479 skle­pów spo­żyw­czych w Gre­cji i na Cy­prze.

Ma­ri­no­po­ulos ma rów­nież umowy z in­ny­mi glo­bal­ny­mi mar­ka­mi w Gre­cji, ta­ki­mi jak Marks & Spen­cer, Gap Inc, Star­bucks Corp i na­le­żą­cą do LVMH marką Se­pho­ra.

Car­re­fo­ur podał w czwar­tek, że prze­jął pod­upa­dłą ar­gen­tyń­ską sieć skle­pów dys­kon­to­wych EKI, by wzmoc­nić swoją po­zy­cję na rynku skle­pów spo­żyw­czych w tym kraju. Nie przed­sta­wił jed­nak szcze­gó­łów fi­nan­so­wych.

>>>>

Wyssali co sie dalo i zwiewaja . Tak dzialaja markety . W Polsce tez to bedzie ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:12, 16 Cze 2012    Temat postu:

Samaras: macie do wyboru - euro albo drachma

W niedzielnych wyborach Grecy będą musieli dokonać wyboru między euro a drachmą - powiedział lider Nowej Demokracji (ND) Antonis Samaras w piątek wieczorem na ostatnim przedwyborczym wiecu tej partii w Atenach.

- Istotne pytanie w tych wyborach brzmi: opowiecie się za euro czy drachmą? Jeśli wrócimy do drachmy, cofniemy się o 50 lat – powiedział Samaras tłumom zgromadzonym na centralnym placu Syntagma.

>>>>

Dlaczego o 50 lat cymbale ? Niby do 1962 ??? Euro bylo od 1999-2001 zalezy jak liczyc . Widzicie jakie tumany sa ,,politykami'' Nawet dobrze nie wiedza o czym mowia . I tot ma ,,rzadzic''...

Na piątkowym wiecu w Atenach obecnych było około 10 tys. zwolenników ND. Większość z nich trzymała niebiesko-białe narodowe flagi Grecji. Jest to interpretowane jako wyraz poparcia dla jednego z nacjonalistycznych haseł Samarasa, który powiedział: "Nie pozwolimy, aby nasz kraj stał otworem dla każdego nielegalnego imigranta".

Według komentatorów politycznych nacjonalistyczne elementy w kampanii wyborczej Samarasa wynikają z próby przyciągnięcia do ND wyborców skrajnie prawicowych, którzy w ostatnich wyborach 6 maja głosowali na neofaszystowską Złotą Jutrzenkę i populistyczne Ludowe Stowarzyszenie Ortodoksyjne (LA.O.S.).

- W obecnej sytuacji dla Samarasa każdy głos jest na wagę złota - powiedział felietonista dziennika "Kathimerini" Kostas Iordanidis.

ND, jeden z dwóch faworytów niedzielnych wyborów, uważana jest w Europie za jedyną partię, która może uratować Grecję przed wyjściem ze strefy euro.

Według ostatnich nieoficjalnych sondaży (w Grecji na dwa tygodnie przed wyborami rozpoczyna się sondażowa cisza wyborcza) tylko Nowa Demokracja i Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA) mają szansę na zdobycie pierwszego miejsca, w obu wypadkach z wynikiem około 30 procent.

ND chce tylko niewielkich zmian w porozumieniu z trojką (KE, EBC i MFW) o programie drakońskich oszczędności, które wydają się akceptowalne dla UE, podczas gdy SYRIZA planuje gruntowną renegocjację tego memorandum, a nawet zastąpienie go Narodowym Planem Odbudowy i Rozwoju.

Przywódca SYRIZY Aleksis Cipras nie ma wielu zwolenników w Europie. UE obawia się, że mimo zapewnień Cipras w razie zwycięstwa może jednostronnie zerwać porozumienie z trojką, a tym samym zmusić Unię do przerwania finansowej pomocy dla Grecji.

W takim wypadku państwo greckie w ciągu miesiąca musiałoby wrócić do drachmy, ponieważ nie byłoby go stać na wypłacenie pensji i emerytur w euro.

>>>>

Oczywiscie ci gosci klamia nie ma takiej opcji ze Grecja w euro zostaje . To niewykonalne . Euro w tempie przyspieszonym zmierza ku zagladzie ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:14, 17 Cze 2012    Temat postu:

"Piekielny" żywioł szaleje w pobliżu stolicy Grecji

W okolicach Aten wybuchły cztery pożary; ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko z powodu silnego wiatru. Tymczasowy premier Grecji Panajotis Pikramenos nakazał zwrócenie się o pomoc z zagranicy, jeśli sytuacja się pogorszy - poinformowały władze.

Dwa samoloty ratownicze musiały wycofać się z akcji z powodu wiatru wiejącego z prędkością 70 km/godz. Straż pożarna włączyła do akcji ratowniczej nowe modele śmigłowców, ale wieczorem ogień nadal nie został opanowany i strażacy muszą wciąż walczyć, lecz już bez wsparcia z powietrza.

Trzech strażaków zostało rannych. Według wstępnego bilansu strat, spłonęły zakłady mleczarskie, a także wiele samochodów.

Jeden z pożarów zagraża miasteczku Keratea położonemu zaledwie 50 km od stolicy.

Pożar zaczął się w sobotę wcześnie rano i ogarnia szybko nowe tereny porośnięte wyschniętą trawą. Po południu straż walczyła już z ogniem w okolicach Pallini, Maratonu i Kalamos.

Według strażaków, sytuacja jest "piekielna", a ognia w okolicach Keratei nie da się powstrzymać, dopóki nie dotrze on do brzegu morza - około 5 km na południowy zachód.

Wieczorem z ogniem walczyło nadal 170 strażaków.

Władze poinformowały, że przyczyną pożaru był prawdopodobnie wypadek. Walkę z żywiołem, obok silnego wiatru, utrudnia także upał. Od kilku dni w Grecji temperatura przekracza 36 stopni Celsjusza i - jak zapowiadają synoptycy - w najbliższym czasie pogoda się nie zmieni.

>>>>

Kolejny etap skutkow grzechow jakie dotykaja Grecje .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:25, 18 Cze 2012    Temat postu:

Biały Dom: miejsce Grecji jest w strefie euro

Rzecz­nik Bia­łe­go Domu po­wie­dział w nie­dzie­lę, że Wa­szyng­ton ma na­dzie­ję, iż prze­pro­wa­dzo­ne tego dnia wy­bo­ry par­la­men­tar­ne w Gre­cji po­zwo­lą na szyb­kie utwo­rze­nie rządu. Miej­sce Gre­cji jest w stre­fie euro - pod­kre­ślił Jay Car­ney.

"Mamy na­dzie­ję, że wynik wy­bo­rów po­zwo­li szyb­ko sfor­mo­wać rząd" w Gre­cji, a nowy ga­bi­net do­ko­na "szyb­kich po­stę­pów" w roz­wią­zy­wa­niu eko­no­micz­nych pro­ble­mów kraju - oświad­czył Car­ney.

"Gra­tu­lu­je­my Gre­kom prze­pro­wa­dze­nia swych wy­bo­rów w tak trud­nym cza­sie"; USA będą współ­pra­co­wać z Gre­cją w duchu part­ner­stwa - dodał rzecz­nik pre­zy­den­ta Ba­rac­ka Obamy.

"Jak po­wie­dział pre­zy­dent Obama (...), wie­rzy­my, że w na­szym wspól­nym in­te­re­sie leży to, by Gre­cja po­zo­sta­ła w stre­fie euro, re­spek­tu­jąc jed­nak swoje zo­bo­wią­za­nia do prze­pro­wa­dze­nia re­form" - po­wtó­rzył z mocą Car­ney.

>>>>

Imperium zla pokazalo miejsce Grecji . Terz wiemy ze skoro Bialy Dom tak mowi to Grecja powinna jak najszybciej uciekac !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:30, 18 Cze 2012    Temat postu:

"NYT": Grecja ofiarą polityki strefy euro

Odkąd Gre­cja sta­cza się po równi po­chy­łej, wiele sły­sze­li­śmy, jak wszyst­ko, co grec­kie jest złe. Ow­szem, są ol­brzy­mie sła­bo­ści w grec­kiej go­spo­dar­ce, po­li­ty­ce i spo­łe­czeń­stwie, lecz źró­dła ka­ta­stro­fy leżą w Bruk­se­li, Frank­fur­cie i Ber­li­nie - pisze "NYT".

W tek­ście za­ty­tu­ło­wa­nym "Gre­cja jako ofia­ra" ame­ry­kań­ski dzien­nik tłu­ma­czy, że - źró­deł ka­ta­stro­fy na­le­ży szu­kać dalej na pół­no­cy, w Bruk­se­li, Frank­fur­cie i Ber­li­nie, gdzie stwo­rzo­no głę­bo­ko i być może nie­od­wra­cal­nie wa­dli­wy sys­tem mo­ne­tar­ny - i że "roz­wią­za­nie kry­zy­su, jeśli takie jest, bę­dzie mu­sia­ło na­dejść wła­śnie stam­tąd".

W swoim ar­ty­ku­le Paul Krug­man wy­li­cza, że fak­tycz­nie "w Gre­cji jest dużo przy­pad­ków ko­rup­cji oraz uchy­la­nia się od pła­ce­nia po­dat­ków", a pro­duk­tyw­ność grec­kiej siły ro­bo­czej jest niska jak na eu­ro­pej­skie stan­dar­dy, ok. 25 proc. po­ni­żej śred­niej w UE.

- Z dru­giej stro­ny - za­strze­ga - wiele rze­czy, które sły­sze­li­ście o Gre­cji, jest po pro­stu nie­praw­dzi­wych -. Grecy nie są le­ni­wi, prze­ciw­nie - pra­cu­ją dłu­żej niż pra­wie każdy w Eu­ro­pie, a na pewno dłu­żej niż Niem­cy. Gre­cja nie jest też nie­kon­tro­lo­wa­nym pań­stwem opie­kuń­czym, jak lubią twier­dzić kon­ser­wa­ty­ści. Na­kła­dy na cele spo­łecz­ne (...) są znacz­nie niż­sze niż, po­wiedz­my, w Szwe­cji, czy Niem­czech - kra­jach, które do tej pory cał­kiem nie­źle po­ra­dzi­ły sobie z kry­zy­sem - pisze Krug­man.

Ko­men­ta­tor za­sta­na­wia się, w jaki spo­sób Gre­cja wpa­dła w takie ta­ra­pa­ty i od razu od­po­wia­da: "ob­wi­nić za to trze­ba euro".

- Pięt­na­ście lat temu Gre­cja nie była rajem, lecz nie była rów­nież w kry­zy­sie. Bez­ro­bo­cie było duże, lecz nie ka­ta­stro­fal­ne; kraj mniej lub bar­dziej ra­dził sobie na świa­to­wych ryn­kach, za­ra­bia­jąc wy­star­cza­ją­co dużo z eks­por­tu, tu­ry­sty­ki, że­glu­gi i in­nych źró­deł, aby mniej lub wię­cej pła­cić za swój im­port - pisze "NYT".

We­dług Krug­ma­na "strasz­na rzecz stała się, gdy Gre­cja przy­łą­czy­ła się do stre­fy euro". - Lu­dzie za­czę­li wie­rzyć, że jest to bez­piecz­ne miej­sce do in­we­sto­wa­nia. Pie­nią­dze z za­gra­ni­cy na­pły­nę­ły do Gre­cji, co w czę­ści, nie w ca­ło­ści, po­zwo­li­ło na sfi­nan­so­wa­nie de­fi­cy­tu rzą­do­we­go, na­stą­pi­ło oży­wie­nie go­spo­dar­cze, wzro­sła in­fla­cja i Gre­cja sta­wa­ła się coraz bar­dziej nie­kon­ku­ren­cyj­na. Grecy roz­trwo­ni­li sporo, jeśli nie więk­szość pie­nię­dzy, które do nich na­pły­nę­ły, lecz tak po­stą­pił każdy, kto zo­stał zła­pa­ny w bańkę euro - tłu­ma­czy.

Ko­men­ta­tor "NYT" uważa, że pro­blem tkwi w tym, że stre­fa euro nie po­sia­da tak jak "stre­fa do­la­ra" - znana rów­nież jako Stany Zjed­no­czo­ne Ame­ry­ki - sil­ne­go rządu cen­tral­ne­go, który mógł­by au­to­ma­tycz­nie do­fi­nan­so­wać pań­stwa znaj­du­ją­ce się w ta­ra­pa­tach.

- Gre­cja, cho­ciaż nie bez grze­chu, jest w kło­po­tach z po­wo­du aro­gan­cji eu­ro­pej­skich po­li­ty­ków, głów­nie z kra­jów bo­gat­szych, któ­rzy wma­wia­li sobie, że wspól­na wa­lu­ta może funk­cjo­no­wać bez wspól­ne­go rządu - pod­kre­śla Krug­man.

We­dług niego nie­dziel­ne wy­bo­ry par­la­men­tar­ne w Gre­cji nie przy­nio­są roz­wią­za­nia.

Kru­ga­man uważa, że "je­dy­nym spo­so­bem na ura­to­wa­nie stre­fy euro mo­gła­by być sy­tu­acja, gdyby Niem­cy i Eu­ro­pej­ski Bank Cen­tral­ny zdali sobie spra­wę, że to oni muszą zmie­nić swoje za­cho­wa­nie wy­da­jąc wię­cej i ak­cep­tu­jąc - tak! - więk­szą in­fla­cję". "Jeśli nie - za­zna­cza Krug­man - Gre­cja zo­sta­nie za­pa­mię­ta­na w hi­sto­rii jako ofia­ra nie­po­skro­mio­nej pychy in­nych".

>>>>

Straszna rzecza bylo wejscie do UE w 1981 . Wczesniej byl to tygrys Europy . Gdyby nie UE to bylby najbogatszy kraj swiata obok Singapuru no ale wybrali UE a pozniej bylo juz gorzej . Euro to juz tylko domkniecie trumny ...


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Pon 16:32, 18 Cze 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 12:57, 23 Cze 2012    Temat postu:

Grecja: Nowy minister finansów w szpitalu.
2012-06-22 (18:05)
PAP


(fot. AFP)

Nowy minister finansów Grecji Wasilis Rapanos został w piątek przyjęty do szpitala. Według państwowej telewizji NET 65-letniemu technokracie nie zagraża nic poważnego.

Rapanosa, którego zaprzysiężenie miało nastąpić w piątek wieczorem, przewieziono do szpitala z powodu mdłości, silnych bólów brzucha, pocenia się, zawrotów głowy i ogólnego osłabienia. Jego stan jest stabilny - podał w komunikacie ateński szpital Higieji.

Rapanos poddał się rano badaniom szpitalnym po trudnej nocy i wrócił do pracy, ale później ponownie go hospitalizowano - poinformowało źródło w Narodowym Banku Grecji, największym greckim prywatnym banku, którego Rapanos jest prezesem. Według tego źródła w szpitalu Rapanosowi podłączono kroplówkę. Jak podają greckie media, Rapanos zemdlał i lekarze zalecili kilkudniową obserwację w szpitalu.


Rapanos miał zostać w piątek zaprzysiężony, ale - jak przekazało biuro prezydenta Grecji Karolosa Papuliasa - przysięgę złoży tylko dwóch wiceministrów.

Wiadomość o hospitalizacji Rapanosa przyszła w kilka godzin po komunikacie o operacji oka czekającej w sobotę nowego premiera Grecji Antonisa Samarasa. Jej celem jest naprawienie uszkodzonej siatkówki. Problem z siatkówką zdiagnozowano u szefa rządu w piątek, podczas rutynowego badania okulistycznego - poinformowało biuro premiera.

W środę Samaras został zaprzysiężony na premiera pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji. Jego konserwatywna Nowa Demokracja, która wygrała niedzielne wybory parlamentarne, tworzy koalicyjny rząd z socjalistyczną partią PASOK oraz umiarkowaną Demokratyczną Lewicą.

Nowy koalicyjny rząd został zaprzysiężony w czwartek wieczorem, a do piątku odłożono jedynie zaprzysiężenie Rapanosa, aby dotychczasowy minister finansów Jeorjos Zanias mógł w czwartek formalnie reprezentować kraj na spotkaniu szefów resortów finansów państw strefy euro w Luksemburgu.

Cieszący się dużym szacunkiem wśród ekonomistów prezes Związku Banków Greckich Rapanos uczestniczył w dużym projekcie restrukturyzacji długu, który umożliwił Grecji zredukowanie go przez prywatnych wierzycieli o 107 mld euro.

>>>>

Ja sie nie dziwie . Zanim ten rzad powstanie to sie wykruszy bo trafia do szpitali ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:27, 23 Cze 2012    Temat postu:

Grecja: premier przeszedł operację oka

Nowy premier Grecji Antonis Samaras w sobotę w jednym z ateńskich szpitali przeszedł operację z powodu uszkodzonej siatkówki oka - poinformowała publiczna telewizja. Operacja się powiodła.

Jak powiedział w sobotę rzecznik rządu Simon Kedikoglu, zabieg się udał, a 61-letni Samaras wybudził się już po znieczuleniu.

W związku z planowaną operacją premier musiał odwołać przemówienie, które miał wygłosić w piątek przed deputowanymi. Nie wiadomo, kiedy ponownie zbierze się grecki parlament.

W środę Samaras został zaprzysiężony na premiera pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji. Jego konserwatywna Nowa Demokracja, która wygrała niedzielne wybory parlamentarne, tworzy koalicyjny rząd z socjalistyczną partią PASOK oraz umiarkowaną Demokratyczną Lewicą.

>>>>

Wystarczylo ze spojrzal na tamtejszy budzet i juz potrzeba operacji oka ! I ONI MAJA URATOWAC TEN KRAJ ?!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:45, 24 Cze 2012    Temat postu:

Po operacji oka grecki premier nie pojedzie na unijny szczyt

Nowy premier Grecji Antonis Samaras, który w sobotę przeszedł operację z powodu uszkodzonej siatkówki oka, nie weźmie udziału w szczycie UE, planowanym na 28 i 29 czerwca - poinformował w niedzielę rzecznik rządu, cytowany przez agencję Reutera.

Według rzecznika Grecję będzie reprezentował minister spraw zagranicznych Dimitris Awramopulos oraz dotychczasowy minister finansów Jeorjos Zanias.

Jak pisze Reuters, podczas spotkania przywódców UE Ateny będą próbowały złagodzić warunki międzynarodowej pomocy finansowej.

W sobotę, przedstawiając stanowisko w sprawie renegocjacji warunków tej pomocy, nowy koalicyjny rząd poinformował, że Ateny będą zabiegać o zgodę na złagodzenie polityki podatkowej, wstrzymanie redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym i dalszych cięć płacowych. Chcą też odsunięcia o dwa lata terminu realizacji restrykcyjnych przedsięwzięć oszczędnościowych, narzuconych przez międzynarodowych kredytodawców.

Samaras w sobotę przeszedł udaną operację oka w jednym z ateńskich szpitali. Wcześniej, w związku z planowanym zabiegiem, premier musiał odwołać przemówienie, które miał wygłosić w piątek przed deputowanymi. Nie wiadomo, kiedy ponownie zbierze się grecki parlament.

W środę Samaras został zaprzysiężony na premiera pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji. Jego konserwatywna Nowa Demokracja, która wygrała niedzielne wybory parlamentarne, tworzy koalicyjny rząd z socjalistyczną partią PASOK oraz umiarkowaną Demokratyczną Lewicą.

>>>>

Tak wiec nowy minister finansow zostal wyeliminowany ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:12, 26 Cze 2012    Temat postu:

KE nie dementuje informacji o nowych 70 tys. funkcjonariuszy w Grecji

KE potwierdza, że m.in. z powodu choroby premiera i ministra finansów Grecji, trojka (KE, EBC i MFW) odłożyła wyjazd do Aten, by ocenić realizację reform. KE nie dementuje i nie potwierdza informacji, że w l. 2010-11 Grecja zatrudniła 70 tys. urzędników.

- Widzieliśmy te informacje opublikowane przez grecki dziennik z powołaniem się na oficjalny dokument trojki. Udało mi się sprawdzić, że ta liczba nie wyszła z Komisji Europejskiej - powiedział na codziennym briefingu Komisji Europejskiej rzecznik ds. euro Amadeu Altafaj.


Doniesienia, że w Grecji zatrudniono w latach 2010-2011 70 tys. nowych urzędników opublikował w niedzielę grecki centrolewicowy dziennik "To Vima"; tę informację przedrukowało już wiele gazet europejskich. Gdyby okazała się prawdziwa, Grecja złamałaby zobowiązanie wobec kredytodawców jeszcze z pierwszego pakietu pomocowego w 2010 roku, że zredukuje zatrudnienie w administracji.

Dziennik powołuje się na wewnętrzny raport misji trojki, czyli reprezentujących kredytodawców Grecji ekspertów z Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także na drugi dokument - raport sporządzony przez poprzedniego (przejściowego) ministra finansów Grecji Jeorjosa Zaniasa.

Jego raport, przekazany po wyborach 17 czerwca nowemu szefowi resortu finansów Wasilisowi Rapanosowi wskazuje, że w administracji wciąż zatrudnionych jest 692 tys. urzędników, czyli bez zmian, mimo że na emeryturę odeszło w 2010 roku 53 tys. urzędników. "To Vima" wskazuje, że w 2011 roku z pracy odeszło 40 tys. urzędników, ale ostatecznie "redukcja netto" wynosi tylko 24 tys. ludzi.

- Podczas gdy rząd przyjmował ustawy redukujące liczbę funkcjonariuszy, innych wpuszczał przez okno - cytuje dziennik anonimowe źródła trojki.

Altafaj wyjaśnił, że między innymi po to, by sprawdzić, jak realizowane są reformy z programu dla Grecji, do Aten musi jak najszybciej pojechać trojka; musi ona "zobaczyć, jaki jest stan i jak możemy pomóc Grecji powrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego".

Rzecznik potwierdził, że między innymi ze względu na stan zdrowia greckiego premiera i szefa resortu finansów Grecji trojka postanowiła jednak odłożyć planowany na poniedziałek przyjazd do Aten. Nowy termin zostanie ogłoszony, "tak szybko jak to możliwe". Altafaj przypomniał, że leży to w interesie Grecji, bo "kraj ma zobowiązania finansowe", tymczasem "w wielu obszarach reform są opóźnienia".

W Brukseli głośno mówi się o tym, że przez ostatnie miesiące Grecja z powodu braku rządu i kampanii wyborczej zanotowała zaległości w realizacji części reform oszczędnościowych i strukturalnych. Dlatego dyplomaci spodziewają się nowego programu - tzw. memorandum of understanding, w którym Grecja mogłaby dostać nieco więcej czasu na reformy. KE tego jednak nie potwierdza. - Najpierw musimy zrobić przegląd obecnego programu, a potem eurogrupa na jego podstawie zdecyduje - powiedział Altafaj.

Rzecznik w imieniu KE życzył też szybkiego powrotu do zdrowia nowemu premierowi Grecji Antonisowi Samarasowi, który w sobotę przeszedł operację z powodu uszkodzonej siatkówki oka oraz ministrowi finansów Rapanosowi, który jeszcze przed zaprzysiężeniem został w piątek hospitalizowany z powodu mdłości, silnych bólów brzucha, zawrotów głowy i ogólnego osłabienia.

Obaj, jak informował rzecznik rządu Grecji, nie wezmą udziału w szczycie UE 28 i 29 czerwca.

Tymczasem oczekiwano, że na szczycie Samaras wystąpi do parterów w eurolandzie o zmiany w memorandum, czyli dokumentu określającego, co Grecja ma zrobić za otrzymywaną pomoc (130 mld euro z samego drugiego pakietu); jakie oszczędności i reformy strukturalne realizować, by w konkretnym czasie osiągnąć wyśrubowane cele fiskalne. Złagodzenia warunków w memorandum domagały się podczas kampanii wyborczej przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi wszystkie tamtejsze partie polityczne, łącznie z centroprawicową Nową Demokracją, która wygrała wybory.

Z Brukseli Inga Czerny

>>>>

No prosze sa te pozytywne informacje !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 4 z 9

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy