Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Anglia drukuje pieniądze!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:08, 06 Mar 2009    Temat postu: Anglia drukuje pieniądze!

Bank Anglii wpompuje w gospodarkę 75 mld funtów
W czwartek Bank Anglii otworzył nowy rozdział w swojej polityce monetarnej, podejmując decyzję o wydrukowaniu 75 mld funtów nowych pieniędzy, które mają trafić do gospodarki w najbliższych trzech miesiącach.
Bank uznał, że po obcięciu stóp procentowych w okolice zera wykorzystał całą dostępną amunicję i musi podjąć dodatkowe, niekonwencjonalne działania, aby zapobiec osuwaniu się gospodarki w deflację.

Głęboka recesja skłoniła 315-letnią instytucję do decyzji o nabywaniu aktywów, w większości obligacji państwowych, za pieniądza tworzone przy pomocy komputerowego guzika. Ceny obligacji podskoczyły na wieść, że bank planuje nabyć blisko jedną trzecią niewykupionych 5-25 letnich rządowych papierów.

Podobną ścieżką podążył Europejski Bank Centralny podejmując decyzję o cięciu stóp procentowych o pół punktu do 1,5 punktu procentowego – najniższego poziomu od powstania strefy euro w 1999 r.

Niekonwencjonalne działania Banku Anglii i obawy, że Wielka Brytania zmierza – wzorem Zimbabwe – do bankructwa i hiperinflacji, zmusiły prezesa banku Mervyna Kinga to udzielenia kilku wywiadów, co zdarza się niezwykle rzadko. Sytuację tę trudno porównać z jakąkolwiek inną, ponieważ wcześniej tylko Japonia i Stany Zjednoczone obniżyły stopy procentowe do takich poziomów.

W swoim zaledwie drugim wywiadzie od początku 18-miesięcznego kryzysu kredytowego, King powiedział: "Ilość pieniądza w ogólnie nie rośnie, a gospodarka jest pogrążona w recesji, więc musimy jakoś zwiększyć jego podaż".

Odnosząc się do półprocentowego cięcia stóp, stwierdził: "Uważam, że jest mało prawdopodobne, aby stopy spadły bardziej". Bank przyznaje jednak, że techniczne szczegóły całego programu mogą sprawić, że stopy overnight’owe zbliżą się do zera.

Urzędnicy mają nadzieję, że poluzowanie polityki zadziała zarówno dzięki wzrostowi cen obligacji i spadku dzięki temu kosztów obsługi długu w całej gospodarce, jak również wzrostowi ilości pieniądza w systemie, który można wydać lub pożyczyć.

Ale z powodu niewielu podobnych precedensów, komitet polityki monetarnej jest bardzo niepewny przyszłych efektów tych działań. Zdecydowano się na relatywnie wysoką kwotę 75 mld funtów, co stanowi ok. 5 proc. dochodu narodowego, ponieważ oczekuje się, że banki zatrzymają dużą część nowej gotówki, która zacznie wpływać do systemu od przyszłego tygodnia. Komitet dodał, że będzie bacznie "monitorował" wpływ tych działań na podaż pieniądza i wydatki w gospodarce, aby mieć pewność, że w średnim terminie inflacja osiągnie docelowy poziom 2 proc.

Minister Skarbu Alistair Darling powiedział BBC, że kluczową kwestią jest "taka ilość pieniądza w gospodarce, aby pomóc ludziom przetrwać obecne zawirowania". Z kolei minister skarbu w gabinecie cieni George Osborne twierdzi, że ruch ten jest "krokiem w nieznane" i wynikiem nieudolności dotychczasowej polityki rządu.

Bank centralny jako pozytywny sygnał odebrał skok cen obligacji. Benchmark w postaci 10-letnich obligacji zanotował największy jednodniowy wzrost od czasu, kiedy IRA wysadziła w powietrze w 1993 Baltic Exchange. Także obligacje korporacyjne rosły najmocniej od ponad dekady. Rynek ma nadzieję, że działania banku centralnego odblokują rynek prywatny, zupełnie przyblokowany przez kryzys kredytowy.

W City rodzą się jednak obawy, że zakupy średnio i długoterminowych obligacji skarbowych negatywnie odbiją się na funduszach emerytalnych, które są znaczącymi nabywcami tego rodzaju aktywów.

Autor: Chris Giles
© The Financial Times Limited 2009
>>>>

[link widoczny dla zalogowanych]
I to jest racjonalna decyzja.Nie kasa dla bankrutow a na obligacje czyli DLA CALEJ GOSPODARKI!
Mozna zreszta CZASOWO obnizyc podatki na chwile kryzysu dac rabat a w budzecie zastapic to tymi wydrukowanymi.
Widzimy tutaj jak Anglia majac swoja walute i swoj bank moze swobodnie decydowac o swojej gospodarce.Jest wiec ekonomicznie w pelni NIEPODLEGLA.Dlatego Szatan poslugujac sie opetanymi marionetkami typu Tusk czy Rostwoski czy liberalne media prze do Euro.Aby zabrac polakom wolnosc i niepodleglosc.
Taka operacja w strefie Euro jest niemozliwa bo po pierwsze od razu byla by klotnia KTO MA DOSTAC TE PIENIADZE!A po drugie pieniadze musza isc na konkretny rynek np. Funt na kokretny rynek=Anglia.
W strefie Euro poszly by na wszystkie kraje UE bez ladu i skladu co spowodowalo by chaos.Kraje strefy Euro moga sobie czekac na smierc glodowa...
:O))))))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 135910
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 8:04, 19 Wrz 2016    Temat postu:

Pensówka odchodzi do lamusa? Moneta jest w obiegu od... 1200 lat
wyślij
drukuj
pw | publikacja: 18.09.2016 | aktualizacja: 23:05 wyślij
drukuj
Jeden pens może zostać wycofany z obiegu (fot. flickr.com/ Thomas Barker)
Po dwunastu stuleciach portfele Brytyjczyków może czekać rewolucja. – Wielka Brytania dojrzała do pozbycia się ciężaru miedziaków z kieszeni – uważa gubernator banku Anglii Mark Carney. Jego zdaniem wycofanie z obiegu monet pensowych to kwestia najbliższych lat i bezlitosna konsekwencja inflacji.

Wielkoczwartkowe podarunki od Elżbiety II
Nawet „penny sweets”, czyli tzw. groszowe landrynki – przysłowiowy najtańszy artykuł spożywczy na Wyspach, niegdyś rzeczywiście warte jednego pensa – kosztują dziś 5 pensów.

Inni już wycofali

Gubernator Mark Carney, który jest Kanadyjczykiem, przytoczył przykład swojego kraju, a także Australii i Nowej Zelandii, które już wycofały jednocentówki.

Nie byłoby to zresztą pierwsze rozstanie Brytyjczyków z najniższym nominałem bilonu. W 1961 roku wycofano „farthinga”, czyli ćwierć pensa, a w 1984 r. – półpensówkę.
#wieszwiecej | Polub nas
Wycofanie pensówki może się jednak okazać psychologiczne trudniejsze, bo towarzyszy codziennemu życiu Anglików od... 12 stuleci.

Przed wiekami

Pierwsze pensy, bite po 785 roku przez Offe – króla Mercji, były ze srebra i ich wartość przekraczała dzisiejsze 3 funty, choć na aukcjach numizmatycznych osiągają wartość 3 tys. funtów.

Pensówka weszła jednak przede wszystkim do kultury i języka - nie tylko w Wielkiej Brytanii. Bo i w Stanach Zjednoczonych, i w Irlandii, gdzie – mimo innych walut – centówkę i eurocenta nazywa się nadal „penny”. IAR

...

To tylko teoretycznie ta sama waluta. Dawniej bylo to po prostu zloto. Dzis to papier. To zupelnie inny system. Tylko nazwa ta sama.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy