Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Euro-raj Grecji!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:50, 17 Wrz 2011    Temat postu:

Mumia wyrownuje :

Grecy najbiedniejsi w Europie. Kto najbogatszy?

Unię Europejską uważa się za oazę dobrobytu - a jednak występują w niej niemałe kontrasty. Holender mógł sobie w 2010 roku pozwolić na trzykrotnie więcej niż Bułgar.

W czołówce najzamożniejszych państw Europy znajduje się niepodzielnie "małe" Wielkie Księstwo Luksemburga. Nawet kryzys gospodarczy i finansowy nie pogorszył sytuacji materialnej Luksemburczyków, których uważa się za najbogatszych mieszkańców Unii Europejskiej.W ubiegłym roku wygospodarowali na głowę mieszkańca prawie trzykrotnie więcej, niż ich europejscy sąsiedzi - jak wynika z ostatniego rankingu Eurostatu nt. siły nabywczej.

W celu zobrazowania wielkości PKB na głowę mieszkańca, unijni statystycy używają wspólnej umownej jednostki walutowej "Standard Siły Nabywczej" (PPS). Za pomocą PPS można we wszystkich krajach kupić taką samą ilość towarów i usług.

Przeciętny mieszkaniec UE to Włoch. Jego PPS jest równy 100

283 PPS, jakimi w ubiegłym roku dysponował według tej statystyki każdy Luksemburczyk, bazuje jednak na efekcie specjalnym, na który wskazują też eksperci z Eurostatu. W Luksemburgu pracuje bowiem bardzo dużo cudzoziemców, którzy podnoszą co prawda PKB tego kraju, ale tam nie mieszkają.

Abstrahując od tego wyjątku, statystyka ukazuje jedno bardzo wyraźnie, że nożyce w UE rozwierają się coraz bardziej. Na drugim miejscu, tuż za Luksemburczykami, uplasowali się Holendrzy (134 PPS), a na następnych: Duńczycy, Austriacy i Irlandczycy. Mieszkańcom Irlandii, tego wysoko zadłużonego kraju, który schronił się pod parasolem ratunkowym, powodzi się o wiele lepiej niż na przykład mieszkańcom Grecji. Niemcy (119 PPS) znajdują się niezmiennie ponad unijną przeciętną (100 PPS) na miejscu siódmym listy rankingowej Europejskiego Urzędu Statystycznego.

Ranking zamyka Bułgaria. Jej mieszkańcy posiadają o połowę mniej niż przeciętny obywatel UE, czyli Włoch. Włochy uplasowały się dokładnie w połowie skali.

Biedni Grecy

Drastyczne pociągnięcia oszczędnościowe w Grecji mają dla mieszkańców tego zadłużonego kraju dodatkowy nieprzyjemny efekt uboczny: Grecy odczuwalnie zbiednieli w minionym roku. Przeciętny Grek dysponował według Eurostatu ponad 89 PPS. W 2009 roku 94 PPS.

Autor: Iwona D. Metzner

>>>>>

I tak tez Unia wyrownuje Grecji poziom z bogatymi krajami UE ... Zrownuje z ziemia :O)))



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Pon 13:32, 19 Wrz 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:31, 19 Wrz 2011    Temat postu:

MFW: Konieczne dodatkowe oszczędności ze strony Grecji

W Gre­cji będą ko­niecz­ne do­dat­ko­we oszczęd­no­ści bu­dże­to­we - oświad­czył w po­nie­dzia­łek rano stały przed­sta­wi­ciel Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go (MFW) w Ate­nach Bob Traa w obec­no­ści grec­kie­go mi­ni­stra fi­nan­sów Ewan­ge­lo­sa We­ni­ze­lo­sa.

- Będą ko­niecz­ne do­dat­ko­we po­su­nię­cia w celu ob­ni­że­nia de­fi­cy­tu bu­dże­to­we­go - oświad­czył Traa na kon­fe­ren­cji zor­ga­ni­zo­wa­nej w Wu­liag­me­ni pod Ate­na­mi przez bry­tyj­ski ty­go­dnik "Eco­no­mist". Traa za­ape­lo­wał o szyb­ką re­for­mę ad­mi­ni­stra­cji po­dat­ko­wej oraz ostrzegł rząd grec­ki przed "coraz wyż­szy­mi po­dat­ka­mi". Jego zda­niem, bę­dzie po­trzeb­ne "moc­niej­sze po­par­cie po­li­tycz­ne", by udało się prze­pro­wa­dzić re­for­my struk­tu­ral­ne, któ­rych kraj po­trze­bu­je, m.​in. w sfe­rze fi­skal­nej.

- Nie od­wra­caj­my kota ogo­nem - po­wie­dział, od­no­sząc się praw­do­po­dob­nie do grec­kiej opo­zy­cji pra­wi­co­wej, która od­ma­wia po­par­cia re­form i cięć bu­dże­to­wych. "Po­dat­ki można ob­ni­żyć", aby po­bu­dzić wzrost go­spo­dar­czy, ale - po re­for­mie sys­te­mu ścią­ga­nia po­dat­ków - dodał.

We­ni­ze­los oce­nił w po­nie­dzia­łek, że roz­po­czy­na­ją­cy się ty­dzień bę­dzie "bar­dzo trud­ny dla kraju, dla stre­fy euro i dla mnie oso­bi­ście". - Przede wszyst­kim mu­si­my do­trzy­mać na­sze­go zo­bo­wią­za­nia na 2011 rok i ob­ni­żyć de­fi­cyt bu­dże­to­wy do 1,8 mld euro - po­wie­dział mi­ni­ster. Jak przy­po­mniał, w 2009 roku wy­niósł on 24 mld euro, a w 2010 roku 11 mld.

W od­po­wie­dzi na uwagi uczest­ni­ków kon­fe­ren­cji Traa przy­znał, że w Gre­cji "ist­nie­je nad­wyż­ka per­so­ne­lu w stre­fie pu­blicz­nej". - Sek­tor pu­blicz­ny musi się zmniej­szyć i przy­jąć roz­mia­ry od­po­wied­nie dla kraju - dodał.

Przed­sta­wi­cie­le tzw. troj­ki, czyli UE, Eu­ro­pej­skie­go Banku Cen­tral­ne­go i MFW, prze­pro­wa­dzą w po­nie­dzia­łek o godz. 18 te­le­kon­fe­ren­cję z We­ni­ze­lo­sem. Jak po­in­for­mo­wał grec­ki mi­ni­ster, roz­mo­wy będą do­ty­czy­ły "po­ro­zu­mie­nia w spra­wie ko­lej­nych kro­ków, ram fi­nan­sów pu­blicz­nych i celów na lata 2011 i 2012 przy opra­co­wy­wa­niu wstęp­ne­go pro­jek­tu bu­dże­tu".

In­spek­to­rzy troj­ki mieli w po­nie­dzia­łek wzno­wić piąty prze­gląd re­ali­zo­wa­nia przez Gre­cję re­form. Od jego wy­ni­ków za­le­ży prze­ka­za­nie Ate­nom ko­lej­nej tran­szy po­życz­ki ra­tun­ko­wej. Bez tych pie­nię­dzy Gre­cja utra­ci­ła­by płyn­ność z koń­cem paź­dzier­ni­ka. W pią­tek na nie­for­mal­nym spo­tka­niu mi­ni­strów fi­nan­sów UE we Wro­cła­wiu zde­cy­do­wa­no, że de­cy­zja o wy­pła­cie szó­stej tran­szy po­mo­cy dla Gre­cji wy­so­ko­ści 8 mld euro za­pad­nie do­pie­ro w paź­dzier­ni­ku, a nie we wrze­śniu, jak wcze­śniej pla­no­wa­no.

>>>>>

A wiec nadzorcy dusza i dusza ! Takie maja korzysci z UE :O)))



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:30, 20 Wrz 2011    Temat postu:

"Produktywna" telekonferencja władz greckich z przedstawicielami trojki

Telekonferencja przedstawicieli władz Grecji i jej międzynarodowych kredytodawców, tzw. trojki, odbyła się i ma być kontynuowana we wtorek wieczorem. Grecki resort finansów określił ją jako "produktywną i treściwą".

Grecja czeka na kolejną transzę pakietu ratunkowego, bez którego musiałaby zbankrutować. - Odbyła się produktywna i treściwa dyskusja. Jutro rano ekipy ekspertów technicznych, znajdujących się już w Atenach, zajmą się dalszym szczegółowym omówieniem niektórych danych i telekonferencja zostanie powtórzona jutro o tej samej porze - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

W poniedziałkowej telekonferencji uczestniczyli: grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos i dwaj pracownicy jego resortu oraz szefowie misji Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego w Grecji.

Wcześniej tego dnia grecki minister zapowiadał, że rozmowy będą dotyczyły porozumienia w sprawie kolejnych kroków, ram finansów publicznych i celów na lata 2011 i 2012 przy opracowywaniu wstępnego projektu budżetu.

Na początku miesiąca inspektorzy trojki zawiesili wizytę w Atenach, niezadowoleni ze środków podjętych przez Grecję. Wskazali też, że grecka administracja musi usunąć "techniczne" problemy po swojej stronie.

Wcześniej w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Amadeu Altafaj Tardio powiedział, że telekonferencja (...) będzie dotyczyć między innymi tego, czy są wystarczające warunki do wznowienia misji (przeglądu programu) i kiedy mogłoby to nastąpić.

W piątek na nieformalnym spotkaniu ministrów finansów UE we Wrocławiu ustalono, że decyzja o wypłacie szóstej transzy pomocy dla Grecji w wysokości 8 mld euro zapadnie dopiero w październiku, a nie we wrześniu, jak wcześniej planowano. Tymczasem rząd w Atenach ogłosił, że bez kolejnej transzy w wysokości 8 mld euro wystarczy mu pieniędzy na wypłaty pensji tylko do października.

>>>>

Nu prosz ! Epokowe odkrycie ! euro-towarzysze odkryli ze mozna wydwac rozkazy swoim marionetkom przez telekonferencje a nie trzeba wysylac tam polsancow jak w epoce Homera... Bruksela szybko sie uczy ! :O))))



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Czw 18:32, 22 Wrz 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:34, 22 Wrz 2011    Temat postu:

Eksperci UE będą naprawiać system zbierania podatków w Grecji

Ko­mi­sja Eu­ro­pej­ska wraz z MFW i eks­per­ta­mi kra­jów człon­kow­skich bę­dzie po­ma­gać wła­dzom Gre­cji w zbu­do­wa­niu sku­tecz­ne­go i opar­te­go na tech­no­lo­giach in­for­ma­tycz­nych sys­te­mu po­bo­ru po­dat­ków. Ze­wnętrz­ni eks­per­ci będą też po­ma­gać w kon­tro­lo­wa­niu zbie­ra­nia po­dat­ków.

"Lep­szy sys­tem zbie­ra­nia po­dat­ków to jeden z na­szych prio­ry­te­tów. To ob­szar, gdzie moż­li­wa jest szyb­ka po­pra­wa" - po­wie­dział w czwar­tek w Bruk­se­li gru­pie dzien­ni­ka­rzy szef spe­cjal­ne­go ze­spo­łu za­da­nio­we­go, (task force) ds. Gre­cji w Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej Horst Re­ichen­bach. Ścią­ga­nie po­dat­ków sta­no­wi ad­mi­ni­stra­cyj­ne wy­zwa­nie dla Gre­cji, ze wzglę­du na dużą skalę sza­rej stre­fy, oszustw i uni­ka­nia po­dat­ków. Pro­ble­mem jest też ko­rup­cja wśród pra­cow­ni­ków skar­bów­ki oraz in­for­ma­ty­za­cja urzę­dów. Jak ujaw­ni­ły źró­dła unij­ne, z ofer­tą tech­nicz­nej po­mo­cy w ulep­sze­niu sys­te­mu zbie­ra­nia po­dat­ków w Gre­cji zwró­ci­ła się już do KE Ho­lan­dia, a także nie­miec­ka agen­cja zaj­mu­ją­ca się po­mo­cą roz­wo­jo­wą dla państw trze­cich. Trud­no osza­co­wać jak wielu eks­per­tów bę­dzie po­trzeb­nych, "na pewno wię­cej niż stu", przy­zna­ją źró­dła unij­ne. W samej gru­pie za­da­nio­wej KE ma pra­co­wać 20 osób w Bruk­se­li i 10 w Ate­nach. We­dług unij­nych źró­deł, grec­ki sys­tem ścią­ga­nia po­dat­ków da się na­pra­wić nawet w rok.

"Mię­dzy­na­ro­do­wy Fun­dusz Wa­lu­to­wy przy­go­to­wał z wła­dza­mi Gre­cji wstęp­ny pro­jekt i mo­że­my pra­co­wać razem z grupą za­da­nio­wą KE i kil­ko­ma kra­ja­mi, by wpro­wa­dzić to w życie" - po­wie­dział szef grupy za­da­nio­wej KE.

Ta spe­cjal­na grupa po­wsta­ła na wy­sto­so­wa­ną jesz­cze przed wa­ka­cja­mi proś­bę pre­mie­ra Gre­cji Je­orio­sa Pa­pan­dreu i roz­po­czę­ła pracę we wrze­śniu. Współ­pra­ca rządu Gre­cji z grupą za­da­nio­wą KE świad­czy, oce­nił jej szef, o "uzna­niu przez pre­mie­ra Gre­cji, że pro­ce­su cięż­kich re­form nie uda się wpro­wa­dzić bez ze­wnętrz­nej po­mo­cy".

"Na­szym za­da­niem jest po pierw­sze pomóc w przy­spie­sze­niu ab­sorp­cji fun­du­szy spój­no­ści - do­stęp­nych jest 15 mld euro - tak, by za­si­lić go­spo­dar­kę i stwo­rzyć na­dzie­ję na zwięk­sze­nie za­trud­nie­nia i wzrost go­spo­dar­czy w przy­szło­ści, a po dru­gie, by pomóc we wdra­ża­niu re­form, a w szcze­gól­no­ści tych, które rzą­do­wi grec­kie­mu wy­zna­czy­ła troj­ka (czyli eks­per­ci KE, Eu­ro­pej­skie­go Banku Cen­tral­ne­go i Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go w za­mian z pomoc fi­nan­so­wą)" - po­wie­dział Re­ichen­bach.

Obok po­pra­wy sys­te­mu zbie­ra­nia po­dat­ków, dru­gim prio­ry­te­tem grupy za­da­nio­wej KE jest pomoc w zna­le­zie­niu fun­du­szy in­we­sty­cyj­nych, zwa­żyw­szy, jak przy­znał Re­ichen­bach, na "nie­zdol­ność grec­kie­go sys­te­mu ban­ko­we­go, by do­star­czyć go­spo­dar­ce środ­ków".

"To jest jesz­cze bar­dziej skom­pli­ko­wa­ne i jesz­cze waż­niej­sze dla przy­szłe­go wzro­stu go­spo­dar­cze­go. Do­stęp do środ­ków dla firm prak­tycz­nie zo­stał wstrzy­ma­ny, gdyż banki grec­kie zo­sta­ły znacz­nie do­tknię­te kry­zy­sem grec­kie­go bu­dże­tu" - po­wie­dział. KE chcia­ła­by, by fun­du­sze zo­sta­ły po­zy­ska­ne z po­ży­czek or­ga­ni­za­cji fi­nan­so­wych jak Eu­ro­pej­ski Bank In­we­sty­cyj­ny, które by­ły­by gwa­ran­to­wa­ne unij­ny­mi fun­du­sza­mi struk­tu­ral­ny­mi.

"To jest w moim prze­ko­na­niu bar­dzo ważne, bo da jakąś na­dzie­ję grec­kie­mu spo­łe­czeń­stwu, któ­re­mu coraz trud­niej za­ak­cep­to­wać ko­lej­ne bo­le­sne re­for­my" - przy­znał Re­ichen­bach.

Fun­du­sze są zda­niem eks­per­tów naj­pil­niej po­trzeb­ne na pro­jek­ty in­fra­struk­tu­ral­ne (w tym, by ukoń­czyć prze­rwa­ną bu­do­wę au­to­stra­dy); a także pro­jek­ty w tu­ry­sty­ce, ener­gii od­na­wial­nej i roz­wo­ju ob­sza­rów wiej­skich.

Ofi­cjal­nie KE nie chcia­ła w czwar­tek ko­men­to­wać ogło­szo­nych przez grec­ki rząd w środę no­wych środ­ków ma­ją­cych pomóc w speł­nia­niu wy­ma­ga­nych przez troj­kę fi­skal­nych celów. Gre­cja musi prze­ko­nać swo­ich kre­dy­to­daw­ców - MFW, UE i Eu­ro­pej­ski Bank Cen­tral­ny - do wy­pła­ty ko­lej­nej tran­szy w wy­so­ko­ści 8 mld euro środ­ków na ra­to­wa­nie kraju przed ban­kruc­twem, bez któ­rych ry­zy­ku­je, że w paź­dzier­ni­ku może dojść do nie­wy­pła­cal­no­ści. Rząd Gre­cji za­po­wie­dział m.​in. za­wie­sze­nie w czyn­no­ściach w tym roku więk­szej licz­by urzęd­ni­ków, niż to pier­wot­nie pla­no­wa­no (30 tys., a nie 20 tys. - ich płaca zo­sta­nie zre­du­ko­wa­na do 60 proc. i będą mieli rok na zna­le­zie­nie no­we­go za­trud­nie­nia) oraz do­ko­nać cięć eme­ry­tur prze­kra­cza­ją­cych 1,2 tys. euro oraz eme­ry­tur 55-lat­ków. Rząd za­po­wie­dział po­nad­to, że nowo wpro­wa­dzo­ny po­da­tek od nie­ru­cho­mo­ści bę­dzie obo­wią­zy­wał przy­naj­mniej do 2014 roku.

"Od­no­to­wa­li­śmy środ­ki, które zo­sta­ły pod­ję­te przez wła­dze grec­kie. Muszą być spraw­dzo­ne w szcze­gó­łach przez eks­per­tów troj­ki. Jak tylko troj­ka wróci do Aten, co mamy na­dzie­je na­stą­pi na po­cząt­ku przy­szłe­go ty­go­dnia, te środ­ki zo­sta­ną oce­nio­ne" - po­wie­dział rzecz­nik KE Oli­vier Ba­il­ly. Jak dodał po­wrót do Aten sze­fów misji troj­ki uza­leż­nio­ny jest od wdro­że­nia "kilku klu­czo­wych ele­men­tów". "Wciąż pro­wa­dzo­ne są w Ate­nach tech­nicz­ne dys­ku­sje eks­per­tów KE i grec­kich władz na temat kilku klu­czo­wych ele­men­tów, które miały być wdro­żo­ne do czasu, kiedy sze­fo­wie misji wrócą do Aten. Te ele­men­ty nie były sfi­na­li­zo­wa­ne ani w ubie­głym ty­go­dniu, ani w tym ty­go­dniu. Wciąż są na stole i muszą być sfi­na­li­zo­wa­ne zanim misja wróci do Aten" - dodał.

>>>>

No jak ,,eksperci UE'' zaczna wyduszac podtaki TO DOPIERO BEDZIE ROZWALKA ! Przy tak zniszczonej ekonomii podatki przestaja dzialac !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:19, 27 Wrz 2011    Temat postu:

Grecja: minister finansów wzywa do "nadzwyczajnych wysiłków"

Grec­ki mi­ni­ster fi­nan­sów Ewan­ge­los We­ni­ze­los we­zwał dzi­siaj swych ro­da­ków, by "pod­ję­li nad­zwy­czaj­ne wy­sił­ki" na rzecz prze­zwy­cię­że­nia kry­zy­su, za­prze­cza­jąc jed­no­cze­śnie, by miało dojść do upo­rząd­ko­wa­nej nie­wy­pła­cal­no­ści kraju.

To są szko­dli­we sce­na­riu­sze dla Gre­cji - za­zna­czył mi­ni­ster. Dodał, że pod­ję­te przez rząd de­cy­zje po­cią­gną za sobą po­waż­ne kon­se­kwen­cje so­cjal­ne. Jest to jed­nak wa­ru­nek, by pań­stwo wy­szło z kry­zy­su i po­now­nie za­zna­ło wzro­stu go­spo­dar­cze­go. We­dług We­ni­ze­lo­sa, błęd­ny jest roz­po­wszech­nio­ny w spo­łe­czeń­stwie, w tym wśród straj­ku­ją­cych, po­gląd, że kry­zys po­le­ga na re­du­ko­wa­niu eme­ry­tur i płac oraz na wpro­wa­dza­niu in­nych przed­się­wzięć oszczęd­no­ścio­wych.

Kry­zys byłby wtedy, gdy­by­śmy w ogóle nie mogli wy­pła­cać eme­ry­tur i po­bo­rów. Tak, re­duk­cje są nie­spra­wie­dli­we. Nie wolno nam jed­nak prze­grać wojny - za­zna­czył mi­ni­ster. Za­po­wie­dział, że gło­so­wa­nie w par­la­men­cie w spra­wie no­wych po­su­nięć oszczęd­no­ścio­wych od­bę­dzie się przed koń­cem paź­dzier­ni­ka.

>>>>>

No przeciez Grecy podjemuja nadzwyczajne wysilki aby wyjsc z kryzysu ? Protestuja aby obalic euro-rezim ! Trudno o bardziej sluszne wysilki !



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Śro 14:36, 28 Wrz 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:07, 28 Wrz 2011    Temat postu:

Grecja: związki zawodowe przewidują wysokie bezrobocie

Związ­ki za­wo­do­we w Gre­cji prze­wi­du­ją, że w przy­szłym roku bez­ro­bo­cie osią­gnie tam 26 proc. Mó­wi­my o 1,3 mi­lio­na bez­ro­bot­nych w kraju z 11,3 mi­lio­na miesz­kań­ców - po­wie­dział dzi­siaj Sawas Ro­bo­lis, szef In­sty­tu­tu Pracy cen­tra­li związ­ko­wej GSEE.

In­sty­tut za­kła­da, że do­pie­ro w 2015 roku Gre­cja wróci na ścież­kę wzro­stu go­spo­dar­cze­go i że bę­dzie to wzrost na po­zio­mie za­le­d­wie 0,8 proc. W 2010 roku go­spo­dar­ka po­grą­żo­nej w kry­zy­sie za­dłu­że­nia Gre­cji skur­czy­ła się o 4,5 proc., a w tym roku spa­dek osią­gnie za­pew­ne 5,3 proc. Bez­ro­bo­cie za­pew­ne zbli­ży się w przy­szłym roku do po­zio­mu z lat 60.; wielu Gre­ków wy­emi­gro­wa­ło wtedy, nie wi­dząc dla sie­bie per­spek­tyw w swoim kraju.

We­dług da­nych Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go, w ubie­głym roku bez­ro­bo­cie wy­no­si­ło w Gre­cji nieco ponad 12 proc. In­sty­tut Pracy GSEE - naj­więk­szej cen­tra­li związ­ko­wej sek­to­ra pry­wat­ne­go - ostrze­ga, że zła sy­tu­acja go­spo­dar­cza może mieć fa­tal­ne skut­ki dla sys­te­mu eme­ry­tal­ne­go.

>>>>>

Oj tak ! Morze bezrobocia! Ocean !



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Śro 14:35, 28 Wrz 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:35, 28 Wrz 2011    Temat postu:

Grecja: Parlament uchwalił nowy podatek od nieruchomości

Grec­ki par­la­ment uchwa­lił nie­po­pu­lar­ny po­da­tek od nie­ru­cho­mo­ści, który jest klu­czo­wym ele­men­tem no­we­go pro­gra­mu oszczęd­no­ści za­pro­po­no­wa­ne­go przez rząd w celu wy­peł­nie­nia wa­run­ków prze­ka­za­nia kra­jo­wi ko­lej­nej tran­szy po­mo­cy fi­nan­so­wej.

Za wpro­wa­dze­niem tego po­dat­ku gło­so­wa­ło wszyst­kich 154 po­słów rzą­dzą­ce­go Ogól­no­grec­kie­go Ruchu So­cja­li­stycz­ne­go (PASOK). Pro­po­zy­cję wpro­wa­dze­nia no­we­go po­dat­ku ogło­szo­no w tym mie­sią­cu, gdy mię­dzy­na­ro­do­wi in­spek­to­rzy wstrzy­ma­li prze­gląd pro­gra­mu oszczęd­no­ścio­we­go i wy­je­cha­li z Gre­cji, wska­zu­jąc na opóź­nie­nia w re­ali­za­cji celów fi­nan­so­wych i we wpro­wa­dza­niu re­form. In­spek­to­rzy tzw. troj­ki - Unii Eu­ro­pej­skiej, Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go i Eu­ro­pej­skie­go Banku Cen­tral­ne­go - mają wró­cić do Aten w tym ty­go­dniu.

Bez ko­lej­nej tran­szy pa­kie­tu ra­tun­ko­we­go, opie­wa­ją­cej na 8 mld euro, Gre­cji już w paź­dzier­ni­ku gro­zi­ło­by ban­kruc­two.

Gre­ków, od dawna pro­te­stu­ją­cych prze­ciw­ko po­li­ty­ce oszczęd­no­ścio­wej rządu, roz­gnie­wał ten do­dat­ko­wy po­da­tek. Żeby uła­twić jego ścią­ga­nie, bę­dzie po­bie­ra­ny przy oka­zji pła­ce­nia ra­chun­ków za ener­gię elek­trycz­ną. Oby­wa­te­le, któ­rzy od­mó­wią za­pła­ty, ry­zy­ku­ją od­cię­cie prądu.

Po­da­tek bę­dzie obo­wią­zy­wał rów­nież bez­ro­bot­nych i eme­ry­tów. Rząd liczy, że do pań­stwo­wej kasy wpły­nie dzię­ki niemu do­dat­ko­wo ok. 2 mld euro. Od za­kła­da­nych celów re­duk­cji de­fi­cy­tu bu­dże­to­we­go Gre­cję dzie­li 1,7 mld euro. Dwa ty­go­dnie temu Mię­dzy­na­ro­do­wy Fun­dusz Wa­lu­to­wy i Unia Eu­ro­pej­ska - wi­dząc, że Gre­cji nie udaje się osią­gnąć celów fi­nan­so­wych - jasno za­zna­czy­ły, że koń­czy im się cier­pli­wość, i ostrze­gły Ateny, by prze­sta­ły się wahać, gdyż w prze­ciw­nym razie mogą stra­cić wartą 110 mld euro pomoc fi­nan­so­wą. Gre­cja obie­ca­ła wpro­wa­dzić ko­lej­ne bo­le­sne oszczęd­no­ści, by prze­ko­nać mię­dzy­na­ro­do­wych part­ne­rów do po­wro­tu do Aten.

>>>>

Uchwalic nie problem ! Sciagnac to problem !



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Pią 14:32, 30 Wrz 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:20, 28 Wrz 2011    Temat postu:

Grecja: wicepremiera nie stać na nowy podatek

Grec­ki wi­ce­pre­mier Teo­do­ros Pan­ga­los za­bie­gał o współ­czu­cie u swych ro­da­ków, bar­dzo nie­za­do­wo­lo­nych z no­we­go po­dat­ku od nie­ru­cho­mo­ści. Po­wie­dział, że on sam nie ma pie­nię­dzy na za­pła­ce­nie tego po­dat­ku, ma­ją­ce­go pomóc w ra­to­wa­niu fi­nan­sów pań­stwa.
Ateny, pro­te­sty przed Mi­ni­ster­stwem Tra­sn­por­tu, fot. John Ko­le­si­dis/Reu­ters

Gdy par­la­ment prze­gło­so­wy­wał w pią­tek po­da­tek, po­li­cja mu­sia­ła użyć gazu łza­wią­ce­go, żeby roz­pro­szyć de­mon­stran­tów pro­te­stu­ją­cych prze­ciw­ko temu ko­lej­ne­mu ob­cią­że­niu. Wi­ce­pre­mier ujaw­nił, że nowy po­da­tek (śred­nio 4 euro za metr kwa­dra­to­wy) bę­dzie go kosz­to­wał 7,5 tys. euro, a po­nie­waż nie dys­po­nu­je taką sumą, musi sprze­dać jedną ze swych nie­ru­cho­mo­ści. Z de­kla­ra­cji ma­jąt­ko­wej Pan­ga­lo­sa za rok 2010 wy­ni­ka, że jego rocz­ny do­chód wy­niósł ponad 640 tys. euro i że wi­ce­pre­mier jest wła­ści­cie­lem ośmiu apar­ta­men­tów, w tym trzech w Ate­nach, oraz 11 dzia­łek. Go­tów­ki miał jed­nak w banku sto­sun­ko­wo nie­wie­le - nieco ponad 17 tys. euro.

Rocz­ny do­chód sta­ty­stycz­ne­go Greka wy­no­si ok. 20 tys. euro.

Wi­ce­pre­mier tłu­ma­czył, że nie­ru­cho­mo­ści odzie­dzi­czył, więk­szość z nich stoi pusta, a on pró­bu­je teraz zna­leźć na jedną z nich kupca. Spy­ta­ny, co zrobi, jeśli mu się to nie uda, Pan­ga­los od­parł żar­to­bli­wie: - Nie wiem, może Ewan­ge­los We­ni­ze­los (mi­ni­ster fi­nan­sów) aresz­tu­je mnie i wsa­dzi za krat­ki.

?????

No to kto bedzie placil ten podatek jak nikogo nie stac ???



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:59, 29 Wrz 2011    Temat postu:

Stratfor: Grecji nie uda się uratować

Gre­cji nie uda się ura­to­wać. Nie zdoła wyjść z prze­ra­sta­ją­cych ją dłu­gów nawet wów­czas, gdy otrzy­ma nową pomoc, dla­te­go resz­ta eu­ro­stre­fy musi z góry przy­go­to­wać się do jej usu­nię­cia - twier­dzą ana­li­ty­cy ośrod­ka ba­daw­cze­go Strat­for.

We­dług nich eu­ro­stre­fa musi przy­go­to­wać "wyj­ście awa­ryj­ne", któ­rym jest fun­dusz EFSF (Eu­ro­pe­an Fi­nan­cial Sta­bi­li­ty Fa­ci­li­ty). O jego wzmoc­nie­niu zde­cy­do­wa­ło czwart­ko­we gło­so­wa­nie w Bun­de­sta­gu. EFSF zy­skał więk­sze moż­li­wo­ści po­życz­ko­we i do­dat­ko­we upraw­nie­nia m.​in. sku­py­wa­nia ob­li­ga­cji państw znaj­du­ją­cych się w trud­no­ściach. "Roz­bu­do­wa EFSF musi na­stą­pić, po­nie­waż nie da się zająć grec­kich ak­ty­wów ma­jąt­ko­wych na sumę 280 mld euro od­po­wia­da­ją­cą za­gra­nicz­nym zo­bo­wią­za­niom dłuż­nym tego kraju. Taki krok mu­siał­by uru­cho­mić fi­nan­so­wą ka­ta­stro­fę, któ­rej eu­ro­stre­fa by nie prze­trzy­ma­ła" - stwier­dził w czwart­ko­wym ko­men­ta­rzu wi­ce­szef dzia­łu ana­liz Strat­fo­ru Peter Ze­ihan.

"Po to, by przy­go­to­wać się do usu­nię­cia Gre­cji (z eu­ro­stre­fy) na­le­ży zro­bić trzy rze­czy rów­no­cze­śnie - do­da­je.

We­dł­gu ana­li­ty­ków ok. 400 mld euro po­trze­ba na od­se­pa­ro­wa­nie Gre­cji od resz­ty eu­ro­stre­fy, ok. 800 mld euro po­trze­ba na nie­do­pusz­cze­nie do za­ła­ma­nia się sek­to­ra ban­ko­we­go w Por­tu­ga­lii, Wło­szech, Hisz­pa­nii i Fran­cji.

Dal­sze 800 mld euro trze­ba mieć na wy­pa­dek, gdyby trze­ba było za­spo­ko­ić po­trze­by fi­nan­so­we Włoch w naj­bliż­szych trzech la­tach po usu­nię­ciu Gre­cji, po­ten­cjal­nie to bo­wiem Wło­chy wy­mie­nia­ne są jako kraj mo­gą­cy po­trze­bo­wać wspar­cia.

"A zatem do­pó­ki Eu­ro­pej­czy­cy nie będą mieli w za­na­drzu 2 bln euro, nie będą mogli usu­nąć Gre­cji z eu­ro­stre­fy" - pod­su­mo­wał.

>>>>>

Oczywiscie ze Grecji nie da sie uratowac - teraz to juz nie idzie o Grecje tylko o istnienie UE . Eurotowarzysze tego nie pojmuja tak jak radzieccy nie pojeli DO TEJ PORY ze to koniec ich imperium . Barroso zapewne do konca zycia nie pojmie ze juz nie ma UE i bedzie wydawal ,,dyrektywy''...
Stad beda tak dlugo zwlekac ze wszystko padnie !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:32, 30 Wrz 2011    Temat postu:

Grecja: inspektorzy trojki musieli przełożyć spotkanie z ministrem

Oku­pa­cja grec­kie­go mi­ni­ster­stwa trans­por­tu przez pro­te­stu­ją­cych urzęd­ni­ków zmu­si­ła przed­sta­wi­cie­li tzw. troj­ki do prze­ło­że­nia pla­no­wa­ne­go spo­tka­nia z sze­fem tego re­sor­tu, z któ­rym za­mie­rza­ją roz­ma­wiać o nie­zbęd­nych re­for­mach.

Od ra­por­tu in­spek­to­rów troj­ki (KE, Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go i Eu­ro­pej­skie­go Banku Cen­tral­ne­go), we­ry­fi­ku­ją­cych re­ali­zo­wa­nie przez rząd w Ate­nach pro­gra­mu re­form i oszczęd­no­ści, za­le­ży przy­zna­nie Gre­cji ko­lej­nej tran­szy (8 mld euro) pa­kie­tu ra­tun­ko­we­go, bez któ­rej kraj mu­siał­by ogło­sić ban­kruc­two. Spo­tka­nie z mi­ni­strem Jan­ni­sem Ra­gu­si­sem, pla­no­wa­ne na rano, zo­sta­ło prze­ło­żo­ne na wie­czór. W czwar­tek spo­tka­nie in­spek­to­rów troj­ki z mi­ni­strem fi­nan­sów Ewan­ge­lo­sem We­ni­ze­lo­sem mu­sia­no prze­nieść do in­ne­go bu­dyn­ku, rów­nież z po­wo­du oku­pa­cji gma­chu re­sor­tu przez de­mon­stran­tów.

Eks­per­ci troj­ki wy­je­cha­li na po­cząt­ku mie­sią­ca z Aten ze wzglę­du na brak po­stę­pów ze stro­ny rządu grec­kie­go w re­ali­za­cji zo­bo­wią­zań zmniej­sze­nia de­fi­cy­tu bu­dże­to­we­go. W czwar­tek wzno­wi­li roz­mo­wy z przed­sta­wi­cie­la­mi grec­kich władz. Po­grą­żo­na w kry­zy­sie za­dłu­że­nia Gre­cja jest re­gu­lar­nie pa­ra­li­żo­wa­na straj­ka­mi i de­mon­stra­cja­mi, or­ga­ni­zo­wa­ny­mi w pro­te­ście prze­ciw­ko po­su­nię­ciom oszczęd­no­ścio­wym rządu, sta­no­wią­cym wa­ru­nek dal­sze­go otrzy­my­wa­nia po­mo­cy mię­dzy­na­ro­do­wej.

>>>>>

A wiec juz nie moga nic zrobic z braku ... fizycznych mozliwosci dotarcia do Grecji ! Niedlugo wszystko bedzie zablokowane !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:51, 03 Paź 2011    Temat postu:

Rząd Grecji: nie osiągniemy założonych celów

Gre­cja nie osią­gnie za­ło­żo­nych celów re­duk­cji de­fi­cy­tu bu­dże­to­we­go na lata 2011-12, mimo przy­ję­te­go pro­gra­mu oszczęd­no­ścio­we­go - za­ko­mu­ni­ko­wa­ło grec­kie mi­ni­ster­stwo fi­nan­sów. We­dług przy­ję­te­go przez rząd pro­jek­tu bu­dże­tu na rok 2012, de­fi­cyt w roku bie­żą­cym wy­nie­sie 18,7 mld euro, czyli 8,5 proc. Pro­duk­tu Kra­jo­we­go Brut­to (PKB) za­miast za­kła­da­nych 17,1 mld, czyli 7,6 proc. PKB.

Co wię­cej, w ko­mu­ni­ka­cie mi­ni­ster­stwa fi­nan­sów pod­kre­ślo­no, że te­go­rocz­ny de­fi­cyt uda się utrzy­mać na po­zio­mie 8,5 proc. je­dy­nie "jeśli wła­dze pań­stwo­we i oby­wa­te­le udzie­lą wła­ści­wej od­po­wie­dzi". Spo­dzie­wa­ny de­fi­cyt bu­dże­to­wy na rok 2012 okre­ślo­no na po­zio­mie 14,6 mld euro (6,8 proc. PKB) czyli więk­szym niż prze­wi­du­je pro­gram oszczęd­no­ścio­wy (6,5 proc. PKB). Oka­za­ło się bo­wiem, że go­spo­dar­ka kur­czy się w tem­pie szyb­szym niż prze­wi­dy­wa­no.

Rząd za­kła­da obec­nie, że PKB Gre­cji zmniej­szy się w tym roku o 5,5 proc. (wobec wcze­śniej­szych prze­wi­dy­wań 3,8 proc.) a w roku przy­szłym o 2-2,5 proc.

Wskaź­ni­ki te - jak pod­kre­śla Reu­ters - są zgod­ne z prze­wi­dy­wa­nia­mi Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go (MFW), ale znacz­nie gor­sze od prze­wi­dy­wań, które legły u pod­staw okre­śle­nia wie­lo­let­niej po­mo­cy dla Gre­cji w wy­so­ko­ści 110 mld euro Prze­wi­dy­wa­no wów­czas nawet, że przy­szłym roku go­spo­dar­ka grec­ka wzro­śnie o 0,6 proc.

W lipcu br. Gre­cji obie­ca­no do­dat­ko­wą pomoc w wy­so­ko­ści 109 mld euro, ale szcze­gó­łów po­ro­zu­mie­nia w tej spra­wie jesz­cze nie usta­lo­no.

Eko­no­mi­ści oce­nia­ją, że więk­szy od pro­gno­zo­wa­ne­go de­fi­cyt w br. ozna­cza, że Gre­cja bę­dzie po­trze­bo­wać pra­wie 2 mld euro do­dat­ko­wo tylko po to aby sfi­nan­so­wać bie­żą­ce wy­dat­ki. Ozna­cza to, że przy­ję­te nie­daw­no przez rząd dra­stycz­ne środ­ki oszczęd­no­ścio­we, takie jak pod­wyż­ki po­dat­ków i cię­cia wy­na­gro­dzeń, mogą oka­zać się nie­wy­star­cza­ją­ce.

Rząd grec­ki nie ukry­wa fru­stra­cji z po­wo­du nie­do­sta­tecz­nej ścią­gal­no­ści zo­bo­wią­zań po­dat­ko­wych i obaw, że oby­wa­te­le - nie­za­do­wo­le­ni z cięć wy­na­gro­dzeń i rów­no­cze­sne­go wzro­stu ob­cią­żeń po­dat­ko­wych - od­mó­wią ich po­no­sze­nia. W kraju mnożą się apele o nie­pła­ce­nie do­dat­ko­we­go po­dat­ku od nie­ru­cho­mo­ści ukry­te­go w ra­chun­kach za prąd i to po­mi­mo za­po­wie­dzi firm ener­ge­tycz­nych, że wła­ści­cie­le nie­ru­cho­mo­ści uchy­la­ją­cy się od do­dat­ko­wych opłat będą po­zba­wia­ni do­pły­wu ener­gii.

W Ate­nach prze­by­wa­ją już wy­słan­ni­cy MFW, Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej i Eu­ro­pej­skie­go Banku Cen­tral­ne­go (tzw. troj­ki), któ­rzy ba­da­ją czy Gre­cji można wy­pła­cić na­stęp­ną tran­szę po­mo­cy. Bez tej po­mo­cy, rzą­do­wi grec­kie­mu może za­brak­nąć pie­nię­dzy na bie­żą­ce wy­pła­ty już w tym mie­sią­cu. Gre­cja zo­bo­wią­za­ła się wobec troj­ki, poza pod­wyż­ka­mi po­dat­ków i cię­cia­mi wy­na­gro­dzeń pra­cow­ni­ków pu­blicz­nych, do zmniej­sze­nia ich licz­by o 25 proc. do roku 2015.

>>>>

No oczywiscie ze nic nie osiagnie wszystko to sciema na oszuaknie ,,rynkow''... Euro-Tiatnic!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:52, 03 Paź 2011    Temat postu:

Łukasz Wróbel / Noble Securities

Grecja znowu przeszacowała swoje możliwości, dziura budżetowa będzie większa

Zamiast deficytu na poziomie 7,8 proc. PKB, dziura budżetowa Grecji ma wynieść w 2011 r. 8,5 proc. PKB, co wymusza dalsze bolesne cięcia wydatków lub nowe podatki, które powinny przynieść ok. 1,6 mld EUR.

Trzeci kwartał inwestorzy na całym świecie rozpoczęli od zdecydowanej wyprzedaży ryzykownych aktywów, choć w ostatnim czasie można by rzec, że oprócz amerykańskich obligacji, dolara i jena, niemal każdy instrument finansowych jest źródłem niepokojów. W poniedziałek na najważniejszych rynkach akcji tylko indeksy chińskiej giełdy obroniły się przed spadkami, ale w Azji bynajmniej spokojnie nie było, bo w Tajlandii, Indonezji czy Hong Kongu główne indeksy po weekendzie straciły na wartości od 4,4 do 5,6 proc. Na Starym Kontynencie tuż przed godziną 17 DAX i CAC40 spadały o 2,4 proc., a FTSE o mniej niż 1 proc., ponieważ Brytyjczycy otrzymali najmniej krótkoterminowych powodów do zmniejszania zaangażowania w akcje. Agencja Standard & Poor’s podtrzymała rating kredytowy Wielkiej Brytanii na dotychczasowym poziomie AAA ze stabilną perspektywą, a dane o aktywności przemysłu wypadły dużo lepiej od prognoz ekonomistów, bo wskaźnik PMI odbił się z najniższego poziomu od dwóch lat i powrócił we wrześniu powyżej neutralnej linii 50 pkt. (do 51,1 z 49,4 pkt). Analogiczne wskaźniki dla Polski, Szwajcarii, Niemiec i całej strefy euro we wrześniu nie przerwały spadkowych serii. W przypadku strefy euro, na którą z powodu problemów banków skierowane są oczy inwestorów z całego świata, indeks PMI dla sektora przemysłu kurczył się piąty miesiąc z rzędu i sięgnął poziomu najniższego od dwóch lat poziomu 48,5 pkt. W Niemczech i Polsce przemysł również notuje najsłabszą koniunkturę od wielu miesięcy, ale wskaźniki PMI bronią się jeszcze przed spadkami w recesyjną strefę (poniżej 50 pkt.). Spekulacje na temat problemów z płynnością francusko-belgijskiej grupy finansowej Dexia nie pozwoliły inwestorom odpocząć od przeciągającego się z tygodnia na tydzień kryzysu w strefie euro. Podczas poniedziałkowego spotkania ministrowie finansów państw należących do strefy euro rozważali różne warianty dokapitalizowania banków i przeprowadzenia kontrolowanego bankructwa Grecji. Przy brakującym poparciu jedynie trzech państw, można uznać, że rozszerzenie i lewarowanie mechanizmu EMSF jest już przesądzone. Tego samego nie można powiedzieć o kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji, bo zaktualizowany właśnie plan budżetu na 2011 r. odbiega od obiecanych międzynarodowym instytucjom założeń o ponad 1,5 mld EUR. Między innymi dlatego euro było w poniedziałek najsłabsze względem jena od połowy 2001 r.

>>>>>

I znowu zęby w ścianę i zaciskaj pasa !
Grecja juz w ubieglym roku stała nad przepascia i z duma mozna powiedziec ze od tego czasu zrobila wielki krok do przodu !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:24, 07 Paź 2011    Temat postu:

Grec­kie mi­ni­ster­stwo fi­nan­sów po­in­for­mo­wa­ło w czwar­tek, że roz­mo­wy z in­spek­to­ra­mi Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go (MFW) na temat ko­lej­nej tran­szy po­mo­cy zo­stą­ły za­koń­czo­ne. Dziś mają być kon­ty­nu­owa­ne roz­mo­wy z przed­sta­wi­cie­la­mi Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej.

We­dług przed­sta­wi­cie­la MFW, za­koń­cze­nie roz­mów i ana­liz stanu go­spo­dar­ki grec­kiej spo­dzie­wa­ne jest za kilka dni. In­spek­to­rzy MFW, Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej i Eu­ro­pej­skie­go Banku Cen­tral­ne­go (EBC), czyli tzw. troj­ka, wzno­wi­li w ub. ty­go­dniu spraw­dze­nie jakie po­stę­py uczy­ni­ła Gre­cja we wdra­ża­niu pro­gra­mu oszczęd­no­ścio­we­go.

Re­ali­za­cja po­sta­wio­nych w tym pro­gra­mie wy­mo­gów jest wa­run­kiem udzie­la­nia temu kra­jo­wi, bo­ry­ka­ją­ce­mu się z ostrym kry­zy­sem fi­nan­so­wym, dal­szej po­mo­cy. Bez tej po­mo­cy Gre­cji grozi już naj­bliż­szym cza­sie nie­wy­pła­cal­ność, która spo­wo­do­wa­ła­by jesz­cze głęb­szy kry­zys w stre­fie euro.

Reu­ters po­wo­łu­jąc się na źró­dła zbli­żo­ne do troj­ki, pisze, że ko­lej­na tran­sza po­mo­cy zo­sta­nie naj­praw­do­po­dob­niej wy­pła­co­na, ale przed­tem Ateny muszą uczy­nić wię­cej aby prze­ko­nać kre­dy­to­daw­ców, że są w sta­nie re­ali­zo­wać re­for­my. Pro­gram re­form prze­wi­du­ją­cy dra­stycz­ne oszczęd­no­ści, pod­wyż­ki po­dat­ków i zwol­nie­nia w sek­to­rze pu­blicz­nym, spo­ty­ka się z gwał­tow­ny­mi sprze­ci­wa­mi spo­łe­czeń­stwa grec­kie­go.

>>>>>>

Tak wiec bedzie kolejna faza duszenia !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:14, 09 Paź 2011    Temat postu:

Trojka krytycznie o wdrażaniu reform w Grecji

Przed­sta­wi­cie­le tzw. troj­ki (Ko­mi­sja Eu­ro­pej­ska, MFW i Eu­ro­pej­ski Bank Cen­tral­ny), koń­czą­cy wła­śnie we­ry­fi­ka­cję wdra­ża­nia przez Ateny pro­gra­mu oszczęd­no­ścio­we­go, kry­tycz­nie oce­ni­li re­for­ma­tor­skie dzia­ła­nia grec­kich władz.

-Shut­ter­stockJak in­for­mu­je w so­bo­tę agen­cja dpa, szef de­le­ga­cji MFW w Ate­nach, Duń­czyk Poul Ma­thias Thom­sen po­wie­dział nie­miec­kiej ga­ze­cie "Welt am Son­n­tag", że "Gre­cja zna­la­zła się na roz­dro­żu". Jego zda­niem pro­gram uzdro­wie­nia fi­nan­sów po­grą­żo­nej w kry­zy­sie za­dłu­że­nia Gre­cji nie po­wie­dzie się, jeśli wła­dze nie zde­cy­du­ją się na znacz­nie bar­dziej ra­dy­kal­ne re­for­my struk­tu­ral­ne. Tekst ar­ty­ku­łu w nie­dziel­nym "Welt am Son­n­tag" dpa otrzy­ma­ła z wy­prze­dze­niem.

Przed­sta­wi­ciel Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej w troj­ce, Nie­miec Mat­thias Mors, skry­ty­ko­wał rząd Je­or­jo­sa Pa­pan­dreu za nie dość szyb­kie re­ali­zo­wa­nie pla­nów oszczęd­no­ścio­wych. "Grecy sądzą, że wy­star­czy uchwa­lać usta­wy. Ale ich wdra­ża­nie wy­ma­ga czasu. A czę­sto bra­ku­je też od­po­wied­nich struk­tur, na przy­kład w sys­te­mie po­dat­ko­wym" - po­wie­dział Mors.

Bez po­zy­tyw­nej opi­nii troj­ki Ateny nie otrzy­ma­ją ko­lej­nej tran­szy (8 mi­liar­dów euro) mię­dzy­na­ro­do­we­go pa­kie­tu ra­tun­ko­we­go, a to ozna­cza­ło­by dla Gre­cji ban­kruc­two.

Agen­cja dpa pisze, że człon­ko­wie de­le­ga­cji troj­ki spo­ty­ka­ją się w Ate­nach z ozna­ka­mi wro­go­ści. Sze­fo­wie de­le­ga­cji KE, MFW i EBC ujaw­ni­li, że nie wy­cho­dzą na ulicę bez ochro­nia­rzy i że ze wzglę­dów bez­pie­czeń­stwa także na bar­dzo krót­kich tra­sach po­ru­sza­ją się sa­mo­cho­da­mi.

>>>>>

A wiec za slabo ! Za malo dusza ! Trzeba mocniej !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:36, 10 Paź 2011    Temat postu:

Brytyjskie media o stanie zdrowia Greków

Stan zdro­wia Gre­ków się po­gar­sza, a licz­ba nie­któ­rych prze­stępstw wzro­sła na sku­tek kry­zy­su za­dłu­że­nia, z któ­rym bo­ry­ka­ją się Ateny - wy­ni­ka z opu­bli­ko­wa­ne­go ra­por­tu w bry­tyj­skim pe­rio­dy­ku me­dycz­nym "The Lan­cet".

Au­to­rzy ra­por­tu alar­mu­ją, że coraz więk­sza część z bied­nie­ją­ce­go grec­kie­go spo­łe­czeń­stwa nie ma do­stę­pu do opie­ki zdro­wot­nej. Jak prze­ko­nu­ją, daje się za­ob­ser­wo­wać po­gor­sze­nie da­nych nt. zdro­wia na prze­strze­ni ostat­nich kilku lat - a więc w okre­sie, gdy Gre­cja wal­czy­ła z coraz bar­dziej ku­le­ją­cą go­spo­dar­ką, która mimo wy­sił­ków stre­fy euro i mię­dzy­na­ro­do­wych in­sty­tu­cji może osta­tecz­nie do­pro­wa­dzić do ban­kruc­twa Aten. Ba­da­nie o wiele mó­wią­cym pod­ty­tu­le "Ozna­ki tra­ge­dii grec­kiej" po­wsta­ło w opar­ciu o dane rządu Gre­cji, Unii Eu­ro­pej­skiej i inne źró­dła. Za kry­te­rium do po­rów­nań po­słu­żył rok 2007, ostat­ni sprzed kry­zy­su.

Au­to­rzy wska­zu­ją, że dra­stycz­nie wzro­sła licz­ba sa­mo­bójstw - o 25 proc. w 2010, w po­rów­na­niu z 2009 r. Z kolei mi­ni­ster zdro­wia pod­kre­ślił, że w pierw­szym pół­ro­czu tego roku sa­mo­bójstw po­peł­nio­no aż o 40 proc. wię­cej niż rok temu w tym samym okre­sie.

Pod ko­niec 2010 roku wzro­sła licz­ba in­fek­cji wi­ru­sem HIV. Pro­gno­zo­wa­ny wzrost za­ka­żeń na ten rok wy­nie­sie we­dług au­to­rów 52 proc. w po­rów­na­niu z ro­kiem po­przed­nim. Z po­wo­du kry­zy­su i dra­stycz­ne­go pro­gra­mu oszczęd­no­ści w Gre­cji "nar­ko­ma­ni nie mają już do­stę­pu do tym­cza­so­we­go za­trud­nie­nia, dat­ków czy kie­szon­ko­we­go od ro­dzi­ców", a wiele z tych osób "ucie­ka się do pro­sty­tu­cji, by pła­cić za nar­ko­ty­ki" - pod­kre­śla jeden z au­to­rów, Ale­xan­der Ken­ti­ke­le­nis z Uni­wer­sy­te­tu w Cam­brid­ge. Wzro­sło uży­cie he­ro­iny, jed­no­cze­śnie ubyło pro­gra­mów pracy dla ludzi bez­dom­nych.

Ra­port wska­zu­je też, że mię­dzy 2007 a 2009 ro­kiem licz­ba za­bójstw i kra­dzie­ży pra­wie się po­dwo­iła.

Obec­nie Gre­cja czeka na ko­lej­ną tran­szę (8 mld euro) mię­dzy­na­ro­do­we­go pa­kie­tu ra­tun­ko­we­go. Nie otrzy­ma jej, jeśli przed­sta­wi­cie­le tzw. troj­ki (EBC, MFW i KE) ne­ga­tyw­nie oce­nią re­ali­za­cję przez rząd pla­nów oszczęd­no­ścio­wych. Bez tej po­mo­cy bo­ry­ka­ją­cej się z ostrym kry­zy­sem Gre­cji grozi już naj­bliż­szym cza­sie nie­wy­pła­cal­ność, która spo­wo­do­wa­ła­by jesz­cze głęb­szy kry­zys w stre­fie euro.

>>>>

Jak widac Mumia Europejska wzmacnia zdrowie ... SZALENIE!!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:45, 17 Paź 2011    Temat postu:

Grecy ogłosili korektę deficytu budżetowego

Pań­stwo­we biuro sta­ty­stycz­ne Gre­cji ogło­si­ło ko­rek­tę ubie­gło­rocz­ne­go de­fi­cy­tu bu­dże­to­we­go, który wy­niósł 10,6 pro­cent pro­duk­tu kra­jo­we­go brut­to, a nie 10,5 proc. jak dotąd po­da­wa­no.

- We­dług pro­wi­zo­rycz­nych da­nych, de­fi­cyt bu­dże­to­wy za rok 2010 sza­co­wa­ny jest na 24,1 mld euro (10,6 proc. pro­duk­tu kra­jo­we­go brut­to) - głosi ko­mu­ni­kat biura sta­ty­stycz­ne­go. Zre­wi­do­wa­ło ono także wy­so­kość za­dłu­że­nia Gre­cji na ko­niec 2010 roku, które wy­no­si­ło 144,9 proc. PKB, a nie 142,8 proc. PKB jak in­for­mo­wa­no wcze­śniej.

>>>>>

Ciekawe do ilu dojada ostetecznie ???


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:33, 18 Paź 2011    Temat postu:

Grecja zainteresowana francuskimi fregatami

Po­grą­żo­na w kry­zy­sie za­dłu­że­nia Gre­cja za­mie­rza jed­nak zmo­der­ni­zo­wać swą ma­ry­nar­kę wo­jen­ną dwoma lub nawet czte­re­ma fran­cu­ski­mi fre­ga­ta­mi, wy­ko­na­ny­mi w tech­no­lo­gii ste­alth, a więc trud­no wy­kry­wal­ny­mi przez radar - do­wia­du­je się nie­miec­ki "Der Spie­gel".

Aten nie stać jed­nak obec­nie na za­pła­ce­nie 300 mi­lio­nów euro za każdy z tych okrę­tów i dla­te­go Paryż za­pro­po­no­wał, że fre­ga­ty, zbu­do­wa­ne w pań­stwo­wej stocz­ni DCNS, prze­ka­że nie­od­płat­nie na pięć lat. Do­pie­ro potem Grecy będą mu­sie­li za nie za­pła­cić (ze zniż­ką, wy­no­szą­cą 100 mi­lio­nów euro), albo fran­cu­ska ma­ry­nar­ka wo­jen­na przej­mie te jed­nost­ki - usta­lił "Der Spie­gel". Ty­go­dnik zwra­ca uwagę, że bar­dzo nie po­do­ba się to Niem­com, któ­rzy od lat za­bie­ga­li o ten kon­trakt. W pi­śmie do Urzę­du Kanc­ler­skie­go przed­sta­wi­cie­le kon­cer­nu Thys­sen­Krupp wska­zy­wa­li nawet, że w razie coraz bar­dziej praw­do­po­dob­nej re­duk­cji za­dłu­że­nia Gre­cji, za fran­cu­skie okrę­ty mu­sie­li­by osta­tecz­nie za­pła­cić także nie­miec­cy po­dat­ni­cy.

>>>>>

Tak Paryz pomaga Grecji ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:02, 01 Lis 2011    Temat postu:

Grecki minister finansów nie wiedział o planach referendum

Premier Grecji Jeorjos Papandreu nie poinformował swego ministra finansów Ewangelosa Wenizelosa, że zamierza ogłosić referendum ws. drugiego pakietu pomocy dla Aten - powiedział członek administracji Papandreu.

Jeorios Papandreou, fot. PAP/EPA W plebiscycie zaproponowanym wczoraj Grecy mają wypowiedzieć się w sprawie drugiego pakietu pomocy dla Aten, uzgodnionego na szczycie strefy euro w zeszłym tygodniu. Tymczasem "Wenizelos nie miał pojęcia o referendum" - powiedział agencji Reutera członek administracji, który pragnął zachować anonimowość. Wenizelos, który prowadzi negocjacje w sprawie pomocy dla Grecji z UE, MFW oraz bankami, "rozmawiał we wtorek rano z (ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem) Schaeublem, (szefem Instytutu Finansów Międzynarodowych - IIF - Josefem) Ackermannem, (komisarzem UE ds. gospodarczych i walutowych Ollim) Rehnem i (szefem misji MFW Poulem) Thomsenem, usiłując ratować szóstą transzę pomocy (...) oraz całą umowę ratującą (Grecję - red.)" - powiedział pracownik greckiego resortu finansów, który również wypowiadał się anonimowo.

Rano poinformowano też, że 54-letni Wenizelos trafił do szpitala z powodów bólów brzucha, ale jego stan nie budzi niepokoju. Minister ma opuścić klinikę jeszcze we wtorek, po południu.

Nieoczekiwane ogłoszenie w poniedziałek po południu przez premiera Grecji planu referendum ws. przyjęcia pakietu pomocowego i programu drastycznych oszczędności było potężnym ciosem dla rynków finansowych. Giełdy azjatyckie zareagowały we wtorek spadkami, w Europie indeksy wciąż spadają.

Jak pisze AP Papandreu "wprawił inwestorów w osłupienie" zapowiadając referendum, w którym Grecy głosować będą nad przyjętym zaledwie w ubiegłym tygodniu planem ratunkowym dla Grecji.

Rezultatem tej "demokratycznej inicjatywy (...) może być całkowite załamanie europejskiego systemu bankowego i chaos w całej Europie" - skomentował inicjatywę referendum analityk CMC Markets Michael Hewson.

>>>>>

A tu cyrk sie rozwija ! Nikt o niczym nie wie a ma byc referendum !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:45, 02 Lis 2011    Temat postu:

Niemiecka prasa komentuje postawę Papandreu

Wystąpienie Grecji ze strefy euro wydaje się już tylko kwestią czasu - pisze niemiecki dziennik "Die Welt". Według niemieckiej prasy, zapowiadając referendum w sprawie programów ratunkowych, premier Grecji postawił wszystko na jedną kartę.

- Dzięki swej kontrowersyjnej inicjatywie grecki premier Jeorjos Papandreu przypomina gracza w ruletkę, który postawił wszystko na jedną liczbę. I wydaje się, że nie jest jedynym hazardzistą wśród europejskich polityków - komentuje "Die Welt". Według gazety opuszczenie przez Grecję strefy euro nie oznaczałoby końca europejskiej solidarności z tym krajem. "Grecja musiałaby być dalej wspierana przez swoich partnerów. Wystąpienie byłoby zatem jedynie późnym uznaniem gospodarczej rzeczywistości. Tylko z narodową walutą Grecy mają realną szansę wzmocnić swą konkurencyjność poprzez dewaluację" - ocenia dziennik. Zastrzega jednak, że nawet tak radykalny krok nie uspokoiłby sytuacji wokół wspólnej waluty, bo rynki finansowe od dawna obawiają się zachwiania pozycji Włoch.

Także dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że Papandreu postanowił zagrać o wszystko. "Europa jest w szoku, ale widząc masowe demonstracje i strajki w Atenach, musiała być świadoma krytycznej sytuacji greckiego rządu. Papandreu i (jego rządząca socjalistyczna partia - red.) PASOK stoją pod ścianą (...). Z notowaniami, które sięgnęły dna, i z minimalną większością w parlamencie żaden szef rządu nie może stale forsować radykalnych programów oszczędnościowych, przeciw którym burzy się jego własny naród. Chyba że mógłby się powołać na jasną, choć niechętnie wyrażoną, zgodę społeczeństwa" - ocenia dziennik.

Dodaje jednak, że przeprowadzenie referendum "wymaga czasu, którego Grecja już nie ma, i wstrzymuje cały proces reform". Według gazety powodem oburzenia, jakie wywołała zapowiedź greckiego premiera, może być też fakt, że Grekom dano możliwość decydowania o tym, czy chcą zostać uratowani, podczas gdy Niemcy nie mogą głosować, czy obecne i przyszłe pokolenia chcą brać na siebie warte miliardy gwarancje na ratowanie Grecji.

Z kolei w ocenie "Sueddeutsche Zeitung" grecka polityka "nie jest już wyłącznie sprawą samej Grecji". "Od (jej) losu zależy los 16 pozostałych państw strefy euro. I jeśli zgodzą się, że od euro zależy też przyszłość Unii Europejskiej, to stawką w grze jest teraz cały ten projekt" - ocenia gazeta. Dodaje, że szczyt eurolandu w Brukseli w ubiegłym tygodniu "był wyrazem odpowiedzialności, którą Europa chce przejąć za Grecję". "Ale co będzie z odpowiedzialnością Grecji za Europę?" - pyta "SZ".

Według gazety po decyzji Papandreu o referendum Unia powróciła do niepewności sprzed szczytu z 27 października. "Jest jeszcze gorzej: podczas gdy w minionych tygodniach można było podjąć jakieś działania, teraz grozi całkowity zastój. Bo jakie dalsze kroki na korzyść Grecji i euro można podjąć, jeśli przez tygodnie albo miesiące nie będzie wiadomo, jak długo Grecja pozostanie jeszcze przy euro?" - dodaje bawarski dziennik. Ocenia, że UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy powinny przygotować "plan B", a nawet "plan C" w sprawie greckiego kryzysu. "Financial Times Deutschland" ocenia z kolei, że greckie referendum nie musi skończyć się katastrofą. Jeśli uda się zapewnić finansowanie w czasie poprzedzającym referendum, a Papandreu zdoła przekonać swój naród za pomocą argumentów, operacja ratowania euro miałaby dużo pewniejsze podstawy niż dotychczas" - ocenia "FTD". Także tygodnik "Der Spiegel" napisał w swym internetowym wydaniu, że "dla odmiany Grecy powinni sami zdecydować, co będzie dalej z nimi i ich krajem".

>>>>

A wiec w Brukseli szal ! Wrzszcza skacza gryza dywany jak onegdaj Adolf !
CO TO JEST ! PRZECIEZ BUDUJEMY ZWIAZEK EURORADZIECKI ! JEDNOLITY KOLCHOZ ZARZADZANY PRZEZ TOWARZYSZY ! NIEWYBIERALNYCH ! NIEWYBIERALNYCH !!!
A TU CO ? DEMOKRACJA ? REFERENDUM ??? PRZECIEZ REFERENDOW MIALO NIE BYC ! IRLANDIA MIALA BYC OSTATNIA !
DEMOKRACJI IM SIE ZACHCIALO !
I tak towarzysze szalejo . Demokracja im grozi ... Ale bez obaw i tak to padnie ;O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:45, 03 Lis 2011    Temat postu:

"Times": Ekspert o objawach "dysfunkcji państwa" w Grecji

W Gre­cji widać "alar­mu­ją­ce ob­ja­wy dys­funk­cyj­ne­go pań­stwa". Bez re­for­my sys­te­mu rzą­dze­nia nie uda się uzdro­wić go­spo­dar­ki i po­wrót drach­my może oka­zać się nie­uchron­ny - sądzi grec­ki pu­bli­cy­sta Jason Ma­no­lo­pu­los.

- In­sty­tu­cje rzą­do­we tracą le­gi­ty­mi­za­cję, rzą­dzą­ce elity są sko­rum­po­wa­ne lub na dużą skalę za­an­ga­żo­wa­ne w spe­ku­la­cje, ja­kość usług i świad­czeń pu­blicz­nych po­gor­szy­ła się dra­stycz­nie, kar­te­le po­dzie­li­ły się go­spo­dar­ką, a go­spo­dar­ka się kur­czy - na­pi­sał Ma­no­lo­pu­los w dzi­siej­szym "Ti­me­sie". Jego zda­niem Bruk­se­la nie jest świa­do­ma isto­ty pro­ble­mu, po­nie­waż kon­cen­tru­je uwagę na obro­nie euro za wszel­ką cenę, a Unia Eu­ro­pej­ska, Eu­ro­pej­ski Bank Cen­tral­ny i Mię­dzy­na­ro­do­wy Fun­dusz Wa­lu­to­wy (tzw. troj­ka) leczy fi­skal­ne symp­to­my kry­zy­su, a nie jego przy­czy­ny.

- Troj­ka musi zro­zu­mieć, że ma do czy­nie­nia z kry­zy­sem życia po­li­tycz­ne­go, in­sty­tu­cji rzą­dze­nia i ko­rup­cją, a nie z de­fi­cy­tem fi­nan­sów pu­blicz­nych, który da się roz­wią­zać wpro­wa­dze­niem oszczęd­no­ści i in­stru­men­ta­mi fi­nan­so­wy­mi - do­da­je.

Ma­no­lo­pu­los za­uwa­ża, że "usta­wio­ne" prze­tar­gi na za­mó­wie­nia rzą­do­we mają w Gre­cji duży udział w roz­dę­ciu de­fi­cy­tu sek­to­ra pu­blicz­ne­go i że nikt nie pro­po­nu­je re­form po­li­tycz­nych, jak choć­by uchy­le­nia prze­pi­su da­ją­ce­go par­la­men­ta­rzy­stom im­mu­ni­tet od od­po­wie­dzial­no­ści kar­nej.

- Gre­cja nie jest w pełni funk­cjo­nal­ną go­spo­dar­ką ka­pi­ta­li­stycz­ną, ma wię­cej wspól­ne­go z ryn­ka­mi wscho­dzą­cy­mi, któ­rych go­spo­dar­ki opa­no­wa­ne są przez kon­glo­me­ra­ty, a sek­tor pu­blicz­ny jest roz­dę­ty, niż z Niem­ca­mi, czy Ho­lan­dią. Je­ste­śmy źle rzą­dze­ni przez sko­rum­po­wa­ną po­li­tycz­ną elitę w so­ju­szu z po­tęż­ny­mi lo­kal­ny­mi oli­gar­cha­mi - uznał.

Pu­bli­cy­sta, który jest m.​in. au­to­rem książ­ki o za­dłu­że­niu Gre­cji (Gre­ece's Od­io­us Debt) twier­dzi, że Grecy mają dość nie tylko pre­mie­ra Je­or­jo­sa Pa­pan­dreu, ale całej klasy po­li­tycz­nej.

- Klany oli­gar­chów kon­tro­lu­ją­ce banki, media, firmy i całe ga­łę­zie prze­my­słu i po­wią­za­ni z nimi po­li­ty­cy nie są za­in­te­re­so­wa­ni wpro­wa­dze­niem trud­nych re­form po­trzeb­nych, by Gre­cja mogła funk­cjo­no­wać w stre­fie euro. Go­to­wi są za­ry­zy­ko­wać wy­pad­nię­cie z eu­ro­lan­du, po­nie­waż utrzy­ma­nie sta­tus quo jest dla nich naj­waż­niej­sze. W razie przy­wró­ce­nia drach­my znów będą pa­na­mi - wy­ja­śnia.

Ma­no­lo­pu­los sądzi, że Grecy nie chcą im­plo­zji ich kraju, a gdyby spy­ta­no ich, czy chcą po­zo­stać w stre­fie euro, to od­po­wie­dzie­li­by twier­dzą­co przy­tła­cza­ją­cą więk­szo­ścią. Straj­ku­ją­cy to mniej­szość. Więk­szość chce re­form i na sta­no­wi­sku pre­mie­ra chęt­nie wi­dzia­ła­by kom­pe­tent­ne­go tech­no­kra­tę jak np. Lu­ka­sa Pa­pa­de­mo­sa, by­łe­go wi­ce­pre­ze­sa Eu­ro­pej­skie­go Banku Cen­tral­ne­go. - To, co się teraz sta­nie z Gre­cją, musi być czymś wię­cej niż spryt­ną fi­nan­so­wą sztucz­ką, lub re­duk­cją cię­ża­ru spłat długu. Po­trzeb­ne są rze­czy­wi­ste za­bie­gi na rzecz zmia­ny sys­te­mu rzą­dze­nia. Jeśli ich nie bę­dzie, przy­bli­ży się per­spek­ty­wa cha­otycz­ne­go ban­kruc­twa i po­wro­tu drach­my - pod­su­mo­wał Ma­no­lo­pu­los.

????

A kto stworzyl dysfunkcje panstwa w Grecji ??? Polegajaca na tym ze UE daje Grecja bierze i bierze i bierze ??? Ktoz inny jak nie Bruksela... Po 30 latach to juz nawet starzy nie pamietaja ze moglo byc inaczej !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:09, 04 Lis 2011    Temat postu:

Sarkozy i Merkel grożą Grecji zawieszeniem pomocy

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel zagrozili w środę w Cannes Grecji, że nie otrzyma ona kolejnej transzy pomocy, jeśli nie wyjaśni, czy chce pozostać w strefie euro.

Sarkozy podkreślił, że władze w Atenach muszą niezwłocznie zdecydować, czy chcą pozostać w strefie euro, zanim otrzymają kolejną transzę pomocy w wysokości 8 mld euro, pochodzącą z pierwszego pakietu ratunkowego. Sarkozy wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, po zakończeniu tzw. miniszczytu w sprawie Grecji. - Powiedzieliśmy jasno władzom greckim (...). że Europejczycy i MFW wyobrażają sobie przelanie szóstej transzy pomocy dla Grecji tylko w wypadku, gdy przyjmie ona całość pakietu zaaprobowanego 27 października (przez eurogrupę) i gdy zniknie wszelka niepewność co do wyniku referendum - powiedział francuski prezydent.

Według niego, "jeśli greckie referendum (w sprawie drugiego pakietu ratunkowego) musi się odbyć", trzeba je zorganizować "jak najszybciej". Francuski prezydent oświadczył, że premier Grecji Jeorjos Papandreu poinformował go w trakcie czwartkowej rozmowy, iż owo głosowanie może odbyć się "około 4-5 grudnia". Podobną możliwą datę referendum podała kanclerz Merkel.

Francuski prezydent powiedział, że eurogrupa "pragnie" pozostania Grecji w jej gronie, ale to do "narodu greckiego należy wypowiedzenie się w tej sprawie". Także niemiecka kanclerz postawiła dalszą przynależność Grecji do eurolandu pod znakiem zapytania w wypadku zwycięstwa w referendum przeciwników reform i programu oszczędnościowego.

Z kolei premier Grecji Jeorjos Papandreu przyznał, że jego kraj musi zadecydować czy pozostanie w strefie euro i pokazać światu, że może wywiązać się ze swych zobowiązań.

Papandreu bronił swej decyzji rozpisania referendum i sprecyzował, że odbędzie się ono 4 grudnia. Grecki premier powiedział dziennikarzom, po wieczornym spotkaniu z przywódcami eurolandu, że "podstawową kwestią jest wykazanie światu, że możemy wywiązać się z naszych zobowiązań". - To nie jest tylko kwestia programowa, to jest kwestia tego czy chcemy pozostać w strefie euro - dodał.

Komentatorzy podkreślają, że po praz pierwszy Papandreu tak wyraźnie powiedział, że ewentualne opuszczenie przez Grecję strefy euro jest jedną z opcji.

W referendum Grecy mają zadecydować czy akceptują dalsze dotkliwe reformy i posunięcia oszczędnościowe, od których UE i MFW uzależniają kontynuowanie pomocy dla gospodarki greckiej. Według sondaży opinii publicznej, ok. 60 proc. Greków odrzuca te reformy.

Kanclerz Merkel oświadczyła, że ten plebiscyt powinien sprowadzać się w istocie do odpowiedzi na pytanie, czy Grecja pozostanie w strefie euro.

Sarkozy zapowiedział też, że Francja i Niemcy chcą przyspieszenia prac nad przezwyciężaniem obecnego kryzysu, w tym nad wzmocnieniem Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF).

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oświadczyła w środę w Waszyngtonie, że uzależnia dalszą pomoc MFW dla Grecji od rezultatu zapowiedzianego przez Papandreu referendum.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkali się w środę po południu najpierw z przywódcami instytucji unijnych i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby przedyskutować zminimalizowanie strat spowodowanych greckim posunięciem. Wieczorem do tego grona dołączył grecki premier Jeorjos Papandreu.

Pałac Elizejski zapowiedział, że w czwartek rano, tuż przed inauguracją szczytu G20, miniszczyt w sprawie Grecji będzie kontynuowany w rozszerzonym składzie. Spotkać się mają przywódcy Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Francji oraz przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

>>>>>

Trzasneli piscia w stol zagrozili i .. Papndreu ZREZYGNOWAL Z DEMOKRACJI ! Nie bedzie referendum ! Trudno aby bylo inaczej ! Projekt UE jest jasny ZERO DEMOKRACJI ! Cala wladza w rece rad (zieckich) !
Marionetki glosu nie maja . Zreszta zachowanie Papy Endrju wskazuje na nieprzespane noce silne przeciazenia umyslowe dzialnie w stanie maligny i pomrocznosci jasnej . Jednym slowem Papa Endrju jest w stanie jakby dostal mlotkiem po glowie ! POKUTUJE ! To jest jego czysciec !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:25, 11 Lis 2011    Temat postu:

Grecy wciąż nie wysłali do UE pisemnych zobowiązań ws. pakietu

Dwie partie koalicyjne Grecji wciąż nie przesłały UE pisemnych zobowiązać do przyjęcia drugiego programu pomocowego. A od tego uzależniona jest decyzja o przelaniu Grecji 8 mld euro z szóstej transzy pomocy eurolandu i MFW - przypomniała w piątek KE.

- Żądanie eurogrupy, czyli pisemne zobowiązanie się do wdrożenia postanowień szczytu 25 października jest wciąż aktualne" - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Olivier Bailly, pytany jak wygląda sytuacja z przelaniem Grecji obiecanej transzy 8 mld euro. - Nie ma w sprawie transzy żadnej nowej decyzji - podkreślił.

Ministrowie finansów państw UE dali wstępnie zielone światło w sprawie przelewu szóstej transzy (z jeszcze pierwszego pakietu pomocowego) już 21 października.

Ale wypłatę transzy wstrzymano w związku z zamieszaniem wokół zapowiedzi referendum, jakie ówczesny premier Grecji Jeorjos Papandreu chciał zorganizować ws. przyjęcia drugiego pakietu programu ratunkowego uzgodnionego na szczycie eurolandu 25 października.

Pod presją liderów eurolandu Grecja wycofała się z pomysłu referendum, a premier Papanderu ustąpił, ale na ostatnim posiedzeniu eurogrupy 7 listopada greckich polityków poproszono o pisemne zobowiązanie dotyczące przestrzegania programu i wynikających z niego reform zanim zostanie przekazana kolejna transza pomocy. Dwie największe partie Grecji - rządzący dotychczas socjalistyczny PASOK oraz opozycyjna prawicowa Nowa Demokracja - ustaliły, że rząd koalicyjny ma urzędować 15 tygodni, do przedterminowych wyborów parlamentarnych planowanych na 19 lutego.

:O))))

Bruksela chce juz miec na pismie wszystko :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:05, 15 Lis 2011    Temat postu:

Dramat dziecka - rodzice oddali ją obcym.

Fakt

To nie politycy, przedsiębiorcy, czy zwykli pracownicy są w Grecji największymi ofiarami kryzysu. Najbardziej odczuwają go dzieci. Rodzicie oddają je pod opiekę innym, bo sami nie mają pieniędzy na utrzymanie i wyżywienie swoich pociech. Problem przybiera już astronomiczne rozmiary.

Ioanna (9 l.) i Evagelis (7 l.) to dwójka z całej masy dzieciaków, które trafiły do dziecięcej wioski SOS w Atenach. Rodzice powiedzieli dzieciom, że tu będą miały lepiej, dostaną przynajmniej jeden ciepły posiłek dziennie. W swoim domu, leżącym kilkaset kilometrów od Aten, Ioanna nawet nie mogła marzyć o normalnym obiedzie. Jej rodzice zostali bez pracy i nie mają pieniędzy na utrzymanie córki.

Ioanna, choć minął zaledwie tydzień od rozstania z mamą i tatą, płacze za nimi niemal bez przerwy. Boi się, że w ogóle nie przyjadą. - Kiedy znów ich zobaczę? Kiedy skończy się ten kryzys? - pyta. Nikt nie potrafi jej udzielić odpowiedzi.

- Kiedyś były u nas tylko dzieciaki z rodzin patologicznych. Kryzys zmienił kompletnie tę sytuację. Nagle przed drzwiami stają rodzice z dziećmi i mówią, że je tu zostawiają - wyjaśnia szef dziecięcych wiosek w Grecji George Prototapas. - Spodziewamy się, że coraz więcej rodziców będzie z biedy oddawać dzieci do naszych wiosek. Finansujemy je dzięki pomocy państwa i datkom, ale i te fundusze się kurczą - martwi się Prototapas.

>>>>>

Widzicie jak UE zniszczyla ten kraj ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:10, 17 Lis 2011    Temat postu:

KE: Grecja traci 60 mld euro na nieściągniętych podatkach

Grec­ki fi­skus traci ok. 60 mi­liar­dów euro z po­wo­du nie­ze­bra­nych po­dat­ków - po­in­for­mo­wał w czwar­tek w ra­por­cie szef spe­cjal­ne­go ze­spo­łu za­da­nio­we­go (task force) ds. Gre­cji w Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej Horst Re­ichen­bach. Grupa może pra­co­wać w Ate­nach nawet 2-3 lata.

W czwar­tek KE przed­sta­wi­ła pierw­szy ra­port z pracy po­wo­ła­nej w lipcu przez szefa KE grupy za­da­nio­wej ds. Gre­cji. Grupa zło­żo­na z eks­per­tów, KE, Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go oraz kra­jów człon­kow­skich (m.​in. Nie­miec i Ho­lan­dii) po­ma­ga wła­dzom Gre­cji w zbu­do­wa­niu sku­tecz­ne­go sys­te­mu po­bo­ru po­dat­ków. Z 60 mi­liar­dów euro nie­ze­bra­nych po­dat­ków aż 8 mi­liar­dów można by ścią­gnąć na­tych­miast, co po­mo­gło­by Ate­nom w re­duk­cji ogrom­ne­go de­fi­cy­tu bu­dże­to­we­go. Na­to­miast ok. 30 mi­liar­dów za­le­głych po­dat­ków jest przed­mio­tem prze­cią­ga­ją­cych się spo­rów praw­nych, któ­rych roz­strzy­gnię­cie może po­trwać od 7 do 12 lat.

Re­ichen­bach pod­kre­ślił, że wzmoc­nie­nie me­cha­ni­zmu roz­strzy­ga­nia spo­rów po­dat­ko­wych bę­dzie jed­nym z prio­ry­te­tów jego ze­spo­łu.

Aby zwięk­szyć ścią­gal­ność po­dat­ków Gre­cja roz­po­czę­ła pod ko­niec paź­dzier­ni­ka roz­mo­wy z Szwaj­ca­rią w spra­wie grec­kich oby­wa­te­li, któ­rzy ulo­ko­wa­li oszczęd­no­ści w Szwaj­ca­rii, by unik­nąć pła­ce­nia po­dat­ków u sie­bie w kraju. Po­dob­ną umowę za­war­ły ze Szwaj­ca­rią Wiel­ka Bry­ta­nia i Niem­cy. Umowy te bada obec­nie KE pod kątem zgod­no­ści z pra­wem unij­nym. KE prze­strze­gła w czwar­tek, że choć takie umowy są ku­szą­ce, bo mogą zwięk­szyć przy­cho­dy po­dat­ko­we, muszą być jed­nak zgod­ne z unij­ny­mi dy­rek­ty­wa­mi.

"Gre­cja jest bar­dzo spe­cy­ficz­na, jeśli cho­dzi o sys­tem po­dat­ko­wy" - po­wie­dzia­ło PAP źró­dło unij­ne. Wy­ja­śni­ło, że 50 proc. ak­tyw­nych za­wo­do­wo Gre­ków jest za­trud­nio­nych, a druga po­ło­wa to "sa­mo­za­trud­nie­ni nie­za­leż­ni spe­cja­li­ści", któ­rych pod­sta­wa po­dat­ko­wa jest niż­sza niż w przy­pad­ku tych za­trud­nio­nych. Źró­dło oce­ni­ło, że po­bu­dze­nie wzro­stu go­spo­dar­cze­go w Gre­cji jest w obec­nych wa­run­kach trud­ne.

"Jest wiele prze­szkód wzro­stu w Gre­cji, głów­ny to pro­blem z uzy­ska­niem środ­ków fi­nan­so­wych" na in­we­sty­cje - po­wie­dzia­ło dalej źró­dło. Do­da­ło, że grec­ki sys­tem ban­ko­wy jest spa­ra­li­żo­wa­ny prze dług pu­blicz­ny. Wy­ra­zi­ło też wąt­pli­wo­ści w kwe­stii moż­li­wych przy­cho­dów z pry­wa­ty­za­cji.

"Pry­wa­ty­za­cja jest wy­zwa­niem, troj­ka (eks­per­ci UE, EBC i MFW oce­nia­ją­cy grec­kie re­for­my) po­win­na głę­bo­ko się za­sta­no­wić, jaki cel przy­cho­dów z pry­wa­ty­za­cji jest moż­li­wy" - mówi źró­dło unij­ne. Za­zna­czy­ło też, że wiele jest do zro­bie­nia po stro­nie grec­kiej, by po­pra­wić atrak­cyj­ność in­we­sto­wa­nia w kraju.

By po­bu­dzić fi­nan­so­wa­nie KE za­pro­po­no­wa­ła sys­tem gwa­ran­cji kre­dy­tów opar­ty na fun­du­szach unij­nych. Taki me­cha­nizm "po­dzia­łu ry­zy­ka" mógł­by wy­nieść 1,5 mld euro. KE chcia­ła­by, by fun­du­sze zo­sta­ły po­zy­ska­ne z po­ży­czek or­ga­ni­za­cji fi­nan­so­wych jak Eu­ro­pej­ski Bank In­we­sty­cyj­ny, które by­ły­by gwa­ran­to­wa­ne unij­ny­mi fun­du­sza­mi struk­tu­ral­ny­mi.

Żeby zgod­nie z pla­nem na­praw­czym zwięk­szyć do­cho­dy bu­dże­tu, Gre­cja po­win­na po­zy­skać z pry­wa­ty­za­cji 5 mld euro do końca roku. Gre­cja wciąż czeka na szó­stą tran­szę 8 mld ze 110 mld euro przy­zna­nej w ub.r. po­życz­ki. By ją do­stać Gre­cja musi - poza zo­bo­wią­za­nia­mi po­li­tycz­ny­mi - udo­wod­nić, że jej dług jest spła­cal­ny, a to zna­czy, że przyj­mu­je wa­run­ki dru­gie­go pa­kie­tu po­mo­co­we­go war­to­ści 130 mld euro.

>>>>>

Sie towarzysze teraz zorientowali .... 30 lat juz nie sciagaja podatkow i do tej pory to euro-towarzyszom nie przeszkadzalo... To co ma z tego wynikac teraz ??? Jak sie nie podobalo trzeba bylo nie brac ich do UE - teraz jest po ptokach ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:41, 02 Gru 2011    Temat postu:

Grecja apeluje o większą efektywność w walce z kryzysem w eurostrefie

Premier Grecji Lukas Papademos wezwał w piątek do większej aktywności w walce z kryzysem w strefie euro i do postępu we wzmacnianiu zarządzania ekonomicznego w Europie.

- Ważne jest, by rozszerzanie się kryzysu w strefie euro zwalczać z większą efektywnością, większym postępem w upodabnianiu się systemów fiskalnych i ze wzmocnieniem zarządzania ekonomicznego w Europie - powiedział Papademos w parlamencie. Dodał, że interwencja Europejskiego Banku Centralnego (EBC) na rynkach obligacji pomogła greckim bankom.

Papademos wypowiadał się na ten temat na kilka dni przed przyszłotygodniowym szczytem w Brukseli, na którym przywódcy UE mają debatować o przyszłości Unii. Przed tym spotkaniem prezydent Francji Nicolas Sarkozy oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel występują w ostatnich dniach z przemówieniami dotyczącymi kryzysu euro i środków zaradczych. We wtorek ministrowie finansów państw strefy euro wyrazili zgodę, by zagrożona bankructwem Grecja otrzymała kolejną, wynoszącą 8 mld euro transzę pomocy finansowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, pod warunkiem wdrożenia zakrojonego na szeroką skalę programu oszczędności.

>>>>>

HEHEHE ! I kto to mowi :O))) Niech oni pokaza jak walczyc u siebie ...
A mowiac po ludzku chca po prostu wiecej kasy a Niemcom coraz trudniej pozyczac ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:50, 14 Gru 2011    Temat postu:

MFW: Grecji pozostała już tylko redukcja wydatków

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oświadczył dzisiaj, że Grecja osiągnęła górną granicę wpływów, jakie da się uzyskać poprzez zwiększanie podatków, i musi przenieść punkt ciężkości programu oszczędnościowego na redukcję wydatków.

Jak powiedział szef misji MFW w Grecji Poul Thomsen, podejmowane przez Ateny reformy strukturalne nie zdołały na razie spełnić wszystkich związanych z nimi oczekiwań, ale nie jest jeszcze jasne, czy w przyszłym roku trzeba będzie wprowadzić nowe przedsięwzięcia oszczędnościowe. Grecja jest w trakcie negocjowania szczegółów drugiego międzynarodowego pakietu pomocy finansowej, w ramach którego mają zostać zmniejszone o połowę jej zobowiązania z tytułu posiadanych przez prywatnych inwestorów greckich obligacji. MFW jeszcze nie proszono o uczestnictwo w tym pakiecie - zaznaczył Thomsen, wyrażając jednocześnie nadzieję na "znaczne zaangażowanie" banków w dobrowolne redukowanie greckiego długu.

>>>>>

Juz tylko redukcja wydatkow apoznie EU-tanzja ..



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:01, 15 Gru 2011    Temat postu:

Tak bedzie wygladala sluzba zdrowia w Stanach Zjednoczonych Euro-py:

Andy Robinson / La Vanguardia

Szczyt rozpaczy czyli grecki szpital

Podczas nocnego dyżuru na sześćdziesięciu pacjentów przypadają dwie pielęgniarki. Po korytarzach snują się bezdomni. Europejska recepta ratowania strefy euro najboleśniej uderza w chorych i najbiedniejszych.

Choć nikt nie zwraca na nie zbytniej uwagi, dziesiątki naklejek pokrywają ściany największego w Atenach szpitala, w dzielnicy Nikaia, oddalonej o pięć kilometrów od portu w Pireusie. Na nalepkach widnieje symbol koperty przekreślonej czerwonym paskiem, analogicznie jak w znaku "Zakaz palenia". "Nie dla fakelaki", głosi napis, odnoszący się do dobrze znanego zwyczaju wręczania koperty, zawierającej banknoty o wartości 50 euro, której niektórzy lekarze domagają się od pacjentów w zamian za lepszą opiekę. Fakelaki to jeden z wielu przejawów korupcji w Grecji, komentowanych aż do znudzenia od początku kryzysu, by usprawiedliwić "trudne decyzje" dotyczące liberalizacji i oszczędności. W 2010 roku rząd Georgiosa Papandreu wypowiedział bezlitosną wojnę kulturze fakelaki, a jednocześnie zastosował drakońskie ograniczenia wydatków na publiczną służbę zdrowia, jako część planu oszczędnościowego, którego żądały od Grecji europejskie mocarstwa.

Dziś, po upływie dwóch lat, gdy szpital jest w stanie bliskim upadku i dysponuje coraz mniejszymi funduszami, a jednocześnie zgłasza się do niego coraz więcej pacjentów, problem walki z fakelaki ma już tylko wymiar anegdotyczny. – Niektórzy lekarze w naszym szpitalu przyjmują koperty – zauważa Olga Kosmopoulou, specjalistka od chorób zakaźnych, należąca do związku zawodowego lekarzy pracujących w szpitalach, który organizuje kampanie przeciw korupcji. – Staramy się namawiać pacjentów, by ujawniali nazwiska osób żądających pieniędzy za leczenie. Jednak pacjenci boją się, a zwalczanie fakelaki nie jest dla nich priorytetem.

Co zatem jest priorytetem dla pacjentów o niskich dochodach, leczących się w tym szpitalu, gdy dookoła panuje bieda i bezrobocie? Dla chorych, którzy muszą czekać pięć czy sześć godzin na przyjęcie przez lekarza i płacą od 80 do 100 euro za analizę krwi i moczu? Priorytetem jest "przeżyć", podsumowuje Olga Kosmopoulou.

Szpital w Nikaia miał poważne problemy jeszcze zanim zaczął się kryzys. W 2007 roku rządowi inspektorzy uznali, że "jest to nie tyle placówka, w której leczy się ludzi, co miejsce stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia". W raporcie na temat tego ośrodka pojawiły się poważne zastrzeżenia co do braku higieny podczas przygotowania posiłków. Dziś jednak, po obcięciu o 40 procent szpitalnych budżetów w ramach programu oszczędnościowego, przygotowanie posiłków to najmniejszy problem.

Po pierwsze, brakuje lekarzy i pielęgniarek. – Podczas nocnego dyżuru, mamy tylko dwie pielęgniarki na 60 pacjentów – mówi doktor Kosmopoulou. Szpital w Nikaia to największa taka placówka w Atenach – pod względem liczby pacjentów, ale już nie pod względem liczby łóżek: ma ich 650. Pracuje tam 200 pielęgniarek. Doktor Kosmopoulou pokazuje nam salę, w której odstępy między łóżkami, zajmowanymi głównie przez pacjentów w starszym wieku, wynoszą zaledwie 5-6 centymetrów. Obniżenie o 42 procent wydatków IKA, greckiego towarzystwa ubezpieczeń społecznych, które zapewniało podstawową opiekę medyczną milionom emerytów, zmusiło chorych do szukania pomocy bezpośrednio na pogotowiu lub ostrym dyżurze. Czas oczekiwania na pomoc lekarza wydłużył się o 30 procent. – Powtarzam swoim kolegom: "Szybciej, szybciej!", ale i tak nie możemy nadążyć – skarży się doktor Kosmopoulou. – Wiem, że w Europie mówi się, że my tu w Grecji nie pracujemy, ale to nieprawda.

Po podniesieniu wieku emerytalnego dla pracowników sfery budżetowej z 65 do 67 lat, "większość pielęgniarek pracuje mimo takich problemów zdrowotnych jak artretyzm". Obniżenie pensji lekarzy w szpitalach do 1000 euro miesięcznie, nie licząc premii, zapoczątkowało exodus personelu medycznego. – Nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale i o to, że ta praca nie daje już satysfakcji – mówi jeden z lekarzy. Tymczasem bezrobocie i bieda widoczne na ulicach dzielnicy Nikaia, dotarły też do szpitala. – 15 czy 20 bezdomnych sypia na szpitalnych korytarzach – uzupełnia obraz doktor Kosmopoulou.

Przemierzająca korytarze salowa wyjaśnia – a doktor Kosmopoulou służy nam za tłumacza – że zatrudnia ją prywatna firma, której szpital zleca sprzątanie. Zarabia 500 euro miesięcznie za 15-godzinny dzień pracy, bez dodatkowej zapłaty za nadgodziny. Zaopatrzenie w materiały pomocnicze – od waty po plastikowe naczynia – wyczerpało się. – Czasem zdaje się, że zrobili to specjalnie, żeby nas upokorzyć – mówi z goryczą doktor Kosmopoulou, zapalając papierosa.

Sytuacja prędko się nie poprawi. W nowym budżecie, który przewiduje drastyczne cięcia, niezbędne do tego, by Grecja mogła otrzymać kolejną transzę europejskiego pakietu ratunkowego, fundusze ministerstwa zdrowia zostaną uszczuplone o kolejne 6,5 procent.

W sytuacji, w jakiej znalazły się szpitale, nie ma się co dziwić, że kampania zmierzająca do wyrugowania fakelaki nie przynosi efektów. Jak wynika z badań dotyczących skutków oszczędności w służbie zdrowia, opublikowanych w medycznym czasopiśmie "The Lancet" (numer 378, z 22 października 2011), cięcia budżetowe nie tylko nie rozwiązują problemu korupcji, lecz wręcz nasilają zjawisko wręczania kopert. "Pacjenci przekupują pracowników upadających szpitali, aby uniknąć oczekiwania w kolejkach" – piszą autorzy badania. Z tego samego źródła dowiadujemy się, że w 2009 roku "znacznie wzrosła liczba ludzi, którzy deklarowali, że nigdy nie chodzą do lekarza ani do dentysty"; to skutek bardzo długiego oczekiwania a wizytę.

– Jeśli choroba nie jest groźna, a pacjent nie ma ubezpieczenia prywatnego, może czekać na wizytę nawet trzy lub cztery miesiące – dodaje pracownica sfery budżetowej, która uczestniczyła w manifestacji w centrum Aten. Wprowadzona niedawno dodatkowa opłata w wysokości 5 euro jeszcze bardziej zniechęca pacjentów do wizyty u lekarza. A nowa polityka pobierania od 80 do 100 euro za podstawowe analizy niweczy wysiłki lekarzy. – Ludzie już nie wykonują badań, które im zlecamy – skarży się doktor Kosmopoulou.

Te wszystkie działania pozwalają obniżyć, oczywiście na krótką metę, koszty opieki zdrowotnej, ale w ostatecznym rozrachunku mogą je wręcz podwyższyć. Problem niepokojąco niskiej liczby pielęgniarek w stosunku do liczby łóżek rozwiązano usuwając ponad 11 tys. łóżek, czyli 23 procent w ciągu dwóch lat. W oczach "nowej europejskiej unii fiskalnej" takie działania są postrzegane jako redukcja wydatków. Jednak liczba pacjentów zgłaszających się do szpitali publicznych wzrosła od 2009 roku o 30 procent, prawdopodobnie dlatego, że ludzi nie stać już na luksus opłacania prywatnego ubezpieczenia. Tymczasem 550 łóżek w szpitalach publicznych oddano do dyspozycji sektora prywatnego.

Badanie opublikowane w "The Lancet" wykazuje, że według wskaźników sytuacja w służbie zdrowia pogorszyła się, zwłaszcza w przypadku pacjentów najbardziej potrzebujących opieki. W szpitalu w Nikaia można spotkać przedstawicieli wszystkich tych grup: ludzi starszych, pobierających najniższą emeryturę, dzieci z biednych rodzin, narkomanów, imigrantów. Poza tym, jak twierdzi Olga Kosmopoulou, mamy do czynienia z "kryzysem humanitarnym" wynikającym ze znacznego wzrostu zakażeń wirusem HIV. Jak podaje "The Lancet", liczba pacjentów seropozytywnych wzrosła od 2010 do 2011 roku o 52 procent. Częściowym wyjaśnieniem tego faktu może być widok ulic w centrum Aten, gdzie setki narkomanów uzależnionych od heroiny przywodzą na myśl trudne lata 70. na południu Europy. Chociaż oszczędności budżetowe nie wpłynęły na dystrybucję metadonu, to jednak narkomani nie mogą już liczyć na pomoc pracowników społecznych ani psychologów. Jest też inny czynnik odpowiedzialny za wzrost liczby zakażeń: – Wiele z moich pacjentek to młode kobiety, które straciły pracę i teraz zajmują się prostytucją – zauważa doktor Kosmopoulou.

>>>>

Tak ! Nic nowego ! Ku temu prowadzi komunizm !

Na ścianie ślady po serii z karabinu maszynowego :


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:00, 27 Gru 2011    Temat postu:

Grecy nieczuli na promocje. Wielki spadek w handlu

Tegoroczny sezon świąteczny okazał się dla greckiego handlu najgorszy od kilkudziesięciu lat. Sprzedaż detaliczna spadła aż o 30 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - poinformowała federacja handlu detalicznego ESEE.

"Dziewięciu na dziesięciu Greków jest mniej szczodrych, ale nie z wyboru, lecz z konieczności" - podkreśla ESEE i wskazuje, że kryzys gospodarczy sprawił, iż gwałtownie spadło zaufanie konsumentów.

Spadek sprzedaży detalicznej odnotowano mimo wielkiej kampanii przedświątecznych obniżek i promocji.

Grecy uginają się pod ciężarem cięć płacowych, rosnącej inflacji i recesji, która trwa już czwarty rok. Poziom życia znacznie się obniża i ludzie są zmuszeni ograniczać wydatki.

Na ubrania i obuwie Grecy wydali w tegorocznym sezonie świątecznym aż o 40 proc. mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż urządzeń elektrycznych spadła o 30 proc., a sprzedaż żywności i napojów o 15 proc. - informuje ESEE.

>>>>>

Ten kraj naprawde pada . Tam juz nie ma na czym oszczedzac !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:15, 29 Gru 2011    Temat postu:

Grecja: prokuratorzy podają się dymisji

Grec­ka pro­ku­ra­tu­ra za­rzą­dzi­ła dzi­siaj do­cho­dze­nie w spra­wie przy­czyn ustą­pie­nia dwóch zaj­mu­ją­cych się po­waż­ną prze­stęp­czo­ścią po­dat­ko­wą ateń­skich pro­ku­ra­to­rów, któ­rzy zgło­si­li swe dy­mi­sje, mo­ty­wu­jąc to wy­wie­ra­ny­mi na nich na­ci­ska­mi.

Pre­mier Lukas Pa­pa­de­mos za­żą­dał wy­ja­śnie­nia tej spra­wy, "jeśli się da, nawet dzi­siaj" - po­in­for­mo­wa­ło dzi­siaj jego biuro. Pro­ku­ra­to­rzy Gri­go­ris Pe­po­nis i Spy­ros Mu­za­ki­tis zgło­si­li wczo­raj swe ustą­pie­nie z po­wo­du po­dej­mo­wa­nych "in­ter­wen­cji" w ich pracę, co uważa się za po­waż­ny cios dla walki z uchy­la­niem się od po­dat­ków w Gre­cji. Żad­nych szcze­gó­łów na temat tego in­ge­ro­wa­nia nie po­da­li.

W wy­da­nym oświad­cze­niu mi­ni­stro­wie fi­nan­sów i spra­wie­dli­wo­ści - Ewan­ge­los We­ni­ze­los i Mil­tia­dis Pa­pa­jo­anu - we­zwa­li obu pro­ku­ra­to­rów, by ujaw­ni­li osoby wy­wie­ra­ją­ce na nich na­ci­ski.

Pe­po­nis i Mu­za­ki­tis zo­sta­li do­pie­ro we wrze­śniu skie­ro­wa­ni do dzia­łań prze­ciw­ko naj­po­waż­niej­szym przy­pad­kom uchy­la­nia się od po­dat­ków oraz pro­wa­dze­nia fik­cyj­nej księ­go­wo­ści przez więk­sze przed­się­bior­stwa i or­ga­ni­za­cje. Ma­so­we nie­pła­ce­nie na­leż­nych po­dat­ków jest jedną z głów­nych przy­czyn dra­ma­tycz­nej sy­tu­acji fi­nan­so­wej Gre­cji. We­dług ob­li­czeń eks­per­tów, gdyby wszy­scy po­dat­ni­cy wy­wią­zy­wa­li się ze swych obo­wiąz­ków wobec fi­sku­sa, w ciągu 10 lat pro­ble­my fi­nan­so­we pań­stwa prze­sta­ły­by ist­nieć.

>>>>

Oczywiscie takie obliczenia sa absurdalne . Jak mowi niezlomne prawo Murphyego :
URZĘDNICY ILE MAJĄ TYLE WYDADZĄ !
A ja dodaję :
I JESZCZE ZACIĄGNĄ DŁUGI !

Motywacja jest taka ,,aby sie nie zmarnowalo'' . Jak urzad nie wyda to gora zabierze a w przyszlym roku moze byc MNIEJ srodkow skoro tyle starcza . Wiec kazdy wydaje maksymalnie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 136577
Przeczytał: 56 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:35, 03 Sty 2012    Temat postu:

Rząd Grecji: drugi pakiet pomocowy albo wyjście ze strefy euro !!!

Gre­cji grozi wy­klu­cze­nie z unii wa­lu­to­wej, jeśli nie osią­gnie po­ro­zu­mie­nia z za­gra­nicz­ny­mi po­życz­ko­daw­ca­mi w spra­wie dru­gie­go, war­te­go 130 mld euro, pa­kie­tu po­mo­co­we­go - uważa rzecz­nik rządu w Ate­nach Pan­te­lis Kap­sis.

"Umowa w spra­wie pa­kie­tu musi zo­stać pod­pi­sa­na, w prze­ciw­nym razie wy­pad­nie­my z rynku i wy­pad­nie­my ze (stre­fy) euro (...). Sy­tu­acja bę­dzie wtedy znacz­nie gor­sza" - po­wie­dział Kap­sis we wto­rek w roz­mo­wie z grec­ką te­le­wi­zją in­for­ma­cyj­ną Skai.

Reu­ters przy­po­mi­na, że in­spek­to­rzy KE, MFW i Eu­ro­pej­skie­go Banku Cen­tral­ne­go (tzw. troj­ka) wrócą do Gre­cji w po­ło­wie stycz­nia, by nadać osta­tecz­ny kształt przy­ję­tym w paź­dzier­ni­ku przez przy­wód­ców UE usta­le­niom w spra­wie ra­to­wa­nia Gre­cji.

Ateny muszą prze­for­so­wać serię bar­dzo nie­po­pu­lar­nych re­form ubez­pie­czeń eme­ry­tal­nych, rynku pracy oraz prze­pro­wa­dzić licz­ne pry­wa­ty­za­cje, w prze­ciw­nym razie roz­mo­wy z troj­ką utkną w mar­twym punk­cie i Gre­cja nie do­sta­nie w porę ko­lej­nej tran­szy po­mo­cy.

We­dług son­da­ży, Grecy chcą, by ich rząd zro­bił wszyst­ko, co w jego mocy, aby unik­nąć wy­pad­nię­cia kraju z unii wa­lu­to­wej.

W po­nie­dzia­łek rząd Gre­cji prze­strzegł przed wy­wo­ły­wa­niem pa­ni­ki pro­gno­za­mi moż­li­we­go po­wro­tu drach­my. Kraj musi cięż­ko i wy­trwa­le pra­co­wać, żeby temu za­po­biec - pod­kre­ślał Kap­sis.

Rów­nież z po­nie­dzia­łek pre­zes banku cen­tral­ne­go Gre­cji Je­or­jos Pro­wo­pu­los po­wie­dział, że po­wrót do drach­my miał­by kon­se­kwen­cje dra­ma­tycz­ne, a przy­wró­co­na stara grec­ka wa­lu­ta by­ła­by dra­stycz­nie zde­wa­lu­owa­na. Pod wzglę­dem go­spo­dar­czym kraj cof­nął­by się do stanu z lat 50.

Strach przed wy­stą­pie­niem Gre­cji z eu­ro­pej­skiej unii wa­lu­to­wej spo­wo­do­wał już, jak wy­ni­ka z da­nych banku cen­tral­ne­go, od­pływ z kraju ponad 62 mi­liar­dów euro w ciągu ostat­nich dwóch lat. Tylko we wrze­śniu i paź­dzier­ni­ku 2011 roku firmy i klien­ci pry­wat­ni wy­co­fa­li z grec­kich ban­ków ponad 14 mld euro.

>>>>

A wiec szantazyk . Albo dajecie kase albo wychodzimy z euro .
Ue ma dawac Grecji kase i spieprzac ! Zadnych ,,reform'' nie bedzie . Ma byc tak jak doad . Grecy dostaja kase UE placi ... Typowe sowieckie podejscie . UE zniszczyczyla ten kraj . Zrobila z nich dotacjoholikow ( w Polsce tez idzie w tym kierunku ) . Ale UE nie ma juz kasy . Sami sie zniszczyli :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 2 z 9

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy